הפגנת סולידריות במרוקו עם הפלסטינים בעזה, 16 בנובמבר 2023 (צילום: AFP)
AFP

כנס יהודי-מוסלמי שאמור היה להתקיים במרוקו בוטל בשל לחץ אנטי-ישראלי

כנס יהודי-מוסלמי שתוכנן להתקיים בקזבלנקה בסוף מאי נדחה ללא מועד חדש, ככל הנראה בלחץ האנטי-ישראלי ברחוב המרוקאי ● הכנס, שהתארגן בברכתו של מלך מרוקו, היה אמור להיערך במשך שלושה ימים בנוכחות יו"ר הפרלמנט המרוקאי, והוזמנו אליו משתתפים רבים מישראל ● "המלחמה בארץ נמשכת וגורמי הממשל כאן החליטו שזה לא זמן המתאים לאירוע יהודי-מוסלמי"

בסוף חודש מאי אמור היה להתקיים בקזבלנקה, מרוקו, כנס יהודי-מוסלמי גדול. הכנס אורגן על ידי ארגון שנקרא "מישרים", ומטרתו "אהבה, דו-קיום ואחווה מרוקאית". בכנס היו אמורים להשתתף בכירים בממשל ובפרלמנט המרוקאי, לצד ראשי ארגונים יהודיים במרוקו וגם בישראל.

אחד המשתתפים הבכירים שהוזכרו בתוכנית הכנס הוא פרופ' אנדרה אזולאי, יועצו של מלך מרוקו מוחמד השישי, מה שמעיד כי האירוע התארגן בברכתו של המלך. הכנס אמור היה להיערך במשך שלושה ימים, בין התאריכים 24-22 במאי.

אירוע יהודי-מוסלמי מהסוג הזה עורר מלכתחילה תמיהות, בעיקר בגלל העיתוי שבו הוא נקבע, כמעט שמונה חודשים אחרי פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר. המארגנים מצדם התעקשו כי היחסים הטובים יחסית בין המוסלמים והיהודים במרוקו יגברו על כל הקשיים.

אירוע יהודי-מוסלמי מהסוג הזה עורר מלכתחילה תמיהות, בעיקר בגלל העיתוי שבו הוא נקבע. המארגנים מצדם התעקשו כי היחסים הטובים יחסית בין המוסלמים והיהודים במרוקו יגברו על כל הקשיים

אלא שזמן קצר לפני האירוע, קיבלו המוזמנים הודעה כי הכנס נדחה ל-24 ביוני בגלל בעיות תיאום. בשבוע שעבר כבר התבקשו המוזמנים שלא להגיע לקזבלנקה, ונמסר להם כי הכנס נדחה עד להודעה חדשה, אחרי כל המאמצים שהושקעו בארגון האירוע.

מלך מרוקו מוחמד השישי, ספטמבר 2023 (צילום: MAP / AFP)
מלך מרוקו מוחמד השישי, ספטמבר 2023 (צילום: MAP / AFP)

מעורבים בכנס טוענים כי הלחץ האנטי-ישראלי ברחוב המרוקאי הכריע את הכף ושכנע את אנשי המלך לבטל את האירוע, למרות היחסים הטובים בין המלך ובין הממשלה בישראל.

הסופר ומדריך הטיולים אברהם אביזמר, מומחה ליחסי ישראל-מרוקו, קיבל הזמנה להשתתף בארגון האירוע. הוא היה אמור להגיע לקזבלנקה עם אורחים ישראלים נוספים, ביניהם אלוף (מיל.) מאיר כליפי, שהיה המזכיר הצבאי של ראשי הממשלה בנימין נתניהו ואהוד אולמרט, ותא"ל (מיל.) אמיר אביבי מתנועת "הביטחוניסטים".

לדברי אביזמר, יו"ר הפרלמנט המרוקאי אלנעם מיארה אמור היה להשתתף בכנס והוא אף התכוון להזמין לאירוע את ידידו, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה. אוחנה לא קיבל בסוף הזמנה כזו.

לדברי אביזמר, יו"ר הפרלמנט המרוקאי אלנעם מיארה אמור היה להשתתף בכנס והוא אף התכוון להזמין לאירוע את ידידו, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה. אוחנה לא קיבל בסוף הזמנה כזו

אביזמר עצמו חי לסירוגין בישראל ובמרוקו מזה עשרות שנים ומכיר היטב את כל הנפשות הפועלות. "שני דברים שקרו גרמו לביטול הכנס", הוא אומר, "ראשית, המלחמה בארץ נמשכת וגורמי הממשל כאן החליטו שזה לא זמן המתאים לאירוע יהודי-מוסלמי. שנית, אנחנו נמצאים בעיצומם של 40 ימי האבל על מות אימו של המלך, לאלה לטיפה, בגיל 92. ייתכן שגם לא נראה מתאים לקיים אירועים בימי אבל".

אברהם אביזמר (משמאל) מתראיין לערוץ טלוויזיה במרוקו, אוקטובר 2023 (צילום: עמוד הפייסבוק של אברהם אביזמר)
אברהם אביזמר (משמאל) מתראיין לערוץ טלוויזיה במרוקו, אוקטובר 2023 (צילום: עמוד הפייסבוק של אברהם אביזמר)

הסיבה המרכזית לביטול היא כנראה האווירה האנטי-ישראלית ברחוב המרוקאי בעקבות המלחמה. ההפגנות נגד ישראל לא פוסקות והשלטונות חששות שיפרצו מהומות בקזבלנקה נגד הכנס.

הסיבה המרכזית לביטול היא כנראה האווירה האנטי-ישראלית ברחוב המרוקאי בעקבות המלחמה. ההפגנות נגד ישראל לא פוסקות והשלטונות חששות שיפרצו מהומות בקזבלנקה נגד הכנס

לפני שבועיים פרסם העיתון "גלובס" כי הנחתת החדשה של צה"ל, אח"י קוממיות, עגנה זמנית בנמל טנג'יר, באישור השלטונות, במסע הארוך מארה"ב לבסיס חיל הים בחיפה. מפגינים מרוקאים יצאו לרחובות, הגיעו לקרבת הנמל בקריאות "ספינה ציונייה – ברה ברה" (ספינה ציונית – החוצה).

ביטול הכנס, ההפגנות הגדולות והמשבר הדיפלומטי לא פוגעות כנראה ביחסים החשובים עם בית המלוכה ובקשר הביטחוני ההדוק בין המדינות. לפי "גלובס", ישראל היא מקור היבוא הביטחוני השלישי בהיקפו של מרוקו. ישראל גם הכירה בריבונות מרוקו על סהרה המערבית לפני שנה בדיוק.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כפי שכתב אבו איאד בספרו ללא מולדת.תמיד היה פער בין העמים הערביים לשליטים שלהם.העמים אוהדים את פלסטין השליטים עשו עם הציונים קנוניות נגד פלסטין מלח ת השמד בעזה ובגדה אילצה את הרודנים המ... המשך קריאה

כפי שכתב אבו איאד בספרו ללא מולדת.תמיד היה פער בין העמים הערביים לשליטים שלהם.העמים אוהדים את פלסטין השליטים עשו עם הציונים קנוניות נגד פלסטין
מלח ת השמד בעזה ובגדה אילצה את הרודנים המושחתים ליישר קו עם העמים אחרת ייפלו

עוד 479 מילים ו-2 תגובות
סגירה