פרשת הטלפונים המוחרמים

יועצו של נתניהו: "חיטטו בתוכן שלא קשור לפילבר"

נתניהו בתגובה לפרשה: "פיגוע בדמוקרטיה" ● גנץ: "הפגישה עם נתניהו הייתה עניינית, אך לא הושגה התקדמות" ● נתניהו וראש המל"ל נפגשו עם אמה של נעמה יששכר שעצורה ברוסיה ● לפיד: אם נתניהו יסכים להיות שני ברוטציה, יש ממשלה תוך 48 שעות ● דיכטר מונה לסגן שר הביטחון ● החשודים בהטרדתו של פילבר הם יונתן אוריך, עופר גולן וישראל איינהורן

יונתן אוריך בכפר המכביה, ב-27 באוגוסט 2019 (צילום: פלאש90)
פלאש90
יונתן אוריך בכפר המכביה, ב-27 באוגוסט 2019
06:49 עריכה

יושב ראש כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ, ייפגש היום – לראשונה מאז הטיל עליו בשבוע שעבר הנשיא ריבלין את מלאכת הקמת הממשלה – עם יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. פגישתם של השניים תיערך בכנסת.

אתמול נועדו צוותי המשא ומתן של שתי הסיעות. כמו כן התקיימה בכפר המכבייה פגישה בין צוות המשא ומתן של הליכוד לבין זה של כחול לבן, וכן נערכה בקריה פגישה בין גנץ לבין ראש הממשלה ויושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו.

07:18 עריכה

יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית טראמפ, ג'ארד קושנר, יגיע היום לישראל וייפגש, בנפרד, עם ראש הממשלה נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן גנץ. פגישה עם נתניהו עתיד לקיים גם מזכיר האוצר של ארצות הברית סטיבן מנוצ'ין.

שני הבכירים האמריקאים עתידים להשתתף, לאחר ביקורם בישראל, בוועידה כלכלית בסעודיה. אחרי הוועידה בסעודיה צפוי מנוצ'ין לנסוע להודו ולמדינות במפרץ הפרסי.

08:44 עריכה

אתמול פורסם כי בכירים בקמפיין הליכוד – עופר גולן, יונתן אוריך ואדם נוסף – נחקרו במשטרה בחשד להטרדת עד, כששלחו רכב מצויד ברמקולים אל מול ביתו של עד המדינה שלמה פילבר. במסגרת החקירה, שמתנהלת בלהב 433, הוחרמו טלפונים ניידים של אנשי הקמפיין – דבר שגרר ביקורת של המערכת הפוליטית והתקשורתית.

יושב ראש האיחוד הלאומי – תקומה, השר בצלאל סמוטריץ' –

עוד כתב סמוטריץ': "בכל פעם שאנחנו חושבים שאנחנו כבר מכירים את כל המקפצות בעיר באה הדיפ-סטייט ומגלה לנו מקפצה גבוהה יותר. ולא, זה לא גשם".

תגובות נוספות –

09:12 עריכה

מליאת הכנסת תתכנס היום, לראשונה מאז יום השבעתה, ב-3 באוקטובר. שמונת חברי הכנסת החדשים יישאו נאומי בכורה, ומחוקקים שיחפצו בכך – יוכלו לשאת נאומים בני דקה.

הישיבה היום תהיה הישיבה השלישית של הכנסת הנוכחית. בישיבה הראשונה נשבעו חברי הכנסת אמונים, ובישיבה השנייה, שהתקיימה זמן קצר אחרי הראשונה, נקבע הרכבה של הועדה המסדרת.

חברי הכנסת ה-22 בהשבעת הכנסת, 3 באוקטובר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-22, 3 באוקטובר 2019 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מחר תקיים הכנסת ישיבה לזכרו של השר רחבעם זאבי, שנרצח לפני 18 שנה.

09:26 עריכה

צבי האוזר מכחול לבן מצטרף לקריאתה של איילת שקד מהימין החדש – לקבוע איסור טיסה מעל האזורים שבשליטת הכורדים בצפונה של סוריה. צעד זה עשוי למנוע, או להפחית, את הפגיעה בכורדים.

09:38 עריכה

עד המדינה שלמה פילבר הוא שפנה למשטרה בעניין הטרדתו – כך פרסמו אביעד גליקמן וברוך קרא מחדשות 13. עורך דינו של פילבר, דרור אילון, אמר לשרון גל בגלי ישראל כי "פילבר לא הגיש תלונה, ולא חש מוטרד או מאוים". הדברים עשויים להתיישב בכך שעד המדינה אכן הודיע למשטרה על הטרדתו, אך לא הגיש תלונה. לפי הדיווח של גליקמן, החיפוש בניידים ייעשה לפי מילות קוד ובפיקוח שופט.

שלמה פילבר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
שלמה פילבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
09:49 עריכה

חבר הכנסת בני גנץ ייפגש היום עם ראשי העבודה-גשר, חברי הכנסת עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס. הפגישה תיערך בשעה שש במשכן הכנסת. מחר, בתשע וחצי בבוקר, ייפגשו צוותי העבודה של שתי המפלגות.

10:09 עריכה

"הצבענו לליכוד, לא לגוש!" – כך קורא הבוקר ארגון הליכודניקים החדשים, שמביע תמיכה בכינונה של ממשלת אחדות.

10:29 עריכה

בפגישתם של גנץ וקושנר, שעתידה להתקיים בשעה 11:30, ייקח חלק גם מספר 2 בכחול לבן, חבר הכנסת יאיר לפיד – כך פורסם בתאגיד השידור כאן.

10:39 עריכה

שלוש שנים אחרי שנחת בישראל, נחשף המטוס שישמש את נשיא המדינה ואת ראש הממשלה. בתמונות שפורסמו באתר ynet נראה המטוס, מסוג בואינג 767, בחטיבת המטוסים של התעשייה האווירית, סמוך לנמל התעופה בן-גוריון.

על המטוס מופיעה הכתובת "מדינת ישראל" לצד הדגל, סמל המדינה ומגן דוד. המטוס צבוע בכחול ובלבן, כשביניהם פס בצבע אפור.

10:50 עריכה

ועדת הכספים של הכנסת תתכנס מחר כדי לאשר בקשות להעברת תקציבים ועודפים בתקציב המדינה לשנת 2019. הישיבה תתקיים בשעה עשר בבוקר. כך פורסם באתר הכנסת.

11:12 עריכה

בישיבת הכנסת, שתיערך היום, יצהירו אמונים אחד עשר חברי כנסת מהרשימה המשותפת – מטאנס שחאדה, אחמד טיבי, מנסור עבאס, עאידה תומא סלימאן, וליד טאהא, עופר כסיף, היבא יזבק, אוסאמה סעדי, יוסף ג'בארין, סעיד אלחרומי וג'אבר עסאקלה – לאחר שנעדרו מטקס השבעת הכנסת במסגרת מחאה נגד האלימות בחברה הערבית. יושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה לא יצהיר אמונים כי הוא נמצא בארצות הברית וייעדר מהישיבה. חבר הכנסת סאמי אבו שחאדה, מהרשימה המשותפת גם כן, לא יצהיר אמונים, לאחר שכבר עשה כן בישיבתה השנייה של הכנסת, שהתקיימה באותו יום שבו הושבעה הכנסת.

כמו כן יישאו בישיבה חברי הכנסת משה אבוטבול מש"ס, מרק איפראימוב מישראל ביתנו וסאמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת את נאומי הבכורה שלהם. כך פרסם אריק בנדר מ"מעריב".

12:22 עריכה

פיצול בשורות הליכודניקים החדשים: שורה של פעילים בולטים הודיעו היום על פרישתם מהגוף הפוליטי ועל הקמתו של גוף פוליטי מתחרה. בעקבות ביקורת על ליאור מאירי, ממייסדי הליכודניקים החדשים, פעילים בולטים – בהם יניב טוירמן, דורון ניר, אלון אנתין ורן כרמון – עזבו את הארגון לטובת פעילות בארגון חדש. לדבריהם, מאירי מקבל החלטות בגפו, ללא שיתוף חברי הקבוצה.

עוד על הפיצול – בדיווחה של טל שניידר ב"גלובס".

12:33 עריכה

נשות הכותל פנו במכתב ליושב ראש כחול לבן, גני גנץ, בבקשה שיודיע שלא יאפשר הקמה של ממשלה מבלי שתינתן התחייבות מפורשת לקדם את מתווה הכותל, "שיהפוך את ישראל למדינה פלורליסטית".

13:39 עריכה

הסתיימה פגישתם של גנץ ולפיד עם ג'ארד קושנר. החלה פגישתו של יושב ראש כחול לבן עם ליברמן.

13:59 עריכה

הודעה משותפת של דוברות משרד המשפטים ודוברות משטרת ישראל בנוגע לחקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר.

בעקבות פרסומים שונים בעניין חקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר בסמוך לבית מגוריו, בקשר לעדותו, הרינו להבהיר:
רשויות אכיפת החוק רואות בחומרה רבה כל ניסיון להלך אימים על עדים, לנסות לגרום להם לשנות עדותם או להטרידם בכל דרך.
חומרה יתרה יש לראות מטבע הדברים כשהדבר נעשה כלפי עדי מדינה, במטרה להשפיע על עדותם.
במדינת חוק לא יעלה על הדעת שיופעל לחץ פסול או שיוטרדו עדי מדינה, וממילא רשויות אכיפת החוק לא יאפשרו זאת.
מעשים מסוג זה הם חמורים, ועלולים להביא לפגיעה בהגעה לחקר האמת ובעשיית הצדק.
רשויות אכיפת החוק לא יגלו כל סובלנות למעשים מעין אלו.
באשר לחקירה שבה מדובר, הרי שהיא עודנה מתנהלת ומטבע הדברים בשלב זה לא נוכל לפרט לגבי מהלכיה.
העדויות הראשונות שנגבו בעקבות תלונת עד המדינה למשטרה אודות אירוע ההטרדה שהתרחש בכניסה לבית מגוריו, היו קשורות לרכב שנעשה בו שימוש, והן אלה שהובילו לגורמים שנחקרו בימים האחרונים.
נוכח הרגישות הברורה, החקירה מתנהלת תחת פיקוח של הדרגים הבכירים ביותר במערכת אכיפת החוק, והיא תימשך ככל שהדבר יידרש לשם הגעה לחקר האמת.

באשר לסוגיית תפיסת הטלפונים של החשודים, הרי שהדבר נדרש בשל צרכי חקירה מובהקים.
בשל הרגישות המיוחדת המובנת הוחלט כבר מן השלב הראשון כי יתבקש צו מבית המשפט שיאפשר אך ורק חיפוש מצומצם, שנועד לאתר מידע הקשור לאירוע מושא החקירה בלבד, וכי בשל הרגישות במקרה זה החיפוש ייערך במִתווה זהיר שייקבע ויאושר על ידי בית המשפט.
המדינה תבקש כי במידת האפשר השופט הוא זה שיבצע את איתור החומרים הרלוונטיים ולא גורמי החקירה.
בניגוד לפרסומים שגויים, צו החיפוש האמור נועד אך ורק לאיתור מידע הרלוונטי לחקירה.

14:17 עריכה

לבד מעופר גולן ויונתן אוריך, חקרה המשטרה בפרשת ההטרדה של עד המדינה שלמה פילבר את ישראל איינהורן, שהיה הקמפיינר של הליכוד. בדומה לגולן ולאוריך, גם הטלפון שלו הוחרם. כך דיווח רועי ינובסקי בתאגיד השידור כאן.

14:29 עריכה

לפני שנועד עם גנץ בקריה, נפגש נתניהו במשך שעה עם יושב ראש הימין החדש נפתלי בנט – כך פרסם עקיבא נוביק מחדשות 13.

14:33 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג מהמחנה הדמוקרטי אמרה בראיון לגלי צה"ל שבכוונתה להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק נגד הנצחתו של רחבעם זאבי: "הדיון הוא ציבורי ולא משפטי. מי אנחנו רוצים שיציג את הערכים עבור ילדינו?".

14:47 עריכה

בפתח ישיבת הסיעה של ישראל ביתנו אמר אביגדור ליברמן כי ממשלה צרה לא תוכל לקבל החלטות קריטיות בתחומי הכלכלה והביטחון. עוד אמר ליברמן כי בבלפור יורדים נמוך במתקפות נגדו. לדבריו, הוא פועל בענייניות ולא מתוך נקמנות כלפי נתניהו, ולראיה הוא תומך במתווה שלפיו יושב ראש הליכוד יכהן ראשון כראש ממשלה.

יושב ראש ישראל ביתנו הביע תמיכה עקרונית בבחירה ישירה. כן טען שנתניהו עוסק במשחקי האשמות וגורר את ישראל לבחירות נוספות. עוד אמר ליברמן שהפגישה עם גנץ הייתה טובה, והם דנו בנושאי ביטחון.

14:52 עריכה

אנשי צוות המשא ומתן של כחול לבן, יורם טורבוביץ' ושלום שלמה, נראו יוצאים מלשכתה של יושבת ראש הימין החדש, חברת הכנסת איילת שקד – כך דיווח העיתונאי ארי קלמן מ"בחדרי חרדים".

14:57 עריכה

הסתיימה פגישת גנץ-ליברמן. השניים קבעו לשוב ולהיפגש.

15:02 עריכה

חבר הכנסת בני גנץ בישיבת הסיעה של כחול לבן: הפגישה עם נתניהו הייתה עניינית, אך לא הושגה בה התקדמות. אנו בכחול לבן מעוניינים בממשלת אחדות ליברלית רחבה.

15:18 עריכה

יאיר לפיד בישיבת הסיעה של כחול לבן: "אפשר להקים ממשלה תוך 48 שעות. כל מה שבנימין נתניהו צריך לעשות, הוא להיות שני ברוטציה. מדינת ישראל לא צריכה עוד בחירות. היא צריכה שנחזור לדבר במונחים של ביחד, ומטרות משותפות, וערכים משותפים".

לדבריו, "נתניהו השתמש ב-28 הימים שלו רק לדבר אחד – לדחוף לבחירות. הוא רוצה בחירות. זה מה שהציעו לו עורכי הדין. זה מה שהוא צריך בגלל כתבי האישום. זה כל מה שמעניין אותו. הוא רוצה ללכת לבחירות".

"אני אגיד לכם מה ההבדל בין 28 הימים שהיו לנתניהו, ל-28 הימים שלנו:
נתניהו לא ניסה להקים ממשלה, אנחנו כן. אני יודע איך נראה משא ומתן להקמת ממשלה. אני ראיתי את נתניהו, הייתי איתו בחדר, כשהוא כן רצה להקים ממשלה – הוא ידע לעשות את זה. זה לא המקרה. לא הפעם. הוא לא שם שום הצעה על השולחן. התעקש על ליצמן וסמוטריץ'. התעקש להיות ראשון ברוטציה. עשה הכל כדי לוודא שזה לא יצליח.

"אנחנו לעומתו – רוצים להקים ממשלה. ממשלת אחדות ליברלית, אזרחית, כלכלית, שתדע לענות לאתגרי הביטחון. שתדע למנוע משבר כלכלי ולא תשלם מיליארדים לסחטנות פוליטית. ממשלה שכחול לבן תוביל. ישראל ביתנו והעבודה יהיו שחקני מפתח בה. הליכוד יהיה שותף מלא בה. בני גנץ יהיה ראש הממשלה.
הוא יהיה ראש הממשלה מפני שניצחנו בבחירות. הוא יהיה ראש ממשלה מפני שהוא כבר הוכיח שהוא יודע להקים ולהוביל צוות מגובש. כל הניסיונות לפרק אותו לא הצליחו ולא יצליחו. הוא יהיה ראש הממשלה מפני שרוב העם הלך לקלפי ואמר שהגיע הזמן לשינוי".

16:03 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם מזכיר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין. נתניהו בירך את טראמפ על חיסולו של מנהיג דעא"ש והוסיף: "אנו רואים את איראן כאיום הגדול ביותר לשלום, ליציבות, ולביטחון שלנו ושל רבים אחרים". כמו כן, ציין נתניהו כי "איראן הציבה טילים ארוכי טווח בתימן שמסוגלים לפגוע משם בישראל"

 

16:34 עריכה

ביום חמישי הקרוב תיערך פגישה בין יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לבין יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה. עודה לקראתה: "הבטחנו לבוחרים שלנו לעשות הכל כדי להחליף את נתניהו ואת הימין הקיצוני. כל האופציות על השולחן כל עוד נראה אלטרנטיבה של שלום ושוויון".

16:39 עריכה

עמיר פרץ, יו"ר העבודה-גשר לקראת פגישתו עם בני גנץ הערב: "נציג לרה"מ המיועד את קווי היסוד שלנו הכוללים רפורמה בבריאות, בביטחון התעסוקתי ובדיור"

17:30 עריכה

אבי דיכטר מונה היום באופן רשמי לתפקיד שר הביטחון. השר רפי פרץ ברך אותו: "אני משוכנע שתעשה את תפקידך נאמנה ותסייע מול האתגרים הבטחוניים העומדים לפתחנו"

 

17:35 עריכה

משה בוגי יעלון תוקף את ראש הממשלה על רקע ניסיונות המשא ומתן הכושלים בינו לבין גנץ: "נתניהו הפך לנטל! נטל על הליכוד, נטל על המדינה. נתניהו תוקע את המדינה. מדינת ישראל זקוקה לממשלה ליברלית בראשות מי שניצח בבחירות, בני גנץ"

 

18:00 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר פגישה עם משלחת של מחוקקים מאוסטרליה כי ישראל תסגיר את מלכה לייפר לאחר שבית המשפט יאשר זאת. כך מסר גורם שנכח בישיבה ל-Times Of Israel.

לפני כשבוע אמר ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, שמדינתו חפצה בהסגרת העבריינית: "ממשלתי מחויבת לוודא כי הצדק ייעשה בתיק מלכה לייפר. הסוגיה נידונה בימים אלו במערכת המשפט בישראל, ואנו קוראים לפתור את העניין באופן שקוף ומהיר. בנוסף, אנו חוזרים על מחויבותנו לוודא שלייפר תוסגר לאוסטרליה ותעמוד לדין בגין 74 סעיפי התעללות בילדים".

18:06 עריכה

יו"ר הימין החדש, איילת שקד, אמרה בראיון לגל"צ כי "לגנץ אין בעיה לשבת איתנו ולא עם החרדים, הבעיה היחידה היא מי יהיה הראשון ברוטציה. מציעה לו ולראש הממשלה לפתור קודם את זה, השאר יבוא לבד".

כמו כן, שקד מחקה את האפשרות כי תקום כאן ממשלה חילונית: "מי שרוצה ממשלה חילונית יכול לשכוח מזה, גוש ה-55 מאוד יציב".

18:29 עריכה

החלה פגישתם של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, עם יושבי ראש מפלגת העבודה גשר, עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס.

עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
עמיר פרץ, אורלי לוי וגנץ בפגישה (צילום: אופק אבשלום)
19:04 עריכה

דודי אמסלם מפרגן לאבי דיכטר על מינויו לסגן שר החוץ. "אין ספק שאתה האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון!"

 

19:18 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, נפגשו אתמול בפעם הראשונה עם יפה יששכר, אמה של נעמה יששכר שנידונה לשבע שנות מאסר וחצי בשל הברחת חשיש למדינה.

לפי דיווח של "הארץ", הפגישה בין יששכר לנתניהו התקיימה בירושלים, בזמן שהאם הגיעה לפגישת עדכון עם היועץ לביטחון לאומי. ראש הממשלה נכנס לחדר במהלך הדיון ואמר לה כי הוא פועל ככל יכולתי להביא להחזרתה של בתה לישראל.

20:10 עריכה

הסתיימה פגישתם של יו"ר כחול וראשי העבודה-גשר, פרץ ולוי-אבקסיס. השלושה שוחחו על השותפות והמחויבות בין הסיעות. סוכם כי הצוותים יפגשו ויתקדמו בהסכמות ובקווי היסוד המשותפים.

20:12 עריכה

יו"ר האופוזיציה לשעבר ויו"ר הסוכנות היהודית כיום, אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו בפני חבר הנאמנים של הסוכנות: "אני בטוח שאתה מתגעגע אליי". נתניהו הגיב: "אני מקבל את הצעתך להתמנות ליו"ר האופוזיציה. התפקיד פתוח". לא דווח על רחשי צחוק בקהל

20:17 עריכה

יונתן אוריך, יועץ התקשורת הבכיר של נתניהו,  טוען שראה חוקרת מחטטת בטלפון שלו בתכתובות שאינן קשורות לפרשת פילבר.

לפי הפרסום של משה נוסבאום בחדשות 12, פרקליטתו של אוריך שיגרה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ובו שורה של טענות על התנהלות קלוקלת במהלך החקירה באזהרה בעניין החשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר.

במכתב נכתב כי במהלך החקירה, החוקרת ביקשה לפתוח את הטלפון הנייד ולעיין בהתכתבות ספציפית עם עופר גולן, הדובר של משפחת נתניהו. החוקרת לכאורה לא ציינה כי לאוריך הזכות לסרב. לפי המכתב היא עיינה בהתכתבות, לקחה את הטלפון מחוץ לחדר החקירות וכששבה, שם לב אוריך כי זו עיינה בהתכתבויות אחרות שלא קשורות לפילבר.

הטענה החמורה ביותר המופיעה במכתב, היא כי לטענת אוריך החוקרת הקלידה פרטים ומידע שהוציאה מהטלפון בקבוצת טלגרם בטלפון הנייד שלה, שנקראה "השלמות לתיק 4000". 

20:20 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס להחרמת הטלפונים של יועציו הקרובים: "זה פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ובזכות לפרטיות. אנחנו לא חיים במשטר אפל ואסור לנהוג כך. המטרה היא להלך אימים על סביבתי הקרובה ובדרך זו לשלול את יכולתי להגיב למבול ההדלפות הפליליות שנמשך נגדי ללא הפסקה".

21:03 עריכה

עמיר פרץ מסכם את הפגישה עם גנץ

21:56 עריכה

מפגישה לפגישה. גנץ מודה לראש ממשלת אוסטרליה לשעבר ג'ון הווארד, על פגישתם היום

עוד 40 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 8 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בחירה ישירה: נתניהו בעד, כחול-לבן נגד

הבחירות יתקיימו ב-3 במרץ ● קיש חושב ש"רק סער יוציא אותנו מהפלונטר" ● גנץ מתנגד לרוטציה עם לפיד ● אדלשטיין מתנער מיוזמת בר-לב ● גבאי מתחרט שלא נכנס לממשלת נתניהו ● ביטן פועל לביטול הפריימריז בליכוד ● פומפאו מכחיש שדן עם נתניהו על סיפוח הבקעה

עוד 29 עדכונים

נתוני פיז"ה מוכיחים: חייבים לאפשר בחירת הורים בחינוך

הכותרת ב-TheMarker דרמטית: "הכישלון הגדול של משרד החינוך: תלמידי ישראל הידרדרו בכל המבחנים הבינלאומיים." כישלון כל כך מהדהד של משרד ממשלתי המתוקצב בתקציב עתק, של למעלה מ- 60 מיליארד ש"ח בשנה, מחזק את ההבנה שהמוצר החינוכי לו זוכות/ים תלמידות/י ישראל חייב להתעדכן, להשתנות ולהשתפר – ויפה שעה אחת קודם.

המציאות הנוכחית משפיעה לרעה על רמת ואיכות החיים העתידית של הילדות/ים שלנו עת יבגרו, כמו גם על המציאות בה נחיה עת זקנתנו. "מערכת החינוך בישראל חולה. אין דרך אחרת לתאר מצב שבו הפערים הפנימיים בהישגי התלמידים בישראל הגיעו למקום הראשון בעולם" – כך סיכם אור קשתי, כתב החינוך של עיתון ״הארץ״.

מחקר פיז"ה (באנגלית: Programme for International Student Assessment – בראשי תיבות: PISA) הוא מחקר שנערך כחלק ממחקר בינלאומי בתחום החינוך. המחקר בודק את רמת האוריינות של התלמידים בשלושה נושאים: אוריינות קריאה, אוריינות מתמטיקה ואוריינות מדעים.

מאז פרסום נתוני מחקר הפיז"ה בתחילת השבוע שעבר, התקשורת והרשתות החברתיות גועשות. "כישלון ענק למשרד החינוך במבחנים הבינלאומיים: שיעור התלמידים הנכשלים עלה, הציונים ירדו, והפערים בהישגי התלמידים התרחבו והפכו לגדולים ביותר בעולם – כך עולה מתוצאות מבחני פיזה שנערכו בישראל ב-2018", כותב ליאור דטל ב-TheMarker.

מקריאת נתוני המחקר מתברר כי מדיניות צמצום הפערים של משרד החינוך רחוקה מלממש את משימתה ולהוביל ליצירת שוויון הזדמנויות עבור כלל החתכים באוכלוסייה הישראלית. כמי שמצוי שנים רבות בעשייה חינוכית, נראה בעיני כי רבות ורבים ממנהלות.ים בתי הספר לא הופתעו מהנתונים.

להזכירכם, ערב פתיחת שנת הלימודים תשע"ו פרסמה התאגדות המנהלים העל-יסודיים סקר שבו הראתה כי 80% (טירוף!) ממנהלי/ות בית הספר העל-יסודיים בישראל אינם מאמינים במובילי משרד החינוך.

משה (קינלי) טור פז, מי שהוביל במשך 5 שנים את מערכת החינוך של ירושלים (אולי התפקיד המורכב ביותר בשוק החינוך הישראלי), פרסם מיד לאחר פרסום נתוני הפיז"ה פוסט בפייסבוק בו הוא מסכם כך: "ההחמצה של בנט – היו לישראל שרי חינוך מוכשרים אך ללא כוח פוליטי. היו בעלי כוח פוליטי אך ללא כישרון והבנה. והיו בעלי כישרון וכוח אך ללא כסף בקופה על מנת לממש. לבנט היה הכל".

"היו לישראל שרי חינוך מוכשרים אך ללא כוח פוליטי. היו בעלי כוח פוליטי אך ללא כישרון והבנה. והיו בעלי כישרון וכוח אך ללא כסף בקופה על מנת לממש. לנפתלי בנט היה הכל"

תקציב החינוך של השנים 2017–2018 עקף לראשונה את תקציב הביטחון. במילים אחרות, המון המון כסף של כולנו מושקע במערכת החינוך. ולמרות השקעה, בפועל (לפחות בהתחשב בנתונים שמחקר פיז"ה בודק) ההישגים הנדרשים, הכנת התלמידים להתמודדות עם שוק העבודה העתידי, רמות האוריינות השונות בנסיגה של ממש.

הנתונים העולים מהמחקר מדגימים כי השקעה כספית גדולה ככל שתהיה, הדרך בה המערכת מתנהלת כרגע אינה מביאה לשיפור הישגים ולצמצום פערים.

מאז המהפך של שנת 1977 (למעט תקופה קצרה), ממשלות ישראל היו מחויבות פוליטית לתפיסה חברתית כלכלית ליברלית. למרות זאת, נראה כי במובנים רבים הגישה של מקבלי ההחלטות במשרד החינוך אינה תואמת את החזון הערכי בנוגע לתקצוב החינוך, תשלומי הורים ולשאלות הנוגעות בצמצום פערים ובחירת הורים בחינוך. עמדתם של מקבלי ההחלטות במשרד החינוך כאילו נותרה עמוק בימיה העליזים של מפא"י.

נראה כי בשנים האחרונות תקציבי החינוך מחולקים ומנוצלים בצורה שגויה. בכל מדינה מתוקנת מקבלי ההחלטות ומנהלי המשרד "ששפכו" מיליארדי שקלים לטמיון, היו מפנים את מקומם כלאחר כבוד לטובת משתתפים חדשים בעלי חזון ומסוגלות ביצועית גבוהים יותר.

החינוך בישראל נמצא במצב משברי. מוקדו, להבנתי, בפער שבין ציפיות ההורים לבין תוצרי המערכת. רבים מההורים הצעירים, אשר נאבקים על איכות חייהם וגידול ילדיהם, מתקשים לקבל את הדשדוש של תוצרי מערכת החינוך הישראלית ואת חוסר התאמתה של המערכת לאתגרי דור המילניום, שוק העבודה העתידי צרכיו ומאפייניו.

כמו בתחומים אחרים, גם בחינוך המציאות הישראלית הזויה. הורה בישראל לא יכול לרכוש או לממן שירותי חינוך והשכלה משלימים לילדיו בתוך ו/או במשותף עם מערכת החינוך הציבורית האזורית בה ילדיו לומדים – גם כאשר ישנה הסכמה ורצון משותפים להורים, לישוב/רשות ולהנהלת המוסד החינוכי לתמוך בעשיה זו.

במציאות הנוכחית, תשלומי הורים (כלומר, תוספות תקצוב הבאות מן הבית) נאסרו על פי חוזר מנכ"ל מגביל, מבטל ומצמצם. תשלומי ההורים נמצאים כבר שנים תחת מתקפה מתמדת ונעשים ניסיונות מתמשכים לקצצם, להגבילם ואף להכחידם. הדין (עפ"י חוזר מנכ"ל) מונע מההורים את האפשרות להוסיף/להשלים או לרכוש מוצרי חינוך נוספים בתוך או במשותף עם נותני השירותים של מערכת החינוך הציבורית. הטענה העיקרית התומכת בהגבלה המונעת מההורים להשקיע מכספם במשותף עם המדינה בחינוך ילדינו נחה בניסיון למנוע "פגיעה בשוויון".

מניעת האפשרות מהורים להעניק לילדיהם חינוך באמצעות השקעה כספית ומעורבות הורית, היא כפייה חודרנית ומקוממת. התערבות שלטונית שכזו מתאימה לחברות שבהן הילדים נתפסים כמשאב לאומי או כרכוש ציבורי ולא כחלק מהיחידה המשפחתית האוטונומית.

מנגד, למרות השקעה גבוהה ב-37% לטובת האוכלוסייה המוחלשת מצד המדינה,  בפועל זה לא עובד ורמת ההישגים נשארת נמוכה. מכאן אנו למדים כי מדיניות זו אינה מובילה לשיפור בשוויון ההזדמנות וליצירת תנאים שווים לכל ילד וילדה.

תוצאות מחקר הפיז"ה מראות כי הפערים בין תלמידי ישראל הם הגבוהים ביותר מכל מדינות ה-OECD. כלומר, מדיניות צמצום הפערים של משרד החינוך נכשלה. השיטה הנוכחית לא משפרת את הישגיהם של האוכלוסיות המוחלשות ומנמיכה את הישגיהם של האוכלוסיות החזקות יותר – כלומר השוויון נשמר בכך שכולם מפסידים באופן שווה.

השיטה הנוכחית לא משפרת את הישגיהם של האוכלוסיות המוחלשות ומנמיכה את הישגיהם של האוכלוסיות החזקות יותר – כלומר השוויון נשמר בכך שכולם מפסידים באופן שווה

אדם המשתייך למעמד הביניים משלם בפועל מיסוי עירוני גבוה יותר (מכיוון שבדרך כלל הוא מתגורר ביישוב מבוסס יותר) – ממנו נגזרת אגרת החינוך אותה הוא משלם לישוב/רשות בה הוא מתגורר – ומס הכנסה גבוה יותר. המדינה, מצידה, משקיעה בתקצוב חינוך ילדיו השקעה נמוכה יותר.

בכדי להבין את עומק האבסורד צריך לבחון את האופן בו מתארגנת חלוקת התלמידים במערכת החינוך הישראלית. נכון להיום, החלוקה מבוססת על חלוקה לאזורי רישום – וכאן, להבנתי, שורש האבסורד.

הורים רבים רואים בחינוך ילדיהם את הדבר החשוב ביותר עבורם ומוכנים להשקיע בו משאבים רבים, מזמנם ומכספם. אבל ברגע שהילדים מגיעים לגיל החינוך הציבורי ההורים מגלים כי ההעדפות והאמונות שלהם בנוגע לחינוך ילדיהם אינן נחשבות בעיני משרד החינוך.

מערכת החינוך הישראלית מחלקת את התלמידים ובונה את בתי הספר על בסיס חלוקה אזורית. כלומר, בהתבסס על השכונה בה את/ה, משפחתך וילדיך מתגוררים.

בפועל, חלוקה אזורית היא חלוקת התלמידים על פי מדרג סוציו-אקונומי מובהק. הלכה למעשה, הורים שיכולים לשכור או לרכוש מגורים למשפחותיהם בשכונות/ישובים מסוימים, רוכשים בפועל גם את רמת בתי הספר ורמת ההשקעה בחינוך לה ילדיהם יזכו.

באופן פרדוקסלי, דווקא שיטת אזורי הרישום שנועדה מלכתחילה לייצר אינטגרציה בין קבוצות אוכלוסייה שונות ולצמצם פערים בחברה, היא אחת המכשלות הנוכחיות להתפתחות המערכת. דווקא שבירת שיטת אזורי הרישום וחיזוק בחירת ההורים עשויה לשפר את הנגישות של השכבות החלשות לחינוך איכותי.

כיוון שלבחירת מקום המגורים יש קשר ישיר גם למצב הכלכלי של המשפחה, העשירים, הגרים בשכונות עשירות, ילמדו בבתי ספר איכותיים הממוקמים בשכונות הללו, ואילו העניים ילמדו בבתי הספר הפחות איכותיים בשכונות העניות. מנגנון בחירת הורים, השובר את הרישום האזורי, יכול לאפשר לתלמידים ללמוד מחוץ לשכונה וליצור מפגש בין תלמידים משכונות עשירות ועניות.

מדיניות בחירת הורים מעמידה במרכזה, מצד אחד, ערכים ליברלים המעלים על נס את האידאלים של אוטונומיה, מימוש עצמי, ופלורליזם; ומצד שני, ערכים תועלתניים – שיפור תפקודה של מערכת החינוך ועלייה בהישגי כלל התלמידים.

מחקרים בינלאומיים הוכיחו כי במקומות שהתירו בתי ספר ברישיון (צ'רטר סקול) או יישמו שיטת שוברים מסוימת, נמצא כי לתחרות בין בתי ספר יש השפעה חיובית על הישגי התלמידים (גם עבור התלמידים שנשארו במערכת הציבורית). בניגוד לטענות הנשמעות חדשות לבקרים, לא נמצא אישוש לטענה של המתנגדים לבחירת הורים, והדבר לא גורם להידרדרות בהישגים של בתי הספר החלשים.

החברה הישראלית עוברת בעשורים האחרונים שינויים אידאולוגיים עמוקים. אנו מתרחקים בהדרגה מן האתוס הציוני-לאומני-סוציאליסטי ומתחילים לחבוק במקום אידאליים דמוקרטיים-ליברליים-הומניסטים. הבחירה בחינוך עולה בקנה אחד עם שינוי ערכי ואידאולוגי זה.

הבחירה בחינוך מבססת את מרכזיותה של הקהילה/הרשות בעיצוב פני החינוך של צעיריה ומייצרת כלים למימושם; הבחירה בחינוך מגדירה ייעוד ייחודי חינוכי לכל ביה"ס על פי השקפת עולמם של ההורים וחברי הקהילה; הבחירה בחינוך מייצרת מגוון מסגרות חינוכיות באזור נתון, התואם את צרכי האוכלוסייה במקום ומממשת הלכה למעשה את זכות ההורים לבחור מוצר חינוכי ההולם את ילדיהם בהתאם להגדרתם צורכיהם, שאיפותיהם ואמונותם.

שיפור הישגיהם של כלל תלמידי/ות מערכת החינוך הישראלית תתאפשר רק לאחר שמקבלי ההחלטות במשרד החינוך יאמצו את ערכי החירות ובחירת ההורים כחלק אינטגרלי מעיצוב, ארגון וביסוס מערכת החינוך כולה.

אסיים בציטוט מדבריו של פר קארל גוסטב אונקל, ששימש כשר החינוך של שוודיה והוביל את רפורמת החינוך הגדולה של המדינה:

"Education is so important that you can’t just leave it to one producer, because we know from monopoly systems that they do not fulfill all wishes."

– Per Carl Gustav Unckel (1948 – 2011), Sweden's Minister of Education

נשוי ואב לחמישה. איש חינוך – מורה להיסטוריה ואזרחות. מנהל קמפוס ברשת החינוך אנקורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
היה היא לא שר החינוך.. לא המורים.. אלא הסמכות והמרות שנפגעו. חוסר שיתוף פעולה מצד ההורים... אי נתינת כלים למורים. או בקיצור בעיות משמעת. במדינות אחרות על פי עדויות של מורים בשטח אין מצב... המשך קריאה

היה היא לא שר החינוך.. לא המורים.. אלא הסמכות והמרות שנפגעו. חוסר שיתוף פעולה מצד ההורים… אי נתינת כלים למורים. או בקיצור בעיות משמעת. במדינות אחרות על פי עדויות של מורים בשטח אין מצב, כזה שתלמיד יתחצף.. לא יקבל מרות ועוד בגיבוי ההורים. אז אם הנושא הזה יטופל אין ספק שיראו הצלחות בלמידה. כי כשמורה היום צריך להתמודד עם בעיות התנהגות במקום ללמד. שמה שאכפת להורים זה שיהיה להם שקט ושלא יפנו אליהם לטפל בהתנהגות הילדים.. זו התוצאה

אתה מציע לשפוך שמן למדורה. כספי הורים נוספים יהפכו אותנו רשמית לאמריקה שם חינוך עולה מאות אלפי דולארים. הדרך לצמצם פערים היא על ידי תקצוב דיפרנציאלי שהמדינה אחראית לו ולא שוק פרוץ של ה... המשך קריאה

אתה מציע לשפוך שמן למדורה. כספי הורים נוספים יהפכו אותנו רשמית לאמריקה שם חינוך עולה מאות אלפי דולארים. הדרך לצמצם פערים היא על ידי תקצוב דיפרנציאלי שהמדינה אחראית לו ולא שוק פרוץ של הורים שיגדיל את הפערים ויחסל את החינוך במעמדות הנמוכים.
ולגבי בנט-
המהפכה שלו במתמטיקה מתחיל מכיתות י ותוצאותיהן בבגרות. מבחני פיזה נעשים בכיתה ט. אין קשר בין הדברים.
לגבי פיזה – תשאל כל תלמיד שהשתתף בבחינה שיספר לך כמה השקיע בבחינה ותבין לבד מה זה מייצג. ככה זה כשהמבחן הוא לא חובה ולא לתעודה או לבגרות. בנוסף, בראש הרשימה מדינות טוטליטאריות כמו סין. לא בטוח שאנחנו רוצים להיות כמותם.

עוד 1,309 מילים ו-2 תגובות

אוצר ספרותי המכתבים האבודים של אבא מימי הקמת המדינה

"ישבנו צפופים ומלאי חשש סביב הרדיו העצום במשרדי העיתון, ושמענו את ההצעה לדחות את ההצבעה על תכנית החלוקה. העיניים שלנו כבו והדם קפא בוורידים" ● מרדכי צ'רטוף עבד במערכת העיתון "פלסטיין פוסט" וכתב לחבריו בארה"ב על האירועים ההיסטוריים של הקמת המדינה ● אחרי מותו, בנו דניאל מצא את מכתביו והפך אותם לספר

עוד 1,099 מילים

נשים ו-HIV "היום, הסטיגמה כבר גרועה יותר מהמחלה"

הרופאה הישראלית נאורה פיק מנהלת מרפאת נשים ייחודית בקנדה, שמתמחה בטיפול בנשאיות HIV ● בשבוע שבו צוין יום האיידס הבינ"ל, ביקרנו בקליניקה שלה ושמענו ממנה מדוע היא מאמינה בקשר אישי עם המטופלות, ולמה הן נתקלות ביחס עוין מהסביבה ● "אני כמו משפחה בשבילן. אלה נשים שסבלו מאלימות, רבות מהן נדבקו במהלך אונס"

עוד 2,116 מילים

יומן ליסבון עשר שעות טיסה, שתי פגישות מדיניות ו-11 מזוודות

מטרת הביקור בפורטוגל השבוע היתה לכאורה פגישה עם שר החוץ האמריקאי ● אלא שהפגישה עם פומפאו הייתה אמורה להתקיים במקור בלונדון ● העברת הפגישה לליסבון חייבה מפגש גם עם ראש ממשלת פורטוגל ● ובהזדמנות זו, איפשרה לנתניהו ורעייתו לנפוש מעט במדינה המתחדשת, לדבר פוליטיקה - וגם על אינקוויזיציה ● שלום ירושלמי מסכם יומיים בפמליית ראש הממשלה

עוד 1,027 מילים ו-7 תגובות

למקרה שפיספסת

דרושה אחריות, לא רק חמלה

פעם בשנה מציין העולם את יום הפליט הבינלאומי. מדי שנה נכתבות אין ספור שורות על הצורך שחברות יגלו חמלה כלפי למעלה מ-71 מיליון הפליטים והעקורים שנאלצו למלט נפשם מאזורי לחימה, מרדיפה אתנית ומשטרים דכאניים.

דוח חדש שהוציא אירגון אוקספאם מגלה כעת כי יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים.

מדי שנה נכתבות אין ספור שורות על הצורך שחברות יגלו חמלה כלפי למעלה מ-60 מליון הפליטים שנאלצו למלט נפשם מאזורי לחימה, מרדיפה אתנית ומשטרים דכאניים

דובר רבות על הצורך בשיתוף הפעולה ונשיאת האחריות המשותפת הנדרשת מהעמים שאליהם נמלטים הפליטים. חמלה ואחריות משותפת אכן מאוד חיונים במציאות שנוצרה בעולם בעת הזו.

בכל המלל הרב שנחשפתי אליו בסטטוסים שהתחרו על תשומת לבנו ועל הנכונות שלנו לפתוח את הכיסים לצורך מימון מרבית הארגונים המסייעים למבקשי המקלט ברחבי העולם, לא הודגשו לטעמי שתי נקודות מרכזיות:

ראשית, למספר ההולך וגדל של פליטים בעולם, אחראים לא רק המשטרים הדכאניים של המדינות מהם נמלטים הפליטים, אלא גם המשטרים המערבים. הרי ללא תמיכה דיפלומטית, ללא קיום סחר בנשק ומסחר תוך ניצול משאבי טבע כמו גם משאבי אנוש, משטרים אלו לא היו שורדים.

לא רק המשטרים הדכאניים מהם נמלטים הפליטים אחראים למצבם, אלא גם המשטרים המערבים. ללא תמיכה דיפלומטית, סחר בנשק ומסחר תוך ניצול משאבי טבע ומשאבי אנוש, משטרים אלו לא היו שורדים

הפניית אצבע מאשימה לשליטי סוריה, סודאן, דרום סודאן ואריתראיה או לתוהו ובוהו המתרחש בעיראק, אפגניסטן, סומליה ובורונדי – מקלה על מדינות המערב, כמו גם על סין, רוסיה וערב הסעודית, להתנער מהאחריות הישירה והעקיפה ליצירת מספר עצום של אנשים החשופים לעריצות שליטים המספסרים בעמיהם.

יש מי שעושה הון משיעבוד עמים, ולו אחריות למצב, ועל כן אין לפנות לעמי המערב רק באמצעות החמלה, אלא דרך האחריות שלהם כלפי האנשים שמשלמים את מחיר החמדנות.

יש מי שעושה הון משיעבוד עמים, ולו אחריות למצב, ועל כן אין לפנות לעמי המערב רק באמצעות החמלה, אלא דרך האחריות שלהם כלפי האנשים שמשלמים את מחיר החמדנות

שנית, יש לזכור שתופעת הנדידה של אנשים מיבשות כמו אפריקה למדינות מבוססות, אינה ״מטיבה״ רק עם פליטים או לעיתים מהגרי עבודה, אלא נחוצה כאויר לנשימה למדינות המבוססות המשוועות לידיים עובדות.

מדינות מבוססות לא אחת נמצאות בסטגנציה כלכלית ותרבותית. האוכלוסיה בהן מתבגרת והיחס בין האוכלוסיה הבוגרת לדור צעיר הנחוץ לקיומן הולך וקטן. מדינות אלו מזמינות אליהן את מהגרי העבודה שיבצעו את העבודות שצעירי אירופה וארה״ב כבר מזמן לא מבצעים.

תופעה זו מלמדת על החיוניות של אוכלוסית פליטים אשר לעיתים רבות מזניקות את כלכלת העמים המבוססים באמצעות יזמות וכוח עבודה זול. יש כאן עסקה של תן וקח לכל הצדדים.

שנית, יש לזכור שתופעת הנדידה של אנשים מיבשות כמו אפריקה למדינות מבוססות, אינה ״מטיבה״ רק עם פליטים או לעיתים מהגרי עבודה, אלא נחוצה כאויר לנשימה למדינות המבוססות המשוועות לידיים עובדות

אז נכון שמבחינה אנושית רצוי לזכור שישנה מחויבות מוסרית וסולידריות כלפי בני אדם במצוקה, אבל כדאי לזכור שהמחויבות הזו, הנובעת גם ממקור האחריות, יש בצידה גם עסקה רווחית. אולי מתודעה זו היחס לפליטים עשוי להשתנות מעט. הסיסמא Welcome Refugees אינה סתמית.

סמל קליטת פליטים
סמל קליטת פליטים

סיגל קוק אביבי היא פעילת זכויות אדם, כלת פרס ע״ש ישעיהו ליבוביץ לשנת 2018 על הפעילות למען מבקשי המקלט בישראל. הגישה עתירה לעליון ביצוגו של עו״ד איתי מק למניעת גירושם של מבקשי מקלט יחד עם 119 אקטיבסטים. עתירה זו שמה קץ למדניות הגירוש בכפיה שתוכננה לאפריל 2018. סטודנטית למשפטים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 464 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טיול לשבת לגלות מחדש את שכונת פסגת זאב בירושלים

פארקים, אנדרטאות ושרידים ארכאולוגיים ● פינות חבויות בגבעת זאב חושפות את עברה העשיר של השכונה הירושלמית המעניינת

עוד 635 מילים

הפרופסור שמביס את ה-BDS בארה״ב, מדינה אחר מדינה

פרופ' יוג'ין קונטורוביץ אולי האיש החשוב ביותר במאבק נגד ה-BDS ● הוא מחלק את זמנו בין ישראל לארה"ב, גם עם אשתו וארבעה ילדיו בהתנחלות, ומומחה למשפט בינלאומי וחוקתי בוושינגטון, שם הוא מסייע במסע חקיקה מוצלח נגד תנועת החרם ● פרופיל

עוד 899 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
בּוּשָׁה

בעולם של משפחת נתניהו אין מקום לבושה ● הם מאמינים שכולם חומדים את מה שיש להם - כוח, מעמד, תהילה, כסף, קשרים, עוצמה - וכולם היו נוהגים כמוהם, אם רק היו יכולים ● והם משוכנעים שכל מי שיכול, ממילא נוהג בדיוק כמוהם בחדרי חדרים ● אז למה שיתביישו?

עוד 1,068 מילים

נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש

כך דווח בחדשות 12 ● סקר בחירות חדש הראה כי 39% חושבים שנתניהו מתאים לכהן כראש ממשלה ו-37% שגנץ ● שר החוץ כץ נפגש עם שר החוץ של רוסיה, וביקש ממנו לקדם את החנינה לנעמה יששכר ● יועמ"ש הכנסת: "הבחירות ב-3 במרץ" ● סקר: הרוב יצביע בבחירות הבאות באופן זהה לקודמות ● נתניהו ציטט את יוסף לפיד, יאיר לפיד נעלב

עוד 21 עדכונים

הפלסטינים כבר לא מוכנים לשלם בגופם את מחיר הכיבוש ● איראן וסוריה עושות שרירים ● מצרים נפרדת מזמר מיתולוגי ומתקופה ליברלית ● והמפגינים הצבעוניים בעולם הערבי מאבדים השפעה ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון במדור חדש

עוד 892 מילים

יומן ליסבון נתניהו מקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה

גם בליסבון, בין פגישה עם ראש ממשלת פורטוגל ושר החוץ האמריקאי, נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על ● לעיתונאים בליסבון הוא אומר שהוא מתנגד לבחירות, אבל כל מעשיו מכוונים לסיבוב הבא ● על חסינות ותיקיו המשפטיים הוא מסרב לדבר, אבל מודה כי האירועים משפיעים עליו: ״אני לא רובוט״ ● שלום ירושלמי מדווח מפמליית ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא עמוק בתוך מערכת בחירות. הוא היה רוצה ששיטת הבחירות תשתנה, ונלך לבחירה ישירה לראשות הממשלה. לצורך העניין, הוא נשען על חבר כנסת אלמוני מהליכוד, שלמה קרעי, שמבקש ממנו לקדם את הנושא.

״זה רעיון שמתחיל להיות מעניין״, אמר נתניהו הערב בליסבון. אלא שהאפשרות לשנות את החוק ואת שיטת הבחירות בכנסת הזו נראה קלוש למדי.

נתניהו מאמין שהוא האיש שיוכל לנצח. זה ברור. בבחירות כאלה הוא לא צריך 60 מנדטים, אלא יתרון של קול אחד על פני יריבו, בני גנץ או יאיר לפיד. נתניהו רוצה לשחזר את הניצחון האחרון שלו בבחירה הישירה ביוני 1996, אם כי ב-1999 הוא הפסיד את הבחירות לאהוד ברק.

נתניהו עדיין מנסה לעשות רושם שהוא מתנגד לבחירות. הוא רוצה לנצח במשחק ההאשמות. ״שגנץ יתגבר על לפיד וליברמן יתגבר על עצמו – ואז לא יהיו בחירות״, אמר.

בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל. 5 בדצמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה.

״תנו לציבור לבחור, אם אתם טוענים שהציבור לא רוצה אותי, דוחה אותי – שימו את הדברים על השולחן״, אמר נתניהו וכיוון לבחירה הישירה שוב.

נתניהו משלב את קמפיין הבחירה הישירה עם מסע הבחירות הבינלאומי שהוא מנהל. בליסבון נפגש הערב עם שר החוץ של ארה״ב מייק פומפיאו.

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה

לטענת נתניהו, הוא היחיד שהביא לישראל הישגים מדהימים בשנים האחרונות. כל טבלאות האקסל והדיאגרמות כבר מוכנות. ישראל היא במצבה הטוב אי פעם, לשיטתו של נתניהו – וכך על פי ציבור רחב בעולם, 20 אלף איש, שנשאלו בסקר שפורסם לאחרונה ב-US News & World Repprt.

בתדרוך העיתונאים, נתניהו סרב לדבר על החסינות. כששאלתי אותו האם ידרוש חסינות, סרב להגיב. לי ברור שהוא ידרוש חסינות עד ה-2 בינואר, כדי למשוך זמן ולא ללכת למשפט מיידי. הוא גם לא רצה לדבר על הפריימריז לראשות הליכוד.

ביום ראשון הקרוב הוא יגיע כגיבור לישיבת מרכז הליכוד, וידאג שלא יהיו פריימריז לרשימת חברי הכנסת. פריימריז כאלה, הוא יודע, לא יסבכו אותו בתמיכה בחברי כנסת.

נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על. אבל, הוא אומר, ״אני לא רובוט״, כששואלים אותו על ההשפעה שיש לאירועים המשפטיים עליו. ״אלא שאני שונה מאחרים ביכולת הריכוז שלי. פעם אפילו בדקו את זה״, הוסיף.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 373 מילים ו-1 תגובות

"המגזר העסקי היה מגזר השתקנים - התעוררנו"

ראיון אנשי עסקים מובילים התכנסו השבוע כדי להביע תמיכה בשלטון החוק, והתנגדות למתן חסינות לנתניהו ● צבי סטפק, מייסד מיטב-דש ומראשי היוזמה, מספר לזמן ישראל מה מניע אותו ואת שותפיו ● "לחברות עסקיות יש לפעמים יותר כוח מאשר למדינות, והכוח הזה מטיל עליהן אחריות"

עוד 585 מילים ו-1 תגובות

יומן ליסבון אנוסי בלפור מבקרים באנדרטה לזכר אנוסי פורטוגל

בני הזוג נתניהו ניצלו את ההפוגה ומזג האוויר השמשי כדי לטייל בליסבון ולהתחקות אחר ההיסטוריה היהודית העשירה והטראגית של המקום ● שלום ירושלמי ניצל את ההזדמנות כדי לברר עמם, איזו איקוויזיציה גרועה יותר - זו שהיתה בימי הביניים, או זו שהם עוברים עכשיו ● וידאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ניצלו את ההפוגה, עד לפגישות המדיניות שיתקיימו הערב, ואת מזג האוויר השמשי כדי לטייל בליסבון ולהתחקות אחר ההיסטוריה היהודית העשירה וטרגית של המקום.

השניים ביקרו באנדרטה לזכר היהודים שנטבחו בפרוגרום ליסבון ב-1506, הנמצאת בכיכר רוזיו, מתחת לכנסיית סאן דומינגוש, אשר נבנתה ב-2006. מול האנדרטה, עמד מטה האינקיוויזיציה. אחד ההיסטוריונים הידועים שחקרו את האינקוויזיציה הוא לא אחר מאביו של נתניהו, בנציון נתניהו ז"ל.

כשנתניהו ורעייתו התעכבו ליד האנדרטה, שאלתי את ראש הממשלה בהומור, "איזה אינקוויזיציה יותר גרועה, מה שעשו לך או מה שעשו פעם?"

"אה… יש בזה משהו", ענתה שרה, מחייכת, לכאורה מרוצה מההרמה להנחתה. "אני לא שוללת את השאלה. אני שמחה שאתה מבין שזו אינקוויזיציה בשבילנו". נתניהו מצידו מבקש לשנות נושא, ושרה מציעה לי, "נתפוס פעם איזו שיחה, הא?"

בינתיים, נתניהו מנסה לברר יותר פרטים על ההיסטוריה של המקום. "אין פה אף אחד שיכול לתת לנו קצת, אה…" הוא מביט מסביב. שרה פונה אל הכתבת הפוליטית של וואלה! טל שלו – זו שנאמר עליה בתמלילי תיק 4000 שהיא דוברמן, כי אינה שועה לתכתיבים פוליטיים או לצנזורות. "את יודעת משהו, טל?", שרה שואלת אותה.

"אני יודעת, כפי שלמדתי קודם, שאביו היה המומחה", היא עונה.

"אבל אבי לא זמין ברגע זה", מגחך נתניהו.

עוד 191 מילים

סודות, שקרים ולואי ויטון

לחקור את החוקרים "שיטה, הליך מזוהם, שחייבים לשים לו סוף", כך תאר נתניהו את פרשת רות דוד, פרקליטת מחוז ת״א לשעבר ● מהי השיטה? מהו ההליך המזוהם? איך יש לשים לו סוף? ואילו שאלות הוא מעורר ביחס לאמינות המשטרה ועבודת הפרקליטות? ● אמיר בן-דוד פתח את ״תיק רות דוד״ ומצא מספר תהיות קשות ● הראשונה שבהן: מדוע שקד, אוחנה ונתניהו לא השתמשו בסמכותם לבדוק את הפרשה

עוד 4,044 מילים ו-2 תגובות

טרנד מסוכן המירוץ לדירה בחו"ל: התשואה לא מובטחת

הפרסומים בכלי התקשורת וברשתות החברתיות משגעים יותר ויותר ישראלים: "כמה מאות אלפי שקלים ויש לכם נכס בחו"ל, במחיר של חנייה בתל אביב" ● אז איפה הקאץ'? ● עומר שרביט יצא בעקבות הטרנד החדש בנדל"ן, וגילה מה חייבים לבדוק, ממה להיזהר - ומי עשוי להתרסק

עוד 3,081 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה