למה אני כותבת בשם בדוי

 (צילום: Nati Shohat/Flash90)
Nati Shohat/Flash90

"למה את כותבת בשם בדוי?" שואלת אותי רונית. "אם תכתבי בשם האמיתי שלך, תצרפי תמונה שלך, ותשתפי מה שאת כותבת גם בפייסבוק שלך – התהודה לדברים שלך תהיה עצומה, יגיע גם משוב ויתפתח דו שיח אמיתי על נשים חרדיות בישראל, כשאת חלק ממנו".

צחקתי כששמעתי את השאלה הזו, צחוק שלא האיר את פני, כי היה בו הרבה עצב. "זה בערך כמו שאציע לך, רונית, לשלוח להנהלת 'זמן ישראל' מכתב השמצה אודותיך, לחבל ביסודיות במקומות העבודה של ילדיך, ולהשתדל שבעל הדירה שלך, אם את גרה בשכירות, יזרוק אותך מהדירה לפני תום התקופה שמוסכם עליה בחוזה. ועוד לא אמרתי הכל, ממש לא".

להציע לי לכתוב בשמי, זה בערך כמו שאציע לך לשלוח להנהלת 'זמן ישראל' מכתב השמצה אודותיך, לחבל ביסודיות במקומות העבודה של ילדיך, ולהשתדל שבעל הדירה שלך, אם את גרה בשכירות, יזרוק אותך מהדירה

רונית לא צחקה ולא התעצבה, היא פשוט לא הבינה. אז כדי שהיא תבין, לפחות קצת, וכדי שאתם ואתן תבינו ותבנה, אנסה להסביר לכם את היחסים של נשים חרדיות עם אתרים ורשתות חברתיות.

נתחיל עם הפייסבוק. אינני יכולה לשתף את מה שאני כותבת בדף הפייסבוק שלי, כי אין לי כזה. לא פייסבוק, לא טוויטר, לא אינסטגרם ולא טלגרם. אסור לנו. הרבנים החרדים, מכל הקהילות המגוונות, אוסרים על החרדים בכל הגילאים להשתתף ברשתות חברתיות ולבקר באתרי תוכן.

האיסור הזה אינו משהו שכתוב במקום נידח, אלא מוכרז מדי תקופה מחדש ומערכת האכיפה שלו יעילה ואכזרית.

נתחיל עם הפייסבוק. אינני יכולה לשתף את מה שאני כותבת בדף הפייסבוק שלי, כי אין לי כזה. לא פייסבוק, לא טוויטר, לא אינסטגרם ולא טלגרם. אסור לנו. מערכת האכיפה של האיסור הזה יעילה ואכזרית

כדי שילדים יתקבלו לחיידרים ולישיבות וילדות לבתי ספר ולתיכונים, ההורים צריכים לחתום שאין בביתם אינטרנט שאיננו מסונן ואין ברשותם סמרטפון. בקהילות מסויימות שולחים הביתה בודקים מומחים שיבדקו את המחשבים.

משפחה, שנודע בקשר אליה כי האם או האב שיקרו בחתימתם והם כן גולשים חופשי ברשת – הילד שלהם מסולק ממקום הלימוד, בלי רחמים. כמובן שכל עובדי ההוראה,  המזכירות, הסייעות – כולם מחוייבים לאותה חתימה ולאותה הנהגה. מי שיש לו סמרטפון, לא יקרא גם לעליה לתורה במרבית הקהילות ויסולק מבתי הכנסיות בחלק מהן.

בעיתונים החרדיים הראשיים – 'המודיע' 'יתד נאמן' ו'המבשר', גם לעתונאים אין דף פיסבוק ולא סמרטפון. במודעות המתפרסמות בעיתונים, מוזכרים רק מספרי טלפונים כשרים. בעיתוני 'משפחה', 'בקהילה', ובאתרי הרדיו החרדיים, שנחשבים קצת יותר 'מודרניים', הכתבים כן מורשים להיות מעורבים ברשתות החברתיות לצורך עבודתם.

משפחה, שנודע בקשר אליה כי האם או האב שיקרו בחתימתם והם כן גולשים חופשי ברשת – הילד שלהם מסולק ממקום הלימוד בלי רחמים. כמובן שכל עובדי ההוראה, המזכירות, הסייעות – כולם מחוייבים לאותה חתימה

המחשב בבתים פרטיים משמש לצרכי עבודה בלבד, וגם זה בסינון ובהקפדה. מייל, אתרים נצרכים כמו ויזה, בנקים ועיריות, ולפעמים אתרים נוספים שיש בהם צורך ונבדקים על ידי ועדה.

האכיפה פחות חזקה מאכיפת הרשתות החברתיות, ואחוז הבתים שבהם צופים באינטרנט בחדשות ואפילו בסדרות – אינו זניח, הגם שאינו גבוה.

תשאלו: וכולם מצייתים? ככה? ממס הכנסה יודעים לחמוק, ומן התקנות האלו – לא? והתשובה הצפויה היא: לא, לא כולם מצייתים. אבל את אי הציות צריך להסתיר. חרדים שמעורבים בפייסבוק ובטוויטר קוראים לעצמם בשמות פיקטיביים ואינם מצרפים את תמונתם, או ששמים תמונה פיקטיבית. חלקם מציגים את עצמם כחרדים, וחלקם – לא.

תשאלו: וכולם מצייתים? ככה? ממס הכנסה יודעים לחמוק, ומן התקנות האלו – לא? והתשובה הצפויה היא: לא, לא כולם מצייתים. אבל את אי הציות צריך להסתיר

כמעט אף פעם לא תראו אצלם תמונות שלהם בטיול, ילדים מחופשים או פוסט עצוב על אמא שנפטרה. הדפים נקיים מן החיים שלהם. הם נהנים להחליף דעות, להתבטא, לרכוש ידידים ולהכיר צורות חיים אחרות, אבל אינם חושפים את עצמם.

אף אחד לא רוצה שיפטרו אותו מן העבודה, ולא שיזרקו את ילדיו ממקומות הלימוד. נשים גולשות דנות עם כמה מחברותיהן על סדרות או על ציוץ מסעיר בטוויטר, אבל רק עם חברות 'חוטאות 'כמותן, והן נותנות אמון זו בזו.

יש סמרטפונים, שבהם ווטסאפ בלבד, בלי אפשרות גלישה. סרטונים אינם יכולים לעבור בו. הם נועדו לאנשים ולנשים שחייבים ווטסאפ עבור עבודתם. אחוז לא שולי מחזיקים סמרטפון רגיל, בלי או עם תוכנה שמסננת קצת את אתרי הרשת. או שהם מחביאים אותו, ויש להם מכשיר נוסף כשר, שמשמש לשיחות בלבד – אין בו מצלמה, אין גלישה, אין מסרונים ואין ווטסאפ.

עם נישואי – נפרדתי מן הרדיו. בעלי האברך לא הסכים בשום אופו שנכניס את המכשיר הזה לביתנו. טלוויזיה ודאי שאין בבתים חרדיים, רדיו – במיעוטם, לא בבתי האברכים שהם השכבה היוקרתית בחברה החרדית

אלו שעובדים במקומות עבודה חילוניים וילדיהם לומדים במוסדות מודרניים יחסית, מרשים לעצמם להחזיק סמרטפון בגלוי. זו שכבה שאינה מוערכת אצל חרדים, ואף פעם לא תזכה לתפקידים ולמעורבות החברתית ששמורים לקהל ה"נשמר מרע".

איך יודעים חדשות? תתפלאו, מהעיתונים. בבית הורי היה רדיו. האזנו לו הרבה. הכרתי דרכו הרבה מאד שירים ישראליים, פרסומות, וקיבלתי גם ידע גאוגרפי והסטורי.

גם בבתי חברותי היה רדיו. אבל אנחנו מדור ישן… עם נישואי – נפרדתי מן הרדיו. בעלי האברך לא הסכים בשום אופו שנכניס את המכשיר הזה לביתנו. טלוויזיה ודאי שאין בבתים חרדיים, רדיו – במיעוטם, לא בבתי האברכים (לומדי התורה בכוללים) שהם השכבה היוקרתית בחברה החרדית. מי שנוהג, שומע בנהיגה.

'שמעתי באוטובוס' הוא ביטוי חרדי שפרושו: האזנתי לרדיו. אחת המורות בסמינר שבו למדתי אמרה פעם שהאלוקים מקשיב לתחזית ועושה ההפך ממנה, כדי שיכירו בהנהגתו. לא הבנו איך מותר לו להאזין

לפעמים שומעים באוטובוסים ובמקומות ציבוריים, לא בבית. 'שמעתי באוטובוס' הוא ביטוי חרדי שפרושו: האזנתי לרדיו. אחת המורות בסמינר שבו למדתי אמרה פעם שהאלוקים מקשיב לתחזית ועושה ההפך ממנה, כדי שיכירו בהנהגתו. לא הבנו איך מותר לו להאזין.

ההנחה החרדית היא שכדי לתחזק את חיי התורה והמצוות, חייבים להפריד בינינו לבין החילוניות בחומה גבוהה. מי שיחשף לרשתות, לא ישמור על אורח חיים דתי. או שמידע יערער את אמונתו, או שפיתויים ימשכוהו החוצה. לכן מושקע מאמץ רב, בכל הדרגים, כדי לאכוף את חוקי ההתבדלות.

יש לי חברות שפוטרו ממקום עבודתן משום שגלשו, או בגלל סמרטפון. על אחת מהן הלשינו שכנים ששנאו אותה בגלל סכסוך בניה. בנה של השניה פלט בחיידר שאמא שלו רואה בלילה סרטים במחשב. בתה של השלישית דיברה בהפסקה על 'הכוכב הבא' (חברותיה ידעו על מה היא מדברת).

יש לי חברות שפוטרו משום שגלשו, או בגלל סמרטפון. על אחת הלשינו שכנים ששנאו אותה בגלל סכסוך בניה. בנה של השניה פלט בחיידר שאמא שלו רואה בלילה סרטים במחשב. בתה של השלישית דיברה בהפסקה על כוכב נולד

המשפחות הללו נותרו בלי עבודה ועם ילדים שנאלצו לעבור למקומות לימוד סוג ב'. אחיינית שלי סולקה מבית הספר כי הביאה לטיול, פעם שניה, מצלמה שלא נעקרה ממנה אפשרות הגלישה (גם על כך חותמים).

לגיסי ולאחותי יש סיסמה למחשב שכל אחד מהם יודע רק חצי ממנה. כך מוודאים שהמחשב, שמסונן כמובן, לא יפתח על ידי אחד מהם להתכתבות או לגלישה לאתר מפוקפק.

את חברתי הטובה ביותר לא קיבלו לעבודה כמורה במסלול מוסיקה, על אף שהיא מוסיקאית מחוננת. הסיבה? היא היתה עם סמרטפון בראיון. המראיינת הבחינה בכך, והעבירה את הידיעה לסמינרים האחרים. היא מלמדת פרטי בביתה, ומצרה עד היום על השנתיים שהשקיעה בלימוד הוראת המוסיקה.

לגיסי ולאחותי יש סיסמה למחשב שכל אחד מהם יודע רק חצי ממנה. כך מוודאים שהמחשב, שמסונן כמובן, לא יפתח על ידי אחד מהם להתכתבות או לגלישה לאתר מפוקפק

ובכן, רונית יקרה, אינני מתכוונת להשאר בלי עבודה ועם ילדים שאין להם היכן ללמוד, ועל כן לא אוכל לקבל את ההצעה המופיעה בראשית הטור הזה.

אסתר קופמן, בת 43. מזכירה בבית ספר באזור המרכז, ואם לשבעה ילדים. השתיים הגדולות נשואות והיא כבר סבתא. אוהבת מאד לשחות, בעיקר חתירה, פעם חלמה להיות מדריכת שחיה. כנראה לא יקרה בגלגול הזה. הגדרת הזהות הראשונה שלה, בעיני עצמה, היא 'אשה'. לפני אמא, לפני חרדית. קודם כל אשה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,133 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

עוד 463 מילים

גבר בורח מבשורה

דיווח: הנשיא דחק בגנץ שלא להקים ממשלת מיעוט

על פי הדיווח בכאן רשת ב', ריבלין טען בפני יו"ר כחול לבן כי ממשלה כזו לא תוכל לתפקד ● יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר טוען כי לאחר הפגישה אמש והיעדר השמצות בנאום בכנס החירום של הליכוד - חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו ● הורוביץ בעקבות כנס החירום אמש: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה

09:12 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן) על נתניהו: "הוא יודע שהדברים שאמר על ערביי ישראל היו נחשבים להסתה חמורה במדינה נורמלית ודמוקרטית". בן ברק קרא לאחדות עם משה כחלון ומפלגת הליכוד, ללא ה"הבלוק שמעוניין לדאוג רק לעצמו".

08:11 עריכה

ח"כ גדעון סער: "אין אפשרות חוץ מממשלת אחדות. ממשלת מיעוט היא האפשרות הגרועה ביותר. גם בחירות הן גרועות".

על דבריו של יאיר נתניהו, לפיהם הוא מתכוון לערוק מהליכוד עם שבעה חברים מהמפלגה אמר סער בראיון בגל"צ: "שקר עלוב. הייתי בליכוד ברגעים הכי קשים ואני מתכוון להוביל אותה בעתיד".

07:50 עריכה

גורמים המעורים בפגישה שנערכה בין ראובן ריבלין לבין בני גנץ, טוענים כי הנשיא דחק ביו"ר כחול לבן שלא ללכת לאופציית ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.

הרקע להתנגדות הנשיא נובעת מתוך הבנה שממשלה כזאת לא תוכל לתפקד ולא תוכל לאחות את הקרע בחברה הישראלית, כך על פי הדיווח בכאן רשת ב'.

07:48 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי: הפנטזיה של ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד התנפצה אמש.

ח"כ ניצן הורוביץ אמר בראיון בגל"צ, כי "הרעיון ללכת לבחירות שלישיות רק כי לנתניהו לא מסתדר לפנות את בלפור – זו מחשבה בלתי נתפסת. אני חושב שגנץ צריך להקים ממשלת מרכז-שמאל ולצאת לדרך חדשה".

07:43 עריכה

הבוקר שאחרי כנס החירום של נתניהו. יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר – חלה התקדמות משמעותית בין מפלגתו לבין ישראל ביתנו.

בראיון לניב רסקין בערוץ 12 אמר זוהר כי ניתן לזהות ההתקדמות מתוכן נאום ראש הממשלה אמש ש"לא אמר מילה רעה על ליברמן. ואני מברך אותו על כך". כמו כן, אמש נפגשו נתניהו וליברמן.

"אני חושב שזו הדרך להקמת ממשלה, שליברמן יהיה איתנו בשיח פתוח ורציני ורק בזכותו ניתן יהיה למנוע את הבחירות הללו", אמר זוהר. בנוסף, ציין כי לדעתו ליברמן מזהה שכחול לבן אינה מעוניינת בממשלת אחדות אלא בממשלת מיעוט. "לא מעניין אותם ההשלכות הביטחוניות על המדיה וליברמן מזהה את זה".

עוד 5 עדכונים

2020 כבר כאן עזה כמוות הדחקה

האם יש גבול לכושר ההדחקה של הציבור? האם יש קצה ליריעת התודעה האלסטית שמותחות הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מעל רצועת עזה?

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה.

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה

גם המערכת הפוליטית פיתחה שיטה – מילים נגד טילים. המילים נחלקות לשני סוגים – אלו שנאמרות לציבור הישראלי, ואלו שנכתבות בהסכמים עם חמאס, הג'יהאד, ה"פלגים" והמצרים. אלו ואלו "אינן מחייבות".

הראשונות כמו נמוגות עוד טרם סיימו להיאמר – "נכה בכל מי שיתקוף אותנו", "אני לא מציע להם לנסות אותנו", "תקפנו בעוצמה חסרת תקדים", "שקט ייענה בשקט". האחרונות כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות כלבבם. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?".

המילים כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?"

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה. שוחחנו עם מומחים רבים מהארץ ומחו"ל.

אחד מהם, מאוניברסיטת הארווארד, הציג לנו דו"ח טרי שחיבר, תמצית מחקר מדוקדק שעליו שקד מספר שנים. כותרתו היתה – Gaza 2020, ומסקנתו ברורה – בשנת 2020, בעוד 15 שנים מאותו יום, עזה תהיה Unlivable, לא ראויה למגורי אדם. מאז פורסמו עוד ועוד דו"חות שהגיעו לאותה מסקנה.

כושר הנשיאה של הרצועה, במונחי קרקע, מים, משאבי טבע ומשאבי אנוש ותעסוקה מגיע למיצוי. הרצועה איננה יכולה להמשיך ולהתקיים כיחידה גיאו-פוליטית מבודדת, אלא חייבת להתחבר ליחידה אחרת.

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה

המועמדות? ישראל, מצרים, והגדה המערבית, כחלק ממדינת פלסטין עתידית. ישראל לכאורה אינה מעוניינת, והמל"ל כתבה מפורשות בסעיף 10 במסמך המכונן של תוכנית ההתנתקות כי "בטווח הארוך, ובהתאם לאינטרס הישראלי לעודד עצמאות כלכלית פלסטינית רבה יותר, מדינת ישראל שואפת להקטין, עד להפסקה מוחלטת, את מספר העובדים הפלסטינים הנכנסים למדינת ישראל. מדינת ישראל תתמוך בפיתוח מקורות תעסוקה ברצועת עזה ובאזורים הפלסטיניים באיו"ש, ע"י גורמים בינלאומיים".

גם כיום אף גורם פוליטי משמעותי אינו תובע חיבור מחודש של הרצועה לישראל. אבל במקביל מתבצעות פעולות ונערמות הבטחות, כולל באותם הסכמי-סתרים עם חמאס, שמשמעותם הידוק הקשרים והתלות הכלכלית של עזה בישראל. העברות הכספים הקטארים, הנחת קו מתח עליון – אותו קו מספר 161, שהיה נושא לדיון כבר במסגרת תוכנית ההתנתקות… – הקמת אזור תעשייה על הגדר, שהמודל הכלכלי שלו מבוסס על חיבור לישראל, ועוד.

מצרים מצידה דבקה באסטרטגיית הבידול ההסטורית שלה, עוד מימי הנשיא סאדאת המנוח, שסירב לקבל לידיו את חלקת הקרקע המיוסרת, על תושביה נטולי האזרחות. לפי דיווחים שונים, מצרים מסרבת אפילו, במסגרת המגעים על תוכנית טראמפ, להקים אזורי תעשייה בסיני, שיעסיקו פועלים עזתים וייצרו מימשק כלכלי בעל משמעויות אסטרטגיות.

האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה? מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר?

נותרה רק אופציית פלסטין העתידית, הנראית כיום קלושה ותלושה. ישראל תידרש במסגרתה לאפשר "מעבר בטוח" שיחבר בין עזה לגדה המערבית, כפי שהתחייבה במסגרת הסכמי אוסלו, 'מפת הדרכים' ו'הסכם התנועה והגישה'. הפלסטינים צפויים לתבוע, כפי שעשו במשאים ומתנים בעבר וכנראה אף ביתר שאת לאור נסיון המצור הממושך על עזה, כי המעבר יהיה בריבונותם, תביעה שמתנגדי ההסכמים יציירו בצבעי אדום עזים כ"ביתור ישראל לשניים".

אז מה נותר? כמאמרו של ראש הממשלה המנוח שמיר, "הים אותו ים, והערבים אותם ערבים". אולם האם היהודים אותם יהודים? הציונות היתה שיבת העם היהודי אל ההיסטוריה. האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה?

מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר? העתיד הפך להווה, שנת 2020 כבר כאן, עזה אינה ראויה למגורי אדם, והישראלים חובשים כיפת-ברזל ועוצמים עיניהם חזק-חזק.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 661 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 29 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
גיא זהר גיא זהר

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

תגובות אחרונות

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה