חקירת תיק 4000

הקלטות מנכ״ל וואלה: כך הורדו אייטמים לא מחמיאים על משפחת נתניהו

ההקלטות שהתפרסמו בחדשות 13 מראות כיצד האלוביצ'ים התקשרו לאילן ישועה, עורך אתר וואלה, כדי לדרוש הורדת כתבות מביכות על משפחת נתניהו ● המו"מ הקואליציוני: כחול לבן וישראל ביתנו הגיעו להסכמות ראשונות ● לפיד: התגובה לטרור לא יכולה להיות בבניית התנחלויות; בנט: יישוב הארץ מייאשת את הטרור הערבי ● ניר חפץ יגיש תביעה נגד שר המשפטים אוחנה ונגד יאיר נתניהו

בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
בנימין נתניהו
06:51 עריכה

מפגינים אנטי ישראלים התפרצו לראיון שנערך עם יאיר נתניהו בניו יורק. אחת המפגינות קראה לעבר בנו של ראש הממשלה "מדוע ישראל ממשיכה לתמוך בדונלד טראמפ שסיכן את ישראל?". הראיון, שערך הרב שמולי בוטח והתקיים מול קהל מקומי, הועבר בשידור ישיר בעמוד הפייסבוק של נתניהו. המפגינים סולקו על ידי מאבטחים.

07:22 עריכה

"נשמור על הבלוק גם במחיר של בחירות", כך אומר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, יושב ראש יהדות התורה, בראיון ל"ישראל היום", שיתפרסם במלואו מחר וקטע מתוכו הופיע כבר היום. "או שמישהו יישבר או שנלך לבחירות. אני לא יודע מי כן יישבר, אני כן יכול להגיד לך מי לא יישבר – אנחנו. הבלוק לא יישבר. בכל שבוע אנחנו יושבים, מסתכלים האחד בעיני זולתו ומכריזים שהבלוק חי וקיים", הבהיר ליצמן.

"יש אביגדור ויש איווט", אמר ליצמן על יושב ראש ישראל ביתנו. "אביגדור זה שם יהודי, שם יפה. אביגדור יושב איתנו, עושה איתנו דברים, מסכים למתווה הגיוס שהסכמנו עליו, הולך עם נתניהו והכל בסדר. איווט הוא פוליטיקאי שהולך פעם ככה ופעם ככה. יש לו פיצול אישיות. הוא לא צפוי. ליברמן התחנן אלינו לפני הבחירות לרשויות המקומיות שנעבוד יחד על בחירת משה ליאון לראשות עיריית ירושלים. אחר כך הוא התהפך עלינו. אני מכיר מוסדות שמטפלים בפיצול אישיות", הוסיף סגן השר. למרות זאת אמר ליצמן שיסכים לכהן בממשלה יחד עם ישראל ביתנו.

07:44 עריכה

בכחול לבן מוכנים להחיל ריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל צפון ים המלח – כך עולה משיחה שקיים יושב ראש הבית היהודי, השר רפי פרץ, עם יועז הנדל וחילי טרופר מכחול לבן. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן. החלת ריבונות על אזורים אלה הייתה אחת מהבטחות הבחירות של נתניהו. טרופר והנדל מסרו בתגובה שלא ניהלו משא ומתן קואליציוני עם פרץ, אלא רק שוחחו עימו.

08:26 עריכה

בשיחה עם הרב שמולי בוטח, שהתקיימה בניו יורק בפני קהל ושודרה בשידור ישיר בחשבון הפייסבוק שלו, סיפר יאיר נתניהו שהוא זוכר את המתקפות התקשורתיות עוד מאז היה ילד בן חמש, אז נבחר אביו לראשונה לראשות הממשלה.

נתניהו אמר שהחל לפעול ברשתות החברתיות כי סבר שהתמונה שמציגה התקשורת לא מאוזנת. הוא סיפר שאין יום שהוא לא מקבל בו איומים לרצוח אותו או את הוריו, אך בתקשורת אין מדווחים על כך.

In conversation with Yair Netanyahu

פורסם על ידי ‏‎Rabbi Shmuley Boteach‎‏ ב- יום רביעי, 6 בנובמבר 2019

בנו של ראש הממשלה התייחס לסוגיה הפלסטינית ואמר שמה שנחתם בהסכמי אוסלו לא שווה היום הרבה. עוד אמר שמאז מלחמת העולם השנייה אין זה תקין פוליטית להיות אנטישמי, אבל זה פוליטיקלי קורקט להיות אנטי ישראלי. ההיפים של שנות השישים הם היום פרופסורים באוניברסיטאות, והם תולים את האשם בכל במערב, אמר בנו של ראש הממשלה.

על הכלכלה הישראלית אמר נתניהו שעד שאביו נבחר לראש ממשלה ב-1996 היה המשק הישראלי "סובייטי, פרימיטיבי וסוציאליסטי. הייצוא הסתכם פחות או יותר בתפוזים". נתניהו אמר שאביו הפך את הכלכלה הישראלית למשגשגת.

נתניהו אמר שהוא אדם פוליטי אך אין בכוונתו להיכנס לזירה הפוליטית.

08:51 עריכה

פרקליטו של עד המדינה ניר חפץ, עורך הדין אילן סופר, מתח בראיון לגלי צה"ל ביקורת על שר המשפטים אמיר אוחנה: "לא חושב ששר או חבר כנסת יכול לעמוד מעל בימת הכנסת ולהטריד עד, לשבש הליכי משפט – ולהיות חסין".

סופר אמר כי "אין דבר קל יותר מלקחת עדות ולדלות ממנה אמירות כאלה ואחרות ולהציג את העד כלא אמין. חפץ סיפק עדות מאוד מפורטת הנתמכת באינספור ראיות חיצוניות". לדבריו, חפץ ידבוק בהסכם שעליו חתם.

09:03 עריכה

ברשת מגיבים לדבריו של יאיר נתניהו בראיון לשמולי בוטח בניו יורק, שטען שעד שאביו עלה לשלטון הייצוא הישראלי הסתפק פחות או יותר בתפוזים (עוד על דברי בנו של ראש הממשלה – ברשומה שפורסמה בשעה 8:26 ביומן זה).

09:11 עריכה

סנגורו של עד המדינה ניר חפץ, עורך הדין אילן סופר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיפתח בחקירה פלילית נגד שר המשפטים אמיר אוחנה – כך פרסם אבישי גרינצייג מ"גלובס". אתמול הפר אוחנה בנאומו במליאת הכנסת צו איסור פרסום וחשף פרטים על חקירתו של חפץ במשטרה.

שר המשפטים אמיר אוחנה במליאת הכנסת, היום (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
אוחנה במליאת הכנסת, אתמול (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
09:31 עריכה

העיתונאי רביב דרוקר פרסם באתר שלו חילופי מסרונים בין ניר חפץ לאילן ישועה, בשעה שהראשון היה יועץ התקשורת של ראש הממשלה נתניהו והאחרון היה מנכ"ל אתר "וואלה!".

ישועה שלח לחפץ ראיון שערך דב גיל-הר עם ראש הממשלה נתניהו, כדי שזה יערוך אותו. ב-12 במרץ 2015 כתב חפץ לישועה: "בדקה 3:08 לחתוך החוצה החל מהמילים של גילהר 'או שיש אפשרות אחרת'. חוזרים לראיון בדקה 5:09 כשגילהר אומר 'רק אתמול התפרסמו הנתונים'. בלוק נוסף שמוציאים מדקה 5:17 עד 5:24. כלומר חותכים החוצה מהמילים של גילהר 'זה לגמרי הממשלה שלך'. מילים אלו נשארות בחוץ וחוזרים במילים של ביבי 'תזכרו דבר אחד חשוב'".

עוד קודם מנכ"ל "וואלה!" כתב לחפץ: "אין בעיה, לא תרצה – לא נעלה, אבל חושב שאחרי עריכה ייצא בסדר גמור. המסרים של ביבי הועברו מצוין. נוריד כמה שאלות מעצבנות. הכותרות והטקסט יתרכזו במה שביבי אמר".

10:03 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה משיב ליאיר לפיד: אני מוכן ללכת לפוליגרף על כך שנתניהו לא עומד מאחורי דבריי בכנסת, אם אתה תלך למכונת אמת על שיחותך עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

10:38 עריכה

בשנים 2018-2017 נחקרה מנכ"לית בזק סטלה הנדלר לפחות 13 פעמים במשטרה וברשות לניירות ערך. לפי החשד, הנדלר העבירה למנכ"ל משרד התקשורת שלמה (מומו) פילבר הנחיות איך לפעול בנושאים הקשורים לקבוצת בזק. להנדלר נשלחו מסמכים מסווגים ישירות מפילבר.

בחקירתה בלהב 433 אמרה הנדלר: "מעולם שאול (אלוביץ') לא אמר לי על ראש הממשלה, שצריכים לגייס אותו". בתשובה לשאלת החוקר אמרה מנכ"לית בזק שאבי ברגר היה טוב יותר לבזק מאשר פילבר. "בתקופה שלו", אמרה בהתייחס לפילבר, "קיבלנו הכי הרבה נזקים". תמלילים מהחקירה פורסמו הבוקר על ידי תומר גנון וליטל דוברוביצקי ב"כלכליסט".

הנדלר בבית משפט השלום בתל אביב בשנה שעברה (צילום: פלאש 90)
הנדלר בבית משפט השלום בתל אביב בשנה שעברה (צילום: פלאש 90)

החוקר אמר להנדלר שפילבר לא רק היה קשוב לבזק, "הוא היה מאוד פרו". "אני לא ראיתי", השיבה הנדלר. כשנשאלה למה מחקה הודעות מהטלפון הנייד שלה השיבה: "כי אני כל הזמן מוחקת".

עוד פורסם, שבעימות בינה לבין עד המדינה ניר חפץ, אמר האחרון שמנכ"לית בזק הפנתה לו שורה של דרישות לראש הממשלה. "אני לא זוכרת דבר כזה. ממש לא. לא היה כזה מצב בכלל".

10:57 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהורשע בעבירות של מרמה, הפרת אמונים וקבלת שוחד, התראיין היום ל"חדשות הבוקר" בקשת 12, והתעמת עם עיתונאי חדשות 12 גיא פלג, שסיפר שאולמרט "הוקלט מנסה למנוע משולה זקן למסור עדות אמת".

11:15 עריכה

אדם בשם יוסי פרידמן פרסם תכתובת שניהל אמש עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. פרידמן סיפר ליושב ראש האיחוד הלאומי – תקומה שהוא ממתין בתחנת אוטובוס בנתניה, אך הקווים שצריכים היו להגיע – מבוששים לבוא. סמוטריץ' טיפל בעניין.

בעקבות הדברים פרסם כתב "הארץ" יהושע (ג'וש) בריינר את מספר הטלפון של סמוטריץ', כדי שכל מי שיקלע לצרה דומה יוכל להסתייע בשירותיו של השר. בתגובה הִרהר סמוטריץ' באפשרות להפנות את כל השיחות שיקבל ישירות אל בריינר.

11:31 עריכה

בכפר המכבייה ברמת גן החלה פגישת המשא ומתן בין נציגי כחול לבן לנציגי ישראל ביתנו. את כחול לבן מייצגים יורם טורבוביץ' ושלום שלמה ואת ישראל ביתנו – עודד פורר, אלכס קושניר ואמיר שניידר.

עודד פורר בדרכו לפגישת המשא ומתן עם כחול לבן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
פורר בדרכו לפגישת המשא ומתן עם כחול לבן בכפר המכבייה, היום (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
11:57 עריכה

ביום ראשון הקרוב, י"ב בחשוון, יחול יום הזיכרון ליצחק רבין, ובמליאת הכנסת תתקיים ישיבה לזכרו, במלאת 24 שנים לרצח. בישיבה יישאו דברים, בין היתר, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש כחול לבן בני גנץ ויושב ראש העבודה-גשר עמיר פרץ.

עצרת לזכר רצח ראש הממשלה יצחק רבין, 2 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר/Flash90)
העצרת השנתית לזכר רבין בשבוע שעבר בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
12:11 עריכה

העיתונאי יעקב ריבלין כתב בטורו בשבועון "בקהילה" שראש הממשלה נתניהו אמר לבכירי המפלגות החרדיות בשיחות סגורות שבבחירות הבאות "רק דבר אחד ברור: הציונות הדתית הולכת להתרסק ואיילת שקד תסיים סופית את הפרק הפוליטי בחייה. בנט יחבור לליכוד". בליכוד מסרו בתגובה:"הפרסום של יעקב ריבלין ב'בקהילה' הוא שקר מוחלט. הדברים לא נאמרו ולא נבראו".

12:21 עריכה

ביום רביעי הקרוב תקיים הכנסת דיון בנושא האלימות הגואה בחברה הישראלית. לאחר שארבעים חברי כנסת חתמו על הדרישה, יצטרך ראש הממשלה בנימין נתניהו להיות נוכח.

12:29 עריכה

עד המדינה ניר חפץ שכר עורכי דין ויגיש בשבוע הבא תביעה נגד שר המשפטים אמיר אוחנה ונגד יאיר נתניהו, שהפרו אתמול צו איסור פרסום בעניינו. כך פרסם כתב "הארץ" חיים לוינסון.

12:35 עריכה

איש השעה, שר המשפטים אמיר אוחנה, מוחה על כך שאהוד אולמרט וליאורה גלאט-ברקוביץ' – שניהם מורשעים בדין – הוזמנו לדיונים תקשורתיים בעניינו.

12:47 עריכה

חדשות 13 פרסמו את הקלטות שיחותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. אורכן – כארבע שעות. קטעים רבים אינם ברורים. לצד ההקלטות, שביצע ארי הרו, מופיע תמלול שנעשה בחדשות 13.

13:41 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לערוך היום אחר הצהריים תדרוך לתקשורת הזרה בישראל לגבי התחמשותה של אירן בנשק גרעיני. נתניהו עתיד להידרש לכך ששרידי אורניום נמצאו על ידי פקחי האו"ם בטהרן. כך עדכן ברק רביד מחדשות 13.

עדכון (13:51): לשכת ראש הממשלה מוסרת שהתדרוך לא ייעשה על ידי נתניהו.

14:04 עריכה

יועצי ראש הממשלה והליכוד יונתן אוריך ועופר גולן עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לאסור על הרשויות לחדור לטלפונים הניידים שלהם. השניים חשודים בהטרדת עד המדינה שלמה פילבר. את אוריך וגולן מייצגים עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין.

בשבוע שעבר פסק שופט בית משפט השלום בראשון לציון עלאא מסארווה שהמשטרה תוכל לעיין בטלפונים הניידים של השניים, אך גם מתח ביקורת על התנהלותה בחקירה.

14:18 עריכה

סרטונים ופרטים מזהים של מי שנגבתה עדותה בזמן חקירת ניר חפץ מופצים ברשת – כך דווח אמש בקשת 12. לפי הפרסום, העדה סגרה את חשבונותיה ברשתות החברתיות פייסבוק ואינסטגרם ויש קושי ליצור עימה קשר.

אתמול שר המשפטים אמיר אוחנה עסק בנאומו בכנסת בזימונה למשטרה – תוך כדי הפרת צו איסור פרסום – והביא לעניין רב בעדותה. אוחנה טען שהעדה הופגשה במכוון עם חפץ על ידי המשטרה במסדרונות חדרי החקירה.

14:43 עריכה

שרת התרבות והספורט מירי רגב מברכת על ההחלטה – שאותה קידמה – שלא להקרין את הסרט "לאה צמל, עורכת דין" במעלות תרשיחא בפסטיבל דוקאביב גליל.

14:53 עריכה

בית המשפט המחוזי טרם דן בערעור שהגישו יועצי ראש הממשלה נתניהו על ההחלטה לאפשר למשטרה לחדור לטלפונים שלהם, אולם הם כבר מודיעים שאם עתירתם לא תתקבל – בכוונתם לערער לבית המשפט העליון, כך דיווח יובל אראל בגלי צה"ל.

14:59 עריכה

הדיון בערעור של יועצי ראש הממשלה על ההחלטה לאפשר למשטרה לעיין בטלפונים הניידים שלהם נקבע ליום רביעי הקרוב, בשעה 13:30. עד לדיון, שייערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב, יישארו הטלפונים סגורים.

16:27 עריכה

ח"כ עופר שלח (כחול לב) על איסור החקלאים הישראלים להיכנס לאזור נהריים: "כבר חודשיים שאנשי עמק הרידן מבקשים מנתניהו להתערב בעניין, אבל מה אכפת לו. הוא עסוק בפרקליטות ובתרגילים פוליטיים".

16:54 עריכה

ח"כ גלעד קריב (כחול לבן) על ההפגנה נגד גירוש ילדי העובדים הזרים שהתקיימה היום בתל אביב: "שיעור האזרחות ושיעור היהדות הטוב ביותר שהילדים האלה יקבלו בבית הספר. המשך מעצר הילדים והאמהות, בשעה שהדלת המסתובבת של הגירת העבודה לישראל ממשיכה, היא חרפה".

 

17:00 עריכה

ח"כ משה ארבל (ש"ס) הציע הבוקר בראיון בגלצ לתפקיד שר המשפטים את ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת). ג'בארין הגיב על הדברים ואמר: "אשמח להיות שר משפטים. בממשלה שתקיים את עקרונות המשפט הבינלאומי במלואם, ממשלת שלום ושוויון. ולא, זה לא חלום".

הדברים שאמר ח"כ ארבל על ח"כ ג'בארין (דוקטור למשפטים) הרגיזו לא מעטים במגזר הדתי. יו"ר רשימת 'עוצמה יהודית' איתמר בן גביר, למשל, גינה את ההצעה.

17:33 עריכה

הסתיימה ישיבת המשא ומתן בין כחול לבן וישראל ביתנו. הצדדים הגיעו להבנות ראשונות: תתבצע העלאת השכר לקשישים לגובה של 70% משכר המינימום ולא תהיה פגיעה בהעלאת קצבאות הנכים. כמו כן, נמסר מכחול לבן, כי פגישה נוספת תקבע לשבוע הבא.

17:38 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד: "התגובה לטרור לא יכולה להיות במסדרונות המשא ומתן ולא יכולה בבניית התנחלויות".

עוד אמר לפיד בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "הטרור הוא מעשה פוליטי. זה השדה שבו הוא פועל. הכלים של הטרור הם צבאיים, אבל מטען הצד האמיתי שהוא מצמיד לחברה הישראלית היא החרדה. אם הוא מפעיל את מרעום הפחד – הוא ניצח. אם אנחנו נותנים לו לקבוע את המהלך הפוליטי – זה מה שהוא רצה".

ח"כ נפתלי בנט (ימינה) מיהר להגיב ללפיד: "הטרור הערבי מתודלק מתקוות הערבים לשבור את רוחנו ואת רצוננו לחיות כאן ולהתפתח כאן בארץ ישראל". בנט הוסיף: "בנייה ויישוב הארץ יוצרות את האפקט ההפוך: היא מייאשת אותם מתקוותם זו הנלוזה".

18:16 עריכה

חקירת נתניהו בתיק 4000. לאחר ששר המשפטים, אמיר אוחנה, הפר צו איסור פרסום על בימת הכנסת, וחשף פרטים מתוך חקירתו של עד המדינה בתיק, ניר חפץ, פרקליטו, עו"ד אילן ספר, מגיב: "חפץ מביע זעזוע עמוק על מה שקרה. זו חצייה של קו אדום וביזוי של צו בית המשפט".

כמו כן, אישר עו"ד סופר בתוכנית "שש עם" בחדשות 12, את הפרסום לפיו הוא צפוי להגיש בשמו של חפץ בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לחקירה פלילית נגד שר המשפטים ובנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, שהדהד את דבריו – כאמור, דברים שמוטלים תחת צו איסור פרסום.

על פרסום תמלילי חקירתו של חפץ, במהלכה אמר כי "הזיכרון שלו לא מצוין", אמר פרקליטו: "הכי קל לקחת שברירי דברים שאמר אדם, לערוך אותם ולהפוך אותם לסיפור שלם". 

18:19 עריכה

נתניהו: "קורא לקהילה הבינלאומית להתעורר, להצטרף לארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן".

עוד אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו על איראן: אני מודיע לכם, היא ממשיכה לשקר, ממשיכה להסתיר את תכנית הגרעין שלה. איראן גם ממשיכה וחידשה אפילו את העשרת האורניום האסורה שכל תכליתה הוא אך ורק ייצור נשק גרעיני.

18:22 עריכה

יו"ר כחול לבן והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, מגיב גם הוא לחשיפת הפעילות המתחדשת בכור בפורדו: "איראן מסוכנת לשלום העולם. איראן מסוכנת ליציבות המזרח התיכון. איראן מסוכנת לישראל".

"על האיום האיראני אין מחלוקת פוליטית", כתב גנץ, "כולם מחוייבים למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

18:25 עריכה

בית משפט השלום בראשון לציון שחרר בתנאים מגבילים את הגבר בן ה-53 מאשקלון החשוד באיומים על ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני משפחתו.

במסגרת התנאים לשחרורו, הוצא לחשוד צו הרחקה מבית הראש הממשלה ל-180 יום ונאסר עליו להשתמש בפייסבוק למשך 60 יום.

החשוד נעצר לאחר שפרסם בחשבון פייסבוק הנושא את השם "צביקה סבג", איומים והסתה לפגיעה בראש הממשלה ובמשפחתו.

צביקה סבג
צביקה סבג
19:11 עריכה

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום לבית משפט השלום בעיר, כתב אישום נגד מוחמד דיאב, תושב טמרה בן 31 בגין עבירות של פגיעה בטוהר הבחירות לכנסת. 

מכתב האישום עולה כי ביום הבחירות, בעת ששימש כיו"ר ועדת הקלפי מטעם ש"ס, הוא נטל שלא כדין שבע מעטפות חתומות והכניס אותן לתיבת הקלפי. 

מזכיר ועדת הקלפי שהבחין במעשיו של הנאשם, צעק עליו וביקש לברר את המעשה. זה בתגובה השיב לו: "תעזוב את זה, לא קרה כלום, אלה מעטפות ריקות. כולה שתי מעטפות".

19:31 עריכה

יו"ר העבודה-גשר, ח"כ עמיר פרץ, נשא דברים הערב באירוע מפלגתי לזכרו של יצחק רבין: "דרכו של רבין היא כי לא מנהלים את המציאות, לא משלימים איתה, משנים אותה. זה הבסיס לכל צוואתו. זה הבסיס לכל תכנית העבודה שלנו".

פרץ הציג לאחר מכן הציג את תכנית ארבעת השלבים של מפלגתו לניקוי עזה מרקטות וקרא ליו"ר כחול לבן בני גץ לאמץ את דרכו של ראש הממשלה רבין ז"ל.

19:47 עריכה

שר החינוך רפי פרץ בעצרת הנוער הממלכתית לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל: החברה הישראלית מנסה, עדיין, לאחות את השבר – בתהליך איטי מאוד, הדורש מכולנו סבלנות אין קץ. אני רוצה לומר בקול בחד וברור: אני סומך את ידי על בית המשפט ועל קביעתו בעניין זהות הרוצח. כל שיח אחר הוא שיח הבל".

 

20:35 עריכה

חקירות נתניהו – תיק 4000. רביב דרוקר פרסם הערב בחדשות 13 שיחות שהקליט אילן ישועה, מנכ"ל אתר וואלה, עם בעלי בזק-וואלה, שאול אלוביץ' ואשתו איריס. ההקלטות חושפות כיצד פעלה שיטת הורדת הכתבות הלא מחמיאות אודות משפחת נתניהו באתר החדשות.

הנה קטע מהשיחות שהוקלטו:

איריס אלוביץ' לישועה: "יש כעס עלינו שם…זה לא טוב, בוא נמסד פינה…פעמיים בשבוע מאמר אורח".

ישועה: "בסדר. מי השמות?"

איריס: "למשל גיא בכור (מזרחן שמזוהה עם הימין), שבעיניי הוא בסדר, סבבה, לא?".

ישועה: "מעולה. מסכים לגמרי. הלאה".

איריס: "ארז תדמור".

ישועה: "מאיפה הוא?".

איריס: "אני לא מכירה… ומי זה שמעון ריקלין?".

ישועה: "שמעון ריקלין בסדר. הוא חבר טוב מאוד של ינון והוא אחלה, חכם".

איריס: "בוא נתחיל להמר על הסוס הנכון".

ישועה: "היום אני כבר מטלפן אליהם"
.
איריס: "עכשיו את טל צריך להרגיע (טל שליו, הכתבת הפוליטית של האתר). היא באה כשמאלנית, אבל אמרנו שהיא שמאלנית מחמד. היא נהייתה דוברמן… אנחנו צריכים לעשות תיקון מהיר. האיש הזה – נתניהו – הולך להישאר עוד הרבה זמן. אני אמרתי לשאול – אני מוכנה בשביל הקבוצה למכור את נשמתי לשטן ואני מוכנה לזה. זה עולה לי בריאות, שלא תבין".

שאול אלוביץ' עצמו מתקשר לישועה.

שאול: "זה יושב על העמוד הראשון כבר שעות. אלוביץ' כועס על ידיעה בנושא פרשת הבקבוקים שמופיעה באתר".

ישועה: "שאול, אני אומר לך – הגרון שלי כואב כבר. אתה צודק".

אלוביץ': "זה בקבוקים".

ישועה: "סך הכול אנחנו מצליחים תשעים אחוז לסנן".

אלוביץ': "אני בטוח שאני אחטוף קללות היום. סתם. אני לא אגיד לה לה, ככל הנראה גברת נתניהו. אני כבר לא יודע מה להגיד".

ישועה: "שאול, אנחנו מורידים. מורידים המון דברים, נשבע לך".

21:26 עריכה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מגיב לתקיפת בנו, יאיר, לאחר שאמר: "אבא שלי קיבל בשנות ה-90 משק בסגנון סובייטי שהתבסס על ייצוא תפוזים. זו הייתה כלכלה סוציאליסטית פרימטיבית".

ראש הממשלה הגיב להתנפלות על בנו ואמר: "הייצור הישראלי ב-1995 עמד על 27.5 מיליארד דולר (כולל תפוזים). הייצוא הישראלי השנה עומד על 110 מיליארד דולר – שיא של כל הזמני. זו תוצאה של כלכלת השוק החופשי שהנהגתי בתמיכתם!".

21:51 עריכה

יו"ר העבודה-גשר, עמיר פרץ: "העמדה האסטרטגית שלא לאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני נכונה, אלא שכדאי לדבר פחות ולעשות הרבה יותר".

עוד 40 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 12 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

דרעי וליצמן לגנץ: נהיה ערבים לקיום הסכם הרוטציה

חפץ במכתב לאוחנה: תתנצל ותפצה או שאתבע אותך ● נתניהו תוקף את גנץ: ממשלה בתמיכת הערבים - סטירת לחי ● ליברמן לגנץ ונתניהו: אם יש ביניכם מחלוקת - תטילו מטבע ● ביהמ"ש הרשיע את ראש העיר אשקלון לשעבר בקבלת שוחד, אך זיכה אותו מחמת הספק מהחשד שקיבל שוחד דרך סיקור אוהד - מה שאולי מהווה תקדים לפרשות נתניהו ● גנץ וליברמן ייפגשו מחר בשעה 16:00

עוד 43 עדכונים

איך איפשרנו לרונלדו הימני של עולם התקשורת להכנס לפריים טיים

במאמרה ב"הארץ", טוענת נוה דרומי שאנשי שמאל שונאים את עמית סגל כי הוא ״טוב״.

ברור! הסיבה היחידה ששמאלנים מתנגדים למשהו זה רק כי הוא טוב מדי.

זו הסיבה ששמאלנים מתנגדים לנתניהו – מרוב שהוא טוב. זאת גם הסיבה ששמאלנים מתנגדים לכיבוש, הוא פשוט כל כך נפלא שאנחנו מוכרחים להתנגד לו.

ברור! הסיבה היחידה ששמאלנים מתנגדים למשהו זה רק כי הוא טוב מדי. זו סיבת התנגדות שמאלנים לנתניהו – מרוב שהוא טוב. זאת גם הסיבה ששמאלנים מתנגדים לכיבוש, הוא פשוט כל כך נפלא שאנחנו מוכרחים להתנגד לו

בעיני נוה דרומי אנחנו השמאלנים יושבים בבתי הקפה בתל אביב (באמצע שבוע כמובן כי אין לנו עבודה), שותים אספרסו ושואלים את עצמנו ״איך אפשרנו לעמית סגל, נער הפלא מהשטחים, התותח מהשומרון, האקדח המהיר מעפרה, הרונאלדו הימני של עולם התקשורת להיכנס ללב הפריים טיים בערוץ 12, אנחנו חייבים לעצור את זה״.

אז כמה נקודות לתשומת ליבה של נוה דרומי:

  • במועד א׳ של בחירות 2019 סגל טען שהאיראנים פרצו לטלפון של בני גנץ ביום בו התגלה שנתניהו החזיק במניות בחברת הפלדה שייצרה צוללות לישראל.
  • במועד ב׳ עמית סגל דיווח שהרוסים פרצו לטלפון של גנץ יום אחרי שהתגלה שנתניהו שיקר במצח נחושה בנוגע לסיבה ״החשאית״ שבגינה לא דיווח לשר הביטחון והרמטכ״ל שהוא רוכש צוללות עבור ישראל. האם זה מקרי?

אנחנו השמאלנים יושבים בבתי הקפה בת"א (באמצע השבוע כי אין לנו עבודה), שותים אספרסו ושואלים: "איך אפשרנו לסגל, נער הפלא מהשטחים, האקדח המהיר מעפרה, הרונאלדו הימני של עולם התקשורת, להיכנס ללב הפריים-טיים?"

  • האם עמית סגל הקריא את הטענות של פרקליטי נתניהו בפרשת ניר חפץ (כפי שדיווח הכתב נתי טוקר בדה מרקר) בלי גילוי נאות? ואם כן, האם זה מעיד שהוא עיתונאי ״טוב״?

למה אני, השמאלני, לא תוקף עיתונאים ימנים כמו איילה חסון, עקיבא נוביק, יאיר שרקי, גאולה אבן, אלמוג בוקר, דוריה למפל ועוד רבים וטובים? כי הם עיתונאים, כי הם ישרים, כי הם ממלאים את תפקידם נאמנה.

אין קשר בין כישוריו של עמית סגל למתקפות עליו. לדעתי, סגל לא ממלא את תפקידו כעיתונאי ומשמש כתועמלן שמכתיב את הסדר הציבורי עבור נתניהו. ועל זה, אני לא מוכן לשתוק.

העובדה שעמית סגל מבקר פעם בירח מלא את הימין, לא סותרת את היותו בעיני תועמלן. גם העובדה שהוא מותקף על ידי גורמים הזווים בימין הכהניסטי לא מעידה על יושרו. היא מעידה על כך שהוא מעדיף את הכהניסטים שלו מעל אחוז החסימה, כמו בצלאל סמוטריץ׳ לדוגמה.

העובדה שעמית סגל מבקר פעם בירח מלא את הימין,לא סותרת את היותו בעיני תועמלן. גם העובדה שהוא מותקף על ידי גורמים הזווים בימין הכהניסטי לא מעידה על יושרו

לפיכך, אני מציע לנוה דרומי להתייחס לגופה של הביקורת נגד סגל ולא לגופם של שמאלנים. במאמרה ניכר כי אין לה רצון או יכולת לסתור את הטענות העולות מבחינה לעומק את דיווחיו של סגל.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 424 מילים ו-1 תגובות

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים

למקרה שפיספסת

תומכי נתניהו חשים שהוא נרדף. מדובר בטעות חמורה

אין מחלוקת שהפגנות התמיכה השבועיות בנתניהו, שממוקמות מול כיכר גורן בשבועות האחרונים, טומנות בחובן מאות גברים ונשים, החשים בכנות שראש הממשלה נרדף בידי משטרת ישראל ופרקליטות המדינה.

מאות גברים ונשים בהפגנות התמיכה בנתניהו חשים כי רה"מ נרדף בידי המשטרה ופרקליטות המדינה. מדובר בטעות חמורה, פועל יוצא של ספין שקרי. בפועל, המשטרה והפרקליטות נהגו בו בזהירות מופלגת

מדובר כמובן בטעות חמורה ואף בשכנוע שהוא פועל יוצא של ספין שקרי, שיטתי ומסוכן במיוחד שבוקע מבלפור וקיסריה:

בפועל, הן המשטרה והן הפרקליטות נהגו בנתניהו בזהירות מופלגת. טענות ספציפיות וחשובות מטעם סנגורי נתניהו נגד היבטים שונים בהתנהלות חוקרי המשטרה – לרבות אופן הפעלת הלחץ על ניר חפץ כדי לגייסו להיות עד מדינה – הן טענות שיש לבחון ברצינות. כל טענה בדבר פגיעה בזכויות חשודים, נחקרים ועדים חייבת להיבחן ברצינות. נתניהו אינו שונה מבחינה זו משום אזרח אחר.

לאורך שנים התחוללו פגיעות חמורות ומקיפות בזכויות מפגינים (לרבות אלימות משטרה ומעצרי שווא), בזכויות חשודים מקבוצות מוחלשות ובזכויות נחקרים במכלול פרשות, אך דבר לא נשמע מפי נתניהו וחבר חנפניו שמנהלים את המדינה בעשור האחרון.

לאורך שנים התחוללו פגיעות חמורות ומקיפות בזכויות מפגינים (לרבות אלימות משטרה ומעצרי שווא), בזכויות חשודים מקבוצות מוחלשות ובזכויות נחקרים במכלול פרשות, אך דבר לא נשמע מפי נתניהו וחנפניו

ואף מילה על השלילה השיטתית של זכויות האדם והאזרח של הפלסטינים בגדה ובירושלים המזרחית – שלילה איומה ואנטי דמוקרטית שנגזרת מהמשטר הצבאי והאנטי-דמוקרטי לו כפופים הפלסטינים. משטר צבאי נוקשה שאותו מבקש נתניהו להנציח. זאת בעוד כל בדל חשש לפגיעה במקורבי נתניהו, מניח תשתית מידית לקול זעקה רמה בדבר רדיפה פוליטית דמיונית מצד נתניהו וחבר חנפניו.

אז נדגיש. על אף שיש לחקור לעומק כל טענה בדבר סחיטה פוטנציאלית שאולי הניבה לחץ לא לגיטימי על מי שהחליט להיות עד מדינה וכן יש לחקור כל חשש להפרת זכויות עדים וחשודים בפרשות נתניהו המסועפות והמגוונות – ברור שמכלול החקירות בפרשות נתניהו טמן בחובו הנחות סלב מופלגות.

דוגמאות לכך? בבקשה:

1

הימנעות מחקירה מקבילה באותו זמן של בני הזוג המלכותי בפרשה 1000. הדבר הנו כה בסיסי וכה מתבקש, עד שברור שהימנעות מדהימה זו מחקירה מקבילה באותו פרק זמן, יכולה הייתה להניב תיאום עדויות מושלם בין השניים.

הימנעות מחקירה מקבילה של בני הזוג בפרשה 1000. דבר כה בסיסי וכה מתבקש, עד שברור שהימנעות מדהימה זו יכולה היתה להניב תיאום עדויות מושלם בין השניים

2

ניקוי מראש של הקיסר מפי היועמ"ש בפרשה 3000 וזאת בכלל בטרם פתיחת חקירת פרשת קניית הצוללות והספינות.

3

הימנעות מקוממת מחקירת קניית המניות של נתניהו במפעל ייצור פלדה (בבעלות בן דודו) שנמכר מאוחר יותר לחברה שמספקת חומרים לתאגיד טיסנקרופ הגרמני.

קדמה למכירה זו מכירה של מניות נתניהו לבן דודו בעל המפעל. מכירת מניות זו הניבה רווח לא הגיוני בסך 16 מיליון שקלים, ששולשלו לכיסו של נתניהו בעודו מכהן כרה"מ, בפרק זמן שבו שווי המניות דווקא צלל (תוך שנתניהו מרוויח סכום עתק ממכירת המניות שהיו אז בשפל אדיר).

וכל זאת כשקיים חשד שנתניהו אינו מדווח דבר על הרווח העצום כפי שהיה עליו לעשות על פי חוק.

ניקוי מראש של רה"מ מפי היועמ"ש בפרשה 3000, והימנעות מחקירת קניית המניות של נתניהו במפעל ייצור פלדה (בבעלות בן דודו) שנמכר בהמשך לחברה המספקת חומרים לטיסנקרופ

טענת רדיפתו הפוליטית של נתניהו אפוא היא טענה משוללת כל יסוד, נטולת כל תשתית וחסרת כל ביסוס עובדתי. בכלל, המחשבה שמשטרת ישראל ופרקליטות המדינה וראש התביעה הכללית, ד"ר מנדלבליט, יעזו להניח לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים ולעיני האומה כולה, כתב אישום שמושתת על תפירת תיק דמיונית – היא מחשבה בדיונית ומופרכת באופן שקשה לתאר. ואף מילה על כך שראש הממשלה שקדם לנתניהו נשלח לכלא אף שהניח לפני כן על השולחן נכונות לסגת לקווי 67 לרבות חלוקת ירושלים.

אך טענה מופרכת זו בדבר רדיפה פוליטית, כובשת לבבות של רבים מתומכי נתניהו. הספין הכוזב והמסוכן מתנחל במוחותיהם של רבים מקרב תומכי הימין. השבר שימיט הדבר על אמון הציבור ברשויות אכיפת החוק, מן הסתם, עומד להיות עצום. החשש מפני ריסוק שלטון החוק הופך מוחשי. אך מה אכפת לנתניהו? העיקר להימלט מאימת הדין ולכל הפחות לערער את הלגיטימציה הציבורית של כתב האישום החמור נגדו הממשמש ובא.

אין מקום לפקפק בכנות אמונתם העמוקה של תומכי נתניהו. בניגוד לאלילם הציני וחסר הגבולות, הם מאמינים כי הוא באמת נרדף. ההפגנה השבועית שלהם אפוא היא הפגנה לגיטימית. מדובר במימוש מובהק של חופש ההפגנה כפועל יוצא של חירות הביטוי. ואף מדובר בליבת חופש הביטוי: חופש הביטוי הפוליטי.

אלא שבמוצ"ש האחרונה נפל דבר מטריד: עשרות ממפגיני הימין פקדו את בית הקפה רולדין שממוקם בכיכר גורן. שם, כך נטען ואף תועד, ישבו מספר מפגינות נגד השחיתות שספגו איומים קשים מפי עשרות תומכי נתניהו

אלא שבמוצאי השבת האחרונה נפל דבר מטריד: בתום שתי ההפגנות המנוגדות – ההפגנה מספר 154 של מאות המפגינים, שקוראים ליועץ המשפטי לממשלה להיאבק ללא חת בשחיתות מול ההפגנה של מאות המפגינים שגורסים שמנדלבליט רודף את נתניהו – פקדו עשרות ממפגיני הימין את בית הקפה רולדין שממוקם בכיכר גורן. שם, כך נטען ואף תועד, ישבו מספר מפגינות נגד השחיתות שספגו איומים קשים מפי עשרות תומכי נתניהו.

אם נכונים הדברים (והתיעוד המצולם מוכיח שאכן מדובר בדברים שהתרחשו) מדובר בביטוי נוסף וחמור לתוצאות השיסוי וההסתה שבוקעות מבלפור ללא הפסקה. וגם במתחם מרכזי באשקלון, כך מתברר היום, ספג גבי אשכנזי קללות קשות מפי עוברים ושבים (שמאלני מנייאק. הולך עם ערבים. בן זונה. ועוד). ההסתה מבלפור אפוא נושאת פרי.

במובן המשפטי אין ספק שחזקת החפות עדיין עומדת לצדו של נתניהו. אבל במובן המוסרי התפוגגה חזקה זו כבר מזמן. במובן המוסרי אשם נתניהו בהלהטה שיטתית וקבועה של האווירה נגד יריביו הפוליטיים. כמו לפני 24 שנים: ברור שהוא לא רצה ברצח רבין. ברור שלא הסית לרצח. אך הוא יצר אווירת שיסוי והסתה אישית נגד רבין ופרס (כולל המשפט הנורא: "רבין ופרס קשרו קשר עם האויב מאחורי גבו של העם").

כמו לפני 24 שנים: ברור שהוא לא רצה ברצח רבין. ברור שלא הסית לרצח. אך הוא יצר אווירת שיסוי והסתה אישית נגד רבין ופרס (כולל המשפט הנורא: "רבין ופרס קשרו קשר עם האויב מאחורי גבו של העם")

זה היה מקומם. זה נותר מקומם. וזה מסוכן. זה מסוכן מפני שהרצח הנורא של רבין עלול לחזור על עצמו. פוליטיקאי מהמרכז או מהשמאל, עיתונאי ביקורתי או אזרח שמפגין נגד השחיתות, עלולים חלילה לשלם בחייהם. כמו ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל. עוד סיבה (אחת מני רבות) להיפרד במהרה משלטונו של בנימין נתניהו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הכתבה מערבת נושאים שאין קשר ביניהם. היחס לפלסתינאים לא קשור לנושא. הפגנה 154 וקודמותיה לא עודדו את מנדלבליט למלא את תפקידו ביחס לנתניהו אלא הטרידו אותו, את בני משפחתו ואת שכניו. התבטאוי... המשך קריאה

הכתבה מערבת נושאים שאין קשר ביניהם. היחס לפלסתינאים לא קשור לנושא.
הפגנה 154 וקודמותיה לא עודדו את מנדלבליט למלא את תפקידו ביחס לנתניהו אלא הטרידו אותו, את בני משפחתו ואת שכניו. התבטאויות המפגינים כלפיהם וכלפי מתפללי בית הכנסת והמשטרה מתנשאות ומקוממות. טוב שמצביאי ימין הגיעו לאזן את המשוואה אבל גם הם הקצינו יתר על המידה. מומלץ לשני הצדדים למתן את ההתבטאויות

עוד 963 מילים ו-2 תגובות
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תחקיר זמן ישראל מותו של ים המוות קרוב מתמיד

לדעיכת הסכם השלום עם ירדן יש כבר קרבן ודאי אחד: ים המלח ● פרויקט תעלת הימים המגלומני - להזרמת מים לים בשיתוף פעולה בינלאומי - מעלה אבק במגירה ● בינתיים נמשכת כריית המינרליים בידי כ"יל, למרות המחאה הירוקה ● והמומחים מעריכים שבקרוב יהיה כאן כל כך יבש וחם, שהתכניות ל"הרטבת" ושיקום ים המלח ייזנחו לטובת הגדלת כמות מי השתייה

עוד 3,244 מילים

תורת המשחקים הפוליטיים

חודש בדיוק לפני יציאה אפשרית לבחירות נוספות, קשה להעריך כיצד יסתיים הפלונטר חסר התקדים בפוליטיקה הישראלית ● שלושת השחקנים הראשיים שיכולים לפרוץ את המבוי הסתום - נתניהו, גנץ וליברמן - מחזיקים באינטרסים שונים, לרוב מנוגדים ● בניסיון לעשות סדר, ערכנו לכל אחד מהם מאזן רווח והפסד בכל אחד מהתרחישים

עוד 1,531 מילים

האולטימטום של ליברמן לא חוקי - ואף אחד לא שם לב

ליברמן דורש שכחול-לבן תקבל את מתווה הנשיא, לפיו נתניהו יכהן ראשון ברוטציה על ראשות הממשלה ● אלא שעל פי חוק יסוד הממשלה, כל עוד גנץ מחזיק במנדט, זה פשוט לא אפשרי

יו״ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שלח אמש אולטימטום לבנימין נתניהו ולבני גנץ, ובו דרישה כי יו״ר הליכוד יוותר על הליכה עם בלוק ה-55 של מפלגות הימין-חרדים, ואילו יו״ר כחול-לבן יקבל את מתווה נשיא המדינה, לפיו נתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה במסגרת הסכם רוטציה – אך יסכים לצאת לנבצרות אם וכאשר יוגש נגדו כתב אישום.

"אני מצפה ומבקש משניהם לקבל החלטות נכונות״, אמר ליברמן בראיון לדנה ויס בחדשות 12. ״כל אחד שלא יידע לקבל את ההחלטה הנכונה – אנחנו נתמוך בצד השני".

אלא שהתוכנית של ליברמן – לפיה כל צד יעשה ויתור עקרוני אחד לטובת הקמת ממשלת אחדות – איננה כה פשוטה כפי שהוא מצייר אותה, ובעיקר: היא עומדת בפני מכשול משפטי שעלול לשנות את פני הדברים.

לפי חוק יסוד: הממשלה, סעיף 13 ג׳, ״חבר הכנסת שהרכיב ממשלה יעמוד בראשה״. אי לכך, מאחר שגנץ מחזיק כעת את המנדט להרכבת הממשלה, הוא חייב להיות ראש הממשלה של כל ממשלה שתקום כשהמנדט בידו – כך לפי מספר מומחים משפטיים עמם שוחחנו.

״היה מקרה ב-1961 שבו לוי אשכול הקים ממשלה ובן-גוריון עמד בראשה. אבל החוק שונה מאז וכיום זה פשוט לא אפשרי״, מסביר ד״ר אסף שפירא, מומחה למשפט חוקתי וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. ״כתוב במפורש – מי שמקים את הממשלה חייב לעמוד בראשה. ואם גנץ מקים את הממשלה, הוא זה שצריך לעמוד בראשה״.

בית הנשיא אישר בתגובה כי לפי החוק הנוכחי, מי שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה הוא זה שצריך להיות ראש הממשלה.

״אף אחד לא שם לב למגבלה הזו״, אומר שפירא.

״היה מקרה ב-1961 שבו לוי אשכול הקים ממשלה ובן-גוריון עמד בראשה. אבל החוק שונה מאז וכיום זה פשוט לא אפשרי. כתוב במפורש – מי שמקים את הממשלה חייב לעמוד בראשה. ואם גנץ מקים את הממשלה, הוא זה שצריך לעמוד בראשה״

ואכן, דוברי הליכוד וכחול-לבן אמרו לזמן ישראל בתחילה כי אין שום בעיה שגנץ יקים קואליציה אך נתניהו יהיה ראש הממשלה הראשון. רק אחרי שהוצג בפניהם לשון חוק היסוד וחוות הדעת המשפטית, הסכימו דוברי שתי המפלגות כי תחת החוק הקיים, גנץ יהיה אוטומטית ראש הממשלה הראשון אם תוקם ממשלה כזו.

אי לכך, בכדי שגנץ יסכים לאולטימטום של ליברמן לאפשר לנתניהו להיות ראש ממשלה ראשון, על יו״ר כחול-לבן להחזיר את המנדט לנשיא ולנצל את תקופת ה-21 יום שבה כל חבר כנסת המקבל תמיכה של 61 ח״כים יכול להרכיב ממשלה – ובמצב כזה, חברי כחול-לבן יצטרכו לחתום על הסכמתם לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה.

״האפשרות הזו רלוונטית רק לתקופת ה-21 יום״, מאשר שפירא. ״אבל מתווה הנשיא כבר כלל המלצה לשנות את החוק (בנושא סמכויות ממלא מקום ראש הממשלה, ר״ו) – אזל אולי הם יכולים באותה הזדמנות לשנות גם את הסעיף הזה״.

עוד 405 מילים

המזל״ט שאריאל העביר לרוסים עדיין מושבת

שלוש שנים אחרי ששר החקלאות היוצא נתן מזל"ט מתקדם לראש ממשלת רוסיה, באופן ספונטני ובניגוד לנהלים, הרחפן עדיין מושבת ● משרד החקלאות עמד בהבטחתו ורכש מזל"ט חדש למכון וולקני ● אבל העובדים מסרבים להעביר לרוסיה את מערכת ההפעלה שלו

עוד 528 מילים ו-2 תגובות

בדיקת זמן ישראל סודות ושקרים על רצח נשים

בעקבות המחאה הציבורית על רצח נשים, הופצו בתקשורת נתונים המצביעים על שיעור הרציחות הנמוך בתוך המשפחה בישראל ● אבל עם הנתון האמיתי אף אחד לא רוצה להתמודד: בישראל חיות כ-200 אלף נשים מוכות, שאינן זוכות למענה הולם מצד הרשויות ● התכנית הממשלתית נגד אלימות לא מיושמת בגלל השיתוק הפוליטי ● חלק גדול מהתלונות למשטרה אינן מטופלות ● והסטיגמות לפיהן אלימות במשפחה מאפיינת רק את החברה הערבית פשוט אינן נכונות

עוד 1,489 מילים

הוא נלחם בשמאלנים ("אני נותן להם להתקיים, לא שם אותם במחנות הסגר"), נאבק במערכת המשפט הצבאית ("השופטים שם לא מקצועיים"), מארגן הפגנות נגד היועמ״ש ("אנחנו צריכים להעביר למנדלבליט את המסר") ולגמרי מעריץ את נתניהו ("אני אוהב את דרך החיים שלו") ● אבל רן כרמי בוזגלו, אחד האקטיביסטים הבולטים כיום במחנה הימין, מתעקש: "אני לא פרובוקטור"

עוד 3,020 מילים ו-1 תגובות

כחול-לבן מגבירים קצב במגעים להקמת ממשלת מיעוט

סקר: רוב מוחלט יאשימו את נתניהו אם יתקיימו בחירות ● חילופי האשמות כבדים בישיבה לזכר רבין בכנסת ● גנץ: ישראל משותקת לא בגלל פלונטר פוליטי אלא בגלל תהליך משפטי ● נתניהו: אני חשוף להסתה ● יונתן בן-ארצי: הפוליטיקאים שכחו מה זה להיות בני אדם ● שרי הליכוד: בן ארצי ביזה את זכר סבו ● ריבלין: אל תאמינו לפוסט-אמת ● בנט מונה לשר הביטחון, גלנט התנגד ● אורי אריאל התפטר מהממשלה ● חברי המשותפת חלוקים על תמיכה בממשלה עם ליברמן

עוד 54 עדכונים

מאחורי הקלעים של מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון

העסקה שנרקמה בין נתניהו לבנט נגעה אך ורק למאוויהם האישיים של שני אנשים ועל חשבונם של אחרים ● נפתלי בנט זכה להגשים את חלום חייו, ואילו בנימין נתניהו הצליח למנוע את חלום הבלהות שלו עצמו ● ואז בא ליברמן וגנב, שוב, את תשומת הלב הלאומית ● כך נרקמה הסערה הפוליטית של הסופ"שׁ

עוד 749 מילים

לפני 100 שנה, "האיינשטיין של הסקס" התחיל את תנועת זכויות ההומוסקסואלים בגרמניה ● למרות שלא הפך למפורסם כמו פרויד, הסקסולוג מגנוס הירשפלד נאבק לבטל את האיסור בחוק על הומוסקסואליות ולשפר את שירותי הבריאות ללהט"בים ● "הירשפלד הבין שהמדע הוא פוליטי"

עוד 941 מילים

ליברמן לגנץ ונתניהו: מי שלא יתפשר, נתמוך בצד השני

כמו כן אמר יו"ר ישראל ביתנו כי לא יתמוך בבחירות ישירות ● שקד לאחר המינוי של בנט: "כל מפלגה נשארת עצמאית, שואפים להקים ממשלת ימין עם ליברמן" ● נתניהו ביקש מדרעי להתגמש בנושאי דת ומדינה למקרה שליברמן יתחרט ● יעלון: נתניהו מוכר את התפקיד הרגיש למתרפס התורן

עוד 23 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה