המשבר הפוליטי

נתניהו: נצליח למנוע בחירות רק אם גנץ יתגבר על לפיד

עוד אמר נתניהו בליסבון: "רוצה לכהן שנתיים - אקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה" ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: הביקורת נגד מערכת המשפט חסרת אחריות ● כתבי אישום בפרשת הצוללות: מרום וגנור יואשמו בשוחד, שמרון בהלבנת הון

גנץ ונתניהו (צילום: פלאש90)
פלאש90
גנץ ונתניהו
06:59 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: לא אצטרף לממשלה צרה – לא מימין ולא משמאל; לא תקום ממשלת אחדות; ישראל הולכת לבחירות. את הדברים הללו אמר אמש ליברמן לעיתונאית סימה קדמון, והבוקר הם מתפרסמים ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet.

חבר הכנסת אמר שעשה כל שביכולתו כדי להביא להקמתה של ממשלת אחדות. לטענתו, בליכוד ובכחול לבן קיבלו החלטה אסטרטגית ללכת לבחירות.

לפני שדבריו אלה של ליברמן התפרסמו, במערכת הפוליטית נידונה האפשרות שיחבור לבלוק ה-55 של ראש הממשלה נתניהו. כך, לדוגמה, שואלת הבוקר כותרת בכפולה הפותחת של "ישראל היום": "האם ישראל ביתנו נוטה לממשלת ימין?". הכתב והפרשן עמית סגל השיא לחבר הכנסת עצה, שעות אחדות לפני שהיומון – שבו כותב העיתונאי – פרסם את החלטתו של השר לשעבר: "אם אני ליברמן, (הייתי) חותם ברגע האחרון לנתניהו, מנהל משא ומתן עיקש במשך 14 יום, ובהנחה סבירה שמתפוצץ מול החרדים – מרוויח פעמיים: לימין – מראה שנתתי צ׳אנס לנתניהו, לשמאל – שלא התפשרתי על העקרונות".

07:11 עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, תערוך היום תדרוך על שלבי ההתארגנות והאתגרים, שאיתם תידרש להתמודד ועדת הבחירות המרכזית לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושלוש.

מנכ"לית ועדת הבחירות, אורלי עדס (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עדס בכנסת בספטמבר האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
07:40 עריכה

"התבאסתי", כך אומר מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ על הרגשתו לגבי פרסום המסרונים בין ניר חפץ לשלמה פילבר לגביו – "במיוחד בגלל הפער בין האדם שאני מכיר, כלומר אני, לבין חלופת ההודעות שלהם". "לא היה כיף לקרוא את השם שלי", הוסיף בראיון לרז שכניק, שיראה אור מחר ב"ידיעות אחרונות" וקטע ממנו פורסם הבוקר בעיתון.

שמעון אלקבץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אלקבץ בכנס ירושלים קבוצת "בשבע" בשנה שעברה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לפני כחודש פרסם רביב דרוקר בחדשות 13, שב-2015 הציע חפץ, אז יועצו של נתניהו, לפילבר, אז מנכ"ל משרד התקשורת, למנות את אלקבץ למנהל חטיבת החדשות בתאגיד השידור – כדי שמי שיאייש את התפקיד יהיה מ"אנשי שלומנו".

08:19 עריכה

ביום שני הקרוב ייערך כנס שכותרתו היא "ליברמן, חזור הביתה", ובו ישתתפו למעלה משישים ראשי רשויות החברים בליכוד – כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן. את האירוע מארגן ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג.

המשתתפים בכנס יקראו ליושב ראש ישראל ביתנו לשוב ולהתפקד לליכוד. ליברמן הודיע שיגיע לאירוע.

08:46 עריכה

יושב ראש סיעת הליכוד מיקי זוהר מעריך כי הבחירות לכנסת העשרים ושלוש יתקיימו ב-17 במרץ, זאת על אף שוועדת הבחירות עדכנה השבוע שתהיה מוכנה כבר בשלהי פברואר. חבר הכנסת אמר זאת הבוקר בראיון לירון דקל וליגאל גואטה בכאן רשת ב'.

זוהר גם אמר ש-200 אלף מצביעי ימין שלא השתתפו במערכת הבחירות האחרונה – ייקחו חלק בבחירות הקרובות, והדבר עשוי לשנות את תמונת המצב הפוליטית.

09:19 עריכה

שלשום נועדו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש כחול לבן גנץ בקריה בתל אביב. עד הפגישה נטה האחרון לאמץ את מתווה הנשיא, שלפיו, יכהן יושב ראש הליכוד ראשון ברוטציה ביניהם על ראשות הממשלה. הוא שינה את דעתו מעט אחרי הפגישה ביניהם.

בני גנץ במועצה אזורית רמת הנגב, 4 בדצמבר 2019 (צילום: אלעד מלכה)
בני גנץ במועצה אזורית רמת הנגב, אתמול (צילום: אלעד מלכה)

גנץ פנה לעוזריו, אחרי שנועד עם נתניהו, וביקש לתאם פרסום של הודעה משותפת של הצדדים, כפי שנעשה בתום פגישותיהם הקודמות. אלא שאז התחוור לו שבליכוד כבר מיהרו לפרסם הודעה מטעמם, ובה הטיחו האשמות בכחול לבן. הסובבים את גנץ אמרו שרתח מזעם. כך פרסם הבוקר בן כספית בקטע מתוך הטור המלא, שיראה אור מחר ב"מעריב".

כספית גם מדווח שבליכוד הציעו לאביגדור ליברמן למנות את חבר סיעתו עודד פורר ליושב ראש הוועדה המסדרת במקומו של אבי ניסנקורן מכחול לבן, אך הוא דחה את היוזמה.

09:32 עריכה

האיחוד הלאומי פתחה בקמפיין, שבמסגרתו קוראת המפלגה לריצה משותפת של מפלגות הימין. במודעה, שמתפרסמת בעיתונות, נכתב: "אנחנו עדיין לא יודעים תחת איזה שם נרוץ הפעם, אם יהיו בחירות, אבל דבר אחד ברור: חייבים לרוץ ביחד!".

09:53 עריכה

מינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה. למרות המלצתו של היועץ המשפטי לממשלה למנות את המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר לממלא מקומו של שי ניצן, ייפגש היום שר המשפטים אמיר אוחנה עם המשנה לפרקליטת מחוז מרכז אורלי בן ארי גינזברג, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטת דן אלדד ופרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז איזנשטיין ויראיין אותם לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה.

שלשום נפגש לשם כך אוחנה עם למברגר. ניצן יסיים את כהונתו בת שש השנים כפרקליט המדינה ב-16 בדצמבר. אלמלא כיהנה ממשלת מעבר, הייתה מתמנה ועדת איתור, שבה היה נבחר פרקליט מדינה חדש.

10:27 עריכה

השר אלי כהן, שעבר יחד עם משה כחלון מכולנו לליכוד, התייחס הבוקר לדיווחים על כך ששר האוצר יפרוש מהחיים הפוליטיים: "אין עשן בלי אש". עוד אמר שר הכלכלה והתעשייה: "אני מניח שהוא (כחלון) שוקל את הדברים".

אלי כהן ומשה כחלון (צילום: פלאש 90)
כהן (מימין) וכחלון בפברואר האחרון (צילום: פלאש 90)

כהן מנה את הישגיו של יושב ראש כולנו לשעבר – מצבה הכלכלי של ישראל ברמת המאקרו, הצמיחה, שיעור האבטלה, מצב השקל מול הדולר, היורו והפאונד – ואמר: "אני מניח שבעתיד תתגעגעו לתקופה של כחלון כשר אוצר". את הדברים אמר כהן בראיון לירון דקל וליגאל גואטה בכאן רשת ב'.

10:51 עריכה

בשנים 2015-2013 השתתף אמיר אוחנה – אז עורך דין פלילי והיום חבר כנסת ושר המשפטים – כמשקיע מסווג בלמעלה מעשר הנפקות של אגרות חוב. ב"דה-מרקר" תוהים הבוקר האם אוחנה עמד בתנאים של לקוח כשיר, שיכולים היו לאפשר לו להיות משקיע מסווג.

עמיתו של אוחנה לשולחן הממשלה, השר בצלאל סמוטריץ', הגיב על הפרסום, כשכתב: "נו, באמת. כמה צפוי. המתפרה שבתוך המתפרה".

11:20 עריכה

גדעון סער מתח ביקורת על הצעת הליכוד לכחול לבן – שאחרי חצי שנה של נתניהו בראשות הממשלה יועבר התפקיד לגנץ. "בלתי סביר" הגדיר סער את התרחיש שאחרי שישה חודשים בראשות נתניהו תאויש לשכת ראש הממשלה על ידי גנץ. את הדברים אמר בראיון לאטילה שומפלבי ומורן אזולאי ב-ynet. במערכת הבחירות, אמר סער, הליכוד הזהיר שהדבר המסוכן ביותר זה להעביר את השלטון לגנץ – ועכשיו אומרים שהשלטון יועבר לגנץ בתוך חצי שנה.

סער תהה איך זה שמי שקורא לבחירות בתנועה דמוקרטית נחשב לבוגד ולמי שתקע סכין בגב. חבר הכנסת סיפר על "ראשי רשויות מקומיות שמאוימים – ואני אחראי לכל מילה שאני אומר – שמאוימים בתקציבים לרשויות שלהם, שמקבלים טלפונים מלשכת ראש הממשלה על מנת לא לתמוך בגדעון סער או כן לתמוך בראש הממשלה, אלה פרקטיקות של בריונות, שמעולם לא היו בליכוד".

"כל ההסתה הזו מגיעה מראש הממשלה, והוא מעולם לא יצא נגדה", אמר. לדבריו, השימוש במונח "בגידה" מגיע מנתניהו. "הוא יודע שמטעמו מתנהלת הסתה פרועה ברשתות החברתיות בהיקפים שלא היו כאלה במדינת ישראל". עוד אמר סער: "ראש הממשלה, בנו של ראש הממשלה ואנשיו של ראש הממשלה – הם עסוקים מבוקר עד לילה בהסתה והכפשה".

לדבריו, "אם נתניהו ימשיך להוביל את הליכוד, אז יש שתי אפשרויות: (1) שנמשיך להיות באותו מצב. המדינה תהיה תקועה. אף אחד לא יכול להקים ממשלה; (2) שנמסור את השלטון ליריבינו הפוליטיים. נמסור במתנה. כי העמדות שלנו – יש להן רוב בעם. וזאת הסכנה שאני רואה כרגע".

חבר הכנסת טען שלא אסף חתימות לשם הקמת קואליציה בראשותו, ואיש מטעמו לא עשה כן. הוא מתח ביקורת על השר ישראל כץ שטען זאת: "במקרה זה, ולא רק במקרה זה, האמת אינה נר לרגליו". חבר הכנסת גם תהה למה הבחירות לראשות הליכוד לא יידונו בכינוס מרכז המפלגה שייערך ביום ראשון הקרוב.

12:34 עריכה

שופט בית המשפט העליון ג'ורג' קרא קבע שעל הכנסת לנמק מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת – זאת בתגובה לעתירות שהגישו לבג"ץ התנועה לטוהר המידות ועורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם. את דבר העתירה פרסמה טל שניידר ב"גלובס".

בעתירתם כתבו בן מאיר ואבירם שזה קרוב לשנה שבית המחוקקים לא מתפקד. העתירות הוגשו בין היתר נגד הכנסת, הוועדה המסדרת, היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי לכנסת. גורמים אלה נדרשים למסור את תשובתם עד 18 בדצמבר.

ועדת הכנסת היא הגוף שיכול לדון בחסינותם של חברי הכנסת, אם הם מבקשים לעשות בה שימוש מפני העדתם לדין. חיים כץ ביקש לעשות כן, אך הואיל ואין ועדה – הבקשה לא נידונה. על ראש הממשלה נתניהו להחליט בשבועות הקרובים אם ברצונו לבקש חסינות מפני העמדתו לדין.

13:12 עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות, עורכת הדין אורלי עדס, אמרה שהוועדה לא סיימה את עבודתה על הבחירות לכנסת ה-22, ואף יש ספיחים מהבחירות לכנסת ה-21. לדברי עדס, לראשונה הוועדה נדרשת להשתמש ברזרבות תקציביות.

לדברי עדס, יהיה קשה – אך ניתן לקיים את הבחירות בתוך 75 ימים. התאריכים שמבחינת הוועדה עומדים על הפרק הם 25 בפברואר ו-3 במרץ, אולם דבר זה מצריך שינויי חקיקה. אם לא תתקבל כל החלטה אחרת – הבחירות לכנסת ה-23 ייערכו ב-10 במרץ. כדי להזיז את הבחירות מחג פורים, שיחול ב-10 במרץ, יש להעביר חקיקה בכנסת.

אורלי עדס (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
עדס בכנסת, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

מהוועדה נמסר שברוב מדינות העולם יש עובדים קבועים, ואילו בישראל מגוייסים בכל מערכת בחירות עשרות אלפי עובדים חדשים. אחד הקשיים שעימם תיאלץ הוועדה להתמודד הוא ראש השנה הסיני, שיחול בשלהי ינואר. במועד זה רבים בסין יוצאים לחופשה בת חודש, וחלק לא מבוטל מהציוד שמשמש את ועדת הבחירות מיוצר בסין. לכן תידרש הוועדה להיערך לכך מראש.

במענה לשאלות עיתונאים אמרה עדס שלרשות הוועדה אלפיים מצלמות. במערכת הבחירות הקודמת קיבלה הוועדה אלף מצלמות מהמשטרה, אך אלו הושבו למערכת הביטחון, והם בשימוש של שוטרים.

13:27 עריכה

חבר צוות המשא ומתן של הליכוד יריב לוין וחבר צוות המשא ומתן של כחול לבן שלום שלמה נצפו מסתודדים יחד. דפנה ליאל מחדשות 12 תהתה אם מדובר במאמצים אחרונים להקמת ממשלת אחדות.

13:38 עריכה

פרשת הצוללות: הפרקליטות החליטה להגיש כתבי אישום, כפוף לשימוע, נגד שורה של מעורבים בתיק. מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום יואשם בלקיחת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס; כמותו גם השר לשער מודי זנדברג, שבנוסף יואשם במרמה והפרת אמונים. איש העסקים מיקי גנור יואשם בהצעת שוחד, מתן שוחד, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות על חוק המפלגות. דוד שרן, ששימש בעבר כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה נתניהו, יואשם בלקיחת שוחד, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירה על חוק המפלגות. נגד עורך הדין דוד שמרון, מקורבו וקרוב משפחתו של נתניהו, יוגש, כפוף לשימוע, כתב אישום בעבירה של הלבנת הון.

בעניינו של אבריאל בן יוסף, ששימש כמשנה לראש המטה לביטחון לאומי, טרם התקבלה החלטה.

אליעזר (צ'ייני) מרום (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
מרום בינואר האחרון (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
14:42 עריכה

עורך הדין פנחס רובין, ששימש כפרקליטו של ראש הממשלה נתניהו, רמז היום בראיון בכאן רשת ב', שהפסיק את עבודתו עבור הפוליטיקאי הבכיר, כי לא קיבל את שכרו.

רובין, שנכלל ברשימת עדי התביעה נגד נתניהו שפורסמה השבוע, אומר שהוא לא יודע מדוע שמו נכלל בין מאות העדים. עורך הדין הביע נכונות להעיד בבית המשפט. רובין גינה את דבריו של שר המשפטים אמיר אוחנה נגד מערכת המשפט.

14:45 עריכה

בראיון למזל מועלם בערוץ כנסת, חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה שהיא שוקלת להתמודד לראשות מרצ. ביוני האחרון הובסה זנדברג על ידי ניצן הורוביץ, שהחליפהּ בראשות המפלגה. בראיון הביעה חברת הכנסת תמיכה בריצה משותפת עם העבודה בבחירות לכנסת.

תמר זנדברג (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
תמר זנדברג (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
14:49 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטתו של פרקליט המדינה שי ניצן להגיש כתבי אישום, כפוף לשימוע, נגד שורה של מעורבים בפרשת הצוללות.

14:53 עריכה

עורך הדין דוד שמרון הגיב על ההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירה של הלבנת הון: "קיבלתי עכשיו את כתב החשדות ועיינתי בו. אין בו צוללות. אין בו שוחד. אין בו מרמה. ובכל זאת מה יש בו? עבירה טכנית המתוארת באופן פומפוזי תוך טעויות ניכרות בעובדות, ועל כן בשימוע שייערך גם היא תוסר מסדר היום".

15:32 עריכה

הדו"ח השנתי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כולל הערה כי הם עוקבים בדאגה אחרי ההצעות לסיפוח בקעת הירדן. באו"ם פרסמו הודעת גינוי סביב הנושא עוד בספטמבר וטענו שמדובר ב"הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

בליכוד הסבירו השבוע את התעקשותו של נתניהו לכהן ראשון במקרה של ממשלת רוטציה בכך שהוא מתכוון להשלים את סיפוח הבקעה כפי שהבטיח לבוחריו. במערכת הביטחון הזהירו את נתניהו שסיפוח הבקעה עלול לפגוע אנושות בהסכם השלום עם ירדן. ב'מעריב' דיווחו בהקשר הזה על 'שיחת צעקות' חסרת תקדים בין נתניהו לראשי זרועות הביטחון דקות ספורות לפני הצהרתו במסיבת העיתונאים בספטמבר.

16:04 עריכה

ב"וואלה" ניסו להדק עימו את הקשר ופחדו ממנו. ב"ידיעות אחרונות" הוא היה יקיר המערכת. תחקיר "הארץ" שופך מעט אור סביב האניגמטיות של אביגדור ליברמן וכיצד מיצב את עצמו כמי שהמו"לים הגדולים חפצים ביקרו – "שים לב שלא יבקרו את המהלך בצורה בוטה. אסור להרגיז עוד יותר את איווט" כך לדוגמא, דרשה בעלת השליטה איריס אלוביץ' ממנכ"ל וואלה אילן ישועה –  כאשר ליברמן נכנס ללשכת שר הביטחון וחבר לממשלת נתניהו במאי 2016. לאחר חודשים של סירוב עיקש להיכנס לקואליציה.

אביגדור ליברמן (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
אביגדור ליברמן (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

 

16:37 עריכה

"גם בפגישה השבוע נתניהו עדיין אומר לגנץ שאופציית החסינות שלו על הפרק, הוא אומר לכחול לבן בואו תהיו חלק מממשלת חסינות", כך טען היום חילי טרופר מכחול לבן בערוץ כנסת.

טרופר התייחס לפיצוץ המסע ומתן אתמול לאחר פגישת נתניהו וגנץ בקרייה, אותה זימן נתניהו. "גנץ נכנס לרכב לעדכן את הדובר מה קורה והדובר אמר לו אני יודע מה קורה והראה לו את תוכן ההודעה שפרסם הליכוד", הצביע טרופר בדבריו על הודעה שהאשימה את לפיד בטרפוד הרוטציה והוסיף "ככה לא מתנהג מי שרוצה שותפות. במובן הזה בני גנץ הבין אתמול עם מי יש לו עסק".

נתניהו וגנץ בישיבה לציון 24 שנה לרצח רבין, היום. גנץ הצהיר שלא ישב בממשלה עם נתניהו תחת כתב אישום (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
נתניהו וגנץ בישיבה לציון 24 שנה לרצח רבין, היום. גנץ הצהיר שלא ישב בממשלה עם נתניהו תחת כתב אישום (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
16:56 עריכה

יו"ר יהדות תורה וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מטיל ווטו על ישיבה בממשלה לצד יאיר לפיד. כך הוא מצהיר בראיון לעיתון החרדי 'משפחה' וטוען כי הסיכוי להקמת ממשלה אמנם קטן, אך מסביר גם ש"עם איווט אנחנו מוכנים לשבת".

ליצמן התייחס לרשימת הדרישות שהציג ליברמן והבהיר כי מדובר ברשימת דרישות לא ריאליות: "ליברמן הציב דרישות שאף אחד מהשותפים לא יכול לעמוד בהן. כשהוא דיבר על הגיוס הוא ידע שאגודה לא תוכל להתפשר, כשדרש לימודי ליב"ה – כיוון לדגל התורה, כשהוא דיבר על הגיור ידע שדרעי לא יוכל להסכים למה שהרב עובדיה התנגד, כשהבטיח ליישם את מתווה הכותל ידע שסמוטריץ' לא יסכים. הכל אצלו מכוון. הוא יודע למה לא נסכים לעולם ודורש דווקא את זה, כדי שבשום מצב ביבי לא יוכל להרכיב ממשלה, והוא יוכל לבוא ולומר למצביעים: זה ביבי אשם, כי הוא נצמד לחרדים ולמשיחיים".

ח"כ יאיר לפיד וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: Flash90)
ח"כ יאיר לפיד וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: Flash90)

עוד התייחס ליצמן להצעות שהגיש לכאורה הליכוד לכחול-לבן וטען שלא ברור לו מדוע דחו את ההצעה: "האמת שאני גם לא מבין למה נתניהו הלך לגנץ ואמר שהוא מסכים לעסקה כזאת. אולי הוא עשה זאת רק אחרי שהבין שכחול-לבן ידחו את ההצעה בגלל התנגדות לפיד".

17:02 עריכה

מפקד חיל הים לשעבר אליעזר 'צייני' מרום התייחס להחלטה להעמידו לדין באשמת שוחד בפרשת הצוללות: ״קיבלתי בעצב ובכאב את ההחלטה השגויה של פרקליט המדינה על הגשת כתב האישום נגדי. אני מכבד את רשויות החוק בישראל, אך סבור כי כתב החשדות מופרך מן היסוד. אני מכיר את העובדות ובטוח בחפותי".

עוד הוסיף מרום כי "בכוונתי להיאבק ולהוכיח לכל פקודיי ב-40 שנות שירותי הצבאי, ולכל עם ישראל כי לא נפל רבב במעשיי. אני בטוח כי לאחר שימוע, תשתנה ההחלטה ולא יוגש כתב אישום כנגדי״.

17:24 עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס התייחסה לאפשרות של הקדמת הבחירות: "אין ציוד, המחסנים ריקים לגמרי".

17:37 עריכה

החלה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון.

17:56 עריכה

ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן הגיב בפוסט על כתבי האישום בתיק 3,000: "פרשת הצוללות אינה מסתיימת עם כתבי האישום שהוגשו היום – היא רק מתחילה. נתניהו עוד יצטרך לענות בבית המשפט איך קרה שהאנשים הקרובים אליו ביותר קיבלו מיליונים בעסקת הצוללות?"

לפיד העלה שאלות נוספות בפוסט התגובה: "האם ייתכן שדוד שמרון הסתיר ממנו את מעורבותו בפרשה? מדוע אישר את מכירת הצוללות למצרים מאחורי גבה של מערכת הביטחון? אם נתניהו ידע מה קורה, החקירות יגיעו גם אליו. אם כל זה התרחש מאחורי גבו, זו עוד סיבה שהוא אינו יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה אפילו יום אחד נוסף".

18:23 עריכה

עורכי דינו של מיקי גנור שהואשם בשוחד בפרשת הצוללות: "המסמכים, ההקלטות והצילומים מוכיחים היטב כי תיק 3000 נופח מעבר לכל פרופורציה. יש להניח כי בתום הליך השימוע תתבהר התמונה במלואה – תמונה השונה לחלוטין מזאת המוצגת בכתב החשדות".

18:31 עריכה

ח"כ עמיר פרץ יו"ר העבודה-גשר מתייחס לכתבי האישום בפרשת הצוללות: "הקשר בין ביטחון לשחיתות והעובדה שחלק מהמעורבים מגיעים מסביבת רה"מ צריכים להדיר שינה מכל אזרח בישראל".

19:08 עריכה

כתב אישום בפרשת הצוללות. שמואל צוקר, ראש מנהלת הרכש במשרד הביטחון בתקופה שהתרחשה פרשת הצוללות התראיין לכאן רשת ב' והתריע שגם כיום, שלוש שנים לאחר הפרשה בצבא ובמשרד הביטחון טרם תחקרו את האירוע.

"מה שמציק לי עד רגע זה, שלוש שנים אחרי שסיימתי את תפקידי, זה שהצבא ומשרד הביטחון לא קראו לי במסגרת של דיון משותף כדי ללמוד מה קרה לנו. למרות כל ההתראות שלי, הפרשה היתה צריכה להיבדק", דברי צוקר.

צוקר היה אחד מבעלי התפקידים שהעלו סימני שאלה סביב הפרשה בזמן אמת כאשר תהה מדוע לא מתקיים מכרז תחרותי בעניין רכישת ארבע ספינות לחיל הים: "קציני החיל העלו דרישה מבצעית ואמרו שהרכש יכול להתבצע אך ורק מקוריאה. שאלתי אותם מדוע לא מגרמניה, כדי שיהיה מכרז תחרותי. ענו לי שגרמניה לא מייצרת אוניות מתאימות לצורך".

לאחר מכן שינו קציני החיל את עמדתם וטענו שרק גרמניה מתאימה, שאלתי אותם מה השתנה, איש לא ידע להסביר לי. לא יכול להיות שחברה שיום אחד אינה רלוונטית בכלל פתאום הופכת להיות המועמדת היחידה".

19:21 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך בשינוי בחוק אשר יאפשר בחירה ישירה לראשות הממשלה. כך מדווח הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, שלום ירושלמי.

נתניהו אמר את הדברים בתדרוך עיתונאים בליסבון, לפני כמה רגעים. הוא התייחס ליזמה של ח״כ שלמה קרעי מהליכוד, אשר החל לקדם את היזמה. ״זה רעיון מעניין״, אמר נתניהו.

19:34 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה מהליכוד הודיע שסיים לראיין את המועמדים לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. במהלך הימים האחרונים הודיע אוחנה שלא יאריך את כהונתו של שי ניצן, וכמו כן התעקש שהוא זה שצריך למנות את מ"מ פרקליט המדינה. זאת בעוד שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טוען שהדבר בסמכותו.

"סיימתי לראיין את המועמדים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה", כתב אוחנה בפייסבוק, המשנה ליועמ"ש רז נזרי הודיע לי, כפי שראיתי שכבר פורסם, כי איננו מעוניין בתפקיד". עוד הוסיף כי " היום במהלך פגישתנו הודיעה לי פרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז-איזנשטיין כי הן מסיבות מקצועיות והן מסיבות אישיות איננה יכולה למלא את התפקיד בעת הזו. הודיתי לאושרה על כנותה".

שלושת המועמדים הנותרים הם המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים שלמה (מומי) למברגר, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז אורלי בן ארי-גינזברג ומנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, דן אלדד.

סיימתי לראיין את המועמדים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה.המשנה ליועמ"ש רז נזרי הודיע לי, כפי שראיתי שכבר פורסם, כי איננו…

פורסם על ידי ‏Amir Ohana – אמיר אוחנה‏ ב- יום חמישי, 5 בדצמבר 2019

19:41 עריכה

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות מגיבה לקריאות נגד מערכת המשפט: "לאחרונה מתגברים בקרבנו קולות המבקשים להציג את עקרון שלטון החוק כ'שלטון המשפטנים' וכאבן נגף העומדת בדרכה של מה שמכונה על ידי אותם הגורמים 'משילות'. אין טעות גדולה מזו".

19:55 עריכה

אשלי פרי, נשיא Reconectar, ארגון שמבקש לחבר מחדש את צאצאי הקהילות היהודיות הספרדיות והפורטוגזיות עם ישראל והעולם היהודי, תקף את ההשוואה של שרה נתניהו בין צרותיו המשפטיות של בעלה לבין האינקוויזיציה הפורטוגזית.

פרי, בעצמו צאצא ליהודים שסבלו בידי האינקוויזיציה הפורטוגזית, אמר לכתב זמן ישראל ראול ווטליף: "ההערות הללו מצערות ומפגינות בוז לסבל היהודי. אני מקווה שהגברת נתניהו תתנצל על ההשוואה הבלתי הולמת וחסרת הרגישות הזו.

"לצערי, הערות כאלה מייצגות מיזעור של הרדיפה הספרדית ההיסטורית", הוסיף.

שרה נתניהו ביקרה הבוקר עם בעלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, באנדרטה לזכר היהודים שנטבחו בליסבון ב-1506. שליח זמן ישראל לפמליית ראש הממשלה, שלום ירושלמי, שאל את הזוג בבדיחות איזו איקוויזיציה גרועה יותר – זו שקרתה בפורטוגל, או זו שהם עצמם חווים כעת, סביב מצבו המשפטי של נתניהו. שרה השיבה בתגובה: "אני לא שוללת את השאלה. אני שמחה שאתה מבין שזו אינקוויזיציה בשבילנו".

19:57 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד) מדגיש את המסר: "אתמודד בפריימריז ואנצח כדי להקים ממשלה חדשה בראשות הליכוד. רק הנהגה חדשה בליכוד תמנע הקמת ממשלת שמאל".

אני אתמודד ואנצח כדי להקים ממשלה בראשות הליכוד. רק הנהגה חדשה בליכוד תמנע את עלית השמאל לשלטון.

אני אתמודד ואנצח כדי להקים ממשלה בראשות הליכוד. רק הנהגה חדשה בליכוד תמנע את עלית השמאל לשלטון. הראיון המלא בערוץ 12 הערב. צפו ושתפו.

פורסם על ידי ‏גדעון סער | Gideon Saar‏ ב- יום חמישי, 5 בדצמבר 2019

19:59 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט: ערכי המשפט הם הערובה לכך שאף אדם או מוסד הם לא מעל החוק

"הערכים הללו הם הערובה לכך שבמדינת ישראל יישמרו זכויות אדם", אמר היועץ בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בחיפה.

20:02 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למשבר הפוליטי ולמגעים לאחדות אמר: "בכחול לבן רוצים לשנות את החוק ואת הדמוקרטיה".

"עשינו התגמשות רבה", אמר ראש הממשלה בתדרוך כתבים. "אני לא רוצה לכהן חצי שנה, אני רוצה שנתיים. נצליח למנוע בחירות רק אם גנץ יגבר על לפיד או אם ליברמן יתגבר על עצמו".

בנוסף, נתניהו סירב להתייחס ולהשיב לשאלות על החלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום נגד מקורביו בפרשת הצוללות. "אני לא מתכוון להתייחס לזה. מה שהיה לי להגיד בנושא כבר אמרתי פעם".

20:04 עריכה

פרסום חדשות 13: כתב אישום כפוף לשימוע באשמת שוחד יוגש גם נגד סגן ראש המל"ל לשעבר אבריאל בר יוסף. 

20:14 עריכה

חדשות 12: בליכוד ניסו להעביר לליברמן הצעות שנדחו – "אפילו די בבוז", וכמו כן מתכוונים להמשיך להציע בימים הקרובים, לאחר שלדבריהם אפסו הסיכויים לאחדות עם כחול לבן.

דפנה ליאל, הכתבת פוליטית מדווחת שבמידה ותתקיים מערכת בחירות שלישית נתניהו ידחוף לריצה מפוצלת של מפלגות הימין והפעם הוא לא מתכוון לתקוף את בנט ושקד.

20:21 עריכה

אבי גבאי, לשעבר יו"ר מפלגת העבודה קורא לכחול לבן להתפשר לאחדות עם נתניהו.

בראיון עם רינה מצליח מחדשות 12 שישודר בשבת הקרובה אמר גבאי כי "כחול לבן לא הצליחו וגם לא יצליחו בבחירות הבאות, אנחנו רואים את הסקרים", ולכן לדבריו "הם צריכים להגיד לציבור שלהם, אנחנו רצינו, זה לא קרה ולכן נלך לממשלת אחדות".

אבי גבאי (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
אבי גבאי (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

עוד אמר גבאי כי "אני מאמין לגנץ שבשבילו ישראל לפני הכל, הוא צריך לקבל החלטה לא פשוטה שיש בה סיכונים ולהקים ממשלת אחדות". הוא גם תרם מניסיונו האישי והסביר כי הוא מצטער שבזמנו לא נכנס לממשלת אחדות עם נתניהו, לדבריו, "הייתי צריך לעשות את זה".

20:39 עריכה

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי נתניהו בליסבון: "נתניהו שוב מוכיח שהוא סרבן אחדות והחסם היחיד להקמת ממשלה בישראל. נתניהו רוצה ממשלת חסינות ולא ממשלת אחדות. לשם כך הוא מדרדר אותנו לעוד מערכת בחירות יקרה ומיותרת. נעשה הכל כדי למנוע זאת".

21:26 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד) תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו על דבריו בליסבון: "'הסדרה' שתאפשר המשך בנין הכוח וההתעצבמות של החמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה היא שגיאה אסטרטגית קשה".

21:45 עריכה

עיתונאי הארץ, ברק רביד, מבהיר את דבריו של נתניהו מתדרוך העיתונאים בליסבון

22:18 עריכה

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס הערב בנאומו בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה, לכתבי החשדות בפרשת הצוללות: "אחד הערכים שיש להילחם עליו הוא כמובן ערך של טוהר המידות וניקיון כפיים. מדינה שאינה פועל ככל יכולתה לבצר את הערכים הללו – אוי לה. היום התפרסמה החלטתי, אימצתי את החלטת פרקליטת מחוז להעמיד לדין שורת בכירים לשעבר בשוחד – החמורה בעבירות השחיתות".

עוד 44 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 20 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אחרי הביקורת, רפי פרץ הודיע שהבחירות לראשות הבית היהודי יוקדמו וייערכו ביוני

בן גביר סיפר, שדחה את ההצעה להתמנות לשר או לשגריר בתמורה להסרת מועמדותה של עוצמה יהודית ● מסתמן רוב לפסילת מועמדותה לכנסת של היבא יזבק: הליכוד, ישראל ביתנו, כחול לבן והעבודה יתמכו בהדחה, מרצ והרשימה המשותפת יתנגדו ויהדות התורה תיעדר מההצבעה ● חוטובלי תתמנה לשרת התפוצות, אקוניס והנגבי יאיישו, בהתאמה, את תיקי הרווחה והחקלאות

עוד 33 עדכונים

עורו הומוסקסואלים, עורו

עורו, הומוסכסואלים, עורו! ביסכסואלים, התנערו משלשלאות המגדר! הזמן הגיע שבו כולנו מאוחדים ומאוחדות כדי להפיל את הפטריארכיה ולצעוד אל עבר עולם טוב יותר, אז קומו, התנערו, חלכאי ונדכאי המגדר.

סתם, על מי אני עובד – לא מאיתנו הגברים יגיע המזור וסופה של הפטריארכיה. לא אנחנו נביא לשיוויון בין המגדרים או לביטול מוחלט של איזושהי היררכיה בין מגדרים וזהויות מהסיבה הפשוטה שאנחנו, רובנו, גברים, ואנחנו די מרוויחים מהמצב הקיים שבו אנחנו השכבה החזקה יותר. משחר האנושות ידוע כי הדרך הכי טובה להרגיש בשליטה היא שתהיה שכבה אנושית שנתפשת כנמוכה יותר במדרג החברתי.

עורו, הומוסכסואלים, עורו! ביסכסואלים, התנערו משלשלאות המגדר! הזמן הגיע להתאחד להפלת הפטריארכיה ולצעוד אל עבר עולם טוב יותר. סתם, על מי אני עובד – לא מאיתנו הגברים יגיע סופה של הפטריארכיה

אבל למה בעצם? למה הומואים הם לא בני ברית פמיניסטיים טובים יותר? למה סיסג'נדרים/ות (כלומר, מי שאינו/ה טרנסג'נדר) לא-הטרוסקסואלים/ות (כלומר, הומואים, לסביות, בי-פאן-פולי ונטיות מיניות אחרות) לא הפכו לבעלי הברית הטובים ביותר של הקהילה הטרנסג'נדרית? או במילים פשוטות יותר, איך לא הבנו ששוביניזם וטרנספוביה קשורים להומופוביה, מזינים אותה וניזונים ממנה?

אז בואו נפרק את זה שניה ונבין מהי הומופוביה – הרי לא באמת מדובר ב"פחד" כמו שהמילה פוביה מציעה. הומופוביה היא רתיעה או שנאה להומואים ולהומואיוּת, כשהבסיס שלה הוא השנאה והרתיעה ממה ששונה. גבר שנמשך לגברים (בלעדית או חלקית) בוגד בעקרונות המקודשים של המגדר שלו – הוא מקבל על עצמו תפקיד של אישה, הוא כמו אישה. הוא חלש כמו אישה, הוא לא צפוי כמו אישה, לפעמים הוא אפילו נותן לגבר לחדור לו לגוף, ממש כמו אישה!

ה"בגידה" הזאת מערערת הרבה מאוד אנשים שגדלים על תפישה מגדרית מאוד מקובעת – גבר חזק מאישה, הוא מתחתן עם אישה, היא מביאה ילדים והוא מביא כסף ועוד כל מיני דברים שכולנו מכירים כי הם נפוצים כמו שטפונות בדרום תל אביב אחרי הגשם. הערעור הזה מפחיד, אני לגמרי מבין. גם אני נבהלתי כשהבנתי שאני נמשך לגברים כי זה ערער לחלוטין את התפישה שלי לגבי עצמי, את העתיד שלי ואת כל הדברים שחשבתי על העולם.

ה"בגידה" הזאת מערערת אנשים שגדלים על תפישה מגדרית מאוד מקובעת – גבר חזק מאישה, הוא מתחתן עם אישה, היא מביאה ילדים והוא מביא כסף ועוד דברים שכולנו מכירים כי הם נפוצים כמו שטפונות בדרום תל-אביב אחרי הגשם

בסופו של דבר, כולנו מבינים את זה. אף אחד לא רוצה להשתייך לצד החלש, המוחלש, זה שהשוביניסטים טוענים בחירוף נפש שהוא פחות טוב. ומילא אנחנו, ההומואים, אבל מה לגבי ביסקסואלים ש"יכולים לבחור" להיות רק עם נשים אבל "בוחרים" לשכב גם עם גברים ולפעמים, רחמנא ליצלן, אפילו להיות בזוגיות עם גבר?

עכשיו קחו את זה, תגבירו את זה פי ארבע'תלפים כשמדובר על טרנסים/ות. מישהי התבדחה איתי פעם שהחלק הכי כואב במעבר המגדרי שלה היה כשקיצצו לה את המשכורת. איך אתם יכולים להסביר לגבר שמישהי "בחרה" להיות אישה למרות שאלוהים חילק לה את הקלף הנכון והעניק לה פין, אליו מצורפות פריבילגיות?

ואיך גברים יכולים לקבל אליהם גבר "מתחזה", כזה שיש לו כוס, חלילה, והוא עלול לקבל מחזור או להיכנס להריון, או שהוא סתם שתול של הפמיניסטיות? הרי אנחנו עלולים לסמוך עליו כגבר-גבר ובסופו של דבר יתגלה שהוא לא רציונלי ולא מבין כי הוא נולד עם שחלות או ללא כרומוזום Y שכבר הוכח שמשפיע על המוח שלך לטובה.

עכשיו קחו את זה, תגבירו את זה פי ארבע'תלפים כשמדובר על טרנסים/ות. איך אתם יכולים להסביר לגבר שמישהי "בחרה" להיות אישה למרות שאלוהים חילק לה את הקלף הנכון והעניק לה פין, אליו מצורפות פריבילגיות?

ולמרות הכל, יש הבדל גדול בין הומופוביה לשוביניזם ולטרנספוביה. הומואים יכולים, תיאורטית, להיטמע בחברה ולהישאר בארון. אנחנו יכולים לא לספר לאף אחד על חיי האהבה שלנו, לא חייבים להביא בן זוג לארוחת ערב ויכולים ללמד את עצמנו להתנהג בגבריות שמצופה מכל גבר (למשל, לא להביע רגשות) ועדיין להיות הומואים.

נשים, לעומתנו, הן נשים בכל מקום שהן נמצאות, וגם א.נשים טרנס*, ששינוי חיצוני, אפילו מינורי מאוד, מהווה חלק חשוב מהתאמת הזהות המגדרית שלהם.ן.

מה שאני אומר לכם, גברים סיסג'נדרים הומואים, בי-פאן-פולי ואפילו הטרוסקסואלים שנמאס להם שאומרים להם לא לבכות, זה שהמלחמה בשוביניזם ובטרנספוביה היא מלחמה שלנו, קודם כל, כי זה הדבר האנושי לעשות – מה זה השטות הזאת שקובעת לא.נשים איך צריך להתנהג, מה מותר ללבוש, עם מי מותר להזדיין ואת מי מותר לאהוב?

מה שאני אומר לכם, גברים סיסג'נדרים הומואים, בי-פאן-פולי ואפילו הטרוסקסואלים שנמאס להם שאומרים להם לא לבכות, זה שהמלחמה בשוביניזם ובטרנספוביה היא מלחמה שלנו

מלבד זאת, כמו שאמרתי, אם נשים יזכו ליחס שווה לחלוטין בחברה, זה יהיה לגמרי "בסדר" שאנחנו בוגדים במגדר שלנו ועושים דברים מוזרים כמו לנשק בנים, ואם טרנסים.ות יפסיקו להיות מושא ללעג, וחמור מכך, לאלימות, גם אנחנו הגברים נוכל לשבור לפעמים, כשיתחשק לנו, את החומות של המגדר שהציבו לנו – חלקנו יוכלו להתאפר לפעמים כי הם חושבים שזה מחמיא להם וחלקנו יוכלו להרשות לעצמם לבכות כשמישהו מעליב אותנו.

לזכרה של מאיה חדד ז"ל, שבחייה הצליחה להוציא אלפים מאיתנו לרחוב ביולי 2018, לאחר תקיפה אלימה שעברה, ושמותה השבוע צריך להזכיר לכולנו את הרעה החולה בשוביניזם, טרנסופוביה והומופוביה. יהי זכרה מהפכה.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 775 מילים

אייקון ויזואלי נולד: גשר יהודית נפתח להולכי רגל

אחרי השקעה של 100 מיליון שקל נחנך הבוקר גשר יהודית מעל נתיבי איילון ● 110 מטרים של צינורות ברזל לבנים ודק במבוק חינני, מעוטרים בסלעים עגולים ולבנים, מחברים עתה את תל אביב המערבית עם השכונות המתרחבות במזרח ● אחרי טיול מצד לצד, אפשר להתנבא כבר עכשיו: הגשר עומד לככב באינספור אלבומי חתונה, לצד צילומי הנשיקה בשקיעה בגן צ'ארלס קלור

עוד 592 מילים

כחודשיים לאחר ההצפה האחרונה בוונציה, תושבי העיר כבר סיימו לגרוף את המים, שוקדים על תביעות פיצויים אדירות מממשלת איטליה, ובעיקר כועסים על התקשורת ● לדבריהם, "הדיווחים המוגזמים" על פגעי מזג האוויר הביאו לירידה דרמטית במספר התיירים באחת הערים היפות בעולם ● ודווקא הגטו היהודי המפורסם נשאר יבש יחסית

עוד 963 מילים

הדילמה האסטרטגית של הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת הציבה לעצמה יעד שאפתני: להגיע ל-15 מנדטים בבחירות במרץ ● אבל איך עושים את זה? ● חלק מהמומחים סבורים כי התקרבות לגוש השמאל-מרכז הציוני תיצור אווירה של שותפות ותעודד הצבעה במגזר ● אבל יש המאמינים כי ההסתה נגד חברי הרשימה דווקא פעלה לטובתם בסיבוב הקודם ● במקביל, התמקדות הרשימה בנושאים אזרחים ולא לאומיים מוכיחה את עצמה

עוד 828 מילים

סוגרים עשור

מקראתיזם? אני מעדיף ביביזם

1

משטר ליברל-דמוקרטי מושתת על עקרונות יסוד:

שלטון הרוב, ביצור זכויות המיעוט מפני פגיעת הרוב, שריון זכויות אדם ואזרח (במשטרים דמוקרטיים רבים מדובר בשריון זכויות האדם והאזרח במסגרת חוקה), שוויון לפני החוק, הזכות להליך פלילי הוגן, הפרדת רשויות (מחוקקת, מבצעת ושופטת), עצמאות מערכת המשפט וכן כיבוד הדדי בין 3 הרשויות.

2

אלו הן זכויות האדם והאזרח המקובלות במשטרים ליברל-דמוקרטיים וכן במשטרים סוציאל-דמוקרטיים:

הזכות לחיים, הזכות לשלמות הגוף, הזכות לבחור ולהיבחר, הזכות לחירות מפני מאסר או מעצר שרירותי, הזכות להליך פלילי הוגן, חופש הביטוי לרבות חירות ההפגנה וחופש העיתונות, חופש התנועה, הזכות לפרטיות, הזכות לכבוד האדם (ממנו נגזרת הזכות לשוויון לפני החוק וכן לשוויון הזדמנויות), הזכות לשם טוב, חופש המצפון לרבות חופש הדת והפולחן, זכות הקניין ובמשטרים ליברל-דמוקרטיים לא מעטים וכן במשטרים סוציאל-דמוקרטיים, מוכרות גם זכויות יסוד לקיום בכבוד לרבות הזכות לחינוך, הזכות לבריאות ואף הזכות לדיור.

3

מדובר בזכויות אדם ואזרח שהן זכויות יסוד חוקתיות, כלומר: זכויות יסוד שמעוגנות במסגרת חוקה בדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה וצרפת ולכל הפחות זכויות יסוד שבוצרו והוכרו מכוחה של מסורת דמוקרטית בדמוקרטיות פרלמנטריות כדוגמת בריטניה. תחומי התפרשותן שנויים במחלוקת לא אחת.

מדובר בזכויות אדם ואזרח שהן זכויות יסוד חוקתיות, כלומר: זכויות יסוד שמעוגנות במסגרת חוקה בדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה וצרפת, ולכל הפחות זכויות יסוד שבוצרו והוכרו מכוח מסורת דמוקרטית

גם מידת האיזון בין זכויות יסוד מתנגשות אינה אחידה בכל מדינה דמוקרטית (חופש ההפגנה מול הזכות לפרטיות, חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב, חופש הפולחן מול הזכות לשלמות הגוף כשמדובר בטקס ברית-מילה למשל, זכות הקניין מול הזכות לשוויון ועוד).

4

עקרון יסוד נוסף שהוכר כתשתית לקיומם של משטרים ליברל-דמוקרטיים וכן סוציאל-דמוקרטיים הוא כמובן טוהר המידות. אחד המדדים המרכזיים לבחינת עוצמתה של דמוקרטיה (או לגבי מידת הידרדרות המשטר הדמוקרטי) הוא היקף השחיתות.

עקרון יסוד נוסף שהוכר כתשתית לקיומם של משטרים ליברל-דמוקרטיים וסוציאל-דמוקרטיים – הוא כמובן טוהר המידות, והוא אחד המדדים המרכזיים לבחינת עוצמת הדמוקרטיה (או מידת הידרדרות המשטר הדמוקרטי)

מכאן אחת הסיבות למשברים במדינות כדוגמת איטליה, דרום קוריאה וכן מדינת ישראל (שהיא עדיין דמוקרטיה מקרטעת ללא הגדה המערבית, שבה כמובן לא מתקיים משטר דמוקרטי אלא משטר צבאי נוקשה תוך יצירת מערכות חוק נפרדות בהתאם למוצא אתני שונה. זאת בהנחה שניתן בכלל לדבר עוד על הפרדה בין מדינת ישראל הריבונית בקווי 1967 לבין הגדה המערבית).

5

לצד התעקשות ממשלי נתניהו לבצר ולהעמיק את המשטר הצבאי בגדה ואת קיומן של 2 מערכות חוק נפרדות ושונות בהתאם למוצא אתני שונה (ההפך המוחלט ממשטר דמוקרטי), לצד קיומם של מעצרים מנהליים (שלילת חירות ללא הליך פלילי הוגן), לצד רדיפת ארגוני זכויות אדם ואזרח, לצד יצירת דה לגיטימציה של דעות פוליטיות מנוגדות לתפיסה הפוליטית השלטת ("השמאל" כמילת גנאי), לצד הקפדה על תבערת שיסוי קבועה כלפי המיעוט הערבי, לצד אפלייה שיטתית ומקיפה של המיעוט הערבי, לצד אפליית להט"ב שעדיין נמשכת בתחומים שונים, לצד פגיעה חמורה בחופש הדת והמצפון בעטיו של  המונופול האורתודוקסי בתחומי הנישואין והגירושין ובתחומים נוספים שנובעים מהעדר הפרדה בין הדת האורתודוקסית למדינה, לצד אפליית הנשים שנובעת מכך, לצד כפיית שירות צבאי על חלק מהאזרחים הצעירים מחד תוך הענקת פטור לא שוויוני בנדון מאידך, לצד הימנעות מחובת לימודי ליבה דמוקרטיים ואזרחיים במערכות חינוך אתנוצנטריות ולצד מורים שחוששים להביע דעות נגד הכיבוש, נגד שלילת זכויות אדם, נגד פגיעה בחפים פלסטינים, נגד מיליטריזם ולאומנות ונגד גזענות – לצד כל אלו ולצד תרבות מיליטריסטית, לאומנית ואתנוצנטרית חלולה (שעטופה בהתקרבנות צדקנית) – נדמה שהשבוע נחצו שלושה קווים אדומים נוספים בדרך לריסוק המוטיבים הדמוקרטיים שנותרו במדינת ישראל.

ואלו הם 3 הקווים האדומים שנחצו השבוע:

א

כמעט מבלי משים, עברו מתחת לרדאר התבטאויות שר החינוך בעד משטר אפרטהייד (תוך שהביקורת המוצדקת והמבורכת שהוטחה בו, התמקדה בדבריו האיומים על הטרוסקסואליות "נורמלית וטבעית" בניגוד לאופציות הלהט"ביות שאינן נורמליות וטבעיות בעיניו).

התבטאויות שר החינוך בעד משטר אפרטהייד עברו השבוע מתחת לרדאר (תוך שהביקורת המוצדקת שהוטחה בו, התמקדה בדבריו האיומים על הטרוסקסואליות "נורמלית וטבעית" בניגוד לאופציות הלהט"ביות שאינן נורמליות וטבעיות בעיניו)

ההפגנות החשובות נגד דברי ההבל של השר החשוך התמקדו בנושא הלהט"בי. זה חשוב מאין כמוהו. אך לא נערכה אפילו הפגנה אחת ולא התקיים שיעור גינוי אחד לדבריו החמורים בדבר חזון האפרטהייד שבמסגרתו יחיו במדינת ישראל העתידית מיליוני פלסטינים ללא אזרחות מלאה ושוויונית וללא הזכות לבחור ולהיבחר לפרלמנט.

ב

יושב ראש סיעת השלטון, חבר הכנסת מיקי זוהר (שהתבטא בעצמו בעד חזון האפרטהייד בזמנו), הסביר שאם בג"צ יורה ליושב ראש הכנסת לכנס את מליאת הכנסת, אין חובה לציית להוראה זו. שוטרים לא יישלחו ללשכתו של אדלשטיין, הסביר הדובר הנרצע של המתבצר מבלפור, ולכן אין ממה לחשוש.

יושב ראש סיעת השלטון, חבר הכנסת מיקי זוהר (שהתבטא בעצמו בעד חזון האפרטהייד בזמנו), הסביר שאם בג"צ יורה ליושב ראש הכנסת לכנס את מליאת הכנסת, אין חובה לציית להוראה זו

זהו כמובן ניתוץ מוחלט של עיקרון הפרדת הרשויות, של עיקרון הכיבוד ההדדי בין הרשויות, של עיקרון השוויון לפני החוק (כולם חייבים לציית לבג"צ. חוץ ממספר מורמים מעם. וחמור מכך: יש להפר הוראת בג"צ אם זו עלולה לפגוע בניסיונות הנאשם מבלפור להימלט מהעמדה לדין כמו כל נאשם) ושל תשתית המשטר הדמוקרטי.

ממיקי זוהר אין לצפות לדבר. אך יש לזכור את עוצמת השפל הנורמטיבי של האיש שמינה אותו להיות יושב ראש סיעת הליכוד בכנסת ושתק מול דבריו המחרידים (שביטאו כמובן את רצונו של הממנה). זהו שפל כה מסוכן וכה נורא. וכל אנשי גוש התמיכה הפרלמנטרי בנאשם המתבצר שתקו ולא אמרו דבר.

ג

המורה האמיץ לאזרחות, ד"ר מאיר ברוכין, פוטר מבית הספר מקיף ט' בראשון לציון, מפני שהעז להביע דעות הומניסטיות בסיסיות: התנגדות נחרצות לפגיעה בחפים (גם כשהם פלסטינים), התנגדות לשליטה צבאית על מיליוני נתינים, התנגדות לגזענות חשוכה וכן התנגדות למיליטריזם לאומני. מקארתיזם? זוהי הגדרה לא רעה. אני מעדיף את ההגדרה: ביביזם. זו הגדרה שטומנת בחובה מינוי של הרב פרץ לתפקיד שר החינוך תוך הפחדת מורים הומניסטיים ואף פיטוריהם ממערכת החינוך המבועתת שבראשה עומד הרב החשוך.

מקארתיזם? זוהי הגדרה לא רעה. אני מעדיף את ההגדרה: ביביזם. זו הגדרה שטומנת בחובה מינוי של הרב פרץ לתפקיד שר החינוך תוך הפחדת מורים הומניסטיים ואף פיטוריהם ממערכת החינוך המבועתת שבראשה עומד הרב החשוך

התלמידים כמובן לא יוכלו לדעת אם מוריהם דוברי אמת או שמא הם מדברים מתוך חרדה צייתנית למקום עבודתם. ככה זה בסין. ככה זה באיראן. ככה זה היה בתקופת מקארתי בארצות הברית.

ככה זה במדינת ישראל בשנת 2020.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 952 מילים
עודכן לפני 11 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החיים במדינת ישראל מלווים בימי זיכרון והנצחה ציבוריים ואישיים, אך איך מנציחים אישה שנרצחה בידי הבעל או החבר לשעבר - כאשר בני המשפחה חשים לעתים בושה או אשמה? ● כעת, יותר ויותר משפחות של קרבנות אלימות פועלות להנצחת הבת, האם או האחות שנלקחה ● "אני מספרת על חייה של בתי ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את מי שהיא הייתה" ● "היום, יותר אנשים מוכנים להקשיב"

עוד 2,028 מילים

נתניהו מתלבט בין קמפיין אוחנה לקמפיין אפריל

ראש הממשלה מתלבט כרגע איזה קמפיין עדיף ל-42 ימים שנותרו עד הבחירות ● ״קמפיין אוחנה״ משמעותו מלחמה רבתי ברשויות החוק, מה שיעורר את הבסיס הליכודי אבל עלול להבריח את הימין הרך ● ״קמפיין אפריל״, לעומת זאת, אמור לשחזר את מסע הבחירות באפריל 2019, שהביא לליכוד 35 מנדטים ● כך או אחרת, נתניהו בונה על ההכרזה של פוטין בגן סאקר ביום חמישי ● פרשנות

עוד 661 מילים

חסינות בררנית אולפן שישי יוצא להגנת חיים כץ

פרשני חדשות 12 ערכו באולפן שישי דיון נרחב על בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ והעריכו פה אחד כי היא תאושר בכנסת ● מבחינת כל הפרשנים, ללא יוצא מהכלל, כץ בכלל מואשם בסעיפים זניחים שקשורים בעבודתו כחבר כנסת ● רק דבר אחד חשוב שכחו לספר לצופים: על המעשים החמורים המיוחסים לכץ בכתב האישום ● כך נראה כלי תקשורת בבעלות בעלי הון, המתגייס במלוא עוצמתו כדי להגן על קשרי הון-שלטון ● פרשנות

עוד 1,609 מילים ו-2 תגובות

הוועדה תפסול, בג"ץ יאשר

ועדת הבחירות המרכזית תפסול כמעט בוודאות את מועמדות ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת ● תקדימי העבר מלמדים שאם יזבק תתנצל על כך שכינתה את סמיר קונטאר שאהיד, ותביע תמיכה רפה במדינה - היא תוכל להתמודד, כמו קיצוניים אחרים מימין ומשמאל ● השאלה היא אם ההלכות המשפטיות בעניין פסילת מועמדים יגברו, או עמדתה המפורשת של נשיאת העליון חיות, לפיה יזבק תומכת טרור ● פרשנות

עוד 1,500 מילים

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

עוד 2,404 מילים ו-1 תגובות

בליכוד מכחישים דיווח לפיו בן-גביר ימונה לשר בתמורה לפרישתו מהמירוץ

המליאה תצביע על הקמת ועדת כנסת בשלישי הבא ● גנץ: אין תחתית שנתניהו לא יגיע אליה בשביל חסינות ● נתניהו: אדלשטיין נפל למלכודת השמאל ● רויטל סויד: אדלשטיין כובל את המערכת לסד זמנים לחוץ ● ועדת הבחירות הורתה להסיר סרטון תעמולה מהפייסבוק של רוה"מ ● נדחתה עתירת כחול לבן נגד שיבוץ יברקן בליכוד

עוד 42 עדכונים

הוויתור של העבודה-מרצ על סתיו שפיר והתנועה הירוקה עלול לעלות להם במצביעים רבים ● עם מספר ח"כים שמתהדרים באג'נדה ירוקה, כחול-לבן מתחרה על קולותיהם של שוחרי הסביבה ● פרשנות

סתיו שפיר עשתה את הדבר הנכון. בעת הזאת אין מקום לריצה עצמאית של תנועה ירוקה לכנסת. לפי כל הסקרים, הציבור עדיין לא בשל להצבעה למפלגה שהדגל הסביבתי מונף בראש התורן שלה, ועכשיו זה לא הזמן לניסיונות.

שפיר אמרה כל הזמן שהגדלת הגוש צריכה לעמוד לפני כל שיקול אחר, וברגע האמת קיימה. יהיו שיאמרו שהבינה שאם תרוץ לבד היא תתבזה, אבל בפוליטיקה הישראלית כבר נעשו מהלכים מופרכים מזה בשם האגו ותאוות הנקם.

שפיר, אני מנחש, עוד תחזור – בפוליטיקה בארץ מעמדו של מי שעולה ליציע נוטה להתחזק – אבל השאלה המערכתית היא לאן הולכת הסביבה בפוליטיקה.

שפיר עומדת בראש התנועה הירוקה. בעשור ומשהו האחרונים התנועה הירוקה התמודדה כמעט בכל מערכות הבחירות: ב-2008 היא רצה לבד וגרפה 27 אלף קולות, ומאז חברה לישויות פוליטיות שונות במרכז-שמאל.

פעם לתנועה של ציפי לבני; משם יחד עם לבני הפכה לחלק מהמחנה הציוני; אחר כך, בראשות שפיר, הייתה חלק מהמחנה הדמוקרטי/מרצ; עכשיו, לראשונה מזה שנים, התנועה הירוקה נשארת בלי מסגרת מפלגתית. המשמעות, להערכתי: עשרות אלפי מצביעים עם השקפת עולם סביבתית מוצקה מחפשים בית.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

ב-2 במרץ בלילה, בהעבודה-גשר-מרצ עלולים לגלות שהפסידו חלק מהרבבות האלה. את העיסוק בקטנוניות של מרצ ופרץ אשאיר לפרשנים הפוליטיים. אבל גם ברמה הפוליטית הקרה, ייתכן שטעו בכך שלא שריינו מקום לשפיר ולתנועתה.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים אחרים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

מדובר באלקטורט שרובו מגדיר את עצמו כמרכז-שמאל, וההבדלים בין כחול-לבן למרצ-עבודה בתחום המדיני או החברתי פחות מעניינים אותו מסוגיות כמו משבר האקלים, משבר התחבורה וזיהום אוויר.

אם באיחוד מפלגות השמאל היה נמצא מקום לתנועה הירוקה, רוב הקהל הזה היה שמח לתת לו את הפתק; עכשיו יש סיכוי לא מבוטל שהם ינדדו לכחול-לבן.

מיקי חיימוביץ', בעבודה קשה ומסירות אותנטית לתחום, הצליחה למתג עצמה בתוך זמן קצר בתור הדמות הפוליטית-סביבתית הבולטת בעידן שאחרי דב חנין; גם ח"כ יעל גרמן עוסקת באופן אינטנסיבי בשרפות פסולת בשטחים הפתוחים; פרופ' אלון טל, מראשי התנועה הירוקה בעבר ודמות סביבתית בולטת, משתייך גם הוא לכחול-לבן; והח"כ הצעיר רם שפע כבר לכד תשומת לב כשנסע במשך חודש בתחבורה ציבורית והתחייב להקדיש חלק גדול מעבודתו למחדל הזה.

כשמחברים את כל זה לעובדה שלכחול-לבן יש סיכוי להיות מפלגת שלטון, מקבלים פיתוי אמיתי שמצביעים ירוקים רבים יתקשו לעמוד בו. באיחוד השמאל אולי חסכו מקום על שפיר, אבל עלולים לגלות שכנגדו איבדו אפילו שניים.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר

לכאורה, סביבה היא העתיד: תשאלו את גרטה ת'ונברג ומיליוני הצעירים שיוצאים לרחובות בעקבותיה. השאלה אם ואיך זה יכול לבוא לביטוי גם בארץ.

האם לתנועה שמציבה סביבה לפני הכל יש גם אג'נדה מדינית מוצהרת? אם כן (ובהנחה שמדובר באג'נדה שממוקמת בשמאל), זה אומר שמוותרים מראש על כל שוחרי הסביבה בימין ובמגזר הדתי ומנציחים את המשבר הסביבתי כ"בעיה של סמולנים"; אם לא מצהירים על סדר יום מדיני, המשמעות היא מפלגת בת יענה שמתעלמת מהסוגיה הבוערת של הכיבוש והסכסוך הישראלי פלסטיני.

עד היום, איש לא הצליח לרבע את המעגל הזה; בכלל לא בטוח שזה ישתנה בשנים הקרובות.

עוד 556 מילים

מסתמן: מליאת הכנסת תדון בהקמתה של ועדת הכנסת רק בעוד למעלה משבוע

אדלשטיין טרם השיב לפנייה שקיבל להביא לכינוס המליאה; המשמעות - דחייה בדיון על חסינות נתניהו ● על רקע לחציו של ראש הממשלה נתניהו שיפרשו, עוצמה יהודית תדון מחר בהמשך דרכה הפוליטית ● עמיר פרץ: העבודה-גשר-מרצ תמשיך לפעול כסיעה מאוחדת גם אחרי הבחירות ● ליברמן סירב לברך לשלום את של מירי רגב ואמר לה: "אני אומר שבוע טוב רק לבני אדם"

עוד 19 עדכונים

ליאו פאלש היה רק בן 16 כאשר סייע להציל את בית הכנסת הפורטוגזי של הולנד מידי הנאצים ● בנו, בראם, לא היה מודע במלואו לתפקידו המרכזי של אביו בסיפור ● כתב זמן ישראל ליווה אותו בביקור מיוחד במקום, שבמהלכו היסטוריונים סיפרו לו על גבורת אביו ועל תולדות משפחתו בשואה ● סגירת מעגל ב"אסנוגה" של אמסטרדם

עוד 1,328 מילים ו-1 תגובות

"אם בובר היה בחיים, הוא היה מוטרד מאוד מהמצב הפוליטי"

ספר חדש אודות מרטין בובר מחבר בין חייו האישיים לפילוסופיה שלו ולדעותיו הפוליטיות ● לדברי המחבר, פרופ' פול מנדס-פלור, "בובר האמין שהקמת מדינה יהודית עתידה להוביל לבידוד רב יותר של היהודים ולהתאבדות רוחנית ופוליטית" ● "התפיסה האקזיסטנציאלית שלו נולדה כשהיה בן שלוש, כאשר אמו עזבה את אביו לטובת קצין רוסי"

עוד 1,377 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה