3 ימים לפיזור הכנסת

מרכז הליכוד אישר את ביטול הפריימריז לרשימת המפלגה

עימות בין תומכי נתניהו לסער, שעדיין עשויים להתמודד על ראשות הליכוד ● שי ניצן: אין הפיכה שלטונית, זה מופרך ● ניל הנדל נבחר ליו"ר ועדת הבחירות ● בניגוד למסורת: הבחירות ביום שני ולא שלישי ● יוזמה בימין: פריימריז לרשימה אחת גדולה

 • שקד בוועידת מקור ראשון בירושלים, היום. תקפה את מערכת המשפט (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • אמיר אוחנה בועידת מקור ראשון היום. שר המשפטים אמר שאם היועמ"ש לא יהיה מרוצה מהמחליף של שי ניתן יימצא מי שיעתור לבג"צ (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • נתניהו בוועידת מקור ראשון. 8 בדצמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • יעקב ברדוגו, המגיש תכנית פוליטית יומית בגלי צה"ל, השתתף היום בוועידת מקור ראשון. "בנט קורץ מחומר של ראשי ממשלה, על סער מוקדם לקבוע" (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • ניל הנדל, נבחר ליו"ר ועדת הבחירות (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • שי ניצן בוועידת מקור ראשון הערב (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • BENNY GANTZ
07:49 עריכה

ח"כ גדעון סער מהליכוד מתנגד לרעיון הבחירה הישירה שמקדם נתניהו, כך דווח בכאן רשת ב הבוקר. סער הזכיר גם את מה שאמר נתניהו לאולמרט אחרי מלחמת לבנון השנייה, אז ניסה אולמרט לקדם את רעיון הבחירה הישירה: "שיטת ממשל אינה גרביים".

גדעון סער בחוג בית בהוד השרון, ב-25 בנובמבר 2019 (צילום: יוסי זליגר/פלאש90)
גדעון סער בחוג בית בהוד השרון, ב-25 בנובמבר 2019 (צילום: יוסי זליגר/פלאש90)

עוד אמר סער כי "אכן אין לנסות לשנות שיטת ממשל בחטף כדי לנסות לפתור סיטואציה פוליטית רגעית, זה גם לא יפתור את הסיטואציה". הוא הוסיף "זה נראה לי מהלך שאין לו סיכוי לעבור בימים שנותרו, הליכוד תמיד התנגד לרעיון של בחירה ישירה ויש גם החלטה של מרכז הליכוד נגד".

07:52 עריכה

במפלגות הציונות הדתית מקדמים פריימריז לרשימה אחת גדולה כך מדווח "ישראל היום" הבוקר. את היוזמה מקדם ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי שמבקש מחבריו לזנוח את רעיון החיבורים בין המפלגות ולרוץ ברשימה אחת גדולה. לדברי סמוטריץ' זה מהלך שימנע כישלון בבחירות.

ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
ראשי ימינה אחרי היוודע תוצאות המדגמים, ב-17 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)

בבחירות האחרונות כזכור סוגיית זהות היו"ר הייתה מקור למתיחות בין איילת שקד והרב רפי פרץ, כמו כן שילובם של איתמר בן גביר ורשימת עוצמה יהודית הייתה מקור לחילופי האשמות ההדדית בעיקר בין בן גביר ושקד.

07:54 עריכה

בשיחות סגורות מתגלה כי רוב חברי הכנסת של כחול לבן נוטים לקבל את המתווה לפיו נתניהו יכהן שנה.

08:06 עריכה

ח"כ משה 'בוגי' יעלון מכחול לבן מתייחס להכחשת מחלקה המדינה האמריקאית על כך שנתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על סיפוח הבקעה: "מחדדת את הסכנה של המשך כהונותו של הנאשם נתניהו"

08:26 עריכה

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט יפרסם בחמישי הקרוב את עמדתו באשר למצב שבו ראש הממשלה עומד במקביל במקביל גם בראש כמה משרדי ממשלה. בפנייתו לבג"ץ ציין מנדלבליט כי "כהונה של ראש ממשלה תחת כתב אישום – מעוררות שאלות קשות ומורכבות". 

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)
אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90)

כמו כן ציין מנדלבליט כי נתניהו לא יכול להתפטר כעת מתפקידו משום שהוא עומד בראשות ממשלת מעבר וגם אם יבקש לעשות זאת לא תהיה להתפטרות משמעות.

08:29 עריכה

יו"ר יד לבנים אלי בן שם פנה לועדת הבחירות בבקשה לשקול את המועד המסתמן ל-3.3 מכיוון שזהו יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום גבורתם לא נודע.

08:49 עריכה

ח"כ יואב קיש מהליכוד טוען בראיון ל'כאן רשת ב" ש"ברגע שיוכרז פריימריז אנחנו נראה תמיכה למהלך גם בסיעת הליכוד".

קיש כזכור הביע אמש את תמיכתו בבחירה של גדעון סער ליו"ר הליכוד. עוד הוסיף קיש כי " אני לא רואה קריאה לפריימריז כבעיה בנאמנות, זו הדרך שבה העסק מתנהל, גם נתניהו התמודד ככה בעבר מול שרון".

עוד התייחס קיש לפלונטר הפוליטי: "אם אנחנו הולכים לבחירות שוב התוצאה תהיה שונה? אני חושב שאנחנו נמצא את עצמו מוותרים על השלטון", הוא הוסיף כי "היחידי שיכול להוציא אותנו מהפלונטר ולשמור על שלטון הימין הוא גדעון סער".

08:54 עריכה

מרכז הליכוד יתכנס הערב כדי להצביע על ביטול הפריימריז לרשימת הליכוד בבחירות הקרובות. את המהלך מוביל נתניהו כדי לסכל אפשרות למרד פנימי ולהבטיח את נאמנותם של חברי הכנסת בשורות האחוריות של הרשימה.

09:02 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו התייחס הבוקר בגל"צ ליוזמת נתניהו לבחירה ישירה. פורר טען כי ההצעה היא "ספין" והוסיף כי "אין שום סיכוי להעביר הצעה כזו מעכשיו לעכשיו".

09:04 עריכה

ישיבת הליכוד הערב בה צפויים להחליט על ביטול הפריימריז לרשימה תהיה סגורה לתקשורת. 

09:06 עריכה

ח"כ רם בן ברק מכחול לבן על אפשרות פיצול המפלגה: "כחול לבן היא אלטרנטיבה שלטונית בגלל כל מי שנמצא בה, ולא בגלל איש כזה או אחר"

09:46 עריכה

ח"כ עומר בר לב מתייחס הבוקר ב'כאן רשת ב' ליוזמה לאיסוף 60 חתימות עבור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "ע"פ ההצעה שלי הייתי רוצה לראות בסוף התהליך ממשלת אחדות שבחצי השנה הראשונה אדלשטיין מכהן כראש הממשלה, לאחר מכן שנתיים בני גנץ, ואחרי זה מישהו מטעם הליכוד כפי שיחליטו".

בר לב חידד כי מכיוון שאדלשטיין הוא יו"ר הכנסת עליו צריכה להיות האחריות אם הולכים לבחירות שלישיות: "בעיני זה לא משנה מאיזה מפלגה הוא יו"ר הכנסת, ולכן אם יבואו אליו עם 60 חתימות והוא יהיה ה-61 עליו תוטל האחריות אם הולכים לבחירות שלישיות או למהלך של ממשלת אחדות".

09:52 עריכה

ח"כ עופר שלח מכחול לבן התייחס הבוקר בגל"צ לביטול הסכם הרוטציה בין גנץ ללפיד: "כחול לבן תרוץ יחד על בסיס ההסכמים הקיימים. על נושא ביטול הרוטציה נדון כשנצא לבחירות".

.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
10:20 עריכה

השופט ניל הנדל נענה בחיוב לכהן בראש ועדת הבחירות לכנסת ה-23 ולהחליף את השופט חנן מלצר בתפקיד. לפי ההסדר שנקבע מראש היה זה תורו של השופט עוזי פוגלמן לעמוד בראש הוועדה. אך מכיוון שהשופט הנדל צבר ניסיון כממלא מקומו של השופט מלצר בשתי מערכות הבחירות האחרונות, ולכן הציעה לו נשיאת העליון חיות את התפקיד.

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, 25 ביולי 2018 (צילום: צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, 25 ביולי 2018 (צילום: צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
10:24 עריכה

דברי ראש הממשלה נתניהו בוועידת "מקור ראשון".

זה בהחלט שבוע משמעותי שבו נדע אם ישראל שוב תלך לבחירות. או שהשכל הישר יגבר וסוף סוף תושג האחדות הרצויה. בשבועות האחרונים אני לא חוסך שום מאמץ. הלכתי כברת דרך ארוכה מאוד, הצענו הצעה ועוד הצעה וקיבלנו תשובה – נאדה. כלום. כחול לבן לא זזו מילימטר, אפילו ננומטר, שום דבר. כדי שנוכל להקים ממשלת אחדות, וזה עדיין לא מאוחר, עדיין יש זמן לעשות זאת, צריך לקרות אחד משני דברים – או שבני גנץ יגבר על הווטו של יאיר לפיד או שאביגדור ליברמן יגבר על אביגדור ליברמן. אלה שתי האפשרויות ואני מאוד מקווה שאחד מהשניים הללו יקרה כי אין סיבה ללכת שוב לבחירות.

אני הצעתי אתמול הצעה נוספת, במצבים יוצאי דופן צריכים פתרונות יוצאי דופן. הצעתי לבני גנץ להגיע לממשלת אחדות, וגם היום אני אומר לו לבוא לממשלת אחדות איתי, אבל אם הוא לא מסוגל לקבל החלטה כזאת – שייתן לעם לקבל את ההחלטה. בחירות מזורזות לבחירת ראש הממשלה בבחירה ישירה, לתת לעם להחליט מי יהיה ראש ממשלה. כך נחסוך גם זמן של חודשים ארוכים, בחירות לכנסת, והרבה כסף.

אני מקווה שתהיה התעשתות של הרגע האחרון שתחסוך לנו את ההליך כולו, אבל אני חייב להגיד שאם יכפו עלינו בחירות אנחנו ננצח בגדול יחד עם חברינו במחנה הלאומי. אנחנו נלך לבחירות מתוך שימת דגש על ההישגים שלנו ועל ההזדמנויות הגדולות שלנו.

10:43 עריכה

ראש הממשלה נתניהו התייחס בוועידת מקור ראשון להכחשת מחלקת המדינה האמריקאית – כי בפגישתו עם מזכיר המדינה פומפאו לא הועלה נושא סיפוח הבקעה: "אומרים שלא דנו בנושא, אבל זה לא נכון".

10:56 עריכה

התנצחות בין עיתונאי חדשות 13 רביב דרוקר לפרשן ערוץ 20 שמעון ריקלין סביב מעורבות מקורבי נתניהו בפרשת הצוללות, אותה חשף דרוקר. 

11:01 עריכה

הכתב המדיני של חדשות 13 ברק רביד מתייחס לסוגיית ברית ההגנה עם ארה"ב, אותה שוב הזכיר היום נתניהו בוועידת מקור ראשון.

חברי הליכוד ומקורבי נתניהו הזכירו בימים האחרונים את נושא ברית ההגנה כאחת הסיבות בגינה נתניהו מבקש לכהן ראשון ברוטציה.

11:03 עריכה

ב"מעריב" מדווחים כי גורם בליכוד מסר שנתניהו יגיע לכינוס מרכז הליכוד הערב ויישא דברים. הכינוס יהיה סגור לתקשורת.

11:10 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט בנאום לוחמני בוועידת מקור ראשון: "אנחנו אומרים לאיראן – סוריה תהפוך להיות הוויטנאם שלכם". מציין עוד כי איראן מנסה לבסס טבעת אש מסביב לישראל – "אנחנו צריכים לעבור מבלימה להתקפה".

בנט בתרגיל הגיס הצפוני של צה"ל, 2017. (צילום: צילום: דוברות השר בנט.)
בנט בתרגיל הגיס הצפוני של צה"ל, 2017. (צילום: צילום: דוברות השר בנט.)
11:53 עריכה

יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) מתכוון לכנס מחר את הוועדה על מנת לאשר תיקון לחוק יסוד הממשלה, בו התאריך הקבוע הוא ה-10 במארס (שהשנה נופל על חג הפורים),  ולאשר את עדכון התאריך העדכני ל-3 במארס. זאת במטרה להעביר את נוסח התיקון בשלוש קריאות עד יום רביעי, התאריך בו הכנסת תתפזר.

12:03 עריכה

על רקע הקריאה לפריימריז בליכוד: בנאומו בוועידת מקור ראשון שיגר ראש הממשלה נתניהו עקיצה ליריבו ח"כ גדעון סער ואמר "אם התקשורת השמאלנית מפרגנת למישהו, יום אחד הוא ישלם לה במסירת שטחי יהודה ושומרון".

סער מצידו לא נותר חייב ומיהר להגיב בחשבון הטוויטר שלו: "את עתיד יהודה ושומרון יש להבטיח במעשים ולא בדיבורים", סער פירט כי יש "להפסיק את ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C (הנמשכת שנים באין מפריע). לפנות את חאן אל אחמר (אחרי אינספור דחיות). להחיל ריבונות ישראלית על שטחי ההתיישבות שלנו (בהתאם להחלטת מרכז הליכוד מלפני שנתיים)".

12:18 עריכה

שלושה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו מכריז על "עוצר טיסות" ומורה לחברי הכנסת ושרי הליכוד לבטל את כל הנסיעות לחו"ל – עד שהכנסת תפוזר. 

בין הנסיעות המתוכננות הייתה זאת של שר המדע אופיר אקוניס להשבעת נשיא ארגנטינה בשלישי הקרוב ולישראל לא יהיה שם נציג רשמי. בחדשות 12 מצטטים גורם מדיני שטוען כי הארגנטינאים "זועמים" על ההחלטה. בתוך כך, גם שרת התרבות מירי רגב לא תיסע לפריז לכנס נגד האנטישמיות והשר יובל שטייניץ כנראה לא ייסע לוועידת האקלים באירופה.

12:34 עריכה

שלושה ימים לפיזור הכנסת: בכחול לבן הודיעו כי "לא נאפשר לגרור את המדינה למערכת בחירות ארוכה על חשבון הציבור", והפנו אצבע מאשימה לראש הממשלה: "אם נתניהו יגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת, יקרה ומיותרת – נפעל כדי שיתקיימו במועד המוקדם ביותר שניתן".

בתוך כך ועל רקע המצב הביטחוני הרעוע בדרום פנו פורום ראשי רשויות עוטף עזה ושדרות לנתניהו וגנץ להקים ממשלת חירום לאומית: "דורשים מכם לשים את ביטחון אזרחי מדינת ישראל בראש סדר העדיפויות. הניחו למשחק הכיסאות והקימו ממשלת חירום לאומית. אל תהפכו את חיינו להפקר"

12:44 עריכה

פרשנות מרעננת לפלונטר הפוליטי מהשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל:  "זה מה שקורה כשגברים מנהלים את המדינה". את הדברים אמרה גמליאל בראיון לרדיו צפון.

גילה גמליאל (צילום: פלאש 90)
גילה גמליאל (צילום: פלאש 90)
13:23 עריכה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף בוועידת מקור ראשון את מערכת המשפט, הוא פנה בדבריו לציבור הציונות הדתית: "מה חשבתם כל השנים? שמערכת המשפט רק נגדנו?! אנחנו נלחמנו בהם כשאתם חשבתם שהם מגנים עליכם. הייתם ממלכתיים. עכשיו אני לא רוצה להגיד ׳אמרתי לכם׳".

גפני התייחס גם ליוזמת הבחירה הישירה שהציע נתניה ואמר כי "היא לא הפתרון", לגבי בחירות ישירות אמר כי "זו שואה כלכלית. אני עושה כל מה שאני יכול כדי למנוע אותן – בטווח עקרונותיי".

13:39 עריכה

אלירן טל הכתב מדיני פוליטי של ערוץ 20 מדווח על "לחצים כבירים" שמופעלים על ליברמן לחבור לנתניהו ולימין.

מוקדם יותר התבטא ליברמן נגד יו"ר סיעת העבודה-גשר עמיר פרץ: "אם התקפותיו עליי מסייעות לו למשוך תשומת לב ולחזור להיות רלוונטי, אני מוחל על כבודי ועומד לשירותו", עוד הוסיף כי "אני בספק אם זה יעזור למדינת ישראל ובספק אם בדרך הזו ניתן למנוע בחירות מיותרות".

14:27 עריכה

עשרות בכירים בתעשיית ההייטק, אנשי ביטחון ואקדמיה פנו היום בעתירה לבג"ץ בדרישה לאסור על נתניהו את תפקיד הרכבת הממשלה.

בעתירה דורשים העותרים שיינתן צו הצהרתי המורה כי אין להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת או הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עימן קלון. במידה והעתירה תתקבל המשמעות תהיה שנתניהו במצבו המשפטי, כאשר מוגשים נגדו כתבי אישום, לא יוכל לקבל לידיו את תפקיד הרכבת הממשלה.

השר גדעון סער (מימין) וראש הממשלה בנימין נתניהו סביב שולחן הממשלה בכנסת, 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
השר גדעון סער (מימין) וראש הממשלה בנימין נתניהו סביב שולחן הממשלה בכנסת, 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר ועליה חתומים 67 עותרים, ביניהם: אורנה ברי, מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר, המשקיע ואיש הבטחון פנחס בוכריס, היזמים והמשקיעים טל ברנוח, דב מורן, האחים רון ואייל גורה, מולי אדן, דדי פרלמוטר, אהרון מנקובסקי, דב מורן, רפי קסטן, אדן שוחט, אורן זאב, גיא הורוביץ, טל סלובודקין, רועי סער וכן יהושוע סובול ופרופ׳ דני צידון.

14:35 עריכה

הממשלה אישרה בישיבתה היום כי תוכנית מחיר למשתכן תמשיך לפעול גם ב-2020. מכיוון שמדובר בממשלת מעבר ההחלטה תצטרך אישור של היועץ המשפטי לממשלה.

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)
אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)

אישור המשך הפעלת התוכנית צפויה להיעשות בשתי פעימות: בראשונה ימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020. ולאחר מכן, לאחר אישור נוסף ובכפוף למקור תקציבי התוכנית תימשך עד לסוף 2020.

15:09 עריכה

ח"כ יואב קיש מהליכוד פוצץ הבוקר ראיון בתוכניתו של גיא פלג ב-103 אף.אם. בתחילת הריאיון החמיא פלג לקיש על כך שיצא נגד ראש הממשלה נתניהו והביע תמיכה בסהר. קיש מיהר להסביר ש"זה לא אומץ" – "אני מסתכל זה מנקודת מבט 'אגואיסטית' של עם ישראל וארץ ישראל".

בהמשך הטונים הפכו לצורמים, קיש תקף את הפרקליטות סביב ההחלטה בתיקי נתניהו וטען שסיכלו את מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה. פלג דרש ממנו לדבוק בעובדות וטען כי הוא מסלפן לצבירת הון פוליטי. "אם עשו לו סיכול", קטע פלג את קיש שטען כי מדובר ב"מהלכים לא ראויים" של הפרקליטות, "אל תציג את זה כעובדה כי יכול להיות שיגישו נגדו כתב אישום".

קיש לא קיבל את הדברים ואמר: "זה מה שאני מאמין. עזוב, תהום פעורה בינינו. שים את זה כרגע בצד ותן לי להתבטא כמו שאני רוצה. בסדר? אוקיי". קיש טען שרק עם גדעון סער יוכלו לבצע תיקונים נדרשים במערכת אכיפת החוק, כולל "הקמת ועדת חקירה שתבחן האם הלחץ על עדי מדינה היה בתחום הסביר".

יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

פלג: לא לא, זה לא הולך ככה.

קיש: "טוב גיא, אתה רוצה לדבר? אני רואה שאתה לא רוצה לשמוע. שמעתי מה אתה אומר".לא, אני אגיד לך מה.

פלג: אני מבין שאתה פונה ל'בייס' ואתה רוצה להלעיט אותם בקשקושים. אתה מקשקש קישקושים. זו האמת.

קיש: "אני לא פונה לשום דבר. אני אומר לך את האמת בפרצוף ואתה לא רוצה לשמוע אותה. אתה לא נותן למרואיין שלך לדבר, אתה חושב שאתה צודק בכל מה שאתה אומר, כל מה שאתה אומר זה שקר אחד והמצאה אחת גדולה. אני מודה לך על הריאיון הזה ובזאת אני מסיים".

בסיום השיחה הסביר פלג למאזינים: "בית המשפט הוא זה שקובע אם הפעילו לחץ פסול, בוטה או אסור על עדים. לא ועדת חקירה ולא פוליטיקאים. בשביל זה יש הרכב פשע חמור, ובמקרה של נתניהו יישב בראשו נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים ו־3 שופטים מקצועיים, הם יקבעו אם – חלילה – הופעל לחץ פסול על עדים שגרם להם, וזאת השאלה, למסור עדות שקר".

15:17 עריכה

מתי ייערכו הבחירות? על סדר היום הפוליטי ניצבת השאלה מתי יתקיימו הבחירות לכנסת העשרים ושלוש. לפי החוק הבחירות אמורת להיערך ב-10 במרץ, אולם ביום זה חל חג פורים. שבוע קודם, ב-3 במרץ, חל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע. שבוע קודם לכן, ב-25 בפברואר – זה מועד שהוא ככל הנראה מוקדם מדי. ב-17 במרץ חל ליום ההילולה לרב אלימלך מליז'נסק – כך כותב הכתב הפוליטי יניר קוזין מגלי צה"ל – וחסידים רבים נעדרים מהארץ, לכן באגודת ישראל מתנגדים למועד זה. אי לכך מדברים על 24 במרץ.

באופן מסורתי הבחירות בישראל נערכות ביום שלישי. נדב פרי, ששימש בעבר ככתב פוליטי בחדשות 10, מזכיר שב-1999 הבחירות הבחירות נערכו ביום רביעי, וב-1996 – ביום שני. ולאור הנסיבות – מציע פרי לחרוג מהמתכונת של יום ג', ולשקול ימים נוספים, כדי שלא לדחות את הבחירות יתר על המידה.

15:30 עריכה

ליברמן חוזר על התחייבותו לגיוס חרדים ומזכיר לח"כים מהשמאל שגם המסורת שלהם מחייבת שוויון בנטל. יו"ר ישראל ביתנו קיים היום דו שיח גם עם עמיר פרץ, שגינה את בחירתו לפסול חרדים וערבים והאשים אותו בכך שפנינו לבחירות מועד ג':

צה"ל מאז הקמתו הוא צבא העם וכור ההיתוך של החברה הישראלית. לאחרונה אנו שומעים, בעיקר מהצד השמאלי במפה הפוליטית, ערעור…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום ראשון, 8 בדצמבר 2019

15:42 עריכה

ח"כ סתיו שפיר (מחנ"ד) מזהירה מפני האלימות שהתפרצה כבר אתמול בהפגנה נגד השחיתות, שבה הוכו שני מפגינים בידי תומכי נתניהו:

15:53 עריכה

מנדלבליט לא יכול לקבוע שלנתניהו אסור לקבל את המנדט להרכבת ממשלה, וצריך לספח את בקעת הירדן – אלה שתיים מהכותרות הבולטות שנתנה איילת שקד בוועידת מקור ראשון היום.

שקד תקפה את מערכת המשפט באומרה כי "משטר בו המשפטנים מחליטים מה נכון וראוי לקדם הוא לא דמוקרטי … הכאוס התפעולי שאני נמצאים בו היום נובע מפסיקות בג"צ ופרשנות של ייעוץ משפטי".

16:20 עריכה

הנשיא ראובן ריבלין יפגוש היום את מנהיג ש"ס אריה דרעי. הפגישה תתקיים בבית הנשיא כחלק מהמאמץ למנוע בחירות.

16:45 עריכה

הוועדה המסדרת בראשות ניסנקורן תתכנס מחר כדי לסכם תאריך בחירות ולנסות לאשר אותו במליאה עד סוף יום רביעי. היום נפגש ניסנקורן עם יריב לוין והשניים דנו בתאריך למועד ג'.

16:50 עריכה

הקמפיין של נתניהו התרכז היום בהדגשת עמידתו על עקרונות הימין וסירובו לפנות יישובים. וזאת, בניגוד לפוליטיקאים אחרים בימין, ובעיקר גדעון סער. אלא שנתניהו הוא זה שיישם את הסכם חברון, הצביע בעד ההתנתקות ונשא את נאום בר אילן, שבו התחייב על העקרון של שתי מדינות לשני עמים.

 

17:00 עריכה

אמיר אוחנה ממשיך את הקו של הימין, לפיו יש מדינה בתוך המדינה, שבה יושבים פקידים ומנהלים את העסק במקום נבחרי הציבור. לא ברור על מה נסמכת התזה הזו, אבל לא נראה שהיא הולכת להיעלם מהשיח הציבורי:

17:19 עריכה

הבחירות נערכות בדרך כלל בימי שלישי, אבל הפעם מדובר על ימי שני דווקא. התאריך יצטרך להיות מסוכם עד מחר, כשתתכנס הוועדה המסדרת בראשות ניסנקורן.

בכחול-לבן רוצים תאריך מוקדם ככל האפשר ואילו בליכוד מעדיפים למשוך את הזמן. החרדים מטילים וטו על ה-17 במרץ בגלל שזהו יום השנה לרבי מליז'נסק, ובאותו יום חרדים רבים נוסעים לקברו בפולין. משכך, האופציות שעל הפרק הן ה-2 למרץ או ה-16 לאותו חודש.

17:31 עריכה

מירי רגב קוראת לגדעון סער לצאת לדרך ולנסות לגייס תומכים להרכבת הממשלה עד יום רביעי. אלא שסער צריך בחירות לראשות הליכוד כדי להחליף את נתניהו בדרך המלך, כך שלא ברור מה האתגר שרגב מציבה בפניו. במקביל, היא קוראת לליברמן לחזור בו מהסירוב ללכת לממשלה צרה, ולהצטרף לממשלת ימין.

היום בערב תיערך ישיבת מרכז הליכוד.

18:14 עריכה

מאות חברי מרכז הליכוד הגיעו לכנס בגני התערוכה כדי להצביע על ביטול הפריימריז לראשות המפלגה.

18:22 עריכה

הפרקליטות טענה היום שליועצי נתניהו אין זכות לערער על הפריצה לטלפונים הניידים שלהם. תשובה זו ניתנה בערעור לעליון שהגישו היועצים עופר גולן, יונתן אוריך, יוסי שלום ושרוליק איינהורן. זאת, במסגרת חקירת הטרדת עד המדינה בפרשה 4,000, מומו פילבר.

המדינה התנגדה לערעור באמצעות עו"ד נעמי גרנות. במהלך חקירת הטרדת פילבר, הוזמנו הויעצים לחקירה והחוקרים ערכו חיפוש בטלפונים שלהם, עד שהתבקשו להפסיק. הטלפונים נלקחו על ידי המשטרה והיא ביקשה צווי חיפוש. היויעצים ערערו והמדינה טוענת שללא הצדקה.

היועצים הגיבו להתנגדות הפרקליטות בהודעה הבאה:

"הפרקליטות בפאניקה מביקורת ודיון ענייני בסוגיה עקרונית של דריסת זכויות נחקרים, מפני שהיא מפחדת שהאמת תחשף: בכל יום היא מאפשרת למשטרה לחטט בטלפונים ניידים של אזרחים בלי צו ובניגוד לחוק – מתחת לאפו של בית המשפט. בית המשפט חייב לשלוח למשטרה ולפרקליטות מסר ברור: לא נכשיר את הפעולות הפסולות שלכם. שמירה על זכויות הפרט הן ערך עליון במשטר דמוקרטי".

18:43 עריכה

עימות מביך התרחש בגלי צה"ל לפני מספר דקות, בין המגיש יעקב ברדוגו לבין פרשן הימין ישראל הראל.

הסיבה לראיון היא מאמר שפירסם הראל בהארץ, ובו טען שנתניהו הוא כרגע המכשול שעומד בפני הימין.

בשלב מסויים של הראיון, הרוחות התלהטו, והחלה החלפת מהלומות מילוליות:

הראל: אתה פרשן של אדם אחד ולא של מחנה.

ברדוגו: אתה מנהל דיאלוג עם עצמך.

הראל: ישפטו עשרות אלפי המאזינים שמאזינים לנו.

ברדוגו: המאזינים מאזינים לי ולא קוראים אותך בהארץ.

ברדוגו הוא איש מובהק של נתניהו, ולפי עד המדינה ניר חפץ, ראש הממשלה הוא שדאג למינויו היוקרתי בתחנה – תכנית יומית אחר הצהריים, לצד מגיש אחר. העימות עם הראל מגיע לאחר שרק בשבוע שעבר ברדוגו נזף במגישה שלצדו, אילאיל שחר, על כך שהעזה לשאול את מירי רגב שאלה בנוגע למינוי של מחליף לשי ניצן בידי שר משפטים שמהווה שליח של ראש ממשלה המואשם בפלילים.

18:45 עריכה

שופטי העליון בחרו היום בניל הנדל ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23, במקומו של חנן מלצר. עוזי פוגלמן ממלא מקומו. מנכ"לית ועדת הבחירות היא עדיין עו"ד אורלי עדס.

18:51 עריכה

פגישת ריבלין ודרעי הסתיימה לאחר שעה וחצי, בהם דנו השניים בניסיונות למנוע בחירות ברגע האחרון.

19:06 עריכה

שי ניצן מגיב הערב לטענות של שקד ואוחנה כנגד מערכת אכיפת החוק. ניצן שפורש בקרוב, משתומם על הטענה כאילו אנשי האכיפה קשרו קשר להפיל את השלטון, ואומר ש"הטענות כאילו יש זדון בפעילותנו – מסוכנות לכולם. הטיעון הזה מופרך מהיסוד ויכול למוטט את הבית הלאומי … הביקורת היא לא ביקורת בונה אלא מטרתה להרוס".

19:16 עריכה

שריקות בוז לעבר סער בוועידת הליכוד:

19:54 עריכה

מרכז הליכוד אישר את ביטול הפריימריז לרשימה וקידום החוק הנורבגי, המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת כדי לפנות מקום לבאים בתור ברשימה. החלטה על בחירות לראשות הליכוד תיקבע עם ההחלטה על בחירות כלליות, אחרי יום רביעי הקרוב.

נתניהו אמר שאם נלך לבחירות ננצח בגדול ואילו סער אמר שהוא "נחוש להתמודד". במרכז התרחש עימות סוער כאשר מחנה נתניהו צעק בוז לסער ותומכיו, יואב קיש ומיכל שיר, כשאלה עלו לבמה.

20:21 עריכה

אחרי שנתניהו היה שם בבוקר, גם בני גנץ הגיע לוועידת מקור ראשון הערב, ואמר שעדיין יעשה מאמץ למנוע בחירות בשלושת הימים שנותרו לכך.

20:34 עריכה

הדרמה שהיתה הערב במרכז הליכוד דלפה החוצה באופן ספורדי באמצעות סרטונים שלא צולמו על ידי עיתונאים.

21:42 עריכה

שר החוץ של לוקסמבורג מקדם יוזמה להכרה בזכות הפלסטינים למדינה משלהם, לפי דיווח של חדשות 13.

22:19 עריכה

בצמרת כחול-לבן מתגבר העימות בין המחנה השולל ישיבה בממשלה עם נתניהו לזה הקורא לבחון את ההצעה. גבי אשכנזי רוצה לבחון את הצעת הליכוד למתווה הנשיא, בעוד שיעלון ולפיד מתנגדים. כך לפי דיווח בכאן 11. במקביל, לפיד עשוי לוותר על הרוטציה בתוך המפלגה, לפי דיווח בחדשות 13.

22:25 עריכה

נתניהו נפגש הערב עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן וראשי סניף הליכוד בשומרון. הפגישה התקיימה אחרי כינוס מרכז הליכוד ולאחר שדגן הביע תמיכה במועמדות של גדעון סער. מרכז הליכוד החליט הערב שלא לקיים בחירות לרשימה עצמה וההחלטה על פריימריז לראשות הליכוד נדחתה למועד מאוחר יותר.

22:31 עריכה

המועמד הדמוקרטי לנשיאות וסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן מביע ביקורת קשה על נתניהו וטוען שישראל תחת שלטונו הולכת בכיוון הלא נכון.

עוד 54 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 20 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הדילמה האסטרטגית של הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת הציבה לעצמה יעד שאפתני: להגיע ל-15 מנדטים בבחירות במרץ ● אבל איך עושים את זה? ● חלק מהמומחים סבורים כי התקרבות לגוש השמאל-מרכז הציוני תיצור אווירה של שותפות ותעודד הצבעה במגזר ● אבל יש המאמינים כי ההסתה נגד חברי הרשימה דווקא פעלה לטובתם בסיבוב הקודם ● במקביל, התמקדות הרשימה בנושאים אזרחים ולא לאומיים מוכיחה את עצמה

עוד 828 מילים

אשקלון לנצח

"אשקלון לנצח" – את שתי המלים האלה שולח לי חבר במייל קצר מאוד כל כמה חודשים. הוא לא צריך להוסיף מלים. אני מכיר את הקוד. יצא ככה שאת שנות ההתבגרות שלו הוא עשה באשקלון. ויצא ככה שהיה לו אז חבר, גדעון קראו לו, שהיה אומר לו: "אתם, החברים, מדברים על סרטים, ומדברים על מורים, ומדברים על כדורסל, לא חשוב על אתם מדברים, כי בסוף, בלב, אתם מתכוונים רק לדבר אחד: לזיונים".

יצא ככה שהיה לו אז חבר, גדעון קראו לו, שהיה אומר לו: "אתם, החברים, מדברים על סרטים, על מורים, על כדורסל, לא חשוב על אתם מדברים, כי בסוף, בלב, אתם מתכוונים רק לדבר אחד: לזיונים".

עברו שנים מאז שהוא סיפר לי על הגדעון הזה ועל המשפט הקבוע שלו. אבל מאז, בכל פעם שמתלקח ויכוח פוליטי, מגיע הרגע שאחד המתווכחים אומר לאחרים שלא מסכימים איתו מה שהיה אומר גדעון מאשקלון: "לא חשוב מה שאתם אומרים, אני יודע שבסתר לבכם יש לכם כוונה אחרת". וכיוון שזה קורה הרבה, הוא שולח לי שוב ושוב את הקוד: "אשקלון לנצח".

אז אחרי ההקדמה הקטנה הזאת ניגש אל הראיון שנתן הסוציולוג נסים מזרחי לבעלת הטור בהארץ קרולינה לנדסמן ב-26 בדצמבר. הרבה מלים עפו ועפות סביב הראיון הזה, ואני רוצה להוסיף את השתים וחצי מלים של גדעון מאשקלון ושלי.

מזרחי בא להסביר את דפוס ההצבעה של רבים מן המזרחים בישראל למען מפלגות הימין. והוא טען שהשמאל אשם בכך, כי השמאל מזלזל במסורת המשפחתית של יהודי המזרח (והם, חושב מזרחי, רואים בלאומיות היהודית הרחבה של המשפחה), כי השמאל מזלזל במסורת הדתית של יהודי המזרח (והדת, אומר מזרחי, רואה בגויים זרים שמותר וצריך להפלות אותם). ואז, הוא מסביר, דפוס ההצבעה לימין הוא – בעומק הדברים – לא הצבעה בעד הימין אלא הצבעה נגד השמאל, הצבעה שהיא בעצם מחאה כנגד עולם הערכים הליברלי שבז לעולם הערכים "המזרחי"(לא אני אומר שיש דבר כזה. מזרחי אמר).

ואז, הוא מסביר, דפוס ההצבעה לימין הוא – בעומק הדברים – לא הצבעה בעד הימין אלא נגד השמאל, שהיא בעצם מחאה כנגד עולם הערכים הליברלי שבז לעולם הערכים "המזרחי"(לא אני אומר שיש דבר כזה. מזרחי אמר)

אני לא מסכים עם מילה אחת של מזרחי, אבל נניח לרגע שהוא צודק. אנחנו חיים בעולם פוליטי עירני מאד – מפלגות נופלות ומפלגות קמות, מפלגות משתנות מן הקצה אל הקצה, ישראלים הקימו ים של עמותות פוליטיות, ישראלים מצביעים אחרת לכנסת ולמועצות מקומיות. ואין מחסור גם במפלגות סקטוריאליות- חרדיות, או דתיות-עדתיות, או ערביות, או רוסיות.

אם מזרחי צודק – למה לא הקימו מזרחים מפלגה עדתית שמאגדת את כל אלה שמזרחי, בתיאוריה שלו, מאגד לאגודה אחת – כל המזרחים כולם? אם האג'נדה האמיתית של המזרחים היא המסורת האנטי ליברלית שמייחס להם מזרחי (לא אני), למה הם צריכים להסתיר אותה מאחורי האג'נדה של הכיבוש של הליכוד?

התשובה הפשוטה שלי לתיאוריה המזרחית הזאת היא שהמזרחים מפריכים אותה. והם עושים זאת בביטוי הברור ביותר שישראלים נותנים לדעותיהם: במפלגות שלהם ובהצבעה למען מפלגות.

התשובה הפשוטה שלי לתיאוריה המזרחית הזאת היא שהמזרחים מפריכים אותה. והם עושים זאת בביטוי הברור ביותר שישראלים נותנים לדעותיהם: במפלגות שלהם ובהצבעה למען מפלגות

למה ניכשלו כל הנסיונות שנעשו – כמו זו של תמ"י של אהרן אבו חצירא – להקים מיפלגה עדתית מזרחית כוללת בישראל? למה הצליח רק הנסיון להקים מיפלגה שחיברה בין העדתי-מזרחי לבין עולם הישיבות ( שבו הפלית המזרחים היא חמורה הרבה יותר מאשר בעולם הליברלי. אבל על ההפליה הזאת עובר מזרחי בשתיקה. הוא הרי עסוק בחטאי הליברלים)?

ולמה דווקא הנסיון של ש"ס יצא לדרך בראשות רב שהיה יונה מדינית צחורה, ושהדריך את ש"ס להיות שותפה לממשלת רבין השניה? ולמה בשנים האחרונות הפכה ש"ס את עורה המדיני ונעשתה ימנית? כל השאלות האלה בורחות מתחת לשטיח העדתי-מזרחי שפורש מיזרחי.

והן בורחות כי הוא, כמו גדעון מאשקלון, לא מאמין לאנשים שהם מצביעים בבחירות למיפלגות שהם מאמינים בדרכן. הוא יודע טוב יותר מן המזרחים למה מצביעים המזרחים.

והן בורחות כי הוא, כמו גדעון מאשקלון, לא מאמין לאנשים שהם מצביעים בבחירות למיפלגות שהם מאמינים בדרכן. הוא יודע טוב יותר מן המזרחים למה מצביעים המזרחים

נעצור רגע. היתה בישוב היהודי בארץ ישראל אפליה של תימנים עוד בימי דגניה. אחר כך, כאשר הגיעה העליה הגדולה מארצות ערב, היתה אפליה של מזרחים, והיתה גזענות, והיו סטריאוטיפים אידיוטיים ומעליבים.

אבל מי שרואה רק את המצוקה המזרחית, מי שמפריד אותה ממצוקת העליה הכוללת – לא קרא את ברנר על שבע אפליות ושבעים ושבע דעות קדומות עוד בשנות העשרים, ולא קרא את רונית מטלון שלא רק כתבה היטב על אפלית מזרחים, היא כתבה גם על אפלית רוסים ועל אפלית פלסטינים.

הצעקה המזרחית מוצדקת. בתנאי שלא מפרידים אותה מצעקות אחרות. בתנאי שהיא לא באה להשתיק צעקות אחרות. והצעקה של נסים מזרחי באה מאד להשתיק צעקות אחרות.

הצעקה המזרחית מוצדקת. בתנאי שלא מפרידים אותה מצעקות אחרות. בתנאי שהיא לא באה להשתיק צעקות אחרות. והצעקה של נסים מזרחי באה מאד להשתיק צעקות אחרות

מזרחים שלא הקימו מפלגה מזרחית אמרו, ואומרים, לנסים מזרחי, שהם לא רואים את המצוקה שלהם בניפרד, והם רוצים לראות את עצמם קודם כל כישראלים, ורק אחר כך כמזרחים. ומי שתוקע אותם בפינה הניבדלת הוא נסים מיזרחי ודומיו. כי מזרחי עושה את ההפך ממה שצפוי מסוציולוג – הוא רואה רק את הפינה שלו, הוא לא רואה פינות אחרות. והוא מסרב לראות מידות ופרופורציות.

למה הצביעו רבים מן המיזרחים בעד מפא"י הההיסטורית בשיא ימי המעברות והאפליה? מזרחי ודומיו אומרים שהישלו אותם, שהוליכו אותם שולל. ואני שואל: מי מתייהר כאן? מי שם עצמו מעל הוריו והורי הוריו? פליטים שוכני מעברות סבלו מאוד-כלכלית ותרבותית, ודתית. אבל היו להם פרופורציות. היתה להם יכולת השוואה. הם ידעו שקר מאד במעברה, ושמכנים אותם בשמות מעליבים, אבל הם גם ידעו שהציונות נתנה לפליטים היהודים תעודת זהות, וכרטיס קופת חולים, ותור לשיכון. והם גם הביטו הצידה וידעו מה עלה בגורלם של הפליטים הפלסטיניים אחרי הנכבה.

ולמה הצביעו רוב הישראלים בעד ממשלת רבין, ובעד ממשלת ברק? כי אנשים משתנים, ועדות משתנות, ודעות משתנות. ורק גזענים, וכמה אקדמאים שמאוהבים בתיאוריות הנוקשות שלהם, מתארים עדות סגורות, וחסרות אופק אל עדות אחרות, וחסרות תמונה כוללת של ישראליות, ומצביעות על פי איזו אג'נדה נסתרת ולא על פי דעות גלויות. יש עדות סגורות. פרומיל אחד של הישראלים הם נטורי קרתא. כל האחרים נעים, ומשתנים, וניפתחים, ומצביעים, ומשנים את הצבעתם.

ולמה הצביעו רוב הישראלים בעד ממשלת רבין, ובעד ממשלת ברק? כי אנשים משתנים, ועדות משתנות, ודעות משתנות. ורק גזענים, וכמה אקדמאים שמאוהבים בתיאוריות הנוקשות שלהם, מתארים עדות סגורות

פוסט כזה צריך לקצר. אז מותר לקפוץ אל דפוס ההצבעה בשנים האחרונות של מזרחים רבים לימין. זו לא הצבעה מזרחית. זו הצבעה בעד הכיבוש. זאת האג'נדה הגלויה, החזקה, המתחזקת יום יום בכל מהדורת חדשות, של מיפלגות הימין. ומי שמצביע בעדה עושה את זה בגלל הגלוי והברור, לא בגלל איזה עדתיות סמויה.

והגלוי הוא שהכיבוש מחנך אנשים. ולאחר הקריסה של תהליך אוסלו הוא מחנך עוד יותר. עצם ההתמשכות של הכיבוש עושה אותו נורמאלי. וכאשר יש בישראל איום בטחוני אמיתי באויר, אנשים, גם בארצות אחרות, נענים לנורמליות של הכוח, ועוצמים עיניים כלפי ההשחתה והברוטאליות שבהפעלת כוח לא הכרחית ולא חיונית.

חיידק טורף של אלימות ואכזריות נדמה לאנשים כמו חיסון הכרחי בסביבה מזרח תיכונית (כן, הם מביטים מסביב ורחוק) כנגד אלימות גדולה יותר.

עצם ההתמשכות של הכיבוש עושה אותו נורמאלי. וכאשר יש בישראל איום בטחוני אמיתי באויר, אנשים, גם בארצות אחרות, נענים לנורמליות של הכוח, ועוצמים עיניים כלפי ההשחתה והברוטאליות שבהפעלת כוח לא הכרחית ולא חיונית

תוסיפו לזה את קריסת מדינת הרווחה הישראלית (שהיא אשמת השמאל הגדולה. אשמת העדתיות קטנה ממנה). משמעותה של הקריסה הזאת היא שאין כלים אמיתיים, ממשלתיים, לתקן את אי השיוויון העמוק שבין הישראלים. וזה משמיט מידי השמאל את היכולת להציע למעמד הבינוני ומטה שיפור משמעותי במצבו.

כי כשממשלות מוותרות על מעורבותן המסיבית, השוק יודע רק לשכפל עוני (יחסי. כי גם כאשר רמת החיים הכללית עולה, סובל העני לא רק מן העוני שלו, אלא גם מן הפער שגדל בינו לבין העשירים ממנו).

אבל אצלנו הממשלות לא ויתרו על מעורבותן. מדינת הרווחה הישראלית חיה ונושמת בשטחים הכבושים. מפעל ההתנחלות הענק לא בידי השוק הוקם ולא השוק מתחזק אותו. הוא הוכחה צועקת שכשממשלה רוצה להקים ולתחזק כלכלה היא יכולה, ובגדול.

אבל אצלנו הממשלות לא ויתרו על מעורבותן. מדינת הרווחה הישראלית חיה ונושמת בשטחים הכבושים. מפעל ההתנחלות הענק לא בידי השוק הוקם ולא השוק מתחזק אותו

ואז מדינת הרווחה הכובשת, שמונעת מענייה שלה מדינת רווחה, מספרת להם שהם חזקים וגאים בלאומיות שלהם, ומספקת להם ביטחון בעולם חסר ביטחון,  וגם משקרת להם שהליברלים "שכחו מה זה להיות יהודים". ואז בא אקדמאי, חוזר על השטות הזאת ועוזר לתעתוע הזה. מצביעי הימין מצביעים בעד כיבוש. לא, אומר מזרחי, הם מצביעים בעד חום המשפחה. וכיבוש? אין כיבוש אצל נסים מזרחי. התאדה הכיבוש.

תקציר הפוסט הבא: משמח ומפתיע לטובה: כתב יד בלתי גמור שנישאר בעזבונה של רונית מטלון צועד בראש רשימת רבי המכר. "שלג" הוא ספרות במיטבה, במורכבותה, בלבטיה. וצריך היה עורך נבון, ורגיש לספרות, כמו דרור משעני, שידע איך להביא בפני הקוראים טקסט שנמצא בטיוטות רבות. וגם משהו על השאלה האתית של לפרסם טקסט שסופרת החליטה בחייה שלא לפרסם.

פרופ' נסים קלדרון הוא מבקר ספרות ותרבות. נולד ועבד בתל אביב, עבד גם בבאר שבע, נוסע שוב ושוב לניו יורק, ויסע עוד היום לכל עיר בעולם, רק לא אל חיק הטבע. כתב ספרים על ההקשר הפוליטי של הספרות בישראל, על נתן זך, על הקשר בין השירה העברית לבין הרוק הישראלי, ועל מאיר אריאל. ערך מבחרי שירים של נתן זך ואורי ברנשטיין. מלמד במחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר ובבית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים. כותב כעת על ענבל פרלמוטר. חבר מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,383 מילים

פסילת היבא יזבק במחלוקת: שמולי בעד, גולן ופריג' נגד

כחול-לבן מנסה לשתות קולות מהציונות הדתית ● הנגבי, אקוניס וחוטובלי מונו לשרים ● שוקן על יאיר נתניהו: אולי הטוויטר משעשע אותו ● גרמן: ברביעי הבא נדון בחסינות חיים כץ ונתניהו במקביל ● בן גביר: ג'ובים לא עושים לי את זה ● זוהר לאדלשטיין: לא מאוחר לשנות את ההחלטה

12:41 עריכה

חילוקי דעות בעבודה-גשר-מרצ. איציק שמולי בעד פסילת היבא יזבק ואילו עיסאווי פריג' ויאיר גולן מתנגדים.

12:35 עריכה

כחול-לבן צפוייה לשבור "חזק ימינה" לפי הערכות שנשמעו בימים האחרונים. תמיכה בסיפוח הבקעה כבר היתה, והמפלגה מנסה לקרוץ גם לדתיים הלאומיים, כמו למשל בסרטון הזה ששיתף יועז הנדל לפני מספר דקות.

10:58 עריכה

מינויים חדשים בממשלת המעבר: ציפי חוטובלי תמונה לשרת התפוצות, צחי הנגבי שר החלקאות, אופיר אקוניס שר העבודה והרווחה ומשולם נהרי סגן שר העבודה והרווחה. בליכוד מקווים שמינוי הנגבי יסייע להשיב אליהם את קולות החקלאים שאבדו בבחירות האחרונות.

10:56 עריכה

יאיר גולן מתנגד לפסילת חברת הכנסת מהמשותפת ובל"ד:

10:37 עריכה

עמוס שוקן, מו"ל קבוצת הארץ, מגיב הבוקר ברדיו 103fm להאשמות של יאיר נתניהו מאתמול בטוויטר, לפיהן יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נשוי לבתו של האוליגרך ליאוניד נבזלין שמבוקש על רצח ברוסיה. לפי שוקן, ההאשמות של הרוסים אינן מחזיקות מים ואין להתייחס אליהן ברצינות:

"הוא הורשע בתכנון רצח או במשהו ביותר ממקרה אחד ברוסיה והאמת היא שלפני שנכנסנו איתו לדיונים על שותפות בהארץ קראנו את כל הפרוטוקולים של המשפט שלו, וזה היה משפט פוטיני קלאסי, שום הליכים נורמלים לא היו בו, המשפט התנהל בהיעדרו והוא עזב את רוסיה קודם, ו…זהו. רוסיה ביקשה את הסגרתו של ליאוניד כשהוא היה פה והבקשה נבדקה על ידי הפרקליטות והחליטו שאין בסיס לבקשה הזו ואז מצאו משהו שעתר לבג"צ כנגד החלטת הפרקליטות וגם בג"צ אישר את החלטת הפרקליטות.

"הארץ מתמודד עם שחיקה נמשכת בהכנסות מפרסום ומעבר שלהם לפייסבוק אינסטגרם וכו, והקוראים שלנו הופכים להיות בעלי משקל גדול יותר לקיום העיתון.

בהקשר לציוצים של יאיר נתניהו, שהאחרון שבהם על יולי אדלשטיין והבת של האוליגרך כבר נמחק, אומר שוקן כך:

"אני לא מצליח לעמוד על טיבו, לא יודע אם חלק מהעיסוק שלו בטוויטר זה שעשוע שהוא מצייץ ומשתעשע מהעסק ואולי חלק זה דברים שהוא מאמין בהם, היתה לו תיאוריה שאנגלה מרקל פנתה למו"ל של דומונט ותקדם את הרעיון שגרמניה השתחררה מהנאציזם וישראל הפכה לנאצית, זה עושה שכל, (צוחק) … מדינה נאצית וודאי שלא, אבל פאשיזם, זה דברים שאנחנו רואים וכותבים עליהם וזה גורם ליאיר לבוא עם הקונספירציה הפנטסטית הזו.

10:16 עריכה

איילת שקד מעמידה את אבי ניסנקורן על טעותו, לאחר שטען שתמכה בחוק המצלמות שקודם בתוך יומיים.

09:20 עריכה

ח"כ יעל גרמן מכחול-לבן מעריכה שהמליאה תאשר ביום שלישי את הקמת ועדת הכנסת וביום רביעי יתחיל מהלך מרתוני לדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה. בראיון לגלי צה"ל אומרת גרמן ש"נדון גם בבקשת החסינות של חיים כץ וגם בזו של בנימין נתניהו", במשך 15 שעות ביום. "לקחתי חדר בירושלים ואני אשן בירושלים והדיונים יהיו מרתקים … אאזין לכל הנימוקים ואשאל את כל השאלות, לא אבוא עם עמדה מוכנה מראש".

08:49 עריכה

מיקי זוהר ממשיך את הלחץ על יו"ר הכנסת וקורא לו להפוך את ההחלטה לכנס את המליאה ולדון בהקמת ועדת כנסת בשלישי הבא.

08:47 עריכה

איתמר בן גביר מגיב הבוקר לדיווח מאתמול, לפיו הוא יתמה לשר בידי מפלגה חרדית בתמורה לפרישתו מהמירוץ.

"אני חייב להגיד שזה לא מרגש אותי כל כך לא העניין של שרות, ג'ובים ותפקידים זה חשוב אבל יש לי ערכים יותר חשובים ולהצטרף למפלגות החרדיות, אני מאוד מעריך אותם ואוהב אותם אבל אנחנו בעוצמה יהודית מכוונים לכלל ישראל … הדעה שלי מאוד ברורה, יש ישיבת מזכירות של עוצמה יהודית היום ואנחנו נעדכן".

08:16 עריכה

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ מאיר כהן מכחול-לבן, לא מבין את ההתקפות על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שהודיע אתמול על כינוס המליאה בשלישי הבא כדי לדון בהקמת ועדת כנסת שתדון בחסינות נתניהו.

בראיון לגלי צה"ל, אומר כהן ש"הלוואי ויולי היה מקשיב לבקשתנו ומתחיל את הדיון כבר השבוע".

"נתניהו הפך מדינה שלמה לבת ערובה, מטרתו לייצר מצב של כנסת שלא פועלת, מה לעשות הוא הגיש בקשת חסינות והכנסת תדון בבקשתו … יש חוק וייעוץ משפטי שמלווה אותנו ואנחנו מכבדים ולא תוקפים אותם. למרות הניסיון של ראש הממשלה לבטל את זה שבוע הבא יתחילו הדיונים שיימשכו שבועיים. הדיונים יהיו רציניים".

לדבריו, מי שהופך את העניין לקרקס הוא הליכוד ומבחינת כחול-לבן הדיון יהיה מכובד. "ברגע שמחנה שלם נמצא בלחץ וגורר מדינה שלמה להתעסק בתיקיו של ראש הממשלה, הכל תקוע … הגיע הזמן שזה ייגמר, בעוד שבועיים שלושה נקבל החלטה, ילך ראש הממשלה לבית המשפט או לא ילך".

07:33 עריכה

מתווה כוכבי כחלון: אושרה תוספת של 2 מיליארד למערכת הבטחון, כך לפי סיכום שנערך בלשכת נתניהו בהשתתפות שר האוצר משה כחלון, ראש אגף תקציבים רוני חזקיהו והרמטכ"ל אביב כוכבי. ההחלטה נועדה בעיקר לממן את הגנת העורף מפני מתקפת טילים.

07:30 עריכה

עו"ד עמית חדד מרוצה הבוקר מהחלטת בית משפט השלום שלא להתיר למשטרה לחפש בטלפונים של יונתן אוריך וישראל איינהורן, (יועצי ראש הממשלה), ולהתיר רק חיפוש בטלפון של עופר גולן, במסגרת חקירת עד המדינה פילבר. חדד אמר בגלי צה"ל שבדיון התברר שהמשטרה הסתירה חיפוש נוסף שעשתה בטלפון של יועץ נוסף של ראש הממשלה.

07:20 עריכה

לעומת מקורבי נתניהו, אבי ניסנקורן אומר שהיה צריך להקים את ועדת החסינות כבר בשבוע שעבר, אבל טוב שהתקבלה הההחלטה, "נקיים דיון ענייני והוגן", הוא אמר. לדבריו, למצדדים בהקמת הוועדה יש רוב בכנסת. "יולי אדלשטיין צריך לכבד את החוק והחלטת יועמ"ש הכנסת, כל מי שהתקיף אותו בעצם דרש ממנו לא לכבד את החוק".

07:07 עריכה

בוקר טוב! 42 ימים לבחירות, והבוקר נתניהו ונאמניו בליכוד ימשיכו לתקוף את החלטת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לכנס את המליאה בשלישי הבא כדי להצביע על הקמת ועדת כנסת, כפי שדרשו במפלגות המשאל מרכז.

יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר אמר אתמול בגלי צה"ל, ש"לא נכון להפוך את הכנסת לקרקס פוליטי שישרת את כחול-לבן". גם יאיר נתניהו תקף את אדלשטיין בשל היותו נשוי לבתו של אוליגרך שיש כנגדו האשמות בבריה"מ. הציוץ הזה נחמק לבסוף.

לפי צחי הנגבי, ההחלטה של אדלשטיין עדיין הפיכה והוא אומר הבוקר לגלי צה"ל, ש"לכחול-לבן יש אובססיה שכפתה על הכנסת מצב אבסורדי שהיו"ר הגדיר אותו במלים הכי חדות, תהליך מזוהם שהופך את הכנסת לקרקס ולכן אני מסיק שאם יש תהליך מזוהם שכחול-לבן יזמו אני כולנו צריכים להימנע מלשתף פעולה איתו".

"אני מכבד את יו"ר הכנסת הוא אדם מנוסה וחזקה שהוא שוקל את מה שהוא עושה, אבל הוא אמר שאיננו מקבל את חוות הדעת שמכוחה הוא מכנס את המליאה. זה לא שאמור להיות דיון רציני בבקשת החסינות, שלא היה אחד שחשב שהוא יהיה לפני הבחירות, כולם ידעו שהוא מגיש את זה כי החוק מחייב אותו, אין ועדת כנסת, אין דיונים בבקשה שהוגשה חודשים לפני כן, של ח"כ חיים כץ, למה אז אף אחד לא חשב להקים ועדה? יולי אדלשטיין צדק שהגדיר את התהליך כמזוהם שאסור לתת לו יד".

מנגד, בכחול-לבן אומרים שנתניהו עצמו הוא שביקש את החסינות ולכן יש לדון בה.

שלום ירושלמי כותב הבוקר ב"זמן ישראל" שנתניהו מתלבט בין קמפיין מלחמה ברשויות אכיפת החוק לבין קמפיין בנוסח בחירות אפריל.

 

עוד 14 עדכונים

החיים במדינת ישראל מלווים בימי זיכרון והנצחה ציבוריים ואישיים, אך איך מנציחים אישה שנרצחה בידי הבעל או החבר לשעבר - כאשר בני המשפחה חשים לעתים בושה או אשמה? ● כעת, יותר ויותר משפחות של קרבנות אלימות פועלות להנצחת הבת, האם או האחות שנלקחה ● "אני מספרת על חייה של בתי ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את מי שהיא הייתה" ● "היום, יותר אנשים מוכנים להקשיב"

עוד 2,028 מילים

נתניהו מתלבט בין קמפיין אוחנה לקמפיין אפריל

ראש הממשלה מתלבט כרגע איזה קמפיין עדיף ל-42 ימים שנותרו עד הבחירות ● ״קמפיין אוחנה״ משמעותו מלחמה רבתי ברשויות החוק, מה שיעורר את הבסיס הליכודי אבל עלול להבריח את הימין הרך ● ״קמפיין אפריל״, לעומת זאת, אמור לשחזר את מסע הבחירות באפריל 2019, שהביא לליכוד 35 מנדטים ● כך או אחרת, נתניהו בונה על ההכרזה של פוטין בגן סאקר ביום חמישי ● פרשנות

עוד 661 מילים

סוגרים עשור

61 הוא סכנה לדמוקרטיה

רק דבר אחד נותר לכאורה בבסיס הדמוקרטיה הישראלית. מוסכם לכאורה. צרוב בתרבות הפוליטית כך שאיש לא יצליח לערער.

61 מנדטים. מספר הקסם של הרוב שיתן את השלטון "הדמוקרטי" לנבחרים.

לכאורה רק על העניין הזה מסכימה כל הקשת הפוליטית. 61. שישים ואחת. המספר המהפנט. משאת נפשם של נבחרי הציבור ושל החיים בישראל.

המספר הזה מרחף מול עינינו באולפני הסקרים היומיומיים, בפרשנויות וניתוחים ונאומים וקומבינות פוליטיות לקראת הבחירות. עבור המספר הזה מוכן ראש הממשלה להכניס לכנסת כהניסטים, גזענים, הומופובים ועבריינים סתם. גם את עצמו כמובן. כי 61 ממרק לכאורה כל חטא ומרמה ובוודאי מחסן מפני אשמת שוחד והפרת אמונים.

המספר הזה מרחף מול עינינו באולפני הסקרים היומיומיים, בפרשנויות וניתוחים ונאומים וקומבינות פוליטיות לקראת הבחירות. עבור המספר הזה מוכן רה"מ להכניס לכנסת כהניסטים, גזענים, הומופובים ועבריינים סתם. וגם את עצמו

הנה שום דבר אחר לא נותר מהדמוקרטיה. ערימת הריסות של שומרי סף צייתנים, שלל אמירות מופרכות של ממשלת מעבר אין סופית נגד מערכות החוק, נגד אוכלוסיות בוחרים שלמות, שלש מערכות בחירות שכולן נובעות מגחמתו של אדם אחד שלא להתיצב לפני ביהמ"ש בשל תיקיו הפליליים, ושתיקתם של שלל עמיתיו הדמוקרטים במפלגת השלטון ושותפיה בבית הנבחרים.

אבל 61 הוא הפסל הקדוש שאליו כולנו נושאים עיניים. עם 61 מנדטים – מאמינים גם מרסקי הדמוקרטיה – הם יוכלו פשוט לעשות כרצונם תחת לגיטימיות שיתן להם ה 61. לא יזדקקו לבג"צ ושמגצ ולא לשום ערך דמוקרטי עליו אמורה ישראל להיות מושתתת.

שוויון? קדחת. הרוב הקודם העביר את חוק הלאום.

הנה שום דבר אחר לא נותר מהדמוקרטיה. ערימת הריסות של שומרי סף צייתנים, שלל אמירות מופרכות של ממשלת מעבר אין סופית נגד מערכות החוק, נגד אוכלוסיות בוחרים שלמות, שלש מערכות בחירות

זכויות המיעוט? אל תצחיקו את גוש הימין. בשבילם רק הרוב קובע.

כבוד האדם וחירותו? מה פתאום. אנחנו מדינה יהודית. כל האחרים שיחפשו להם מקום אחר.

חופש הביטוי? תסתמו בוגדים.

שלטון החוק? הוא הרי לא מעל החוק.

61 הפך להיות מספר הכיסוי לעובדה שבעצם כבר אין דמוקרטיה בישראל.

עם 61 הרי יחוקק חוק החסינות לנאשם בשוחד והוא ימשיך להיות ראש ממשלת ה"דמוקרטיה". עם 61 תחוקק פסקת ההתגברות ובג"צ לא יוכל לפסול חוקים של הכנסת. עם 61 תסופח בקעת הירדן גם אם יתרסק השלום עם ירדן. עם 61 יסופחו שטחי סי, למרות שלפלשתינים שם אין זכויות, ועם 61 תפרח פה מדינת אפרטהייד שהיא ההיפך מדמוקרטיה. עם 61 מנדטים כל עוול וטירוף יוכשר ויקבל חותמת – "הכנסת הצביעה ברוב קולות- לא?" … יצרחו לנו באוזן בכל פגוש את העיתונות.

שוויון? קדחת. הרוב הקודם העביר את חוק הלאום. זכויות המיעוט? אל תצחיקו את הימין, בשבילם רק הרוב קובע. כבוד האדם וחירותו? מה פתאום. אנחנו מדינה יהודית. חופש הביטוי? תסתמו בוגדים. שלטון החוק? הוא הרי לא מעל החוק

כך תנוהל המדינה על פי רצונו של אדם אחד שיוביל גוש פוליטי תומך שחיתות ואנטי דמוקרטי בעליל שכולו עומד על עמוד אחד (קלונס דק ושביר) בלבד של פייק דמוקרטיה. 61.

חוקי ההלכה מלפני אלפיים שנה יתפסו מקום מרכזי בניהול חיינו – כי הרי 61. נשים יופרדו מגברים בכל אתר ואתר, בכל כיכר חילונית או בית ספר אנטרופוסופי...כדי שהקואליציה … תשמור על 61. תחבורה ציבורית בשבת תהפוך לחזון אחרית הימים. גיוס חרדים? נגדיר זאת כך: חחחחחחחחח. תקציבי הישיבות יתנפחו כי קודש הקודשים של 61 עומד על הפרק. כלי התקשורת יושתקו כדי לא לפגוע ב 61 וחופש הדיבור ינתן רק למי שתומך ב-61.

אופוזיציה? היא בכלל תוצא מחוץ לחוק. בדמוקרטיה שתישען על ה-61 לא יתנו ל-59 האחרים דריסת רגל.

נדמה לי שהגיע הזמן לנפץ את עגל ה-61. דמוקרטיה לא בנויה רק על השגת רוב מינימלי בפרלמנט.

אם מערכת הבחירות לא תעלה לסדר היום את מהות חיינו הדמוקרטיים האמיתיים, נחיה פה מאחורי שלט ריק של מועדון נטוש שנסגר מזמן. 61. שישים ואחת הוא לא מספר מזל בלוטו.

נדמה לי שהגיע הזמן לנפץ את עגל ה-61. דמוקרטיה לא בנויה רק על השגת רוב מינימלי בפרלמנט. אם מערכת הבחירות לא תעלה לסדר היום את מהות חיינו הדמוקרטיים האמיתיים, נחיה פה מאחורי שלט ריק של מועדון נטוש שנסגר מזמן

הוא לא תוצאה במשחק כדורסל.

המנדטים שייבחרו לשלטון צריכים לקיים את ערכי הדמוקרטיה ולא להסתתר מאחורי המספר הגואל.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 623 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חסינות בררנית אולפן שישי יוצא להגנת חיים כץ

פרשני חדשות 12 ערכו באולפן שישי דיון נרחב על בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ והעריכו פה אחד כי היא תאושר בכנסת ● מבחינת כל הפרשנים, ללא יוצא מהכלל, כץ בכלל מואשם בסעיפים זניחים שקשורים בעבודתו כחבר כנסת ● רק דבר אחד חשוב שכחו לספר לצופים: על המעשים החמורים המיוחסים לכץ בכתב האישום ● כך נראה כלי תקשורת בבעלות בעלי הון, המתגייס במלוא עוצמתו כדי להגן על קשרי הון-שלטון ● פרשנות

עוד 1,609 מילים ו-2 תגובות

הוועדה תפסול, בג"ץ יאשר

ועדת הבחירות המרכזית תפסול כמעט בוודאות את מועמדות ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת ● תקדימי העבר מלמדים שאם יזבק תתנצל על כך שכינתה את סמיר קונטאר שאהיד, ותביע תמיכה רפה במדינה - היא תוכל להתמודד, כמו קיצוניים אחרים מימין ומשמאל ● השאלה היא אם ההלכות המשפטיות בעניין פסילת מועמדים יגברו, או עמדתה המפורשת של נשיאת העליון חיות, לפיה יזבק תומכת טרור ● פרשנות

עוד 1,500 מילים

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

עוד 2,404 מילים ו-1 תגובות

בליכוד מכחישים דיווח לפיו בן-גביר ימונה לשר בתמורה לפרישתו מהמירוץ

המליאה תצביע על הקמת ועדת כנסת בשלישי הבא ● גנץ: אין תחתית שנתניהו לא יגיע אליה בשביל חסינות ● נתניהו: אדלשטיין נפל למלכודת השמאל ● רויטל סויד: אדלשטיין כובל את המערכת לסד זמנים לחוץ ● ועדת הבחירות הורתה להסיר סרטון תעמולה מהפייסבוק של רוה"מ ● נדחתה עתירת כחול לבן נגד שיבוץ יברקן בליכוד

עוד 42 עדכונים

הוויתור של העבודה-מרצ על סתיו שפיר והתנועה הירוקה עלול לעלות להם במצביעים רבים ● עם מספר ח"כים שמתהדרים באג'נדה ירוקה, כחול-לבן מתחרה על קולותיהם של שוחרי הסביבה ● פרשנות

סתיו שפיר עשתה את הדבר הנכון. בעת הזאת אין מקום לריצה עצמאית של תנועה ירוקה לכנסת. לפי כל הסקרים, הציבור עדיין לא בשל להצבעה למפלגה שהדגל הסביבתי מונף בראש התורן שלה, ועכשיו זה לא הזמן לניסיונות.

שפיר אמרה כל הזמן שהגדלת הגוש צריכה לעמוד לפני כל שיקול אחר, וברגע האמת קיימה. יהיו שיאמרו שהבינה שאם תרוץ לבד היא תתבזה, אבל בפוליטיקה הישראלית כבר נעשו מהלכים מופרכים מזה בשם האגו ותאוות הנקם.

שפיר, אני מנחש, עוד תחזור – בפוליטיקה בארץ מעמדו של מי שעולה ליציע נוטה להתחזק – אבל השאלה המערכתית היא לאן הולכת הסביבה בפוליטיקה.

שפיר עומדת בראש התנועה הירוקה. בעשור ומשהו האחרונים התנועה הירוקה התמודדה כמעט בכל מערכות הבחירות: ב-2008 היא רצה לבד וגרפה 27 אלף קולות, ומאז חברה לישויות פוליטיות שונות במרכז-שמאל.

פעם לתנועה של ציפי לבני; משם יחד עם לבני הפכה לחלק מהמחנה הציוני; אחר כך, בראשות שפיר, הייתה חלק מהמחנה הדמוקרטי/מרצ; עכשיו, לראשונה מזה שנים, התנועה הירוקה נשארת בלי מסגרת מפלגתית. המשמעות, להערכתי: עשרות אלפי מצביעים עם השקפת עולם סביבתית מוצקה מחפשים בית.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

ב-2 במרץ בלילה, בהעבודה-גשר-מרצ עלולים לגלות שהפסידו חלק מהרבבות האלה. את העיסוק בקטנוניות של מרצ ופרץ אשאיר לפרשנים הפוליטיים. אבל גם ברמה הפוליטית הקרה, ייתכן שטעו בכך שלא שריינו מקום לשפיר ולתנועתה.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים אחרים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

מדובר באלקטורט שרובו מגדיר את עצמו כמרכז-שמאל, וההבדלים בין כחול-לבן למרצ-עבודה בתחום המדיני או החברתי פחות מעניינים אותו מסוגיות כמו משבר האקלים, משבר התחבורה וזיהום אוויר.

אם באיחוד מפלגות השמאל היה נמצא מקום לתנועה הירוקה, רוב הקהל הזה היה שמח לתת לו את הפתק; עכשיו יש סיכוי לא מבוטל שהם ינדדו לכחול-לבן.

מיקי חיימוביץ', בעבודה קשה ומסירות אותנטית לתחום, הצליחה למתג עצמה בתוך זמן קצר בתור הדמות הפוליטית-סביבתית הבולטת בעידן שאחרי דב חנין; גם ח"כ יעל גרמן עוסקת באופן אינטנסיבי בשרפות פסולת בשטחים הפתוחים; פרופ' אלון טל, מראשי התנועה הירוקה בעבר ודמות סביבתית בולטת, משתייך גם הוא לכחול-לבן; והח"כ הצעיר רם שפע כבר לכד תשומת לב כשנסע במשך חודש בתחבורה ציבורית והתחייב להקדיש חלק גדול מעבודתו למחדל הזה.

כשמחברים את כל זה לעובדה שלכחול-לבן יש סיכוי להיות מפלגת שלטון, מקבלים פיתוי אמיתי שמצביעים ירוקים רבים יתקשו לעמוד בו. באיחוד השמאל אולי חסכו מקום על שפיר, אבל עלולים לגלות שכנגדו איבדו אפילו שניים.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר

לכאורה, סביבה היא העתיד: תשאלו את גרטה ת'ונברג ומיליוני הצעירים שיוצאים לרחובות בעקבותיה. השאלה אם ואיך זה יכול לבוא לביטוי גם בארץ.

האם לתנועה שמציבה סביבה לפני הכל יש גם אג'נדה מדינית מוצהרת? אם כן (ובהנחה שמדובר באג'נדה שממוקמת בשמאל), זה אומר שמוותרים מראש על כל שוחרי הסביבה בימין ובמגזר הדתי ומנציחים את המשבר הסביבתי כ"בעיה של סמולנים"; אם לא מצהירים על סדר יום מדיני, המשמעות היא מפלגת בת יענה שמתעלמת מהסוגיה הבוערת של הכיבוש והסכסוך הישראלי פלסטיני.

עד היום, איש לא הצליח לרבע את המעגל הזה; בכלל לא בטוח שזה ישתנה בשנים הקרובות.

עוד 556 מילים

מסתמן: מליאת הכנסת תדון בהקמתה של ועדת הכנסת רק בעוד למעלה משבוע

אדלשטיין טרם השיב לפנייה שקיבל להביא לכינוס המליאה; המשמעות - דחייה בדיון על חסינות נתניהו ● על רקע לחציו של ראש הממשלה נתניהו שיפרשו, עוצמה יהודית תדון מחר בהמשך דרכה הפוליטית ● עמיר פרץ: העבודה-גשר-מרצ תמשיך לפעול כסיעה מאוחדת גם אחרי הבחירות ● ליברמן סירב לברך לשלום את של מירי רגב ואמר לה: "אני אומר שבוע טוב רק לבני אדם"

עוד 19 עדכונים

ליאו פאלש היה רק בן 16 כאשר סייע להציל את בית הכנסת הפורטוגזי של הולנד מידי הנאצים ● בנו, בראם, לא היה מודע במלואו לתפקידו המרכזי של אביו בסיפור ● כתב זמן ישראל ליווה אותו בביקור מיוחד במקום, שבמהלכו היסטוריונים סיפרו לו על גבורת אביו ועל תולדות משפחתו בשואה ● סגירת מעגל ב"אסנוגה" של אמסטרדם

עוד 1,328 מילים ו-1 תגובות

"אם בובר היה בחיים, הוא היה מוטרד מאוד מהמצב הפוליטי"

ספר חדש אודות מרטין בובר מחבר בין חייו האישיים לפילוסופיה שלו ולדעותיו הפוליטיות ● לדברי המחבר, פרופ' פול מנדס-פלור, "בובר האמין שהקמת מדינה יהודית עתידה להוביל לבידוד רב יותר של היהודים ולהתאבדות רוחנית ופוליטית" ● "התפיסה האקזיסטנציאלית שלו נולדה כשהיה בן שלוש, כאשר אמו עזבה את אביו לטובת קצין רוסי"

עוד 1,377 מילים

חשיפה הנסיך הערבי שניסה למכור את הכותל

ב-29 באוגוסט 1929, הנסיך מוחמד עלי באשא, דודו ויורש העצר לעתיד של פארוק מלך מצרים, נכנס לשגרירות הבריטית באיסטנבול עם מכתב דרמטי ● "משום שהיהודים עשירים, אם הכותל כל כך נחשק מצידם, אין סיבה שהם לא ישלמו עליו", כתב לשגריר ● "תנו למוסלמים 100,000 ליש"ט, ואני בטוח שהם יסכימו ליישב את המחלוקות" ● כעת היוזמה נחשפת לראשונה

עוד 3,000 מילים

מצרים מתחברת ליהדות, אבל מנותקת מישראל ● משרד החוץ מתחבר לשפה הערבית, אבל מה זה שווה בעידן חוק הלאום● מחאת הסלבריטאיות באיראן לא מאיימת על השלטון ● ודובאי קונה את אמריקה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע מעונן במזרח התיכון

עוד 1,024 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה