הפגנה נגד ארגונים ניאו-נאציים בארצות הברית, 1989 (צילום: AP Photo/Eric Risberg)

הנאצים שירדו למחתרת בארה"ב

דמיאניוק לא לבד

הסדרה הדוקומנטרית על ג'ון דמיאניוק החזירה לכותרות את הקצינים האוקראינים שסייעו לגרמנים ונמלטו לארצות הברית ● העיתונאית החוקרת דבי צנזיפר יצאה למסע ספרותי בעקבות אחרוני הנאצים באמריקה - והניסיונות (הכושלים, ברובם) להעמיד אותם לדין ● "זה בלתי נתפס שהפושעים האלה יכלו לחיות בשלווה על אדמת ארצות הברית, לגדל משפחות, לקבל קצבאות ביטוח לאומי ולפרוש לגמלאות"

ג'ק (ג'ייקוב) ריימר היה מוכר חטיפי תפוח אדמה ומנהל מסעדה בפנסיה שחי בניו יורק. הוא גם היה פושע מלחמה שהוכשר בידי האס-אס במחנה טרווניקי, ליד לובלין שבפולין, כדי לקחת חלק בהשמדת יהודי אירופה.

המשרד לחקירות מיוחדות במחלקת המשפטים של ארצות הברית עמל במשך עשורים על העמדתו לדין של ריימר ושלילת אזרחותו האמריקאית, אך בסופו של דבר הוא מת על אדמת ארצות הברית בשנת 2005, לפני שגורש לגרמניה.

המקרה של ריימר איננו יוצא דופן. למרות שרבים ממאמצי הממשל האמריקאי לשלילת אזרחותם של הפושעים הנאצים הללו נחלו הצלחה, עמדו בפניו מכשולים רבים בניסיון לגרש אותם מארצות הברית.

ארצות הברית נתקלה בהתנגדות מצד פרשנים פוליטיים וקבוצות מהגרים, ומשמעותי מכך, בהיעדר שיתוף פעולה מצד גרמניה, אוסטריה ומדינות אחרות שסירבו לקבל את אותם אנשים חזרה אל תחומן. למעשה, המבצע לגירושו של סוהר טרווניקי האחרון שנותר בחיים, ב-2018, היה הצלחה נדירה.

תמונת הזיהוי של ג'ייקוס ריימר מטרווניקי (צילום: מחלקת המשפטים של ארצות הברית)
תמונת הזיהוי של ג'ייקוס ריימר מטרווניקי (צילום: מחלקת המשפטים של ארצות הברית)

"התקשיתי להאמין שזה המקרה"

מאמציו של המשרד לחקירות מיוחדות – לזהות, להעמיד לדין ולגרש את ריימר וסוהרים נאצים אחרים שאומנו בטרווינקי (בהם ג'ון דמיאניוק הידוע לשמצה) -מתוארים בספרה החדש והמצוין של העיתונאית החוקרת דבי צנזיפר.

מספר הזיהוי של ריימר ברשימת התורנויות של סוהרי טרווניקי היא 865, ושמו של הספר הוא "אזרח 865: המצוד אחר חייליו הנסתרים של היטלר באמריקה".

הספר של צנזיפר, זוכת פרס פוליצר, הוא עבודת מחקר היסטורית שקשה להניח מהיד. הספר מתאר לא רק את עבודתו הדקדקנית של המשרד לחקירות מיוחדות, אלא גם את חייהם האישיים של המשפטנים וההיסטוריונים שמאיישים אותו.

"הרעיון שהפושעים הנאצים האלה יכולים לחיות בשלווה על אדמת ארצות הברית ולגדל משפחות, לקבל קצבאות פנסיה וביטוח לאומי ולפרוש לגמלאות בשלווה וברוגע אחרי כל מה שידעתי על המלחמה, היה בלתי נתפס"

המשרד לחקירות מיוחדות הוקם ב-1979, וב-2010 מוזג עם המדור לביטחון פנים במחלקת המשפטים, לכדי יחידה חדשה של החטיבה הפלילית – המדור לזכויות אדם ותביעות מיוחדות.

כיום, צנזיפר משמשת כמנהלת התכנית לעיתונאות חוקרת בבית הספר לעיתונאות של אוניברסיטת נורת'ווסטרן, וכותבת עבור ה"וושינגטון פוסט". היא שוחחה איתנו על הגורמים שהניעו אותה להתחיל במחקר על נושא כה מאתגר.

"הרעיון שהפושעים הנאצים האלה יכולים לחיות בשלווה על אדמת ארצות הברית ולגדל משפחות, לקבל קצבאות פנסיה וביטוח לאומי ולפרוש לגמלאות בשלווה וברוגע אחרי כל מה שידעתי על המלחמה – על מה שחיילים אמריקאים הקריבו ועל מה שקרה ליהודים – היה בלתי נתפס. התקשיתי להאמין שזה המקרה, ורציתי לדעת על כך יותר", אומרת צנזיפר, 49.

צנזיפר לא שמעה על טרווניקי מעולם קודם לכן, למרות שנהגה ללכת לבית כנסת קונסרבטיבי בפילדלפיה בצעירותה ולקחה קורס על השואה באוניברסיטה.

רק הודות לשיחה מקרית עם משפטן ממחלקת המשפטים במסיבת הסילבסטר של 2016 היא שמעה על המחנה, שבו אנשי אס-אס אימנו יותר מ-5,000 שבויים סובייטים ואזרחים אוקראינים (חלקם ממוצא אתני גרמני) בין 1941 ל-1944.

אותם אנשי טרווניקי סייעו לנאצים לרצוח של 1.7 מיליון יהודים פולנים כששירתו כסוהרים במחנות הריכוז והמוות בלז'ץ, סוביבור, טרבלינקה, מיידנק ואושוויץ, והשתתפו במבצעים לחיסול גטאות רבים, בכלל זאת בוורשה, בקרקוב ובלובלין.

לאחר השיחה המעניינת, גם אם קודרת, במסיבה, צנזיפר קבעה פגישה עם ההיסטוריונית של מוזיאון ארצות הברית לחקר השואה, ד"ר אליזבת (ברי) וייט, שעבדה שנים רבות כהיסטוריונית במשרד לחקירות מיוחדות.

וייט סיפרה לצנזיפר על נסיעת מפתח שערכה עם עמיתה מהמשרד לחקירות מיוחדות, ההיסטוריון ד"ר פיטר בלאק, לפראג ב-1990.

זה היה זמן קצר לאחר נפילת מסך הברזל, וחוקרים מערביים השיגו סוף סוף גישה לארכיונים במזרח אירופה, שהכילו מסמכים ממלחמת העולם השנייה.

"היא סיפרה לי איך הם ישבו במרתפי הארכיונים המאובקים האלה, ומצאו שם רשימת תורנויות מ-1945 שחשפה את שמותיהם של 700 אנשי טרווניקי.

"כשהקשבתי לברי מתארת איך היא ופיטר זיהו חלק מהשמות, מפני שאלה היו אנשים שחיו כבר שנים בארצות הברית, הרגשתי צמרמורת", מספרת צנזיפר.

"אחרי השיחה עם ברי, הרגשתי מחויבת לזה", אומרת צנזיפר על המחקר שערכה והספר שכתבה. כבר נכתבו בעבר ספרים על ציידי נאצים, ובפרט על המשרד לחקירות מיוחדות, אך ספרה הוא הראשון שפונה לקהל הרחב ומתמקד במאמצי המשרד להביא את אנשי טרווניקי לדין – או קרוב לכך ככל האפשר.

קצין האס-אס גרופנפיהרר יורגן שטרופ מדריך כוח עזר משטרתי אוקראיני (אנשי טרווניקי), ורשה, פולין, 1943 (צילום: באדיבות יד ושם)
קצין אס-אס מדריך כוח עזר משטרתי אוקראיני (אנשי טרווניקי), ורשה, פולין, 1943 (צילום: באדיבות יד ושם)

לארצות הברית אין סמכות שיפוטית

מכיוון שלארצות הברית אין סמכות שיפוטית להגיש כתבי אישום פליליים נגד אותם אנשים, המשרד לחקירות מיוחדות ניסה לבנות תביעה אזרחית כדי לשלול מהם את אזרחותם האמריקאית, בגין הונאה בבקשות שהגישו לאשרות הגירה.

לדברי צנזיפר, היא לא הייתה יכולה לכתוב את "אזרח 865" ללא עזרתן הנדיבה של דמויות מפתח מהמשרד לחקירות מיוחדות, כמו בלאק, וייט והמנהל המשפטי לשעבר של המשרד, אלי רוזנבאום.

"קיימתי איתם ראיונות של שעות", היא מספרת. "פיטר ישב איתי לפחות 15 פעמים, כל פעם במשך 3 שעות לפחות, רק כדי לעזור לי להבין את ההיסטוריה.

"את יכולה לחפש את ההיסטוריה ולמצוא קצת פה, קצת שם, אבל אין מקור כתוב אחד מקיף להיסטוריה של טרווינקי. לא קל לחקור אותה. הרבה מההיסטוריה נמצאת בזיכרון של פיטר, מכיוון שהוא ליקט אותה ממקורות שונים.

"וכמובן, החלק של המשרד לחקירות מסוימות נמצא בזיכרון של פיטר ושל ברי. אז הייתי צריכה לשבת איתם במשך שעות על גבי שעות במשך שנתיים וחצי".

דבי צנזיפר (צילום: אריקה לנד)
דבי צנזיפר (צילום: אריקה לנד)

צנזיפר קיבלה גישה למסמכים מסווגים ואף ביקרה בכמה מקומות מרכזיים שמוזכרים בספרה, כמו ורשה, לובלין וטרווניקי, כדי שתוכל לדווח מהשטח.

היא שחזרה את צעדיהם של ההיסטוריונים של המשרד לחקירות מיוחדות בפראג, ובחנה גם היא את מסמך המפתח לחקירה סביב טרווניקי.

"מצאתי את אותה רשימה מקורית שהם מצאו. לבשתי כפפות לבנות והחזקתי אותה בידי", אומרת צנזיפר.

כדי לעורר עניין אצל הקורא, עלילת ספרה נעה קדימה ואחורה בזמן, בין סיפוריהם של ג'ייקוב ריימר ושל שני צעירים יהודים מלובלין, פליקס ווֹיצ'יק ולוצ'ינה סטרייבסקה, ששרדו את המלחמה למרות שעמדו לא פעם בפני המוות.

בני הזוג, שנישאו בגטו ורשה והיו הניצולים היחידים מקרב בני משפחותיהם, היגרו לארצות הברית אחרי המלחמה כדי להתחיל שם בחיים חדשים.

"זה ממש מקומם שהזוג היהודי הזה עשה כל כך הרבה בשביל להימלט מהנאצים, ובסופו של דבר מצא את עצמו חי בין כמה פושעים נאצים כאן בארצות הברית. זאת פשוט נראתה כמו דרך מתבקשת לספר את הסיפור"

צנזיפר בחרה לבנות את הספר בצורה הזאת כשהבינה שריימר היה תמיד צעד אחד מאחורי פליקס ולוצ'ינה.

"התוודעתי לסיפור של פליקס ולוצ'ינה", היא מספרת. "מעולם לא פגשתי אותם, אבל אני מרגישה כאילו הכרתי אותם, ובני המשפחה שלהם תמכו בי מאוד כשהם סיפרו לי את הסיפור שלהם. ניסיתי לשחזר את המסלול שלהם בפולין הכבושה.

"וכפי שגיליתי, ריימר עשה למעשה את אותו המסלול, כך שזה עזר לי למזג את שני הסיפורים. הם היו מלובלין והוא היה מלובלין. הם נשלחו לגטו ורשה, וריימר סייע בחיסול הגטו. הם הגיעו לארצות הברית, ובתוך שנה גם ריימר הגיע אליה.

"זה ממש מקומם שהזוג היהודי הזה עשה כל כך הרבה בשביל להימלט מהנאצים, ובסופו של דבר מצא את עצמו חי בין כמה פושעים נאצים כאן בארצות הברית. זאת פשוט נראתה כמו דרך מתבקשת לספר את החלק הזה של הספר".

שני צריפים ומגדל מים במבט על מחנה האימונים בטרווניקי. טרווניקי היה הן שמו של מחנה האימונים של האס-אס והן שמה של היחידה. המחנה הוקם בסמוך לכפר טרווניקי, כ-30 ק"מ מלובלין (צילום: באדיבות מוזיאון ארה"ב לחקר השואה)
שני צריפים ומגדל מים במבט על מחנה האימונים בטרווניקי. טרווניקי היה הן שמו של מחנה האימונים של האס-אס והן שמה של היחידה. המחנה הוקם בסמוך לכפר טרווניקי, כ-30 ק"מ מלובלין (צילום: באדיבות מוזיאון ארה"ב לחקר השואה)

החיים עצמם

צנזיפר, שסקרנותה התעוררה בנוגע לשאלה כיצד ההיסטוריונים והמשפטנים של המשרד לחקירות מיוחדות מצליחים לנהל חיים רגילים לכאורה בעודם עוסקים מבוקר עד ערב בזוועות השואה, מתארת בספר גם את את הרקע האישי שלהם.

"רציתי שהקוראים יבינו שיש להם חיים, משפחות והתמודדויות משלהם, ועדיין הם מסוגלים לעשות את העבודה הזאת, כשהם נלחמים באופוזיציה פוליטית, מתמודדים עם ההתנגדויות של גרמניה ושל מדינות אחרות, מנהלים מרוץ כנגד הזמן ומנסים להשיג תמיכה ציבורית כשהם מגישים כתבי אישום נגד קשישים. רציתי שהקוראים יבינו את מי שמאחורי השליחות הזאת", היא אומרת.

צנזיפר ציפתה לחשוף משרד של "נושאי צלב", בייחוד עובדיו היהודים של משרד החקירות. אולם הדימוי הזה אינו תואם לאנשים שהיא למדה להכיר.

"את לא יכולה להעמיד אדם לדין על סמך פשעים שהתרחשו לפני עשורים, אלא אם את מבינה את העולם שבו התרחשו הפשעים האלה. ההיסטוריונים סיפקו את ההקשר שנדרש להבנת מעשיהם של אותם רוצחים"

"פיטר וההיסטוריונים האחרים רצו להעמיד על דיוקן את העובדות ההיסטוריות, יהיו אשר יהיו. פיטר מאמין, כמו היסטוריונים אחרים, שאנחנו יכולים למנוע מדברים איומים להתרחש בעתיד אם נבין את העבר. כך שאף אחד מהם לא היו נחוש להביא את אותם אנשים לדין בכל מחיר – לפחות אלה שאני פגשתי.

"הם רצו לדעת את העובדות המדויקות, הם רצו להבין את ההיסטוריה ולעשות את זה בצורה קפדנית. הם לא הסתובבו ואמרו, 'תפסנו אותך, תפסנו אותך'. זה לא האופי של המשרד", היא אומרת.

"אזרח 865: המצוד אחר חייליו הנסתרים של היטלר באמריקה" מאת דבי צנזיפר (צילום: Hachette Books)
"אזרח 865: המצוד אחר חייליו הנסתרים של היטלר באמריקה" מאת דבי צנזיפר (צילום: Hachette Books)

צנזיפר רצתה להפנות זרקור אל ההיסטוריונים של המשרד ולהבליט את שיתוף הפעולה הקרוב ביניהם לבין התובעים. המשפטנים נוטים להיות הפָּנים של מקרים כאלה, וצנזיפר רצתה להראות את תרומת ההיסטוריונים.

"את לא יכולה להעמיד אדם לדין על סמך פשעים שהתרחשו לפני עשורים, אלא אם את מבינה את העולם שבו התרחשו הפשעים האלה. ההיסטוריונים סיפקו את ההקשר שנדרש להבנת מעשיהם של אותם רוצחים.

"חלק מהתובעים, כמו נד סטוטמן, לקחו איתם את ההיסטוריונים לכל מקום. ההיסטוריונים יכלו להצביע על שקרים בהודאות או בתיאורים שסיפקו אותם אנשים, מפני שהם הבינו את ההיסטוריה", אומרת צנזיפר.

הידיעה שעובדיו של המשרד לחקירות מיוחדות ויתרו על קריירות מכניסות הרבה יותר לטובת העבודה הקשה הזאת עוררה בצנזיפר השראה.

ג'ון דמיאניוק מוסגר מארצות הברית לישראל, פברואר 1986 (צילום: AP Photo/Nash, file)
ג'ון דמיאניוק מוסגר מארצות הברית לישראל, פברואר 1986 (צילום: AP Photo/Nash, file)

החוקר ששילם בחייו

אחד מעובדי המשרד הקריב הרבה יותר מאשר אפשרות לעבודה בשכר גבוה יותר. התובע מייקל ברנשטיין קיפח את חייו בטיסת פאן אם 103, הטיסה שהופלה ב-1988 על ידי טרוריסטים במה שנודע לאחר מכן כ"פרשת לוקרבי".

ברנשטיין, 36 במותו, היה בדרכו חזרה לוושינגטון מפגישה שבה ממשלת אוסטריה חתמה סוף סוף על הסכמה לקבל חזרה פושעי מלחמה נאצים.

בתחילה האוסטרים דחו בבוז את הרעיון של הסכם גירוש, אבל עד 1988 הם שינו את דעתם. לאחר משא ומתן בוושינגטון שהסתיים ללא תוצאות, האוסטרים התעקשו על קיום פגישה נוספת בווינה.

ברנשטיין טס לשם והשיג ניצחון חיוני עבור המשרד לחקירות מיוחדות, אבל הוא מעולם לא שב הביתה לחג החנוכה כפי שהבטיח לילדיו.

עוד 1,426 מילים
כל הזמן // שבת, 18 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: "שוחחתי עם פוטין בנוגע לנעמה יששכר, אני אופטימי"

גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לתועלת פוליטית – לא יכול להיות ראש ממשלה" ● יושב ראש הוועדה המסדרת ניסנקורן פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הבהרה לגבי כינוס המליאה ● פרץ: "לא פחדתי לא לעבור את אחוז החסימה. מה שעמד לנגד עיניי, זה אהבת מדינת ישראל" ● בליכוד יבקשו להדיח את ח"כ היבא יזבק בשל "תמיכה בטרור"

עוד 23 עדכונים

גם כן סטרטאפ

אני מנסה להיזכר מתי עלה בראשי הרעיון, והתמונה שקופצת לי מול העיניים היא "הרדיו של נמרוד", בני. תיבה צהובה מלבנית לפעוטות מפלסטיק בלתי שביר, שכשמפעילים את הכפתור רצה עלילה קטנה מצוירת בליווי מוסיקה. לא זוכרת איזו בדיוק, אבל מהסוג של דיסני, משהו כמו Small Small World. חינני לגמרי ובטח לא מזיק.

וככה יצא שבאחת הפעמים שהזדמנתי להלוויה או אזכרה, בעודי צועדת במשעולים, צץ לי רעיון מול המצבות של יוצאי גרוזיה והסביבה, שנוהגים לחרוט תמונה יפה של יקירם על השיש השחור וסביבה תכתובת ארוכה ככל שניתן על אישיותו של המנוח. ומה, חשבתי לעצמי, האם לא הגיע הזמן לשכלל זאת למשהו הרבה יותר ממשי?

למה לא לקחת את הקופסה המזמרת שלעולם לא נשברת, ולהכין לה בית מדויק, סוג של חלון, בתוך המצבה בחלקה העליון? בכל תיבה כזו יהיו תמונות ושירים וסיפורים על המת האהוב, ערוכים ומוכנים לצפייה, כך שכל עובר אורח, עצוב ככל שיהיה, יוכל להפעיל את הכפתור שיפתח מסך עמיד לכל מזג אוויר, וישמע כאוות נפשו וסקרנותו על חייו של מי ששוכב כרגע למרגלותיו במצב של מנוחת עולמים.

למה לא לקחת את הקופסה המזמרת שלעולם לא נשברת, ולהכין לה בית מדויק, סוג של חלון, בתוך המצבה בחלקה העליון? בכל תיבה כזו יהיו תמונות ושירים וסיפורים על המת האהוב, ערוכים ומוכנים לצפייה

ומכיוון שהרעיון הזה התיישן בינתיים מבחינה טכנולוגית – נמרוד חגג מזמן יומולדת 29 – מה הבעיה לשים איזה דיסק און-קי עם מסך? ואז גם תהיה אפשרות להתאים את הסרטונים לרצון בני המשפחה האוהבים והאוהבים פחות וליחסם המשתנה למנוח.

ואולי לעבור לשבב? או להצמיד למצבה זוג משקפיים עם אוזניות, ומי שירצה לצפות יוכל לחבוש אותן, כך שהסאונד לא יפריע לכל מי שעובר בשביל, ובטח לא לשכניו של המנוח הקבורים סביבו שיימאס להם לשמוע אותו ועליו.

מצד שני, יש כאן פוטנציאל מדליק להיווצרות מריבות בין קרובי המשפחה – מי ראשון, למי מגיע ומי היה בשנה שעברה הראשון, אבל השנה לא נרשמו לזכותו מאמצים בכיוון טיפוח זכרו של הנפטר?

מה הבעיה לשים איזה דיסק און-קי עם מסך? ואז גם תהיה אפשרות להתאים את הסרטונים לרצון בני המשפחה האוהבים והאוהבים פחות וליחסם המשתנה למנוח. ואולי לעבור לשבב? או להצמיד למצבה זוג משקפיים עם אוזניות

מה שמזמין באופן טבעי את הצורך לפתוח דף אקסל עם רשימות מדויקות למי מגיע, ולשכלל שיטת ניקוד בה ייחשבו לאחור גם הימים שהמנוח שהה במחלתו הסופנית בבית של אחד האחים שטיפל בו במסירות, מול אלה שרק באו לבקרו וברחו אחרי חצי שעה גג.

וגם להוסיף חידות על חייו באמצעות אפליקציה, כנהוג ממש בימים אלה בעדות הנכדים והנכדות שרק ככה מוכנים לשמוע סיפורים בלי פואנטה.

ובינתיים, יעברו בשביל בסקרנות בלתי נשלטת היוצאים מלוויה כואבת, ויתחילו לדמיין איך ייראו הסרטונים שלהם, ואיך ייראו הריבים שלהם. שהרי סתם לבוא בשקט ולראות ולהתייחד – לא שווה. עדיף המולה קטנה שתעביר את חווית בית הקברות עם קצת פחות חרדות.

מה שמזמין את הצורך לפתוח דף אקסל עם רשימות מדויקות למי מגיע, ולשכלל שיטת ניקוד בה ייחשבו גם הימים שהמנוח שהה במחלתו הסופנית בבית אחד האחים שטיפל בו במסירות, מול אלה שרק ביקרו וברחו אחרי חצי שעה גג

ובעודי מעלה על הכתב את הרעיונות הללו, העולם שמחוץ לבית הקברות בגבול בת ים חולון, שם קבורים הוריי, משתכלל והולך, וכבר אפשר להרהר איך נחבר משחק מחשב מושלם עם הולוגרמות וסימולאטור: "פגוש את יקירך". תן לו לדבר ולרקוד ולשיר ולאהוב אותך, ואחר כך תודיע לו מה אתה חושב עליו באמת. הוא גם יענה לך את מיטב התשובות ובאותן האינטונציות המעצבנות שממש התגעגעת אליהן.

ומשם הדרך קצרה לפיתוח הבא – למה רק בבית קברות? שיהיה לכולנו עותקים בבית שיתחברו למסך הנייד המחשב או הטלוויזיה. תבוא הביתה עייף מהעבודה ותעלה את אימא או את אבא או את אחיך המעצבן או האהוב ז"ל, ותבלה איתם.

ואז יתחילו לייצר ערכות מיוחדות לבית, הרבה יותר עליזות וצבעוניות שלא מזכירות בכלל בית קברות. ואז כשישאל מוישה את אשתו שרי, "איפה את?" היא תענה: "עם אימא. היא בדיוק מזכירה לי את הרצפט לעוגת השמרים עם הבננות שאתה כל כך אוהב". והוא מאמין לה.

ילידת תל אביב (1947), למדה קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת ת"א. היתה כתבת צלמת ועורכת ב"חדשות" ו"הארץ" וכתבת ב"מוניטין". כדוקומנטריסטית יצרה את הסרט "בעיני רוחן" (ערוץ 8, 2000) שזכה בפרס ראשון בפסטיבל הסרטים הבי"ל בחיפה, ואת "נפש צ'רקסי הומייה" (ערוץ 10, 2005). לימדה עיתונאות ב"כותרת" וב"מכללה למינהל", ולמדה צילום בניו יורק ובת"א. תערוכת צילומיה "מישירה מבט לשקיעה" (2017) הוזמנה והופקה על ידי עיריית ת"א. כתבה ופרסמה את הרומן "כשנגמרו לה המילים" (יולי 2019). אמא של נמרוד

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 614 מילים ו-1 תגובות

"אתה עייף, חולה ונגעל מעצמך"

אדי דה וינד ההולנדי התנדב לשמש כרופא במחנה ריכוז, כדי להציל את חייה של אמו ● כאשר הגיע לשם, הבין שעשה עסקה עם השטן ● האם כבר נשלחה לאושוויץ - ובהמשך גם בנה ● אבל דה וינד שרד את מחנה המוות, ואף כתב שם ספר נדיר על החיים בשואה ● כעת, הספר הנשכח מקבל חיים חדשים ● בנו, מלצ'ר: "בראש שלו הוא נשאר באושוויץ"

עוד 1,154 מילים

שר החוץ הבחרייני, ח'ליד בן אחמד אל-ח'ליפה, הודח במפתיע אחרי 15 שנה בתפקיד ● השנה הוא הצטלם עם שר החוץ ישראל כ"ץ, תקף את איראן בחריפות, והתראיין לזמן ישראל ולכלי תקשורת נוספים בארץ ● מומחים חוששים כי שילם את המחיר לאחר ש"הרחיק לכת יותר מדי" ● ובישראל מקווים כי פיטוריו לא יפגעו ביחסים העדינים בין המדינות

עוד 1,103 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַשְּׂמֹאל

זמן ישראל מציג: "ההולכים אל האבדון", קברט טראגי-קומי, תמונה אחרונה (בינתיים) ● בהשתתפות: שמאלנית נסערת, שמאלן קשוח, שמאלנית מאוכזבת ושמאלן סרקסטי

עוד 615 מילים

סוגרים עשור

פרשנות חודש וחצי לבחירות, הליכוד והימין בכאוס מוחלט

החיבור הכפוי בימינה, מחיקת הבית היהודי, אירועי בקשת החסינות, הפיאסקו של מינוי השרים הבכירים, פרשת ביטן והיחסים המעורערים עם אדלשטיין - כל אלו הופכים את הליכוד והימין לזירה של התכתשויות ותככים, דווקא בימים שבהם צריך איחוד שורות ● שר בליכוד לזמן ישראל: "עם הטירוף הזה אי אפשר ללכת לבחירות"

עוד 691 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לבנט מפריעה תמונת מחבל בסלון אבל אין לו בעיה לעבוד עם מורשעי המחתרת היהודית

שר הביטחון סירב לצרף את מפלגתו של איתמר בן-גביר לרשימת ימינה, בטענה שיש לראש עוצמה יהודית תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ● אבל לבנט עצמו קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם חברי המחתרת היהודית, אשר השתתפו בפיגועים נגד פלסטינים והורשעו בטרור, והוא קיים קשרים עקיפים עם מורשעים וחשודים נוספים במעורבות בטרור ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

נתוני התעסוקה כשהממשלה לא מתפקדת, האבטלה עולה

העלייה באבטלה היא תוצר לוואי של השיתוק הפוליטי, ושל ממשלת המעבר שאינה מוסמכת לבצע פרויקטים גדולים ● יש גם חדשות טובות: אוכלוסיות חדשות הצטרפו למעגל מחפשי העבודה - בעיקר נשים ערביות - וכעת הן נחשבות "מובטלות" ומשפיעות על הסטטיסטיקה ● ומה עם החרדים? ממשלת נתניהו עשתה הכל כדי להשאירם בבית

עוד 858 מילים

דבר התובעת

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

עוד 4,615 מילים

סקרי מנדטים בערוצי החדשות: ללא שינוי בגושים

בן גביר: "פרץ תקע לי סכין בגב. אני הצלתי לו את הקריירה" ● פרץ: "הפרתי את המילה שלי, מצטער על כך בכל ליבי" ● סמוטריץ' קרא לבן גביר לפרוש: "ריצה שלכם תוריד לטימיון קולות רבים" ● במערכת הפוליטית זועמים על החלטתו של סמוטריץ' לבטל קווי אוטובוס בשבת

עוד 48 עדכונים

פרופ׳ אשר כהן: הטראומה של אפריל הכניעה את בנט

כהן, מבר אילן, חוקר כבר שני עשורים את דפוסי ההצבעה של אנשי הציונות הדתית ● כתומך מוצהר של הימין החדש, כהן קיווה שמפלגתו של בנט תרוץ עצמאית, במקביל לרשימה חרד"לית הכוללת את רפי פרץ, סמוטריץ' ובן-גביר ● אמש, ברגע האחרון, החליטו מפלגות הימין להתאחד שוב - ללא עוצמה יהודית ● בראיון לזמן ישראל, כהן מזהיר: "איחוד רחב מקטין את הסיכוי של גוש הימין"

עוד 1,781 מילים

תקלה נרחבת בחשבונות העסקיים בפייסבוק

מעקב זמן ישראל בשבוע שעבר פרסמנו תלונות של ישראלים, שסיפרו כי הפסידו כסף רב לאחר שהחשבונות העסקיים שלהם בפייסבוק נחסמו במפתיע ● פייסבוק לא הגיבה לפנייתנו בנושא, אך מתשובה שלה לאחד הלקוחות עולה: מדובר בתקלה טכנית נרחבת, שעדיין לא נפתרה

לאחר שלא התקבלה תגובה רשמית מפייסבוק לדיווח בזמן ישראל על הניתוקים והחסימות מהם סובלים בעלי עסקים שמתבססים על פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית, מתברר כי מדובר בתקלה נרחבת ברשת החברתית.

בסוף השבוע פרסמנו כי מאות אנשי עסקים בארץ ובחו"ל נתקלים בבעיה בניסיונותיהם לנהל את חשבונות הפייסבוק שלהם בחודש האחרון:

בקשות חוזרות ונשנות לזיהוי של המשתמש מחדש, ניתוקים תכופים של החשבונות, בקשות לשינוי ססמה ואף שליחת תמונת הפרופיל המקורית של החשבון כדי לוודא את זהות המשתמש.

במקרים רבים, אחרי דפוס הפעולה הזה מצד פייסבוק, מגיעה גם החסימה. החסימה משתחררת במקרים מסוימים לאחר יצירת קשר עם פייסבוק והגשת בקשה לשחרור החשבון.

ואולם כמה אנשי עסקים בעלי תקציבי פרסום של אלפי דולרים ליום בפייסבוק, שעמם שוחחנו, אומרים כי חלק מהפניות פשוט לא נענו.

אביתר, שעובד בתחום הפרסום הדיגיטלי וסבל מהתופעה, פנה לחברה בבקשה לטפל בבעיה הניתוקים התכופים, וקיבל את התשובה הבאה:

"ממה שתיארת אני מבין שאתה חווה לצערנו תקלה שהינה תקלה נרחבת המתרחשת בשבוע האחרון במספר רב של חשבונות. הצוותים הטכניים שלנו עמלים על מציאת פתרון כולל ונשמח לעדכנך ברגע שהתקלה תתוקן".

ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון
ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון

מאז קבלת התגובה של פייסבוק הניתוקים בחשבון של אביתר הפסיקו, אולם תלונות של בעלי עסקים אחרים שחשבונם נחסם ממשיכות לזרום לזמן ישראל.

יתכן כי גל הניתוקים וחסימת החשבונות הנוכחי קשור לעדכון הכלים לבדיקת הפרטיות של החשבונות שערכה פייסבוק בתחילת החודש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 200 מילים ו-1 תגובות

העגלים שניצלו מהשרפה באוסטרליה גססו בישראל

פעיל למען זכויות בעלי חיים תיעד עגלים גוססים ומתים במשלוח מאוסטרליה שהובא לארץ לפיטום ושחיטה ● התנאים שבהם מוחזקים העגלים עומדים בניגוד להבטחות משרד החקלאות ● ניסיונות חקיקה להפסקת המשלוחים החיים נתקעו בשל הבחירות ● ב-2019 הובאו מאוסטרליה 134 אלף עגלים וטלאים

עוד 1,225 מילים ו-1 תגובות

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרה מקבלים טפסים רק בעברית ובאמהרית

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי מארגון יש דין ● במשטרה טוענים כי לאחרונה החלו להנפיק טפסים בשפות נוספות ● אך רתיב נעאסאן - שהתלונן בימים האחרונים כי מתנחלים כרתו את עצי הזית שלו - קיבל טפסים רק בעברית ובאמהרית

לפני עשרה ימים נאלץ רתיב נעסאן להגיע שוב לתחנת משטרת בנימין על מנת להגיש תלונה. זה קרה אחרי שממנהלת התיאום והקישור (הגוף שמקשר בין צה"ל לפלסטינים) הודיעו לו שמתנחלים כרתו כמה עשרות עצי זית בחלקה ששייכת לו.

נעסאן, תושב כפר מוע'ייר שבשומרון (כ-25 ק"מ מצפון לרמאללה), כבר מורגל בזה: בשנים האחרונות הוא הגיש יותר מ-30 תלונות על כריתת עצים באדמותיו.

לטענתו, שום דבר לא יוצא מהתלונות ואיש לא נתפס, אבל הוא מתעקש להגיש אותן פעם אחר פעם, כדי שהדברים יתועדו.

כשנעסאן יוצא מתחנת המשטרה, הוא מחזיק בידו טופס המאשר שהתלונה הוגשה וכולל הסברים על שלבי הטיפול בה. אלא שהוא לא יכול להבין מה נכתב בטופס, שמודפס בשתי שפות: עברית ואמהרית.

מיותר לציין שרובם המכריע של הפלסטינים בשטחים לא יודעים לקרוא עברית, קל וחומר אמהרית. לתחושתם, העובדה שהם מקבלים מסמכים בשפה שגם לשוטרים ברור שהם אינם מבינים משקפת את יחס המערכת אליהם ואל התלונה.

מקבל עדכונים מהצבא על השטח שלו

בבעלות רתיב נעסאן ומשפחתו יש כ-1,000 דונם קרקעות חקלאיות באזור מוע'ייר. לחלק מהאדמות הוא מנוע מלהגיע משום שהן קרובות לגדר של כמה התנחלויות ומאחזים בסביבה, ביניהם עדי עד.

לשטחים הללו הוא רשאי להיכנס פעמים ספורות בשנה, בתיאום מראש עם הצבא. בשאר הזמן אין לו דרך לדעת מה מתרחש בהם. לעתים, כמו באירוע האחרון, הצבא מעדכן אותו שמישהו התנכל לעצי הזית שלו.

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי, מנהל מחלקת השטח בארגון יש דין, "נעסאן הוא מהפייטרים שיש להם צורך להרגיש שהם עושים משהו. זה עניין פסיכולוגי, תחושה שהוא לא מוכן לוותר".

איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)
איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)

"הלוואי וזה היה נכון"

בדוברות משטרת מחוז ש"י (יהודה ושומרון) אומרים שהטפסים הללו מונפקים אוטומטית מהמערכת המשטרתית, ושאם מגיש התלונה לא מבין את תוכנם החוקר יושב איתו ומסביר לו בעל פה בערבית מה כתוב במסמך.

פיראס אל עלמי, שמלווה תקופה ארוכה את רתיב נעסאן ומתעד את התיקים שהוא פותח, צוחק למשמע הדברים: "הלוואי וזה היה נכון. זה פשוט לא קשור למציאות".

ממשטרת ש"י נמסר עוד ש"אם המתלונן לא הבין את הדברים ניתן להפנות אותו שוב לתחנת המשטרה על מנת שיקבל הסברים. בזמן האחרון הוכנסה למערכת אפשרות להנפיק מסמכים גם בערבית ובאנגלית".

נשאלת השאלה מתי זה "הזמן האחרון", שכן נעסאן קיבל את הטופס הכתוב אמהרית ועברית רק בשבוע שעבר.

בתשובה לשאלה האם המערכת עברה שדרוג דרמטי והתחילה להנפיק טפסים בשפות אחרות ממש בימים האחרונים, נעניתי על ידי דוברת המשטרה ש"המשטרה מתפתחת כל הזמן".

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
עוד 365 מילים

ברגע האחרון: איחוד בימין ללא בן-גביר. עוצמה יהודית רצה לבד

ימינה האחרונה להגיש את הרשימה לכנסת, חמש דקות לפני חצות ● עוצמה יהודית בראשות בן-גביר רצה לבד ● בן-גביר: פרץ תקע לי סכין בגב ● פרץ התנצל בפני בן-גביר ● מוטי יוגב, שנדחק ברשימה המאוחדת למקום ה-11: הבית היהודי איבד את דרכו, פרץ אינו אדם ראוי ● ח"כ גדי יברקן שהודח מ"כחול לבן" והוחלף בידי אנדרי קוז'נוב שובץ במקום ה-20 בליכוד ● סתיו שפיר הודיעה שלא תתמודד לכנסת ה-23

עוד 75 עדכונים

טובעים השניים מן האחד

בצלאל סמוטריץ' עשה אתמול צעד גדול קדימה, אבל הציונות הדתית עשתה צעד ענק ברוורס ● מונע בנקמה ברפי פרץ ואיתמר בן-גביר, שר התחבורה הצטרף לימין החדש והפך לאורלי לוי אבקסיס של הימין - נטע זר במפלגה שדוגלת במצע רחוק משלו ● בימין החדש מקווים שסמוטריץ' יביא יותר קולות משהוא יבריח ● ובבית היהודי, בינתיים, אף אחד לא מאמין שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה ● פרשנות

עוד 561 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה