איור (צילום: istockphoto)
istockphoto
הוויכוח על יום השבתון בבחירות הבאות

ברוב המדינות לא עובדים בבחירות, איפה שכן - מצביעים פחות

בעקבות הקריאות לביטול יום השבתון בבחירות, בדקנו מה נהוג במדינות אחרות בעולם ● ברוב המדינות מצביעים ביום המנוחה הרשמי, מה שלא אפשרי בישראל מסיבות דתיות ● בארה"ב אין שבתון בבחירות, ושיעורי ההצבעה שם נמוכים מאוד - במיוחד בקרב עניים שחייבים לעבוד

אם עד מחר בערב (ד׳) לא יימצא מועמד שיאסוף 61 ח"כים אשר ימליצו עליו להרכבת הממשלה, הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ביום שני ה-2 במרס 2020.

במקביל להיערכות לבחירות המסתמנות, שבו ועלו במערכת הפוליטית קריאות לבטל את יום השבתון שניתן לעובדים בבחירות – בין היתר, בנימוק כי מדובר במערכת בחירות שלישית ויקרה שתתרחש בישראל בפרק זמן קצר מאוד.

בעקבות הקריאות הללו, זמן ישראל בדק האם יום שבתון בבחירות הוא "המצאה ישראלית", או שמדובר בנוהג רווח בשאר מדינות העולם.

מהבדיקה עולה כי מרבית ימי הבחירות במרבית מדינות העולם  -22 מ-27 מדינות האיחוד האירופי, רוסיה ובריה"מ לשעבר, אמריקה הלטינית, אוסטרליה, יפן, טורקיה, ועוד – מתקיימים ביום ראשון – יום המנוחה השבועי באותן מדינות – מה שמאפשר למרבית האזרחים להצביע מבלי להיעדר מעבודתם.

אבל בשל קדושת השבת בחברה היהודית-דתית, לא ניתן לקיים את הבחירות בישראל ביום המנוחה השבועי ה"טבעי" והמקובל בישראל.

הבחירות בארץ גם לא יכולות להתקיים בימים רביעי או חמישי, בגלל ספירת הקולות שאורכת יומיים. כך קרה שנותרו רק ימי שני ושלישי, ועריכת הבחירות בשלישי הפכה למסורת (בחירות ביום שני נערכו רק פעם אחת בעבר)

ומה עם השכנים שלנו במזרח התיכון? הבחירות במדינות ערב (פרט ללבנון) מתקיימות לרוב בשבת, כיוון שהיום הקדוש למוסלמים הוא יום שישי, אבל סוף השבוע במדינות ערב כולל את הימים שישי ושבת, כמו בישראל.

וכך, המצביעים המוסלמים יכולים להשתתף בחירות בסופ"ש מבלי "לחלל את יום שישי". אבל גם את המנהג הזה לא ניתן להעתיק לישראל, מאותן סיבות.

בנוסף, בישראל לא ניתן לקיים בחירות ביום ראשון, כי גם ההיערכות לבחירות כרוכה בחילול שבת (כמו ההכנות לאירוויזיון שנערך כאן, להבדיל).

בבריטניה, נהוג מאז המאה ה-17 לקיים את הבחירות בדרך כלל בימי חמישי, כדי ליצור "גשר" עם סוף השבוע ולאפשר לאזרחים לצאת לחופשות ולקניות.

המחוקקים הבריטים לא רצו לקיים בחירות ביום ראשון הקדוש, וגם לא בשישי או שבת, מכיוון שהעובדים קיבלו ביום שישי שכר ויצאו לשתות לשכרה והמחוקקים חששו שיצביעו כאשר הם שיכורים.

אבל הבחירות בארץ גם לא יכולות להתקיים בימים רביעי או חמישי, בגלל ספירת הקולות שאורכת יומיים. כך קרה שנותרו רק ימי שני ושלישי, ועריכת הבחירות בשלישי הפכה למסורת (בחירות ביום שני נערכו רק פעם אחת בעבר, ב-1984).

מצביעים בבחירות האמצע בארה"ב, 2018 (צילום: AP Photo/David Zalubowski, File))
מצביעים בבחירות האמצע בארה"ב, 2018 (צילום: AP Photo/David Zalubowski, File))

כמו באמריקה

למעשה, חוק מועד הבחירות הישראלי הוא העתק של החוק האמריקאי מ-1845, שקובע כי הבחירות יתקיימו ביום שלישי שלאחרי יום השני הראשון בנובמבר. כלומר, יום שלישי הראשון שחל בנובמבר אבל אינו הראשון בנובמבר (הבחירות שם מתקיימות בנובמבר, בגלל הזמן הארוך שנדרש בעבר לספירה, אבל לא ב-1 בנובמבר בגלל הקרבה לליל כל הקדושים ולספירות המלאי של סוף החודש).

היסטורית, הבחירות בארה"ב נקבעו ליום שלישי, מכיוון שהנסיעה לקלפי ארכה זמן רב, וכדי לא לחייב מצביעים מהחברה האמריקנית האדוקה של אותם ימים, להצביע או להיות בדרכים בימים שבת או ראשון, ששניהם נחשבו אז לימי קודש – ונשמרו בקפידה, בדומה לשמירה על השבת בציבוריות הישראלית כיום.

אך בארצות הברית, שבה הבחירות אינן נערכות לרוב ביום ראשון, המצביעים אינם זכאים ליום שבתון – מה שמעורר ביקורת רבה בחברה האמריקאית, משום שחלק גדול מהאזרחים נמצאים בעבודה ומתקשים להגיע לקלפי.

בארה"ב אין חוק פדרלי שמחייב להעניק לעובדים שבתון בבחירות. וכך, בחלק מהמדינות שם הונהג שבתון או נחקקו חוק שמאפשר לעובדים להיעדר מעבודתם כדי להצביע, אך במרבית ארה"ב העובדים צריכים למצוא זמן להגיע לקלפי.

בארה"ב נמתחת ביקורת חריפה על היעדר יום שבתון, שיוצר מצב שבו עובדים עניים אינם יכולים להצביע. בנוסף, החוק האמריקאי גם מחייב אזרחים לשלם אגרה כדי להצביע, ושולל מאסירים וכן ממי ששקוע בחובות את זכות ההצבעה). אלה הן גם חלק מהסיבות לכך שאחוזי ההצבעה בארה"ב הם מהנמוכים בעולם ועומדים על ממוצע של 61%. אחוז ההצבעה של העניים שם נמוך עוד יותר.

בארה"ב נמתחת ביקורת חריפה על היעדר יום שבתון, שיוצר מצב שבו עובדים עניים אינם יכולים להצביע. אחוזי ההצבעה בארה"ב הם מהנמוכים בעולם ועומדים על ממוצע של 61%. אחוז ההצבעה של העניים שם נמוך עוד יותר

מחקר של מכון Demos מצא ששיעור ההצבעה של העניים בבחירות בארה"ב נמוך בכ-30% מזה של המצביעים בעשירון העליון. עשירים מצביעים יותר מעניים בכל העולם, אבל בארה"ב הפער גדול במיוחד.

"המצב שבו נשללת מאזרחים זכות בסיסית רק בגלל מצבם הכלכלי הוא הפרה של אחד העקרונות הבסיסיים של החוקה שלנו", כתבו תאה סבסטיאן, יועצת של האגודה האמריקנית לזכויות האזרח, ודניאל לנג, פעיל בארגון לקידום הזכות להצביע, במאמר שפרסמו לפני שנה בניו יורק טיימס.

"אנחנו מספרים לעצמנו שהעניים – הצעירים, השחורים, המשפחות החד-הוריות וסתם אנשים עניים – לא מצביעים כי לא אכפת להם", נכתב במחקר של ארגון "All together fourth world" על אי-ההצבעה של העניים, "זהו מיתוס. כל בדיקה של העובדות מראה שהם לא מצביעים כי השיטה מונעת את זה מהם".

אנשים ממתינים בתור להצבעה בקלפי. ספטמבר 2019 (צילום: Flash90)
אנשים ממתינים בתור להצבעה בקלפי. ספטמבר 2019 (צילום: Flash90)

חג לדמוקרטיה או חגיגת קניות?

כדי לאפשר לעובדים קשי היום להצביע, הונהג במרבית מדינות העולם שבהן מתקיימות בחירות באמצע השבוע, כולל בישראל, יום שבתון חלקי.

ביום זה, מרבית מקומות העבודה סגורים, פרט לגופים שמפעילים ומסקרים את הבחירות עצמן, התחבורה הציבורית, וכן מקומות בילוי וחנויות שיאפשרו למצביעים לנצל את חגה של הדמוקרטיה לבילוי ולקניות.

יום השבתון החלקי אינו המצאה ישראלית. הוא מתקיים גם באירלנד, שבה הבחירות מתקיימות ביום שישי, כדי לא לפגוע בקדושת יום ראשון; בקנדה שבה יש בחירות ביום שני; בהולנד ובקוריאה הדרומית (יום רביעי); בקפריסין (שבת); בספרד (אין יום קבוע); ובהודו (במשך שבועיים שלמים, בגלל גודל המדינה).

במדינות שבהן יש שבתון, כמו בישראל, נמתחת ביקורת על המחיר הכלכלי שלו.  הביקורת הולכת ומחריפה בשנים האחרונות, ככל ש"משבר הדמוקרטיה" מעמיק ומדינות נכנסות לסחרור של בחירות חוזרות ונשנות, כפי שקרה בבלגיה, בספרד, וכעת גם אצלנו. בהתאחדות התעשיינים מעריכים שהמשק הישראלי מפסיד 12 מיליארד שקלים מקיומן של 4 מערכות בחירות בשנים 2019-2020.

בכתבה שפורסמה לאחרונה ב-BBC נטען שהבחירות, שנערכות בבריטניה בערך פעם בשנתיים, עולות למשלם המסים הבריטי כ-7 מיליארד ליש"ט (כ-40 מיליארד שקל) כשהן מתקיימות בקיץ וכ-8 מיליארד ליש"ט בחורף (בגלל עלות חימום הקלפיות). "למה זה צריך לעלות כל כך הרבה, ולמה ללכת כל כך הרבה פעמים בבחירות?" זועקות הכותרות בתקשורת הבריטית העוקצנית.

"יש כאן אבסורד. הרבה מאוד אנשים שמקבלים יום חופש לא טורחים להצביע. גם עובדים זרים ללא זכות הצבעה. ואם הקשיש צריך שהעובד הסיעודי שלו יישאר לידו ביום הבחירות, וייקח אותו להצביע – הוא צריך לשלם לו כפול.

ישראלה שטיר, שותפה בחברת שטיר להפקת תערוכות וכנסים וסגנית נשיא איגוד לשכות המסחר, אומרת כי יום השבתון "מייקר" את הבחירות בישראל שלא לצורך.

"יש כאן אבסורד", אומרת שטיר "הרבה מאוד אנשים שמקבלים יום חופש לא טורחים להצביע. גם עובדים זרים זכאים ליום חופש או לשכר כפול למרות שאין להם זכות הצבעה. ואם הקשיש צריך שהעובד הסיעודי שלו יישאר לידו ביום הבחירות, וייקח אותו להצביע – הוא צריך לשלם לו כפול.

ישראלה שטיר (צילום: רמי זרינגר)
ישראלה שטיר (צילום: רמי זרינגר)

"מצד שני, יש עסקים, בקניון מפוצץ או בטיילת, שזאת ההזדמנות שלהם לעשות בוננזה, והעובדים שלהם עובדים מהבוקר עד הערב ולא יכולים להגיע להצביע".

לדבריה, "הנזק הקשה ביותר הוא לעסקים הקטנים והחלשים, כמו מוסך, מינימרקט שכונתי או מעבדה קטנה למחשבים. אלה חברות שחיות מהיד לפה, עם מחזור קטן, וגם ככה מתקשות לשלם שכירות וארנונה ומסים וכו'. מבחינתם, גם יום אחד בשנה שבו המוסך צריך לשלם שכר כפול והמעבדה נסגרת, זה נזק".

"לעסקים בינוניים כמו חברת מזון או יבואן של ציוד רפואי, שמעסיקים 100 עובדים, בחירות שמתקיימות פעם בשנתיים-שלוש זה לא משמעותי. אבל השנה, עם ארבע מערכות בחירות, זה כבר כבד גם לחברה בינונית, אפילו לחברה גדולה".

עוד 1,096 מילים
כל הזמן // יום שישי, 17 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"אתה עייף, חולה ונגעל מעצמך"

אדי דה וינד ההולנדי התנדב לשמש כרופא במחנה ריכוז, כדי להציל את חייה של אמו ● כאשר הגיע לשם, הבין שעשה עסקה עם השטן ● האם כבר נשלחה לאושוויץ - ובהמשך גם בנה ● אבל דה וינד שרד את מחנה המוות, ואף כתב שם ספר נדיר על החיים בשואה ● כעת, הספר הנשכח מקבל חיים חדשים ● בנו, מלצ'ר: "בראש שלו הוא נשאר באושוויץ"

עוד 1,154 מילים

גם כן סטרטאפ

אני מנסה להיזכר מתי עלה בראשי הרעיון, והתמונה שקופצת לי מול העיניים היא "הרדיו של נמרוד", בני. תיבה צהובה מלבנית לפעוטות מפלסטיק בלתי שביר, שכשמפעילים את הכפתור רצה עלילה קטנה מצוירת בליווי מוסיקה. לא זוכרת איזו בדיוק, אבל מהסוג של דיסני, משהו כמו Small Small World. חינני לגמרי ובטח לא מזיק.

וככה יצא שבאחת הפעמים שהזדמנתי להלוויה או אזכרה, בעודי צועדת במשעולים, צץ לי רעיון מול המצבות של יוצאי גרוזיה והסביבה, שנוהגים לחרוט תמונה יפה של יקירם על השיש השחור וסביבה תכתובת ארוכה ככל שניתן על אישיותו של המנוח. ומה, חשבתי לעצמי, האם לא הגיע הזמן לשכלל זאת למשהו הרבה יותר ממשי?

למה לא לקחת את הקופסה המזמרת שלעולם לא נשברת, ולהכין לה בית מדויק, סוג של חלון, בתוך המצבה בחלקה העליון? בכל תיבה כזו יהיו תמונות ושירים וסיפורים על המת האהוב, ערוכים ומוכנים לצפייה, כך שכל עובר אורח, עצוב ככל שיהיה, יוכל להפעיל את הכפתור שיפתח מסך עמיד לכל מזג אוויר, וישמע כאוות נפשו וסקרנותו על חייו של מי ששוכב כרגע למרגלותיו במצב של מנוחת עולמים.

למה לא לקחת את הקופסה המזמרת שלעולם לא נשברת, ולהכין לה בית מדויק, סוג של חלון, בתוך המצבה בחלקה העליון? בכל תיבה כזו יהיו תמונות ושירים וסיפורים על המת האהוב, ערוכים ומוכנים לצפייה

ומכיוון שהרעיון הזה התיישן בינתיים מבחינה טכנולוגית – נמרוד חגג מזמן יומולדת 29 – מה הבעיה לשים איזה דיסק און-קי עם מסך? ואז גם תהיה אפשרות להתאים את הסרטונים לרצון בני המשפחה האוהבים והאוהבים פחות וליחסם המשתנה למנוח.

ואולי לעבור לשבב? או להצמיד למצבה זוג משקפיים עם אוזניות, ומי שירצה לצפות יוכל לחבוש אותן, כך שהסאונד לא יפריע לכל מי שעובר בשביל, ובטח לא לשכניו של המנוח הקבורים סביבו שיימאס להם לשמוע אותו ועליו.

מצד שני, יש כאן פוטנציאל מדליק להיווצרות מריבות בין קרובי המשפחה – מי ראשון, למי מגיע ומי היה בשנה שעברה הראשון, אבל השנה לא נרשמו לזכותו מאמצים בכיוון טיפוח זכרו של הנפטר?

מה הבעיה לשים איזה דיסק און-קי עם מסך? ואז גם תהיה אפשרות להתאים את הסרטונים לרצון בני המשפחה האוהבים והאוהבים פחות וליחסם המשתנה למנוח. ואולי לעבור לשבב? או להצמיד למצבה זוג משקפיים עם אוזניות

מה שמזמין באופן טבעי את הצורך לפתוח דף אקסל עם רשימות מדויקות למי מגיע, ולשכלל שיטת ניקוד בה ייחשבו לאחור גם הימים שהמנוח שהה במחלתו הסופנית בבית של אחד האחים שטיפל בו במסירות, מול אלה שרק באו לבקרו וברחו אחרי חצי שעה גג.

וגם להוסיף חידות על חייו באמצעות אפליקציה, כנהוג ממש בימים אלה בעדות הנכדים והנכדות שרק ככה מוכנים לשמוע סיפורים בלי פואנטה.

ובינתיים, יעברו בשביל בסקרנות בלתי נשלטת היוצאים מלוויה כואבת, ויתחילו לדמיין איך ייראו הסרטונים שלהם, ואיך ייראו הריבים שלהם. שהרי סתם לבוא בשקט ולראות ולהתייחד – לא שווה. עדיף המולה קטנה שתעביר את חווית בית הקברות עם קצת פחות חרדות.

מה שמזמין את הצורך לפתוח דף אקסל עם רשימות מדויקות למי מגיע, ולשכלל שיטת ניקוד בה ייחשבו גם הימים שהמנוח שהה במחלתו הסופנית בבית אחד האחים שטיפל בו במסירות, מול אלה שרק ביקרו וברחו אחרי חצי שעה גג

ובעודי מעלה על הכתב את הרעיונות הללו, העולם שמחוץ לבית הקברות בגבול בת ים חולון, שם קבורים הוריי, משתכלל והולך, וכבר אפשר להרהר איך נחבר משחק מחשב מושלם עם הולוגרמות וסימולאטור: "פגוש את יקירך". תן לו לדבר ולרקוד ולשיר ולאהוב אותך, ואחר כך תודיע לו מה אתה חושב עליו באמת. הוא גם יענה לך את מיטב התשובות ובאותן האינטונציות המעצבנות שממש התגעגעת אליהן.

ומשם הדרך קצרה לפיתוח הבא – למה רק בבית קברות? שיהיה לכולנו עותקים בבית שיתחברו למסך הנייד המחשב או הטלוויזיה. תבוא הביתה עייף מהעבודה ותעלה את אימא או את אבא או את אחיך המעצבן או האהוב ז"ל, ותבלה איתם.

ואז יתחילו לייצר ערכות מיוחדות לבית, הרבה יותר עליזות וצבעוניות שלא מזכירות בכלל בית קברות. ואז כשישאל מוישה את אשתו שרי, "איפה את?" היא תענה: "עם אימא. היא בדיוק מזכירה לי את הרצפט לעוגת השמרים עם הבננות שאתה כל כך אוהב". והוא מאמין לה.

ילידת תל אביב (1947), למדה קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת ת"א. היתה כתבת צלמת ועורכת ב"חדשות" ו"הארץ" וכתבת ב"מוניטין". כדוקומנטריסטית יצרה את הסרט "בעיני רוחן" (ערוץ 8, 2000) שזכה בפרס ראשון בפסטיבל הסרטים הבי"ל בחיפה, ואת "נפש צ'רקסי הומייה" (ערוץ 10, 2005). לימדה עיתונאות ב"כותרת" וב"מכללה למינהל", ולמדה צילום בניו יורק ובת"א. תערוכת צילומיה "מישירה מבט לשקיעה" (2017) הוזמנה והופקה על ידי עיריית ת"א. כתבה ופרסמה את הרומן "כשנגמרו לה המילים" (יולי 2019). אמא של נמרוד

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 614 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: "שוחתי עם פוטין בנוגע לנעמה יששכר, אני אופטימי"

גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לתועלת פוליטית – לא יכול להיות ראש ממשלה" ● יושב ראש הוועדה המסדרת ניסנקורן פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הבהרה לגבי הכינוס המתמהמה של המליאה ● איציק כהן מש"ס הודיע שלא יתמנה לשר השיכון; משולם נהרי ימונה לסגן שר הרווחה ● עיסאווי פריג' דחה הצעות לרוץ בכחול לבן וברשימה המשותפת

עוד 19 עדכונים

שר החוץ הבחרייני, ח'ליד בן אחמד אל-ח'ליפה, הודח במפתיע אחרי 15 שנה בתפקיד ● השנה הוא הצטלם עם שר החוץ ישראל כ"ץ, תקף את איראן בחריפות, והתראיין לזמן ישראל ולכלי תקשורת נוספים בארץ ● מומחים חוששים כי שילם את המחיר לאחר ש"הרחיק לכת יותר מדי" ● ובישראל מקווים כי פיטוריו לא יפגעו ביחסים העדינים בין המדינות

עוד 1,103 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַשְּׂמֹאל

זמן ישראל מציג: "ההולכים אל האבדון", קברט טראגי-קומי, תמונה אחרונה (בינתיים) ● בהשתתפות: שמאלנית נסערת, שמאלן קשוח, שמאלנית מאוכזבת ושמאלן סרקסטי

עוד 615 מילים

סוגרים עשור

פרשנות חודש וחצי לבחירות, הליכוד והימין בכאוס מוחלט

החיבור הכפוי בימינה, מחיקת הבית היהודי, אירועי בקשת החסינות, הפיאסקו של מינוי השרים הבכירים, פרשת ביטן והיחסים המעורערים עם אדלשטיין - כל אלו הופכים את הליכוד והימין לזירה של התכתשויות ותככים, דווקא בימים שבהם צריך איחוד שורות ● שר בליכוד לזמן ישראל: "עם הטירוף הזה אי אפשר ללכת לבחירות"

עוד 691 מילים
עודכן לפני שעה

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לבנט מפריעה תמונת מחבל בסלון אבל אין לו בעיה לעבוד עם מורשעי המחתרת היהודית

שר הביטחון סירב לצרף את מפלגתו של איתמר בן-גביר לרשימת ימינה, בטענה שיש לראש עוצמה יהודית תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ● אבל לבנט עצמו קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם חברי המחתרת היהודית, אשר השתתפו בפיגועים נגד פלסטינים והורשעו בטרור, והוא קיים קשרים עקיפים עם מורשעים וחשודים נוספים במעורבות בטרור ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

נתוני התעסוקה כשהממשלה לא מתפקדת, האבטלה עולה

העלייה באבטלה היא תוצר לוואי של השיתוק הפוליטי, ושל ממשלת המעבר שאינה מוסמכת לבצע פרויקטים גדולים ● יש גם חדשות טובות: אוכלוסיות חדשות הצטרפו למעגל מחפשי העבודה - בעיקר נשים ערביות - וכעת הן נחשבות "מובטלות" ומשפיעות על הסטטיסטיקה ● ומה עם החרדים? ממשלת נתניהו עשתה הכל כדי להשאירם בבית

עוד 858 מילים

דבר התובעת

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

עוד 4,615 מילים

סקרי מנדטים בערוצי החדשות: ללא שינוי בגושים

בן גביר: "פרץ תקע לי סכין בגב. אני הצלתי לו את הקריירה" ● פרץ: "הפרתי את המילה שלי, מצטער על כך בכל ליבי" ● סמוטריץ' קרא לבן גביר לפרוש: "ריצה שלכם תוריד לטימיון קולות רבים" ● במערכת הפוליטית זועמים על החלטתו של סמוטריץ' לבטל קווי אוטובוס בשבת

עוד 48 עדכונים

פרופ׳ אשר כהן: הטראומה של אפריל הכניעה את בנט

כהן, מבר אילן, חוקר כבר שני עשורים את דפוסי ההצבעה של אנשי הציונות הדתית ● כתומך מוצהר של הימין החדש, כהן קיווה שמפלגתו של בנט תרוץ עצמאית, במקביל לרשימה חרד"לית הכוללת את רפי פרץ, סמוטריץ' ובן-גביר ● אמש, ברגע האחרון, החליטו מפלגות הימין להתאחד שוב - ללא עוצמה יהודית ● בראיון לזמן ישראל, כהן מזהיר: "איחוד רחב מקטין את הסיכוי של גוש הימין"

עוד 1,781 מילים

תקלה נרחבת בחשבונות העסקיים בפייסבוק

מעקב זמן ישראל בשבוע שעבר פרסמנו תלונות של ישראלים, שסיפרו כי הפסידו כסף רב לאחר שהחשבונות העסקיים שלהם בפייסבוק נחסמו במפתיע ● פייסבוק לא הגיבה לפנייתנו בנושא, אך מתשובה שלה לאחד הלקוחות עולה: מדובר בתקלה טכנית נרחבת, שעדיין לא נפתרה

לאחר שלא התקבלה תגובה רשמית מפייסבוק לדיווח בזמן ישראל על הניתוקים והחסימות מהם סובלים בעלי עסקים שמתבססים על פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית, מתברר כי מדובר בתקלה נרחבת ברשת החברתית.

בסוף השבוע פרסמנו כי מאות אנשי עסקים בארץ ובחו"ל נתקלים בבעיה בניסיונותיהם לנהל את חשבונות הפייסבוק שלהם בחודש האחרון:

בקשות חוזרות ונשנות לזיהוי של המשתמש מחדש, ניתוקים תכופים של החשבונות, בקשות לשינוי ססמה ואף שליחת תמונת הפרופיל המקורית של החשבון כדי לוודא את זהות המשתמש.

במקרים רבים, אחרי דפוס הפעולה הזה מצד פייסבוק, מגיעה גם החסימה. החסימה משתחררת במקרים מסוימים לאחר יצירת קשר עם פייסבוק והגשת בקשה לשחרור החשבון.

ואולם כמה אנשי עסקים בעלי תקציבי פרסום של אלפי דולרים ליום בפייסבוק, שעמם שוחחנו, אומרים כי חלק מהפניות פשוט לא נענו.

אביתר, שעובד בתחום הפרסום הדיגיטלי וסבל מהתופעה, פנה לחברה בבקשה לטפל בבעיה הניתוקים התכופים, וקיבל את התשובה הבאה:

"ממה שתיארת אני מבין שאתה חווה לצערנו תקלה שהינה תקלה נרחבת המתרחשת בשבוע האחרון במספר רב של חשבונות. הצוותים הטכניים שלנו עמלים על מציאת פתרון כולל ונשמח לעדכנך ברגע שהתקלה תתוקן".

ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון
ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון

מאז קבלת התגובה של פייסבוק הניתוקים בחשבון של אביתר הפסיקו, אולם תלונות של בעלי עסקים אחרים שחשבונם נחסם ממשיכות לזרום לזמן ישראל.

יתכן כי גל הניתוקים וחסימת החשבונות הנוכחי קשור לעדכון הכלים לבדיקת הפרטיות של החשבונות שערכה פייסבוק בתחילת החודש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 200 מילים ו-1 תגובות

העגלים שניצלו מהשרפה באוסטרליה גססו בישראל

פעיל למען זכויות בעלי חיים תיעד עגלים גוססים ומתים במשלוח מאוסטרליה שהובא לארץ לפיטום ושחיטה ● התנאים שבהם מוחזקים העגלים עומדים בניגוד להבטחות משרד החקלאות ● ניסיונות חקיקה להפסקת המשלוחים החיים נתקעו בשל הבחירות ● ב-2019 הובאו מאוסטרליה 134 אלף עגלים וטלאים

עוד 1,225 מילים ו-1 תגובות

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרה מקבלים טפסים רק בעברית ובאמהרית

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי מארגון יש דין ● במשטרה טוענים כי לאחרונה החלו להנפיק טפסים בשפות נוספות ● אך רתיב נעאסאן - שהתלונן בימים האחרונים כי מתנחלים כרתו את עצי הזית שלו - קיבל טפסים רק בעברית ובאמהרית

לפני עשרה ימים נאלץ רתיב נעסאן להגיע שוב לתחנת משטרת בנימין על מנת להגיש תלונה. זה קרה אחרי שממנהלת התיאום והקישור (הגוף שמקשר בין צה"ל לפלסטינים) הודיעו לו שמתנחלים כרתו כמה עשרות עצי זית בחלקה ששייכת לו.

נעסאן, תושב כפר מוע'ייר שבשומרון (כ-25 ק"מ מצפון לרמאללה), כבר מורגל בזה: בשנים האחרונות הוא הגיש יותר מ-30 תלונות על כריתת עצים באדמותיו.

לטענתו, שום דבר לא יוצא מהתלונות ואיש לא נתפס, אבל הוא מתעקש להגיש אותן פעם אחר פעם, כדי שהדברים יתועדו.

כשנעסאן יוצא מתחנת המשטרה, הוא מחזיק בידו טופס המאשר שהתלונה הוגשה וכולל הסברים על שלבי הטיפול בה. אלא שהוא לא יכול להבין מה נכתב בטופס, שמודפס בשתי שפות: עברית ואמהרית.

מיותר לציין שרובם המכריע של הפלסטינים בשטחים לא יודעים לקרוא עברית, קל וחומר אמהרית. לתחושתם, העובדה שהם מקבלים מסמכים בשפה שגם לשוטרים ברור שהם אינם מבינים משקפת את יחס המערכת אליהם ואל התלונה.

מקבל עדכונים מהצבא על השטח שלו

בבעלות רתיב נעסאן ומשפחתו יש כ-1,000 דונם קרקעות חקלאיות באזור מוע'ייר. לחלק מהאדמות הוא מנוע מלהגיע משום שהן קרובות לגדר של כמה התנחלויות ומאחזים בסביבה, ביניהם עדי עד.

לשטחים הללו הוא רשאי להיכנס פעמים ספורות בשנה, בתיאום מראש עם הצבא. בשאר הזמן אין לו דרך לדעת מה מתרחש בהם. לעתים, כמו באירוע האחרון, הצבא מעדכן אותו שמישהו התנכל לעצי הזית שלו.

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי, מנהל מחלקת השטח בארגון יש דין, "נעסאן הוא מהפייטרים שיש להם צורך להרגיש שהם עושים משהו. זה עניין פסיכולוגי, תחושה שהוא לא מוכן לוותר".

איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)
איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)

"הלוואי וזה היה נכון"

בדוברות משטרת מחוז ש"י (יהודה ושומרון) אומרים שהטפסים הללו מונפקים אוטומטית מהמערכת המשטרתית, ושאם מגיש התלונה לא מבין את תוכנם החוקר יושב איתו ומסביר לו בעל פה בערבית מה כתוב במסמך.

פיראס אל עלמי, שמלווה תקופה ארוכה את רתיב נעסאן ומתעד את התיקים שהוא פותח, צוחק למשמע הדברים: "הלוואי וזה היה נכון. זה פשוט לא קשור למציאות".

ממשטרת ש"י נמסר עוד ש"אם המתלונן לא הבין את הדברים ניתן להפנות אותו שוב לתחנת המשטרה על מנת שיקבל הסברים. בזמן האחרון הוכנסה למערכת אפשרות להנפיק מסמכים גם בערבית ובאנגלית".

נשאלת השאלה מתי זה "הזמן האחרון", שכן נעסאן קיבל את הטופס הכתוב אמהרית ועברית רק בשבוע שעבר.

בתשובה לשאלה האם המערכת עברה שדרוג דרמטי והתחילה להנפיק טפסים בשפות אחרות ממש בימים האחרונים, נעניתי על ידי דוברת המשטרה ש"המשטרה מתפתחת כל הזמן".

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
עוד 365 מילים

ברגע האחרון: איחוד בימין ללא בן-גביר. עוצמה יהודית רצה לבד

ימינה האחרונה להגיש את הרשימה לכנסת, חמש דקות לפני חצות ● עוצמה יהודית בראשות בן-גביר רצה לבד ● בן-גביר: פרץ תקע לי סכין בגב ● פרץ התנצל בפני בן-גביר ● מוטי יוגב, שנדחק ברשימה המאוחדת למקום ה-11: הבית היהודי איבד את דרכו, פרץ אינו אדם ראוי ● ח"כ גדי יברקן שהודח מ"כחול לבן" והוחלף בידי אנדרי קוז'נוב שובץ במקום ה-20 בליכוד ● סתיו שפיר הודיעה שלא תתמודד לכנסת ה-23

עוד 75 עדכונים

טובעים השניים מן האחד

בצלאל סמוטריץ' עשה אתמול צעד גדול קדימה, אבל הציונות הדתית עשתה צעד ענק ברוורס ● מונע בנקמה ברפי פרץ ואיתמר בן-גביר, שר התחבורה הצטרף לימין החדש והפך לאורלי לוי אבקסיס של הימין - נטע זר במפלגה שדוגלת במצע רחוק משלו ● בימין החדש מקווים שסמוטריץ' יביא יותר קולות משהוא יבריח ● ובבית היהודי, בינתיים, אף אחד לא מאמין שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה ● פרשנות

עוד 561 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה