רשמית: הכנסת ה-22 פוזרה בחצות

סופית: הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ב-2 במרץ 2020

הישג למשותפת: חוק קמיניץ יוקפא במסגרת ההסתייגויות לחוק הקדמת הבחירות ● גדעון סער: מחר ח"כים נוספים יודיעו על תמיכה בי ● גנץ: "ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה" ● הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-26 בדצמבר ● ח"כ פורר: לבטל את השבתון בבחירות למי שלא מצביע ● ליברמן תקף בחריפות את נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?" ● ח"כ זוהר על ליברמן: "נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה"

 • הוועדה המסדרת מצביעה על פיזור הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • יו"ר כחול לבן, בני גנץ ביום פיזור הכנסת, 11 בדצמבר 2019 (צילום: Flash90/יונתן זינדל)
  Flash90/יונתן זינדל
 • מליאת הכנסת, ביום פיזור הכנסת 11 בדצמבר 2019 (צילום: Flash90/יונתן זינדל)
  Flash90/יונתן זינדל
 • אבי ניסנקורן בוועדה המסדרת לקראת פיזור הכנסת (צילום: יונתן זינדל/Flash90)
  יונתן זינדל/Flash90
 • פנינה תמנו שטה בוועדה המסדרת לקראת פיזור הכנסת, 11 בדצמבר 2019 (צילום: יונתן זינדל/Flash90)
  יונתן זינדל/Flash90
 • גנץ מגיע לישיבת סיעת כחול-לבן (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • ליברמן מגיע למסיבת עיתונאים בכנסת (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
07:15 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במתקפה חריפה מאוד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"אדוני ראש הממשלה כנראה שבגילך זכרונך בוגד בך ושכחת שתמכתי במתווה הנשיא שהעניק לך, ולא לבני גנץ, זכות לכהן ראשון כראש ממשלה. לו הייתי מתנהל כפי שאתה מתנהל, הייתי מצטרף לממשלת מיעוט עם 'כחול לבן' ללא היסוס. ההבדל בינינו, שלי יש ערכים ולך רק אינטרסים. ערך עליון עבורי הוא חברות משהו שזר לך לחלוטין", כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

ליברמן התייחס לאמרות עליו מצדו של נתניהו ומצד קרוביו, על כך ש"הוא מופעל על ידי גורמים עלומים מחו"ל", "ליברמן הוא 'סוכן'", "סוכן של כאוס". "אדוני ראש הממשלה, הפוסל במומו פוסל. אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם? אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר? אולי אתה הסוכן של ספנסר פרטריג'? אולי אתה משרת את האינטרסים הכלכליים של נתן מליקובסקי? גם כאן ההבדל בינינו שאצלי מעולם המטרה לא קידשה את האמצעים ומעולם לא החלפתי עקרונות בכיסאות. אז תסתכל בראי טוב טוב. שב עם עצמך ותעשה חשבון נפש".

לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות, בסילופים ובגרסאות זדוניות נגדי באופן אישי ונגד משפחתי וסביבתי הקרובה, היוצאים…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שלישי, 10 בדצמבר 2019

07:37 עריכה

ח"כ יואב קיש, מתומכיו של גדעון סער, על המחלוקת בתוך הליכוד בנוגע לתאריך הפריימריז. כזכור, בנימין נתניהו ותומכיו מעוניינים כי הפריימריז יתקיימו ב-23 בדצמבר, ואילו תומכיו של סער מעוניינים בתאריך 6 בינואר. "אנחנו רוצים שזה יהיה בתחילת ינואר, כדי להציג תכניות ברורות וכי יש עניינים מנהלתיים שצריך לטפל בהם", אמר בראיון לגל"צ.

"אנחנו לא צריכים סקרים, נתניהו ניסה כבר פעמיים ולא הצליח", המשיך קיש. "אנחנו מבקשים שלושה שבועות, וזה המינימום של המינימום. אפילו הודעה לבוחר הם לא מוכנים לשלוח כי אין מספיק זמן. כל מצביעי הליכוד יצטרכו להכריע בין שתי אפשרויות, או שאנחנו הולכים לממשלה בראשות גדעון סער, או שאנחנו הולכים לאופוזיציה בראשות נתניהו. כל מחנה הימין עוד יתגעגע לימיי ה-55".  

גדעון סער ויואב קיש, מרץ 2019 (צילום: Flash90)
גדעון סער ויואב קיש, מרץ 2019 (צילום: Flash90)
07:39 עריכה

ח"כ אורי מקלב, מיהדות התורה: "מה שמגמגם כמו בחירות ואולי מדדה כמו בחירות אז זה בחירות, אבל יש דברים שלא מגיעים בבחירות, אבל בעת נעילת שער, אנשים מוכנים לשנות את העמדות הנחרצות שלהם".

על מפלגתו אמר מקלב כי "העמדה שלנו היא לא נתניהו-לא נתניהו, אנחנו הולכים עם הליכוד, היו עליות וירידות, אבל אנחנו נמשיך עם זה. המפלגות החרדיות לא היו חסם. המפלגות הגדולות לא הצליחו להגיע ביניהן להבנה".

07:46 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) על המתקפה של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, על ראש הממשלה בנימין נתניהו: "יצא המרצע מן השק, נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה".

בנוסף אמר זוהר, "אני חושב שראש הממשלה בסופו של יום יגיע לבית משפט ויוכיח את חפותו. השאלה היא מתי, האם הוא יצטרך לעשות את זה עכשיו ולתת פרס לתקשורת, לשמאל וגם למשטרה ולפרקליטות ששיתפה פעולה כדי להפילו או בתום כהונתו באמצעות חסינות שאני מקווה שהוא יקבל אותה".

07:56 עריכה

ח"כ יואב סגלוביץ' (כחול לבן): "זה או נתניהו וענייניו או מדינת ישראל. אני מקווה שעד שתיים-עשרה בלילה תהיה פה התעשתות של מי שהוא עדיין רה"מ של כולנו"

עוד הוסיף סגלוביץ' בראיון לכאן חדשות, "אנחנו כולנו מסתחררים סביב בנאדם אחד, לקראת חנוכה כמו סביבונים. יש כרגע מול עינינו ראש ממשלת מעבר שיש לו כתב אישום עם שוחד והפרת אמונים והוא רוצה להסתתר – הוא יעשה הכל בשביל החסינות".

08:28 עריכה

השר ישראל כץ (הליכוד) תוקף את הסקר שפורסם אמש בחדשות 13, לפיו הליכוד בראשות גדעון סער מקבלת יותר מנדטים מאשר בראשות בנימין נתניהו: "זה ממש שקר. לבוא ולהציג את זה בצורה כזאת, זה ניסיון להגיד שיש מישהו שמקבל יותר מנתניהו. יש כאלה שיש להם רוב באולפנים, כמו גדעון סער, ויש כאלה שיש להם רוב בציבור. הרוב באולפנים הוא מניפולטיבי, הציגו את זה לציבור בצורה לא נכונה".

"הציבור לא האמין עד הרגע האחרון שהולכים לבחירות", הוסיף כץ בראיון לכאן רשת ב'. "כאן באופן מדהים אף אחד לא מתפשר מבחינת אלה שאנחנו ציפינו מהם – אם זה כחול לבן ואם זה ליברמן ואם זה עמיר פרץ. כמו שאני רואה את זה, רק בנימין נתניהו התפשר והתפשר והתפשר".

השר הודיע כי הוא מתכוון לפנות לשרים וחברי הכנסת מהליכוד כדי להתאגד למען נתניהו. "אנחנו מגבים אותו כי אנחנו אומרים שהוא בראש הליכוד וקוראים לציבור לתמוך בו. כולנו נפעל ביחד". על הפריימריז בתוך המפלגה אמר: "צריך לעשות את זה כמה שיותר מהר, כדי להיערך מול כחול לבן. אני חושב שבהיערכות נכונה, אני אופטימי".

08:34 עריכה

ח"כ גדעון סער שולח תנחומים לקהילה היהודית בניו ג'רזי, בעקבות הירי במרכול הכשר.

08:39 עריכה

בדרך לבחירות. איך צפויה הכנסת להתפזר היום? ב-09:30 תתכנס הוועדה המסדרת לדיון טכני בחוק. בשעה 11:30 החוק לפיזור הכנסת יגיע למליאה לקריאת טרומית, משום שמדובר בהצעת חוק פרטית. לאחר מכן הוועדה המסדרת תתכנס שוב, על מנת להכין את החוק לקראת הקריאות הבאות. לפי הערכות, אם לא יצוצו הפתעות של הרגע האחרון, בשעות הערב הח"כים יעלו לדוכן הנואמים במליאה ובסביבות 23:00 החוק צפוי לעבור, הכנסת ה-22 תפוזר באופן רשמי והקמפיינים יתחילו. או ליתר דיוק ימשיכו.

מליאת הכנסת העשרים ושתיים באוקטובר האחרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מליאת הכנסת העשרים ושתיים באוקטובר האחרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
09:32 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ', על הכרה באזרחים זרים דרך מבחן תיאוריה לאופניים חשמליים: "אני לא מכיר דבר כזה וכל עוד אני במשרד התחבורה הוא לא יקודם. אזרוח זוחל הוא דבר רע שלא יקרה במשמרת שלי".

09:34 עריכה

הוועדה המסדרת מתכנסת כעת לדון בחוק לפיזור הכנסת.

10:10 עריכה

יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר ביקש במהלך הדיון בוועדה המסדרת על הליך החקיקה לפיזור הכנסת לקדם את החוק לפיו יום החופש בבחירות יינתן רק למי שהולך להצביע.

10:16 עריכה

עמית סגל מדווח על מאחורי הקלעים של המשא ומתן: גם דרעי וגם שקד נפגשו יו"ר כחול לבן בני גנץ, והבטיחו לו שאם נתניהו יפר את הסכם הרוטציה הם יחברו אליו כדי למנוע זאת.

10:26 עריכה

הוועדה המסדרת בכנסת אישרה: הכנסת תצביע עוד היום על הקדמת הבחירות.

במהלך הדיון אמרה חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה: "יום עצוב. אות קלון לפוליטיקה הישראלית. דורשת לבטל את תוספת השכר של 1,500 שקלים לחברי הכנסת. לא מגיע לנו".

10:40 עריכה

ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בחירות שלישיות זו נקודת שפל למדינת ישראל, אבל נקודת השפל הזו מתחילה בראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים".

11:08 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ' תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא לא היה נאמן לנו אף פעם. הוא תמיד שם אותנו בסוף התור במשאים ומתנים".

בראיון בגלי ישראל, הוסיף סמוטריץ': "הוא ברמה האישית תמיד בגד בציונות הדתית, ועשה הכל כדי שתהיה כמה שיותר חלשה וכנועה. ההליכה שלנו עם נתניהו כרגע היא לא עם נתניהו האיש, אלא עם נתניהו הסמל. הניסיון של מערכת המשפט, בגיבוי של אמצעי תקשורת ואנשי שמאל קיצוני, להדיח את הימין מהשלטון באמצעות כתבי האישום המגוחכים האלו – זה משהו שאסור לתת לו יד".

בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
11:14 עריכה

הפריימריז בליכוד יתקיימו ב-26 בדצמבר, בעוד 15 ימים. כך מדווח עמית סגל.

11:41 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד) מברך על ההגעה להסכמה בעניין תאריך הבחירות לראשות מפלגת הליכוד – 26 בדצמבר. "אקיים קמפיין חיובי, נקי וענייני", הוא מבטיח. אנחנו מחכים.

11:53 עריכה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22. בשעה 12:00 תתכנס הוועדה המסדרת לקראת הקריאות הבאות.

12:06 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה: "הבחירות הקרובות יהיו שירת הברבור של הנאשם מבלפור".

12:22 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ: "מישהו אמר לי פעם שיום אחד נצטרך את החסינות. אמרתי לו – מה זה? משחקים בחסינות קשורים לשטיקים פוליטיים. אני מציע להתרחק מהאזור הזה. אין מקום לחסינות במקרה הזה. צריך לבדוק שישתמשו בחוקי החסינות במקרים שבהם צריך אותם".

"ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה", הוסיף גנץ בכנס החירום לשמירה על שלטון החוק בכנסת. "המאבק על החסינות הוא מאבק מתמשך בין שלוש מערכות בחירות שנועדו לעניין הזה. להגיע לרוב שיבטיח חסינות. כנגד זה אנו חייבים לקום".

12:53 עריכה

מליאת הכנסת אישרה את בקשת הוועדה המסדרת בדבר הקמת ועדה מיוחדת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23. את הקמת הוועדה אושרה במליאה ברוב של 18 תומכים וללא מתנגדים.

13:00 עריכה

ח"כ אחמד טיבי כבר מתוכנן ליום שאחרי הבחירות השלישיות

13:13 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כחול לבן רימו את הבוחרים שלהם".

בישיבת סיעתו האשים ליברמן את שתי המפלגות הגדולות בכישלון המשא ומתן ובהליכה לבחירות נוספות. "גם הליכוד וגם כחול לבן שיחקו משחק כפול כל הזמן. אנחנו התנהלנו בצורה הכי אחראית והכי ממלכתית, אבל חוץ מהליכוד, גם כחול לבן התנהגו בצורה מפקירה".

כמו כן, תקף את כחול לבן על כך ש"חשבו להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת". "אני לא יכול להכיל את זה ששלושת הרמטכ"לים חשבו לחבור לאנשים שתמכו בטרור. אנחנו עושים הפרדה בין החברה הערבית, לבין אותם ח"כים שמובילים לעימות מול הרוב היהודי".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בישיבת סיעתו, 11 בדצמבר 2019
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בישיבת סיעתו, 11 בדצמבר 2019
13:17 עריכה

שרת המשפטים לשעבר וח"כ איילת שקד: "קביעה של מערכת המשפט שראש הממשלה לא יכול להתמודד ולקבל את המנדט, זו השתלטות של מערכת המשפט על הדמוקרטיה בישראל. תנו לעם להחליט, הוא לא פחות חכם משופטי בג"ץ".

13:23 עריכה

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מגיב לליברמן: "אנחנו מבדילים בין הציבור הרוסי לגזען המושחת שעומד בראש מפלגת קש שקוראים לה ישראל ביתנו".

13:56 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ: "הפקרות זו מילה קטנה לזה. האם ישראל עדיין מדינה דמוקרטית? בספק. זו ההשחתה האמיתית של ביבי".

יו"ר העבודה-גשר: "ליברמן מוכיח שוב שהוא לא היה ולא יהיה פרטנר לממשלת שינוי. גנץ צריך אותנו".

13:58 עריכה

בנימין נתניהו צפוי לפתוח את מערכת הבחירות השלישית, מחר, בישיבת הר המור, כך מדווח כתב חדשות 12 יאיר שרקי.

15:07 עריכה

בבחירות הקרובות יהיו 70 אלף מצביעים חדשים, לפי מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית.

15:49 עריכה

בליכוד מציעים היום לנתניהו להודיע שהוא מוותר על חסינותו, כך לפי דיווחים שונים. המטרה היא לצבור תחמושת במשחק ההאשמות, כך שכחול-לבן יתפסו כמי שהובילו לבחירות ולא נתניהו.

16:23 עריכה

בעקבות הדיווחים, חלקם מצטטים "גורמים בליכוד", על כך שנתניהו שוקל הודעה שבה יכריז על ויתור על חסינות, בליכוד הוציאו את ההודעה הבאה:

"כחול לבן בבולמוס של ספינים, אחרי שהכשילו בכל דרך אפשרית ממשלת אחדות ונכשלו בהקמת ממשלת מיעוט עם אחמד טיבי ואיימן עודה. נותרו עוד כמה שעות. אם כחול לבן יסכימו להחיל את הריבונות על בקעת הירדן והיישובים ביהודה ושומרון, ניתן להקים ממשלה מייד ולמנוע בחירות".

16:37 עריכה

עימות בין חברי הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו ומיקי זוהר מהליכוד, בדיון הוועדה המיוחדת להכנת הבחירות, העוסק בין השאר בהגדלת תקציב הבחירות של המפלגות, כך מדווח כתבנו נתי יפת.

על פי התיקון לחוק הבחירות שנדון בוועדה, יחידות המימון שמקבלות המפלגות, בהתאם למספר חברי הכנסת שלהן, יגדלו ב-31% – מ-1.4 מליון שקל ליחידה ל-1.83 מיליון שקל.

בקריאה הטרומית על התיקון לחוק הבחירות, שהתקיימה בצהריים, הצביעו שבעה מחברי הכנסת של ישראל ביתנו נגד בגלל הגדלת המימון. בדיון בוועדה הביע שוב פורר התנגדות לתוספת המימון, ושאל: "איך אתם יכולים להסתכל לציבור בעיניים?“.

בתגובה אמר ח"כ זוהר כי הליכוד יסכים להשארת מימון הבחירות בשיעורו הרגיל, אם ישראל ביתנו תחשוף את הסכום שתורם לה מרטין שלאף, מקורבו של אביגדור ליברמן. "כמה זה, 10 מיליון דולר? 15 מיליון?“.

לדברי זוהר, הביטחון הכלכלי של ישראל ביתנו מעלה תהיות. "ואגב", הוסיף, "הם לא צריכים לתת לשלאף שום דבר בתמורה. רק דבר אחד: לא להצטרף לממשלה של נתניהו".

בתגובה פנה אליו פורר וביקש שאם הוא כל כך בטוח בדבריו, שיצהיר מראש שהוא מוכן להסרת חסינותו לצורך תביעת הדיבה שתוגש נגדו על טענותיו. בתגובה אמר זוהר שהוא שאל, לא אמר.

16:43 עריכה

החוק לפיזור הכנסת וקיום בחירות ב-2 במרץ וכן תיקונים והתאמות לחוק הבחירות הן שתי ההצעות שאושרו בדקות האחרונות לקריאה ראשונה על ידי ועדה מיוחדת בכנסת שעסקה בכך. ההצעות יעלו לדיון והצבעה במליאה בקריאה ראשונה.

17:26 עריכה

"לאחר שיאושרו הפריימריז יהיו חברים נוספים שיצטרפו", כך אומר גדעון סער שנכון לעכשיו רק מיכל שיר ויואב קיש תומכים במועמדותו לראשות הליכוד.

17:49 עריכה

השר לבטחון פנים גלעד ארדן מברך את הנשיא טראמפ על החלטתו לחתום על צו נשיאותי שיגדיר את היהדות כלאום.

18:30 עריכה

ליברמן סופג אחר הצהריים גל של התקפות מימין. השר סמוטריץ' אומר שהוא לא עשה דבר חוץ מקידום עצמי, משה גפני אומר שהשיחות איתו הן סתם באוויר, מיקי זוהר טוען שליברמן מונע כל ממשלה שאינה בראשותו ודוד ביטן אומר שלא ברור לו "למה צריך להצביע לו? הוא נשאר תמיד באמצע". כל הדוברים אמרו את הדברים לגלי צה"ל.

19:15 עריכה

עיריית בת ים דחתה את ההצעה לתחבורה ציבורית בשבת. חברי מרצ וישראל ביתנו הצביעו בעד, כל השאר התנגדו.

19:24 עריכה

מליאת הכנסת מתחילה לדון בחוק פיזור הכנסת ה-22. ההצבעה תתקיים לאחר שכל הדוברים יסיימו לדבר. 66 דוברים נרשמו לדבר בדיון, אם כי ככל הנראה לא כולם יממשו את זכותם.

19:49 עריכה

לפיד ממשיך בקו שלו, לתקוף את ראש הממשלה שנאחז במושכות השלטון כדי לצבור כוח בזירה המשפטית.

20:11 עריכה

נתניהו, שלפני מספר שעות נפוצו ידיעות על כך שהוא שוקל לוותר על החסינות, הוציא כרגע הודעה נוספת על הספינים שיריביו מפיצים, כביכול. בנוסף, בליכוד מכחישים את הדיווח כאילו הציעו רוטציה לעמיר פרץ:

"בשעות האחרונות כחול לבן עושים מבול של ספינים. הם רוצים להסתיר את העובדה שהם עשו הכל כדי להימנע מהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה שהייתה מספחת את בקעת הירדן, מחילה את הריבונות הישראלית על היישובים ביו״ש. הם ניסו לעשות הכל כדי להקים ממשלת מיעוט עם תומכי הטרור איימן עודה ואחמד טיבי וגם בזה הם נכשלו. הם כפו עלינו בחירות חדשות. זה מיותר וכדי למנוע שזה יחזור על עצמו עוד פעם יש רק דבר אחד לעשות וזה לנצח ולנצח בגדול – וזה מה שנעשה".

20:14 עריכה

"נתניהו מקבל את הצ'אנס האחרון שלו" אומר ח"כ דוד ביטן לחדשות 12, ומבהיר: "צ'אנס אחרון להביא 61 מנדטים באופן עצמאי … צ'אנס אחרון מבחינתו … נכון שזה קרה פעמיים, פעם אחת שלא באשמתו ופעם שניה אף אחד לא יכל להקים ממשלה".

20:35 עריכה

הטונים עולים והקמפיין עוד לא התחיל:

21:32 עריכה

מרכז הליכוד יסכם מחר על תאריך לבחירות לראשות הרשימה.

21:52 עריכה

איימן עודה מסמן את המטרה הבאה. בשביל 15 מנדטים המשותפת תצטרך להוציא מהבית הרבה יותר מ50% מהמצביעים הפוטנציאלים שלה:

21:57 עריכה

יועמ"ש הכנסת איל ינון הודיע כי הדיונים על חוק פיזור המליאה יוכלו להימשך גם אחרי חצות, אז יפקע המנדט של הכנסת למנות מועמד. 66 ח"כים אמורים לדבר בדיון לקראת ההצבעות ה-2 ו-3.

22:21 עריכה

הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-22 והקדמת הבחירות ל-2 במרץ אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 92 בעד ואפס מתנגדים.

22:44 עריכה

לפי דיווחים לא רשמיים, בכחול-לבן מזהירים את החרדים, מכך שאם חברי הליכוד לא יגיעו להצבעה על פיזור הכנסת שתקבע את התאריך ל-2 במרץ, כחול-לבן תתן לכנסת להתפזר מעצמה והתאריך יקבע לפורים, ה-10 במרץ.

22:53 עריכה

ח״כ סתו שפיר מהמחנה הדמוקרטי לא מחכה שמערכת הבחירות תתחיל רשמית, וכבר קוראת לעמיר פרץ, היו״ר הקודם שלה, לאחד את מפלגת העבודה עם המחנה הדמוקרטי.

22:59 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף את פרקליט המדינה היוצא שי ניצן, אחרי שזה השתמש בראיון לחדשות 12 בדוגמה של פוליטיקאי הנאשם באונס, כדי להבהיר כי גורלו של נאשם בפלילים לא יכול להיקבע בבחירות אלא בבית המשפט.

ניצן, שמסיים בתחילת השבוע הבא את תפקידו כפרקליט המדינה, העניק ראיון לדני קושמרו מחדשות 12. בקטע מהראיון ששודר במהדורת החדשות הערב, אמר ניצן: "נניח שהייתה אישיות ציבורית אשר לצורך העניין אנס, והיית אומר לי: רוב הציבור הצביע בעדו. אז מה המשמעות של זה? זה לא עובד כך בשיטה הדמוקרטית המודרנית.

"אני לא משווה בין אונס לאישום הנוכחי (של נתניהו), אבל אי אפשר לקבל הכרעות משפטיות כמו בתוכנית ריאליטי. לא יכול להיות שגורלו המשפטי של אדם יוכרע לפי ההצבעה בקלפי".

נתניהו, בתגובה, תקף את ניצן במה שלטענתו הוא שימוש בקורבנות אונס, וקרא לו להתנצל. "כנראה שאין גבולות בניסיון להפיל את ממשלת הליכוד בהנהגתי", צייץ נתניהו.

עיתונאי מעריב בן כספית העיר לראש הממשלה, בצדק, שהוא מסלף את דברי ניצן.

23:23 עריכה

איך יודעים שהתחילה מערכת הבחירות? אהוד ברק חזר לזירה.

23:27 עריכה

קשה להאמין, אבל בלילה היסטורי זה, עם גל שידורים חיים, כולם מתעסקים בשאלה אחת: יגיע או לא יגיע?

הכוונה היא לבנימין נתניהו, כמובן: האם יגיע להצביע בכנסת על הליכה לבחירות, או שיעדיף להימנע ממצעד הבושה. כחול-לבן, כאמור, איימה על הליכוד, לפי פרסומים, שאם לא יגיעו בייצוג מלא להצביע בעד פיזור הכנסת – אז חברי הכנסת של כחול-לבן ייעדרו גם הם מההצבעה, מה שאומר שהכנסת תתפזר באופן אוטומטי, ומועד הבחירות יהיה ב-10 במרץ 2020, שזה שושן פורים.

במקרה כזה, המפלגות החרדיות בעיקר ייפגעו – וניכר שהאיום עובד כי על פי השמועות, נתניהו אכן יגיע להצביע הלילה.

23:57 עריכה

ח״כ דוד ביטן השיג את 800 החתימות הדרושות כדי לכנס את מרכז הליכוד ולהצביע באופן חשאי על ביטול הפריימריז לראשות הליכוד. הפרשן הפוליטי של זמן ישראל שלום ירושלמי חשף כבר בשבת האחרונה, כי ביטן פועל להשגת חתימות אלו.

ביטן העלה תמונה של עמודי החתימות לטוויטר – אבל נאלץ למחוק את הציוץ כעבור כמה דקות, שכן הצילום שהעלה חשף את תעודות הזהות של החותמים. מאוחר יותר, העלה ציוץ חדש עם תמונה פחות חושפנית.

00:00 עריכה

סתו שפיר הגישה תיקון לחוק פיזור הכנסת לפיו המדינה תפצה את העסקים הקטנים ואת העוסקים העצמאיים על ההפסד שנגרם להם מריבוי ימי השבתון לבחירות – ארבעה ימים מאז אוקטובר 2018 (הבחירות לראשות המקומיות) ועד לבחירות השלישיות לכנסת במרץ 2020.

00:01 עריכה

קול אורלוגין קורא חצות:  וכך, באופן רשמי, פוזרה על פי חוק הכנסת ה-22, אחרי פחות משלושה חודשים מאז נבחרה.

ישראל הולכת לבחירות שלישיות – ורק נותר לחכות ולראות שהחוק לפיזור הכנסת, הקובע את מועד הבחירות ב-2 במרץ 2020, יעבור ברוב קולות בשעות הקרובות. אם החוק לא יעבור – ואין ממש סיכוי שזה יקרה – אז הבחירות יתקיימו ב-10 במרץ 2020, בשושן פורים.

00:49 עריכה

ככה מייצרים פייק ניוז: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה ״לאלפים הערב״ שהגיעו להפגנת תמיכה בו, ליד מעון ראש הממשלה בירושלים. את הציוץ של נתניהו ליוותה תמונה שמראה קהל רב, וניתן היה להאמין שאכן הגיע למקום קהל גדול.

אלא שח״כ אסף זמיר מכחול-לבן העיר את תשומת לבו של נתניהו כי מדובר באותה קבוצת מפגינים בשלוש תמונות שחוברו להן יחדיו. בפועל, במקום התקבצו ככל הנראה כמה עשרות תומכים.

(למתקשים להבחין: שימו לב לאיש עם המשקפיים והסוודר האפור באמצע התמונה העליונה – הוא מופיע גם בצד השמאלי התחתון של שתי התמונות התחתונות).

01:47 עריכה

הישג עצום לרשימה המשותפת: במסגרת הגשת ההסתייגויות לחוק הבחירות לכנסת ה-23, שמטרתו לקבוע כי הבחירות יתקיימו ב-2 במרץ 2020, הצליח ח״כ אחמד טיבי מהמשותפת להביא לביטולו של ״חוק קמיניץ״ – התיקון שהועבר ב-2017 והחמיר מאד את הענישה בתחום הבנייה בלתי חוקית.

ביטול החוק היה אחד המטרות המרכזיות של הרשימה המשותפת והועמד כתנאי של המפלגה עוד בספטמבר, כשנשאו ונתנו עם כחול-לבן על המלצתם לנשיא המדינה על בני גנץ להרכבת הממשלה.

ביטול חוק קמיניץ לא התקבל בשמחה בקרב גורמים בימין, ותנועת רגבים צייצה גינוי חריף שמה שהיא כינתה ״מחטף״.

חוק פיזור הכנסת וקיומן של הבחירות ב-2 במרץ 2020 חשוב בעיקר למפלגות הדתיות: ללא החוק, הבחירות יתקיימו באופן אוטומטי ב-10 במרץ 2020, שושן פורים. לכן, על מנת להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית, מספר חברי כנסת מנצלים את ההזדמנות לרשום הישגים כתוספת הסתייגות לחוק.

מלבד ביטול חוק קמיניץ, שהתקבל כאמור, הכתבת הפוליטית של ״גלובס״ מדווחת על שלל נסיונות נוספים להעביר הסתייגויות אחרות – וחלקם אף מצליחים בזאת.

02:15 עריכה

בשעה טובה, החוק לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות ל-2 במרץ 2020 עבר את טיפול הוועדה המסדרת ויעלה עכשיו למליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. עוד יש סיכוי שנלך לישון הלילה.

03:04 עריכה

בשעה טובה (לא ממש, מאד מאוחר) החלה ההצבעה הסופית לפיזור הכנסת וקביעת מועד הבחירות ב-2 במרץ 2020. קדימה, אנשים, לא עשיתם כלום בכנסת הנוכחית – לפחות תפזרו אותה ביעילות. אנשים רוצים לישון, כבר אמרנו?

03:15 עריכה

בשעה 03:13, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע למליאת הכנסת להצבעה הסופית על חוק פיזור הכנסת והקדמת הבחירות.

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ במליאת הכנסת בהצבעה על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות (צילום: צילום מסך, ערוץ הכנסת)
בנימין נתניהו וישראל כ"ץ במליאת הכנסת בהצבעה על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות (צילום: צילום מסך, ערוץ הכנסת)
03:24 עריכה

השעה 03:21, כל מי שנרשם לדבר לפני העברת החוק הסופי ויתר – למעט ח״כ תמר זנדברג מהמחנה הדמוקרטי, שעלתה לדוכן כדי לנזוף ביו״ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרגעים קודם לכן נזף בח״כ אחמד טיבי על ״התנהגות לא פרלמנטרית״.

״אנחנו נצא הלילה לבחירות ונחזור כשכל הגישה המנותקת, הגזענית הזו תגיע לסיום״, אמרה למליאה. ״זה יהיה אחרי עשר שנים של זחיחות שלכם. אתם תלמדו שלא לעולם חוסן. אתם יודעים שאתם עומדים להפסיד בפעם השלישית.

״ולכן אנחנו נחזור לכאן בעוד מספר חודשים ברוב הרבה יותר גדול שמוביל את ישראל לכנסת חדשה״.

03:31 עריכה

אחרי הצבעות על שלל ההסתייגויות שצורפו לחוק לפיזור הכנסת וקביעת מועד הבחירות – סוף סוף הגיעה מליאת הכנסת ה-22 לקריאה שלישית ואחרונה.

החוק עבר ברוב של 95 בעד (96 – כולל ח״כ פנינה תמנו שטה, שכפתור ההצבעה שלה התקלקל) ו-7 מתנגדים.

זהו. התחלנו את מערכת הבחירות לכנסת ה-23.

ולרשימה המשותפת יש את יריית הפתיחה:

עוד 60 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 20 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אחרי הביקורת, רפי פרץ הודיע שהבחירות לראשות הבית היהודי יוקדמו וייערכו ביוני

בן גביר סיפר, שדחה את ההצעה להתמנות לשר או לשגריר בתמורה להסרת מועמדותה של עוצמה יהודית ● מסתמן רוב לפסילת מועמדותה לכנסת של היבא יזבק: הליכוד, ישראל ביתנו, כחול לבן והעבודה יתמכו בהדחה, מרצ והרשימה המשותפת יתנגדו ויהדות התורה תיעדר מההצבעה ● חוטובלי תתמנה לשרת התפוצות, אקוניס והנגבי יאיישו, בהתאמה, את תיקי הרווחה והחקלאות

עוד 33 עדכונים

עורו הומוסקסואלים, עורו

עורו, הומוסכסואלים, עורו! ביסכסואלים, התנערו משלשלאות המגדר! הזמן הגיע שבו כולנו מאוחדים ומאוחדות כדי להפיל את הפטריארכיה ולצעוד אל עבר עולם טוב יותר, אז קומו, התנערו, חלכאי ונדכאי המגדר.

סתם, על מי אני עובד – לא מאיתנו הגברים יגיע המזור וסופה של הפטריארכיה. לא אנחנו נביא לשיוויון בין המגדרים או לביטול מוחלט של איזושהי היררכיה בין מגדרים וזהויות מהסיבה הפשוטה שאנחנו, רובנו, גברים, ואנחנו די מרוויחים מהמצב הקיים שבו אנחנו השכבה החזקה יותר. משחר האנושות ידוע כי הדרך הכי טובה להרגיש בשליטה היא שתהיה שכבה אנושית שנתפשת כנמוכה יותר במדרג החברתי.

עורו, הומוסכסואלים, עורו! ביסכסואלים, התנערו משלשלאות המגדר! הזמן הגיע להתאחד להפלת הפטריארכיה ולצעוד אל עבר עולם טוב יותר. סתם, על מי אני עובד – לא מאיתנו הגברים יגיע סופה של הפטריארכיה

אבל למה בעצם? למה הומואים הם לא בני ברית פמיניסטיים טובים יותר? למה סיסג'נדרים/ות (כלומר, מי שאינו/ה טרנסג'נדר) לא-הטרוסקסואלים/ות (כלומר, הומואים, לסביות, בי-פאן-פולי ונטיות מיניות אחרות) לא הפכו לבעלי הברית הטובים ביותר של הקהילה הטרנסג'נדרית? או במילים פשוטות יותר, איך לא הבנו ששוביניזם וטרנספוביה קשורים להומופוביה, מזינים אותה וניזונים ממנה?

אז בואו נפרק את זה שניה ונבין מהי הומופוביה – הרי לא באמת מדובר ב"פחד" כמו שהמילה פוביה מציעה. הומופוביה היא רתיעה או שנאה להומואים ולהומואיוּת, כשהבסיס שלה הוא השנאה והרתיעה ממה ששונה. גבר שנמשך לגברים (בלעדית או חלקית) בוגד בעקרונות המקודשים של המגדר שלו – הוא מקבל על עצמו תפקיד של אישה, הוא כמו אישה. הוא חלש כמו אישה, הוא לא צפוי כמו אישה, לפעמים הוא אפילו נותן לגבר לחדור לו לגוף, ממש כמו אישה!

ה"בגידה" הזאת מערערת הרבה מאוד אנשים שגדלים על תפישה מגדרית מאוד מקובעת – גבר חזק מאישה, הוא מתחתן עם אישה, היא מביאה ילדים והוא מביא כסף ועוד כל מיני דברים שכולנו מכירים כי הם נפוצים כמו שטפונות בדרום תל אביב אחרי הגשם. הערעור הזה מפחיד, אני לגמרי מבין. גם אני נבהלתי כשהבנתי שאני נמשך לגברים כי זה ערער לחלוטין את התפישה שלי לגבי עצמי, את העתיד שלי ואת כל הדברים שחשבתי על העולם.

ה"בגידה" הזאת מערערת אנשים שגדלים על תפישה מגדרית מאוד מקובעת – גבר חזק מאישה, הוא מתחתן עם אישה, היא מביאה ילדים והוא מביא כסף ועוד דברים שכולנו מכירים כי הם נפוצים כמו שטפונות בדרום תל-אביב אחרי הגשם

בסופו של דבר, כולנו מבינים את זה. אף אחד לא רוצה להשתייך לצד החלש, המוחלש, זה שהשוביניסטים טוענים בחירוף נפש שהוא פחות טוב. ומילא אנחנו, ההומואים, אבל מה לגבי ביסקסואלים ש"יכולים לבחור" להיות רק עם נשים אבל "בוחרים" לשכב גם עם גברים ולפעמים, רחמנא ליצלן, אפילו להיות בזוגיות עם גבר?

עכשיו קחו את זה, תגבירו את זה פי ארבע'תלפים כשמדובר על טרנסים/ות. מישהי התבדחה איתי פעם שהחלק הכי כואב במעבר המגדרי שלה היה כשקיצצו לה את המשכורת. איך אתם יכולים להסביר לגבר שמישהי "בחרה" להיות אישה למרות שאלוהים חילק לה את הקלף הנכון והעניק לה פין, אליו מצורפות פריבילגיות?

ואיך גברים יכולים לקבל אליהם גבר "מתחזה", כזה שיש לו כוס, חלילה, והוא עלול לקבל מחזור או להיכנס להריון, או שהוא סתם שתול של הפמיניסטיות? הרי אנחנו עלולים לסמוך עליו כגבר-גבר ובסופו של דבר יתגלה שהוא לא רציונלי ולא מבין כי הוא נולד עם שחלות או ללא כרומוזום Y שכבר הוכח שמשפיע על המוח שלך לטובה.

עכשיו קחו את זה, תגבירו את זה פי ארבע'תלפים כשמדובר על טרנסים/ות. איך אתם יכולים להסביר לגבר שמישהי "בחרה" להיות אישה למרות שאלוהים חילק לה את הקלף הנכון והעניק לה פין, אליו מצורפות פריבילגיות?

ולמרות הכל, יש הבדל גדול בין הומופוביה לשוביניזם ולטרנספוביה. הומואים יכולים, תיאורטית, להיטמע בחברה ולהישאר בארון. אנחנו יכולים לא לספר לאף אחד על חיי האהבה שלנו, לא חייבים להביא בן זוג לארוחת ערב ויכולים ללמד את עצמנו להתנהג בגבריות שמצופה מכל גבר (למשל, לא להביע רגשות) ועדיין להיות הומואים.

נשים, לעומתנו, הן נשים בכל מקום שהן נמצאות, וגם א.נשים טרנס*, ששינוי חיצוני, אפילו מינורי מאוד, מהווה חלק חשוב מהתאמת הזהות המגדרית שלהם.ן.

מה שאני אומר לכם, גברים סיסג'נדרים הומואים, בי-פאן-פולי ואפילו הטרוסקסואלים שנמאס להם שאומרים להם לא לבכות, זה שהמלחמה בשוביניזם ובטרנספוביה היא מלחמה שלנו, קודם כל, כי זה הדבר האנושי לעשות – מה זה השטות הזאת שקובעת לא.נשים איך צריך להתנהג, מה מותר ללבוש, עם מי מותר להזדיין ואת מי מותר לאהוב?

מה שאני אומר לכם, גברים סיסג'נדרים הומואים, בי-פאן-פולי ואפילו הטרוסקסואלים שנמאס להם שאומרים להם לא לבכות, זה שהמלחמה בשוביניזם ובטרנספוביה היא מלחמה שלנו

מלבד זאת, כמו שאמרתי, אם נשים יזכו ליחס שווה לחלוטין בחברה, זה יהיה לגמרי "בסדר" שאנחנו בוגדים במגדר שלנו ועושים דברים מוזרים כמו לנשק בנים, ואם טרנסים.ות יפסיקו להיות מושא ללעג, וחמור מכך, לאלימות, גם אנחנו הגברים נוכל לשבור לפעמים, כשיתחשק לנו, את החומות של המגדר שהציבו לנו – חלקנו יוכלו להתאפר לפעמים כי הם חושבים שזה מחמיא להם וחלקנו יוכלו להרשות לעצמם לבכות כשמישהו מעליב אותנו.

לזכרה של מאיה חדד ז"ל, שבחייה הצליחה להוציא אלפים מאיתנו לרחוב ביולי 2018, לאחר תקיפה אלימה שעברה, ושמותה השבוע צריך להזכיר לכולנו את הרעה החולה בשוביניזם, טרנסופוביה והומופוביה. יהי זכרה מהפכה.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 775 מילים

אייקון ויזואלי נולד: גשר יהודית נפתח להולכי רגל

אחרי השקעה של 100 מיליון שקל נחנך הבוקר גשר יהודית מעל נתיבי איילון ● 110 מטרים של צינורות ברזל לבנים ודק במבוק חינני, מעוטרים בסלעים עגולים ולבנים, מחברים עתה את תל אביב המערבית עם השכונות המתרחבות במזרח ● אחרי טיול מצד לצד, אפשר להתנבא כבר עכשיו: הגשר עומד לככב באינספור אלבומי חתונה, לצד צילומי הנשיקה בשקיעה בגן צ'ארלס קלור

עוד 592 מילים

כחודשיים לאחר ההצפה האחרונה בוונציה, תושבי העיר כבר סיימו לגרוף את המים, שוקדים על תביעות פיצויים אדירות מממשלת איטליה, ובעיקר כועסים על התקשורת ● לדבריהם, "הדיווחים המוגזמים" על פגעי מזג האוויר הביאו לירידה דרמטית במספר התיירים באחת הערים היפות בעולם ● ודווקא הגטו היהודי המפורסם נשאר יבש יחסית

עוד 963 מילים

הדילמה האסטרטגית של הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת הציבה לעצמה יעד שאפתני: להגיע ל-15 מנדטים בבחירות במרץ ● אבל איך עושים את זה? ● חלק מהמומחים סבורים כי התקרבות לגוש השמאל-מרכז הציוני תיצור אווירה של שותפות ותעודד הצבעה במגזר ● אבל יש המאמינים כי ההסתה נגד חברי הרשימה דווקא פעלה לטובתם בסיבוב הקודם ● במקביל, התמקדות הרשימה בנושאים אזרחים ולא לאומיים מוכיחה את עצמה

עוד 828 מילים

סוגרים עשור

מקראתיזם? אני מעדיף ביביזם

1

משטר ליברל-דמוקרטי מושתת על עקרונות יסוד:

שלטון הרוב, ביצור זכויות המיעוט מפני פגיעת הרוב, שריון זכויות אדם ואזרח (במשטרים דמוקרטיים רבים מדובר בשריון זכויות האדם והאזרח במסגרת חוקה), שוויון לפני החוק, הזכות להליך פלילי הוגן, הפרדת רשויות (מחוקקת, מבצעת ושופטת), עצמאות מערכת המשפט וכן כיבוד הדדי בין 3 הרשויות.

2

אלו הן זכויות האדם והאזרח המקובלות במשטרים ליברל-דמוקרטיים וכן במשטרים סוציאל-דמוקרטיים:

הזכות לחיים, הזכות לשלמות הגוף, הזכות לבחור ולהיבחר, הזכות לחירות מפני מאסר או מעצר שרירותי, הזכות להליך פלילי הוגן, חופש הביטוי לרבות חירות ההפגנה וחופש העיתונות, חופש התנועה, הזכות לפרטיות, הזכות לכבוד האדם (ממנו נגזרת הזכות לשוויון לפני החוק וכן לשוויון הזדמנויות), הזכות לשם טוב, חופש המצפון לרבות חופש הדת והפולחן, זכות הקניין ובמשטרים ליברל-דמוקרטיים לא מעטים וכן במשטרים סוציאל-דמוקרטיים, מוכרות גם זכויות יסוד לקיום בכבוד לרבות הזכות לחינוך, הזכות לבריאות ואף הזכות לדיור.

3

מדובר בזכויות אדם ואזרח שהן זכויות יסוד חוקתיות, כלומר: זכויות יסוד שמעוגנות במסגרת חוקה בדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה וצרפת ולכל הפחות זכויות יסוד שבוצרו והוכרו מכוחה של מסורת דמוקרטית בדמוקרטיות פרלמנטריות כדוגמת בריטניה. תחומי התפרשותן שנויים במחלוקת לא אחת.

מדובר בזכויות אדם ואזרח שהן זכויות יסוד חוקתיות, כלומר: זכויות יסוד שמעוגנות במסגרת חוקה בדמוקרטיות חוקתיות כדוגמת ארצות הברית, קנדה, גרמניה וצרפת, ולכל הפחות זכויות יסוד שבוצרו והוכרו מכוח מסורת דמוקרטית

גם מידת האיזון בין זכויות יסוד מתנגשות אינה אחידה בכל מדינה דמוקרטית (חופש ההפגנה מול הזכות לפרטיות, חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב, חופש הפולחן מול הזכות לשלמות הגוף כשמדובר בטקס ברית-מילה למשל, זכות הקניין מול הזכות לשוויון ועוד).

4

עקרון יסוד נוסף שהוכר כתשתית לקיומם של משטרים ליברל-דמוקרטיים וכן סוציאל-דמוקרטיים הוא כמובן טוהר המידות. אחד המדדים המרכזיים לבחינת עוצמתה של דמוקרטיה (או לגבי מידת הידרדרות המשטר הדמוקרטי) הוא היקף השחיתות.

עקרון יסוד נוסף שהוכר כתשתית לקיומם של משטרים ליברל-דמוקרטיים וסוציאל-דמוקרטיים – הוא כמובן טוהר המידות, והוא אחד המדדים המרכזיים לבחינת עוצמת הדמוקרטיה (או מידת הידרדרות המשטר הדמוקרטי)

מכאן אחת הסיבות למשברים במדינות כדוגמת איטליה, דרום קוריאה וכן מדינת ישראל (שהיא עדיין דמוקרטיה מקרטעת ללא הגדה המערבית, שבה כמובן לא מתקיים משטר דמוקרטי אלא משטר צבאי נוקשה תוך יצירת מערכות חוק נפרדות בהתאם למוצא אתני שונה. זאת בהנחה שניתן בכלל לדבר עוד על הפרדה בין מדינת ישראל הריבונית בקווי 1967 לבין הגדה המערבית).

5

לצד התעקשות ממשלי נתניהו לבצר ולהעמיק את המשטר הצבאי בגדה ואת קיומן של 2 מערכות חוק נפרדות ושונות בהתאם למוצא אתני שונה (ההפך המוחלט ממשטר דמוקרטי), לצד קיומם של מעצרים מנהליים (שלילת חירות ללא הליך פלילי הוגן), לצד רדיפת ארגוני זכויות אדם ואזרח, לצד יצירת דה לגיטימציה של דעות פוליטיות מנוגדות לתפיסה הפוליטית השלטת ("השמאל" כמילת גנאי), לצד הקפדה על תבערת שיסוי קבועה כלפי המיעוט הערבי, לצד אפלייה שיטתית ומקיפה של המיעוט הערבי, לצד אפליית להט"ב שעדיין נמשכת בתחומים שונים, לצד פגיעה חמורה בחופש הדת והמצפון בעטיו של  המונופול האורתודוקסי בתחומי הנישואין והגירושין ובתחומים נוספים שנובעים מהעדר הפרדה בין הדת האורתודוקסית למדינה, לצד אפליית הנשים שנובעת מכך, לצד כפיית שירות צבאי על חלק מהאזרחים הצעירים מחד תוך הענקת פטור לא שוויוני בנדון מאידך, לצד הימנעות מחובת לימודי ליבה דמוקרטיים ואזרחיים במערכות חינוך אתנוצנטריות ולצד מורים שחוששים להביע דעות נגד הכיבוש, נגד שלילת זכויות אדם, נגד פגיעה בחפים פלסטינים, נגד מיליטריזם ולאומנות ונגד גזענות – לצד כל אלו ולצד תרבות מיליטריסטית, לאומנית ואתנוצנטרית חלולה (שעטופה בהתקרבנות צדקנית) – נדמה שהשבוע נחצו שלושה קווים אדומים נוספים בדרך לריסוק המוטיבים הדמוקרטיים שנותרו במדינת ישראל.

ואלו הם 3 הקווים האדומים שנחצו השבוע:

א

כמעט מבלי משים, עברו מתחת לרדאר התבטאויות שר החינוך בעד משטר אפרטהייד (תוך שהביקורת המוצדקת והמבורכת שהוטחה בו, התמקדה בדבריו האיומים על הטרוסקסואליות "נורמלית וטבעית" בניגוד לאופציות הלהט"ביות שאינן נורמליות וטבעיות בעיניו).

התבטאויות שר החינוך בעד משטר אפרטהייד עברו השבוע מתחת לרדאר (תוך שהביקורת המוצדקת שהוטחה בו, התמקדה בדבריו האיומים על הטרוסקסואליות "נורמלית וטבעית" בניגוד לאופציות הלהט"ביות שאינן נורמליות וטבעיות בעיניו)

ההפגנות החשובות נגד דברי ההבל של השר החשוך התמקדו בנושא הלהט"בי. זה חשוב מאין כמוהו. אך לא נערכה אפילו הפגנה אחת ולא התקיים שיעור גינוי אחד לדבריו החמורים בדבר חזון האפרטהייד שבמסגרתו יחיו במדינת ישראל העתידית מיליוני פלסטינים ללא אזרחות מלאה ושוויונית וללא הזכות לבחור ולהיבחר לפרלמנט.

ב

יושב ראש סיעת השלטון, חבר הכנסת מיקי זוהר (שהתבטא בעצמו בעד חזון האפרטהייד בזמנו), הסביר שאם בג"צ יורה ליושב ראש הכנסת לכנס את מליאת הכנסת, אין חובה לציית להוראה זו. שוטרים לא יישלחו ללשכתו של אדלשטיין, הסביר הדובר הנרצע של המתבצר מבלפור, ולכן אין ממה לחשוש.

יושב ראש סיעת השלטון, חבר הכנסת מיקי זוהר (שהתבטא בעצמו בעד חזון האפרטהייד בזמנו), הסביר שאם בג"צ יורה ליושב ראש הכנסת לכנס את מליאת הכנסת, אין חובה לציית להוראה זו

זהו כמובן ניתוץ מוחלט של עיקרון הפרדת הרשויות, של עיקרון הכיבוד ההדדי בין הרשויות, של עיקרון השוויון לפני החוק (כולם חייבים לציית לבג"צ. חוץ ממספר מורמים מעם. וחמור מכך: יש להפר הוראת בג"צ אם זו עלולה לפגוע בניסיונות הנאשם מבלפור להימלט מהעמדה לדין כמו כל נאשם) ושל תשתית המשטר הדמוקרטי.

ממיקי זוהר אין לצפות לדבר. אך יש לזכור את עוצמת השפל הנורמטיבי של האיש שמינה אותו להיות יושב ראש סיעת הליכוד בכנסת ושתק מול דבריו המחרידים (שביטאו כמובן את רצונו של הממנה). זהו שפל כה מסוכן וכה נורא. וכל אנשי גוש התמיכה הפרלמנטרי בנאשם המתבצר שתקו ולא אמרו דבר.

ג

המורה האמיץ לאזרחות, ד"ר מאיר ברוכין, פוטר מבית הספר מקיף ט' בראשון לציון, מפני שהעז להביע דעות הומניסטיות בסיסיות: התנגדות נחרצות לפגיעה בחפים (גם כשהם פלסטינים), התנגדות לשליטה צבאית על מיליוני נתינים, התנגדות לגזענות חשוכה וכן התנגדות למיליטריזם לאומני. מקארתיזם? זוהי הגדרה לא רעה. אני מעדיף את ההגדרה: ביביזם. זו הגדרה שטומנת בחובה מינוי של הרב פרץ לתפקיד שר החינוך תוך הפחדת מורים הומניסטיים ואף פיטוריהם ממערכת החינוך המבועתת שבראשה עומד הרב החשוך.

מקארתיזם? זוהי הגדרה לא רעה. אני מעדיף את ההגדרה: ביביזם. זו הגדרה שטומנת בחובה מינוי של הרב פרץ לתפקיד שר החינוך תוך הפחדת מורים הומניסטיים ואף פיטוריהם ממערכת החינוך המבועתת שבראשה עומד הרב החשוך

התלמידים כמובן לא יוכלו לדעת אם מוריהם דוברי אמת או שמא הם מדברים מתוך חרדה צייתנית למקום עבודתם. ככה זה בסין. ככה זה באיראן. ככה זה היה בתקופת מקארתי בארצות הברית.

ככה זה במדינת ישראל בשנת 2020.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 952 מילים
עודכן לפני שעה

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החיים במדינת ישראל מלווים בימי זיכרון והנצחה ציבוריים ואישיים, אך איך מנציחים אישה שנרצחה בידי הבעל או החבר לשעבר - כאשר בני המשפחה חשים לעתים בושה או אשמה? ● כעת, יותר ויותר משפחות של קרבנות אלימות פועלות להנצחת הבת, האם או האחות שנלקחה ● "אני מספרת על חייה של בתי ולא על מותה, כי אני רוצה שאנשים יזכרו אותה, את מי שהיא הייתה" ● "היום, יותר אנשים מוכנים להקשיב"

עוד 2,028 מילים

נתניהו מתלבט בין קמפיין אוחנה לקמפיין אפריל

ראש הממשלה מתלבט כרגע איזה קמפיין עדיף ל-42 ימים שנותרו עד הבחירות ● ״קמפיין אוחנה״ משמעותו מלחמה רבתי ברשויות החוק, מה שיעורר את הבסיס הליכודי אבל עלול להבריח את הימין הרך ● ״קמפיין אפריל״, לעומת זאת, אמור לשחזר את מסע הבחירות באפריל 2019, שהביא לליכוד 35 מנדטים ● כך או אחרת, נתניהו בונה על ההכרזה של פוטין בגן סאקר ביום חמישי ● פרשנות

עוד 661 מילים

חסינות בררנית אולפן שישי יוצא להגנת חיים כץ

פרשני חדשות 12 ערכו באולפן שישי דיון נרחב על בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ והעריכו פה אחד כי היא תאושר בכנסת ● מבחינת כל הפרשנים, ללא יוצא מהכלל, כץ בכלל מואשם בסעיפים זניחים שקשורים בעבודתו כחבר כנסת ● רק דבר אחד חשוב שכחו לספר לצופים: על המעשים החמורים המיוחסים לכץ בכתב האישום ● כך נראה כלי תקשורת בבעלות בעלי הון, המתגייס במלוא עוצמתו כדי להגן על קשרי הון-שלטון ● פרשנות

עוד 1,609 מילים ו-2 תגובות

הוועדה תפסול, בג"ץ יאשר

ועדת הבחירות המרכזית תפסול כמעט בוודאות את מועמדות ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת ● תקדימי העבר מלמדים שאם יזבק תתנצל על כך שכינתה את סמיר קונטאר שאהיד, ותביע תמיכה רפה במדינה - היא תוכל להתמודד, כמו קיצוניים אחרים מימין ומשמאל ● השאלה היא אם ההלכות המשפטיות בעניין פסילת מועמדים יגברו, או עמדתה המפורשת של נשיאת העליון חיות, לפיה יזבק תומכת טרור ● פרשנות

עוד 1,500 מילים

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

עוד 2,404 מילים ו-1 תגובות

בליכוד מכחישים דיווח לפיו בן-גביר ימונה לשר בתמורה לפרישתו מהמירוץ

המליאה תצביע על הקמת ועדת כנסת בשלישי הבא ● גנץ: אין תחתית שנתניהו לא יגיע אליה בשביל חסינות ● נתניהו: אדלשטיין נפל למלכודת השמאל ● רויטל סויד: אדלשטיין כובל את המערכת לסד זמנים לחוץ ● ועדת הבחירות הורתה להסיר סרטון תעמולה מהפייסבוק של רוה"מ ● נדחתה עתירת כחול לבן נגד שיבוץ יברקן בליכוד

עוד 42 עדכונים

הוויתור של העבודה-מרצ על סתיו שפיר והתנועה הירוקה עלול לעלות להם במצביעים רבים ● עם מספר ח"כים שמתהדרים באג'נדה ירוקה, כחול-לבן מתחרה על קולותיהם של שוחרי הסביבה ● פרשנות

סתיו שפיר עשתה את הדבר הנכון. בעת הזאת אין מקום לריצה עצמאית של תנועה ירוקה לכנסת. לפי כל הסקרים, הציבור עדיין לא בשל להצבעה למפלגה שהדגל הסביבתי מונף בראש התורן שלה, ועכשיו זה לא הזמן לניסיונות.

שפיר אמרה כל הזמן שהגדלת הגוש צריכה לעמוד לפני כל שיקול אחר, וברגע האמת קיימה. יהיו שיאמרו שהבינה שאם תרוץ לבד היא תתבזה, אבל בפוליטיקה הישראלית כבר נעשו מהלכים מופרכים מזה בשם האגו ותאוות הנקם.

שפיר, אני מנחש, עוד תחזור – בפוליטיקה בארץ מעמדו של מי שעולה ליציע נוטה להתחזק – אבל השאלה המערכתית היא לאן הולכת הסביבה בפוליטיקה.

שפיר עומדת בראש התנועה הירוקה. בעשור ומשהו האחרונים התנועה הירוקה התמודדה כמעט בכל מערכות הבחירות: ב-2008 היא רצה לבד וגרפה 27 אלף קולות, ומאז חברה לישויות פוליטיות שונות במרכז-שמאל.

פעם לתנועה של ציפי לבני; משם יחד עם לבני הפכה לחלק מהמחנה הציוני; אחר כך, בראשות שפיר, הייתה חלק מהמחנה הדמוקרטי/מרצ; עכשיו, לראשונה מזה שנים, התנועה הירוקה נשארת בלי מסגרת מפלגתית. המשמעות, להערכתי: עשרות אלפי מצביעים עם השקפת עולם סביבתית מוצקה מחפשים בית.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

ב-2 במרץ בלילה, בהעבודה-גשר-מרצ עלולים לגלות שהפסידו חלק מהרבבות האלה. את העיסוק בקטנוניות של מרצ ופרץ אשאיר לפרשנים הפוליטיים. אבל גם ברמה הפוליטית הקרה, ייתכן שטעו בכך שלא שריינו מקום לשפיר ולתנועתה.

שפיר מעצבנת הרבה אנשים, אבל גם פופולרית בקרב רבים אחרים. בפריימריז בעבודה היא הגיעה למקום השני לפני איציק שמולי. השילוב שלה עם יעל כהן פארן, ח"כית חרוצה וירוקה בלתי נלאית, התקבל באהדה בקרב שוחרי הסביבה.

מדובר באלקטורט שרובו מגדיר את עצמו כמרכז-שמאל, וההבדלים בין כחול-לבן למרצ-עבודה בתחום המדיני או החברתי פחות מעניינים אותו מסוגיות כמו משבר האקלים, משבר התחבורה וזיהום אוויר.

אם באיחוד מפלגות השמאל היה נמצא מקום לתנועה הירוקה, רוב הקהל הזה היה שמח לתת לו את הפתק; עכשיו יש סיכוי לא מבוטל שהם ינדדו לכחול-לבן.

מיקי חיימוביץ', בעבודה קשה ומסירות אותנטית לתחום, הצליחה למתג עצמה בתוך זמן קצר בתור הדמות הפוליטית-סביבתית הבולטת בעידן שאחרי דב חנין; גם ח"כ יעל גרמן עוסקת באופן אינטנסיבי בשרפות פסולת בשטחים הפתוחים; פרופ' אלון טל, מראשי התנועה הירוקה בעבר ודמות סביבתית בולטת, משתייך גם הוא לכחול-לבן; והח"כ הצעיר רם שפע כבר לכד תשומת לב כשנסע במשך חודש בתחבורה ציבורית והתחייב להקדיש חלק גדול מעבודתו למחדל הזה.

כשמחברים את כל זה לעובדה שלכחול-לבן יש סיכוי להיות מפלגת שלטון, מקבלים פיתוי אמיתי שמצביעים ירוקים רבים יתקשו לעמוד בו. באיחוד השמאל אולי חסכו מקום על שפיר, אבל עלולים לגלות שכנגדו איבדו אפילו שניים.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר.

מעבר לתחשיבים הנקודתיים של הבחירות הקרובות, ברור שבתנועה הסביבתית – בדיוק כמו בציונות הדתית וכמו בשמאל – יצטרכו לעבוד קשה כדי להמציא את עצמם מחדש בטווח הפוליטי הרחוק יותר

לכאורה, סביבה היא העתיד: תשאלו את גרטה ת'ונברג ומיליוני הצעירים שיוצאים לרחובות בעקבותיה. השאלה אם ואיך זה יכול לבוא לביטוי גם בארץ.

האם לתנועה שמציבה סביבה לפני הכל יש גם אג'נדה מדינית מוצהרת? אם כן (ובהנחה שמדובר באג'נדה שממוקמת בשמאל), זה אומר שמוותרים מראש על כל שוחרי הסביבה בימין ובמגזר הדתי ומנציחים את המשבר הסביבתי כ"בעיה של סמולנים"; אם לא מצהירים על סדר יום מדיני, המשמעות היא מפלגת בת יענה שמתעלמת מהסוגיה הבוערת של הכיבוש והסכסוך הישראלי פלסטיני.

עד היום, איש לא הצליח לרבע את המעגל הזה; בכלל לא בטוח שזה ישתנה בשנים הקרובות.

עוד 556 מילים

מסתמן: מליאת הכנסת תדון בהקמתה של ועדת הכנסת רק בעוד למעלה משבוע

אדלשטיין טרם השיב לפנייה שקיבל להביא לכינוס המליאה; המשמעות - דחייה בדיון על חסינות נתניהו ● על רקע לחציו של ראש הממשלה נתניהו שיפרשו, עוצמה יהודית תדון מחר בהמשך דרכה הפוליטית ● עמיר פרץ: העבודה-גשר-מרצ תמשיך לפעול כסיעה מאוחדת גם אחרי הבחירות ● ליברמן סירב לברך לשלום את של מירי רגב ואמר לה: "אני אומר שבוע טוב רק לבני אדם"

עוד 19 עדכונים

ליאו פאלש היה רק בן 16 כאשר סייע להציל את בית הכנסת הפורטוגזי של הולנד מידי הנאצים ● בנו, בראם, לא היה מודע במלואו לתפקידו המרכזי של אביו בסיפור ● כתב זמן ישראל ליווה אותו בביקור מיוחד במקום, שבמהלכו היסטוריונים סיפרו לו על גבורת אביו ועל תולדות משפחתו בשואה ● סגירת מעגל ב"אסנוגה" של אמסטרדם

עוד 1,328 מילים ו-1 תגובות

"אם בובר היה בחיים, הוא היה מוטרד מאוד מהמצב הפוליטי"

ספר חדש אודות מרטין בובר מחבר בין חייו האישיים לפילוסופיה שלו ולדעותיו הפוליטיות ● לדברי המחבר, פרופ' פול מנדס-פלור, "בובר האמין שהקמת מדינה יהודית עתידה להוביל לבידוד רב יותר של היהודים ולהתאבדות רוחנית ופוליטית" ● "התפיסה האקזיסטנציאלית שלו נולדה כשהיה בן שלוש, כאשר אמו עזבה את אביו לטובת קצין רוסי"

עוד 1,377 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה