קרב נתניהו-סער

"מה זה, מזרח גרמניה?": ביקורת בליכוד על הדחת חברים בגלל פוסטים ולייקים בפייסבוק

שקד תתמודד בבחירות יחד עם בנט ברשימת הימין החדש ● בית הדין העליון של הליכוד קבע שיש לקיים בחירות לרשימת המפלגה לכנסת, אולם הרכב מורחב צפוי לדון בהכרעה בשבוע הבא ● מאות מלווים, בהם הנשיא וראש הממשלה, השתתפו בהלווייתה של חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, שהלכה אמש לעולמה ● חברים בהנהלת מפלגת העבודה דורשים לקיים בחירות לרשימת התנועה

 • השר אמיר אוחנה בלוויית גאולה כהן (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי / פלאש 90
 • ראש הממשלה נתניהו בדרכו להלווייתה של חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, היום בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • ח"כ בני גנץ מגיע ללוויית גאולה כהן (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי / פלאש 90
 • גדעון סער נושא דברים מול נציגי התקשורת בגבעת המטוס בירושלים, היום; משמאלו – שרן השכל ומיכל שיר (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
  נעם ריבקין פנטון, פלאש 90
 • צחי הנגבי קורע קריעה בהלוויית אמו, חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, היום בירושלים (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • נעמה יששכר בבית המשפט במוסקבה, היום (צילום: Alexander Zemlianichenko Jr., AP)
  Alexander Zemlianichenko Jr., AP
07:02 עריכה

בוקר טוב! בלילה הלכה לעולמה גאולה כהן בגיל 93. כהן, כלת פרס ישראל, היתה בצעירותה שדרית הרדיו של האצ"ל, חברת הכנסת של הליכוד והתחייה ואמו של ח"כ צחי הנגבי מהליכוד. הלווייתה תתקיים בצהריים.

07:20 עריכה

המערכת הפוליטית סופדת הבוקר לגאולה כהן, כאשר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מדבר על החוב האישי שהוא חב לה על מלחמתה למען שחרור אסירי ציון, אהוד ברק מזכיר את עמידתה העיקשת על עמדותיה ואהבתה לשירת התקומה, ליברמן מכנה אותה הלוחמת הגדולה ביותר למען מדינת ישראל, איציק שמולי מזכיר את הלהט שבו נאבקה למען א"י וצבי האוזר אומר שזכה להכיר את האישה שהיתה לאגדה בחייה. נתניהו אומר שהיא תישאר זכר ומופת לכולנו.

07:37 עריכה

"אין לי ברירה ולכן קיבלתי את ההחלטה. יכולתי לחכות אבל לא רציתי שהתנועה שלי תיפול מהשלטון", כך אמר אתמול גדעון סער באירוע לקראת הפריימריז לראשות הליכוד. מנגד, נתניהו נשמע באירוע אחר אומר ש"הנצחון מעבר לפינה … אני מרגיש את הבערה הזו בצורה מדהימה ולכן היעד שלנו הוא נצחון לממשלת ימין וזה מתחיל עוד 8 ימים בנס חנוכה".

עכשיו בכאן ב' מתראיין ניר ברקת ומביע שוב תמיכה בנתניהו ומסביר את הכעס כביכול על גדעון סער. "אנשים מרגישים הכרת הטוב ומרגישים שראש הממשלה הוא האדם הנכון להוביל אותנו. אנשים כועסים כי הם מבינים מה רוצים בשמאל, מה רוצה התקשורת, מי שרוצה לפרק את הליכוד תומך בגדעון סער. ההתמודדות שלו היא תקיעת סכין בגב במובן הפוליטי".

07:45 עריכה

יאיר לפיד תוקף את הממשלה בעקבות ירי הרקטות לשדרות בלילה והאזעקה שהקפיצה משנתם אלפי תושבים. לפיד גם סופד הבוקר לגאולה כהן ואומר שהיא סמל לדור המייסדים.

08:09 עריכה

איילת שקד לא מעוניינת לעמוד בראש איחוד מפלגות הימין אלא אם כן היא תוכל להגיע לתפקיד הזה מהפוזיציה של יו"ר הבית היהודי.

08:16 עריכה

זרם ההספדים לגאולה כהן נמשך הבוקר. צחי הנגבי, בנה, אמר כי זכה "לגדול במחיצת אישה דגולה, שכל חייה היו קודש לשלמות המולדת, לקיבוץ גלויות ולחינוך דור העתיד". נתניהו אמר שהיא היתה מדור הנפילים וגנץ מכנה אותה אישה פורצת דרך.

בצער עמוק אני מודיע על פטירת אמי היקרה, גאולה כהן, לוחמת חרות ישראל משחר נעוריה ועד יומה האחרון, בגיל 94. זכיתי לגדול…

פורסם על ידי ‏Tzachi Hanegbi – צחי הנגבי‏ ב- יום רביעי, 18 בדצמבר 2019

08:27 עריכה

משה בוגי יעלון יוצא הבוקר למתקפה חריפה בגלי צה"ל על מה שהוא מכנה השתלטות של נתניהו על מערכת המשפט.

"להשתלט על איזונים ובלמים, נאשם ממנה ממלאת מקום פרקליט מדינה … יש ספק שאוחנה מונה מהסיבות הללו? זו ממשלת מעבר, ממשלת מיעוט, נאשם שעומד בראשה ומחריב כל חלקה באיזונים ובבלמים ואני נלחמתי על הניסיון שלו להשתלט על גלי צה"ל, מה קרה פוחדים מביקורת? רוצים להשמיע שופר אחד וזה נכון גם למערכת המשפטית … בלוק של חסינות ושחיתות וכל מי שנמצא שם צריך להתבייש. המדינה תקועה, בבריאות, ברווחה, בקשישים וזה נכון גם בבטחון".

08:34 עריכה

שר החוץ ישראל כץ אומר הבוקר כי משלחת רוסית שתגיע הבוקר לישראל תסביר את עיכוב הישראלים בשדה התעופה במוסקווה. נעמה יששכר עשוייה להשתחרר לפני הגעת פוטין לישראל, אבל אין וודאות לכך.

08:43 עריכה

כצפוי, השופט אלי אברבנאל דוחה הבוקר את העתירה שהוגשה אתמול, בידי עמותת צלול ורשויות מקומיות סביב חוף הכרמל, שביקשו להקפיא את הרצת אסדת לווייתן. העתירה הוגשה נגד נובל אנרג'י והמשרד להגנת הסביבה, וההחלטה הבוקר ניתנת בהמשך לדיון שנערך אתמול. שופט אחר בירושלים יקיים היום דיון בעתירה דומה שהגישה עמותת שומרי הבית. גם היא צפויה להידחות והרצת האסדה, לרבות סבב של כמה שעות של "נישוב" מזהמים חריג, מתוכנן לימים הקרובים.

08:50 עריכה

שר האוצר והרמטכ"ל ייפגשו הבוקר בצל המשבר בתקציב והדרישות הגדולות של מערכת הבטחון.

09:29 עריכה

"התכוונתי להמחיש משהו ויצא ככה", כך אומר הבוקר השר דודי אמסלם בהקשר לאמירתו שההבדל בין סער לנתניהו הוא כמו ההבדל בין מרצדס לסוסיתא. בראיון לגלי צה"ל אמסלם הוסיף כי לפי חוקת הליכוד פריימריז אמורים לכלול גם התמודדות לרשימה, ועל כך יצטרך להכריע בית הדין של הליכוד. לפי אמסלם, הפריימריז הם טעות ולא צריכים להיערך.

ביחס להתנגשות בין השר אוחנה והליכוד למערכת המשפטית, הוסיף אמסלם כי "מרגע שנכנסתי לכנסת, הגשתי מספר הצעות חוק, חלקם בצנרת, אנשי שמאל יצאו להפגין נגדי, ויש לנו בעיה הכי אקוטית בישראל שבית המשפט יצא מאיזונים … הסמכות החוקית למנות ממלא מקום היא שם השר ומנדלבליט לא מסכים … עוד מעט מנדלבליט יפזר את הממשלה, יש פה דיקטטורה שיפוטית שהשתלטה על המערכת … מנדלבליט חצה קו אדום".

09:39 עריכה

יואב קיש התומך בגדעון סער מגיב לאמירה החריגה של ברקת מהבוקר, כאילו הריצה של סער היא תקיעת סכין בגב.

09:43 עריכה

מיקי חיימוביץ' מצטטת מאמר של האלוף במילואים גיורא איילנד שמבקר את תהליך קבלת ההחלטות סביב מאגרי הגז שבים. הבוקר החליט בית המשפט לבטל את הקפאת ההרצה של אסדת לווייתן.

09:49 עריכה

"איילת שקד בימין החדש … יש עשרות אלפי מצביעים בימין שבחיים לא ישימו פתק שעליו כתוב מרזל וגופשטיין וכולם מבינים שהימין החדש צריך לרוץ בנפרד, איילת תהיה כולם יהיה ותהיה רשימה מעולה של ימין כלכלי ממלכתי ומאחד", כך אומר הבוקר ח"כ מתן כהנא שמגיב לדיווחים על כך ששקד דחתה הצעה לעמוד בראשות איחוד מפלגות הימין. להערכת כהנא, הימין החדש יכולה להביא קולות של מצביעי ליברמן ואולי גם כחול-לבן.

10:13 עריכה

מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, אמי פלמור, נשאלה הבוקר בגל"צ מה דעתה על רצונו של שר המשפטים למנות את אורלי בן ארי גינזברג לפרקליטת המדינה, בניגוד לדעתו של היועמ"ש.

פלמור אומרת ש"עצם העובדה שהמדינה בתקופת בחירות מתמשכת, יותר תפקידים הם של ממלאי מקום … קטטות סביב השאלה מי יוביל אותם בתקופות המעבר הם רעות לכולם ובכל סיטואציה שאפשר להימנע מהדבר הזה צריך לחתור לזה, לא יודעת אם מנדלבליט נגרר לעימות אבל אני מניחה שההצבעה על אדם אחד בפרהסיה, (מומי למברגר, שהוא המועמד המועדף על מנדלבליט) לא תרמה ליכולת של השר לקבל את ההחלטה … בלתי נסבל שצריך לתת תעודת יושר לעובדי מדינה".

10:46 עריכה

הליכוד יקבל בשעות הקרובות החלטה האם לקיים בחירות לרשימה או רק לראשות. בכל מקרה, הפריימריז בין סער לנתניהו יתקיימו בעוד שבוע.

11:14 עריכה

חוק קמיניץ הקשיח את האכיפה נגד בניה בלתי חוקית ורבים חשים שהוא דורסני מדי. גם בקרב החברה היהודית (מושבים) וכמובן בחברה הערבית שסובלת ממחסור באישורי בניה. אחמד טיבי מאשים את מיקי זוהר באפליה, שכן לטענתו זוהר רוצה לתקן את החוק כך שיוריד את דוושת האכיפה רק מהמגזר היהודי.

11:58 עריכה

הדיון בערעור של נעמה יששכר התחיל, ובמשפחתה מביעים אופטימיות לאחר שנתניהו הצהיר השבוע שיחזיר אותה, ולאחר מכן תיקן ואמר שאולי זה יקח זמן.

יששכר, שנדונה לשבע וחצי שנים בכלא בגין אחזקת 9 גרם חשיש, אמרה בדיון כי ייתכן שהודאתה זויפה וששוטר רוסי הכריח אותה לעבור את הגבול.

12:39 עריכה

"במקום של פרגמטיסטים היא היתה אידאליסטית. היו תקופות שזה היה נלעג אבל היום כבר לא לועגים לזה. עם לא יכול להתקיים על פרגמטיסטים בלבד, אמרת גאולה כהן אמרת רשימה שלמה שכל אחד ידע אותה. אי אפשר לשכוח את המומנט בכנסת, שכולנו חווינו כאשר היא לא נתנה לראש מפלגה שלה, אדם סמכותי מעין כמוהו, מנחם בגין, השלום עם מצרים, לא נתנה לו לדבר, עד כדי כך שהוא פנה ליו"ר הכנסת שיעזור לה מפני ח"כית ממפלגתו, ההתנהגות היתה לכאורה שערורייתית אבל ראו שזה בא ממעמקים כאלה", כך אומר אליקים העצני בכאן ב' על גאולה כהן שלצדה כיהן בכנסת במפלגת התחייה.

13:37 עריכה

משרדי האוצר והבריאות סיכמו על תוספת של חצי מיליארד שקל לסל התרופות, למרות היעדר התקציב לשנה הבאה.

14:02 עריכה

מסע הלווייה של גאולה כהן אמור להתחיל בדקות הקרובות בהשתתפות נתניהו, ריבלין ואישי ציבור רבים מהימין וככל הנראה גם משהשמאל. בין המספידים היו גם מהצד השני של המפה, שמכהנים בכנסת לצד בנה של כהן, השר צחי הנגבי.

14:06 עריכה

נתניהו ביקר היום במצפה יריחו, ודיבר על כוונתו להחיל ריבונות בבקעה ובגדה המערבית. ההצרות האלה נאמרות כלאחר יד, אך מדובר בצעד דרמטי בקנה מידה היסטורי, שמן הסתם ספק אם יתממש, אבל עצם האמירה שלו מהווה הקצנה של ראש הממשלה וניסיון די בוטה לקרוץ לאלקטורט של הימין.

14:24 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין הספיד ראשון את גאולה כהן, ואמר כי היא היתה "מגיבורי העם". אחריו, עלה להספיד כעת נתניהו, שמדבר על מאבקה בבריטים, בריחתה מבית הסוהר פעמיים, "גאולה לחמה כל חייה לגאולת הארץ וגאולת העם, ביקשה להנחיל את גבורתם של אחרים … המבט שלה תמיד הרחיק ראות".

 

14:39 עריכה

ש"ס מחדשת את קמפיין התמיכה בנתניהו כמנהיג הימין, בשלטי חוצות שהופיעו הבוקר ברחבי הארץ, כמו זה שבמלון גני ירושלים בכניסה לבירה.

קמפיין שס (צילום: ללא)
קמפיין שס (צילום: ללא)
14:46 עריכה

בית הדין של הליכוד החליט שיתקיימו פריימריז לרשימה לכנסת.

14:58 עריכה

מסתמן כי הרכב מורחב של בית הדין של הליכוד ידון בהחלטה שהתקבלה היום לערוך בחירות חדשות לרשימת המפלגה לכנסת.

15:09 עריכה

יושב ראש מרכז הליכוד, חבר הכנסת חיים כץ, הביע תקווה שהרכב מורחב יהפוך את הכרעת בית הדין העליון של התנועה, שקבע שיש לקיים בחירות לרשימת המפלגה לכנסת.

חברי הכנסת שנבחרו כיהנו בכנסת מעבר ולא בכנסת פעילה, יש לאפשר להם לממש את שליחותם ולשרת את אזרחי ישראל. אני מקווה שבדיון המורחב התבונה תנצח, והדיינים יבינו את העלויות הכרוכות בקיום פריימריז לליכוד ולמדינה וימנעו את הבחירות לרשימה.

15:17 עריכה

בהומאז' לגדעון סער – שבו היא תומכת – הודיעה חברת הכנסת שרן השכל שהיא מוכנה לבחירות לרשימת הליכוד לכנסת.

15:49 עריכה

את ההחלטה לערוך בחירות לרשימת הליכוד לכנסת קיבלו שלושה שופטים. מפסק הדין עולה שחברי כולנו – משה כחלון, אלי כהן, יפעת שאשא-ביטון וטלי פלוסקוב – שמשובצים ברשימת הליכוד לכנסת, לא יידרשו להתמודד בפריימריז. ביום שני הקרוב צפוי להתכנס בית הדין של התנועה בהרכב מורחב, שיכלול חמישה חברים, ואז ידון שוב בהחלטה לערוך בחירות לרשימת המפלגה לכנסת.

מסמך: פסק הדין בעניין הפריימריז לרשימת הליכוד.

16:20 עריכה

חמישה חברים בהנהלת מפלגת העבודה דורשים לקיים דיון נוסף בהחלטה שלא לערוך בחירות לרשימת התנועה לכנסתכך דיווח אריק בנדר ב"מעריב". בין הפונים – חברת הכנסת לשעבר לאה פדידה, שתובעת לקיים דיון חוזר בנושא, כי בדיון שנערך לא נכחו כל חברי ההנהלה.

חמשת חברי ההנהלה פנו בנושא ליושב ראש העבודה-גשר עמיר פרץ. תגובתו טרם נמסרה. ביום רביעי הקרוב עתידה ועידת המפלגה להתכנס כדי לאשר את ההחלטות שהתקבלו שלשום: לא לקיים בחירות לרשימה לכנסת ולתפקיד יושב הראש ולהותיר על כנו את ההסכם עם גשר.

17:07 עריכה

בדרך לראשות הליכוד פוזלים ימינה. גדעון סער סייר היום בגבעת המטוס שבמזרח ירושלים ואמר שבנייה במקום זה תשבור את הרצף הטריטוריאלי הפלסטיני. "כל עוד אתה לא בונה – אתה שומר את האופציה של הקמת מדינה פלסטינית, ולכן יש לבנייה כאן חשיבות אדירה", טען. עוד אמר חבר הכנסת שלחצים, שמקורם בעיקר מאירופה, הם שמונעים את הבנייה. "העתיד של ירושלים ייקבע במעשים, לא במילים. יש לסיים את הקפאת הבנייה בעיר וזה מה שאני אעשה", הבטיח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר במצפה יריחו שבמועצה האזורית מטה בנימין. "חזרנו לכאן – לא כדי לצאת מכאן, ולכן הדבר הראשון שנעשה זה להחיל את הריבונות שלנו כאן בבקעת הירדן ואעשה זאת דרך הכרה אמריקנית", אמר. "הסיבה שאנחנו כאן היא שאגרנו כוחות כדי להתגבר על אלו שרצו לדחוק אותנו מארצנו ולהחזיר אותנו לקווי 67'", קבע נתניהו.

גדעון סער, 19 בדצמבר 2019 (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
סער בגבעת המטוס שבמזרח ירושלים, היום (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)

סער נדרש גם להכרעת בית הדין העליון של הליכוד – שקבע שייערכו פריימריז לרשימת התנועה לכנסת – ואמר שהוא מברך על ההחלטה.

17:16 עריכה

מינוי אורלי בן-ארי גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה. חבר הכנסת ניצן הורוביץ, מפלגת מרצ וסיעת המחנה הדמוקרטי עתרו לבג"ץ נגד מינוי המשנה לפרקליטת מחוז מרכז (פלילי) לממלאת מקומו של שי ניצן, שסיים השבוע את כהונתו כפרקליט המדינה.

העתירה הגיעה לפתחו את שופט בית המשפט העליון נעם סולברג, שפסל את עצמו מעיסוק בנושא בשל קרבתו החברתית-משפחתית לשלמה (מומי) למברגר – מועמדו של היועץ המשפטי לממשלה לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. לכן הועבר התיק לפתחו של השופט מני מזוז, שהקפיא אתמול את מינוי בן-ארי גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה למשך עשרה ימים.

אורלי בן-ארי גינזברג (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
בן-ארי גינזברג, אתמול (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
17:56 עריכה

"גדעון סער – הסיוט של השמאל", מבטיח קמפיין הבחירות של השר לשעבר.

18:23 עריכה

השבוע אמר נתניהו בכנס של פעילי ליכוד שהוא "מביא את נעמה יששכר הביתה". למחרת כבר הבהיר – דרך מקורביו – שהדבר ייקח זמן. היום צלצל ראש הממשלה ליפה יששכר, אמה של נעמה, לאחר שבית המשפט במוסקבה דחה את ערעורה על שבע וחצי שנות המאסר שנגזרו עליה, ובטיח לפעול למען השבת בתה.

18:50 עריכה

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין והזמרת נטע ברזילי מציגים שיתוף פעולה מוזיקלי ראשון.

18:59 עריכה

איילת שקד החליטה להתמודד לכנסת יחד עם נפתלי בנט ברשימת הימין החדש, כפי שעשו השניים בבחירות שנערכו באפריל האחרון – אז לא עברו את אחוז החסימה.

שקד ובנט ינהיגו את הימין החדש במשותף. מחצית מחברי הרשימה לכנסת ימונו על ידי בנט ומחצית על ידי שקד. חברת הכנסת בחנה, לפי הדיווחים, אפשרות לרוץ ברשימה המשותפת של הבית היהודי והאיחוד הלאומי, אולם, כפי שנכתב, דחתה אופציה זו.

נפתלי בנט (מימין) ואיילת שקד (צילום: פלאש 90)
בנט (מימין) ושקד באירוע של הימין החדש במרץ האחרון (צילום: פלאש 90)
19:08 עריכה

אחרי שגדעון סער, המתמודד לראשות הליכוד, הבטיח לחדש את הבנייה היהודית במזרח ירושלים כדי לסכל את אפשרות הקמתה של מדינה פלסטינית – אומר יושב ראש העבודה-גשר ש"אין הבדל בין נתניהו לסער בכל הקשור לחזונות משיחיים".

19:12 עריכה

לאחר שפורסם שאיילת שקד תרוץ יחד עם נפתלי בנט ברשימת הימין החדש – חוגג שר הביטחון את החלטתה של שותפתו לדרך.

19:42 עריכה

"אני יוצאת לדרך הערב ביחד עם חברי, נפתלי בנט, למערכה לניצחון גדול של הימין החדש" – הכריזה הערב איילת שקד בחשבון הפייסבוק שלה.

אנחנו לעולם לא מוותרים!

חבריי,
אני יוצאת לדרך הערב ביחד עם חברי, נפתלי בנט, למערכה לניצחון גדול של הימין החדש — ימין ביצועיסט, מאחד, אופטימי ושורשי.

מסע להנהגת המדינה!

אני מזמינה אתכם, את עם ישראל האהוב,
את חבריי בציונות הדתית ובימין האידיאולוגי,
להצטרף אלינו!

20:08 עריכה

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב, מתח ביקורת על התנהלות ישראל בפרשת מאסרה של נעמה יששכר. ויקטורוב לא מתייחס ישירות לאמירתו של ראש הממשלה נתניהו השבוע, שהכריז שהוא "מביא את נעמה הביתה" – אך ניתן להעריך, בזהירות, שדברי השגריר מתייחסים לאמירתו של ראש הממשלה.

21:02 עריכה

"אני מרגישה ברוסיה של פוטין. תגיד לי – אנחנו בתקופה הקומוניסטית? מזרח גרמניה? מה זה? אפשר גם לשים אצל אנשים מכשירי הקלטה ולראות מה הם חושבים בבית במטבח" – כך אמרה חברת הכנסת קרן ברק, התומכת בנתניהו, בדיון בבית הדין של הליכוד על הדחת חברים בתנועה שפרסמו, שיתפו או סימנו לייק על תכנים ביקורתיים כלפי מפלגתם או כלפי ראש הממשלה.

בדיון על הדחה של חבר התנועה ששיתף בפייסבוק תכנים ביקורתיים קרא לעברו נציג הליכוד: "תיזהר בתשובה שלך! תיזהר! תיזהר!". כך פרסם הערב עקיבא נוביק בחדשות 13.

21:28 עריכה

הבחירות הפנימיות לרשימת הליכוד לכנסת. אחרי שבית הדין העליון של המפלגה פסק היום שיש לקיים פריימריז לרשימת הליכוד, מתלבט ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיה. מחד תומכיו של נתניהו בסיעה לא מעוניינים להתמודד על מקומותיהם, אך מאידך יושב ראש התנועה שוקל לנצל את ההזדמנות כדי לבוא חשבון עם מתנגדיו ולחסל את כיסי ההתנגדות במפלגה. כך דיווחה הערב דפנה ליאל בחדשות 12.

21:58 עריכה

השר ישראל כ"ץ: לא מקובל עלינו קמפיין נגד ביבי בתוך הליכוד".

22:05 עריכה

לו הבחירות היו נערכות היום ובראש הליכוד היה עומד נתניהו, היה גוש הימין זוכה ב-56 מנדטים – לעומת 59 מנדטים שאותם היה מקבל אילו בראש המפלגה היה עומד גדעון סער. כך נמצא בסקר של מכון סמית שנערך עבור תחנת הרדיו 103FM.

לפי סקר זה, כשנתניהו בראש הליכוד, גוש השמאל-מרכז זוכה ב-57 מנדטים וישראל ביתנו בשבעה. כשסער בראשות הליכוד – השמאל-מרכז מקבל 55 מושבים בפרלמנט, ומפלגתו של ליברמן – שישה.

22:11 עריכה

ראש מטה הבחירות של גדעון סער, יואב קיש, אומר שיעתור נגד ההחלטה שקיבל היום בית הדין העליון של התנועה – שלפיה כל מתפקד יוכל להצביע רק בקלפי שבה הוא רשום, ולא בכל קלפי, כפי שהיה בעבר.

22:29 עריכה

חבר הכנסת אחמד טיבי מתח ביקורת על "הקמפיין החיובי" של נתניהו; יועצו של ראש הממשלה, טופז לוק, לא ענה לטענה עצמה של טיבי, אך כתב מתי יושב ראש סיעת הרשימה המשותפת יוכנס לקמפיין החיובי.

22:45 עריכה

אחרי שבקשת חדשות 13 לחשוף הקלטות של גבי אשכנזי מהתקופה שבה כיהן כרמטכ"ל נדחתה בבית משפט השלום ובבית המשפט המחוזי – הוגשה בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון. ואכן, היום דנו השופטים אלכס שטיין, נעם סולברג ודוד מינץ בנושא, בדלתיים סגורות. בהודעה מטעם בית המשפט נמסר שפסק הדין בנושא יישלח בדואר.

עוד 47 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 34 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה