פחות משבוע לסגירת הרשימות לכנסת

בעקבות ביקורת מבג"צ: נתניהו מבטל את מינוי השרים

מנדלבליט מבטל טענות הליכוד על ינון: עדותו לא מהותית ● כחול-לבן יקדמו הקמת ועדת כנסת ביום ראשון ● מרצ דחתה את הוועידה ביומיים בצל המגעים לאיחוד עם העבודה וקריאות לכלול את שפיר ברשימה ● מגעים לאיחוד בין סמוטריץ' לבנט ושקד או רפי פרץ ● גדעון סער: וואלה שימש מסלקה לסגירת חשבונות נגדי ● חולדאי קורא לעבודה להתאחד עם המחנ"ד

ישיבת הממשלה בראשות נתניהו (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90)
מרק ישראל סלם, פלאש 90
ישיבת הממשלה בראשות נתניהו
07:12 עריכה

לו הבחירות לכנסת היו נערכות אתמול, המפלגות המרכיבות את הבלוק של נתניהו היו מקבלות 55 מנדטים; מפלגות השמאל והמרכז, המתנגדות להמשך כהונתו של ראש הממשלה, היו זוכות ל-57 מושבים בכנסת, וישראל ביתנו הייתה מקבלת שמונה מנדטים. כך נמצא בסקר שפורסם הבוקר באתר "וואלה! ניוז". הבית היהודי המאוחד לא היה עובר את אחוז החסימה, לפי סקר זה.

בסקר – שנערך בקרב 506 אנשים המהווים מדגם מייצג את האוכלוסייה הבוגרת בישראל – נשאלו הנסקרים על דעתם לגבי מינוי דוד ביטן, שנגדו מתנהלת חקירת משטרה, לשר בממשלה. 65% מהנסקרים סברו שלא נכון למנות את ביטן לתפקיד, 11% חשבו שהמינוי נכון, ו-24% אמרו שאינם יודעים.

הסקר נערך על ידי מכון מדגם בשיתוף איי פאנל. טעות הדגימה המירבית – 4.4%.

07:31 עריכה

פחות משבוע לסגירת הרשימות לכנסת: בימים שלישי-רביעי בשבוע הבא יוכלו הרשימות המעוניינות לרוץ בבחירות להגיש את מועמדותן לוועדת הבחירות המרכזית.

בימין נעשים מאמצים מצד ראש הממשלה נתניהו ליצור רשימה אחת של כל המפלגות שמימין לליכוד – הימין החדש, הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית.

בשמאל פועלים במחנה הדמוקרטי לריצה משותפת עם העבודה-גשר – יוזמה שעמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מתנגדים לה. סתיו שפיר מהמפלגה הירוקה מנסה בזמן שנותר למצוא מסגרת פוליטי שבמסגרתה תתמודד לפרלמנט.

08:28 עריכה

ראש הממשלה נתניהו הודה בשיחות סגורות שככל הנראה אין אפשרות לסכל את הקמתה של ועדת הכנסת, כך אומרים בכירים בליכוד. בסביבת נתניהו צפויים לנסות לעכב את הצעד על ידי עתירה לבג"ץ. כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן.

09:42 עריכה

העיתונאי יעקב אחימאיר הטיל ספק בכך שהעסקתו בתאגיד השידור כאן הופסקה בגלל דעותיו – כפי שטען ראש הממשלה נתניהו. בראיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב' הסתייג אחימאיר מהסברה שהועלתה במערכת הפוליטית.

עוד קודם ביקר שר התקשורת דודי אמסלם את תאגיד השידור על צעד זה.

09:58 עריכה

בשבוע הבא צפוי עמיר פרץ ללכת לאיחוד של העבודה-גשר עם המחנה הדמוקרטיכך פרסם היום בן כספית ב"מעריב". היוזמה לאיחוד גדול שהציע פרץ, שיכלול את כחול לבן, נועדה לטלטל את הזירה הפוליטית.

יושב ראש העבודה-גשר, כך נטען בסביבתו, לא יאפשר למרצ שלא לעבור את אחוז החסימה. לפי הדיווח, פרץ יציע למרצ ארבעה מקומות בעשירייה הראשונה ברשימה המאוחדת של שתי הסיעות.

10:17 עריכה

במערכת הפוליטית נדרשים למזג האוויר הסוער ובפרט למותו אתמול של מוטי בן שבת שטבע כשפעל לחלץ תושבים שנקלעו לשיטפון.

11:45 עריכה

יושב ראש סיעת הליכוד מיקי זוהר משיב ליועץ המשפטי לכנסת איל ינון: טענתי לניגוד עניינים בעינה עומדת.

11:50 עריכה

יושב ראש הימין החדש, השר נפתלי בנט, נפגש עם יושב ראש הבית היהודי, השר רפי פרץ. אתמול נועד בנט עם יושב ראש האיחוד הלאומי, השר בצלאל סמוטריץ'. המגעים מתקיימים במסגרת יוזמה לגיבוש רשימה אחת של המפלגות שמימין לליכוד.

12:12 עריכה

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, איש מפלגת העבודה, קורא לאיחוד של מפלגתו עם המחנה הדמוקרטי. "מול המציאות הלאומית, מפלגת העבודה חייבת להתאחד עם המחנה הדמוקרטי", קרא חולדאי בראיון לגדעון אוקו בתחנת הרדיו 103FM.

12:24 עריכה

ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון הפנים ארדן סיירו במרכז השליטה של המשטרה בבית דגן, על רקע פגעי מזג האוויר ברחבי הארץ. לפי דיווח ב"וואלה! ניוז", מוקדנים התלוננו בפני ראש הממשלה שכשיש עלייה בפניות, אין די ניידות שיכולות להגיב לכל הקריאות.

12:43 עריכה

סגן במילואים אסף ליבני טוען שהנתונים שאסף במהלך ההכשרה של חיילות בחיל השריון – עוותו על ידי הממונים עליו, כדי להציג את הפיילוט ככושל, כך דווח בגלי צה"ל. במערכת הפוליטית הגיבו לדיווח זה.

13:01 עריכה

כתבה שעסקה בגאולה אבן-סער הוסרה מאתר "וואלה!" לבקשת בן זוגה, גדעון סער – כך עולה מתכתובות בין מנכ"ל האתר, אילן ישועה, לבין בעלי האתר, שאול אלוביץ'. הידיעה שהוסרה עסקה בשעות העבודה של סער-אבן ברשות השידור. כך פרסם נתי טוקר ב"דה מרקר".

ישועה טען שעורך "וואלה!" ינון מגל פועל נגד אבן-סער ממניעים אישיים. בעבר סירבה האחרונה להגיש לצד מגל את מהדורת מבט. אחרי שהוסרה הידיעה הודיע מגל על התפטרותו, אך חזר בו.

גאולה אבן-סער (מימין) וגדעון סער (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אבן-סער (מימין) וסער באור יהודה בשבוע שעבר (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
13:37 עריכה

לפי שורה של דיווחים, אחד ממוקדי המחלוקת העיקריים בימין הוא מתיחות רבה ששוררת בין יושב ראש האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' לבין יושב ראש הבית היהודי רפי פרץ. עימות זה מקשה על האפשרות שתוקם רשימה אחת מימין לליכוד.

13:56 עריכה

שר הביטחון בנט מינה את קובי אלירז כאחראי על שטחי C. אלירז, שפוטר לפני מספר חודשים ממשרד הביטחון על ידי נתניהו, נחשב אהוד בקרב ציבור המתנחלים. המינוי זכה לתהודה בזירה הפוליטית.

14:23 עריכה

חברי דגל התורה משה גפני, אורי מקלב, יצחק פינדרוס, יעקב אשר מקיימים פגישת עבודה ראשונה יחד עם נכדיו של הרב חיים קנייבסקי, יענקי קנייבסקי ומוטי פלאי, לקראת הבחירות הקרובות לכנסת. כך דיווח ארי קלמן מ"בחדרי חרדים".

14:32 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי סמוטריץ' דוחה את הדיווחים על עימות קשה בינו לבין רפי פרץ: ישנה "מחלוקת עניינית".

15:06 עריכה

בצלאל סמוטריץ' מציע לרפי פרץ להיפגש והאחרון נעתר לבקשה הפומבית. השניים ידונו באפשרות של איחוד בין האיחוד הלאומי לבית היהודי.

15:58 עריכה

יועמ"ש הכנסת עו"ד איל ינון יגיש ביום ראשון את חוות דעתו בשאלה האם יו"ר הכנסת רשאי למנוע הקמת ועדת כנסת ובכך לעכב את הדיון על בקשת החסינות של נתניהו. במקביל, היום ייפוג האולטימטום של כחול-לבן ליולי אדלשטיין, שהדרישה ממנו היא לאשר את הקמת הוועדה, אחרת המפלגה כנראה תפעל להדחתו.

17:16 עריכה

במרצ מחתימים חברי ועידה על קריאה להכליל את סתיו שפיר והתנועה הירוקה ברשימת המפלגה. זהבה גלאון בין התומכים בהשארתה של שפיר בשורות מרצ.

17:33 עריכה

גדעון סער מגיב בדקות האחרונות לפרסום מהבוקר על כך שפעל להסרת פרסום שלילי ב"וואלה" אודות אשתו גאולה אבן. הוא טוען שהאתר היה מוטה כנגדו ושימש לסגירת חשבונות מצד יריבו הפוליטי, נתניהו. סער מדגיש שמעולם לא קיבל החלטות בעניין הבעלים של האתר, שאול אלוביץ'.

17:39 עריכה

ח"כ מירב מיכאלי (עבודה-גשר) אומרת הערב בגלי צה"ל שהצבא "אמור למיין את אנשיו באופן הטוב ביותר תוך מתן שוויון הזדמנויות … לפי יכולות ולא לפי אברי רבייה". מיכאלי מגיבה לפרסום על כך שנתוני הפיילוט של חיילות השיריון עוותו לרעה. "קו ישר עובר בין זה שגברים אומרים לנשים מה הן יכולות לעשות ולא לעשות לזה שיש פחות מרבע מחברות הכנסת נשים … אנחנו הולכות אחורה".

17:48 עריכה

בכחול-לבן יקדמו ביום ראשון הצבעה בוועדה המסדרת על הקמת ועדת כנסת שתוכל לדון בבקשת החסינות של נתניהו, דבר שבליכוד לא רוצים שיקרה. גם יועמ"ש הכנסת אמור למסור חוות דעת באותו יום לגבי היכולת של יו"ר הכנסת למנוע הקמת ועדה שכזו, וגם אדלשטיין אמור להחליט בעניין לאחר מכן, אך בכחול-לבן לא מתכוונים לחכות להם, כאמור.

במקביל, בליכוד מצאו פרט נוסף שלטענתם מעמיד את איל ינון בניגוד עניינים, וזו העבודה שהוא הוזמן כעד תביעה בתיקי נתניהו, (בהם מאות עדים). זה בנוסף לכך שאשתו שימשה פרקליטה החברה בצוות שהחליט על תיקי נתניהו.

18:27 עריכה

בג"צ דחה עתירה נגד המינוי של נפתלי בנט לשר הבטחון וקבע שיש למנות שר בממשלת מעבר רק כאשר הדבר חיוני להבטחת תפקודה התקין. בנוסף, נקבע שהעברת שרים מתפקיד לתפקיד היא בעייתית וייתכן שתצריך את אישור המליאה.

18:30 עריכה

מרצ דוחה את ועידת המפלגה מראשון לשלישי בעקבות המגעים לאיחוד עם העבודה-גשר.

19:57 עריכה

בליכוד ממשיכים את המתקפה על היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, ודורשים ממנו לפסול את עצמו מעיסוק בענייני ועדת הכנסת. בליכוד הוציאו הודעה שאומרת כי "עכשיו מתברר שיועמ"ש הכנסת הוא עד תביעה בתיקי נתניהו … מדוע לא פסלת את עצמך מטיפול בבקשת החסינות בהיותך עד תביעה?".

20:28 עריכה

היועמ"ש אביחי מנדלבליט הוציא בדקות האחרונות הודעה שבעצם קובעת שהטענות של נתניהו והליכוד לגבי יועמ"ש הכנסת הם ספין. לפי מנדלבליט, עו"ד איל ינון נכלל ברשימת עדי התביעה בתיקי נתניהו מכורח תרשומת שיחה שהתקיימה איתו בנוגע לסדרי עבודת הכנסת, ולא מדובר בעדות מהותית לתיקים. "ממילא, לא היה בדבר כדי למנוע בדרך כלשהי את מעורבותה של עו"ד עמית מררי (אשתו של ינון) מטיפול בנושא".

21:55 עריכה

נתניהו חוזר בו ולא יוציא לפועל את ארבעת מינויי השרים שתוכננו ליום ראשון, כך לפי דיווח של חדשות 12. ביטול המינויים, (ציפי חוטובלי לתפוצות, דוד ביטן לחקלאות, יפעת שאשא-ביטון לרווחה ויצחק כהן לשר בינוי ושיכון), הוא בעקבות ביקורת שמתח היום בג"צ על מינויים בממשלת מעבר, במסגרת דחיית עתירה נגד מינוי בנט לשר ביטחון.

עוד 27 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 28 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון"

פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● בגלל הודעות לא מזוהות: ועדת הבחירות הטילה על הליכוד הוצאות של 1,500 שקל ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 31 עדכונים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים

יועצו האסטרטגי של גנץ: "הוא סכנה לעם ישראל, אין לו אומץ לתקוף באיראן"

המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע ● לפיד פסל ישיבה עם רפי פרץ: "כמו שלא נקים ממשלה כשהיבא יזבק תביא אותנו ל-61" ● בימינה גינו את דבריו של מס' 2 בכחול לבן: משווה לוחם בצה"ל לתומכת מחבלים ● יזבק: "הגזען מכחול לבן משווה אותי לגזען מימינה"

עוד 48 עדכונים

בין התפילות, קמפיין ימינה השתלט על בתי הכנסת ברחבי הארץ

מועמדי ימינה הסתערו בחודש האחרון על בתי כנסת ברחבי הארץ בערבי שישי, כדי לפגוש בוחרים פוטנציאליים ● לא כל המתפללים אהבו את זה ● ואף מפלגה אחרת לא נקטה באסטרטגיה דומה

עוד 725 מילים

היועצת המשפטית שנלחמה בשחיתות תפוטר

הנהלת פארק אריאל שרון פועלת לפטר את היועצת המשפטית מיכל זילכה, שחשפה שחיתויות במקום וניסתה לעצור מכרזים תפורים ● ב"אדם, טבע ודין" קוראים לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ומכנים את המהלך שערורייתי ● חבר דירקטוריון לשעבר: "הרדיפה אחרי שומרי-הסף לא מפתיעה אותי" ● מעקב

עוד 869 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה