• מתחם בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, שבו אולם התפילה מוקף במבנים קטנים יותר המשמשים למטרות שונות, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
  מאט ליבוביץ'
 • בראם פאלש (במרכז), על גג בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, הולנד, לומד על התפקיד שמילאו אביו, ליאו פאלש, ולוחמי האש המתנדבים האחרים בתקופת הכיבוש הנאצי, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
  מאט ליבוביץ'
 • ההיסטוריונית אנמיק גרינגולד והביוכימאי בראם פאלש בוחנים מסמך אישי של ליאו פלאש שהכינה "מועצת היהודים", בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
  מאט ליבוביץ'
 • בראם פאלש בעליית הגג של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, מתבונן בחלל שבו אביו, לוחם האש ליאו פאלש, החביא את אוצרות הקהילה היהודית מפני הנאצים, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
  מאט ליבוביץ'
 • פנים בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם בשנות ה-20 (צילום: רשות הציבור)
  רשות הציבור
 • מפה של אמסטרדם שהוכנה ב-1941 על ידי הרשות המקומית. כל נקודה מייצגת עשרה יהודים (צילום: רשות הציבור)
  רשות הציבור
 • תמונה מפורסמת של תפילה ציבורית בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם ב-9 במאי 1945, בהשתתפותם של ניצולי שואה (צילום: רשות הציבור)
  רשות הציבור
הביקור המרגש של בראם פאלש בבית הכנסת הפורטוגזי בהולנד

בחזרה לבית הכנסת שאבא שלי הציל מהנאצים

ליאו פאלש היה רק בן 16 כאשר סייע להציל את בית הכנסת הפורטוגזי של הולנד מידי הנאצים ● בנו, בראם, לא היה מודע במלואו לתפקידו המרכזי של אביו בסיפור ● כתב זמן ישראל ליווה אותו בביקור מיוחד במקום, שבמהלכו היסטוריונים סיפרו לו על גבורת אביו ועל תולדות משפחתו בשואה ● סגירת מעגל ב"אסנוגה" של אמסטרדם

כשהוא נשאל מדוע הנאצים לא הרסו את בית הכנסת הפורטוגזי היקר ללב משפחתו, בראם פאלש אומר שזוהי "קצת תעלומה". אולם לדעתם של היסטוריוני השואה ההולנדים, אביו של פאלש – ליאו פאלש המנוח – היה כוח מוביל מאחורי הישרדותו של בית הכנסת המפורסם במלחמת העולם השנייה.

אף על פי שליאו פאלש היה רק בן 14 כאשר החל הכיבוש הגרמני, הוא עזר להניא את הנאצים מהפיכתו של ה"אסנוגה" – בית כנסת בפורטוגזית – למרכז לגירוש יהודים. הנער גם שמר על המבנה עד 1944, ויחד עם עמיתיו המתנדבים בבריגדת לוחמי האש החביא תשמישי קדושה בין תקרת אולם התפילה לעליית הגג.

"במלחמה אבי הצטרף לבריגדת לוחמי האש כדי לשמור על המבנה, אם היה על מה לשמור", אומר בראן פאלש, כיום ביוכימאי הידוע בשל מחקרו על שפעת.

בסוף נובמבר, פאלש ואנוכי קיבלנו גישה מיוחדת לעליית הגג של ה"אסנוגה" ולמרתף בעל התקרה המקומרת – שניהם מחוץ לתחום עבור תיירים.

החלל שבו הסתיר אביו של פאלש את תשמישי הקדושה ורשימות של חברי ה"אסנוגה", חבוי בין קורות העץ בעליית הגג, נחשף בפנינו על ידי מאבטח.

כמו באולם התפילה שמתחת, עליית הגג מעולם לא חוברה לחשמל. מאז הקמתו של בניין הלבנים בתור הזהב ועד היום, נברשות שבהן קבועים אלף נרות מספקות אור לאולם התפילה בשעת הצורך.

כמו באולם התפילה שמתחת, עליית הגג מעולם לא חוברה לחשמל. מאז הקמתו של בניין הלבנים בתור הזהב ועד היום, נברשות שבהן קבועים אלף נרות מספקות אור לאולם התפילה בשעת הצורך

מבנה ה"אסנוגה" תוכנן בהשראת בית המקדש, כך שמסגרת מבנים נמוכים מקיפה את החצר הפנימית ואת המבנה המרכזי של אולם התפילה המרשים. בשנים שלאחר חניכתו של בית הכנסת ב-1675, עיצובו שוכפל ברחבי העולם.

בראם פאלש (במרכז), על גג בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, הולנד, לומד על התפקיד שמילאו אביו, ליאו פאלש, ולוחמי האש המתנדבים האחרים בתקופת הכיבוש הנאצי, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
בראם פאלש (במרכז), על גג בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, הולנד, לומד על התפקיד שמילאו אביו, ליאו פאלש, ולוחמי האש המתנדבים האחרים בתקופת הכיבוש הנאצי, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')

"אבא שלי אהב את הסיפורים האלה"

ערב הפלישה הגרמנית להולנד, הממשלה ההולנדית העניקה ל"אסנוגה" מעמד היסטורי מיוחד. המעמד לווה בתקציב לשיפוץ, כדי להגן על המבנה מפני שרפות במקרה של פשיטה אווירית, בכלל זאת הוספת צינורות מים ודרכי מילוט.

עליית הגג חופתה בשמיכות עבות של צמר סלעים, וההיכל – ארון הקודש – מוגן באמצעות כיסוי מגן ושקי חול.

החלטה גורלית נוספת התקבלה ב-1939 כשראשי בית הכנסת הסכימו להשתתף ב"מעקב" בתקופת המלחמה. עד 1940, לפחות 40 גברים יהודים – בהם ליאו פאלש – פטרלו סביב המתחם כלוחמי אש מתנדבים.

החלטה גורלית נוספת התקבלה ב-1939 כשראשי בית הכנסת הסכימו להשתתף ב"מעקב" בתקופת המלחמה. עד 1940, לפחות 40 גברים יהודים – בהם ליאו פאלש – פטרלו סביב המתחם כלוחמי אש מתנדבים

שורשיה ההולנדיים של משפחת פאלש קדומים מבית הכנסת. לדברי בראם, כמה מאבותיו הגיעו להולנד מספרד וממרוקו, ושימשו דיפלומטים של מלך מרוקו.

בשנים שלפני המלחמה, סבו של פאלש – יהודה ליאון פאלש – היה פרופסור לשפות שמיות ומנהיג הקהילה היהודית הפורטוגזית.

לפי הסיפורים שסיפר ליאו פאלש למשפחתו על אבטחת ה"אסנוגה", התורנות כללה הרבה משחקי לוח ואכילת תפוחי אדמה צלויים.

במהלך חצי עשור של כיבוש נאצי לא נפלה שום פצצה על בית הכנסת או על סביבתו הקרובה, והנאצים הותירו את המתחם על כנו.

"אבא שלי אהב את הסיפורים האלה על היותו לוחם אש", אומר פאלש. "הם לא נשמעו כל כך אפלים".

פנים בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם בשנות ה-20 (צילום: רשות הציבור)
פנים בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם בשנות ה-20 (צילום: רשות הציבור)

"מחריבי תרבות ברבריים"

ביולי 1942, ראש הלשכה המרכזית להגירת יהודים באמסטרדם, פרדיננד הוגו אאוס דר פונטן הגיע לביקור גורלי בבית הכנסת הפורטוגזי.

במסגרת תפקידו, פונטן היה אחראי לגירוש יהודי הולנד למחנות מעבר. משם, רוב היהודים ההולנדים – יותר מ-100,000 איש – נשלחו אל מחנות המוות ונרצחו.

כשהנאצים החלו ביישום "הפתרון הסופי", פונטן חיפש "מכלאה" שניתן יהיה לכנס בה את היהודים לקראת הגירוש. הוא חיפש מקום מרכזי, קרוב למסילת חשמלית, גדול מספיק כדי שאפשר יהיה לדחוס בו מאות רבות של קרבנות.

מבנה ה"אסנוגה" המונומנטלי היה ממוקם בשכונה שמנתה את אוכלוסיית היהודים הגדולה ביותר באמסטרדם, קרוב לקווי חשמלית מרכזיים ולא רחוק מתחנת הרכבת המרכזית. משם יצאו רכבות הגירוש למחנות המעבר.

כאן נכנס לתמונה לוחם האש ליאו פאלש, בנו של מנהיג הקהילה. כאחד היהודים שתושאלו על ידי פונטן במהלך ביקורו ב"אסנוגה", פאלש טען שבית הכנסת יהיה "מאוד לא מתאים" לשמש כמרכז גירוש, מספר בראם פאלש.

כאן נכנס לתמונה לוחם האש ליאו פאלש, בנו של מנהיג הקהילה. כאחד היהודים שתושאלו על ידי פונטן במהלך ביקורו ב"אסנוגה", פאלש טען שבית הכנסת יהיה "מאוד לא מתאים" לשמש כמרכז גירוש, מספר בראם

פאלש יידע את פונטן כי המבנה אינו מחובר לחשמל. ואפילו אם היה בו אור, הסביר הנער בן ה-16 לפקיד הנאצי, יהיה קשה לכסות את החלונות הגדולים לצורך האפלה במקרה של פשיטה אווירית.

"ליאו פאלש הגן על ה'אסנוגה' מפני שימוש בו כאוּמשלאגפלאץ (נקודת איסוף לגירוש)", אומרת לי ההיסטוריונית אנמיק גרינגולד בראיון שנערך בבית הכנסת.

גרינגולד ואני ישבנו יחד עם בראם פאלש סביב שולחן המטבח, לא רחוק מהיכן שהתמקמו ליאו פאלש ולוחמי האש במהלך המלחמה.

לדברי גרינגולד, שמשמשת כאוצרת לענייני שואה ברובע התרבות היהודית בעיר, ליאו מילא תפקיד מכריע בשכנועו של פונטן לוותר על בית הכנסת הפורטוגזי.

"הנאצים לא רצו להיתפס בעיני ההולנדים כמחריבי תרבות ברבריים", היא אומרת. "הם החליטו לשמר את מבנה בית הכנסת, ככל הנראה עבור מוזיאון".

בראם פאלש בעליית הגג של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, מתבונן בחלל שבו אביו, לוחם האש ליאו פאלש, החביא את אוצרות הקהילה היהודית מפני הנאצים, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
בראם פאלש בעליית הגג של בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, מתבונן בחלל שבו אביו, לוחם האש ליאו פאלש, החביא את אוצרות הקהילה היהודית מפני הנאצים, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')

"אף לא כתובת עברית אחת"

מבנה בית הכנסת הפורטוגזי כבר ניצל פעם מניסיון חיסול, עוד לפני ביקורו הגורלי של פונטן. בפברואר 1941, התפשטה שמועה שאנשי הוֶוראפדלינג, המיליציה של התנועה הנציונל-סוציאליסטית בהולנד, מתכננים לפוצץ אותו.

באותו חורף, כנופיות של המיליציה הקיפו שכונות יהודיות כדי לתקוף קרבנות, מבלי צורך לחשוש מפני ענישה. לפי ההיסטוריונים דיוויד כהן פרייפרה ויוס סמית, לוחמי האש חסמו את הגישה למרתף. הם חששו כי חומר נפץ שיוטמן שם יהרוס את המבנה, ולכן מסמרו למקומה את דלת הצוהר הקבועה ברצפה.

בין סוף שנת 1933 ל-2 בפברואר 1944 ליאו פאלש ועמיתיו לוחמי האש גורשו – אבל לא לפני שהחביאו את אוצרות הקהילה הנותרים ואת רשימות חברי הקהילה בין תקרת אולם התפילה לעליית הגג.

בין סוף שנת 1933 ל-2 בפברואר 1944 ליאו פאלש ועמיתיו לוחמי האש גורשו – אבל לא לפני שהחביאו את אוצרות הקהילה הנותרים ואת רשימות חברי הקהילה בין תקרת אולם התפילה לעליית הגג

לאחר גירושם החליפה את מקומם בריגדת לוחמי אש עירונית לא יהודית.

לאחר שבית הכנסת הפורטוגזי רוקן מיהודים, ראש עיריית אמסטרדם, אדוארד פאוטה, ביקר במתחם בלוויית שני מנהלי מוזיאונים גדולים בהולנד.

תמונה מפורסמת של תפילה ציבורית בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם ב-9 במאי 1945, בהשתתפותם של ניצולי שואה (צילום: רשות הציבור)
תמונה מפורסמת של תפילה ציבורית בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם ב-9 במאי 1945, בהשתתפותם של ניצולי שואה (צילום: רשות הציבור)

הם "התרשמו עמוקות" ושאלו את הרשויות הגרמניות אם העיר תוכל לרכוש את בית הכנסת ואת תכולתו כדי להשתמש במבנה כמוזיאון.

במכתבו לכובשים הנאצים מפברואר 1944, פאוטה הילל את האדריכלים ה"אריים" של בית הכנסת. בנוסף, הוא כתב, "אין אף לא כתובת עברית אחת" על נברשות הנחושת או הספסלים, שהיו מהמובחרים ביותר שנותרו מתור הזהב.

לא ברור איך הגיבו הרשויות הגרמניות לבקשת הרכישה, אבל ה"אסנוגה" השתמר.

אפילו במהלך "חורף הרעב" בהולנד, כשבתי כנסת ובתיהם של קרבנות יהודים פורקו כדי לשמש כחומר בערה, לוחמי האש המשיכו לאבטח את המקום.

לדברי ההיסטוריונים כהן פריירה וסמית, ספסלי בית הכנסת, עזרת הנשים ומבני עץ אחרים היו נעלמים אלמלא נוכחותם הבלתי פוסקת של לוחמי האש במקום.

ההיסטוריונית אנמיק גרינגולד והביוכימאי בראם פאלש בוחנים מסמך אישי של ליאו פלאש שהכינה "מועצת היהודים", בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')
ההיסטוריונית אנמיק גרינגולד והביוכימאי בראם פאלש בוחנים מסמך אישי של ליאו פלאש שהכינה "מועצת היהודים", בבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, 25 בנובמבר 2019 (צילום: מאט ליבוביץ')

"היא הרגישה את חסרונו של כל העבר שלה"

הודות לגישתה של גרינגולד לחומרי ארכיון הולנדיים, היה ביכולתה של ההיסטוריונית להראות לראשונה לבראם פלאש פיסה חשובה מעברו של אביו.

לאחר שסיירתי עם פאלש בעליית הגג ובמרתף של ה"אסנוגה", גרינגולד הגיעה עם עותק של מסמך מתקופת המלחמה ובו פרטיו האישיים של ליאו פלאש, כפי שנשמר על ידי מועצת היהודים, או ה"יודסה ראט".

לאחר שסיירתי עם פאלש בעליית הגג ובמרתף של ה"אסנוגה", גרינגולד הגיעה עם עותק של מסמך מתקופת המלחמה ובו פרטיו האישיים של ליאו פלאש, כפי שנשמר על ידי מועצת היהודים, או ה"יודסה ראט"

המועצה, שמונתה על ידי הנאצים להוציא את פקודותיהם לפועל, הכינה כרטיסייה עבור כל אחד מחברי הקהילה היהודית, שבה נרשמו שמו, שמותיהם של בני משפחתו וכתובתו. המסמכים שימשו למעקב אחר חברי הקהילה ולתיאומים במקרה של בקשות לדחיית גירוש. הגרמנים והרשויות באמסטרדם החזיקו שניהם במסמכים דומים, ואלה שימשו להכנת רשימות הגירוש.

העותק המוגדל של הכרטיסייה של ליאו פאלש שהכינה מועצת היהודים הוא שדה מוקשים של חתימות, חותמות אדומות ומספרי זהות הרשומים בכתב יד.

אחת החותמות מעידה על גירושו למחנה המעבר וסטרבורק, מסבירה גרינגולד. חותמת אחרת, של הצלב האדום, מעידה על שחרורו מבוכנוולד.

בפברואר 1941 הנאצים עצרו מאות יהודים לצורך "עבודות כפייה" מחוץ לבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם (צילום: רשות הציבור)
בפברואר 1941 הנאצים עצרו מאות יהודים לצורך "עבודות כפייה" מחוץ לבית הכנסת (צילום: רשות הציבור)

זמן קצר לאחר שחרורו, פאלש גילה שכל משפחתו נשלחה לאושוויץ-בירקנאו ונרצחה שם. מעמדם של בני המשפחה במה שמכונה "הרשימה הפורטוגזית" הגן עליהם במשך שנתיים, שבמהלכן השתמשו הנאצים במשחק של חתול ועכבר כדי לפלג את האוכלוסייה היהודית.

לאחר שהשלים את לימודיו והקים משפחה חדשה, פאלש המשיך בדרכו של אביו בהנהגת ה"אסנוגה". הוא גייס תרומות לצורך שיפוץ הכרחי של בית הכנסת, היה ציוני נלהב, וייסד מכון על שם אביו באוניברסיטת אמסטרדם.

ל"אסנוגה" היה חלק מרכזי בנוף ילדותו של בראם פאלש, שאף ערך בו את בר המצווה שלו, והוא היווה עבורו מעין בית שני שבו הרצפה מכוסה חול – בסגנון הולנדי – כדי להפחית רעש של צעדים מגושמים.

נוסף על זיכרונות הילדות השמחים שלו, פאלש זוכר את אמו לאה יושבת לבדה בעזרת הנשים ומתבוננת למטה, אל הספסלים הריקים שפעם ישבו בהם יקיריה.

"כשהיא ישבה למעלה, היא הרגישה את חסרונו של כל העבר שלה", אומר פאלש, שמשפחתו חולקת עם ה"אסנוגה" היסטוריה בת מאות שנים.

מפה של אמסטרדם שהוכנה ב-1941 על ידי הרשות המקומית. כל נקודה מייצגת עשרה יהודים (צילום: רשות הציבור)
מפה של אמסטרדם שהוכנה ב-1941 על ידי הרשות המקומית. כל נקודה מייצגת עשרה יהודים (צילום: רשות הציבור)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בביקורי באמסטרדם לפני כחמש שנים דאגתי לבקר מספר פעמים בבית הכנסת הזה ולהעביר את אוצרותיו ועושרו לילדים אותם לימדתי אז. אתם יכולים לראות המשך קריאה
עוד 1,328 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 18 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

השרים אלקין ושטייניץ נפגשו הבוקר והחליטו: ישראל לא תיתן יותר רשיונות לחיפוש והפקת נפט מבטן האדמה ● המדובר בהישג לאחד המאבקים הסביבתיים המשמעותיים שהתנהלו בעשור האחרון, נגד הליך אגרסיבי שפוגע בסביבה וכרוך בפליטות של גזים מזהמים ● מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "אין הגיון שמדינה שיש לה גז, שנפרדת מהפחם ושהולכת לכיוון אנרגיות מתחדשות, תמשיך להפיק פצלי שמן" ● ועדיין, בימים אלה מקודם בדרום מפעל פצלי שמן שקיבל רשיון לא מזמן

עוד 550 מילים

ספינות המשלוחים החיים עלולות להיות מחוללות הקורונה הבאה

כששמעתי על התפרצות הקורונה בשוק החיות למאכל בעיר הוואן, ראיתי את הכלובים של בעלי החיים הלכודים בהם ועיניהם מביעות ייאוש ותחושה של מה שצפוי להם, לא יכולתי שלא לחשוב שזו דרכו הצינית של הטבע להחזיר במטבע קשה ואכזרי למי שרואים בכל יצור ביולוגי שהוא לא בן אדם – חומר למאכל.

כששמעתי על התפרצות הקורונה בשוק החיות למאכל בעיר הוואן, וראיתי את הכלובים של בעלי החיים הלכודים בהם ואת היאוש בעיניהם, חשבתי שזו דרכו הצינית של הטבע להחזיר במטבע קשה ואכזרי למי שרואים בכל יצור ביולוגי שאינו אדם – חומר למאכל

שנים שפעילים למען זכויות בעלי חיים מעלים צילומים מחרידים מפסטיבל יולין  בסין, בו נהנים החוגגים מאכילת בשר כלבים בליצ'י. הטענה של חובבי הפסטיבל הזה כי אכילת בשר אינה שונה מאכילת פרה, חזיר או כבש והאמת שהצדק עימם.

בעיני  ובעיני כל מי שנפרד מאכילת בשר, אין שום הבדל בנטילת חיים מבעל חי לשם אכילתו. האכזריות, תהליך ההובלה ואימת המוות, השחיטה, הדם, צרחות החיה ופרפורי המוות שלה- אינם שונים בין כלב, עגל, חזיר ותרנגולת.

ספינת התענוגות המושבתת ביפן ועליה אלפי נוסעים בהסגר מבודד, היא חלום בלהות של מי שחשבו לצאת לטיול נפלא ומצאו עצמם לכודים בתופת ומחכים להוראות בלי לדעת מה ילד יום.

שנים שפעילים למען זכויות בעלי חיים מעלים צילומים מחרידים מפסטיבל יולין  בסין, בו נהנים החוגגים מאכילת בשר כלבים בליצ'י. לטענת חובבי הפסטיבל – אכילת בשר אינה שונה מאכילת פרה, חזיר או כבש, והאמת שהצדק עימם

למשמע הדיווחים אודות מצב האנשים הסגורים בספינת התענוגות, ללא ידיעה מה ילד יום, לא יכולתי שלא לשוטט במחשבותי לספינות המשלוחים החיים עמוסות הצאן והבקר הדחוסים ושרויים בהפרשותיהם. חום הקיץ המבשל יצורים חיים למוות. הרעב, האכזריות והניתוק המוחלט משדה המחיה השגרתי, גם אם הוא בית גידול לא טבעי.

מחלון ביתי המשקיף אל נמל חיפה, אני רואה את הספינות הללו מגיעות לנמל המספנות ושם הן פורקות את הסחורה החיה שלהן. פעילי ופעילות בעלי החיים מתעדים מעת לעת את המהלך המלווה באכזריות של עובדי הספינה, המכים את החיות האומללות והמבוהלות, בועטים בהן כדי שיזדרזו לעלות על המשאיות המובילות אותם למפטמות ולתהליך הסופי בו ישחטו.

את הפגרים והחולים השליכו בלב ים והם מגיעים לפעמים כגוויות נפוחות ומיוסרות לחופי ישראל, המשמשות תזכורת לאכזריות האינסופית בתעשיית הבשר.

למשמע הדיווחים אודות מצב האנשים הסגורים בספינת התענוגות, ללא ידיעה מה ילד יום, לא יכולתי שלא לשוטט במחשבותי לספינות המשלוחים החיים עמוסות הצאן והבקר, הדחוסים ושרויים בהפרשותיהם. עם חום הקיץ המבשל יצורים חיים למוות

אניות אלו הן כר בלתי נדלה לוירוסים וחיידקים, להתפרצות קשה של תופעות בלתי צפויות, ולמפגש ביניהם לבין עובדים מהדרג הכי נמוך ומבוזה בידי מי ששוכרים אותם לעבודה כל כך קשה בה אין מקום לחמלה ולצלם אנוש.אין לדעת מה הם נושאים עימם ואם עברו בדיקות המונעות העברת חיידקים בין בני אדם לחיות.

האוניות הופכות למצבור זוהמה, שפכים, הפרשות וכל מיני דברים שלעולם לא נוכל לצפות אותם. כשם שלא צפינו את הקורונה, לפניה את הסארס, ואת מחלת הפרה המשוגעת, שפרצה בעקבות האכלת חיות משק המיועדות לשחיטה וחלב בקמח העשוי מבשר מבעלי חיים חולים – בקר או כבש. רצו לחסוך באוכל וכפו מעין קניבליות על בעלי חיים האוכלים את בני מינם ובדרכו הצינית הטבע הראה מה קורה כשפועלים באופן כל כך לא הגיוני.

מי שנפגעים בסוף הם בעלי החיים התמימים שהומתו בהמוניהם, אבל האיום על בני האדם התרחש והמחיש כמה האדם הוא מסוכן לעולם, לטבע ובראש ובראשונה- לעצמו.

האוניות הן כר לוירוסים וחיידקים, מצבור זוהמה, שפכים, הפרשות ודברים שלא נוכל לצפות. כשם שלא צפינו את הקורונה, לפניה את הסארס, ואת מחלת הפרה המשוגעת, שפרצה בעקבות האכלת חיות משק בקמח העשוי מבשר בע"ח חולים

שפעת העופות התפשטה בקרב עופות הלול, המוחזקים בתנאי צפיפות קשים שנועדו לחסוך עלויות גידול. פגרי עופות מתים ועופות חולים הנמצאים במחיצת עופות בלולים אינם מחזה נדיר, והנושא תועד רבות כולל רמת הזיהום הקשה בלולים אלו.

מעבר לפגיעה ביצורים הנתונים בידי בני האדם ומקבלים בהכנעה את גורלם, נפגעים בני אדם והדבר קרה גם בשפעת העופות שגבתה מחיר של חיי בני אדם ברחבי העולם.

יכול  להיות שהחיפוש אחר תרופה למגפה המאיימת יניב בסופו של יום פיתרון ויבלום לעת עתה את הקורונה, שמעולם לא שמענו עליה לפני כן. כמו שנבלמו מגפות אחרות, אולם מי ערב לנו שלא תתפרץ מגפה נוספת?

שפעת העופות התפשטה בקרב עופות הלול, המוחזקים בתנאי צפיפות קשים כדי לחסוך עלויות גידול. מעבר לפגיעה ביצורים הנתונים בידי האדם, נפגעים בני אדם, וגם בשפעת העופות נגבה מחיר של חיי אדם ברחבי העולם

מתי תתבסס ההבנה שלתאוות הבשר הבלתי נתפסת בהיקפה יש מחירים קשים ומי שמשלמים אותם הם לא רק החיות אלא בני האדם?

לא רק בחיידקים ובמגפות אלא בשעבוד המרחב הגלובלי, כריתת יערות המובילים לשרפות, דלדול החמצן, גזי חממה, זיהום סביבתי  רחב של אדמה ומים – לטובת גידול והובלת בעלי החיים הללו לסופם במשחטות ובשווקי הבשר.

בינתיים ספינות המשלוחים החיים שטות להן לארצות היעד, כשהן מגיעות לישראל, אין לדעת אלו נגיפים רדומים נמצאים עליהם כתוצאה מהחיבור של בעלי חיים מעונים הנמצאים בתת תנאים, טובלים בצואה ושתן, במגע צמוד עם פגרי חיות שמתו כמהלך המסע, במגע צמוד עם בני אדם שאין לדעת אלו נגיפים הם נושאים עליהם וכל זאת הוא כר להתפרצות של מגפה שתקבל שם ומאפיינים ותגבה את המחירים שלה. ברמת הפרט  וחיי אדם ובהשפעה על כלכלת העולם.

מתי תתבסס ההבנה שלתאוות הבשר הבלתי נתפסת בהיקפה יש מחירים קשים ומי שמשלמים אותם הם לא רק החיות אלא בני האדם? לא רק בחיידקים ובמגפות אלא בשעבוד המרחב הגלובלי

גם אם קריאה זו אינה יוצאת בדרג ממשלתי, זו חובתם של כל ראשי ערי הנמל שלשטח השיפוט שלהם מגיעה פצצה מתקתקת בדמות ספינות משלוחים חיים, לבלום ולאסור את הגעתן וכך לשמור על חיי תושבי ערי הנמל ותושבי מדינת ישראל בכלל. לא מחמלה על בעלי החיים אלא מדאגה אמיתית לשלומם של בני אדם שיפלו קורבן לפוטנציאל המחלות המסוכנות שיש במשלוחים אלו ועלול להתפרץ בכל רגע נתון. כמו שקרה עם הקורונה.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 894 מילים

להחתים את חברי ועדות הקלפי על "תצהיר אמונים" שהכין דן אריאלי

פרסום ראשון התנועה לטוהר המידות פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את בעלי התפקידים בקלפיות על התחיייבות אישית לדווח על הפרת נהלי הבחירות ● בתצהיר שהכין פרופסור דן אריאלי נכתב: ״אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות״

התנועה לטוהר המידות פנתה אתמול (יום שני) לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להחתים את המזכירים וחברי ועדת הקלפי וכן את המשקיפים בקלפיות על מסמך שבו יתחייבו ויצהירו באופן אישי על מחויבותם לשמור על טוהר הבחירות ולדווח על זיופים ואי-סדרים בקלפי.

הבקשה הגיעה על רקע מידע המעלה חשש לזיופים נרחבים בבחירות הקרובות במרץ, כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל.

"מהתנהלות ועדת הבחירות עולה שהיא לא ממהרת לחייב באופן אישי את בעלי התפקידים בקלפיות באחריות על הנעשה שם", אמר לזמן ישראל אמיר חרמוני, פעיל התנועה לטוהר המידות שיזם את המהלך.

"גם התלונה שהגשנו למשטרה על עבירות פליליות בבחירות קודמות לא טופלה. לכן פניתי לפרופסור דן אריאלי, שהכין את 'הצהרת האמונים' הזאת, שאם תתקבל תחייב אישית את בעלי התפקידים בקלפיות. אם היוזמה לא תתקבל אנחנו נשקול לעתור לבג״ץ״.

יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)
יו״ר ועדת הבחירות ניל הנדל (צילום: Hadas Parush/Flash90)

במסמך שנשלח ליו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל ולמנכ"לית הוועדה אורלי עדס נכתב:

"ידוע לי כי טוהר הבחירות הינו אבן יסוד של הדמוקרטיה וכי עבירה על טוהר הבחירות מנוגדת לחוק. אני מתחייב לשמור על החוק, ולעשות הכול במסגרת תפקידי על מנת לשמור על טוהר הבחירות.

"אני מתחייב כי אדווח לממונים עלי על כל הפרה של החוק או כוונה להפר את החוק על ידי אחרים, בכל הקשור לתפקידי במערכת הבחירות. ידוע לי כי במידה ולא אבצע את תפקידי כיאות ואם אפר את החוק או לא אדווח על הפרת החוק או אפגע בטוהר הבחירות, אהיה צפוי לעד חמש שנות מאסר וקנס כספי".

לכל הסעיפים הללו אמורים בעלי התפקידים לצרף את שמם המלא וחתימתם.

קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
קלפי (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

כפי שנחשף אתמול בזמן ישראל בבחירות הקרובות צפויות להיות מאות קלפיות שבהן לא תהיה נציגות לאופוזיציה. יצוין כי בבחירות הקודמות התגלתה בקלפיות שבהן לא היתה נציגות לאופוזיציה אי-התאמה חריגה בין נתונים שונים.

עוד נחשף כי המשטרה סגרה אחרי ארבעה ימים בלבד תלונה על זיופי בחירות במאות קלפיות, וכי בוועדת הבחירות מסרבים לאפשר לפעילי "משמר הבחירות" לצלם את ספירת הקולות ואת הפרוטוקולים של הוועדות, ומתעלמים משורת דרישות לתיקון ליקויים שהתגלו בבחירות קודמות.

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "הפונים יקבלו תשובה כמקובל ללא מתווכים".

עוד 306 מילים

נדחתה העתירה נגד השימוש באפליקציית "אלקטור", שממנה דלף מידע על ציבור הבוחרים

יו"ר ועדת הבחירות קבע שאיסור שימוש ביישומון אינו בסמכותו ● נתניהו: לחשוף לפני הבחירות את כל המידע שיש על אשכנזי ● אולמרט הגיש לנשיא בקשה למחיקת רישום פלילי ● עובדת ההוראה, שהשליכה תפוח לעבר נתניהו בכנס פוליטי, זומנה, בהנחיית רפי פרץ, לבירור במשרד החינוך ● שחקני קט-רגל הוזהרו, שאם ייעדרו מאירוע בהשתתפות נתניהו, יורחקו מהליגה

עוד 18 עדכונים

תצילו אותי!

בלעדי במשך תשע שנים, "בנימין פיליפ" עבד, לדבריו, עבור המוסד וסייע לו במלחמה נגד חיזבאללה ● לטענתו, הוא אף גייס עבור המוסד לוחם לשעבר ב"כוח רדואן", יחידת העילית של חיזבאללה, אשר סיפק מידע מודיעיני מכריע ● עכשיו פיליפ ניצב בפני גירוש ללבנון, וישראל אינה עונה ● גורם ביטחוני: "זה עולם קר שם בחוץ" ● במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב

עוד 3,520 מילים

למקרה שפיספסת

שקד: סבבי הבחירות החוזרים - בגלל כתבי האישום של נתניהו

בחוג בית באורנית, הדפה שקד טענות נגד שיטת הבחירות והצהירה: "אנחנו נמצאים במצב אנומלי בגלל כתבי האישום של ראש הממשלה. אם לנתניהו לא היו כתבי אישום, הוא היה מרכיב בשנייה קואליציה" ● היא האשימה את ליברמן בתיקו הפוליטי אבל לא פסלה ממשלת אחדות בהשתתפות ימינה ● ובעיקר נראתה מודאגת כשכמה ממשתתפי הערב העידו כי הם מתלבטים דווקא בין כחול-לבן לימינה

עוד 1,182 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

כשאתה אומר "Electability", למה אתה מתכוון?

כל מי שעוקב אחרי הפריימריז הדמוקרטיים שמע את המושג הזה – "Electability" – שוב ושוב. תרגום מסוגנן לעברית יהיה אולי "בחירות", אבל המשמעות היא אותה משמעות – "האם המועמד יכול להיבחר?"

בוחרים דמוקרטיים רבים אומרים באופן מפורש שהתכונה הכי חשובה להם בקרב המועמדים הדמוקרטיים לנשיאות היא היכולת להביס את הנשיא טראמפ. כיוון שהם רואים בנשיא ה-45 של ארה"ב לא רק מדינאי גרוע אלא אדם מסוכן ממש, שיכול לפרק את היסודות הדמוקרטיים של ארצות הברית, רבים מוכנים להתפשר בבואם לבחור את האיש או האישה שיתמודדו מולו בנובמבר.

בוחרים דמוקרטיים רבים אומרים במפורש שהתכונה הכי חשובה להם בקרב המועמדים הדמוקרטים לנשיאות היא היכולת להביס את טראמפ. כיוון שהם רואים בו לא רק מדינאי גרוע אלא אדם מסוכן ממש, הם מוכנים להתפשר בבחירת המתמודד מולו

כמובן, כמו פוליטיקאים טובים, המועמדים קוראים את המפה ואת השטח, וכל אחד מהם מנסה לבסס תזה שתסביר מדוע דווקא הוא יכול לנצח את הנשיא. בפוסט הזה אני מנסה לקחת את התזות המובילות, לסדר אותן מבחינה לוגית על החוזקות והחולשות של כל אחת, ו"להצמיד" כל תזה למועמד שמקדם אותה.

1

היונים מול הנצים
בשלוש מערכות הבחירות האחרונות בארה"ב התמודד מועמד אחד נצי – תקיף בזירה הבינלאומית ותומך התערבות ברחבי העולם – ומועמד אחד יוני – סקפטי יותר לגבי התוחלת שבפעלתנות בינלאומית ומעדיף להטות את המשאבים האמריקניים לזירה הפנימית.

Embed from Getty Images

בשלוש מערכות הבחירות האחרונות, המועמד היוני ניצח: אובאמה וטראמפ אולי שונים זה מזה בסגנונם ובאישיותם, אבל הם קראו היטב את הרתיעה הבסיסית בארה"ב מהקזת דם ברחבי העולם. בהתאם, שניהם אימצו מדיניות חוץ שבה יש להם הרבה יותר במשותף ממה שנראה לעין (כמובן שיש ביניהם גם מחלוקות: אובאמה האמין בחשיבות של בריתות וטראמפ הוא חסיד של פעולות חד-צדדיות, למשל).

בשלוש מערכות הבחירות האחרונות, המועמד היוני ניצח: אובאמה וטראמפ אולי שונים זה מזה בסגנונם ובאישיותם, אבל הם קראו היטב את הרתיעה הבסיסית בארה"ב מהקזת דם ברחבי העולם

התזה הזו גורסת שעל מנת לנצח, על הדמוקרטים להעמיד בראש מועמד שיבטיח שלא יגרור את ארה"ב למלחמות מיותרות. הבעיה של הדמוקרטים בהקשר זה היא שטראמפ הוא בעצמו יונה (התבטאויות כמו "בסוריה אין כלום חוץ מחול ומוות", או הנכונות המופלגת שלו להיכנס למו"מ עם אויבים כמו מנהיג צפון קוריאה קים, משקפות זאת היטב), וגם הסמנים השמאליים ביותר במפלגה כמו הסנאטור ברני סנדרס יתקשו לעקוף אותו בנושא זה.

2

"הראויים" מול "המתאימים"
מאז סוף המלחמה הקרה, העמידה המפלגה הדמוקרטית חמישה מועמדים לנשיאות. לאל גור, ג'ון קרי והילארי קלינטון היה הרבה במשותף – וותיקים, יקירי הממסד, בעלי שנים רבות של "ניסיון וושינגטון" שנתפסו כבחירה ה"ראויה", כמעט במובן הנורמטיבי של המילה, למועמדות לנשיאות ולתפקיד הנשיא. הדבר הנוסף שיש להם במשותף הוא ששלושתם הפסידו.

לאל גור, ג'ון קרי והילארי קלינטון היה הרבה במשותף – וותיקים, יקירי הממסד, בעלי שנים רבות של "ניסיון וושינגטון" שנתפסו כבחירה ה"ראויה" לתפקיד הנשיא. הדבר הנוסף שיש להם במשותף הוא ששלושתם הפסידו

זו התזה האהובה על פיט בוטג'ג': ראש עיריית סאות' בנד לשעבר בן ה-38 רואה עצמו – וטורח להציג את עצמו – כבן דמותם של שני המועמדים האחרים שהעמידה המפלגה, ביל קלינטון וברק אובאמה. כמוהו, הם היו אנונימיים למדי טרם הפריימריז; הם היו צעירים (קלינטון נבחר בגיל 46, אובאמה בגיל 47); והיה להם ניסיון מועט. בכל זאת הם ניצחו מועמדים וותיקים ורבי ניסיון. לא משום שנתפסו כ"ראויים" לתפקיד – ואולי בגלל זאת.

במקום, הם בנו את עצמם כמי שהפרספקטיבה החדשה, החוץ ממסדית, שהם מביאים הופכת אותם ל"מתאימים" לרגע המדויק בהיסטוריה האמריקנית: כך, קלינטון מיצב עצמו כמי שיוביל את אמריקה לקראת האלף החדש והעידן החד-קוטבי ואובאמה הבטיח לשקם את הכלכלה האמריקאית שנפגעה במשבר. בוטג'ג', בתורו, טוען שיוכל לאחות את הקרעים של עידן טראמפ ולהוביל את אמריקה להתמודד עם האתגרים המחכים לה, מאוטומציה ועד שינויי אקלים.

3

"הממקסמים"
איך מנצחים בחירות? התשובה פשוטה – מקבלים יותר קולות (או, במקרה האמריקאי, יותר אלקטורים). השאלה האמתית היא איך מקבלים יותר קולות?

כאן, בגדול, יש שתי אסטרטגיות – הראשונה מדברת על "מקסום פוטנציאל הצבעה", במסגרתה המועמד פועל להגדיל את אחוזי ההצבעה בקרב תומכיו, לרוב ע"י פנייה לאיזשהו "בייס" מיתולוגי (בהקשר הישראלי, זו האסטרטגיה האהובה על נתניהו).

במסגרת אסטרטגיית "מקסום פוטנציאל הצבעה" – המועמד פועל להגדיל את אחוזי ההצבעה בקרב תומכיו, לרוב ע"י פנייה לאיזשהו "בייס" מיתולוגי (בהקשר הישראלי, זו האסטרטגיה האהובה על נתניהו)

ביסוד האסטרטגיה הממקסמת עומדת התפיסה שלפיה לגרום לבוחרים לשנות את דעתם זה קשה ומורכב, ולכן עדיף לגרום לבייס לנהור לקלפיות. בארה"ב, הצד הפרוגרסיבי של המפלגה – בהובלת סנדרס, ועם הסנאטורית אליזבת וורן ככינור שני – הוא הדוגל המרכזי באסטרטגיה זו, בטענה ש"הרעיונות הנועזים" של הפרוגרסיביים יגרמו למספיק אנשים לצאת להצביע.

הקושי באסטרטגיה הזו, שעם ההתחזקות של סנדרס הולך ונראה כקושי מציאותי יותר ויותר, הוא שרעיונות נועזים לרוב מעוררים התנגדות בצד השני, וטראמפ יוכל בקלות יחסית להניע את בוחריו ללכת להצביע (ואליהם עשויים להצטרף בוחרי מרכז שחוששים מהמדיניות הפרוגרסיבית של סנדרס).

4

"הממירים"
האסטרטגיה השנייה פועלת בדיוק בכיוון ההפוך – למרות הקושי, היא מבוססת על "המרת" קולות מהמחנה השני. התפיסה הבסיסית מאחוריה היא שיש דבר כזה "בוחר מתנדנד" ושקיימים אנשים שמשנים את דפוסי ההצבעה שלהם בין סבב בחירות אחד למשנהו.

האסטרטגיה השנייה פועלת הפוך – למרות הקושי, היא מבוססת על "המרת" קולות מהמחנה השני. התפיסה מאחוריה היא שיש דבר כזה "בוחר מתנדנד" ושקיימים אנשים שמשנים את דפוסי הצבעתם בין סבבי בחירות

כיוון שבארה"ב "המנצח לוקח הכל" ומספיק לנצח מספר קטן של מדינות מפתח גם בהפרש זעום, אם יצליח המועמד הדמוקרטי "להמיר" מספיק "מאוכזבי טראמפ" באוהיו, מישיגן, פנסילבניה, ויסקונסין ופלורידה – זה יהיה מספיק כדי להגיע ל-270 האלקטורים הנכספים.

סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן והכוכבת העולה הסנאטורית איימי קלובאשר הם חסידיה של אסטרטגיית ההמרה. הם שמרנים למדי מבחינה כלכלית ובעלי רקורד עשיר בעבודה עם רפובליקנים, ובהתאם משוכנעים שיוכלו לגנוב מצביעים שנתנו את קולם לטראמפ ב-2016.

את החשש המובנה באסטרטגיית הטריפה – לפיו מדיניות מרכזית מדי תגרום להם לאבד קולות שמאליים – הם מפיגים לאור הססמא הפושטת בקרב דמוקרטים ברשתות החברתיות: Vote Blue, No Matter Who.

ג'ו ביידן והסנאטורית איימי קלובאשר הם חסידי אסטרטגיית ההמרה. הם שמרנים למדי מבחינה כלכלית ובעלי רקורד עשיר בעבודה עם רפובליקנים, ובהתאם משוכנעים שיוכלו לגנוב מצביעים שנתנו את קולם לטראמפ

ביידן וקלובאשר בטוחים שגם מצביעים פרוגרסיביים שהיו מעדיפים את "הנשיא סנדרס" או "הנשיאה וורן" יצאו להצביע להם במטרה להביס את טראמפ, ולא יסתכנו בלהישאר בבית או בלהצביע למפלגה שלישית.

5

להביס את טראמפ במגרשו
הקלף החזק של טראמפ הוא הכלכלה – ב-2016 הוא מיתג את עצמו כאיש עסקים מצליח שבהתאם יוכל להצעיד את הכלכלה האמריקאית קדימה, ובארבע השנים שחלפו מאז הקמפיין הכלכלה האמריקאית אכן חזקה ויציבה (אמנם כרגע סימני מיתון הולכים ומתקדרים כמו עננים באופק, וכן ישנה גם השאלה עד כמה תרמה מדיניות טראמפ לצמיחה הכלכלית – שני נושאים שלא אגע בהם הפעם).

בהתאם, קיימת התפיסה שעל מנת לנצח את טראמפ יש להתעמת איתו דווקא על הנושא שנחשב למגרשו הביתי, ולהציג איך הכלכלה האמריקאית רחוקה מלהיטיב עם האזרחים האמריקאיים.

קיימת התפיסה, שעל מנת לנצח את טראמפ יש להתעמת איתו דווקא על הנושא שנחשב למגרשו הביתי, ולהציג איך הכלכלה האמריקאית רחוקה מלהיטיב עם האזרחים האמריקאיים

המיליארדר טום סטאייר, שנחשב מועמד חסר סיכוי, הוא ממייסדיה של התזה הזו – בניגוד לטראמפ הוא לא ירש דולר מהוריו אלא בנה את עצמו במו ידיו, ובהתאם טוען שיוכל להתעמת איתו בנושא הכלכלי.

מייקל בלומברג בתורו, שהולך וצובר תאוצה כמועמד מרכזי, לקח את התזה של סטאייר והעלה אותה הילוך: הוא לא רק עשיר בהרבה מטראמפ (הונו של בלומברג מוערך ב-60 מיליארד דולר) ובעל ניסיון פוליטי רב כראש עיר, אלא גם בעל סגנון רטורי תקיף כמו של טראמפ, כולל נכונות להיכנס לעימותים חריפים בטוויטר. בלומברג מקווה שהבוחרים יתרשמו, שבשביל להביס את הניו-יורקי העשיר והתקיף על במת העימות הנשיאותי – ובקלפיות – צריך להציב מולו ניו-יורקי עשיר ממנו ותקיף לפחות כמוהו.

רותם אורג הוא חוקר פוליטיקה ומדיניות חוץ אמריקאית, יוצא אגף המודיעין בצה"ל, סטודנט באוניברסיטה העברית בירושלים ומחבר הספר "לב ארי".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,169 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו מציג: אריזה חדשה להבטחות בחירות מ-2015

ברקת הציג את החזון הכלכלי שלו ליום אחרי הבחירות שכלל הוזלה דרסטית במחירי המזון, השקעות ענק בנגב, מתן תמריצים לעסקים קטנים, וכמובן שחרור סיטונאי של אדמות מדינה כדי להוריד את מחיר הדיור ● ומאיפה יגיעו עשרות המיליארדים שיממנו את כל הטוב הזה, במדינה שבה הגירעון בשמיים? ● בשלב הזה עלה נתניהו לבמה והסביר שהכסף יגיע מ״צמיחה צמיחה וצמיחה״ ● מה שהוא לא סיפר זה שהכלכלה הישראלית חיה על חובות שלקחו על עצמם משקי בית, ואלה תורגמו לצריכה, שיצרו גרפים של צמיחה ● פרשנות

עוד 631 מילים

תלונות טויוחו, חשש לזיופי ענק בבחירות הקרובות

בדיקת זמן ישראל תלונה שארגון "משמר הבחירות" והתנועה לטוהר המידות הגישו למשטרה על מאות זיופי בחירות נסגרה אחרי ארבעה ימים ● מכתב שנשלח לפני שבוע לוועדת הבחירות המרכזית עם התראות ממוקדות על פוטנציאל לזיופים לא נענה ● ב-333 קלפיות לא יהיו נציגים של מפלגות המרכז והשמאל ● פעילים למען טוהר הבחירות: "הזייפנים יודעים שלא יעשו להם כלום, למה שלא יזייפו?"

עוד 1,851 מילים

מיכל הלפרין, המקורבות והחשש לניגוד עניינים במיזוג הבנקים

הממונה על התחרות מיכל הלפרין התעקשה לייצג את הציבור במיזוג של אגוד ומזרחי אף על פי שבתחילת התהליך נמנעה להתערב בשל הסדר ניגוד עניינים ● הלפרין ניצבה מול מי שעבדה תחתיה בעבר והובסה בסוף ללא קרב ● את פרוטוקול ההחלטה היא מסרבת לפרסם

עוד 1,044 מילים

בוועדת הבחירות בוחנים כיצד יצביעו אזרחים שיהיו בבידוד עם שובם ממזרח אסיה

ברוב של 62 תומכים מול 43 מתנגדים אישרה הכנסת את בקשת החסינות של חיים כץ; עתירה נגד ההחלטה הוגשה לבג"ץ ● נתניהו הפר את התחייבותו להתקזז עם תמר זנדברג והצביע במליאה ● הוועדה לבדיקת מח"ש תתכנס רק לאחר הבחירות ● גבי אשכנזי על חשיפת שיחותיו כרמטכ"ל: "אין בהקלטות האלה שום דבר חדש" ● הסתיימה השעייתו של אראל סג"ל מתאגיד השידור כאן

עוד 61 עדכונים

ליברמן דורש להדיח את הראשון לציון, ויש לזה תקדים

יו״ר ישראל ביתנו הגיש אתמול עתירה לבג״ץ בדרישה לחייב את שר המשפטים לפתוח בהליך הדחה נגד הרב הראשי יצחק יוסף, בעקבות שורה של התבטאויות גזעניות נגד יוצאי בריה״מ לשעבר ● אפשר לחשוד בעתירה שהיא נגועה במניעים פוליטיים, אבל זה לא אומר שאין לדרישה שליברמן מעלה בסיס משפטי מוצק ● פרשנות

עוד 916 מילים

"בבל"ד תופסים את ישראל כביריון חסר גבולות"

מומחים לפוליטיקה הערבית בישראל סבורים כי למרות דברי יזבק, היא וחברי מפלגתה אינם תומכי טרור, ולכן המהלכים לפסילתם הם "משחק באש" ● לצד זאת הם מבקרים את הבדלנות של בל"ד, שהובילה אותה להיחלשות ושקיעה ● "מצביעי בל"ד חוששים מישראליזציה, והאיימניזם הפך למיינסטרים", אומר החוקר אמיר פאח'ורי

עוד 1,751 מילים

"ללא תכנית המאה, ישראל תשגשג והפלסטינים יסבלו"

ראיון ג'ייסון גרינבלט נחלץ להגנת תכנית המאה - שלא התקבלה בהתלהבות בעולם ● בראיון מיוחד לזמן ישראל הוא מדגיש את יתרונותיה עבור הפלסטינים אך קובע כי הסכסוך יוכל להיפתר רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים ● הוא גם נערך לאפשרות שהדמוקרטים יחזרו לבית הלבן, וימהרו להיפטר מהחזון המדיני שהיה שותף מרכזי לניסוחו

עוד 1,325 מילים

ניכור הורי מעל 30 אלף ילדים לא בקשר עם אבא או אמא

זו אחת מתופעות הלוואי הכואבות והמושתקות של סכסוכי גירושים ● עשרות אלפי ילדים בוחרים לנתק קשר עם אחד ההורים, לעתים בלחץ ההורה האחר ● המדינה מתקשה להתמודד עם התופעה, וחלק מההורים המוחרמים נקלעים למשברים קשים ● עמותה הנאבקת בתופעה: "הניכור ההורי פוגע בכולם: גברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים. אף אחד לא חסין"

עוד 1,763 מילים

גנץ: בלוק הימין הוא בלוק הקרח, אחרי הבחירות הוא ימס

ראשי בלוק הימין חידשו את הצהרת הנאמנות לנתניהו ● ברקת תקף את הכלכלה הפקידותית של ניסנקורן, ויו"ר ההסתדרות לשעבר טען שחילץ אותו ממצוקות תקציביות בעיריית ירושלים ● יו"ר צומת פרש מהבחירות ויתמוך בליכוד ● מס' 2 במפלגה, שמייצג את נהגי המוניות, אמר שהדבר לא נעשה על דעתו ● גפני וליצמן תוקפים את גנץ: נגרר להסתה נגדנו

עוד 38 עדכונים

עוקף בסיבוב ברקת הציג סקרים, ונתניהו הבטיח לו את האוצר

בכירי הליכוד זועפים על הבטחתו של ראש הממשלה לתת לניר ברקת את תיק האוצר ● "הם אכולי קנאה", אומרים בסביבת ברקת, "בסקרים שברקת הציג לנתניהו הוא הראה שמינוי שלו לשר האוצר שווה לגוש הימין ארבעה מנדטים" ● למודאגים, ישראל כ"ץ יכול להראות מכתב בחתימת עורכי דין מבחירות 2015, אז הבטיח גם לו ראש הממשלה להתמנות לשר האוצר ● פרשנות

עוד 646 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה