עשרות מנהיגים מהעולם הגיעו לישראל לקראת פורום השואה העולמי

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

 • נשיא צרפת מקרון (מימין) ומס' 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, היום (צילום: Abir Sultan/Pool Photo via AP)
  Abir Sultan/Pool Photo via AP
 • נשיא ישראל ריבלין (מימין) ונשיא גרמניה שטיינמאייר בבית הנשיא, היום (צילום: Atef Safadi/Pool Photo via AP)
  Atef Safadi/Pool Photo via AP
 • עובדים בבית הנשיא לקראת ארוחת הערב במשכן, היום (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
  הדס פרוש, פלאש 90
 • פליפה השישי, מלך ספרד מתקבל בנמל התעופה בן-גוריון על ידי השר יריב לוין ומנכ"ל משרד חוץ יובל רותם, היום (צילום: משרד החוץ)
  משרד החוץ
 • יושב ראש הכנסת אדלשטיין (מימין) ויושבת ראש בית הנבחרים של ארצות הברית פלוסי, היום (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
  עדינה ולמן, דוברות הכנסת
 • הכנות בבית הנשיא לארוחת הערב, היום (צילום: Raphael Ahren, The Times of Israel)
  Raphael Ahren, The Times of Israel
 • גנץ (מימין) ונתניהו בבית הנשיא, הערב (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
07:42 עריכה

ח"כ איילת שקד מימינה התייחסה בראיון בכאן רשת ב' לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין סיפוח הבקעה: "צריך לעבור מדיבורים למעשים".

"מדובר ביוזמה של בצלאל סמוטריץ'. יש עכשיו רוח גבית מארצות הברית – צריך לנצל את ההזדמנות", הוסיפה שקד. "גם כחול לבן צריכים להצטרף. יש הזדמנות מדינית ואלה הזדמנויות שצריך לנצל."

על ההבדל בין סמוטריץ' לבן גביר אמרה שקד: "יש הבדלים אידיאולוגיים מהותיים. אם סמוטריץ' היה רץ לבד, הוא לא היה בחיים מבזבז קולות. יש לנו רשימה נהדרת, ההתנהלות בדרך לשם הייתה לא טובה. עשינו גם טעויות, אבל צריך לדעת שבמבחן התוצאה הרשימה שלנו טובה".

07:46 עריכה

סוגיית הסיפוח – ח"כ מאיר כהן (כחול לבן): "צריך שיהיה ברור – אם ראש הממשלה היה רוצה לספח, היו לו עשר שנים לעשות זאת. הלב כואב שלוקחים סוגיות כאלה חשובות והופכים אותם לתעלול בחירות". 

על כך שנשמעו דעות רבות בתוך כחול לבן סביב הסוגייה, אמר כהן בכאן רשת ב': "לעולם בקעת הירדן תהיה הגבול המזרחי של מדינת ישראל. אני שמח להשתייך למפלגה שיש בה ריבוי דעות, אבל דעת המפלגה היא אחת".

"אנחנו מוכנים לזה שראש הממשלה ואנשיו יעשו הכל כדי לא לסיים את דיוני החסינות – אנחנו ערוכים לזה", הוסיף כהן והדגיש כי מפלגתו לא מתכוונת להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, ,אנחנו מקווים שאלה יהיו בחירות של הכרעה".

07:48 עריכה

בכירים בליכוד טוענים שראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשי לשכתו פנו לבית הלבן כדי לקבל אור ירוק לקדם מהלך של החלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן לפני הבחירות.

לפי הדיווח בכאן רשת ב', אותם בכירי טוענים כי זו גם הסיבה מדוע נתניהו לא הכריז שבכוונתו להביא בשבוע הבא את נושא החלת הריבונות להצבעה בכנסת.

07:53 עריכה

השרה מירי רגב (ליכוד): "גנץ מאחז עיניים, הוא כל הזמן עובד על הציבור".

עוד הוסיפה בשיחה עם ערוץ 7: "הוא לא באמת רוצה להחיל את הריבונות על בקעת הירדן. הוא אומר – X ואנשיו מדברים – Y. גרמן מדברת על התנתקות, על איזה ריבונות מדבר גנץ?".

"כל מה שעושה גנץ זה לקרוץ לימין כשהוא חזק בתוך השמאל, עם מרצ. אין לו שום רצון ושום כוונה לא להחיל את הריבונות בבקעת הירדן ולא ללכת לקראת ההתיישבות. כל מה שהוא רוצה זה רק 'לא ביבי'. אין להם באמת מה להציע", דברי רגב.

מירי רגב בוועידת ערוץ שבע היום. "יכול להיות שבנט יחזור לאח האובד לפיד" (צילום: הלל מאיר / פלאש 90)
(צילום: הלל מאיר / פלאש 90)
07:54 עריכה

ח"כ אבי דיכטר ב"חדשות הבוקר" בערוץ 12 מתייחס לסוגיית הסיפוח שהוצגה אמש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע השקת הקמפיין: "אין לנו שום סיבה להביך את כחול לבן, הם עושים את זה לבד בצורה יוצאת מן הכלל. הם עושים סלט ירקות, כל אחד מהם מדבר בצורה מנוגדת ולפעמים גם גנץ עצמו סותר את עצמו – לנו יש קו ברור".

08:37 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ' הגיב לדבריו של יו"ר כחול לבן בני גנץ על כך שיש צורך ב"תיאום מדיני" עוד טרם סיפוח הבקעה: "זה בערך כמו לאכול סטייק בתיאום עם ארגונים טבעוניים. לא צריך לחכות לאישור בינלאומי, אלא לקבוע עובדות בשטח".

בראיון לגל"צ הוסיף סמוטריץ', שהציע להביא את החלטת לסיפוח לישיבת הממשלה ביום ראשון הוסיף כי "אם הכנסת ממילא מתכנסת, אפשר לאשר את ההצעה ברוב גדול כבר ביום שלישי הקרוב. יש לנו חלון הזדמנויות יוצא דופן".

09:01 עריכה

נפתלי בנט (ימינה): "הדיבורים על החלת הריבונות הם מבורכים, אבל אלה בנתיים רק דיבורים .המבחן היחיד הוא המעשה. קורא לנתניהו להביא להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב צו להחלת ריבונות".

09:06 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש בעוד זמן קצר עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

09:35 עריכה

יו"ר ש"ס אריה דרעי: "סיעת ש"ס בראשותי תתמוך בחוק ובכל החלטה ויוזמה להחלת ריבונות בבקעת הירדן ובהתיישבות ביהודה ושומרון".

10:25 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בקעת הירדן מעניינת אותך כקליפת השום. הדבר היחיד שמעניין אותך זו חסינות".

בפוסט שכתב בחשבון הפייסבוק שלו הוסיף ליברמן: "המהלך שלך כל כך שקוף וציני, שאף אחד לא מאמין שבקעת הירדן באמת מעניינת אותך". הוא קרא לנתניהו להעביר בצו ממשלתי באשרור הכנסת את הצעת הריבונות או להגיש את החוק שהגישה בעבר מפלגתו בנושא. "העברת החוק רק בקריאה ראשונה זה לא יותר מספין זול".

מה?! מה פתאום!אדוני ראש הממשלה עכשיו ברור יותר מאי פעם שאין לך שום קשר לא לימין ולא לשמאל. בקעת הירדן מעניינת אותך…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום רביעי, 22 בינואר 2020

10:32 עריכה

לאחר שאמש בהשקת קמפיין הליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו לעג לדיבורו של יריבו יו"ר כחול לבן בני גנץ – חנן הורוביץ, מנכ"ל ארגון המגמגמים בישראל קורא לנתניהו להשאיר את הגמגו מחוץ לבחירות. 

"החיקוי הלועג של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאדם שמגמגם הוא שפל ערכי ממדרגה ראשונה למערכת הפוליטית בישראל. עשרות אלפי אנשים שמגמגמים בישראל אשר מתמודדים יום יום, שעה שעה, באומץ רב מול מציאות עוינת, אינם מושא ללעג, אלא לגאווה! הניסיון להציג פוליטיקאי כאדם שמגמגם כדי להשמיץ אותו, הוא מעורר דאגה". 

10:36 עריכה

ראש הממשלה ורעייתו נפגשו הבוקר עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

11:10 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש הבוקר עם נשיא רומניה, קלאוס יוהאניס.

12:00 עריכה

ח"כ אסף זמיר (כחול לבן): "אין לי בעיה עם חיקויי הגמגום האינפנטילים של נתניהו, הרי הוא לועג בכך גם לאנשים עבורו…מגוחך שחושבים שקריטריון להיות ראש ממשלה זה לנאום ולדבר בלי כחכוחים או לפסוסים".

12:28 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) תקפה את כחול לבן: "הציבור לא מטומטם וכחול לבן לא יקבלו אפילו חצי מנדט בציונות הדתית". 

בראיון ל-103FM הוסיפה השרה לשעבר: "אחרי ש'יש עתיד' ניסו לחרב את כל המפעלים שלה – אף אחד בציבור הציוני-דתי לא ישים פתק לממשלת שמאל עם הערבים, כי מדובר בפשיטת רגל מוסרית".

12:45 עריכה

המשטרה עיכבה לחקירה באזהרה עוזר של שר בחשד שקיבל שוחד או טובות הנאה תוך שהוא מנצל את מעמדו הציבורי. החקירה לא מעלה שום חשד נגד השר, שלא ידע על מעשיו של עוזרו.

12:47 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס. "שוחחנו על חשיבות הקשרים המשגשגים בין שתי המדינות ודנו באתגרים אזוריים, בדגש על איום הגרעין האיראני שמצריך נחישות משותפת של כל מדינות אירופה והאזור".

13:01 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. השר רפי פרץ: "הצטרפתי ליוזמה של חברי השר אלקין ואת הכרטיס לאירוע שניתן לשרים אתרום לניצול/ת שואה שייקח חלק במקומי. כך ראוי".

13:04 עריכה

על רקע סערת הצהרות הסיפוח, ח"כ משה בוגי יעלון מכחול לבן: "בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל".

13:08 עריכה

מטה יוצאי אתיופיה של מפלגת כחול לבן החל השבוע את הקמפיין בקהילה האתיופית, ונערך לשמר את ההישג בקהילה מהבחירות הקודמות.

ח"כ פנינה תמנו-שטה: "יוצאי אתיופיה אינם למכירה. הניסיון העלוב של הליכוד לכפר על שנים של פגיעה, של זלזול והזנחה בקהילה תחת שלטון נתניהו לא יצליח".

פינה תמנו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
פינה תמנו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
13:14 עריכה

אשתו של יגאל עמיר, לריסה עמיר, שרצה עם המפלגה "צדק משפטי", ביקשה לפסול את יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, ואת ח"כ תמר זנדברג ממרצ מהתמודדות לכנסת ה-23.

הטענות שהעלתה במכתב הבקשה: פרץ "ביקש לשחרר את מרוואן ברגותי, ופרסם הסתה לרצח" ואילו זנדברג "עלתה לקברו של יאסר ערפאת".

13:47 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ: "אנחנו שומעים הצהרות על סיפוח. אנחנו, לעומת זאת, רוצים לספח את תושבי עוטף עזה, ואת החולים בבית החולים". 

בסיור בעוטף עזה, הוסיף פרץ: "לא נסכים לפופוליזם הזה. כל מה שמדברים על בקעת הירדן, הוא ספין. אנחנו חושבים שכל שינוי חייב להיות תוצאה של משא ומתן, ואנו מתנגדים למהלכים חד צדדיים". עוד קרא פרץ ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, לא "ליפול למלכודת של נתניהו וסמוטריץ. זאת תחרות של כותרות לבחירות".

עמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
עמיר פרץ (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
13:56 עריכה

השר רפי פרץ: "בקעת הירדן היא לא רק הגבול המזרחי והבטחוני של ישראל. הבקעה היא נחלת אבותינו. בקעת הירדן היא סיפור הצלחה ישראלי ואת הריבונות שם צריך להחיל כמה שיותר מהר".

14:35 עריכה

השר יובל שטייניץ (ליכוד): "מעמדנו הכלכלי והבינלאומי מעולם לא היה טוב יותר, ומעולם לא התקדם באופן מהיר וחזק יותר, מאשר בעידן נתניהו. החלת הריבונות בבקעה הנהיוזמה הכרחית וחשובה. סוף סוף אחרי מספר חודשים – כחול לבן נזכרו ללכת בעקבותינו".

14:40 עריכה

יו"ר העבודה-גשר-מרצ מתייחס להסכם האימוץ בין רוסיה לישראל שלא כולל זוגות להט"בים: "מגיעה לכם ממשלה שבשבילה כל אזרחיה שווים – באמת. עכשיו הם סוחרים גם בזכות להיות הורים ממשלת נתניהו ממשיכה לשבור את השיאים של עצמה ויורקת שוב בפניה של קהילת הלהט"ב".

15:45 עריכה

גורם בקרמלין מסר שנשיא רוסיה פוטין ייפגש מחר עם יפה יששכר, שבתה נעמה כלואה במדינתו מאפריל האחרון. הנשיא הרוסי יגיע מחר לישראל וייקח חלק בפורום השואה העולמי, שייערך ביד ושם.

16:41 עריכה

במערכת הפוליטית תוקפים את ההסכם שנחתם בין ישראל לבין רוסיה, שלפיו יוכלו זוגות ישראליים לאמץ ילדים ברוסיה, בתנאי שמדובר בזוגות הטרוסקסואליים.

17:22 עריכה

יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, ביטל את הגעתו לישראל היום. זאת בשל עיכוב של טיסתו מדאבוס שבשוויץ בשל תנאי מזג האוויר. קושנר אמור היה להשתתף בארוחת הערב בבית הנשיא. מחר אמור היה קושנר להיפגש עם נתניהו וגנץ כדי לדון על תוכנית השלום.

17:26 עריכה

משה (בוגי) יעלון הציג כרזה שבה הביע תמיכה בשליטה הישראלית בבקעת הירדן. בליכוד טרחו ליצור כרזת תגובה משלהם.

17:36 עריכה

נשיא צרפת עמנואל מקרון התעמת עם אנשי שירות הביטחון הכללי, ליד הכנסייה הצרפתית סנטה אנה.

ב-1996 היה זה נשיא צרפת ז'אק שיראק שהתעמת עם שוטרים ישראליים בעיר העתיקה בירושלים.

18:20 עריכה

בתחילת פברואר יתכנס מרכז הבית היהודי כדי לאשר את יוזמת יושב הראש רפי פרץ לקיים בחירות לראשות המפלגה בחודש יוני – כך עדכנה עטרה גרמן מ"סרוגים". ועדת הבחירות המפלגתית צפויה לכלול ארבעה נציגים מוניציפליים, נציג אחד של המפלגה, נציג של יושב הראש ונציג מוסכם – ככל הנראה שופט בדימוס או עורך דין.

18:45 עריכה

בעמוד היוטיוב של נשיא המדינה מועברת בשידור ישיר קבלת הפנים שנערכת שמנהיגים הפוקדים את המקום (שידור ישיר מועבר גם בפייסבוק).

18:51 עריכה

נשיא צרפת מקרון התנצל בפני כוחות הביטחון על שנזף בהם בסמוך לכנסיית סנטה אנה. מקרון אמר שלא הייתה לו כוונה לפגוע. הוא אמר את הדברים בצאתו מהכנסייה.

הודעה מתואמת של המשטרה ושירות הביטחון הכללי –

היום בשעות הצהריים שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל איבטחו את נשיא צרפת עמנואל מקרון בעת ביקורו בעיר העתיקה בירושלים.
בעת הגעתם לכנסיית סנט אנה שבעיר העתיקה, התנהל שיח בין גורמי האבטחה לבין המאבטחים הצרפתיים בדבר הכניסה לתוך הכנסייה יחד עם הנשיא.
נשיא צרפת ביקש מהכוח לכבד את הכללים הנהוגים במקום, ובהתאם לתיאום שבוצע מראש לצורך סידורי האבטחה, ליוו את נשיא צרפת ואנשיו בתוך הכנסייה שוטר ואיש שירות הביטחון הכללי.
עם צאתו, יישרו את ההדורים וצוותו של הנשיא התנצל על האירוע, הנשיא לחץ את ידם של הכוחות והמשיך בביקורו בעיר העתיקה בליווי הכוחות והאמצעים הדרושים לצורך שמירה על ביטחונו כאישיות רמת דרג המבקרת בישראל.

מוקדם יותר גער הנשיא הצרפתי באנשי הביטחון, שעמדו בסמיכות אליו. שורש התקרית, ככל הנראה, בכך שתואם שאיש משטרה ואיש שב"כ אחד ילוו את הנשיא הצרפתי בכנסייה, אולם מקרון ראה במבואה אנשי ביטחון ישראלים רבים.

18:53 עריכה

אחרי הביקורת על הלעג כלפי דיבורו המקוטע של יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, ראש הממשלה נתניהו "מצטער" –

19:06 עריכה

משיאי קבלת הפנים הנערכת כעת בבית הנשיא: מפגש בין ראש הממשלה ויושב ראש הליכוד בנימין נתניהו לבין יושב ראש כחול לבן בני גנץ.

19:11 עריכה

חברת הכנסת לשעבר יעל דיין, שאושפזה אתמול בבית החולים איכילוב בעקבות קוצר נשימה, עדיין במצב קשה – כך דווח הערב ב"מעריב". אמה, רות דיין, הגיעה למקום, אולם בשל סערת הרגשות שבו הייתה נתונה האם בת ה-102, היא החליטה לבסוף שלא לראות את בתה במצבה הנוכחי.

19:31 עריכה

חד"ש והמפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י): ראש הממשלה נתניהו מנצל את פורום השואה העולמי לסיכול הביקורת הבינלאומית על הכיבוש. המפלגות הגדירו זאת "מעשה ציני, מרושע וחמור". לפי הודעת המפלגות, "הטענה של נתניהו כאילו כל ביקורת על ישראל היא אנטישמית חוטאת בזילות השואה ומונעת עיסוק באנטישמיות האמיתית ובמגיפת הגזענות בכלל ברחבי העולם ובישראל עצמה".

19:35 עריכה

הבית הלבן הבהיר לראש הממשלה נתניהו, שהוא מתנגד לצעדים חד צדדיים, כמו סיפוח בקעת הירדן, לפני פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ – כך דיווח ברק רביד מחדשות 13.

19:40 עריכה

חלקה הראשון של קבלת הפנים למנהיגי העולם בבית הנשיא הסתיימה. האורחים הוזמנו לשבת, ומוקרן בפניהם סרטון, ובו דבריהם על השואה. את האירוע מנחה העיתונאית יעל לביא (שידור ישיר – ביומן זה, ברשומה שפורסמה בשעה 18:40).

19:44 עריכה

במשרדי ימינה בבני ברק תיערך הערב ישיבת קמפיין ראשונה, שאליה הוזמנו כל חברי הרשימה – כך עדכנה שירית אביטן כהן מ"מקור ראשון".

19:52 עריכה

נשיא המדינה ריבלין הודה לאורחים שהגיעו לאירוע. הערב, כשאנו זוכרים את הנספים, אנו גם מציינים את הניצחון, אמר. מחר נתכנס ביד ושם ונאמר – לא עוד.

יש להשאיר ויכוחים היסטוריים להיסטוריונים, לא לפוליטיקאים, אמר ריבלין. דברים אלה מתייחסים לניסיונות לשכתוב ההיסטוריה, בין היתר בפולין ובהונגריה.

20:02 עריכה

הזמרים מירי מסיקה, דוד דאור ועמיר בניון שרו את שירם של בניון ומשה קלוגהפט "האחרון שנשאר", שנכתב. לאחר מכן הופסק השידור החי – לטובת הארוחה שמוגשת למנהיגים. אחרי האוכל – יתחדש השידור.

20:14 עריכה

עוזר השר, שנחקר היום בחשד למעשי שחיתות ציבורית, שוחרר בתנאים מגבילים. ככל הידוע, השר לא היה מודע למעשי עוזרו.

20:19 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר שהוא עדיין שוקל להעמיד לדין את "ידיעות אחרונות", "בזק" ו"וואלה!" על חלקן בפרשות 2,000 ו-4,000. מנדלבליט מסר זאת בתשובה לפנייתם של עורכי הדין מיכאל דבורין ושמואל שניידר. "עם השלמת בחינת הנושא, יתקבלו החלטות בעניינם של התאגידים המדוברים", נכתב בהודעת היועץ המשפטי.

20:29 עריכה

בפתח ביתה שברחובות הודתה יפה יששכר על התמיכה שלה היא זוכה. מחר עתידה אמה של נעמה יששכר להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

20:34 עריכה

רשימת משפט צדק בראשותה של לריסה טרימבובלר פנתה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את העבודה-גשר-מרצ, כי היא תומכת במאבק מזוין נגד ישראל ושוללת את קיום ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

20:58 עריכה

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, עדכן את עוקביו שהוא יוצא לישראל כדי להשתתף בפורום השואה העולמי.

21:12 עריכה

חבר הכנסת עודד פורר הגיש בשמו ובשם מפלגתו בקשה לוועדת הבחירות לפסילת מועמדותה לכנסת של היבא יזבק מהרשימה המשותפת. בקשה קודמת לפסילתה הגישו חבר הכנסת אופיר כץ והליכוד.

עוד קודם פנו חבר הכנסת איציק שמולי והעבודה בבקשה לפסול את מפלגת משפט צדק בראשות לריסה טרימבובלר, ומשפט צדק, מצידה, הגישה בקשה לפסול את העבודה-גשר-מרצ.

מפלגת אני ואתה הגישה בקשה לפסול את ישראל ביתנו בגלל הסתה נגד אוכלוסיות שונות בציבור הישראלי.

21:31 עריכה

עוצמה יהודית הגישה לוועדת הבחירות בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת ואת חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד. את יזבק ביקשו לפסול גם הליכוד וישראל ביתנו. ביום רביעי ידונו הבקשות במליאת הוועדה.

21:39 עריכה

מלך ספרד, שנשא דברים בשם האורחים במשכן הנשיא, גינה את האנטישמיות ואמר שהעקרון המנחה לעתיד צריך להיות  "לעולם לא עוד". חוקר השואה פרופסור יהודה באואר קרא למנהיגי העולם להילחם באנטישמיות שבארצותיהם.

שלומי שבת ביצע את שירו של לאונד כהן Dance Me to the End of Love.

בסיום הערב הצטלמו המנהיגים בתמונה משותפת.

ההכנות לתמונה הקבוצתית בבית הנשיא, הערב (צילום: Raphael Ahren, The Times of Israel)
ההכנות לתמונה הקבוצתית בבית הנשיא, הערב (צילום: Raphael Ahren, The Times of Israel)
21:44 עריכה

הערב נערכה ישיבת עבודה ראשונה של רשימת ימינה.

22:02 עריכה

בליכוד מעריכים שראש הממשלה נתניהו לא יגיע לדיונים בעניינו שייערכו בוועדת הכנסת – כך דיווחה הערב דפנה ליאל בחדשות 12. עוד פורסם שבמפלגה גוברים הקולות הקוראים שלא לקחת כלל חלק בתהליך, כי הוא מתנהל מתוך שיקולים פוליטיים.

22:06 עריכה

חרף דבריו על בקעת הירדן, לא הנחה נתניהו את אנשיו לקדם את החלת הריבונות.

עוד 53 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 17 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תלונות טויוחו, חשש לזיופי ענק בבחירות הקרובות

בדיקת זמן ישראל תלונה שארגון "משמר הבחירות" והתנועה לטוהר הבחירות הגישו למשטרה על מאות זיופי בחירות נסגרה אחרי ארבעה ימים ● מכתב שנשלח לפני שבוע לוועדת הבחירות המרכזית עם התראות ממוקדות על פוטנציאל לזיופים לא נענה ● ב-333 קלפיות לא יהיו נציגים של מפלגות המרכז והשמאל ● פעילים למען טוהר הבחירות: "הזייפנים יודעים שלא יעשו להם כלום, למה שלא יזייפו?"

עוד 1,813 מילים

קורונה? המגפה הגדולה יותר עדיין לפנינו

כשנשיא ארה"ב דונלד טראמפ נכנס לראשונה לבית הלבן, הוא שאל את יועציו מה הן הקטסטרופות הכי גדולות שיכולות להתרחש במשמרת שלו. "שלושה תרחישים צריכים להדאיג אותנו", הם השיבו, "אסון טבע, מתקפת טרור, או התפרצות של מגיפה".

אסונות טבע התרחשו פעמיים כבר בשנה הראשונה לכהונתו, כשהוריקנים קטלניים היכו בטקסס ובפלורידה, פיגועי טרור גבו קורבנות במנהטן ובפיטסבורג, והנה התפרצות הקורונה עלולה להשלים לכאורה את תרחישי האימה לאור קצב התפשטות הנגיף בסין ומחוצה לה.

כשטראמפ נכנס לראשונה לבית הלבן, הוא שאל את יועציו מה הן הקטסטרופות הכי גדולות שיכולות להתרחש במשמרת שלו. "שלושה תרחישים צריכים להדאיג אותנו", הם השיבו, "אסון טבע, מתקפת טרור, או התפרצות של מגיפה"

אבל למרות שהנגיף כבר גבה מאות הרוגים עד כה, המגיפה הגדולה עדיין לפנינו ותתפלאו – זו לא הקורונה הנוכחית. כבר שנים שבארגון הבריאות העולמי צופים שהעולם ניצב בפני מגפת ענק, כזו שלא נראתה כאן עשרות שנים ויותר.

אחד הגורמים המרכזיים שעומדים מאחורי ההערכה הזו, תאמינו או לא, הוא שינויי האקלים. היום כל נער ונערה יודעים להסביר איך כדור הארץ מתחמם כתוצאה מהשינוי הזה, אבל מעטים יודעים עד כמה שינויי האקלים מקרבים אלינו התפרצות של מגפה גדולה.

ההתפרצות יכולה להתרחש בעיקר בגלל ההשפעה על הרגלי המחייה של בעלי החיים והמגוון הביולוגי. השינויים האלה מהווים חממה לחיידקים ונגיפים וכר פורה להתפשטות זיהומים. למעשה, ייתכן שהתפרצות ה"עכברת" כאן אצלנו רק לפני שנה וחצי, הייתה תזכורת קטנה לאיום גדול.

כבר שנים שבארגון הבריאות העולמי צופים שהעולם ניצב בפני מגפת ענק, שלא נראתה כאן עשרות שנים ויותר. שינויי האקלים והשפעתם על הרגלי המחייה של בעלי החיים והמגוון הביולוגי, מהווים חממה לחיידקים ונגיפים, וכר פורה להתפשטות זיהומים

כל זה מחייב את העולם להיערך טוב יותר, וזה כולל כמובן את ישראל. היערכות למגיפה פירושה יותר מיטות אשפוז, אחים ואחיות, רופאים ורופאות, אמצעי מיגון ומלאי של תרופות וחיסונים.

הבעיה היא שמערכת הבריאות הישראלית סובלת כבר היום מפערים אדירים ביחס למקובל בעולם המערבי. ההשקעה הציבורית בבריאות נמוכה בכ-20 מיליארד שקל בשנה לעומת הממוצע במדינות המפותחות, והנתון הזה מתבטא בין היתר במחסור חריף בכח אדם, במיטות אשפוז, במכשירי דימות, בצפיפות כבדה במחלקות ובזיהומים חמורים, שאחראים מדי שנה לכ-5,000 מקרי מוות – מקרים שאת רובם אפשר היה למנוע.

כל הפערים האלה, שלצערנו חריפים הרבה יותר בפריפריה, מציבים את ישראל מראש בעמדת פתיחה נחותה בכל הקשור להיערכות למגפות. אם חדרי המיון והמחלקות הפנימיות מגיעות לשיעורי תפוסה של 150% ואפילו 200% בזמן תחלואת השפעת בחורף, אפשר רק לדמיין איך ייראו בתי החולים שלנו במקרה של התפרצות נגיפית גדולה.

הבעיה היא שמערכת הבריאות הישראלית סובלת כבר היום מפערים אדירים ביחס למקובל בעולם המערבי. ההשקעה הציבורית בבריאות נמוכה בכ-20 מיליארד שקל בשנה מהממוצע במדינות המפותחות

כדי להיערך בהתאם לעת חירום, אבל לפני הכל כדי להעמיד פה רפואה ציבורית ששומרת על כבוד האדם גם בשגרה, מוכרחים לאמץ תכנית לאומית לשיקום מערכת הבריאות, כפי שאנחנו מדברים עליה בשנה האחרונה.

זה אומר, בין היתר, לעשות סוף בתוך 3 שנים לתופעה המבישה של מאושפזים במסדרון; להוציא לפועל תוספת משמעותית של מיטות אשפוז ותקנים לכח אדם רפואי וכללי; לפתח חלופות אשפוז בקהילה כדי לאפשר לבתי החולים להתרכז במטופלים מורכבים יותר;  לייעל את המערכת על ידי תמריצים שונים והגדלת ההקצאה הממשלתית, תוך ניתוב מושכל יותר של התקציבים.

כבר מעל עשור שאני מתריע על קריסת מערכת הבריאות. "הצרה" היא, למרבה האירוניה, שהקריסה הזו איטית מדי. היא כל כך איטית שהיא גרמה לנו, ובעיקר למקבלי ההחלטות, להתרגל אליה. לצפיפות, לתורים, למחסור בתקנים, אפילו לזיהומים.

כבר מעל עשור שאני מתריע על קריסת מערכת הבריאות. "הצרה", למרבה האירוניה, שהקריסה הזו איטית מדי. כ"כ איטית, שגרמה לנו, ובעיקר למקבלי ההחלטות, להתרגל אליה. לצפיפות, לתורים, למחסור בתקנים, אפילו לזיהומים

התפרצות של מגפה גדולה, לעומת זאת, תפגיש אותנו במהירות שיא עם הקרקעית. בתוך שבועות, אולי אפילו ימים, כל המצוקות והפערים של המערכת יצופו במקרה כזה – רק שהפעם לא יהיה לנו את הלוקסוס להתרגל. כדי להיערך למחר, מוכרחים להוביל מהפכה כבר היום.

פרופ' ליאוניד אידלמן הוא הנשיא היוצא של ההסתדרות הרפואית העולמית, לשעבר יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל וכיום מנהל מחלקת ההרדמה בבית החולים בילינסון והמועמד לתפקיד שר הבריאות מטעם ישראל ביתנו. אב לשניים, מתגורר בת"א, חובב היסטוריה. בשנת 2011 פתח בשביתת רעב כחלק מהמאבק שהוביל להצלת מערכת הבריאות הציבורית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 593 מילים

מיכל הלפרין, המקורבות והחשש לניגוד עניינים במיזוג הבנקים

הממונה על התחרות מיכל הלפרין התעקשה לייצג את הציבור במיזוג של אגוד ומזרחי אף על פי שבתחילת התהליך נמנעה להתערב בשל הסדר ניגוד עניינים ● הלפרין ניצבה מול מי שעבדה תחתיה בעבר והובסה בסוף ללא קרב ● את פרוטוקול ההחלטה היא מסרבת לפרסם

עוד 1,044 מילים

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של חיים כץ

משמר הדמוקרטיה הישראלית, הגיש עתירה לבג"ץ נגד מתן החסינות לח"כ חיים כץ ● כץ: גאה מאד בעשייה הזאת למען הציבור ● גנץ: בקשת החסינות של חיים כץ היא האחרונה שהכנסת תדון בה ● לפיד: נשמח לשבת עם ליברמן, יש לנו איתו הרבה במשותף ● מליאת הכנסת תדון היום בחסינותו של ח"כ חיים כץ ● ליברמן: יש פתרונות להקמת ממשלה. לא כל דבר צריך לשים על השולחן ולרוץ לספר לחבר'ה

עוד 36 עדכונים

ליברמן דורש להדיח את הראשון לציון, ויש לזה תקדים

יו״ר ישראל ביתנו הגיש אתמול עתירה לבג״ץ בדרישה לחייב את שר המשפטים לפתוח בהליך הדחה נגד הרב הראשי יצחק יוסף, בעקבות שורה של התבטאויות גזעניות נגד יוצאי בריה״מ לשעבר ● אפשר לחשוד בעתירה שהיא נגועה במניעים פוליטיים, אבל זה לא אומר שאין לדרישה שליברמן מעלה בסיס משפטי מוצק ● פרשנות

עוד 916 מילים

למקרה שפיספסת

מה אפשר ללמוד מהחרדים על אושר

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות. הנתון אינו מפתיע, שכן בכל המחקרים אותם עשינו בישראל מצאנו באופן מובהק כי לאמונה דתית השפעה משמעותית מאד על האושר שלנו.

בימים האחרונים פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים לגבי שביעות הרצון מהחיים בערים שונות בישראל. בראש הרשימה העיר בית שמש והעיר בני ברק, בהן בעיקר קהילות חרדיות ודתיות

ההסבר הבסיסי הוא שאמונה דתית עוזרת לנו להתמודד טוב יותר עם אירועים שליליים בחיינו, מתוך אמונה שכל דבר שקורה לנו הוא חלק ממשהו שגדול מאתנו ולעיתים אפילו מבחן עבורנו. האמונה הדתית מייצרת משמעות לחיים ומשמעות היא "מכונה" חשובה לאושר.

אבל הסיבות לקשר בין אמונה דתית לאושר הן מורכבות יותר. קהילה דתית היא לא רק אמונה היא גם סגנון חיים שמחזק את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר. "איזהו העשיר – השמח בחלקו" הוא לא סתם פתגם. זה עקרון חשוב מהמקורות שלנו, שמגדיר את האדם המסתפק והפחות חומרני כעשיר אמיתי או למעשה כמאושר יותר. אין ספק כי בקהילה החרדית אורך החיים צנוע יותר ומסתפק יותר, דבר שמעודד את האושר.

במחקר שעשינו בשנה האחרונה בישראל בקרב כ-1000 ישראלים מצאנו, כי חומרנות ורכישה של עוד ועוד מוצרים פוגעת באושר שלנו ומצד שני הסתפקות במה שיש לנו מגבירה את האושר

מעבר לכך, אורח החיים אצל החרדים ואצל הדתיים הוא קהילתי יותר, דבר שמאד תורם לאושר. הספרות בתחום הכלכלה ההתנהגותית טוענת כי אורח חיים הקהילתי מייצר את "אפקט הכרית". על פי אפקט זה, אנשים החיים בקהילה מגובשת יותר נוטים לחוש יותר בטוחים לגבי עתידם, כי הם יודעים שבמידה ויפלו הקהילה תסייע להם (יש להם כרית שתרכך את הנפילה).

אורח החיים הזה בהכרח קשור לצווי הדתי לעזור לחלש ולתרום לקהילה (הגמ"חים הם דוגמה טובה לכך). הקהילה החרדית מגובשת מאד גם בעקרונות שלה, והיא אולי הקהילה היחידה בישראל שמפעילה את כוח הקנייה שלה על מנת לשמר את העקרונות שלה. רק קהילה מספיק מגובשת יכולה לפעול כך.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב.

בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מחקרים המצביעים על האפקט השלילי שיש למסכים על האושר שלנו ובמיוחד של ילדנו. דו"ח האושר האחרון של האו"ם הקדיש לכך פרק שלם, והצביע על המסכים כגורם המשפיע על דכאון בקרב בני נוער בארה"ב

למרות הרצון שלנו בקדמה, דווקא בחברה החרדית, שמעדיפה להכניס את הקדמה באופן איטי יותר, השימוש הפחות במסכים מועיל לאושר. אמנם שמירת השבת היא צווי עתיק באמונה הדתית, אבל אחת ההשפעות הנלוות לשמירת השבת בשנים האחרונות היא שפשוט יש הפסקה מהמסכים. משפחה דתית שיושבת לארוחת ערב בליל שבת תהיה מרוכזת יותר במפגש המשפחתי כי פשוט לא יהיו מסכים ברקע.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר".

קהילתיות, משפחתיות, צניעות והסתפקות – כל אלו עקרונות שמשפיעים באופן משמעותי על האושר שלנו, ובחברה החרדית עקרונות אלו מיושמים בפועל כחלק מאורך החיים.

גילוי נאות, אני לא אדם דתי ואפילו לא מסורתי, וגם לי כחילוני יש לעיתים ביקורת על החברה החרדית ועל תרומתה לחברה הישראלית. אבל כחוקר ניתן ללמוד הרבה מאד מאורח החיים החרדי ועל "מכונות האושר"

גם לנו החילוניים יש מה ללמוד מאורך החיים החרדי והדתי וליישם חלק מהעקרונות על פי השקפתנו ובדרכנו. ומי יודע, אולי בסוף נהיה קצת יותר מאושרים.

פרופ' טל שביט הוא מומחה לכלכלה התנהגותית ולכלכלת אושר. חבר סגל וחוקר במכללה למנהל. פרופ' שביט שואף לקדם את נושא האושר הלאומי בישראל. נשוי באושר ואבא ל-3 ילדים (צילום: קובי אשכנזי)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים? לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ... המשך קריאה

נוסיף לכל זה את העובדה שהם גם לא צריכים לעבוד ובכלל, איך הם יכולים לא להיות מאושרים?
לנשים בחברה החרדית שוטפים את המוח מגיל צעיר לגבי תפקידה של האשה בחיים, מה שמתמצה בעיקר בלעשות ילדים ולאפשר לבעל ללמוד תורה ולא להטריח את עצמו לכלום פרט לאותו לימוד תורה.
הבעל מאושר כי הוא רק לומד תורה, האישה מאושרת כי הגשימה את יעודה בחיים והילדים מאושרים כי יזכו לגדול ולהיות עניים, בורים, חסרי שאיפות ויכולת הגשמה עצמית, שוביניסטים, נתונים למרות הרבנים שתקועים עדיין במקרה הטוב בימי הביניים, אבל מאושרים……

עוד 575 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"בבל"ד תופסים את ישראל כביריון חסר גבולות"

מומחים לפוליטיקה הערבית בישראל סבורים כי למרות דברי יזבק, היא וחברי מפלגתה אינם תומכי טרור, ולכן המהלכים לפסילתם הם "משחק באש" ● לצד זאת הם מבקרים את הבדלנות של בל"ד, שהובילה אותה להיחלשות ושקיעה ● "מצביעי בל"ד חוששים מישראליזציה, והאיימניזם הפך למיינסטרים", אומר החוקר אמיר פאח'ורי

עוד 1,751 מילים

"ללא תכנית המאה, ישראל תשגשג והפלסטינים יסבלו"

ראיון ג'ייסון גרינבלט נחלץ להגנת תכנית המאה - שלא התקבלה בהתלהבות בעולם ● בראיון מיוחד לזמן ישראל הוא מדגיש את יתרונותיה עבור הפלסטינים אך קובע כי הסכסוך יוכל להיפתר רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים ● הוא גם נערך לאפשרות שהדמוקרטים יחזרו לבית הלבן, וימהרו להיפטר מהחזון המדיני שהיה שותף מרכזי לניסוחו

עוד 1,325 מילים

ניכור הורי מעל 30 אלף ילדים לא בקשר עם אבא או אמא

זו אחת מתופעות הלוואי הכואבות והמושתקות של סכסוכי גירושים ● עשרות אלפי ילדים בוחרים לנתק קשר עם אחד ההורים, לעתים בלחץ ההורה האחר ● המדינה מתקשה להתמודד עם התופעה, וחלק מההורים המוחרמים נקלעים למשברים קשים ● עמותה הנאבקת בתופעה: "הניכור ההורי פוגע בכולם: גברים, נשים, דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, פרופסורים ופועלים. אף אחד לא חסין"

עוד 1,763 מילים

גנץ: בלוק הימין הוא בלוק הקרח, אחרי הבחירות הוא ימס

ראשי בלוק הימין חידשו את הצהרת הנאמנות לנתניהו ● ברקת תקף את הכלכלה הפקידותית של ניסנקורן, ויו"ר ההסתדרות לשעבר טען שחילץ אותו ממצוקות תקציביות בעיריית ירושלים ● יו"ר צומת פרש מהבחירות ויתמוך בליכוד ● מס' 2 במפלגה, שמייצג את נהגי המוניות, אמר שהדבר לא נעשה על דעתו ● גפני וליצמן תוקפים את גנץ: נגרר להסתה נגדנו

עוד 38 עדכונים

עוקף בסיבוב ברקת הציג סקרים, ונתניהו הבטיח לו את האוצר

בכירי הליכוד זועפים על הבטחתו של ראש הממשלה לתת לניר ברקת את תיק האוצר ● "הם אכולי קנאה", אומרים בסביבת ברקת, "בסקרים שברקת הציג לנתניהו הוא הראה שמינוי שלו לשר האוצר שווה לגוש הימין ארבעה מנדטים" ● למודאגים, ישראל כ"ץ יכול להראות מכתב בחתימת עורכי דין מבחירות 2015, אז הבטיח גם לו ראש הממשלה להתמנות לשר האוצר ● פרשנות

עוד 646 מילים ו-1 תגובות

דבר המועמד היהודים אינם בטוחים בעולם של טראמפ

מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר שמתמודד כעת בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית לנשיאות, תוקף בחריפות את טראמפ ומבטיח להגן על זכויות המיעוטים ברחבי העולם ● בטור מיוחד, הוא משיב בהרחבה על חמש שאלות על אנטישמיות ויהדות בארה"ב, מתייצב לצד הקהילה הגאה וכותב גם על חוויותיו כילד יהודי באמריקה

עוד 1,359 מילים

גנץ: לא אשב עם המשותפת, נתניהו: הוא משקר

עמר בר-לב: ממשלה בתמיכת המשותפת לגיטימית ונכונה ● אביגדור ליברמן מביע את משאלת לבו: אנחנו בתום עידן נתניהו, מקווה מאוד שיפרוש ● הליכוד: יצא המרצע מהשק, ליברמן הולך עם גנץ וטיבי ● איימן עודה קיבל את פניה של צעירה ישראלית שחזרה מטורקיה אחרי שעוכבה שם חצי שנה ● עמיר פרץ: לא משנה אם לכחול-לבן יהיו 4-5 מנדטים יותר מהליכוד ● תמר זנדברג ילדה בת

עוד 21 עדכונים

החיים הכפולים של אבא

כשאריאנה נוימן הייתה ילדה בוונצואלה, היא מצאה תעודת זהות ורודה עם תמונה של אביה, בול של היטלר - ושם שכלל לא הכירה ● רק אחרי מותו של האב, היא יצאה למסע בלשי-ספרותי בעקבות התעודה ● אריאנה גילתה שאביה היה יהודי שהסתתר בברלין בזהות בדויה ועבד עבור הנאצים כדי להציל את חייו ● וזו הייתה רק החוליה הראשונה בשרשרת של סודות משפחתיים ● ראיון

עוד 1,227 מילים
טלפון ציבורי שהפך לספריה

הלו, זאת ספריה? הטלפונים הציבוריים מקבלים חיים חדשים

עיריית תל אביב הפכה טלפונים ציבוריים ישנים למיני-ספריות חינמיות לרווחת התושבים ● "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו, אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם לא צריכים"

הערים בישראל, כמו בכל העולם, נעשות צפופות יותר ויותר, המדרכות צרות מלהכיל את כל המשתמשים, והעיריות מחפשות כל דרך לפנות גורמים מיותרים שתופסים מקום על המדרכה.

בנסיבות האלה, זה רק טבעי שעיריית תל אביב התחילה לפנות את תאי הטלפון הציבורי שמפוזרים ברחבי העיר. "העובדים הזרים היו האחרונים שהשתמשו בהם", אומרת נגה שביט, מנהלת מרחב קהילה צפון-מזרח בעירייה, "אבל אפילו הם כבר הפסיקו. לכל אחד היום יש טלפון נייד".

רגע לפני שאחרון תאי הטלפון ייעלם מהמרחב הציבורי, לשביט היה רעיון: להפוך חלק מהם לספרייה קטנה. "זה התחיל בסיור בוקר בשטח עם המשנה למנכ"ל העירייה. ליד הבית שלי יש תא טלפון אחד שאני כל יום עוברת לידו ולא מתייחסת אליו. התרגלנו שהם שם ואנחנו כבר לא רואים אותם.

"כשראיתי תא כזה בסיור סיקרן אותי אם הטלפון עדיין עובד. נכנסתי והרמתי את הטלפון, לא היה צליל חיוג. שאלתי, אם כך, למה הוא שם, והתשובה הייתה שיש תהליך מול בזק שאמור להביא לפינוי של כל התאים.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה

"מכיוון שהדבר שאני הכי אוהבת בעולם זה לקרוא, ומכיוון שראיתי איך בלונדון עושים שימושים יצירתיים בטלפונים האדומים המיתולוגיים, עלה לי רעיון – להפוך כמה תאים לספריות קטנות ופתוחות לציבור. לשמחתי, קיבלתי אור ירוק".

את הספרים שביט השיגה בעיקר מעודפים מבית אריאלה. בכל תא יש מקום לכ-100 ספרים בערך. "אחרי ההתנעה הראשונית זה מתקיים מעצמו", היא אומרת, "אנשים לוקחים הביתה ספרים ומביאים אחרים שהם רוצים להוציא מהבית. זה עובד מצוין, רוב הזמן אני לא צריכה להתערב".

ארבעה מהתאים שהפכו לספריות ממוקמים בטריטוריה של שביט בשכונות בצפון-מזרח העיר (רמת החייל, אפקה), ארבעה בשכונות הדרום (בשדרות חכמי ישראל שבשכונת שפירא, רחוב מחל בנווה אליעזר ושניים ברחוב נווה שאנן), ושניים ביפו (רחוב הבעש"ט ורחוב פעמונית).

מאות תאים אחרים כבר פונו ממדרכות העיר. עכשיו זה רשמי: מהאסימון שנפל (וגם מהטלכרט) נותר רק הביטוי.

טלפון ציבורי שהפך לספריה
טלפון ציבורי שהפך לספריה
עוד 273 מילים

יורש העצר הסעודי לא משתף פעולה עם הקרקס הנודד של נתניהו ● מצרים מודאגת מהגידול באוכלוסיה ● הפושע הסודאני שישלם על פשעיו ● הנסיך מדובאי שמשגע את הרשת ● ומה קרה לפני 15 שנה

עוד 1,156 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה