אנשי צוות רפואי ברוסיה מגיעים לנמל התעופה כדי לבצע בדיקות קורונה לנוסעים המגיעים ממדינות זרות (צילום: AP Photo/Pavel Golovkin))
יו״ר איגוד הרופאים ברוסיה, אנסטסיה ווסילייבה:

״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

המשבר העולמי

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

לא צריך להיוולד ברוסיה או להתגורר בה, כדי להבין כי רוב המידע שיוצא בתקופה האחרונה מהקרמלין הוא שקר וכזב, הן לגבי מספר הנדבקים הנמוך בקורונה, והן לגבי חוסנן של מערכות הבריאות והכלכלה ברוסיה.

די בביקור בודד באחד מבתי החולים באזורים המרוחקים של המדינה, כדי לראות עד כמה מצבה של הרפואה הציבורית ברוסיה רעוע, ורחוק מזה של הרפואה המערבית. מספיק להכיר את המנטליות של מערכות השלטון ברוסיה, הנגועות בעבר קומוניסטי, כדי להבין שמדובר במערכת שדואגת לטייח ולהסתיר את הנעשה בתוכה, הרבה לפני שהיא דואגת לאזרחיה.

למעשה, די בהפעלת היגיון בריא, כדי לקלוט שבמדינה שגובלת בסין, ושסגרה את גבולותיה רק ב-17 במרץ, המספר הרשמי של 1,534 חולי קורונה מאומתים, מבין כל 146 מיליון האזרחים ברוסיה, הוא רק טיפה בים.

אני עוקבת בדאגה אחר הנעשה בעיר שבה נולדתי, חברובסק, שנמצאת במרחק 30 ק"מ מגבול סין, ומונה כ-600 אלף איש כיום. מעדויות שאספתי בעיר הולדתי, ובעיר הבירה, אני מגלה שמרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי, ורק אחר כך כדי לעצור את התפשטות הנגיף.

כל המרואיינים לכתבה הזו ביקשו להישאר בעילום שם, בטענה שאם ייחשפו יאבדו את מקום העבודה שלהם. אבל אישה אחת אמיצה, רופאה במקצועה, דיברה בפתיחות. מדובר באנסטסיה ווסילייבה, חברת הנהגת איגוד הרופאים אליאנס ווראצ'י, שדואג לזכויות הרופאים מול הרשויות. בשיחה איתה חושפת ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות", היא אומרת לזמן ישראל. "כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות.

"היום אני יודעת על 15 בתי חולים במוסקבה, שהוסבו כולם לטיפול במחלות נשימתיות. אבל גם עכשיו עדיין אין מספיק אמצעי אבחון, ואין הפרדה מוחלטת בין חולי קורונה לבין חולים במחלות אחרות".

"היום אני יודעת על 15 בתי חולים במוסקבה, שהוסבו לטיפול במחלות נשימתיות. אבל גם עכשיו עדיין אין מספיק אמצעי אבחון ואין הפרדה מוחלטת בין חולי קורונה לחולים במחלות אחרות"

האם בבתי החולים ברוסיה לא עורכים בדיקות של קורונה? לא מפרידים שם בין החולים?

"נערכות בדיקות, אבל לא ברור מהם נוהלי הבידוד וההפרדה, ואם יש כאלה, הרי שהם לא נאכפים. היום קיבלתי טלפון מחולה שאושפזה במוסקבה באחד מבתי החולים האלה, עם מחלה אחרת שהיא סובלת ממנה. היא סיפרה לי שאחד החולים שהיה מאושפז איתה בחדר, התגלה כחולה קורונה, ושפשוט שחררו אותו לשהייה בבידוד ביתי, והמשיכו לעבוד כרגיל. לא בודדו את החולים או את הצוות הרפואי שבא במגע איתו, וגם לא סגרו את המחלקה, פשוט המשיכו כרגיל. הם מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שהוא לא היה, וחושבים שזה גם יעלים את הנגיף".

חולה המאושפז במחלקה לטיפול בקורונה בבית חולים במוסקבה. מרץ 2020 (צילום: Aleksandr Avilov, Moscow News)
חולה במחלקה לטיפול בקורונה בבית חולים במוסקבה. מרץ 2020 (צילום: Aleksandr Avilov, Moscow News)

את חושבת שהמספר הרשמי של החולים הוא שקרי?

"כמובן".

כמה חולים יש לדעתך ברוסיה?

"הם מדברים על 122 אלף חולים, שנמצאים תחת ההשגחה של הרשויות. זה מספר שנשמע לי יותר ראלי. אולי לא בדקו אותם, על מנת לא לזרוע פניקה״.

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה במילים חריפות:

"לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף הם גם פועלים בצורה לא אחראית, וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור. הם מכניסים חולי קורונה למחלקות תחת מסווה של חולים ב'דלקת ריאות', לא מסבירים שום דבר לרופאים, ולא מספקים להם ציוד מיגון. לבית החולים על שם מוחין במוסקבה הכניסו 240 מיטות כאלה.

"לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף הם גם פועלים בצורה לא אחראית, וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור. הם מכניסים חולי קורונה תחת מסווה של חולים ב'דלקת ריאות', לא מסבירים לרופאים, ולא מספקים להם מיגון"

"אני משערת שבאמצעים אלה הרשויות מנסות להמעיט את גודל המשבר על מנת לא לזרוע פניקה, אבל הם ממשיכים להפיץ את הנגיף. בשם איגוד הרופאים אני דורשת להפסיק את השקרים, הקונספירציה וחוסר האחריות".

רק 7 חולי קורונה מאומתים

בחזרה לחברובסק. המספר הרשמי של חולי קורנה מאומתים בעיר מסתכם בשבעה בלבד. "האנשים עדיין מסתובבים בחנויות ונופשים בפארקים. מתייחסים לזה כמו חופשה, בדיוק כפי שפוטין הגדיר את זה. מעטים מתייחסים להמלצת הבידוד שלו", מספרת לי רופאת אמבולנס בעיר חברובסק.

רק בתחילת השבוע הנוכחי הודיעו במוסקבה על הטלת סגר בעיר, בעוד ששאר המדינה מתנהלת במתוכנת של "חופשה", על פי הגדרת הרשויות. מסגרות חינוך ומקומות עבודה לא חיוניים נסגרו לפני כשבוע עד להודעה חדשה, ובנוסף המליצו הרשויות לתושבי 27 אזורים ברוסיה להישאר בבית. עם זאת, התחבורה הציבורית פועלת וכל החנויות פתוחות.

"האנשים עדיין מסתובבים בחנויות ונופשים בפארקים. מתייחסים לזה כמו חופשה, בדיוק כפי שפוטין הגדיר את זה. מעטים מתייחסים להמלצת הבידוד שלו"

"בית חולים מס' 10 בעיר (שמות בתי החולים ברוסיה הם מספרים אט״א) הוסב כולו לטיפול במחלות נשימתיות", אומרת רופאת האמבולנס מחברובסק. "עוד לפני המגיפה לא היו מספיק מיטות בבתי החולים, ואנשים שכבו במסדרונות, וגם היום זה המצב. כל החולים מגיעים לאותו מקום, חולי שחפת, דלקת ריאות, קורונה, וכולם מטופלים באותו בית החולים".

האם נערכות בדיקות לגילוי הקורונה בעיר?

"ערכות הבדיקות הגיעו לעיר השכנה וולדיבוסטוק לפני כמה שבועות, נפתחו 8 מוקדי בדיקות שבהם בדקו חולים סימפטומטיים. אבל ברגע שמחצית מהבדיקות חזרו חיוביות, הן נפסקו. בחברובסק לא נערכות בדיקות בכלל. שמעתי שיש איסור לאבחן את נגיף הקורונה, כי פשוט אין כאן אמצעים להתמודד איתו. אז עדיף להתנהל כאילו הוא לא קיים".

"אישה שוכבת במסדרון בית החולים ויורקת דם"

סיפור שפרסמה תושבת חברובסק בשנות ה-20 לחייה באינסטגרם, ממחיש בתמונות שצולמו בבית חולים מספר 10 בעיר, את הטענות על העדר טיפול רלוונטי בקורונה. עם חזרתה מטיול באי באלי לעיר, דיווחה תושבת חברובסק הצעירה על שובה לעיר לרופאת משפחה שלה, וזו האחרונה הורתה לה להתפנות באמבולנס לבית החולים המדובר.

"אנחנו ממתינים בתור לבדיקות ולידינו אישה ששוכבת על המיטה במסדרון ומשתעלת דם. אני חוששת שהיא חולה בשחפת ומפחדת להידבק", היא מספרת בסרטון שהעלתה לרשת.

"בתור יחד איתי עמדו אנשים נוספים שחזרו מחו"ל והגיעו כדי להיבדק. בשלב מסוים העבירו במסדרון חולה שהיה במצב קשה, התרשמתי שהוא חולה במחלה מדבקת, אבל הוא הועבר ממש בין הממתינים לבדיקות".

בתמונות ובסרטונים שצילמה בתוך בית החולים, נראה מבנה מיושן עם קירות מתקלפים, תא שירותים מוזנח וצנצנות רב פעמיות לאיסוף בדיקות שתן.

אחרי שהתקבלו תוצאות בדיקות הדם, השתן וצילום הריאות, הרופאה הגיעה למסקנה כי עליה צריכה להתאשפז.

"שאלתי את הרופאה אם בדיקת הקורונה שלי יצאה חיובית, והיא אמרה שלא ערכו בדיקה לנגיף הקורונה, אלא רק בדיקות כלליות, ולא מסרה לי את הסיבה לאשפוז.

"אמרתי לה שאני לא רוצה להתאשפז, אז היא ביקשה ממני לחתום על סירוב, ולחזור לבידוד ביתי. אחרי שהגעתי לבית החולים עם אמבולנס ממוגן, פשוט חזרתי הביתה בתחבורה ציבורית. לא הבנתי למה רצו לאשפז אותי, למה שחררו אותי, והאם אני חולה בנגיף".

מחסור בכוח אדם ובציוד רפואי

ב-23 במרץ דווח באמצעי התקשורת ברוסיה על 8 צוותי מומחים, הכוללים כ-100 רופאים, שנשלחו מרוסיה לאיטליה עם ציוד רפואי, כדי לסייע למדינה במאבק בנגיף הקורונה. לפי הדיווח, המטוסים עם הצוותים הרפואיים נשלחו ביוזמת פוטין, שהתחייב באופן אישי להושיט יד במאבק בקורונה, בשיחת טלפון שקיים עם הנשיא האיטלקי ג'וזפה קונטה.

גם מכתבות שפורסמו בשבועות האחרונים בתקשורת המערבית מצטיירת תמונה שלפיה רוסיה נמצאת בשליטה מלאה על הנגיף, שמערכת הבריאות שלה במצב מעולה ושמצבה הכלכלי נהדר. לפי הניו יורק טיימס, דווקא הסנקציות שהוטלו על רוסיה בעקבות הפעילות הצבאית בקרים ב-2014, שהביאו לעצמאותה הכלכלית, ולשגשוגה של מערכת הבריאות ברוסיה, שכוללת שפע של מומחים וציוד רפואי, ומספר גדול של מיטות אשפוז.

אלא שעדויות בשטח, ואפילו הדיווחים מרוסיה עצמה, מציירים תמונה אחרת לגמרי. לדברי אנסטסיה ווסילייבה, לאיגוד הרופאים בהנהגתה, שהוא איגוד עצמאי הפועל בנפרד מהממסד השלטוני, מגיעות תלונות רבות מצד רופאים, על מחסור חמור הן בכוח אדם, והן בציוד רפואי.

"אמרתי לרופאה שאני לא רוצה להתאשפז, אז היא ביקשה ממני לחתום על סירוב, ולחזור לבידוד ביתי. אחרי שהגעתי לבית החולים עם אמבולנס ממוגן, פשוט חזרתי הביתה בתחבורה ציבורית"

"רופאים שמתקשרים אלינו מספרים כי מצווים עליהם לעשות תורנויות בבתי החולים האלה, גם אם הם אינם מומחים למחלות הנשימה והריאות". לדבריה, הפניות האלה של הרופאים, מצביעות על ההיקף הנרחב של התפשטות המגיפה ברוסיה, למרות שהדיווחים על כך לא מגיעים למערב.

"הרופאים נחשפים לחולי קורונה ללא מיגון ולאחר מכן נוסעים הביתה בתחבורה ציבורית ומפיצים את הנגיף", היא אומרת בדאגה. "אנחנו, כאיגוד מנסים לעזור לחולים שזכויותיהם מופרות, ומנסחים מכתבים בעלי תוקף משפטי לבתי החולים.

"הבעיה היא שרוב החולים והאחיות שפונים אלינו כל כך מפחדים לאבד את הפרנסה שלהם, שלפעמים הם מדברים איתי בעילום שם, ולא נוקבים בשם בית החולים שבו הם עובדים, ולכן אנחנו לא יכולים לסייע להם. אלה שכן מזדהים, מתחרטים על כך ברגע שאנחנו מתחילים לנקוט בצעדים מול ההנהלה. הם מבקשים שנפסיק, אומרים שהדברים הסתדרו בינתיים ומנתקים מגע".

אנשי רפואה רוסים עולים על מטוס בדרכו לסייע לאיטליה במאמצים לטיפול בנפגעי קורונה (צילום: (Alexei Yereshko, Russian Defense Ministry Press Service via AP))
אנשי רפואה רוסים עולים על מטוס בדרכו לסייע לאיטליה במאמצים לטיפול בנפגעי קורונה (צילום: Alexei Yereshko, Russian Defense Ministry Press Service via AP)

למה זה קורה? ממה הם מפחדים?

"כנראה שמאיימים עליהם בפיטורים, והם מפחדים לאבד את הפרנסה. הכל נאמר שם בעל פה, שום דבר לא ממוסמך, ולכן אין לי עם מה לעבוד כדי לסייע לצוותים מבחינה משפטית. יש גם מחדל גדול שקשור למיגון הרופאים – הם לא מקבלים אמצעי מיגון".

רפורמה במערכת הבריאות

מערכת הבריאות הרוסית עוברת בעשור האחרון רפורמת התייעלות נרחבת, כהגדרת השלטונות. אמצעי התקשורת מדווחים על סגירה של בתי החולים, פיטורי רופאים וקיצוצים תקציביים במערכת הבריאות. צעדים אלה עוררו מחאות מצד רופאים ותושבים ביישובים הפריפריאלים, שבפועל נותרו ללא שירותים רפואיים בעקבות הרפורמה.

האם מערכת הבריאות ברוסיה במצב טוב כפי שמתארות אותה הרשויות כלפי המערב?

"ממש לא ואף רחוק מכך. הרפורמה פגעה קשות במערכת הבריאות. אין מספיק מיטות אשפוז, אין מספיק ציוד, ובוודאי שאין מספיק מומחים. אם היו מספיק, כנראה שלא הייתי מקבלת כל כך הרבה תלונות מצד קרדיולוגים, נירולוגים ומומחים אחרים, על כך שמכריחים אותם לטפל בחולים נשימתיים, גם בהעדר כל הכשרה מתאימה".

מערכת הבריאות הציבורית בימי פוטין הפכה למערכת שמספקת שירותים מינימליים בלבד, ללא תשלום. ידוע ומוסכם על כולם כי רוב השירותים בבתי החולים, אפילו הבסיסים ביותר, ניתנים רק בתמורה לתשלום נוסף.

פוטין לובש בגדי מגן בביקור בביה"ח במוסקבה, 24 במרס (צילום: אתר הנשיאות הרוסית, kremlin.ru)
פוטין לובש בגדי מגן בביקור בביה"ח במוסקבה, 24 במרס (צילום: אתר הנשיאות הרוסית, kremlin.ru)

"אם אתה מגיע לבית חולים אתה דואג לרכוש לעצמך תרופות שהרופא רשם לך, ואם אין לך אמצעים, לא בטוח שיצליחו לרפא אותך", מספר תושב חברובסק, בעל רשת למזון מהיר בעיר. "אם, למשל, אתה צריך לעבור ניתוח, יציעו לך לשלם עבור החוט היותר איכותי, על מנת לתפור אותך. אבל אם אין לך כסף, אז יתפרו אותך בחוטים באיכות ירודה.

"בבתי החולים אצלנו הציוד אפילו לא זמין לרופאים, הם שולחים את קרובי המשפחה של המאושפזים לרכוש את המחט של המזרק וגם את התרופה עצמה.

"מאז שהחלו הסנקציות בשנת 2014 חלה ירידה דרמטית ברמת החיים של האנשים. הדיווחים הרשמיים מדברים על כ-20 מיליון אזרחים שחיים מתח לקו העוני, אבל אני משער שיש הרבה יותר. המשכורות נשחקות, אנשים חיים ללא חסכונות, והם לא יכולים לא להתפרנס. היינו במצב הישרדותי ובתוך משבר כלכלי קשה ב-6 השנים האחרונות. עכשיו, עם הקורונה, הוא רק יעמיק עוד יותר. אני ממש לא יודע איך נצא מזה".

עוד 1,619 מילים
כל הזמן // יום שישי, 5 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים

על מלכים ועל הדמוקרטיה בישראל

האכזבה והייאוש ממה שקורה בפוליטיקה הישראלית מייצרים אמירות שנשמעות בלחש ובקול, על כך שצריך לשנות את שיטת המשטר. אמרנו תחושות קשות, אך דומה שהתחושות הללו נוכחות בעיקר אצל אלה שרוצים בכל מאודם שבנימין נתניהו יברך את עמו ויפרוש לחיים פרטיים טובים ונעימים. מקצתם זועמים וכועסים ורוצים לראותו מאחורי סורג ובריח.

הקולות לשינוי המשטר מגיעים משם, ממחצית הבוחרות והבוחרים שחשים מיאוס. הם מאמינים ששינוי השיטה יביא את הבשורה. אז כדי להרגיע, בישראל הנושא הזה עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו כאן על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, ואפילו עשו ניסוי בשידור חי של "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע.

נושא שינוי שיטת המשטר עולה ויורד מהפרק חדשות לבקרים. דיברו על בחירות אזוריות, העלו והורידו את אחוז החסימה, וניסו "בחירה ישירה לראשות הממשלה". ומה קרה? המצב נהיה רק יותר גרוע

במדע המדינה יש תיאורים אינספור לשיטות ניהול משטר דמוקרטי. מדינות העולם מתחבטות בסוגיה הזו לא אחת. לכל המדינות הדמוקרטיות יש תחושת פספוס, שמשהו לא עובד. העקרון הדמוקרטי נראה אידיאלי, צודק ושוויוני, אך בפועל הוא לא אחת כסות למאוויי שלטון חסרי רסן של בודדים, שמכירים את הכללים היטב ויודעים לסחוט את המיץ גם מקליפת הלימון. גם כשנדמה שלא נותרו בו נוזלים.

דוגמאות לכך לא חסרות ולא נתעמק כאן במהלכים הדמוקרטיים לכינון המשטר בגרמניה בשנות השלושים של המאה שעברה, אלא ננסה להתעמק בעקרון אחד ויחיד שמהווה מכשול במשטרים דמוקרטיים ונגדיר אותו באופן כללי – תרבות פוליטית.

בין הטוטליטריזם לבין הדמוקרטיה יש מצוק ענק, שבר טקטוני שמסמן את המעבר החד בין דיכוי לבין חירות, בין משטור לבין חופש לבחור. אם נעשה משאל בין אזרחי העולם, מה הם היו רוצים שיהיה, אני מאמין שיש עדיין רבים מאוד שרוצים שמישהו יקבל עבורם החלטות. שהם ישלמו מיסים והמדינה תיתן להם שירותים. אל תהיו מופתעים ממה שכתבתי, קחו למשל את וועד הבית שבו אתם גרים, אף אחד לא רוצה לקחת את המשימה, ולצד עובדה זו, כולם רוצים שהבית יהיה נקי וכשמשהו מתקלקל במעלית, שיהיה מי שידאג לזה, בכספי המיסים.

הדוגמא הזאת של וועד הבית היא לא ייחודית, אפילו בבחירות ללשכת עורכי הדין אחוזי ההשתתפות הם מהנמוכים המוכרים במקומותינו. התכונה האנושית הזאת מלווה אותנו במהלכים רבים בחיינו, כשמעלים ומורידים את מחירי הבנזין, כשמשנים את תעריפי הגז והחשמל ועוד ועוד.

יש המכנים זאת אדישות אזרחית ויש בכך המון ויש שיאמרו, זו דרכו של המין האנושי. יצורים חופשיים שרוצים רועה שינהל אותם.

יש מצוק ענק המסמן את המעבר בין דיכוי ומשטור לבין חירות וחופש בחירה. במשאל בין אזרחי העולם – אני מאמין שרבים ירצו שמישהו יקבל עבורם החלטות. קחו את וועד הבית שלכם למשל

אנחנו קוראים גם את ההיסטוריה של העם היהודי ונזכרים בעם שבא אל שמואל וביקש להמליך מלך שינהל אותם. שמואל ענה:

"וַיֹּאמֶר–זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם: אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.  וְאֶת-בְּנוֹתֵיכֶם, יִקָּח, לְרַקָּחוֹת וּלְטַבָּחוֹת, וּלְאֹפוֹת.  וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים–יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו.  וְזַרְעֵיכֶם וְכַרְמֵיכֶם, יַעְשֹׂר; וְנָתַן לְסָרִיסָיו, וְלַעֲבָדָיו.  וְאֶת-עַבְדֵיכֶם וְאֶת-שִׁפְחוֹתֵיכֶם וְאֶת-בַּחוּרֵיכֶם הַטּוֹבִים, וְאֶת-חֲמוֹרֵיכֶם–יִקָּח; וְעָשָׂה, לִמְלַאכְתּוֹ.  צֹאנְכֶם, יַעְשֹׂר; וְאַתֶּם, תִּהְיוּ-לוֹ לַעֲבָדִים."

הסיפור הזה מופיע בספר שמואל א פרק ח' ומלווה אותנו מאז ועד היום. רבים מאיתנו רוצים שמישהו יחליט עבורם מה טוב ומה רע, מה מותר ומה אסור. אם אומר שבעצם כולם רוצים את זה תאמרו, ואולי בצדק, שירדתי מדעתי. אולי. אבל גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור.

אכן, זה אולי לא היה צריך להיות כך, אך הלכה ולמעשה כשנבחר מישהו, הוא חש בגופו את זרמי המלוכה: "אני אחליט, אני אנווט".

ובכל זאת, אמרנו שבין המשטר הטוטליטרי לבין המשטר הדמוקרטי פעורה תהום. כן פעורה תהום, אם כי נבחרי הציבור הדמוקרטים מקפידים לכסות את התהום בערמות של חוקים שנועדו לתת להם עוד ועוד עוצמה למשול ולמלוך.

במהלך השנים, אולי מתחילת הדרך של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו בוחרים אמנם במפלגות, אך חושבים בעיקר על המנהיגים, כשהבולטים שבהם הם דוד בן גוריון, מנחם בגין, יצחק רבין, אריאל שרון ובנימין נתניהו. אלה מנהיגים שהצליחו לבסס את מעמדם ולהפוך לכמעין מלכים דמוקרטיים בדיוק כפי ש"העם רוצה". היו עוד ראשי ממשלות, אך הם היו אפיזודה חולפת וקשה להיזכר שהיו שם, אלא אם כן היו מעורבים באירועים משמעותיים כמו לוי אשכול במלחמת ששת הימים וגולדה מאיר במלחמת יום הכיפורים.

גם במשטר דמוקרטי – 120 נבחרי ציבור קובעים למליוני בני אדם מה מותר ומה אסור. ההבדל היחיד שהמלך הוא אחד ובכנסת יש 120 חברים וחברות. החשיבה דומה למדי אצל המלך ואצל נבחרי הציבור

הדמוקרטיה הישראלית צעירה ומהוססת, אך גם דמוקרטיות וותיקות כמו בצרפת ובארצות הברית מתנדנדות כמו כאן אצלנו וניכר שהנשיא הנבחר הוא לא פחות ולא יותר מאשר המלך הדמוקרט. השוני העיקרי והחשוב הוא שלמלך הזה יש תאריך תפוגה, שתי קדנציות כמו בארצות הברית. תאריך תפוגה שלא קיים כאן אצלנו במדינת ישראל הדמוקרטית, שבה יש מלך דמוקרט, נערץ, שיכול להמשיך למלוך גם עם כתבי אישום על שחיתות והפרת אמונים.

כאמור לרבים מאוד מאיתנו זה מצב נוח, כי יש מישהו שמחליט עבורנו כמו בהרבה תחומים אחרים.

ומה לגבי האחרים, אלה שרוצים לשנות את השיטה? התשובה שלי פשוטה, אם תשנו תקבלו את אותה התוצאה. הבעיה בישראל וכנראה במקומות נוספים בעולם, שהמונח נבחר ציבור התעוות.

המילה בחירה מסחררת את בני האדם ומטעה אותם לחשוב שמרגע שנבחרו הם למעשה מלך כל יכול. הנקודה הזאת היא קריטית. נבחרי ציבור, מרגע בחירתם מקבלים חסינות, מתוך התפישה שצריך לאפשר להם לעבוד. זו גישה שגויה, שכן בזמן הזה הם מחוקקים גם חוקים לא אתיים ולא מוסריים שמטרתם לשמר את הכוח שלהם.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו.

מציע לנו לחשוב, איך יכול להיות שיש לא מעט נבחרי ציבור שפוקדים את חדרי החקירות של המשטרה. איך יכול להיות שראש ממשלה, נשיא ועוד כמה שרים בילו מאחורי סורג ובריח. איך יכול להיות שראש ממשלה עם כתב אישום נבחר לקדנציה נוספת וכעת יחלק את זמנו המוגבל בישיבה עם השרים על עתידנו ובישיבה בבית המשפט כדי לדון בעתידו האישי.

ברגע שנבחרי הציבור בישראל מחוקקים חוקים שמאפשרים להם להמשיך במשימתם גם עם כתבי אישום, הם בעצם מודיעים לנו האזרחים שלא משנה איזה פתק נשים בקלפי, הם ימשיכו למשול בנו

הבעיה היא לא השיטה, הבעיה היא נבחרי הציבור שלנו, האם אנחנו יודעים באמת עבור מי ומה אנחנו מצביעים. התשובה היא שאנחנו מצביעים למי שימשול בנו ולא מוטרדים מערכיו האישיים, למרות שהכל גלוי לפנינו. מלכים דמוקרטיים, בעלי נכסים, שאינם חתומים על קוד אתי כלשהו וזוכים להערצה ואהדה גם ביום הבחירות. היום שבו אנו הולכים בהמונינו, גם אם זה נעשה שלוש פעמים בשנה, מצקצקים בלשון ומצביעים באדיקות לכל אותם אלה שרוצים רק למשול.

לסיכום: נשנה את התרבות הפוליטית שלנו, נצפה ונתבע מנבחרי הציבור להיות נקיי כפיים, שליחים שלנו שפועלים על פי קוד אתי ברור. נציב בפני המפלגות את הדרישות שלנו ונתבע מהם הגבלת קדנציות, שתיים ולא יותר.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפל... המשך קריאה

הבעיה בהנחה כי דרישה להגינות ויושר מנהיגותי צריכה להתבטא על ידי הבוחר היא תמימות. יש כן צורך להיסמך על קדנציות חברי כנסת ישרי דרך אחת לפחות כדי לעגן חוקים דמוקרטיים המעמידים את ראש המפלגה במבחן מוסרי , נקיון כפיים ובעיקר בקיצוב כהונה .

עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב

לדברי היועץ המשפטי לממשלה, התקבלו מאות הערות על הצעת החוק והייעוץ המשפטי החל לדון בהן ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 15 עדכונים

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

למקרה שפיספסת

נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון מגיעה לצומת דרכים

התמונות יוצאות הדופן בהן חיילים לבנונים מכוונים מטולי RPG, בעוד טנק של צה"ל פועל במובלעת מול משגב-עם, וביניהם עומדים חיילי יוניפי"ל – ממחישות בצורה הטובה ביותר את המצב המורכב שקיים בגבולה הצפוני של ישראל. הן גם מדגישות את הצורך "לחשב מסלול מחדש" באשר למדיניות שיש לנקוט בנוגע להתעצמות ארגון חזבאללה בדרום לבנון.

נתחיל מהסוף – התקרית החריגה במובלעת מול קיבוץ משגב-עם הסתיימה מבלי שנורתה ירייה אחת. עובדה זו הינה תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם ארגון יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות.

התקרית החריגה הסתיימה ללא ירייה אחת. תולדה ישירה של השת"פ הקרוב של צה"ל עם יוניפי"ל, ודרכו עם צבא לבנון, באופן שמאפשר לצה"ל לבצע פעילות במקום כה רגיש ללא סכנת התדרדרות

במובן הרחב של הדברים, היכולת של יוניפי"ל להעביר מסרים משני הצדדים משככת מתיחות, מונעת מתיחויות ובולמת את הפיכתם של אירועים טקטיים (כתוצאה מפעילות צה"ל בגבול הצפוני) לאסטרטגיים.

אולם תקרית זו גם ממחישה את הבעייתיות הרבה של נוכחות יוניפי"ל בדרום לבנון. מטול ה-RPG שהוחזק על-ידי אחד מחיילי צל"ב. הנוכחות "הכמעט" גלויה של אנשי חזבאללה באיזור (וכמובן של כתבי תחנת הטלוויזיה של הארגון "אלמנאר", שבאופן "מפתיע" הגיעו למקום במהירות). אלה ממחישים שמעבר לתיאום בין הגורמים השונים, אין באמת לארגון יוניפי"ל את היכולת לכפות את מרותו וליישם הלכה למעשה את המנדט הרחב שניתן לו לאחר מלחמת לבנון.

אירוע זה מצטרף לאירועי משמעותיים יותר בגבול הצפון. גילוי המנהרות ההתקפיות של חזבאללה שנחפרו מתחת לאפם של חיילי יוניפי"ל, רצף התגובות של חזבאללה על אירועים שונים שלטענתו ישראל היתה אחראית עליהם (פגיעה בגדר המערכת, ירי נ"ט, הנחת מטענים), וכמובן בניין הכוח של הארגון בדרום לבנון שנמשך כמעט ללא כל התנגדות – כל אלה ממחישים את אוזלת ידו של ארגון יוניפי"ל בגבול הצפוני.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל לקבל החלטה האם היא מוכנה לקבל הלכה למעשה את המצב בגבול הצפוני (עם כל החסרונות שבכך) ולאפשר את נוכחותו של יוניפי"ל בגבולה הצפוני. זאת מתוך הנחה שארגון זה לא יבלום את בניין הכוח, אבל יאפשר העברת מסרים שאולי תמנע חיכוך עתידי. או שהיא מוכנה לקבל כל זאת, או שהיא מבקשת לשנות את המצב הנוכחי מיסודו.

לקראת דיוני חידוש המנדט של יוניפי"ל, על ישראל להחליט: האם לאפשר נוכחות יוניפי"ל בגבולה הצפוני, בהנחה שלא יבלום את בניין הכוח אך יאפשר העברת מסרים למניעת חיכוך עתידי – או לשנות את המצב מיסודו

חשוב לזכור כי ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון.

העובדה שיוניפי"ל מאפשר לחזבאללה לפעול באופן עצמאי בגבול הצפון ולא באמת מדווח על כך בדיווחיו השונים למועצת הבטחון (שכן אם הוא יציג את המצב לאשורו הוא יוצג במערומיו) – עתידה להקשות על ישראל לגייס תמיכה בינ"ל לפעילות קשה שלה בגבול הצפון, שתכוון גם כנגד אזרחים (לאור העובדה שחיזבאללה מסתיר ומסתתר מאחורי אזרחיו השיעים בדרום לבנון).

אותה "קהילה בינ"ל" עלולה להסתמך על דיווחי יוניפי"ל ולהאשים את ישראל בהפעלת כוח מיותרת כנגד אזרחים ומוסדות אזרחיים, מבלי שיש עדויות לכך שחיזבאללה מסתתר מאחוריהם (שכן יוניפי"ל לא דיווח על כך).

חשוב לציין כי לקהילה הבינ"ל (בדגש על המדינות החברות במועב"ט ואלו ששולחות את חייליהן ליוניפי"ל) המצב הנוכחי הוא מאוד נוח. הוא גם מאפשר לכאורה לאותן מדינות השפעה על המצב בלבנון, מבלי לשלם את המחיר של פעילות אקטיבית מצד יוניפי"ל מול פעילות חזבאללה בדרום לבנון.

אותן מדינות שמעדיפות את שלומם של חיילי יוניפי"ל מעל לכל אינטרס אחר (וכמובן שלא ניתן להאשימם בכך) לא באמת דוחפות או מבקשות לדחוף את יוניפי"ל לפעילות מסוג זה, והן מבינות היטב את מגבלות הכוח של פעילות יוניפי"ל (מבלי שהן מודות בכך כמובן).

ישראל עתידה לשלם מחיר מדיני יקר אם תחול התדרדרות שתוביל למלחמה בינה או לבין חיזבאללה, בשל נכונותה לקבל את הפעילות המוגבלת של יוניפי"ל בגבול הצפון

ולכן – אם תרצה ישראל להוביל לשינוי של ממש באשר לנוכחות כוח יוניפי"ל ומהלכיו בגבול הצפון, יהיה עליה לבצע מהלכים דרסטיים בזירה המדינית בהקשר. מכיוון שמהלכים אחרים בדמות "הנחיה ליוניפי"ל לממש הלכה למעשה את המנדט שניתן לו בשטח" כבר מוצו, ולכאורה התקבלו החלטות במועצת הבטחון בהקשר (וכמובן שום דבר לא קרה) – רק מהלכים ישראלים משמעותיים יוכלו לשנות את המצב בזירה הצפונית מהיסוד.

בפני ישראל עומדות מספר אופציות:

  • פעילות מדינית לביטול נוכחות יוניפי"ל על כל המשתמע מכך.
  • לחץ לצמצום משמעותי של כמות החיילים המוצבת בלבנון (מעל 10000), מתוך הנחה שצמצום נוכחות זו יסייע לישראל בחשיפת הפעילות השלילית של חזבאללה (במובן הזה שיהיה ברור שיוניפי"ל לא באמת מפקח על המתרחש בגבול), והפיכת יוניפיל למכשיר תיאום בלבד.
  • במקביל לכלל האופציות – הגברת המסרים בדבר מלחמה קרבה עם חזבאללה אם יוניפי"ל לא ישנה את מדיניותו. זאת כדי להפעיל לחץ על מועצת הבטחון לשנות את מתווה הפעילות של יוניפי"ל, או לכל הפחות לתת לישראל גיבוי כלשהו לפעילות בגבולה הצפוני אם תחול התדרדרות בינה לבין חזבאללה. זו מדיניות מסוכנת, מתוך הבנה שמסרים אלו עלולים להיות כ"נבואה המגשימה את עצמה" ואלו עתידים להלחיץ מאוד את מדינת לבנון וארגון חזבאללה.

בוודאי שלכל אחת מהאופציות הללו ישנן השלכות משמעותיות. אבל, כאמור, גם המשך המצב הנוכחי גורם לישראל לשלם מחירים משמעותיים (לאור סכנת ההסלמה בזירה הצפונית).

אמנם על רקע עליית המתח בין ישראל והארגון, ולאור החשש המוחשי להתדרדרות, עשויה ישראל לאבד מכשיר שיכול לסייע לה לתחם את המתיחות בינה ובין חזבאללה בעת מתיחות, אך מנגד אותו "מכשיר" עלול להוות מכשול של ממש אם תהיה התדרדרות מהירה בזירה הצפונית. מאיום בפגיעה לא מכוונת בחיילי יוניפי"ל ועד מניעת פעילות צה"ל באזורים מסוימים בשל נוכחות הארגון, בוודאי בשלבים הראשונים של המערכה העתידית.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה.

בצורה פרדוקסלית, דווקא היעדרותו של גורם בינ"ל בדרום לבנון יכולה לאפשר לישראל לקבל גיבוי בינ"ל לפעילות אפשרית מול חזבאללה, אותו גיבוי שהיא תתקשה לקבל כל עוד חיילי יוניפי"ל מוצבים באיזור זה

מה שלא ישתנה – איזור דרום לבנון הוא "אסם התבואה" של חזבאללה מבחינת אמל"ח ונוכחות פעילים של הארגון. לא יוניפי"ל ולא צל"ב (שיותר משתף פעולה עם חזבאללה מאשר מונע פעולה) יכולים להוות מכשול של ממש להמשך בניין הכוח של הארגון. הגיע זמן ההחלטה.

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. דני בוגר תואר שני ביחסים בינ"ל מהאוניבסיטה העברית, וכיום ראש האקדמיה הדיגיטלית של חברת Cobwebs technologies. מתגורר ברחובות ומתעניין (מאוד) בהתפתחויות אסטרטגיות במזרח התיכון, בדגש על המערכה כנגד איראן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים

איימן עודה: "ההפגנה תתקיים על אפם וחמתם של ממשלת הימין והמשטרה"

אריה דרעי תועד נוסע באין כניסה בדרכו לראיון בבני ברק ● פטין מולא על ההדבקות של ח"כ אבו שחאדה: פיגוע של המשותפת בכנסת ● משרד רה"מ מסיים התקשרות עם חברת ניקיון בצל חשד לתצהיר שקרי של עובדות במעון ● ליברמן: "לא יהיה סיפוח, נתניהו בדרך למדינה פלסטינית" ● רגב ואדלשטיין הודיעו: הרכבות יחזרו לפעול ביום שני הקרוב

עוד 61 עדכונים

תביעת פעילי כחול-לבן נגד גנץ נוגעת ללב אך חסרת סיכוי

446 פעילים ומתנדבים של כחול-לבן הגישו אתמול תביעה אזרחית נגד יו"ר המפלגה בני גנץ, בטענה כי החלטתו לחבור אל בנימין נתניהו, בניגוד להבטחתו במהלך הבחירות, מהווה הפרת חוזה עמם ● אולם, ככל שקל לחוש בכאבם האותנטי של התובעים, כך גם קל להפריך את הקונסטרוקציה המשפטית שעליה העמידו את תביעתם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של הח... המשך קריאה

אכן הגיע הזמן להתקדם אך בפעם הבאה יש לדרוש מהמועמדים להגיש כתב התחייבות מחייב למצביעו שקיים הבטחותיו העקרוניות . יש לעגן את הצבעתם של האזרחים בהתאם להתחייבות המועמדים. ניתוק מוחלט של החלטתו של מועמד לאחר בחירתו מאפשרת את בגידתו שוב ושוב ומציבה את קו השבר בשיטה הדמוקרטית הנהוגה .

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

נ' עברה בדיקת קורונה ונשלחה לבידוד ביתי עד לקבלת התוצאות, אבל לא היה לה בית מתאים להתבודד בו ● כשפנתה לקופת החולים עם הבעיה, היא הופנתה למשרד הבריאות, שהפנה אותה לעירייה, משם הופנתה לפיקוד העורף וחוזר חלילה ● לבסוף היא נאלצה לשכור דירה זמנית על חשבונה - ולא בפעם הראשונה ● בפיקוד העורף אומרים בתגובה שהמלוניות עדיין פעילות, אך הם לא אחראים לשיכון המבודדים

עוד 627 מילים

הזהב השחור של ד"ר זיו

פרק 9כמעט בלתי נמנע שעיתונאי מתל אביב יגיע להתנחלות בגדה המערבית עם סטיגמות בתא המטען, ולכן זה תמיד משמח כשהסטיגמות האלה חוטפות כאפה ● אמיר בן-דוד פוגש במסעו דוקטור למדעי המוח ומנסה לדבר איתו על הסיפוח, על פוליטיקה ועל יחסי המתנחלים והפלסטינים ● את ד"ר נדב זיו הרבה יותר מעניין לדבר על תשוקתו הגדולה: ייצור ביו-פחם ● בסוף הם התפשרו - ויצא ראיון מעניין במיוחד

עוד 2,087 מילים

"גם אם נוכל לעזור לאישה אחת בלבד, זה שווה את המאמץ"

כל אישה שמגיעה לבית מרקחת בספרד ואומרת את מילות הקוד "מסכה 19", מאותתת בכך על מצוקה ● בתגובה, הרוקח ממלא טופס מיוחד ומעביר אותו בדיסקרטיות לרשויות ● היוזמה הספרדית כבר אומצה בצרפת ובהולנד, ונתונים ראשוניים מעידים על תרומתה למאבק באלימות במשפחה ● למה בישראל היוזמה הזו נדחתה, ומדוע רשויות הרווחה מסתייגות מקמפיינים ברוח דומה ברשתות החברתיות?

עוד 1,977 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה