רמטכ"לים כקבלני הריסה

הריסות בעזה, 2015 (צילום: AP-Photo-Adel-Hana)
AP-Photo-Adel-Hana
הריסות בעזה, 2015

קשה להבין את שיקוליהם של בני גנץ וגבי אשכנזי בעת ההחלטה על מעילה באמון בוחריהם והסכמתם להקים ממשלת אחדות תחת נאשם בפלילים.

המהלך הזה שנחתם השבוע בהסכם מופרך, מושחת ומנקר אזניים, מתבצע תחת הטענה של צורך לאומי להילחם בקורונה – חירום, הגנה על הדמוקרטיה ופיוס.

בחינת שלושת המרכיבים הללו מול כושר הבנתם של הרמטכלים לשעבר את מהותה של מדינת חוק דמוקרטית, מעידה על כושר לקוי, על בורות, על חוסר לימוד של עקרונות הדמוקרטיה ובסיס האמון הנדרש לשלטון, כדי לשלוט ולנהל את חיי האזרחים.

מה בעצם אומרים גנץ ואשכנזי? 'בשל מגפה בריאותית חמורה, המדינה חייבת להתפרק למשך 3 שנים מערכיה ומחוקיה, מחוקי יסוד ומנהגים, מנורמות, מדוגמא אישית, ממבנה השלטון, מהצורך החיוני באופוזיציה'.
המדינה, שיש לה מערכת אכיפת חוק, בתי משפט בעלי ניסיון, מקצועיות ומסורת דמוקרטית – חייבת, לטענתם, להניח את כל מה שבנתה עד היום ולרסק את המערכות הללו כדי להילחם ביעילות בנגיף הקורונה.

מה בעצם אומרים גנץ ואשכנזי? המדינה, שיש לה מערכת אכיפת חוק, בתי משפט בעלי ניסיון, מקצועיות ומסורת דמוקרטית – חייבת לרסק את המערכות הללו כדי להילחם ביעילות בנגיף הקורונה

איזה היגיון יש בטענה הזו?

הרי מדינה קמה בדיוק כדי לטפל בהגנה על האזרחים במקרי חירום, מול סכנות ביטחוניות, מול אסונות טבע, מול מגפות.
המדינה הרי בנתה מערכות למשק בשעת חירום, חוקקה חוקים, אימנה צוותי רפואה וחילוץ, צבא ומשטרה, וכל אלה פועלים על פי תקנות, הוראות וחוקים שהמדינה קבעה, כדי להילחם בפגעים הללו.

באים שני הרמטכלים הגאונים ועוטפים במילים גבוהות את מעשה המעילה באמון – בניסיון להסביר ש'מצב החירום מחייב פגיעה במדינה'.
טמבלים. אידיוטים. אין מילים אחרות. סליחה קוראיי היקרים.

הרי אני ושכניי לא יכולים להקים לבד ביטוח לאומי. המדינה כן. אני וילדיי לא יכולים לבד להקים בית חולים, למצוא תרופה לקורונה ולתת פיצויים למיליון מובטלים. מדינה יכולה. לשם כך היא נבנתה.

באים שני אנשים שגדלו במערכת היררכית צבאית ומנסים באמצעות הסכם פוליטי נכלולי, להסביר לנו שחייבים לפגוע בדמוקרטיה כדי להגן עליה.
חייבים לרסק את מערכות המדינה כדי להגן עליה.

חייבים לתת לשב"כ לעקוב אחרינו, חייבים להתקין תקנות לשעת חירום ולסגור את בתי המשפט, להשבית את מערכת החינוך, להפסיק לחוקק חוקים בכנסת לחצי שנה לפחות עד שתסתיים אותה תקופת חירום שעליה מחליטה ממשלת החירום. לקינוח חייבים לספח שטחים עם עשרות אלפי פלשתינים חסרי אזרחות ותחת משטר צבאי "כדי להגן על הדמוקרטיה".

אני ושכניי לא יכולים להקים לבד ביטוח לאומי. המדינה כן. אני וילדיי לא יכולים לבד להקים בית חולים, למצוא תרופה לקורונה ולתת פיצויים למיליון מובטלים. מדינה יכולה. לשם כך היא נבנתה

ברור לכל דרדק, לכל מי שלמד כיתה א' באזרחות, שממשלת חירום צריכה לטפל במצב החירום באמצעות החוקים, התקציבים, הנהלים והאמצעים הרבים שהמדינה נתנה לה. שהדמוקרטיה נתנה לה. כל אלה בונים את אמון הציבור כדי שישמע להוראות הממשלה. כל אלה מאפשרים לממשלה להפעיל את אותן מערכות שנועדו להגן על אזרחי המדינה. בחירום. כן כן.

אבל הממשלה המוקמת כיום בידי רמטכ"לים שלא עברו כיתה א', עושה בדיוק את ההיפך.

מנסה לקחת על עצמה פעולות לא חוקיות, להפעיל מבנה לא חוקי, להשליט נאשם בשוחד על מערכות החוק והמשפט, להכפיל את מספר השרים אף שלא לצורך המאבק במגפה שיצרה את מצב החירום.

למה?
מה מנחה אותכם? גנץ ואשכנזי?
הרי אין בכל המהלכים הללו שום צעד הגיוני. הליכה לתהום בטענה שאתם מובילים אינה הגיונית. ההובלה כשלעצמה אינה מטרה אלא הדרך והיעד. למי זה עוזר שאתם מצטרפים לממשלה שלא מטפלת במצב החירום ומרסקת את הדמוקרטיה?

דבר אחרון. הפיוס הלאומי. ההסכם מדבר על הקמת קבינט לפיוס והאבסורד זועק לשמים.
הפילוג וההסתה בשנים האחרונות בישראל הם פרי יצירתו, שליטתו והנהגתו של אדם אחד שאיתו אתם חותמים על הסכם קבינט הפיוס.

הוא – נתניהו, ראש ממשלת המעבר, הנאשם בשלשה תיקים פליליים, הוא שהוביל הסתה נגד ערביי ישראל, נגד השמאל, נגד המשטרה, הפרקליטות, היועמש ובגצ. הוא שמנסה כעת לברוח ממשפטו באמצעות שלוש מערכות בחירות בזבזניות שכל מה שעמד לבחירה בהן הוא גורלו המשפטי. לא שום עניין לאומי, חברתי, כלכלי או ביטחוני.

ההסכם מדבר על הקמת קבינט לפיוס והאבסורד זועק לשמים. הפילוג וההסתה בשנים האחרונות בישראל הם פרי יצירתו, שליטתו והנהגתו של אדם אחד

כיצד תוכלו להביא פיוס עם הנאשם המרכזי בסכסוך?

מוטב שתתבגרו. תתעשתו. תפנימו את הנדרש מכם בדמוקרטיה ותפנו לאחור לפני שמאחוריכם לא ישארו אלא הריסות המדינה, שאתם תהיו קבלני ההריסה שלה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל כך נכון, וכל כך עצוב. אבל כמו שננץ גזר על עצמו שתיקה במשך רוב מועמדותו - הרי גם אוויל מחריש חכם ייחשב - כך הוא גוזר על עצמו עכשיו חירשות. כל כך הרבה אנשים כאובים ממעשה הבגידה הנורא ה... המשך קריאה

כל כך נכון, וכל כך עצוב.
אבל כמו שננץ גזר על עצמו שתיקה במשך רוב מועמדותו – הרי גם אוויל מחריש חכם ייחשב – כך הוא גוזר על עצמו עכשיו חירשות.
כל כך הרבה אנשים כאובים ממעשה הבגידה הנורא הזה, וכולם מדברים אל הקיר.

עוד 640 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 30 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: נהדק את המשמעת שהתרופפה, נפעל נגד מי שלא פועל לפי הכללים

שר האוצר כץ: כל מעסיק שיחזיר עובד מחל"ת יקבל מענק של 7,000 ש"ח ● פרץ העביר ביקורת: מתעלם מההנחיות. אעלה מחר בישיבת הממשלה הצעה למתווה שיעמוד בסיכומים ● ברקת: לגנץ אין את הכישורים והניסיון להיות ראש ממשלה ● השר אמיר אוחנה על הרג הצעיר בעל הצרכים המיוחדים: לא נחרוץ את דין השוטרים עד תום הבדיקה

עוד 21 עדכונים

בכיר לשעבר במנהל האזרחי השתלט על אדמות פלסטיניות באופן לא חוקי

חשיפה יחידת הפיקוח במנהל האזרחי ביו"ש אחראית לאכוף שימוש שלא כחוק באדמות פרטיות בגדה המערבית ● אלא שדוד קישיק-כהן, מי שעמד בראש היחידה במשך 23 שנים, בעצמו השתלט על אדמות פלסטיניות ונטע עליהן מטע עצי זית לפני 30 שנה, בזמן שכיהן בתפקיד ● הוא ממשיך להחזיק במטע בניגוד לחוק גם היום ● גורמים במנהל האזרחי: אין למנהל סמכות לפנות את המטע ללא תלונה רשמית

עוד 506 מילים ו-2 תגובות

מיוחד הסיפור שמאחורי "מסתערבים, אגדה ישראלית"

"הלכתי לפגוש את יצחק לא כי שמעתי עליו או על היחידה הקטנה שהוא השתייך אליה בימי הקמת המדינה, ולא כי תכננתי לכתוב את הספר הזה, אלא רק כי שנים של עבודה עיתונאית לימדו אותי שבילוי בחברת מרגלים זקנים תמיד משתלם" ● מתי פרידמן בהקדמה לספרו החדש, "מסתערבים, אגדה ישראלית", מספר כיצד הגיע לחקור את סיפורה של המחלקה הערבית בפלמ"ח - אשר על בסיסה נולד המוסד למבצעים מיוחדים

עוד 1,406 מילים

חרדות קורונה אצל צעירים: ארה"ב כבר מתייחסת לזה ברצינות

בארצות הברית הגיעו למסקנה כי חוסר הוודאות סביב משבר הקורונה גובה מחיר כבד מצעירים רבים, במיוחד אלו שמאובחנים עם חרדה קלינית או דיכאון ● בהיעדר מסגרות חינוכיות, יוזמה חדשה מנסה לסייע לצעירים חרדתיים ולהוריהם אובדי העצות ● אבל הטיפ העיקרי של המומחים הוא: תמצאו דרכים חדשות להעסיק את עצמכם

עוד 1,269 מילים

כולם כעסו על ג'ונתן ספרן פויר, אז אמא שלו החליטה לכתוב ספר

צאצאי היהודים מהשטעטל האוקראיני עליו התבסס רב-המכר "הכל מואר" לא אהבו את התיאורים של הסופר ג'ונתן ספרן פויר ● חלק מהם אף טרחו להתקשר לאמא שלו - אסתר - ולהתלונן באוזניה ● בעקבות שיחות הנזיפה האלה יצאה אסתר ספרן פויר למסע בעקבות האחות שנרצחה בשואה והאב שהתאבד, והפכה לסופרת בעצמה ● את התוצאה היא העזה להראות לבנה רק ברגע האחרון ● "פחדתי מהלא נודע"

עוד 1,159 מילים

למקרה שפיספסת

יחס יפה זה לא מותרות

אני יודעת שאתמול ומחר הוא יגיד לך שאת האישה של חייו.
אבל אם היום הוא מזלזל בך או מעליב אותך,
אפילו אם זה בצחוק,
אפילו אם אחר כך הוא יאמר שהוא לא התכוון לזה,
תברחי.

יחס יפה זה לא מותרות.

לזכר מסטוואל אלאזה, שנרצחה על ידי הגבר שהתחתנה איתו.

* * *

אנימציה: צליל בנדריהם
גרפיקה: Vecteezy.com freepikcompany.com

אמנית פלסטית ואנימטורית. חפשו "הדף הלבן לא מפחיד אותי" באינסטה, פייס ויוטיוב!

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 46 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בנימין נתניהו המדינאי ידוע בזהירותו ובהססנותו בכל הנוגע למהלכים פרו-אקטיביים ● אבל בנימין נתניהו הנאשם דוהר לעבר סיפוח חד-צדדי ומסוכן ● אם האחרון ינצח, המזרח התיכון כולו ישלם מחיר כבד ● דעה

עוד 1,406 מילים ו-1 תגובות

בר סימן טוב: "עליה בתחלואה, בעיקר בבתי הספר, בכל הארץ"

ראשי משרד הבריאות ייפגשו מחר ב-16:00 עם ראש הממשלה לדיון מיוחד ● בר סימן טוב: "יש לנו כ-70 חולים חדשים ביום. הדרך ל-1000 חולים ביום היא קצרה" ● סדצקי: "אנחנו מדברים על מוקדים ב-31 בתי ספר, המפוזרים בכל הארץ. התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי-הדבקה בקורונה"

עוד 7 עדכונים

עומר הפלסטיני וג'ונתן היהודי מפתחים בדיקה חדשנית לקורונה

מכון מחקר בארצות הברית פועל לפיתוח בדיקת קורונה ביתית ופשוטה במיוחד, כדי לעמוד ביעד האמריקאי השאפתני של מיליון בדיקות ביום ● בפרויקט משתתפים חוקר יהודי וחוקר פלסטיני, שמקפידים לשמור על קשר קרוב גם מחוץ לשעות העבודה ● ג'ונתן: "התארחתי לא מעט בארוחות שבירת צום הרמדאן, ועומר ממש אוהב לטקעס"

עוד 762 מילים

האוכלוסיות החרדיות במדינת ניו יורק נפגעו קשות ממגפת הקורונה, וכעת הן משלמות גם מחיר כלכלי כבד ● המושל קואומו החליט לפתוח את המדינה בהדרגה, כאשר העיר ניו יורק והאזורים החרדיים יפתחו אחרונים ● בעלות עסקים חרדיות החליטו להשיב מלחמה, כדי להמשיך להתפרנס בכבוד ● ובמלחמה הזו כל האמצעים כשרים

עוד 1,418 מילים

לארון וישוואנאת, מנתח עסקי בן 29 מארה"ב, היה חלום: לתרגם את "הארי פוטר" ליידיש ● בראיון בלעדי הוא מספר איך יצא לדרך ללא מו"ל וללא אישור המחברת, איך הסתיים המסע המופלא שלו, ואיך מדברות הדמויות בשפה שעליה גדל ● "האגריד מדבר בדיאלקט פולני כפרי, פילץ' מדבר במשלב ליטאי, ודמבלדור מדבר כמו חכם בתורה"

עוד 839 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה