התקשורת הזרה אינה אנטי-ישראלית

ביבי בטיסה עם העתונאים המפחידים (צילום: דן פרי)
דן פרי
ביבי בטיסה עם העתונאים המפחידים

כל כמה שנים עולה הזעקה: התקשורת הזרה מוטה לטובת הפלסטינים ולא הוגנת כלפי ישראל. זה יקרה שוב אם ממשלת ישראל החדשה תממש את כוונתה לספח חלקים מהגדה המערבית, מהלך שבוודאי יוצג בתקשורת הבינלאומית כפרובוקציה פזיזה.

הסנונית הראשונה כבר הופיעה בימים אלה בצורת מאמר מטעם מרכז בגין-סאדאת ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן, אשר טען כי "דיווח מוטה ומטעה על הסכסוך הישראלי-ערבי נפוץ בשנת 2020 כתמיד". לשכת העיתונות הממשלתית וקבוצות לחץ נלוות נוסח CAMERA ו- honestreporting.com יצטרפו לחגיגה ברגע שהסיפוח יצא לדרך.

כל כמה שנים עולה הזעקה: התקשורת הזרה מוטה לטובת הפלסטינים. זה יקרה שוב אם הממשלה תממש את כוונתה לספח חלקים מהגדה המערבית, מהלך שבוודאי יוצג בתקשורת הבינלאומית כפרובוקציה פזיזה

אני מכיר את זה מצויין. במהלך האינתיפאדה השנייה שירתתי כראש המשרד של סוכנות AP בירושלים וגם כיו"ר התאחדות העיתונאים הזרים, הארגון המייצג עשרות כלי תקשורת מרחבי העולם שמכסים את הסיפור הישראלי-פלסטיני. מצאנו עצמנו נאבקים ללא הרף גם עם ממשלת שרון וגם עם יאסר ערפאת בנושאי חופש גישה וביטחון. אף אחד משני הצדדים לא אהב במיוחד את התקשורת.

ישראל היא מקום מסוכסך למדי, אבל זו הייתה תקופה של קונצנזוס חריג. בעיני רוב הישראלים אהוד ברק הגיש הצעות שלום סבירות בקמפ דייוויד ובטאבה, וזכה בתמורה למלחמת טרור. עד היום לא ברור אם ערפאת הוביל או שמא הוא פשוט רכב על הגל, אבל לא היית צריך להיות ציניקן כדי לחשוד שהמנהיג הפלסטיני משחק משחקים.

כך נהגה גם ישראל, בנוגע לעיתונות הזרה.

בשלב מוקדם במהלך האינתיפאדה החליטה לשכת העתונות לבטל את תעודות העתונאי של מרבית העובדים הפלסטינים בתקשורת זרה – תעודות שבלעדיהן אי אפשר היה לתפקד כעיתונאי. ישראל גם אסרה על אזרחיה – כולל צלמי וידיאו ישראלים – להיכנס לרוב לגדה המערבית, מטעמי ביטחון סבירים. ואז, לקינוח, המדינה החליטה כי צלמי וידיאו זרים אינם זכאים לוויזה כעיתונאים אלא יתויגו "טכנאים" הזקוקים להיתרי עבודה ממשרד העבודה (שדאג לפרנסת המקומיים ואשר במשך חודשים לא העניק שום אישורים). אני זוכר שהופעתי בפני וועדת הכנסת הרלוונטית ושאלתי: "את מי אנו אמורים להעסיק כצלמי וידיאו בגדה המערבית, אם לא פלסטינים, לא ישראלים ולא זרים? חייזרים?" איש שם לא התרשם.

אני זוכר שהופעתי בפני וועדת הכנסת הרלוונטית ושאלתי: "את מי אנו אמורים להעסיק כצלמי וידיאו בגדה המערבית, אם לא פלסטינים, לא ישראלים ולא זרים? חייזרים?" איש שם לא התרשם

פעלולים מסוג זה לא יזכו שום מדינה בחברים חדשים. אך הם שיקפו את התחושה של ישראלים רבים שהם במצור והתקשורת הזרה מגלה אמפטיה יתרה לתוקפים.

בואו נבחן את זה.

התקשורת העולמית נוטה להכחיש בצדקנות שהיא אי פעם מוטה בדיווחי חדשות. ארגוני חדשות רציניים הרי מקפידים על אתיקה וסטנדרטים עיתונאיים. דעתם האישית של עיתונאים לא קובעת דבר.

מצד שני, זה די אופנתי בימינו להכחיש את עצם רעיון האובייקטיביות. מתוחכמים יטענו שכל בחירה שעיתונאי עושה, לא רק בהצגת הדברים אלא גם בבחירת הנושאים, היא פונקציה של התנסות והעדפה אישית של העיתונאים (המחמירים יוסיפו את מילת הגנאי המפחידה "פריווילגיה"). אפשר להגזים עם הקו הזה, אך יש בו גם אמת. לא נוח לי לטעון כי שנאת כתב כלשהו לנאצים לא הייתה משפיע בשום דרך על הכיסוי (אני גם לא מאמין באיסור על איזכור נאצים בכל וויכוח – הם שימושיים).

אז האם יש עמדה רווחת של כתבים זרים המגיעים לישראל?

מהניסיון שלי, כן – אבל זה לא רק מה שגדודי ההסברה מספרים. רוב העיתונאים מקבלים את זכותה של ישראל להתקיים כמדינת רוב יהודי (גם אם לפעמים בהיסוס). את הישראלים זה לא מרשים (ברור שהם מקבלים את זה! כל דבר אחר יהיה אנטישמיות!). אך העובדה היא שיש אנשים רבים שאינם מקבלים את ישראל, כפי שאנו יכולים לראות מעצם קיומה של מילה נפרדת למי כן מקבל. המילה הזו היא "ציונים".

מכיוון שהדבר לא נעלם מעיני הפלסטינים, גם הם חושדים בעיתונות הזרה. תוסיפו לזה גם את העובדה שרבים ובכירים בתקשורת הזרה הם בעלי קשרים אמיצים לישראל (ואני ביניהם) ואולי תבינו.

מדוע הישראלים רואים זאת הפוך? הסיבה היא הכיבוש. בין אם הם ציונים או לא, אני מתקשה להזכר בכתב זר כלשהו שאוהב את הסטטוס קוו בגדה המערבית, ולפני 2005 בעזה. זה לא בלתי אפשרי שהדבר מוצא ביטוי בסיקור.

אולי, למשל, יעשו כתבות על איך ישראל שולטת ביד רמה ולעיתים בחוסר רחמים במיליוני אנשים שאינם יכולים להצביע בבחירות לכנסת. עיתונאי לא צריך לנקוט עמדה ממשית כדי שדיווחים כאלה יהיו לא מחמיאים. וגם אם הכתב יזכיר בצייתנות כל פעם שהפלסטינים דחו הצעות שלום וביצעו פיגועים והסיתו בבתי הספר וגם בטלוויזיה, לא יעזור שום דבר. הכתבה לא תוסיף אוהדים לכיבוש.

אולי, למשל, יעשו כתבות על איך ישראל שולטת ביד רמה ולעיתים בחוסר רחמים במיליוני אנשים שאינם יכולים להצביע בבחירות לכנסת. עיתונאי לא צריך לנקוט עמדה ממשית כדי שדיווחים כאלה יהיו לא מחמיאים

אין זה מפתיע שכתבי חוץ אינם בדרך כלל אוהדי הכיבוש. כתבים זרים אלה נוטים להיות אנשים יחסית משכילים, אינטליגנטים ומיודעים, שאינם לרוב דתיים. ישראלים העונים להגדרות הללו בעצמם לרוב לא אוהדים את המצב העגום.

סביר להניח שעיתונאים זרים המוצבים בארצות הברית אינם חובבים במיוחד את דונלד טראמפ או את תרבות הנשק. סביר להניח שהעיתונאים הזרים בצרפת אינה חסידים של מרין לה פן. זה לא פופולרי לציין זאת, בקרב עיתונאים. זה נשמע כמו הודאה בניתוק ומנוגד לאופנת ההלקאה העצמית בעוון אליטיזם. אבל זו האמת.

העולם המערבי נמצא במלחמת תרבות, ועיתונאים נוטים להיות בצד ה"ליברלי". לא כולם, אבל רובם. כך גם רוב הסופרים, המשפטנים, עובדי הרפואה, מתכנתי המחשב ומוזיקאי הרוק, מניסיוני. זה מה שיש, ועם זה ננצח (אבל בעצם, מפסידים).

התקווה היא שעיתונאים לא מאפשרים לדעותיהם להשפיע באופן מוגזם על המוצר – מוצר שהוא קריטי לחברה אזרחית מתוקנת ומתפקדת. אם לה פן אומרת משהו חשוב ונכון יש לדווח על זה בהגינות. אותו דבר עם טראמפ. וזה אכן מה שקורה, אפילו עכשיו, ברגע די טעון בדיסקורס העולמי.

הגינות לא מחייבת נייטרליות תמיד. לא תמיד כולם צודקים ולא תמיד כולם מושחתים. יש לי המון הבנה למצבה של ישראל; אין לה הרבה אפשרויות טובות. אבל זה לא אומר שהפרנויה מוצדקת, וזה לא הוגן ולא חכם לירות בשליח. זה בדיוק מה שקורה. ויש כאלה שלא ישכחו לשלוף טיעונים כוזבים על אנטישמיות – זילות של מונח חשוב.

הגינות לא מחייבת נייטרליות. יש לי המון הבנה למצב ישראל, אבל זה לא אומר שהפרנויה מוצדקת, וזה לא הוגן או חכם לירות בשליח. ויש שישלפו טיעוני אנטישמיות כוזבים – זילות של מונח חשוב

לפני מספר שנים קולגה לשעבר בשם מתי פרידמן זכה לתהודה מסויימת עם כתבה שהתיימרה לחשוף "מבפנים" את הטיית התקשורת כביכול. בין היתר טען כי כתבים אמיצים של AP גילו בתחילת 2009 כי אהוד אולמרט הציע לפלסטינים הצעות מפליגות שנדחו, ו"עורכים בכירים" במשרד גנזו את הסיפור כדי לשמר "נרטיב" הגורס כי "הפלסטינים היו מתונים והישראלים קיצוניים יותר ויותר." בזעם כבוש הוא הרחיב אודות העלילה: "דיווח על הצעת אולמרט … יגרום לנרטיב הזה להראות כמו שטויות. וכך קיבלנו הנחיות להתעלם מכך ועשינו את זה יותר משנה וחצי. "

מאיפה להתחיל, בבואך לפרק שטות כל כך טוטאלית?

  1. ראשית, למעשה דווח על הצעת השלום באופן נרחב (הנה הכתבה המפורטת שפרסמו אותם עורכים בדיוק, משנת 2008, מלפני ה"חשיפה").
  2. שנית, הסוכנות אובססיבית לסקופים בגלל התחרות הקשה עם סוכנות רויטרס, והרעיון שהיא תוותר על כזה כדי לשרת איזו אג'נדה מקומית הוא הזוי, לא פחות.
  3. שלישית, המשרד המקומי אינו עצמאי: היא מדווח לעורך המזרח התיכון בקהיר (תפקיד שמלאתי בעצמי בשנים שאחרי התקרית לכאורה) והמבנה לא מאפשר חבלה עיתונאית מעין זו.

זה העיקר, וזו המהות. אבל זה לא משנה למכונת תעמולה, לא בארץ ולא בשום מקום. התעמולה רוצה לשלוט במחשבות ולסדר עובדות מובחרות בהתאם לסדר יום. מחבר המחקר של מרכז BESA, רפאל קסטרו, הציע לנצל את "הירידה בשכר ובתקציבים של העיתונאים" כדי לשכנע אותם ללמוד קורסים בנושאי "אוריינות היסטורית, תרבותית ודתית" ואז לתגמל כספית את אלה שיעברו בהצלחה מבחן.
הייתי מגיע לאסטרטגים הגדולים מאונ' בר אילן לחסוך בהוצאות.

אי אפשר למכור את הכיבוש. לא ניתן למכור יישובים יהודיים שנבנו בכוח הזרוע על אדמות מריבה (שבינתיים אפילו לא סופחו). אי אפשר למכור מערכות משפט נפרדות לערבים ויהודים באותה יחידת שטח די קטנה. לא אחרי 53 שנים.

אי אפשר למכור את הכיבוש. לא ניתן למכור יישובים יהודיים שנבנו בכוח הזרוע על אדמות מריבה (שבינתיים אפילו לא סופחו). אי אפשר למכור מערכות משפט נפרדות לערבים ויהודים באותה יחידת שטח קטנה. לא אחרי 53 שנים

סיפוח חד-צדדי של גבעות יהודיות תוך שרטוט גבולות פתלתלים סביב אזורים פלסטינים כדי לא לפגוע על הנייר ברוב היהודי – תוך ייצור המפה המגוחכת ביותר בהיסטוריה האנושית – את זה אי אפשר למכור. לא למי שמכיר את העובדות ומבין את העניין. כמו שהוכיח בג"ץ לאחרונה, לא יעזור בית דין.

זה לא בדיוק "דעה". העובדות פשוט מאד לא אסתטיות.

לא לחינם סיפוח כזה הוא דבר ששום ממשלה ישראלית לא העלתה על דעתה מאז מלחמת ששת הימים, וששום שחקנים חיצוניים משמעותיים לפני טראמפ לא חלמו לתמוך בו. זה פיגוע אסטרטגי מהסוג שאמורים להבין בבר אילן.

אם תלך בדרך זו תמצא את עצמך לבד – מלבד האוונגליסטים האמריקאים שבגללם טראמפ דוחף את ישראל להימור המיותר. אולי למישהו זה נחמד שהאוונגליסטים הם כאלה ציונים. כדאי רק לזכור שהעסק אמור להסתיים, אליבא דחברים אלה, במלחמת גוג ומגוג. באמת סיפור עיתונאי מעניין.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,387 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה