פגיעה עצמית. אילוסטרציה (צילום: Mirusiek/iStock)
"הדיבורים על החזרה לשגרה רק הגבירו את החרדה, כי זו לא השגרה שהם מכירים"

עלייה במקרי פגיעה עצמית בקרב מתבגרים

מחיר הסגר

בכל הקשור לבריאות הנפש, משבר הקורונה עדיין בשיאו: עלייה של 80% במספר הפניות של נערים ונערות עקב פציעה עצמית ● בעמותת סה״ר אומרים כי המתבגרים מעידים על בדידות, חוסר נראות וחוסר שייכות ● מומחים חוששים שהנתונים האלה הם רק קצה הקרחון וקוראים להתערבות של משרד הבריאות ● ד"ר חרמש: "חלק ניכר מבני הנוער שפוצעים את עצמם עלולים לפגוע בעצמם בצורה חמורה יותר, עד לניסיון אובדנות"

עלייה מדאיגה במספר הפניות של בני נוער למוקדי הסיוע לאנשים במצוקה נפשית, עקב פציעה עצמית. התופעה בולטת במיוחד בקרב בני נוער בגילאי 14-20. כך עולה מנתונים של עמותת סה"ר (סיוע והקשבה ברשת) לחודשים אפריל-מאי, שהשוו למספר הפניות בחודשים שקדמו למשבר הקורונה.

נתון זה מתווסף לעלייה של 80% במספר הילדים שדיווחו על תחושת הבדידות ולזינוק של 500% במספר בני נוער שדיווחו על אלימות במשפחה באפריל.

בחודש השני לסגר קורונה, באפריל 2020, עלה ב-80% מספר הפונים לקווי הסיוע של העמותה עקב פציעה עצמית, בהשוואה לממוצע בחודשים ינואר, פברואר ומרץ. בחודש מאי ירד מספר הפניות בנושא פציעה עצמית, אך גם לאחר הירידה הזו היה שיעור הפניות גבוה ב-40% מהמספר הממוצע בחודשים שקדמו לסגר.

"פציעה או פגיעה עצמית, נחשבת להתנהגות הרסנית, שמביאה נזק ממשי לגוף, ואינה משויכת בהכרח לאקט אובדני, אף שאין הפרדה מוחלטת בין השניים", מסבירה לונה בן דיין, עובדת סוציאלית ומנהלת מקצועית של עמותת סה"ר. "לעתים קרובות מדובר בקריאה לעזרה, הקלה על כאב נפשי באמצעות כאב פיזי, ורצון להחזיר את השליטה במצבי מצוקה, שנפוצה בעיקר בקרב בני נוער".

אקט של זעקה לעזרה

בן דיין מציינת כי רבים מהילדים ובני נוער שפנו לקווי הסיוע העידו על בדידות, חוסר נראות וחוסר שייכות, אף ששהו עם הוריהם בבית. "כשההורים נמצאים במצב הישרדותי מבחינה כלכלית, נפשית ואולי גם בריאותית, הקולות של הילדים שצופים בכך מהצד נעלמים ונאלמים. במצב הזה האקט של פציעה עצמית הוא אקט של זעקה לעזרה, בדיקת גבולות ורצון בשייכות חברתית.

לונה בן דיין
לונה בן דיין

בהתייחס לעליה במספר הפניות באפריל אומרת בן דיין: "חשוב להבין שאנחנו עדיין נמצאים בתוך גל של התמודדות עם משבר הקורונה, וקשה להסיק מסקנות מרחיקות לכת. ואולם בהתייחס לנתונים שנאספו עד כה ניתן לשער כי עם פרוץ המשבר במרץ, הירידה או הקיפאון במספר הפניות מעידים על היאספות, שמירה על האנרגיות והסתגלות למצב החדש.

"אני מדמה את זה לצלילה בים עם בלון חמצן – ברגע שנכנסים מתחת למים יש בהלה וחוסר וודאות, נושמים נשימות קטנות כדי לא לכלות את החמצן בתוך הבלון. כך גם בתחילת הסגר לא היה מקום לקריאה לעזרה. אבל אז המצב המשיך, הכאוס גדל והחרדה גברה, והבית הוא כמו סיר לחץ. הדיבורים על החזרה לשגרה רק הגבירו את החרדה, מכיוון שזו ממש לא השגרה שאנחנו מכירים", מסכמת בן דיין.

"אני מדמה את זה לצלילה בים עם בלון חמצן – ברגע שנכנסים מתחת למים יש בהלה וחוסר וודאות, ונושמים נשימות קטנות כדי לא לכלות את החמצן. כך גם בתחילת הסגר לא היה מקום לקריאה לעזרה. אבל אז המצב המשיך״

מנכ"לית עמותת סה"ר, יעל לוי, אומרת כי בתקופת הסגר נרשמה "עלייה משמעותית של יותר מפי שניים במספר הפונים אלינו, באמצעות ערוצי סיוע דיגיטליים, בהם קו צ'אט אנונימי ייעודי המופעל על ידי מתנדבים ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, ללא עלות".

יעל לוי (צילום: רותי מנדיל חלבי)
יעל לוי (צילום: רותי מנדיל חלבי)

בעמותה חוששים כי בכל הקשור לבריאות הנפש משבר הקורונה עדיין בשיאו, ומעריכים שמספר הפניות לקווי הסיוע עקב מצוקה הנפשית צפוי לעלות עוד. "הגברנו באופן משמעותי את הפעילות בחודשים האחרונים. ההערכות שלנו הן כי הצורך בסיוע נפשי יילך ויגבר לנוכח המשבר הכלכלי, שאנחנו חווים כרגע רק את תחילתו. ההיערכות שלנו מתמקדת בהרחבת השירות, כדי לסייע לפונים ובמקרים רבים – להציל חיים", אומרת לוי.

מנגנון של הקלה על כאב

אחד ממייסדי עמותת "בשביל החיים" המתמודדת בתופעת האובדנות בישראל, ומי ששימש כמנהל מרפאות מבוגרים במרכז לבריאות הנפש גהה, הפסיכיאטר פרופ' חגי חרמש, סבור כי העלייה בפניות לקווי הסיוע של עמותת סה"ר הם רק קצה הקרחון של התופעה. על פי מחקרים, אחד מתוך חמישה בני נוער בישראל עד גיל 18 חושב מחשבות אובדניות.

"הפציעה העצמית שכיחה בעיקר בקרב המתבגרים והיא מנגנון של הקלה על כאב נפשי, שהם עדיין לא יודעים כיצד להתגבר עליו בדרכים אחרות", אומר חרמש. "רק לקראת גיל 21 אדם רוכש מספיק ניסיון חיים, ומוחו מגיע לאיזון שמספק פתרונות יותר רציונליים ויותר שליטה בדחפים. מדובר בתופעה מסוכנת. המחקרים מראים כי חלק ניכר מבני הנוער שפוצעים את עצמם, לרוב בצורת חתכים, עלולים לפגוע בעצמם בצורה חמורה יותר, עד לניסיון אובדנות".

מדוע התעצמה הפציעה העצמית בתקופת הקורונה?
פרופ' חרמש: "צפיפות מוגדרת בפסיכולוגיה הרפואית כגורם לאי שקט, כך שההסתגרות של בני נוער עם בני המשפחה בתוך הבית מעלה לחצים. למשל, ידוע שבמחלקות סגורות במוסדות פסיכיאטריים, האלימות גוברת שככל שיש יותר צפיפות. אני משער שכפי שהצפיפות בתוך הבית היא זו שגרמה לעלייה בנתוני האלימות במשפחה, כך היא גרמה לעלייה בפציעות העצמיות, כפעולה חלופית לפגיעה באחרים.

"שנית, השבירה של השגרה, שמשפיעה על מצבם הנפשי של רוב האנשים, השפיעה גם על בני נוער, ורבים מהם התקשו למצוא שגרה חדשה בתוך המצב, כי הם אינם מקשיבים בדרך כלל להמלצות של ההורים או של מומחים".

סיוע מיידי ברשת הוא רק תחילת השרשרת

עמותת סה"ר שמושיטה עזרה בתוך המרחב הווירטואלי הזמין לבני נוער מאפשרת לפונים להקל על התחושות הקשות שמלוות אותם באופן אנונימי, ומציעה חווויית תיקון משמעותית באופן מיידי. אבל, גם במקרה הזה מדובר רק בקצה הקרחון, ולדעתו של חרמש, מדינת ישראל, באמצעות משרד הבריאות, צריכה לדאוג ולספק טיפול המשך לכל אותם הפונים.

חגי חרמש
חגי חרמש

"בעמותת בשביל החיים אנו פועלים להקצאת משאבים ולהקמת רשות או תוכנית למניעת התאבדויות. סיוע מיידי ברשת הוא רק תחילת השרשרת, וצריך ליצור רצף טיפולי לאנשים האלה שנמצאים במצוקה. פציעה עצמית יכולה להיות סימן מקדים, וחייבים לדאוג שאדם כשפגע בעצמו יגיע להמשך לטיפול, וזה תפקידו של משרד הבריאות לטפל בכך.

"גם מערכת החינוך צריכה להירתם באמצעות חשיפת תלמידים מתבגרים בבתי הספר לתכנים שייפתחו בהם חוסן נפשי. מחקרים באירופה הראו כי חמישה מפגשים בנושא של חוסן נפשי לכל תלמיד מורידים את שיעורי האובדנות והפציעה העצמית באופן ממשי בקרב תיכוניסטים".

"מחקרים באירופה הראו כי חמישה מפגשים בנושא של חוסן נפשי לכל תלמיד מורידים את שיעורי האובדנות והפציעה העצמית באופן ממשי בקרב תיכוניסטים"

פרופ' חרמש, מה עלינו לעשות כשמזהים סימני של פציעה עצמית אצל חבר או בן משפחה?
"אם מישהו מדבר על פגיעה עצמית או כשמזהים את הסימנים על גופו, זה בהכרח אומר שהאדם נמצא בסכנה ושחייבים להושיט לו עזרה. במקרה כזה, לספר על חבר שפגע בעצמו זו לא הלשנה, אלא הצלת חיים.

"אולי כדאי להתייעץ עם איש מקצוע או אפילו עם החבר עצמו, ולבדוק איתו כיצד אפשר לעזור לו. לעתים זה יהיה מאוד פשוט ואפילו פגישה אחת עם איש מקצוע תוכל לסייע, אבל חשוב לטפל בזה ובשום אופן אסור להתעלם".

* * *

במצבי מצוקה יש מי שמקשיב:
סה"ר – סיוע והקשבה ברשת – sahar.org.il
ער"ן – עזרה ראשונה נפשית – 1201
בשביל החיים – סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו – 03-7487771

עוד 966 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מיקי זוהר על הסירוב של הליכוד לתקציב דו שנתי: "ברור ששיקולים פוליטיים קיימים כאן"

יו״ר הקואליציה נשאל אם המטרה היא שנתניהו יוכל להימנע מהרוטציה ● בכיר במשרד הבריאות: צופים עלייה משמעותית בתחלואה בעוד 7 עד 10 ימים ● בסביבת רה״מ שוקלים עוצר לילי ● קבינט הקורונה נדחה בגלל אי הסכמה על מתווה לכיתות א'-ב' ● בנט: לא אקדם חוקים למען להט״ב ● ח"כים מהליכוד בהתנגדות חריפה לחוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה

עוד 57 עדכונים

מדינת ישראל שבויה בידי קשיש חולה קורונה בן 92

מדינת ישראל שבויה כעת בידיו של קשיש חולה קורונה בן 92. מי יודע אילו עוד מחלות נושא עימו הרב החשוב קנייבסקי. חשוב ומשפיע, אך בשר ודם.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי.

בתי אבות מלאים קשישים בגילו הנושאים עימם מחלות זיקנה. פגיעה בזיכרון קצר הטווח וארוך הטווח, דמנציה, שיטיון, מחסור בסידן, פרקינסון ובאופן כללי ירידה קוגנטיבית המלווה בירידה בתפקוד הפיזי

החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד, המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. אך התרופות האלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

בבתי אבות מסויימים מוערכים החולים מדי 3 חודשים, ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך.

כשראש ממשלת ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? מי מעביר את הוראותיו?

קנייבסקי, כמו קשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו.

כשרה"מ ישראל נפגש עם הרב קנייבסקי, האם הרב יודע עם מי הוא נפגש? מי לוחש על אזנו? קנייבסקי, כקשישים אחרים בגילו, יכול לטעות ברגע אחד של דימנציה, והוראתו השגויה עלולה להיות מופצת לעשרות אלפי חסידיו

כשהוא מורה לפתוח את הכוללים ובתי הספר בעת שהערים החרדיות מובילות בנתוני ההדבקה והתחלואה מקורונה, הוא מתכוון לזה? הוא מבין מה הוא אומר? האם יתכן שהצעיר שנראה בטלוויזיה צועק לו לתוך האוזן שאלות, לא הבין מה הרב אומר כאשר קנייבסקי מלמל משהו לא ברור בתשובה לשאלה שנצעקה לאוזנו?

מדינת ישראל נמצאת במצב מטורף. סגר הוטל על מדינה שלמה כאשר מיעוט חרדי המונהג בידי קשיש שבעצמו חלה בקורונה, מוביל את המדינה לסגר הרסני שלישי. כל זה תחת מלמול הנחיות רבניות לא ברורות, תוך הפרת חוק והתעלמות המשטרה מהאיש שנותן את ההנחיות הללו.

במקום משטרה צריך לשלוח רופאים גריאטרים, פסיכיאטרים ואנשי מקצוע שיבדקו אם האיש כשיר מנטלית לקבל מידע ולתת הוראות.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורלם של מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו של קנייבסקי.

שופטים בעליון מסיימים בגיל 70 ונפרדים מתפקידם. נשיא המדינה פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי. הוא היה נבדק בידי רופאיו בכל כמה חודשים ונמצא במעקב.

אין בשום מערכת בישראל, האחראית לגורל מאות אלפי אזרחים, שום בעל תפקיד בגילו. שופטים בעליון נפרדים מתפקידם בגיל 70. הנשיא פרס הגיע לגיל דומה בתפקיד ייצוגי, לא ביצועי, ונמצא במעקב סדיר של רופאיו

מי יודע מי הוא רופאו של קנייבסקי? מי מפקח על קבלת ההחלטות שלו? על מצבו המנטלי והפיזי? הרי מבחינה מעשית הוא בתפקיד ביצועי – סוגר ופותח ישיבות, גורם לעשרות אלפים לצאת לפעילות שסכנת הדבקה מקורונה מרחפת עליהם וגורם להעלאת התחלואה בישראל כולה. מהלך הגורם לנזק כלכלי חברתי ובריאותי אדיר.

ישראל נמצאת בידיו של קשיש חולה ולצידו מתחנף ראש ממשלת ישראל, בעל הסמכויות הביצועיות ביותר, ראש הרשות המבצעת שבעצמו נמצא בקבוצת סיכון, הנושא על גבו במקביל גם שלשה כתבי אישום שגורמים לו לקבל החלטות רק על בסיס התמיכה הפוליטית של קנייבסקי וצאן מרעיתו.

אבל האם קנייבסקי כשיר לקבל החלטות על מדינה שלמה? האם נתניהו יודע אם קנייבסקי בריא? כשיר? צלול? הגיוני?

שנת 2020 ומדינה דמוקרטית מתקדמת שלמה שבויה בסכנת הדמנציה והקורונה של קשיש בן 92.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 524 מילים ו-1 תגובות

"בארה"ב יש מערכת מטורפת של איזונים ובלמים. ומה יש בישראל?"

המאבק על הרכב בית המשפט העליון בארה"ב מצית את השיח הפוליטי שם ומעלה חששות משינוי לכיוון אולטרה שמרני ● אולם המשפטן ד"ר מתן גוטמן לא מתרגש מהמינוי הקרב של איימי קוני בארט ומתנגד לשינוי מבנה בית המשפט שם ● בראיון לזמן ישראל הוא אומר: "מה שחשוב שנלמד מארה"ב, הוא שצריך לשמור על כללי המשחק הדמוקרטיים גם כשזה לא נוח ולא מתאים"

עוד 2,063 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

למקרה שפיספסת

הון ושלטון חברי ממשלה, בהם נתניהו וגנץ, עוברים על חוק שאיש לא אוכף

מדוע רבים כל כך מחברי ממשלת נתניהו-גנץ - כולל השניים העומדים בראשה - אינם מדווחים על הונם, כנדרש בחוק? ● ההאשמות בשחיתות משתקות את הפוליטיקה הישראלית, אך הכלי הבסיסי הזה ליצירת שקיפות בקרב הפוליטיקאים הבכירים זוכה להתעלמות, בין היתר בגלל שהוא כל כך מסורבל ● פניות זמן ישראל לגורמים הרלוונטיים בנוגע להצהרות ההון של 12 שרים - שלא ידוע אם הוגשו - לא זכו למענה

עוד 2,030 מילים

נתניהו, בקש חנינה או צא לנבצרות

כל מי שמאמין בעקרונות המשטר הדמוקרטי מבין, כי ניהול משפטו של בנימין נתניהו הוא המהלך הראוי ביותר. זו הזירה לבירור העובדתי והמשפטי, לשקילת הראיות ולחריצת הדין. קיום משפט מגלם את עקרון השוויון בפני החוק, ונותן לנאשם את מלוא הבמה להעלות את כל טיעוניו.

במצב הדברים הנורמלי זה הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם ראש הממשלה, באישורו השנוי במחלוקת של בית המשפט העליון, קלע את מדינת ישראל לאנומליה בלתי אפשרית, ההולכת ומקעקעת מדי יום את הסדר החברתי, את יסודות המשטר הדמוקרטי ובסופו של דבר גם את עצם יכולתה של המערכת המשפטית לפעול.

במצב הדברים הנורמלי, ניהול משפט נתניהו הוא הדבר הנכון לעשותו. אולם ישראל אינה במצב דברים נורמלי. אופן תפקודו של הנאשם שהוא גם רה"מ, באישורו השנוי במחלוקת של ביהמ"ש העליון, קלע את המדינה לאנומליה

במצב דברים משובש זה קיום משפט בעת כהונת הנאשם כראש ממשלה, כאשר שיקוליו של נתניהו מוכתבים על ידי האינטרסים האישיים שלו להימלטות מהדין על חשבון כל שיקול ממלכתי, אינו מאפשר את ניהול ענייני המדינה. זה מביא לכך שבציבור הולך וגדל אין כל אמון בהחלטות שמתקבלות על ידי הנאשם, והדברים מתבטאים בהפגנות שהולכות ומתרחבות לכל חלקי הארץ.

במציאות הבריאותית והביטחונית בה נמצאת מדינת ישראל אלו מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים.

מכאן שהאינטרס החיוני של אזרחי ישראל הוא סילוקו של נתניהו מכס ראש הממשלה ללא דיחוי. כדי להגיע לתוצאה זו יש שתי דרכים העשויות להשתלב זו  בזו.

  1. האחת – קביעה של היועץ המשפטי לממשלה בגיבוי בית המשפט העליון כי נבצר מהנאשם, לנוכח התנהלותו חסרת המעצורים בניגוד עניינים חריף מלכהן בתפקיד ראש הממשלה.
  2. אפשרות נוספת היא שנתניהו יגיש בקשת חנינה והיא תאושר, בכפוף להתניה מפורשת, לפיה יימנע ממנו לכהן במשרה ציבורית כלשהי לכל ימי חייו. כאשר יידע נתניהו כי החלטת נבצרות היא אפשרות ממשית וקרובה, כפי שנכון וראוי, ייתכן מאד שהדבר ימריץ אותו לבקש חנינה על מנת להימנע ממשפט ולהציל עצמו משנות הכלא הארוכות הצפויות לו אם יורשע. האינטרס של אזרחי ישראל בסילוקו של נתניהו צריך להוליך למסקנה, כי בסיטואציה זו אופציית החנינה בתמורה לסילוקו של נתניהו מעמדת השפעה עדיפה לנו, האזרחים, יותר מכל אפשרות אחרת.

קיום המשפט בעת כהונתו הוא מותרות שלא ניתן להמשיך ולחיות איתן. שיעבוד השיקול הממלכתי לאינטרסים האישיים של נתניהו קולע את ישראל לסיכונים בריאותיים, כלכליים וביטחוניים ממשיים

כידוע, לפני יותר מ-30 שנה ניתנה חנינה לאנשי השב"כ שהיו מעורבים בפרשת קו 300. החנינה ניתנה לפני חקירה, אישום ומשפט, ומנעה פתיחה של מאבק משפטי שעתיד היה לגבות מחיר כבד של חשיפת עניינים ביטחוניים מביכים אותם איימו המעורבים בפרשה לחשוף.

לכאורה, אנשי השירות שהיו מעורבים בעבירות חמורות של המתה, טיוח, הסתרת האמת מרשויות המשפט ועוד שלל עבירות יצאו בלא פגע. האמת היא יותר מורכבת: קריירות נגדעו, האישים המעורבים כמו יוסי גנוסר ואהוד יתום לא יכלו להתמנות למשרות ציבוריות, והכתם הזה רדף ועדיין רודף את המעורבים בפרשה עד עצם היום הזה.

יתר על כן, בבקשות החנינה שהגישו המעורבים הייתה כרוכה הודאה כי ביצעו עבירות על חוקי המדינה, שהרי זהו הבסיס למתן החנינה. בחלוף השנים, דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק שגולמה במעשה החנינה התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון שהתרחש בעקבותיה.

למרות הקושי הכרוך בכך שנתניהו ייצא בלא בירור המשפט ובלא עונש, אם יימצא אשם, דומה כי בחנינה, שכרוכה בה הודאה מפורשת בביצוע עבירות ובהתניה כי נתניהו לא ימונה ולא יוכל להיבחר לתפקיד ציבורי כלשהו – טמון כעת יתרון כה רב עד שמחירה נראה כיום כעדיף על פני השסע הלאומי אותו הוא מלבה.

בבקשות החנינה שהגישו המעורבים בפרשת קו 300 הייתה כרוכה הודאה בביצוע עבירות. בחלוף השנים דומה כי הפגיעה בשוויון בפני החוק, שגולמה במעשה החנינה, התעמעמה לנוכח סיום הפרשה והתיקון

נראה כי זו אפשרות טובה יותר לאזרחי ישראל מהמשך כהונתו, תוך שהוא מעוות כל שיקול ממלכתי לטובת שרידותו האישית. מהלך זה יקרה רק אם יידע נתניהו כי הכרזה על נבצרות היא אפשרות ממשית. זו הדרך בה נכון לנהוג כיום.

יורם יעקובי הוא משקיע הייטק וניהל בעבר את מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל. חובב טיולים מושבע, שטייל את כל שביל ישראל, שביל הגולן, שביל ישו, שביל הבנים הדרוזים וסובב רמון.

אלי בכר הוא היועץ המשפטי של שירות הביטחון הכללי לשעבר, וכיום שותף בחברה יזמית. בשנה שעברה רץ את המרתון ראשון בחייו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 614 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 25 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה