הפוך סג"ל, הפוך

בנימין נתניהו בצוללת אח"י רהב (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
קובי גדעון/לע"מ
בנימין נתניהו בצוללת אח"י רהב

אראל סג"ל פירסם ביומון 'ישראל היום' כתב הגנה על נתניהו בפרשת הצוללות והמניות שלו בחברת סידריפט, שרכשה את גרפטק. חברות שהיו תחת השפעה או בשליטת בן הדוד המיטיב שלו נתן מיליקובסקי ("פרשת הצוללות – עלילת דם נגד נתניהו").

השיטה של סג"ל

השיטה של סג"ל פשוטה, סג"ל בונה דחליל ואח"כ מצביע על זה שהוא עשוי מקש.

אראל סג"ל פירסם ב'ישראל היום' כתב הגנה על נתניהו בפרשת הצוללות והמניות בחברת סידריפט, שרכשה את גרפטק, שהיו תחת השפעת בן דודו המיטיב מיליקובסקי. סג"ל בונה דחליל ואז מראה שהוא עשוי מקש

לפי סג"ל, חברת טיסנקרופ, שבנתה את הצוללות, בקושי מכירה את גרפטק. אין בכך כל פלא. עבור טיסנקרופ, עם מחזור שנתי של כ-50 מיליארד דולר, גרפטק היא ספק קטן מאוד, מזערי. אבל עבור טיסנקרופ, עסקת הצוללות שנתניהו דחף, ועסקת הצוללות עם מצרים שנתניהו אישר, היתה והינה חשובה מאוד.

הנקודה החשובה היא שעבור סידריפט-גרפטק  – טיסנקרופ הוא לקוח חשוב, ורכישות של לקוח כמו טיסנקרופ יכולות להעלות את ערך המניות של סידריפט-גרפטק, מהן נהנה נתניהו.

סגל מצטט מתשובה שקיבל מנציג המספנות שמייצרות את הצוללות עבור צה"ל, השייכות לתאגיד טיסנקרופ:

"גרפטק היא אחת ממאות אלפי שותפים עסקיים של קונצרן טיסנקרופ, עם ערכי מכירות בטווח הנמוך – אבל אין לה כל קשר עסקי עם החטיבה הימית".

אסף אוני בגלובס ממרץ 2019 כותב מעט שונה:

"דובר החברה הבהיר כי 'חברת GrafTech היא אחת ממאות ספקים של עסקי הפלדה של התאגיד. היקף העסקות איתה הוא בטווח הנמוך של הסחר עם שותפים אחרים'. הדובר הוסיף כי לאחר בירור מעמיק נמצא כי 'GrafTech מעולם לא הייתה בקשר עסקי ישיר עם החטיבה הימית של התאגיד (TKMS), ורק הייתה קשורה לעסקי הפלדה'.

חדי העין אולי ישימו לב שאוני מדבר על 'קשר עסקי ישיר', בדגש על ה'ישיר'. כלומר בהחלט יכול היה להיות כאן קשר עקיף דרך חברת האם טיסנקרופ. במילים אחרות קונצרן טיסנקרופ, עסקי הפלדה של טיסנקרופ, קנו מגרפטק מוצרים עבור החטיבה הימית של טיסנקרופ שבונה את הצוללות.

זאת בניגוד לדברי סג"ל, שכתב כי לא היה כל קשר עסקי בין גרפטק לבין החטיבה הימית של טיסנקרופ הבונה את הצוללות, אבל כן היה קשר עם עסקי הפלדה של טיסנקרופ. מעניין אם עולה בדעתו שהיה מישהו עם אינטרס ברור להעלים את הקשר בין גרפטק לבין החטיבה הימית של טיסנקרופ הבונה את הצוללות, ולכן הקשר הישיר והמתועד היה בין גרפטק ועסקי הפלדה של קונצרן טיסנקרופ.

הנקודה החשובה היא שעבור סידריפט-גרפטק  – טיסנקרופ הוא לקוח חשוב, ורכישות של לקוח כמו טיסנקרופ יכולות להעלות את ערך המניות של סידריפט-גרפטק, מהן נהנה נתניהו

נעשה סדר בפרשה

לטובת אראל סג"ל והקוראים נעשה סדר בפרשה.

נתניהו החזיק מניות בחברת סי-דריפט SeaDrift, שהיא שותפות אמריקאית המייצרת מרכיב ראשי בייצור אלקטרודות גרפיט המשמשות בייצור פלדות.

סי-דריפט מוכרת בין השאר לחברה אחרת בשם גרפטק GrafTech. גרפטק היא חברה ציבורית אמריקאית המייצרת אלקטרודות גרפיט המשמשות בייצור פלדות. בין לקוחותיה תאגיד טיסנקרופ המוכר מפרשת הצוללות.

נתניהו יכול היה לדעת על עסקי גרפטק – טיסנקרופ. הם מופיעים בפרסומים של גרפטק ובדוחות שלה.

לכאורה, לפי הכתוב בעתירה לבג"צ שהגישה התנועה לאיכות השלטון בנושא הצוללות, קוי הדימיון לפרשת השחיתות של רמי דותן מפני כ-30 שנה רבים. יצרן צוללות גרמני רוצה למכור למדינת ישראל ציוד, הוא משחד את הגורם הבכיר ביותר בשרשרת קבלת ההחלטות. או להיפך, גורם בכיר ביותר בשרשרת קבלת ההחלטות בישראל ובן דודו רואים הזדמנות לקבלת שוחד מיצרן צוללות גרמני שרוצה למכור למדינת ישראל ציוד.

היצרן הגרמני מתקשר בחוזה שמן עם חברה המספקת מוצרים לתעשיית הפלדה בבעלות בן משפחה של הגורם הבכיר. חלק מהכסף עובר לכאורה מהחברה לחשבונו של הבכיר בפנמה, דרך עסקת מניות שאין לה צידוק כלכלי.

נתניהו החזיק מניות בסידריפט, שותפות אמריקאית המייצרת מרכיב באלקטרודות גרפיט לייצור פלדות, שמוכרת גם לגרפטק, אשר בין לקוחותיה – טיסנקרופ. עסקי גרפטק וטיסנקרופ היו ידועים מהפרסומים והדוחות של גרפטק

הרבה אנשים חושדים בבכיר הישראלי, כולל שר הביטחון של מדינת ישראל ובכירים אחרים, אבל לצד הבכיר עומדים כוחות חזקים. הוא מוכשר, כריזמתי, מנהיג וסוחף אחריו אנשים רבים (בתודה לזאב רותם שעמד בראש צוות חקירה של להק ציוד במטרה להבין את פרשת השחיתות של רמי דותן).

לוח הזמנים של הפרשה

ב-2007:
נתניהו רכש מניות מתאגיד סידריפט ב-600 אלף דולר. ערך תאגיד סידריפט לפי עיסקה זו עמד על כ-37.5 מיליון דולר. כשנה אח"כ, ב-30 ליוני 2008, רכשה חברת גרפטק 18.9% בסידריפט. עלות הרכישה היתה 135 מיליון דולר.

שווי תאגיד סידריפט לפי עיסקה זו 715 מיליון דולר. פי 19 משווי החברה כפי שהיה בעת רכישת המניות על ידי נתניהו, שנה קודם לכן. במילים אחרות, נתניהו רכש את המניות בהנחה של 95% מערכן.

ב-2009:
נתניהו חוזר לקדנציה שנייה כראש ממשלה. הוא מחליט לפתוח מחדש את הוויכוח על גודל צי הצוללות ודורש לרכוש צוללת שישית. צה"ל מתנגד בתוקף. אגף התכנון מתנגד. מפקד חיל הים אליעזר צ'ייני מרום מתנגד. הרמטכ"ל גבי אשכנזי מתנגד. בדיון בקבינט על הצוללת השישית נתניהו דוחף לרכישה, אשכנזי מערער, והשרים מאשרים את רכישת הצוללת השישית.

שווי תאגיד סידריפט לפי עיסקה זו 715 מיליון דולר. פי 19 משווי החברה כפי שהיה בעת רכישת המניות על ידי נתניהו, שנה קודם לכן. במילים אחרות, נתניהו רכש את המניות בהנחה של 95% מערכן

באוגוסט 2009:
נתניהו נפגש עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ופעל לרכישת צוללת דולפין שישית לישראל. הצוללת, כמו שתי צוללות קודמות שסופקו מגרמניה לישראל היא מתוצרת טיסנקרופ.

בתקופה זו נתניהו שותף עם מיליקובסקי וגרפטק בתאגיד סידריפט כאשר לגרפטק, ובעקיפין גם לסידריפט, היו קשרי ספק-לקוח עם טיסנקרופ וטיסנקרופ היא לקוח משמעותי של גרפטק.

ב-29 לאפריל 2010:
הודיעה חברת גרפטק על הסכם לרכישת 81.1% מסידריפט שהיא עדיין לא מחזיקה בהן. ערך תאגיד סידריפט לפי ההודעה הוא כ-390 מיליון דולר. ערך המניות של נתניהו לפי עיסקה זו הוא כ-6.2 מליון דולר.

בנובמבר 2010:
אותה שנה, נתניהו מכר את האחזקות לנתן מיליקובסקי ברווח של 16 מיליון שקל, כלומר במחיר של כ-4.3 מיליון דולר. כמעט 2 מיליון דולרים פחות מהשווי שהיה אמור לקבל. לאן נעלמו אותם 2 מיליון הדולרים שנתניהו היה אמור לקבל? זה נראה רחוק מעסקה אמיתית בין קונה מרצון ומוכר מרצון.

ב-30 לנובמבר 2010 עיסקת הרכישה של סידריפט ע"י גרפטק מומשה (Closing). נתן מיליקובסקי בעל מניות משמעותי (11%) בגרפטק, ומכהן כדירקטור בחברה בין 2010 ל-2015 (באופן לא רציף).

ב-2014/2015:
ישראל רוכשת 3 צוללות וארבע ספינות שטח מטיסנקרופ תמורת כ-2 מיליארד דולר. נתניהו מאשר לגרמניה למכור צוללות למצרים מבלי להתייעץ עם הרמטכל ושר הבטחון.

ב-2014/2015: ישראל רוכשת 3 צוללות וארבע ספינות שטח מטיסנקרופ תמורת כ-2 מיליארד דולר. נתניהו מאשר לגרמניה למכור צוללות למצרים מבלי להתייעץ עם הרמטכל ושר הבטחון

ב-2018/2019:
נתניהו מוסר שלש גירסאות בפרשת המניות:

  1. מכחיש כל קשר או ידע לגבי עסקיו של מיליקובסקי.
  2. רכש את המניות לפני 2002 בעת שהיה אזרח פרטי.
  3. רכש את המניות ב-2007 בעת שהיה ראש האופוזיציה.

לסיכום

נתניהו קנה את המניות בתאגיד סידריפט ב-2007 ב-95% הנחה, וכך היה בניגוד העניינים חריף כאשר טיפל בעניין הצוללת השישית והמשיך לטפל בעניין הצוללות.

כל זה בזמן שבן הדוד, הנדיב והמיטיב הידוע, נתן מיליקובסקי (גם אחרי שנתניהו מכר את מניותיו, ובזמן שישראל ממשיכה לרכוש צוללות מטיסנקרופ), המשיך להחזיק בכ-11% ממניות חברת גרפטק, שטיסנקרופ פלדה היא לקוחה משמעותית שלה.

בהמשך, הוביל נתניהו מהלך לרכש של שלוש צוללות נוספות מטיסנקרופ חרף הסתייגות בכירי מערכת הביטחון. בד בבד, הוא דן ברכש ספינות שטח לחיל הים מהמספנה הגרמנית, ובשנים 2015-2014 גם אישר את מכירת הצוללות הגרמניות למצרים.

בכל השנים האלו ועד התקופה האחרונה מיליקובסקי מנהל קשר הדוק ביותר עם נתניהו. בין השאר הוא מעביר לו כספים, נותן הלוואות במאות אלפי דולרים לו ולביתו, ומוכן לממן את הוצאותיו המשפטיות בתיקיו הפליליים בסכום של עד מיליון דולר. כל זה כאשר נתניהו משמש איש ציבור ומכהן כראש ממשלה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הפוך פורטוגלי, הפוך! "בנובמבר 2010: אותה שנה, נתניהו מכר את האחזקות לנתן מיליקובסקי ברווח של 16 מיליון שקל, כלומר במחיר של כ-4.3 מיליון דולר. כמעט 2 מיליון דולרים פחות מהשווי שהיה אמור ... המשך קריאה

הפוך פורטוגלי, הפוך!
"בנובמבר 2010:
אותה שנה, נתניהו מכר את האחזקות לנתן מיליקובסקי ברווח של 16 מיליון שקל, כלומר במחיר של כ-4.3 מיליון דולר. כמעט 2 מיליון דולרים פחות מהשווי שהיה אמור לקבל. לאן נעלמו אותם 2 מיליון הדולרים שנתניהו היה אמור לקבל? זה נראה רחוק מעסקה אמיתית בין קונה מרצון ומוכר מרצון."

האופן בו ערכת את המשוואה אינו נכון. להלן האופן הנכון: ב-2007 נתניהו קנה מניות ב-600 אלף דולר. ב-2010 קיבל עבורן סכום גדול פי 6, למרות שערכן ירד ביותר מחצי. זה נראה בדיוק כמו עסקת שחיתות מרצון בין קונה למוכר! כידוע, אין ארוחות חינם. קבלת 1.6 מיליון דולר ללא כל היגיון עסקי – עכשיו תספק את הסחורה (צוללות). זה אפילו לא ניגוד אינטרסים, זה שוחד פר-אקסלנס (לכאורה).

עוד 1,137 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 13 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: יהיו טיסות ישירות בין ישראל ואבו - דאבי

נתניהו בהצהרתו הרשמית: החלטנו על כינון שלום רשמי ומלא ● אמר גם כי הוא עדיין מחויב לריבונות ביו״ש ● הליכוד: נתניהו הביא שלום תמורת שלום ● המתנחלים זועמים על ההסכם ● בנט: מצער שנתניהו החמיץ את הסיפוח ● נתניהו בעד סגר נוסף - גמזו יכין תכנית מגירה ● צה״ל חשף את המערכה מול סוריה בשנים האחרונות ● יוון וישראל סיכמו על כך ש-600 תיירים מישראל יוכלו לבקר בכרתים, סלוניקי, קורפו ואתונה ● נתניהו אמר לשר החוץ היווני כי ישראל רואה בחומרה את הפעולה הטורקית נגדה ● פגישה חיובית בין כחול לבן והליכוד לגבי עתיד הקואליציה

עוד 30 עדכונים

סגר חכם, מיד!

תארו לכם נגיף חדש ומדבק, שאצל חלק מהנשאים גורם לחום, כאבי גרון וכאבי ראש, החולפים מאליהם בתוך מספר שבועות. אתם כבר מכירים כמה אנשים שנדבקו, ובסך הכל הם בסדר גמור. למעשה, הדרך היחידה לזהות בוודאות נשאים או מחלימים היא בדיקת מעבדה מורכבת. איזה מאמץ הייתם עושים כדי לא להידבק?

התסמינים שתיארתי הם אלו של נשאי HIV חדשים. תקופת הדגירה ללא תסמינים של הנגיף עד להתפתחות כשל חיסוני נרכש (AIDS) היא חמש עד עשרים שנה. למעשה, אם נגיף ה-HIV היה מופיע יחד עם נגיף הקורונה החדש, הראשונים להזדקק לאשפוז היו מופיעים רק בשנת 2025.

התסמינים שתיארתי הם של נשאי HIV חדשים. תקופת הדגירה ללא תסמינים של הנגיף עד להתפתחות כשל חיסוני נרכש (AIDS) היא 5-20 שנה. אם ה-HIV היה מופיע עם נגיף הקורונה החדש, הראשונים להזדקק לאשפוז היו מופיעים ב-2025

ביחס לזמן שחלף מהופעתו, נגיף הקורונה החדש נחקר מבחינה מדעית ורפואית בצורה מרשימה. הגנום שלו רוצף בתוך שבועות בודדים, מאות מועמדים לחיסונים מצויים בפיתוח, גובשו פרוטוקולים מורכבים לטיפול ולצמצום הדבקה, סווגו תסמינים, פותחו בדיקות לנשאות ובדיקות סירולוגיות לזיהוי הדבקה בעבר ועוד.

אבל כרגע אין אפשרות מעשית לתחום את ההשפעות ארוכות הטווח של נשאות הקורונה על בני-אדם, כי אין לנו גישה לאף נשא ידוע עם וותק של שנה ומעלה.

המעט הידוע איננו מעודד במיוחד. במחקר שערכו מכבי שירותי בריאות, מכון ויצמן ומכון KI על נשאי קורונה בישראל, הסתבר שאובדן טעם וריח ותחושת בלבול הם התסמינים המנבאים ביותר נשאות. התסמינים הללו יותר מרומזים על פגיעה עצבית או מוחית, שני סוגי מחלות שהאנושות עדיין מתקשה מאוד להבין ולרפא, או אפילו לצמצם. חשבו על טרשת נפוצה ואלצהיימר לדוגמה.

גם הדלקת הרב-מערכתית החדשה בילדים (מכונה Mis-c או PIMS-TS), שמאז ניתן לה שמה התברר שתוקפת צעירים עד גיל 30 בערך, גורמת לחלקם נכות קשה ואפילו הורגת, קושרה לנשאות נגיף הקורונה החדש, מתפרצת בדרך כלל בתוך שניים עד שישה שבועות מההדבקה, ורבים מהחולים בה נחשבים רשמית למחלימים כי עברו שתי בדיקות שליליות. המכון לבקרת מחלות בארה"ב, CDC, עדכן לאחרונה על 570 מקרים של ילדים וצעירים עם Mis-c בארה"ב.

בנוסף, הולכות ומתרבות העדויות מכל העולם על תופעות-לוואי ארוכות טווח ומטרידות של נשאות קורונה אשר גם במקרים קלים ביותר נמשכות שבועות, או אפילו חודשים אחרי מה שנחשב להחלמה: אובדן זיכרון, בלבול, חולשה יוצאת דופן ועוד.

הסתבר שאובדן טעם וריח ותחושת בלבול הם התסמינים המנבאים ביותר נשאות. התסמינים הללו יותר מרומזים על פגיעה עצבית או מוחית, שני סוגי מחלות שהאנושות עדיין מתקשה מאוד להבין ולרפא, או אפילו לצמצם

נכון לעכשיו, יש בעולם מעל 20,000,000 נשאי קורונה מאומתים, פי-כמה מזה נשאים שאינם מזוהים ובקיצור, לא נראה שהאנושות תכיל את הקורונה בשנים הקרובות. כך שהגנה מוחלטת מהדבקה איננה מעשית למי שרוצים לעבוד, לשלוח את ילדיהם למוסדות חינוך ואפילו לפגוש חברים מידי פעם. אז מה עושים?

ברמה האישית, מקפידים על חבישת מסיכה תקנית כראוי, שמירת מרחק מאחרים והיגיינה קפדנית. כדאי גם לצמצם ככל האפשר מגעים עם אנשים אחרים בכלל, ושהייה במקומות סגורים הומי אדם בפרט.

ברמה הלאומית, חובתה של המדינה להגן על הגבולות מפני כניסת נשאים ממדינות אחרות, לאכוף את כללי הריחוק הפיזי בקפידה, כך שלכולנו יתאפשר לעשות שימוש במרחב הציבורי. והחשוב ביותר: לחסל אחת ולתמיד את ההדבקה בקהילה. מבחינת כמות הנשאים המאומתים החדשים ליום למיליון נפש, ישראל במצב הגרוע במערב. לאחרונה עברנו אפילו את ארה"ב!

מדינת ישראל כרגע מנסה להשיג שני הישגים חסרי תקדים, שהצלחה בהם תהיה בגדר נס: להשתלט על הדבקה נרחבת כל כך בקהילה ללא סגר, ואם נצליח באופן מופלא לעמוד ביעד זה, לפתוח את מערכת החינוך באופן בטוח כשיש מאות נדבקים מידי יום. אף מדינה בעולם לא הצליחה עד כה.

העלייה החדה בכמות המקרים בגרמניה, צרפת, ספרד, בריטניה וארה"ב לאחרונה מוכיחה: לא יהיו חיים לצד הנגיף. עלינו להפעיל מיד סגר חכם: לחלק את מדינת ישראל לאיזורים, להטיל סגר נוקשה של שבועיים כדי להבדיל בין הירוקים, בהם אין הדבקה בקהילה, לאדומים בהם יש, והצהובים הגובלים בהם, לבודד את כל הנשאים המאומתים והמגעים שלהם במעגל השני, שלישי ואפילו החמישי, לאפשר תנועה בין האיזורים הירוקים ולהטיל סגר נוסף רק על הצהובים והאדומים. אחרי שכל ישראל תהיה ירוקה, מערך הבדיקות, חקירות בידוד ומעקב של מגן ישראל וצה"ל יסתער, בסיוע בדיקות ביוב נרחבות לזיהוי מוקדם של התפרצויות, על כל מקום בו תתגלה הדבקה בקהילה ויבודד אותו, בעוד שאר הארץ ממשיכה בשגרת מגיפה.

חובת המדינה, בין השאר, להגן על הגבולות מכניסת נשאים ולחסל את ההדבקה בקהילה. מבחינת כמות הנשאים המאומתים החדשים ליום למיליון נפש, ישראל במצב הגרוע במערב. לאחרונה עברנו אפילו את ארה"ב!

נשאות קורונה איננה גזירת גורל. בניהול נכון, אפשר לרסק את העקומה כפי שנעשה בניו-זילנד ואפילו בווייטנאם הענקית, ולאפשר שגרת מגיפה עד שיימצאו פתרונות לטווח ארוך. עלינו לדרוש זאת מההנהגה הלאומית, היום ולא מחר.

עו"ד מאיר רובין הוא מנכ"ל פורום קהלת, מכון מחקר השוכן בירושלים ומקדם את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום היהודי, משילות וחירות. מכהן גם כמנכ"ל דיקטה, עמותת-הזנק המפתחת כלים לעיבוד שפה טבעית ולמידת מכונה, ויועץ בהתנדבות לפרויקט http://www.endcoronavirus.org העולמי. מתגורר בירושלים, נשוי ואב לשלושה. (צילום: ליאת מנדל)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 715 מילים

האס של פוטין מאחורי הקלעים של ה"חיסון" הרוסי

האם ה"חיסון" הרוסי לקורונה הוא יעיל, מסוכן, או לא קיים? ● רופאה רוסית בכירה מזהירה שלא להתקרב לחיסון, אבל רופאים ומדענים ישראלים - שחלקם מעורבים ביוזמה באמצעות "הדסה" - מספרים סיפור אחר ● "האנשים שקיבלו עד כה את החיסון לא פיתחו תופעות לוואי רציניות, ומערכת החיסון שלהם ייצרה נוגדנים" ● "זה בדיוק מה שעושים בעולם, רק ששם קוראים לזה 'ניסוי', וברוסיה 'חיסון'"

עוד 1,932 מילים

נתניהו מעדיף סביבו פקידים מפוחדים, מוחלשים וכנועים ● לכן הוא שולח את שופריו ומלחכי פנכתו לתקוף כל פקיד שמעז לצאת נגד החלטותיו ● אבל כאשר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, חושש למלא את תפקידו ולהביע דעה על התקציב, אפשר לסמן שפל חדש ● פרשנות

עוד 766 מילים ו-1 תגובות

רשת של שקרים

פייק ניוז לפני שבועיים חשף נתניהו למיליוני עוקביו פוסט של משתמשת פייסבוק בשם דנה רון המאיים על חייו ● העיתונאי ויועץ הדיגיטל יוסי דורפמן זיהה סממנים חשודים בפוסט, ולאחר נבירה בפרופיל של דנה רון הסיק כי מדובר בפרופיל מזויף ● פייסבוק אישרה את הממצאים ובזריזות הודיעה כי מדובר בפרופיל פיקטיבי והוא הוסר ● אבל אז משטרת ישראל החלה לחקור והודיעה שזו דווקא אישה אמיתית שגרה באוסטרליה ● מבולבלים? גם אנחנו

עוד 2,738 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

על המפה - המזרח התיכון, אמריקה ומה שביניהם

בשנת 1581 שרטט הכומר הגרמני היינריך בינטינג מפה של העולם. יותר משיכולה מפה זו ללמד אותנו על העולם, היא יכולה ללמד אותנו מה חשבו בינטינג ובני זמנו על העולם. במרכזה של מפה זו מוצגות אירופה (והאי האנגלי, בקטן), אפריקה ואסיה ובקצותיה אמריקה ודנמרק. מה שניכר לעין בצורה הבולטת ביותר היא העובדה כי המפה היא פיגורטיבית – היבשות בדמות עלה תלתן, ובעיגול המקשר בין העלים – ליבה של המפה, ומשכך של העולם – נמצאת ירושלים.

בשנת 1581 שרטט הכומר הגרמני היינריך בינטינג מפה של העולם. יותר משיכולה מפה זו ללמד על העולם, היא יכולה ללמד מה חשבו בינטינג ובני זמנו על העולם. המפה פיגורטיבית, ובליבה של המפה – ירושלים

מפה מעידה על כוונותיו של יוצרה. כשבינטינג ואחרים מיקמו את ירושלים במרכז המפה הייתה בכך קביעה ערכית ורעיונית, וכמובן לא תיאור אוביקטיבי של המציאות. בניגוד למגמות האידאולוגיות והאומנותיות הברורות המשתקפות בדוגמה זו, מפה טובה היא קודם כל כלי עזר מציאותי להבנת השטח, המאפשר למעיין בה למצוא את דרכו גם בתוואים שלא היו מוכרים לו קודם לכן.

מעל במה זו גם אני מבקש למפות – לשרטט קווים מנחים ולהציע קריאת כיוון. זוהי קריאת כיוון שליבה בירושלים אך רגליה נודדות בין וושינגטון לטהראן, ניו יורק וקהיר, איסטנבול וסן פרנסיסקו. בדומה למפה המפשטת תוואי שטח מורכב באמצעות קווים, נקודות וצבעים, כך אני מבקש להביע זרמי עומק, מחשבות, רעיונות, ותחושות באמצעות מילים.

בבלוג זה אעסוק בסוגיות הגאו-פוליטיות המעסיקות את המזרח התיכון ואת מי שהיא (עדיין) מעצמת העל העולמית – ארצות הברית של אמריקה. התפקיד ששיחקה ארה"ב בעיצוב פני האזור בעשורים האחרונים הוא בלעדי. המעורבות שלה בנעשה במזרח התיכון הפך להיות גם סוגיה בסיסית בסדר היום הפנים-אמריקאי, וסדר היום הפנים-אמריקאי הפך להיות נושא המעסיק מנהיגים ואישי ציבור בעולם הערבי והמוסלמי. על בסיס זה אנסה לטוות את הקו המחבר בין מה שקורה ממערב לאוקינוס האטלנטי עם מה שקורה ממזרח לים התיכון.

הטלטלות שחווה המזרח התיכון חדשות לבקרים דורשות עין ביקורתית ונכונות לשינוי תפיסתי, בכדי לא לדבוק בפרדיגמות המתחלפות בקצב מסחרר או לנסות לתאר את העולם של אתמול. הדיוק בפרטים הוא קריטי בכדי להצליח לתאר תמונת-על של האזור, שהיא בתורה הכרחית כדי לגבש הבנה אזורית מהותית ולא טכנוקרטית ויבשה. הבנה שכזו היא אחת ממטרותיו של בלוג זה.

אם נבקש להציג את התמונה הגאו-פוליטית המלאה, לא ניתן להתעלם כמובן משחקניות מפתח נוספות, ובמרכזן אירופה, סין ורוסיה. גם הן, כמובן, יזכו לכבוד הראוי להן במסגרת נושאי המפתח בהם אעסוק.

ארה"ב שיחקה וממשיכה לשחק תפקיד בלעדי באזור (צילום: https://www.eurasiareview.com/13022013-sequestration-and-new-u-s-foreign-policy-priorities-likely-impact-on-the-middle-east-analysis/)
ארה"ב שיחקה וממשיכה לשחק תפקיד בלעדי באזור (מקור: https://www.eurasiareview.com/13022013-sequestration-and-new-u-s-foreign-policy-priorities-likely-impact-on-the-middle-east-analysis/)

נקודת המבט שלי נובעת מאמונה עמוקה במדינת ישראל ובערכים שהיא מייצגת: המסורת היהודית, ערכי הדמוקרטיה הליברלית ורוח האדם הטמונה בשני אלו גם יחד, ומשכך – גם הברית האיתנה בין ישראל וארה"ב. אני מקווה שכתיבתי תוכל לסייע, ולו במעט, לחיזוקם ושגשוגם של מדינת ישראל והרעיונות שעל אדניהם היא מושתת בסביבה המורכבת בה היא מתקיימת.

מעל במה זו גם אני מבקש למפות – לשרטט קווים מנחים ולהציע קריאת כיוון. זוהי קריאת כיוון שליבה בירושלים אך רגליה נודדות בין וושינגטון לטהראן, ניו יורק וקהיר, איסטנבול וסן פרנסיסקו

כעת, כשאני ניגש למלאכת השרטוט, אני מצפה שכתיבתי תהיה נאמנה, מדוייקת ומועילה אך גם כזו שטביעת ידו של המשרטט אותה באה לידי ביטוי. מטרתה לספק ידע ולעורר לחשיבה, ולנסות ליצור שיח ציבורי מעמיק ובוגר יותר סביב הסוגיות המרתקות הללו. אני שמח להזמין אתכם להצטרף אלי.

נדב חכם הוא סטודנט לתואר שני באוניברסיטת חיפה בתוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארה"ב. סיים תואר ראשון בהצטיינות באוניברסיטה הפתוחה בהיסטוריה ומזרח תיכון. בוגר יחידה 8200, ובוגר תוכניות של קרן תקווה (בארה"ב). בלימודי התואר הראשון עסק רבות ברעיונות שבבסיס הסיפור ההיסטורי - הן בעולם האסלאם על זרמיו הפוליטים והדתיים והן בעת החדשה בעולם המערבי מהנאורות ועד הפוסטמודרניזם. מביט בעולם בעניין ומנסה לחשוב, לנתח ולהבין לאן המים זורמים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים
עודכן לפני 49 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אתמול במשכן, נתניהו השיק את קמפיין הבחירות האחרון שלו

אחרי שגרר את ישראל לשלוש מערכות בחירות בגלל שיקוליו האישיים-משפטיים, נתניהו מתקרב לרגע ההכרעה ● מערכת הבחירות הרביעית תהיה האחרונה שלו, משום שבסוף, אחרי כל השטיקים והטריקים, יותר ויותר אזרחים מאבדים את הסבלנות אליו: נכון לסקר שהתפרסם אתמול, אפילו 22% מבוחרי הליכוד רוצים שיתפטר ● פרשנות

עוד 935 מילים

השבוע הסוער של מירי רגב

שרת התחבורה מירי רגב יצאה השבוע בשתי הכרזות דרמטיות: שדה התעופה הבינלאומי השני של ישראל יקום בדרום, ולא בצפון; ורכבות מהירות יחברו את קרית המודיעין של צה"ל, שעומדת לקום בנגב, למרכז הארץ ● שני הנושאים חשובים מאוד, והעמדות שהציגה רגב ראויות ● אבל לאור חיבתה המוכרת ליחסי ציבור והקדנציה הקצרה שצפויה לה במשרד התחבורה, צריך להתייחס אליהן בחשדנות

עוד 865 מילים

מטאורים ופקקים למרות משבר הקורונה, הישראלים נוהרים למצפה רמון

בעלי צימרים וחוות בודדים בדרום מדווחים על תפוסה מלאה, לקראת הגעת גשם המטאורים לשיאו הלילה ● ברשויות נערכים לעומסי תנועה כבדים, וקוראים למבקרים לשקול לדחות את הנסיעה דרומה לימים הקרובים ● מעריכים: "הרבה אנשים יבואו לשטחים פתוחים במדבר ופשוט ישכבו על הגב בשטח"

עוד 767 מילים

אירה טולצ'ין אימרגליק ממעטת לבקר בבתי כנסת, אבל לפני שבועיים האחיין שלה חגג בר מצווה בבית כנסת בתל אביב ● כאשר ניגשה עם אמו של חתן השמחה לעזרת הנשים, הן הופתעו לגלות שיושב שם גבר ● הוא מנע מהן כניסה למקום, ונימק זאת במגבלות ההתקהלות ● נשות הכותל אומרות כי מדובר בתופעה רחבה: "ברגע שהוטלו מגבלות הקורונה, כבר במרץ, החלו לדחוק יותר ויותר נשים החוצה מבתי הכנסת"

עוד 859 מילים ו-1 תגובות

האם מותר לח"כ להיות מושחת במסגרת מילוי תפקידו? לפי הכנסת, מסתבר שכן

הפרקליטות ביקשה מבג"ץ דחייה נוספת בעתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת הקודמת להעניק לחיים כץ חסינות נגד העמדתו לדין על מרמה והפרת אמונים - הצדדים במו"מ על עסקת טיעון, מה שעשוי לייתר את הדיון ● אולם תשובת הלשכה המשפטית של הכנסת בתגובה לאותן עתירות כבר ניתנה, והיא לא פחות ממדהימה ● פרשנות

עוד 1,126 מילים

נתניהו ומנדלבליט נפגשו הערב לאחר שהתעמתו אתמול

שרה נתניהו: עברתי התעללות מינית, אני אשה מוכה ● ח"כ מש"ס תקף ח"כ מישראל ביתנו: "אתה עדיין עם מבטא רוסי כבד" ● עימות סוער במליאה בין נתניהו ללפיד ● הצעת החוק לדחיית המועד לאישור תקציב עברה בקריאה טרומית ● נדחתה הצעת החוק לאסור על נאשם להרכיב ממשלה ● ליאת בן ארי הגיעה לדיון בבקשה להוציא צו מניעת הטרדה כלפיה

עוד 37 עדכונים

פרשנות גנץ פשוט לא כשיר להנהגה פוליטית

קשה להסביר תופעה כמו בני גנץ ● שלשום הציב לנתניהו אולטימטום: העברת חוק האוזר תוך 24 שעות, אחרת כחול-לבן תתמוך בהצעת החוק של יאיר לפיד המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● יממה אחרי, לא רק שהחוק של האוזר עדיין לא עבר, ולא רק שכחול-לבן תעדר מההצבעה על חוק לפיד היום - אלא שעכשיו נתניהו עוד יאשים אותם בהפרת ההסכם והליכה לבחירות

בעולם ציבורי ופוליטי הגיוני וסביר אין תופעות כמו בני גנץ וגבי אשכנזי.

ביום שני הרימו השניים את ישיבת סיעת כחול-לבן לשמיים. כולם חיכו להודעה דרמטית שאכן הגיעה. גנץ ניגש לפודיום בכנסת בארשת חשיבות גדולה, לקח לידיו את דפי הנייר, הכין היטב את עצמו מול המיקרופון וקרא בהטעמה גדולה ובדרמה ראויה את נאום האולטימטום לנתניהו.

גנץ דרש שהממשלה תקבל בתוך 24 שעות את הצעת הדחייה של ח"כ צבי האוזר, שנתניהו כבר הסכים לה, ותעביר בשלוש קריאות בכנסת את החוק שיאשר את התקציב רק בנובמבר.

"אזרחי ישראל שבעים מתרגילים פוליטיים שהם, ורק הם, משלמים עליהם את המחיר", הוכיח גנץ. לנאום שלו הוא הוסיף מתווה מפורט, לו"ז צפוף ותוכנית פעולה פרלמנטרית זריזה אחרי שנועץ לדבריו עם גורמים משפטיים מאשרי היתכנות.

כל מי שהיה בסביבה אז הבין שאם נתניהו לא ייענה לתביעה הנחרצת של גנץ, כחול-לבן תתייצב היום (רביעי) כאיש אחד בכנסת ותתמוך בחוק שמונע מראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום – בדיוק כפי שחברי כחול-לבן התחייבו במערכות הבחירות שידענו בשנה האחרונה. הצבעה כזו אולי הייתה מחזירה לגנץ, אשכנזי ואבי ניסנקורן שמץ של אמון וחיוניות אחרי חודשים של רפיסות, כמעט אומללות, בממשלת האחדות המדומה שהקימו עם נתניהו.

כל מי שהיה בסביבה הבין שאם נתניהו לא ייענה לתביעה הנחרצת של גנץ, כחול-לבן תתייצב היום כאיש אחד בכנסת ותתמוך בחוק שמונע מראש הממשלה לכהן תחת כתב אישום – בדיוק כפי שהתחייבו בבחירות

אבל ראש הממשלה נתניהו התייחס לגנץ ולמתווה שלו כמו אל בועת אויר, או בלשונו "אבק על החליפה". נתניהו לא כינס את הממשלה, לא העביר את חוק האוזר, לא רץ לכנסת ולא לוועדות הכנסת. גנץ נותר עם הנאום ביד. אילו רק היה יכול לבלוע את המלים.

והאולטימטום? במקום להצביע בעד ההצעה של יאיר לפיד נגד האפשרות שראש הממשלה יהיה נאשם, אנשי כחול-לבן יימלטו היום מאולם המליאה בכנסת, כל עוד נפשם בם. ההצעה תיפול, מן הסתם, ונתניהו עוד יאשים את כחול-לבן בפירוק הממשלה, כיוון שלא הצביעו עם הקואליציה.

לפעמים אתה תוהה על שני הרמטכ"לים שניהלו את הצבא הטוב ביותר בעולם. איפה המודיעין, התחבולה, הכרת השטח, הסיור המקדים, התרגילים על יבש ועל רטוב לפני שיוצאים לפעולה, הבקרה המבצעית והפקת הלקחים.

בני גנץ ואבי אשכנזי (צילום: גילי יערי/פלאש90)
בני גנץ ואבי אשכנזי (צילום: גילי יערי/פלאש90)

לאן נעלמו כל התכונות המחייבות הללו כאשר גנץ ואשכנזי הגיעו לפוליטיקה המעשית? איך הם לא מצליחים לקלוט, לנתח ולהתמודד עם הכוונות האמיתיות של ראש ממשלה שעושה מהם קרקס פעמיים ביום? למה הם אף פעם לא מצליחים מול נתניהו, שמקדים אותם תמיד בשני מהלכים. כמה מפלות אפשר לספוג?

לאן נעלמו כל התכונות המחייבות הללו כאשר גנץ ואשכנזי הגיעו לפוליטיקה המעשית? איך הם לא מצליחים לקלוט, לנתח ולהתמודד עם הכוונות האמיתיות של ראש ממשלה שעושה מהם קרקס פעמיים ביום?

ההודעה שגנץ פרסם אתמול (שלישי), בנוגע להיעדרות כחול-לבן מההצבעה על הצעת החוק של לפיד, הייתה פאתטית כמעט כמו האולטימטום העקר שהגיש: "עמדתנו העקרונית בנושא לא השתנתה ולא תשתנה, אך בעת הזו, מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה".

גנץ טען שהוא עושה את הכל כדי למנוע בחירות, ואמר שהוא מפציר בראש הממשלה ובסיעות הבית לקבל תקציב לטווח ארוך. ואני נזכרתי בנאום הכלניות שיפרחו בשדות של עוטף עזה, שעכשיו עולים באש מטרור הבלונים.

מה עוד אפשר לעשות כדי להכניס לראש של הרמטכ"לים שתקציב לטווח ארוך (דו-שנתי) מחסל את האסטרטגיה שבנה נתניהו נגד המשפט שלו? איך הם לא קלטו בזמן את סעיפי התקציב בהסכם הקואליציוני שהם בעצם סעיפי הבריחה של נתניהו לעבר בחירות, כלי לוותר על ראשות הממשלה?

אתמול פרסמה דפנה ליאל בערוץ 12 כי נתניהו מבקש עכשיו לפתוח את ההסכם הקואליציוני ולהכניס בו שינויים לטובתו. לא ייאמן. זה מה שמחכה לגנץ אחרי שיעבור את הניתוח בגבו (ואנחנו מאחלים לו רפואה שלמה). אולי אז הוא יבין, בדרך הקשה יש לומר, שהוא פשוט לא כשיר להנהגה פוליטית.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צריך יהיה להעמיד את גנץ ואשכנזי לדין על מירמה והפרת אמונים. יש מצב שכספי שוחד כבדים הועברו אליהם על מנת ליצור מצג שווא שהם נגד נתניהו כשבפועל , בדיוק כמו אורלי לוי הם סוס טרויאני .
עוד 564 מילים ו-1 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה