המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-23 ביולי 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)
"הצלנו הרבה מאוד חיים עם הדבר הזה"

התותח של בית אלפא יורה על המפגינים שלהם

הורה מכת"זית

בית אלפא הוא ערש השמאל הישראלי הוותיק, הקיבוץ הראשון של השומר הצעיר ● הוא גם הקיבוץ שפיתח וייצר את מכוניות ההתזה של המשטרה, עד שהמפעל נמכר בתחילת השנה ● "לא נעים לנו לראות איך משתמשים בזה ונגד מי משתמשים בזה", מודה רבקה, מזכירת הקיבוץ ● אבל דני, יו"ר הפעילות העסקית של בית אלפא, מאמין שהמכת"זיות שלהם מצילות חיים, כל עוד נצמדים להוראות ההפעלה

ימים מבלבלים עוברים עכשיו על חברי קיבוץ בית אלפא. מצד אחד, רוב חברי הקיבוץ מזדהים עם המחאה נגד ראש הממשלה וגם משתתפים בה. קבוצות הפייסבוק של הקיבוץ מלאות פוסטים התומכים בהפגנות, שיתופים של שידורי הגרילה של אור-לי ברלב מההפגנות בבלפור, וצילומים של חברי הקיבוץ בחולצות "קריים מיניסטר" מניפים דגלים שחורים על הגשרים הסמוכים לבית אלפא.

זה צפוי למדי. בית אלפא הוא ערש השמאל הישראלי הוותיק. גראונד זירו של ארץ ישראל הישנה והטובה. המקום ההוא עם הטל מלמטה ולבנה מעל משיר העמק של נתן אלתרמן. הקיבוץ הראשון של השומר הצעיר, שנוסד על ידי יוצאי הגרעין המיתולוגי מביתניה עלית. המקום שבו על פי אחת הגרסאות ההיסטוריות המקובלות, הומצאה המילה "קיבוץ" על ידי אחד המייסדים, הסופר יהודה יערי.

מבט על בית אלפא ממערב ב-2009 (צילום: CC by SA Ranbar, Wikipedia)
מבט על בית אלפא ממערב ב-2009 (צילום: CC by SA Ranbar, Wikipedia)

אבל בין משתתפי הפגנות המחאה, בית אלפא הוא כרגע המקום המקולל ביותר בישראל, אחרי הבתים בבלפור ובקיסריה.

מבחינת המפגינים, זה הקיבוץ שמייצר את המכת"זיות הארורות, שבעזרתן מפזרת המשטרה מדי לילה את ההפגנות בעזרת זרנוקי מים. המכת"זיות שהעיפו לאחור את המפגין יונתן קימל, שנפגע בעיניו וסובל מקרע בעור התוף ושתועדו יורות זרנוקי מים עוצמתיים בכינון ישיר מטווח קצר אל ראשי מפגינים אחרים.

ברשתות החברתיות של המפגינים הצעירים, בית אלפא הוא עכשיו סמל לציניות ולצביעות של השמאל הישן. זה שמתהדר בהיסטוריה מפוארת, אבל פנה לעשות מיליונים מייצור אמצעים אלימים לפיזור הפגנות, שעוד לפני שפגעו במפגינים בבלפור, שימשו לפיזור אלים של הפגנות אתיופים, ערבים וחרדים, וגם נמכרו לכמה מהמשטרים האפלים ביותר בעולם.

בבית אלפא רואים את התמונות, שומעים וקוראים את הטענות, ומתכווצים במבוכה.

"למען האמת, לי ממש לא נעים לראות את זה", מודה רבקה שבדרון, מזכירת הנהלת הקיבוץ, "אבל זה אני, בתור אדם פרטי, לא בתור מי שמייצגת את הקיבוץ. לא פשוט לי להיות מזוהה עם פיזור ההפגנות. לא נעים לנו לראות איך משתמשים בזה ונגד מי משתמשים בזה.

המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-25 ביולי 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)
המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-25 ביולי 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)

"ההפגנות האלה מוצדקות, בסך הכל. היום בארוחת צהרים דיברתי על זה עם חברה שלי. גם אותה מאוד בייש לראות את התמונות האלה. זה מאוד לא נעים לראות את זה. ובטח שזה מעסיק אותנו. שלושת רבעי מדינה פה רעבה ללחם.

"ההפגנות האלה בהחלט מוצדקות. הציבור רותח מזעם על מה שקורה. הקצבאות שלא מגיעות. דמי אבטלה שלא מגיעים לעצמאים. זה מטריד גם אותנו מאוד. בטח. ולא נעים לחשוב שאנחנו אלה שמזוהים עם הפיזור של ההפגנות".

"ההפגנות האלה מוצדקות, בסך הכל. היום בארוחת צהרים דיברתי על זה עם חברה שלי. גם אותה מאוד בייש לראות את התמונות האלה. לא נעים לחשוב שאנחנו אלה שמזוהים עם הפיזור של ההפגנות"

"שימוש בלתי מידתי"

המכת"זיות – מכוניות התזה – שבהן משתמשת עכשיו המשטרה אמנם יוצרו בבית אלפא, אבל הקיבוץ כבר לא מייצר אותן יותר. בתחילת השנה חברת "בית אלפא טכנולוגיות" – שפיתחה ושיווקה את המכת"זיות בשלושים השנים האחרונות – מכרה את הפעילות הזו לחברת "גבעסול". דני עורי, יו"ר הפעילות העסקית של בית אלפא, לא מנסה לייפות את ההחלטה הזו ולייחס לה מניעים מוסריים או אידיאולוגים.

"ההחלטה למכור הייתה החלטה עסקית", הוא אומר. "ייצור המכת"זיות הפסיק להיות כלכלי מבחינתנו. היו שנים שלא ייצרנו מכת"זיות בכלל, היו שנים שייצרנו שש מכת"זיות בשנה. בסך הכל, לאורך השנים, מכרנו כמה עשרות, לא יותר".

המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-24 ביולי 2020 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
המשטרה משתמשת במכת"זית לפיזור ההפגנה בבלפור ב-24 ביולי 2020 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

עורי בכלל לא מבין את הטענות נגד המכת"זית ונגד בית אלפא. "אתה יודע כמה אנשים ניצלו בזכות הדבר הזה? הרי מה המטרה של המוצרים האלו? למנוע את ההפגנה או לעצור אותה כשהיא עוד קטנה, בלי להגיע למצב שצריך להשתמש באמצעים הרבה יותר אגרסיביים.

"בזכות המוצר הזה אני מאמין שבכל רחבי העולם נחסכו חיים רבים. האם השתמשו במכת"זית באירועים האחרונים לא נכון? יכול להיות. אני לא יודע. לא קראתי את התחקירים. אבל ברור שבסוף – כל דבר שאתה עובד איתו בצורה לא נכונה יכול להסב נזק.

"את המכת"זית ייצרו דווקא כדי למנוע הרג ולתת לכוחות הביטחון עוד כלי לפני שהם יעברו לכלים שהם הרבה יותר בעייתיים, יותר מסכני חיים. לכן, אם השאלה היא אם אני מרגיש נוח עם זה שמשתמשים במכת"זית לפיזור הפגנות – כן. בוודאי. אני חושב שהצלנו הרבה מאוד חיים עם הדבר הזה".

הטיעונים השכלתניים והפרגמטיים האלה – אם לא היו מתיזים את המים בעזרתנו, היו מפזרים את ההפגנות באמצעים הרבה יותר קשוחים – לא מתחלקים טוב בגרון אצל מי שעדיין מייחסים לבית אלפא תכונות נאצלות יותר.

וזה לא התחיל בהפגנות נגד נתניהו. לפני שנתיים פנו האגודה לזכויות האזרח והוועד נגד עינויים לתנ"צ אילת אלישר, היועצת המשפטית של משטרת ישראל, והתריעו כי "השימוש באמצעי זה נעשה באופן בלתי מידתי, בלתי זהיר ובניגוד גמור לנהלים תוך גרימת פציעות קשות לעוברי אורח ובכלל זה ילדים, נשים וקשישים".

הפניה הגיעה אחרי שהמשטרה פיזרה בעזרת מי בואש את הפגנות החרדים בירושלים בין השנים 2015-2017 שבמהלכן מפגינה נפגעה קשות באגן הירכיים, מפגין נוסף נזקק לניתוח אחרי פגיעה קשה בקרסול ומפגינה איבדה את הכרתה ונאלצה לעבור ניתוח ראש.

המכת"זית בשימוש בפיזור הפגנת החרדים בירושלים נגד חוק הגיוס, ב-2 באוגוסט 2018 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
המכת"זית בשימוש בפיזור הפגנת החרדים בירושלים נגד חוק הגיוס, ב-2 באוגוסט 2018 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

ב-2017, בעקבות הפיזור האלים של הפגנות החרדים, פרסם המשורר ופעיל השמאל איתן קלינסקי מכתב פתוח לחברי בית אלפא ובו זעק מדם ליבו:

"אני זועק לכתובתו של קבר מדריכי האהוב בתנועת השומר הצעיר, מי שהיה שנים רבות חבר קיבוץ בית אלפא, הסופר ישראל זמיר ז"ל, בנו של הסופר בשביס זינגר – קום מקברך וצעק לעבר חבריך בקיבוץ בית אלפא להפסיק לייצר את כלי המשחית המשמשים משטרים רודניים.

"בשנת 1922 הקימו חברי גדוד 'שומריה' את הקיבוץ הראשון של תנועת 'השומר הצעיר', הנושא את השם בית אלפא. לצערי, קיימת כיום עוצמת פער קורעת לב בין חזונם של ראשונים, שבנו את קיבוץ בית אלפא, ובין מציאות מסמרת שער לנוכח העובדה, שבקיבוץ השומרי הראשון מייצרים מוצר, המשמש משטרים רודניים, המבצעים רצח עם.

"הקיבוץ, שבלהט נעורי מקימיו בערה להבת התכנים של המלים 'לאחוות עמים', מייצא שנים רבות מוצר הפוגע פגיעה פיזית קשה בבני עמים הנאבקים נגד משטרים חשוכים. אינני איש דתי, אך שמורה לקהילה החרדית בירושלים ובבני ברק הזכות להפגין, ולממש את הערך המקודש של דמוקרטיה ולהביע את מחאותיה בהפגנות. רק בימים אלו היינו עדים לפיזור אלים של מפגינים חרדים בהתזת מים מרכבים מתוצרת המפעל של קיבוץ בית אלפא".

קלינסקי גם חתם על תצהיר שצורף לעתירת חופש מידע שהגישו שלושה ניצולי משטר פינושה באמצעות עו"ד איתי מק, בדרישה שישראל תחשוף את קשריה עם משטר האימים בצ'ילה.

ב-1989 נשלחו קלינסקי ואשתו על ידי הסוכנות היהודית לסנטיאגו בירת צ'ילה, ללמד שם בבית הספר היהודי. הוא נכח בהפגנות רבות לסיום השלטון הדיקטטורי של פינושה והעיד בתצהיר:

"באחת ההפגנות בסנטיאגו היו רכבים עם זרנוקי מים בצבע, כאשר כל כמה דקות התחלף הצבע של הסילון, למשל ירוק מאוד בולט. השליח של השומר הצעיר אמר לי, תסתכל, כתוב 'הקיבוץ הארצי השומר הצעיר'. כולנו ידענו שזה תוצרת קיבוץ בית אלפא. המים עם הצבע הדפו בעוצמה את האנשים והיה גם חלון ראווה אחד שקרס. אני הייתי שליח של מדינת ישראל ולא יכולתי להלעיז על המדינה וביטאתי את הכאב פנימה.

"דווקא ההורים מצד שמאל פנו אלינו ואמרו 'איך זה שישראל תומכת בפינושה?'. אני לא אמרתי מילה רעה אחת על ישראל ובבית זעקתי לקירות. ההפגנה עם רכבי המים הייתה קשה, המפגינים לא ויתרו. רק כתוצאה מזרנוקי המים הם נסוגו. סיפרו לי אחרים שבהפגנות ליד האוניברסיטאות בעיר הישנה יותר, היה שימוש מאסיבי יותר ברכבי המים. אני ראיתי אותם רק בפעם הזו, בהפגנה לציון ההפיכה בספטמבר 1989".

המכת"זית בשימוש בפיזור הפגנת החרדים בירושלים נגד חוק הגיוס, ב-23 במרץ 2017 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
המכת"זית בשימוש בפיזור הפגנת החרדים בירושלים נגד חוק הגיוס, ב-23 במרץ 2017 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"המוצר הזה מונע הרג"

בבית אלפא התחילו לתכנן את המכת"זית ב-1987, בעקבות הפגנות האינתיפאדה הראשונה בגדה המערבית. צה"ל ספג אז ביקורת קשה, בארץ ובעולם, על ירי כדורי גומי בהפגנות. השימוש בחצצית – כלי לפיזור הפגנות באמצעות ירי אבני חצץ, שפותח במהירות על ידי רפא"ל – התגלה כלא יעיל.

"בתקופה ההיא בכל העולם וגם בישראל חיפשו פתרונות נגד הפגנות", אומר עורי. "אחרי שהחצצית יצאה לשוק התחילו לחשוב מה אפשר לעשות שיהיה כמה שפחות אגרסיבי. שלא יהרוג. שרק יפחיד. וככה הגענו בסוף לדבר הזה.

"כמו כל דבר שמייצרים, אתה מתחיל מדבר אחד ואז אתה משנה, ומשכלל. בהתחלה זה היה משהו קטן יותר, ובהדרגה שיכללנו את זה יותר. גם היום, אם תשאל את המפתחים, יש דברים נוספים שאפשר לעשות בשביל להגן, או בשביל לעשות את זה יותר טוב, או יותר יעיל. אין לזה סוף".

וכקיבוץ שמאלני ואידיאליסטי, לא הפריעו לכם בכלל הטענות שהמכת"זית שאתם מייצרים ומוכרים משמשת לפיזור הפגנות נגד רודן כמו פינושה?
"לצ'ילה בית אלפא מכרו את המכת"זית רק אחרי שפינושה הלך. כל הסיפורים האלה על בית אלפא פשוט לא נכונים. המכירות של המכת"זית היו תמיד מפוקחות. כשעוד מכרנו מכת"זיות, מכרנו אותן רק למשטרים או למדינות שהיה מותר למכור להן.

ביקור משלחת של משטרת קניה ב"בית אלפא טכנולוגיות" ב-2010 (צילום: דוד עינב)
ביקור משלחת של משטרת קניה ב"בית אלפא טכנולוגיות" ב-2010 (צילום: דוד עינב)

"היה לנו אפילו מקרה שבו קיבלנו אישור למכור למקום מסוים, וכבר התחלנו לייצר, ואז תוך כדי השתנה שם משהו במדינה ועצרו אותנו. לא נתנו לנו להשלים את העסקה ונתקענו עם המכת"זיות. מכרנו תמיד רק עם אישורים מסודרים ורק למשטרים מוכרים ומסודרים. והמכת"זית באה עם הוראות הפעלה מדויקות, איך להפעיל ומה לעשות. הכל היה מסודר".

אבל אתה הרי לא יכול לשלוט על מי, מתי ובאילו נסיבות ישתמשו במכת"זית.
"על מי בטח שלא. אני לא יכול להגיד ללקוח להשתמש בזה רק נגד מישהו עם כובע או רק נגד מישהו מצבע עור מסוים. אבל ברור שמתחת לטווח מסוים אסור. ברור שממרחק מסוים בלחץ מסוים אסור. כמו כל דבר שאתה מכיר עלי אדמות, גם לדבר הזה יש הוראות שימוש. אם אתה חורג מהן, זה כמובן בעייתי".

ממה שאתה רואה בימים האחרונים, אתה מתרשם שהמשטרה משתמשת במכת"זית לפי ההנחיות?
"מהקצת שאני ראיתי – נראה לי שלא. אם הם משתמשים בזה מקרוב מדי, זה יכול לעשות בעיות. אבל שמע, אני מעריך שבסך הכל המשטרה שלנו בסדר. היא יודעת לעבוד. ואני מעריך שהם יחקרו מה היה שם ויסיקו מסקנות. ואני מקווה שיבינו איך להמשיך לעבוד עם זה בצורה נכונה.

המכת"זית של בית אלפא טכנולוגיות בשירות משטרת ארגנטינה בבואנוס איירס ב-11 באוגוסט 2014 (צילום: CC by SA Curtis Gregory Perry, Flickr)
המכת"זית של בית אלפא טכנולוגיות בשירות משטרת ארגנטינה בבואנוס איירס ב-11 באוגוסט 2014 (צילום: CC by SA Curtis Gregory Perry, Flickr)

"חייבים להבין עוד משהו: הדבר הזה, קח כל כבאית, היא יכולה להפוך לרכב כזה שאפשר לפזר איתו הפגנות. אז כמובן שהמכת"זית הוא אוטו הרבה יותר מתקדם. אבל היום מייצרים רכבים כאלה בהרבה מדינות. אולי עושים את זה פחות טוב מאיתנו, אבל הרבה עושים את זה".

ולאורך עשרות השנים שמכרתם את המכת"זית, עם כל הטענות שנשמעו, והעדויות ממקומות שונים בעולם שבהן נעשה שימוש במכת"זית, לא התקיים בקיבוץ דיון על השאלה למה לכם להיות אלה שמפתחים אמצעים שבאמצעותם יפזרו באלימות הפגנות שאתם בעצם תומכים בהן?
"בתפיסה שלי, המוצר הזה מונע הרג. מונע שימוש באמצעים יותר אלימים. אני חושב שדווקא מרגע שהוא קיים, מספר הנפגעים באירועים כאלה הלך ופחת משמעותית.

"לפני זה האופציה הייתה כדורי גומי, אלות, וכל מיני דברים אחרים שהם הרבה יותר מסוכנים. הרבה יותר אלימים. המכת"זית מייצרת עוד אופציה שבה האלימות כלפי המפגינים, כלפי הקהילה, היא פחותה. אם היינו חושבים אחרת, כנראה שגם היינו פועלים אחרת".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עצוב היה לי מאוד לקרוא את הכתבה על המכת"זיות. כלי רכב זה הינו פרי יצירה ישראלי שיוצר בארצינו ע"י צוות עובדים חרוצים נאמנים ויצירתיים. כלי רכב שכזה שמיוצר בארצינו הוא גאווה לאומית וגאווה... המשך קריאה

עצוב היה לי מאוד לקרוא את הכתבה על המכת"זיות. כלי רכב זה הינו פרי יצירה ישראלי שיוצר בארצינו ע"י צוות עובדים חרוצים נאמנים ויצירתיים. כלי רכב שכזה שמיוצר בארצינו הוא גאווה לאומית וגאווה בין לאומית. הכלי יוצר למטרות מסויימות ולמצבים בהם האוכלוסיה באשר היא מהווה סכנה או מפרה סדרים והסכמים ולעיתים גם תפקידו לטפל בפורעי חוק.
אין שום קשר לשמאל ולימין !!!!! עובדה זו תלושה ואינה קשורה למציאות או לכל אינפורמציה הקשורה להיסטוריית הקיבוץ ולוויכוח הפנימי שהוא כל כך רדוד בעיני – כל הכבוד ליוצרים ולעובדים המייצרים. בית אלפא לא ידעה למנף את פרי היצירה הישראלי שאט אט השתכלל והפך להיות כלי תחבורה יצירתי ויעיל והשאלה הגדולה כיצד היה עליהם להציג כלי רכב שכזה. בית אלפא עוד הגדילה לעשות והחליטה לסגור מפעל של עובדים מסורים שעשו את עבודתם בחריצות תוך אמונה במוצר ובאמינותו. צריך היה להבין בבית אלפא כי כלי רכב שכזה הוא נכס אדיר לקיבוץ למדינה וליוצריו שאסור לוותר עליו. והם לא השכילו לעשות זאת. הסיפור של חוסר רווח כנראה נובע מאי ניהול נכון של כל הנושאים הקשורים למכת"זית להבנתי.
כל מדינה בעולם נזקקת למכוניות שכאלו ויש שיודעים להשתמש בהן ומבינים את הסיטואציות הנכונות להפעלתן.
ואם אנו כמדינה השכלנו בייצור עצמי נטפח על שכם היוצרים.
הוויכוח בקיבוץ הינו וויכוח קטנוני, וויכוח סרק ואין לו שום קשר ליצירה הנפלאה הזו.
כל הכבוד ליוצרים ולעובדים!!!!!
אופן הצגת פרי היצירה הנפלא – הצגת״זית, של מזכירת הקיבוץ ויושב הראש בעיני תבוסתני ובהחלט לא עיניני.
אין צורך בהתנצלויות !!!זה פשוט מיותר נא הפוכו היו גאים ! ובהחלט עליהם להצטער על המהלכים המוטעים הרבים שעשו .

עוד 1,581 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 21 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "זה יהיה שלום חם"

"הפלסטינים צריכים לרצות גם לעזור לעצמם, ואולי במקום להשמיע את הביקורת והקללות הרגילות, שיסתכלו באמת על מה שאנחנו מנסים לעשות" ● כך אומר לזמן ישראל עוזר שר החוץ של האמירויות, עומר סיף רובאש ● הוא ממעיט במחלוקת סביב מכירת ה-F-35, ואומר כי הנושא האמיתי הוא המזרח התיכון החדש שההסכם בין המדינות מבשר ● "הרבה צעירים באמירויות כבר אמרו לי שהם רוצים לבקר בתל אביב, והם ממש מעוניינים באינטראקציה עם בני גילם"

עוד 1,757 מילים

בקרוב יתרחש רצח של מפגין בישראל

בקרוב יתרחש רצח בישראל. הרצח יהיה רצח של מפגין. בניגוד למה שחושבים זה לא יהיה רצח ספונטני, זה לא יהיה רצח בשל קינטור, זה לא יהיה רצח בלהט ההפגנה והתלהטות היצרים אלא זה יהיה רצח שמקורו בהסתה ובתעמולה בלתי פוסקת נגד מפגינים ומוחים. עוד שלב, אחד האחרונים, בדרך לשלטון יחיד.

בקרוב יתרחש רצח בישראל. הרצח יהיה רצח של מפגין. בניגוד למה שחושבים זה לא יהיה רצח ספונטני, זה לא יהיה רצח בשל קינטור, זה לא יהיה רצח בלהט ההפגנה והתלהטות היצרים

בקרוב יתרחש רצח של מפגין בישראל משתי סיבות: הסיבה האחת, נתניהו אינו מתכוון לפנות את השלטון. לא לטובת ראש ממשלה חלופי ולא לטובת אף אחד אחר, לא לתקופה של נבצרות ולא לאף תקופה אחרת, הוא מתכוון להמשיך ולכהן כראש הממשלה. הסיבה השנייה, נתניהו איננו מתכוון לעמוד לדין פלילי, לא כעת ולא באף תקופה אחרת. הוא אינו מתכוון להשיב באופן ענייני על האישומים נגדו וזו הסיבה גם שהוא אינו טורח להכין את ההגנה המשפטית שלו – מי שלא מתכוון לעמוד לדין אין לו צורך בהגנה משפטית. ונתניהו אינו מתכוון לוותר על אף אחת מהמטרות האלה, הוא לא יסתפק באחת מהן ויתרה מכך – הוא יודע כי הוא יכול להשיג את שתיהן אז למה לו להסתפק רק באחת?

נתניהו יודע היטב שבינו ובין השגת המטרות הללו לא עומדות כעת לא הרשות המחוקקת ולא הרשות השופטת, לא מערכת אכיפת החוק ולא התקשורת. למעשה אין אף גוף או מערכת במערכת האיזונים והבלמים המשמשים בשלטון דמוקרטי, העומדים בינו לבין השגת מטרותיו. שנים שלו בשלטון שחקו את המערכות האלה עד תום והן אינן ממלאות את תפקידן. היחידים העומדים כעת בינו לבין מטרותיו הם המפגינים. היחידים המסוגלים כעת לבלום אותו הם האזרחים המפגינים נגדו ולכן נתניהו ממקד כרגע את מאמציו במפגינים.

זה החל בקטן, נתניהו סבור היה שדי במינוי אוחנה לתפקיד שר המשטרה כדי לטפל הן במשטרה והן במפגינים. אוחנה אמור היה להבהיר למשטרה למה הוא מצפה ממנה ואלה בתורם היו אמורים להבהיר זאת למפגינים.

ואכן, המעצר של אמיר השכל ומעצר מפגינים נוספים הראו בבירור לאן נושבת הרוח. אלא שהמצב הכלכלי החמור והיעדר מידה מינימלית של אחריות שלטונית הוציאה אלפים לרחובות.

השלטון הבין שאין די באוחנה לתפקיד. מרגע זה ואילך החל מסע הסתה ודה-לגיטימציה של ההפגנות ושל המפגינים, כשמכונת התעמולה, שלא היתה מביישת תעמולה של משטרים אפלים ואנטישמיים, עובדת ללא הפסקה: המפגינים הפכו בהבל פה לאנרכיסטים, לחייזרים, למפיצי מחלות, לעושים צרכים בחצרות, לסוטי מין, למבזים את סמלי השלטון. לתעמולה התגייסה אפילו שרה נתניהו שהפכה לאישה מוכה ולמוטרדת מינית – לא פחות – והסכר נפרץ. התקשורת כולה עשתה את מה שהיא עושה בשנים האחרונות: נעמדה לימינו של השליט. לא כלב שמירה של הדמוקרטיה אלא כלב שמירה על השלטון.

נתניהו יודע היטב שבינו ובין השגת המטרות הללו לא עומדות הרשות המחוקקת ולא הרשות השופטת, לא מערכת אכיפת החוק ולא התקשורת. היחידים שעומדים מולו כעת הם המפגינים, ולכן הוא ממקד בהם את מאמציו

השלטון לא הסתפק בתעמולה ארסית, בדה-לגיטימציה ובמלחמה כנגד המפגינים אלא פתח חזית נוספת בשיסוי תושבי בית שאן כנגד הקיבוצים, חזית נוספת שנועדה להסית ולהסיט. חזית שנועדה להבטיח שמה שלא יקרה בבלפור, יקרה בעזרת השם וודאי באסי. אולי משם תבוא הישועה. כלומר הרצח הבא. רצח שייתן לגיטימציה להכרזה על מצב חרום כללי. רצח שייתן לגיטימציה לשלטון מכוח תקנות חרום לתקופה בלתי מוגבלת "כדי להשיב את הסדר על כנו". רצח שיוביל לדחיית המשפט – שהרי אי אפשר בעת כזו כשראש הממשלה דואג לאזרחים לעמוד למשפט.

ואכן, תוצאות ההסתה וההסטה נשאו פרי, מפקד מחוז ירושלים קרא למפגינים שמאלנים, חיילי לה פמיליה התייצבו לדגל, ואתמול כמעט התרחש הנורא מכל – נסיון פיגוע הדריסה לכאורה, שעלול היה להגמר ברצח מפגין, בעילה לאיסור על הפגנות וכעילה להטלת מצב חרום כללי המצדיק סגר כללי, סגר שיביא בסופו של דבר להגשמת שתי המטרות הגדולות של נתניהו.

25 שנה לרצח ההוא, רצח שהיה תוצאה של הסתה פרועה ומשתלחת, רצח שהעלה את נתניהו לשלטון – ואנחנו עומדים לפתחו של רצח נוסף. אלא שהפעם המלחמה היא באזרחים. השלטון נלחם באזרחים שומרי חוק כדי להמשיך ולשלוט בכוח הזרוע, כדי לבסס שלטון יחיד.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 624 מילים

ראיון "ישראל היום מבליט כל דבר שנועד להשחיר את המחאה"

ד"ר דורון שולצינר, שחקר את סיקור המחאה החברתית של 2011, הגיע למסקנות עגומות לגבי מחאת בלפור ● "בזמן שחלף המסכות ירדו, והיום לאיש כבר אין אשליות בקשר לישראל היום - והעמודים הראשיים מהדהדים ציוצים של נתניהו ובנו לגבי הפצת מחלות, אלימות, ושמאל קיצוני" ● "אם אתה צורך רק אחד מהעיתונים, אתה חי במציאות שונה לחלוטין מזו שבה אנו חיים"

עוד 2,631 מילים

המשטרה בודקת האם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר אמש את הוראות הבידוד

יועצו המדיני של נתניהו, ראובן מרחב, יצא מביתו לסופרמרקט בסוף השבוע, אף שהיה אמור לשהות בבידוד; הדבר אירע ימים ספורים לאחר שהפר הנחיות הריחוק החברתי בוושינגטון ● הוארך בשלושה ימים מעצר הנהג, שלפי החשד, ניסה לדרוס אמש מפגינים ● הממשלה תדון היום בקיצוץ שכר הח"כים והשרים ● גנץ ימריא הלילה לארה"ב לפגישה עם שר ההגנה מארק אספר

13:08 עריכה

המשטרה פתחה בבדיקת הפרת הבידוד שלכאורה נעשתה אמש על ידי יועצו של ראש הממשלה נתניהו, טופז לוק. האחרון תועד אתמול בהפגנה ליד בית ראש הממשלה בירושלים.

13:05 עריכה

בקואליציה נדרשים לקיצוץ בשכר חברי הכנסת והשרים, שיידון היום בממשלה.

12:38 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן בירך על ההחלטה להסגיר את מלכה לייפר לאוסטרליה.

12:19 עריכה

אחרי שהפר את ההנחיות ועזב את בית המלון שבו שהתה המשלחת לוושינגטון, יועצו המדיני של ראש הממשלה, ראובן עזר, הפר את הוראות הבידוד ויצא מביתו לסופרמרקט שבמבשרת ציון ביום שישי האחרון – כך דיווחה נעה לנדאו ב"הארץ". ממשרד ראש הממשלה נמסר שעזר "לא התעדכן" על כללי הסגר והוא מצר על כך. עוד נמסר שעזר "נקרא לסדר על ידי הממונים עליו".

11:12 עריכה

על רקע משבר הקורונה, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית קוראים לרופאים בפנסיה להתגייס לסייע לבתי החולים – כך דיווחה קטי דור בתאגיד השידור כאן.

11:09 עריכה

בית משפט השלום בירושלים האריך בשלושה ימים את מעצרו של הנהג, שלפי החשד, ניסה לדרוס אמש מפגינים ליד בית ראש הממשלה. הוא ייבדק על ידי פסיכיאטר במהלך מעצרו.

11:05 עריכה

קבינט הקורונה יכונס מחר בשעה 12:00 לדון בהקשחת ההגבלות.

10:46 עריכה

חברות הכנסת איילת שקד מימינה, קארין אלהרר מיש עתיד – תל"ם ושרן השכל מהליכוד בירכו על החלטת בית המשפט להסגיר את מלכה לייפר לאוסטרליה.

10:10 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ימריא הלילה לארצות הברית. הוא ייפגש עם שר ההגנה מארק אספר ועם בכירים בפנטגון. גנץ ישוב ארצה מהביקור ביום חמישי.

09:49 עריכה

מהחקירה האפידמיולוגית של חבר הכנסת משה ארבל – שאובחן אתמול כנשא קורונה – עולה שחברי הכנסת משה (בוגי) יעלון ומיקי לוי נדרשים להיכנס לבידוד.

08:41 עריכה

יושב ראש האופוזיציה הביע תמיכה בקיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת – צעד שמקדם שר האוצר ישראל כ"ץ – אך במקביל קורא לצמצם את מספר השרים בממשלה.

07:55 עריכה

המשטרה פרסה מחסומי תנועה ברחבי הארץ כדי לאכוף את הגבלות הסגר, ובשל כך ישנם עומסי תנועה כבדים. פקקי תנועה מורגשים הבוקר בנתיבי איילון, בכביש 4 ובכביש 2.

07:29 עריכה

11 מוחים, שהפגינו אמש ליד בית ראש הממשלה בירושלים, עוכבו או נעצרו על ידי המשטרה, חלקם בשל הפרת הסגר הציבורי ואחרים בשל תקיפת שוטרים.

שוטרים מפנים מפגין, שמחה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 20 בספטמבר 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
שוטרים מפנים מפגין, שמחה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, אמש (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
07:19 עריכה

קבינט הקורונה יקיים מחר דיון. לפני שורה של דיווחים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקדם החמרה של הגבלות הקורונה, לאור הגידול בשיעורי התחלואה. זאת, חרף התנגדותו של פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו.

07:12 עריכה

ישראל והונדורס סיכמו על פתיחה של שגרירויות בערי הבירה זו של זו לפני סוף שנת 2020.

ההודעה המשותפת של שתי המדינות –

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס שוחחו היום ואישרו את הידידות הקרובה והשותפות האסטרטגית בין הונדורס וישראל, הקשורות בברית של תמיכה הדדית ושיתוף פעולה כלכלי ומדיני.

הנשיא ארננדס בירך את ראש הממשלה נתניהו על הסכמי השלום ההיסטוריים "הסכמי אברהם", כחלק ממהפך השלום שעובר האזור, ושלח ברכות חמות לרגל ראש השנה.

ראש הממשלה נתניהו הביע את הערכתו לידידות האמת ולתמיכה האיתנה שישראל זוכה לה מהונדורס וחזר על מחויבותה של ארצו לחיזוק השותפות באמצעות פיתוח, שיתוף פעולה, תיירות, השקעות, טכנולוגיה, חקלאות, חינוך ומסחר.

ב-1 בינואר 2019, ארה"ב, ישראל והונדורס פרסמו הצהרה משותפת בעקבות הפגישה הטרילטראלית שהתקיימה בברזיליה, בירת ברזיל, בין מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס. המדינות "הסכימו לחזק את היחסים המדיניים ולתאם ביניהן שיתוף פעולה בפרויקטי פיתוח בהונדורס" ועוד "הסכימו לקדם תכנית פעולה, שתכלול פגישות בשלוש הבירות לקידום תהליך של פתיחת שגרירויות בטגוסיגלפה ובירושלים". הנושא הועלה ע"י רעיית ראש הממשלה הגב' שרה נתניהו במהלך ביקורה הרשמי בגואטמלה. הנשיא ארננדס, שהיה הבוגר הראשון של תכנית המנהיגות של מש"ב, שנבחר לעמוד בראש ממשלה לאומית, הוא ידיד פעיל של ישראל מזה שנים רבות. תחת מנהיגותו, הונדורס הפכה לאחת משתי מדינות באמריקה הלטינית ואחת מחמש מדינות בעולם שמספר הפעמים בהן הן נמנעו בהחלטות אנטי ישראליות הוא הגדול ביותר. בדצמבר 2017, הונדורס הייתה לאחת ממספר מצומצם של מדינות שהצטרפו לישראל והצביעה נגד הההחלטת באו"ם לגנות את ארה"ב על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

במרץ 2019, בהתאם לתכנית הפעולה וההתחייבויות הפומביות לנקוט בצעדים הראשונים, הונדורס הכירה בירושלים כבירת ישראל וב-1 בספטמבר 2019 היא פתחה משרד סחר בבירת ישראל, ירושלים. ישראל בתמורה פתחה את משרד הסחר ושיתוף הפעולה שלה ב-20 באוגוסט 2020 בבירת הונדורס, טגוסיגלפה.

היום, כשדגליהן מתנוססים בערי הבירה של שתי המדינות, ישראל והונדורס מבקשות להצהיר על כוונתן להשלים את תכנית הפעולה לפני סוף השנה הנוכחית, עם פתיחה הדדית וחנוכת השגרירויות שלהן בבירות הלאומיות, טגוסיגלפה וירושלים.

07:02 עריכה

הממשלה תתכנס היום כדי לדון בהצעת שר האוצר ישראל כ"ץ להפחית בשכרם של השרים ושל חברי הכנסת. כן תדון הממשלה בישיבה, שתיערך בשעה 15:00 בצהריים באמצעות ועידת וידאו, בצעדי סיוע למשק.

עוד 16 עדכונים

למקרה שפיספסת

נתניהו יקיים פריימריז לראשות המפלגה בנובמבר

פרסום ראשון כדי להתכונן לאפשרות של הקדמת הבחירות במהלך 2020, מעריכים בצמרת הליכוד שנתניהו יעמיד את עצמו לבחירה כבר בנובמבר ● ההערכה היא שאיש משרי הליכוד לא יתמודד נגדו הפעם, גם לא סער ● מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות ● למעשה, נתניהו יצטרך להחליט למי הוא מעניק רוטציה: לבני גנץ או לנפתלי בנט ● פרשנות

הנשיא דונלד טראמפ אינו היחידי שיתמודד בבחירות בנובמבר הקרוב. לפי הערכה בצמרת הליכוד, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמיד את עצמו לבחירה בפריימריז לראשות הליכוד במהלך נובמבר, כדי לקבע את מעמדו לקראת בחירות אפשריות לכנסת במרוצת 2021.

נתניהו נוהג להכריז על פריימריז בשלב מוקדם, כדי שאיש לא יערער על מעמדו עד הבחירות. "לסלק את המטרד", כלשונו. מאז 2009 לא התייצבו מול נתניהו מועמדים שיש להם סיכוי אמיתי לנצח. ההערכה היא שגם הפעם נתניהו יהיה המועמד היחידי ובכל מקרה – המועמד המוביל.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה הנוכחית.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה

לנתניהו אין שום בעיה להביס כל מועמד בליכוד, למרות הכישלון בטיפול בקורונה והמשפט הפלילי, שבו יחל שלב ההוכחות בינואר הקרוב. בנובמבר עוד עשוי ראש הממשלה לחזור לבית הלבן כדי לחתום על הסכם עם מדינה ערבית נוספת, מה שיקל עליו את הניצחון, אם אכן יתקיימו פריימריז בליכוד.

מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות. הסיבה היא ההתחזקות המאסיבית של נפתלי בנט בסקרים. למעשה, נתניהו צריך להחליט למי הוא מעניק רוטציה, לבני גנץ או לבנט.

נתניהו יכול לפוצץ את תקציב 2020 בסוף דצמבר ולגשת לבחירות במרץ 2021, או לטרפד את תקציב 2021 ולגרור את המדינה לבחירות ביוני 2021. הכול תלוי במצב הקורונה והכלכלה, אבל גם המיצוב של בנט מהווה שיקול מכריע.

נתניהו יודע שאם בנט וימינה ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, כפי שמלמדים הסקרים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור.

נתניהו יודע שאם בנט ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור

"נתניהו יעדיף לתת את הרוטציה לגנץ, ולא לבנט", אומר לזמן ישראל שר בכיר בליכוד. "נתניהו יוכל לפזר את הכנסת גם אם גנץ יהיה ראש הממשלה במשך חודש או חודשיים. יש לו רוב בכנסת והוא יכול ללכת לבחירות מתי שהוא רוצה. הוא לא היה רוצה שזה יקרה, אבל האופציה של רוטציה עם בנט היא הכי גרועה מבחינתו".

בנט גורף היום מנדטים רבים בסקרים בזכות אופוזיציה עניינית לנתניהו, התמקדות במאבק בקורונה, סיוע מתוקשר לאנשים במצוקה כלכלית וטשטוש עמדות ימניות קשוחות ("לא פרנסה-לא מעניין"). ברגע זה עומדת מפלגתו ימינה על חמישה מנדטים (בבחירות האחרונות קיבלה הרשימה שישה מנדטים אך יו"ר הבית היהודי רפי פרץ עזב והצטרף לממשלה).

בנט מצליח לגייס לימינה, על פי הסקרים, שישה מנדטים מהליכוד, חמישה מיש עתיד וחמישה מכחול-לבן. בעבר הצליח נתניהו לפרק את כוחם של בנט ומפלגתו לפני הבחירות, ובאפריל 2019 הוא אפילו הוריד אותם מתחת לאחוז החסימה, אחרי קמפיין אגרסיבי במיוחד שניהל מולם.

הפעם זה נראה שונה. "אחרי הכישלון בקורונה זה לא ילך", העריכה איילת שקד בראיון לזמן ישראל בשבוע שעבר. בנט עצמו לא ענה לשאלות בנושא ראשות הממשלה והרוטציה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות ... המשך קריאה

על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות הבאות) את מי הוא מעדיף כשותף בממשלת רוטציה: גנץ או בנט. ובמילים אחרות, נתניהו מתכוון ככול הנראה להפיל את ממשלת הרוטציה עם גנץ ולהוביל לבחירות נוספות במרץ 21. ומשכך הוא פועל כיום במלוא הקיטור לתקוע חיץ ולטרפד כל אפשרות להתגבשות חזית אפקטיבית של מפלגות מרכז/ימין נגדו, בדמות "גוש הבל"ל".

עוד 499 מילים ו-1 תגובות

יש אתם ויש אני

היכולת המופלאה של ראש הממשלה לטעון שלא יהיה מנוס מהחמרת הסגר מחד, ולבקש פטור מחובת בידוד לאחר ששהה בוושינגטון במחיצת עשרות אנשים, ובהם נדבקים מאומתים, בצפיפות רבה לאורך שעות ובלא לעטות מסיכות, היא זו שעומדת בליבת הריקבון:

יש אתם ויש אני, עולה מדברי הראיס. יש דרג ויש…מממ…דרג פחות נחשב.

זה לא רק היעדר דוגמה אישית. זהו זלזול מוחלט. זו צביעות בלתי נסבלת. זהו ביטוי נוסף לנרקיסיזם מוחלט.

הכל גם יודעים שהמדיניות אינה שיטתית, אינה עניינית, אינה מושתתת על עובדות בלבד, אינה נסמכת אך ורק על שיקולים ענייניים, אינה ממוקדת אך ורק בשיקולים רפואיים, מדעיים וכלכליים, ואינה סופרת את מצוקותינו העצומות והקיומיות.

טענת רה"מ שלא יהיה מנוס מהחמרת הסגר מחד, ומאידך בקשת פטור מבידוד לאחר ששהה בוושינגטון במחיצת עשרות אנשים, ובהם נדבקים מאומתים, בצפיפות רבה לאורך שעות ובלא מסיכות, עומדת בליבת הריקבון

זיגזוג קבוע. שיקולים זרים. לחץ פוליטי. כיפופי ידיים מצד קבוצות לחץ. התמקדות בצרכים פוליטיים ואלקטורליים בלבד. הסתה נבזית וכוזבת נגד יריבים פוליטיים ואזרחים מפגינים שמבטאים מצוקה אדירה.

ברוכים הבאים לדיסטופיה שהחלה ב-2009, התעצמה לאורך שנים, הגיעה לשיא חלקי בשנות החקירה וההעמדה לדין ונוסקת כעת לשיאים חדשים.

בעצם, זה הפוך:

לא נסיקה לשיאים חדשים. אלא צלילה לתחתיות חדשות. ובכל פעם שבה נדמה שהגענו לתחתית, מתברר שיש תחתית נמוכה ממנה. מעניין מתי ניגע כבר במרכז גרעין כדור הארץ. או שבכלל נצא פתאום החוצה בקצהו השני של הכדור.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 208 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יועץ רה"מ טופז לוק נצפה באזור ההפגנה בבלפור למרות שהוא אמור להיות בבידוד

צעיר נעצר בחשד כי ניסה לדרוס מפגינים בבלפור ● אלפי מפגינים נגד רה"מ בירושלים ועל הגשרים ● המשטרה תצמצם מחר את המחסומים בכבישים אבל תשאיר 38 מהם ● קבינט הקורונה ידון ביום ג' בהחמרות בסגר אחרי יום כיפור ● עמותת "מסעדנים חזקים ביחד": "נתמוך כספית ומשפטית במסעדות שיפתחו" ● ח"כ משה ארבל מש"ס נדבק בקורונה ● משה יעלון שנפגש אתו נכנס לבידוד

עוד 29 עדכונים

מיוחד נסראללה ואני

"על עקבים במזרח התיכון", ספרה החדש של חברת הכנסת לשעבר והעיתונאית קסניה סבטלובה, מסכם את מסעותיה בין מדינות אויב, במסווה של כתבת רוסיה ● בספר, שקטעים ממנו מתפרסמים כאן לראשונה, כותבת סבטלובה גם על ביקורה במטה חזבאללה בביירות, על הסיכונים היומיומיים שנטלה, ועל הרגע שבו צפתה מקרוב בנאומו של נסראללה - והתפללה שאיש לא יגלה את זהותה

עוד 3,040 מילים

יהודים חיים בבחריין זה 140 שנה ● ההסכם עם ישראל משנה את חייהם, אך לא מעורר בהם מחשבות על הגירה ● חברי הקהילה מספרים על רגעי השיא והשפל שלהם במדינה הערבית הזעירה, ומגלים: "אבותינו לא מצאו את עצמם בעיראק, ולכן החליטו לנסות את מזלם בבחריין"

עוד 749 מילים

הסגר השני מרגיש כמו קאבר של הסגר המקורי ● הסכמי השלום עם איחוד המפרציות מרגישים כמו קאבר לחגיגות השלום עם מצרים וירדן ● מסך הטלוויזיה מלא בקאברים לתוכניות עבר - מ"זהו זה" ועד "מי רוצה להיות מיליונר" ● ככה זה עכשיו, אנחנו בימים של קאברים ● אז לכבוד החג, ריכזנו יחד את שירי הקאבר הגדולים אי פעם, ולכל קאבר צירפנו את הסיפור שמאחוריו ● קריאה והאזנה נעימה

עוד 554 מילים ו-3 תגובות

ראיון רג'ינה קינג עושה היסטוריה בהוליווד

בזמן שאמריקה בוערת על רקע גזעני, הבמאית והשחקנית זוכת האוסקר רג'ינה קינג עושה היסטוריה שחורה ● הסרט "לילה אחד במיאמי" מפגיש ארבעה גברים שחורים מפורסמים ב-1964, בהם קסיוס קליי ומלקולם X ● הגיבורים אמיתיים, העלילה דמיונית, אבל המסרים רלוונטיים מתמיד ● בהתחלה קינג התלבטה האם להפיץ את הסרט בגלל הקורונה, אבל אז התקבלה לפסטיבל ונציה - כבמאית השחורה הראשונה שעשתה זאת

עוד 1,902 מילים

ראש השנה בגיהינום

אבא של האמנית הדי אברמוביץ, אלכסנדר ברויאר, ברח מהנאצים ב-1938, רק כדי לחזור כמה שנים אחר כך לאירופה עם הצבא האמריקאי ● הוא היה בין האמריקאים הראשונים שנכנסו לבוכנוואלד, והיו עדים פיזית להשמדת יהודי אירופה ● על האדמה החרוכה שהייתה גרמניה, ב-1945, הוא חגג את ראש השנה ● טור אישי

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הדי שלום ריגשת אותי בדברים שכתבת. אבי, נתן צים, ניצול בוכנוואלד יצא ליופשי ב 11 לאפריל 1945 בעזרת אביך וחבריו. בחייו קיים מספר כנסים של ילדי בוכנוואלד ובאחד מהם השתתף הרב האמריקאי שהיה ... המשך קריאה

הדי שלום
ריגשת אותי בדברים שכתבת. אבי, נתן צים, ניצול בוכנוואלד יצא ליופשי ב 11 לאפריל 1945 בעזרת אביך וחבריו. בחייו קיים מספר כנסים של ילדי בוכנוואלד ובאחד מהם השתתף הרב האמריקאי שהיה עם הצבא האמריקאי.
בני עמית גם כתב לך.
אשמח מאד לשוחח איתך
אורנה אשכנזי
0528-733733

עוד 1,395 מילים ו-1 תגובות

מותה של רות ביידר גינזבורג עלול להחזיר את ארה"ב שנים אחורה

האישה שסללה את הדרך לנשים, שנלחמה על זכויות הפרט והפכה לאייקון בחייה, הלכה לעולמה אמש בגיל 87 ● חודש וחצי לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, הרפובליקאים כבר נחושים למנות במקומה את השופט השמרן השלישי בכהונתו הנוכחית של טראמפ ● המאבק של גינזבורג על פניה של הדמוקרטיה האמריקאית ממשיך ביתר שאת, גם אחרי מותה

עוד 885 מילים ו-1 תגובות
מסע בשבילי השחיתות. איור: אבי כ"ץ

טיול לחג מסע בשבילי השחיתות

רגע לפני שנפל עלינו הסגר השני, יצא מדריך טיולים נמרץ עם קבוצת מבקרים חסרי מודעות שבסך הכל ביקשו לראות מעט מנופי ארץ הקודש ● במשך שלושה ימים, המדריך א' הראה להם את מיטב התוצרת של שנים של סיאוב, פוליטיקאים שנשארו על הכיסא זמן רב מדי, קבלנים שקיבלו קיצורי דרך תמורת שוחד, ואוצרות טבע שנשדדו מהציבור לטובת הטייקונים ● ציונות 2020, פה ושם בארץ ישראל

עוד 3,656 מילים ו-3 תגובות

עם כל הכבוד להסכם השלום המרגש עם איחוד האמירויות, הכישלון מול הפלסטינים עלול להתפוצץ לנו בפנים בכל רגע ● ללבנונים רבים כבר אין מה להפסיד, והם מהמרים אפילו על חייהם ● לעיראק לא חסר כסף, אבל המושחתים לוקחים הכל ● לא כולם בבחריין שמחים לעשות איתנו עסקים ● ו-38 שנים לרצח שזעזע את האזור, והוביל לכישלון מוסרי חמור של מדינת ישראל ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 955 מילים

ערב התשפ"א, כשנדמה שהכול מסביב קורס, זהו זמן טוב להצטער על סגירת נציבות הדורות הבאים בכנסת לפני עשור בדיוק - אותו גוף שהיה אמור להביא אותנו קצת יותר מוכנים להתמודדות עם המשבר הנוכחי ● דעה

עוד 647 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה