יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן (צילום: AP Photo/Cliff Owen)
העולם מפחד מפצצה גרעינית תוצרת טהרן, אבל מה עם ריאד?

האיום הסעודי

מירוץ הגרעין

עיני העולם נשואות לאיום האיראני, ולפחות ראש ממשלה אחד גרף מכך הון פוליטי לא מבוטל ● אבל דווקא סעודיה - שמתקרבת לישראל מאחורי הקלעים - מראה סימנים מדאיגים של חתירה לפצצה גרעינית ● מומחים בארץ ובעולם מזהירים מפני המתרחש בממלכה, ומסמנים את הפלונטר אליו נקלעה ישראל, שבונה על תמיכת הסעודים בזירה האיראנית והפלסטינית ● "כשמדינה נתפסת כידידותית על ידי ממשלת ישראל הנוכחית, אין הרבה מה לעשות"

ברור מדוע ישראל הבטיחה לעשות כל שביכולתה כדי למנוע מאיראן, שממשיכה לאיים בהשמדתה, להשיג נשק גרעיני. אבל מה אם סעודיה – הארכי-אויבת של הארכי-אויבת של ישראל – מעוניינת גם היא בפיתוחה של תכנית נשק גרעיני?

זו אינה שאלה היפותטית לגמרי. לפי פרסומים, ריאד נוקטת צעדים לקידום תכנית הגרעין שלה בדרכים שלדברי מומחים עשויות להעיד על שאיפה לפיתוח יכולת העשרת אורניום. במילים אחרות, ייתכן שהיא מתקדמת אט אט לפצצה גרעינית.

כמו שאומר הפתגם, האויב של האויב שלי הוא חבר. אבל במערכת הבריתות האסטרטגיות המורכבת של המזרח התיכון, שאיפתה האפשרית של ריאד לתכנית גרעין צבאית מציבה דילמה קשה בפני ירושלים.

דורי גולד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
דורי גולד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

מצד אחד, ישראל כבר אינה מחשיבה את סעודיה לאויבת, אלא לשותפה למאבק באיראן השיעית ובשליחיה בתימן, בלבנון, בסוריה ובעזה. כוח ערבי סוני חמוש בגרעין יכול לסייע בהרתעתה של איראן מפני תוקפנות אזורית נוספת.

יתרה מכך, ירושלים שואפת לכונן קשרים דיפלומטיים עם ריאד, שלתקוותה תוכל לשכנע את הפלסטינים לעשות את הוויתורים הנחוצים כדי להגיע להסכם שלום.

מצד שני, ישראל, שנטען כי יש לה ארסנל גרעיני, תמיד התנגדה באופן פעיל למאמצי מדינות אחרות באזור להשיג נשק כזה. המזרח התיכון הוא מקום אלים, והדבר האחרון שירושלים מעוניינת בו הוא מרוץ חימוש גרעיני שיוכל להטות דרמטית את מאזן הכוחות ולסכן את היתרון הצבאי הנוכחי שלה על פני שכנותיה.

"מדיניות ישראל ברורה ועקבית: לשום מדינה במזרח התיכון לא צריכה להיות יכולת גרעינית צבאית", אומר לי יעקב עמידרור, לשעבר היועץ לביטחון לאומי.

"עם זאת, כשנחתם ההסכם הגרוע עם איראן, הוא דחף מדינות אחרות באזור להשיג יכולות כאלה, והמזרח התיכון הופך למקום מסוכן יותר", הוסיף עמידרור, עמית במרכז לביטחון ולאסטרטגיה של המכון היהודי לביטחון לאומי של אמריקה.

"מדיניות ישראל ברורה ועקבית: לשום מדינה במזרח התיכון לא צריכה להיות יכולת גרעינית צבאית. עם זאת, כשנחתם ההסכם הגרוע עם איראן, הוא דחף מדינות אחרות להשיג יכולות כאלה, והמזרח התיכון הופך למסוכן יותר"

בנקודת הזמן הנוכחית, אפשר להניח בביטחון שפצצה סעודית לא תכוון כלפי ישראל, אלא תשמש כגורם הרתעה נגד איראן. אבל במזרח התיכון הגועש, ישראל צריכה להיות מוכנה לכל אפשרות, אומר דורי גולד, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ.

"יכולת גרעינית היא גם פונקציה של כוונות", הוא מוסיף. "כרגע יש לנו הנהגה סעודית שככל הנראה חולקת אתנו השקפות אסטרטגיות על האזור. האם זה יהיה כך לעד? אני לא יודע. אבל זה משהו שאנחנו צריכים לבחון אותו ולחשוב עליו".

שני מבנים ליד מכון המחקר "הכפר הסולארי" של סעודיה, שעל פי אנליסטים ייתכן שהם מתקנים גרעיניים (צילום: צילום מסך מגוגל ארת')
שני מבנים ליד מכון המחקר "הכפר הסולרי" בסעודיה, שלפי אנליסטים ייתכן שהם מתקנים גרעיניים (צילום: גוגל ארת')

שאיפות מבהילות?

כל הסימנים מעידים כי סעודיה, שעובדת על תכנית גרעין אזרחית מזה שנים, טרם החליטה אם היא רוצה לעלות על המסלול לעבר יכולת גרעינית. וגם אם היא קיבלה החלטה כזאת, יידרשו כמה שנים עד שיהיה ביכולתה לייצר פצצה גרעינית.

אבל בשבוע שעבר הוול סטריט ג'ורנל והניו יורק טיימס ציטטו אנשי מודיעין אמריקאים שהביעו חשש כי לשם פניה. לפי אותם דיווחים, בעזרת סין, סעודיה בנתה מתקן להפקת אורניה מעפרת אורניום, שניתן להעשיר ליצירת דלק גרעיני.

"יכולת גרעינית היא גם פונקציה של כוונות. כרגע יש לנו הנהגה סעודית שככל הנראה חולקת אתנו השקפות אסטרטגיות. האם זה יהיה כך לעד? אני לא יודע. אבל זה משהו שאנחנו צריכים לבחון אותו ולחשוב עליו"

"לסעודיה יש תכנית גרעין שאפתנית, שכוללת בניית קצה קדמי של מחזור דלק גרעיני עצמאי, שעשוי לכלול יכולת העשרת אורניום", אומר אולי היינונן, מומחה לתכניות גרעין במרכז סטימסון בוושינגטון הבירה.

"יכולת העשרת אורניום תהפוך את סעודיה, כמו את איראן, למדינת סף גרעינית, שתוכל – אם תרצה – לסגת מהתחייבויותיה לאי הפצת נשק גרעיני ולבנות נשק גרעיני בתוך זמן קצר, אולי בתוך כמה חודשים". לפיכך, ההצהרות של מנהיגים סעודים שלפיהן הם רוצים את כל מה שיש לאיראן הן "מדאיגות", הוא מוסיף.

יעקב עמידרור (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
יעקב עמידרור (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

ריאד לא הסתירה את כוונתה להפוך למעצמה גרעינית אם איראן תציב את התקדים. "סעודיה לא רוצה שום פצצה גרעינית, אבל ללא ספק, אם איראן תפתח פצצה גרעינית, נלך בעקבותיה מוקדם ככל האפשר", אמר יורש העצר הסעודי ומנהיג המדינה בפועל מוחמד בן סלמאן, בריאיון ל-CBS במרץ 2018.

היינונן, שעבד כמעט 30 שנה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בכלל זאת כראש מחלקת אמצעי הבטיחות שלה, הזהיר זה מכבר מפני שאיפות הגרעין של איראן ומתח ביקורת על העובדה שטהרן לא חושפת את תכנית הגרעין שלה.

"סעודיה", הוא אמר השבוע, "מקדמת תכניות שאפתניות לבניית מחזור דלק גרעיני עצמאי, שמשמש בסיס לפיתוח נשק גרעיני. התכנית מבססת את התשתית החיונית לייצור חומר בקיע ומספקת טכנאים ומדענים שהוכשרו לעבודה כזאת".

"יכולת העשרת אורניום תהפוך את סעודיה, כמו את איראן, למדינת סף גרעינית, שתוכל – אם תרצה – לסגת מהתחייבויותיה לאי הפצת נשק גרעיני ולבנות נשק גרעיני בתוך זמן קצר, אולי בתוך כמה חודשים"

דאגותיה הביטחוניות של ריאד מתמקדות כרגע באיראן, אבל להכנסת טכנולוגיות גרעיניות רגישות – כגון העשרת אורניום – למזרח התיכון עלולה להיות השפעה מערערת על האזור בטווח הרחוק, הוא הזהיר.

המדינות שמשתפות פעולה עם הפרויקט הגרעיני של סעודיה – בעיקר סין, אבל גם רוסיה, צפון קוריאה, ארגנטינה וארצות הברית – צריכות להבטיח לממלכה שהכורים האזרחיים שלה יקבלו אספקת דלק, שייוצר במקום אחר, ולשכנע אותה לוותר על העשרת אורניום בשטחה שלה, מציע היינונן.

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של סעודיה, ד"ר חאלד א-סולטאן (מימין), וסמנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מיכאיל חודקוב, בריאד, בירת סעודיה, 22 בינואר 2019 (צילום: ט' סקוט/הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית)
ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של סעודיה, ד"ר חאלד א-סולטאן (מימין), וסמנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מיכאיל חודקוב, בריאד, בירת סעודיה, 22 בינואר 2019 (צילום: ט' סקוט/הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית)

מהו תפקידה של ישראל בכל זה?

סעודיה חמושה בנשק בלתי קונבנציונלי הייתה "דאגה מינורית עבור ישראל במשך 30 השנים האחרונות, אם לא יותר", אומר ד"ר יהושע קרסנה, מומחה לעולם הערבי במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון. הפחד מ"פצצה אסלאמית" גובר אפילו על תכנית הגרעין של פקיסטן, שמומנה על ידי ריאד, הוא אומר.

בעשורים האחרונים, ישראל לא היססה להביע את התנגדותה לשאיפות הגרעין של שכנותיה. אבל המצב היום עם סעודיה הוא שונה ומורכב מאוד עבור ישראל, ממשיך קרסנה. ירושלים רואה בממלכה שותפה אסטרטגית, לא רק במלחמה נגד האויבים המשותפים איראן ושליחיה, אלא גם בתחומים אחרים. יתרה מכך, סעודיה הפכה לשותפה קרובה מתמיד של בעלת הברית שלנו – ארצות הברית.

לדבריו, "כשמדינה נתפסת כידידותית על ידי ממשלת ישראל הנוכחית, אין הרבה מה לעשות. אני בטוח שנשמח אם הסעודים לא יפעלו להשגת נשק גרעיני. אבל זה לא כמו לומר שיש לנו תמריץ משמעותי לעשות משהו בקשר לזה. קשה לפעול נגד כוח גרעיני של ידידים. אתה לא רוצה להרגיז את הידידים שלך".

"אני בטוח שנשמח אם הסעודים לא יפעלו להשגת נשק גרעיני. אבל זה לא כמו לומר שיש לנו תמריץ משמעותי לעשות משהו בקשר לזה. קשה לפעול נגד כוח גרעיני של ידידים. אתה לא רוצה להרגיז את הידידים שלך"

קמפיין קולני נגד התכנית הסעודית יסכן את ההתקרבות החשאית עדיין בין ריאד לירושלים, וגם לא יהיה מאוד יעיל, מעריך קרסנה. "בעבר, ישראל מחתה נגד מכירות גדולות של נשק אמריקאי לסעודים, למצרים ולאיחוד האמירויות הערביות", הוא מזכיר. "זה נעלם. ישראל לא עוסקת יותר בשדולנות נגד מכירת נשק למדינות ערביות שהן ידידות של ארצות הברית, מפני שהיא הבינה שזה מאבק שמתבזבזים עליו הרבה משאבים אבל בסופו של דבר הוא נכשל".

בכירים בירושלים הונחו שלא לדבר עם התקשורת על תכניות הגרעין הסעודיות, אבל הם ללא ספק עוקבים מקרוב אחר ההתפתחויות, ובמידה מסוימת של דאגה.

אנשים בעלי ידע בנושא מעריכים שריאד הגבירה לאחרונה את שיתוף הפעולה הגרעיני עם בייג'ין משום שלסין יש סטנדרטים נמוכים יותר של אי הפצת נשק גרעיני מאשר לארצות הברית ולמדינות מערביות אחרות, אבל שהסעודים מעדיפים בסופו של דבר לעבוד בנושא יחד עם וושינגטון.

אחרי הכול, סעודיה מודעת לכך שלסין ולרוסיה יש יחסים קרובים עם איראן, דבר שיכול להוות בעיה אם ריאד תחליט להפוך את תכנית הגרעין שלה לצבאית.

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, מסדר את הגלימה שלו לקראת תמונה קבוצתית בפסגת מנהיגי ה-G20 במרכז קוסטה סלגוארו בבואנוס איירס, ארגנטינה, 30 בנובמבר 2018 (צילום: AP/ריקרדו מזלן, ארכיון)
יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, מסדר את הגלימה שלו לקראת תמונה קבוצתית בפסגת מנהיגי ה-G20 במרכז קוסטה סלגוארו בבואנוס איירס, ארגנטינה, 30 בנובמבר 2018 (צילום: AP/ריקרדו מזלן, ארכיון)

האם ישראל חוסמת הסכם גרעין חדש?

על אף שישראל שמרה עד כה על שתיקה, היא עדיין מתנגדת לכך שמדינות ערביות יעשירו אורניום בשטחן, אומר אילן גולדנברג, מנהל התכנית לביטחון המזה"ת במרכז לביטחון אמריקאי חדש. לדבריו, מדיניות זו מקשה על ארה"ב להגיע עם הסעודים להסכם גרעין שיוציא מכלל אפשרות תכנית צבאית עתידית.

"הדרך הטובה ביותר למנוע מסעודיה להשיג נשק גרעיני היא באמצעות הסכם גרעין אזרחי מיטבי, שיכלול הגבלות משמעותיות על פעילות גרעינית שניתן למנף אותה לתכנית התחמשות", אומר גולדנברג. "אבל בינתיים ישראל התנגדה לכל 'הסכם 123' בין ארצות הברית לסעודיה, שלא כולל ויתור על העשרה מקומית".

"הסכמי 123" מכונים כך בשל סעיף 123 של חוק האנרגיה האטומית שאושר בקונגרס ב-1954, ואשר מחייב כי הסכמי שיתוף פעולה עם ממשלות זרות יכללו כמה קריטריונים של אי-הפצת נשק גרעיני.

"הדרך הטובה ביותר למנוע מסעודיה להשיג נשק גרעיני, היא באמצעות הסכם גרעין אזרחי מיטבי. אבל בינתיים ישראל התנגדה לכל הסכם בין ארצות הברית לסעודיה, שלא כולל ויתור על העשרה מקומית"

באקלים הפוליטי הנוכחי, לצפות מסעודיה להסכים לכך שלא תורשה להעשיר אורניום – דבר שאיראן הורשתה לעשות אפילו במסגרת הסכם הגרעין מ-2015, שכבר אינו תקף – זה "לא ראליסטי", על פי גולדנברג.

"והתוצאה הסופית של נקיטת קו נוקשה כזה תהיה שהסעודים פשוט יחתמו על הסכמים עם סין, שיהיו הרבה פחות מגבילים", הוא מנבא.

"אז מה שישראל צריכה לעשות זה לקיים דיונים מעמיקים עם ארצות הברית על הסכם 123 עם הסעודים, אבל בסופו של דבר לתמוך במשהו ראליסטי שיהיה בר-השגה ויבטיח שהתכנית של סעודיה תישאר אזרחית באופייה".

תמונה של מכונות צנטריפוגה במתקן להעשרת אורניום בנתנז במרכז איראן, שפרסם הארגון לאנרגיה אטומית של איראן ב-5 בנובמבר 2019 (צילום: הארגון לאנרגיה אטומית של איראן באמצעות AP)
תמונה של מכונות צנטריפוגה במתקן להעשרת אורניום בנתנז במרכז איראן, שפרסם הארגון לאנרגיה אטומית של איראן ב-5 בנובמבר 2019 (צילום: הארגון לאנרגיה אטומית של איראן באמצעות AP)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,322 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 815 מילים

״הפגנו לצדכם, למה לא גינית את המשטרה באום אל פחם?״

לוין: הירי בחבר הכנסת מחייב בדיקה מיוחדת ● נתניהו הסביר את הפקה פקה - שאשא שאשא: ״התייחסתי לפוליטיקאים ציניים שעושים דה-לגיטימציה לחיסון״ ● מיכאלי: נתניהו מנסה להדביק לנשים את הכישלון - ככה נראה שוביניזם ● ח״כ מרגי מאשים כי המשטרה עצרה אתמול בדרך לירושלים רק מכוניות של חרדים ● בג"ץ הורה להשתמש באיכוני שב"כ רק אם החולה אינו משתף פעולה

עוד 24 עדכונים

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

למקרה שפיספסת

הבחירה בין הגרוע לגרוע ביותר

ישראל החלה בניסיון לתאם עמדות עם ממשל ביידן בנושא הגרעין האיראני. הממשל החדש דוהר לעבר דיאלוג עם איראן וספק גדול אם הוא יאמץ את עמדות ישראל. היחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן עכורים. לראש הצוות הישראלי לקשר עם המעצמות אין ידע בנושא הגרעין והוא איננו דובר אנגלית. נתניהו קיצץ את כנפיו של ראש המוסד יוסי כהן וישראל בדרך למצוקה אסטרטגית.

השיחה הטלפונית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא ג'ו ביידן הייתה טובה. היא עסקה בשורה של נושאים אזוריים שהחשוב בהם הינו הנושא האיראני. ישראל כבר החלה בהעברת עמדותיה בנושא הסכם הגרעין לממשל החדש. ראש המל"ל מאיר בן שבת שוחח בוידאו קונפרנס על הנושא האיראני עם ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי, ובישראל משלימים את הקמת הצוות המדיני-ביטחוני שאמור לצאת לוושינגטון לשיחות עם הממשל בנושא.

הכל נראה תקין כביכול, אולם אסור לטעות, גורמים אמריקנים אומרים כי הנשיא ביידן איננו יכול לסבול את ראש הממשלה נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים שיש לו כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו.

גורמים אמריקאים אומרים כי ביידן איננו יכול לסבול את נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית.

ההתמחות של מאיר בן שבת כראש אגף בשב"כ הייתה תנועת חמאס ברצועת עזה.

נתניהו הרחיק מקרבתו את ראש המוסד יוסי כהן, שהיה מיועד להיות הפרויקטור לנושא. יוסי כהן הוא מומחה גדול בנושא הגרעין האיראני ויש לו קשרים מצויינים בוושינגטון, גם עם ממשל ביידן. מדובר באיש מוכשר מאוד גם מבחינה דיפלומטית שיכול היה להביא תוצאות חשובות עבור ישראל.

גורמים בכירים בליכוד אומרים כי עבר "חתול שחור" בין נתניהו ליוסי כהן. נתניהו חושש שיוסי כהן יצבור עוצמה מדינית וכוח פוליטי ובהמשך הדרך התיאבון הפוליטי שלו יגבר והוא ינסה להאפיל על נתניהו במערכת הפוליטית בנושא האיראני. לדברי הגורמים, נתניהו לא אוהב את הקשר של יוסי כהן עם התקשורת הישראלית והוא נרתע מהפירסומים המתארים את יוסי כהן כ"ג'יימס בונד החדש" הכל יכול.

בליכוד אומרים כי בשבועות האחרונים הריץ ראש המוסד יוסי כהן את עצמו בתקשורת הישראלית, באמצעות כתבי חצר, כמועמד המוביל לתפקיד ה"פרויקטור" לנושא הגרעין, נתניהו התרגז ומינה לתפקיד את ראש המל"ל מאיר בן שבת.

עם הצוות הזה ועם השגריר הכושל בוושינגטון גלעד ארדן, שעובד בחצי משרה, ישראל צריכה לרתום את ממשל ביידן לצידה בנושא סכנת הגרעין האיראני. זו תהיה משימה קשה מאוד, ועדיין לא דיברנו על עמדותיהם של שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, שסבורים בניגוד לנתניהו שיש להגיע להסכם גרעין משופר עם איראן.

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית

נתניהו מתנגד לכל הסכם, והוא בטוח שבעוד חודש, לאחר הבחירות לכנסת, הוא ייפטר מגנץ ואשכנזי ולא יצטרך להתחשב בעמדותיהם בנושא הגרעין. יש לו את צוות המומחים שלו שעמו הוא מתייעץ ושצורפו אליו באחרונה גם יעקוב עמידרור ויעקוב נגל, שהיו יועצים לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה.

ממשל ביידן דוהר לעבר דיאלוג עם איראן

גורמים מדיניים בכירים מביעים דאגה מההתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין. ארה"ב הודיעה בסוף השבוע שעבר כי תסיר את הסנקציות המוטלות על תנועת דיפלומטים איראניים באו"ם. הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ מגבילות את תנועת הדיפלומטים האיראנים, כולל את זו של שר החוץ האיראני, לכמה רחובות בניו יורק באזור מטה האו"ם, עם ציר מיוחד לשדה התעופה קנדי. הסנקציות יוסרו והמצב יחזור לקדמותו.

כמו כן ארה"ב הודיעה על היענותה לקריאה של האיחוד האירופי להשתתף בשיחות להחייאת הסכם הגרעין עם איראן, שיחות שאיראן תשתתף בהן, שיחות בהשתתפות חברי הקבוצה 5+1 (ארה"ב, גרמניה, סין, צרפת, בריטניה ורוסיה).

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי "ממשל ביידן דוהר לעבר משא ומתן עם איראן", אשר כבר הביעה בסוף השבוע שעבר אופטימיות כלפי אפשרות הסרת הסנקציות בקרוב וחזרה להסכם הגרעין מ-2015. זאת למרות ההתכתשויות הדיפלומטיות עם ארה"ב. לדבריהם, הנשיא ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית, ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג עם איראן מכיוון שהיא מתנגדת להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015.

לדברי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית. ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג, בגלל התנגדותה להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015

האיראנים הם אלופי המשא ומתן ומשחקים משחק פוקר צמוד לחזה. הם מתנהגים באדישות לצעדי ממשל ביידן, ושר החוץ האיראני ג'וואד זריף קרא להסרה מלאה של כל הסנקציות שהוטלו על ארצו ללא שום הגבלה, כאילו שום דבר לא אירע.

בירושלים חוששים שהחולשה של הממשל החדש והלהיטות שלו לפתוח בדיאלוג עם איראן יהיו בעוכריו. שאיראן תתחיל לסחוט אותו אט אט עד שייענה לתנאיה ויסיר את הסנקציות במלואן ואף יחזור להסכם הגרעין משנת 2015 ללא שום שינוי.

חילופי הממשל בוושינגטון הביאו לאובדן התקווה בישראל כי הסנקציות הכבדות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן יביאו בסופו של דבר לקריסת המשטר האיראני. התרחיש כי הסנקציות האלה יביאו לאינתיפדה עממית ברחוב האיראני נגד המשטר התבדו. ההערכה בירושלים היא כי איראן עברה בהצלחה את השלב הקשה ביותר שלה בעימות עם ארה"ב וכי המשטר האיראני שרד את הסנקציות הקשות ועכשיו הוא עומד בפני הסרתן. הכל רק עניין של זמן, והמשטר האיראני אופטימי.

היוצרות התהפכו, החזרה להסכם הגרעין מ-2015 היא מסוכנת לישראל. החשש בישראל הוא שהנשיא ביידן לא יעמוד בלחץ האיראני ויסיר את הסנקציות או את חלקן. איראן תוכל להתאושש כלכלית, למכור נפט ולשוב ולהשתמש במערכת הבנקאות העולמית. היא תתחיל לפרוח מבחינה כלכלית ותמשיך, בעזרת הכסף, לפתח את יכולותיה הטיליות והגרעיניות ולתמוך בשלוחותיה בסוריה, לבנון, עיראק, תימן ורצועת עזה.

האופציה של החזרה להסכם הגרעין היא גרועה לישראל. על פי ההסכם בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 היא תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 היא תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה.

אופצית החזרה להסכם הגרעין גרועה לישראל. על פי ההסכם, בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה

משמעות הדברים היא כי בסוף ההסכם איראן תוכל לייצר נשק גרעיני.

לקראת מצוקה אסטרטגית

חילופי הממשל בארה"ב יביאו אט אט את ישראל למצוקה אסטרטגית. ממשל ביידן נחוש לבחור בדרך הדיאלוג המדיני ולא בדרך הצבאית בכל הקשור לטיפול בסכנת הגרעין האיראני.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני חדש ומשופר עם איראן ולא להסתבך במלחמה עם איראן.

אולם האיראנים מסרבים לדון בכל הסכם חדש והם מגלים נחישות רבה בכל הקשור לכך. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ על איראן שהוריש לו ממשל טראמפ. החשש בדרג המדיני הוא כי הנשיא ביידן יתקפל בסופו של דבר, יסיר את הסנקציות ויחזור להסכם הגרעין משנת 2015 מבלי לשנות בו דבר.

ישראל מכינה את האופציה הצבאית לתקיפת מתקני הגרעין באיראן, אולם האופציה הזו היא מסוכנת מאוד. היא עלולה להביא למלחמה אזורית וממשל ביידן מתנגד לה. אין כל ודאות שהיא יכולה לעצור לגמרי את סכנת הגרעין האיראני. האיראניים עברו להעשרת אורניום באופן מואץ עמוק באדמה במתקני הגרעין בנתנז ופורדו וקשה מאוד לפגוע בצנטרפוגות בהפצצה מהאוויר.

הסכם גרעין משופר עם איראן הוא האופציה הפחות גרועה מבחינתה של ישראל. הוא עשוי לדחות בעשור או שניים את היכולת של איראן לייצר נשק גרעיני. כפי שהדברים נראים כעת, נוכח הההתנגדות האיראנית העזה לכל הסכם גרעין חדש והחולשה של ממשל ביידן, הסיכויים להשגת הסכם כזה הם קלושים.

ישראל חוששת מאיראן גרעינית. ההשלכות על הביטחון הלאומי שלה הן קשות. נשק גרעיני בידי איראן הוא סכנה קיומית עבור ישראל והיא לא תוכל להשלים עמה.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני משופר עם איראן ולא להסתבך איתה במלחמה. אך האיראנים מסרבים בנחישות לדון בכל הסכם חדש. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ עליה

ישראל עומדת בפני אופציות קשות. המשימה הראשונה שלה היא לנסות ולשכנע את ממשל ביידן שלא להסיר את הסנקציות ולא להסכים לשוב להסכם הגרעין מ-2015. המטרה היא לשכנעו לחתור להסכם גרעין משופר ועד אז לא להסיר את הסנקציות מעל איראן. מדובר במשימה קשה ביותר, במיוחד נוכח היחסים האישיים הקשים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן, אך יש כאלה במערכת המדינית-ביטחונית שמביעים בכל זאת אופטימיות ושסבורים שהדבר אפשרי בהתנהלות נכונה וסבלנית מול ממשל ביידן. ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,272 מילים
עודכן לפני 27 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-3 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה