הרב וסקו מביע תמיכתה בבניית מסגד בסמוך לגראונד זירו בניו יורק, אוגוסט 2010 (צילום: Richard Levine / Alamy)
הרב ארתור וסקו (87) מאתגר את היהדות. הלהט"בים מוזמנים להצטרף

יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

ראיון

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

כשהרב ארתור אושן וסקו סיים לכתוב את "לרקוד ברעידת האדמה של אלוהים: הטרנספורמציה הקרבה של הדת" (Dancing in God’s Earthquake: the Coming Transformation of Religion) בתחילת 2020, הרב האקטיביסט בן ה-87 הניח ש"רעידת האדמה" הגדולה ביותר השנה תהיה הבחירות בארה"ב.

וסקו כבר ראה כמה רעידות אדמה בחייו. הוא נעצר 27 פעמים בשל פעילות אקטיביסטית לא אלימה כאשר הפגין נגד אירועים שונים, מהריסת היערות בגבול מקסיקו ועד הנחת צינורות נפט. ומעורבותו העמוקה בתנועה לזכויות האזרח הובילה אותו לקיים את סדר החירות ב-1969, ששזר את סיפור יציאת מצרים בזה של מאבק השחורים לשוויון בארצות הברית.

"הדבר המצחיק, והחלק שמשגע אותי, הוא שכל הטקסט הזה נכתב לפני כחמש רעידות אדמה גדולות שטלטלו את החברה האמריקאית והעולמית", אומר וסקו בשיחת טלפון מביתו בפילדלפיה ב-1 באוקטובר, ערב פרסום ספרו ה-28.

"הוא על רעידת האדמה של אלוהים, ולא הופיעו בו המילים 'נגיף קורונה'!". בסופו של דבר וסקו הוסיף לספר הקדמה קצרה על נגיף הקורונה, ואז, כעבור חודש, עוד מאמר קצר על התגובות וההפגנות סביב הרצח של ג'ורג' פלויד.

"רעידות אדמה הן חלק ממה שהרבנים מכנים 'התורה של האש הלבנה'", מסביר וסקו. הם אומרים שהתורה לא כתובה בדיו שחורה על קלף לבן, אלא באש שחורה על אש לבנה. אפשר לחשוב שאש לבנה פשוט נראית כמו שטח ריק, אבל אם את קוראת את זה, אם את קוראת את האש הלבנה, את יוצרת מדרש, ויש לך דרך חדשה לגמרי להבין על מה היה הטקסט".

ספרו בן ה-200 עמודים של וסקו מתרכז בדרכים חדשות לפרש את האש הלבנה הזאת, או את הסביבה שמקיפה את המילים העתיקות, ובדרכים לדמיין מחדש את החלל הלבן הזה בעולם מודרני ואקטיביסטי. הוא שואב עמוקות מחמשת עשורי האקטיביזם שלו ומתמקד בזכויות נשים ובענייני סביבה ובשאלה כיצד להגיב כשנראה כאילו האדמה רועדת תחת הרגליים.

הרב ארתור אושן וסקו מדבר בוושינגטון, 17 באוגוסט 2010 (צילום: AP Photo/Charles Dharapak)
הרב ארתור אושן וסקו מדבר בוושינגטון, 17 באוגוסט 2010 (צילום: AP Photo/Charles Dharapak)

כעת, אולי יותר מתמיד, אומר וסקו, אנחנו נמצאים בעיצומה של "רעידת אדמה חברתית, רעידת אדמה רב-ממדית". נראה שכל מה שהכרנו – בתי ספר, מוסדות, ממשלות, רשויות – זז, רועד, נסדק, מתפורר לנגד עינינו.

"במצב של רעידת אדמה פיזית, קיימים שני סוגי התנהגות", הוא אומר. "ישנה הכחשה, כמו 'מה אני יכול לעשות? אני אלך מסביב כאילו הכול נורמלי, ואם ייפול עליי בניין, אז ייפול". התגובה השנייה היא למצוא משהו יציב ולהיצמד אליו בכל הכוח. "זה יכול להיות היאחזות במשהו שאנשים חושבים שהוא קבוע, כמו גרסה מהמאה ה-17 של הדת, שיש בה הרבה מאוד לחץ והסכמה לעשות את מה שאומרים לך, או להיות משועבד למה שאומרים לך", אומר וסקו.

היכולת לשרוד, הוא מאמין, אינה טמונה באף אחד ממצבי הקיצון האלה – לא בהכחשה מלאה ולא בהיאחזות במשהו קבוע כדי להציל את חייך מבלי להתחשב בהשלכות. תחת זאת, היכולת לשרוד, ואולי אפילו לשמוח, טמונה ביכולת ללמוד כיצד למצוא את שיווי המשקל במקום כלשהו באמצע. או אולי, ביכולת ללמוד איך לרקוד במרחב הביניים הזה. "מטאפורה שעלתה לי בראש היא שאת יכולה ללמוד לרקוד אפילו אם הרצפה רועדת, או אולי דווקא מפני שהיא רועדת", הוא אומר.

בזמנים של תהפוכות, כתבי דת עתיקים כמו התורה, הברית החדשה או הקוראן יכולים לספק נחמה ומידה של יציבות, אבל יש לבחון אותם בדרכים חדשות, אומר וסקו. בספר שלו, הוא מציע דרכים רדיקליות ושונות לפרש את התורה באופן שתומך יותר בנשים, זרים או מיעוטים אתניים, בלסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים או בעלי מיניות נזילה ובכדור הארץ.

"אין שם טיפה של התעלמות מהתורה. למעשה שאבתי ממנה עמוקות, אבל שאבתי ממנה בדרכים חדשות לגמרי", הוא מסביר. "היהדות הרבנית עשתה את אותו הדבר, הם היו צריכים לזנוח את קורבנות האוכל בבית המקדש, הם זנחו את היהדות של הגוף לטובת היהדות של המילה".

"לא התעלמתי מהתורה, אבל שאבתי ממנה בדרכים חדשות לגמרי. היהדות הרבנית עשתה את אותו הדבר, הם היו צריכים לזנוח את קורבנות האוכל בבית המקדש, הם זנחו את היהדות של הגוף לטובת היהדות של המילה"

"המודרניות הרסה את היהדות הישנה ואת הגרסה הקלסית של כל המסורות הדתיות, וכולנו נאבקים להבין מה לעשות. זה הניסיון שלי לחזות איך יכול להיראות עתיד קדוש, ששואב מהתורה אבל שואב מהליכה מעבר לאותיות, מעבר לאש השחורה, כדי לקרוא עוד ועוד מהאש הלבנה", הוא אומר.

"אחת הסיבות שאני משתמש בריקוד כמטאפורה היא שסוגים מסוימים של ריקוד יכולים לאחד בין המילה לבין הגוף", אומר וסקו. במהלך הקריירה שלו באי-ציות אזרחי לא אלים, וסקו ציטט לעתים קרובות את רבי אברהם יהושע השל, שאמר שהצעידה לצדו של מרטין לותר קינג בסלמה הייתה "תפילה ברגליים". "ריקוד יכול להיות שקול לתפילה, ריקוד יכול להביע רגש עמוק ורעיונות בו בזמן".

הרב ארתור וסקו ממתין למעצר בידי משטרת הקפיטול ברוטונדה של הקפיטול בוושינגטון, 28 ביולי 2011. קבוצה של מנהיגים אזרחיים ודתיים נעצרו לאחר שהפגינו נגד הקיצוצים בתקציב שהוצעו בדיונים על תקרת החוב (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
הרב וסקו ממתין למעצר בידי משטרת הקפיטול ברוטונדה של הקפיטול בוושינגטון, יולי 2011. קבוצה של מנהיגים אזרחיים ודתיים נעצרו לאחר שהפגינו נגד הקיצוצים בתקציב שהוצעו בדיונים על תקרת החוב (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

נשימת החיים

וסקו כתב כמה ספרים נוספים, בהם "עונות השמחה שלנו" (Seasons of Our Joy), שמציע הסתכלות חדשה על חגי ישראל בהקשר של צדק חברתי. ב"לרקוד ברעידת האדמה של אלוהים", כמו בספריו האחרים, וסקו מרבה להתמקד בשפה, ואינו מסתפק בהחלפת השפה הזכרית בשפה ניטרלית יותר מבחינה מגדרית.

הוא מציע קריאה שונה בצורה דרמטית של הגיית שם האלוהים, נושא שנבחן בהרחבה בליטורגיה היהודית. שמו של אלוהים נכתב באופן מסורתי באותיות העבריות י', ה', ו', ה', ולרוב מבוטא "גֶ'הוֹוה" או "יַהוֶוה" על ידי הנוצרים ו"אדוני" על ידי היהודים, שבדרך כלל נמנעים מלנקוב בשם המפורש. וסקו מבטא את רצף האותיות הזה "יאהההה", או כפי שהוא מכנה זאת, "נשימת החיים".

"הדבר הראשון שעלה בראשי היה, 'אה, זה הגיוני!'", אומר וסקו. "השם הוא לא במצרית או בסינית או ברוסית או בסווהילית אם זה באמת אל אוניברסלי, או אל אחד. זה הדבר היחיד שקיים בכל השפות, זו פשוט נשימה, יש נשימה בכולן. הדבר השני שעלה בראשי הוא שזה לא רק דבר אנושי. כל עץ, כל עלה, כל ארנב, כל סנאי, כל יתוש נושם, ואנו נושמים זה את זה. אני נושם את מה שהעצים פולטים".

לדבריו, זה הרגיש מוזר ונבואי להציע את הפרשנות הזו של קריאת שם האלוהים כנשימת החיים בדיוק כשהנשימה הפכה לנושא מרכזי כל כך, הן בשל ההיבטים הנשימתיים של מחלת הקורונה והן בשל מילותיו האחרונות של ג'ורג' פלויד, "אני לא יכול לנשום". "כתבתי את המאמר הזה לכבוד יום כיפור השנה, על איך שאני לא יכול לנשום, אנחנו לא יכולים לנשום, האדמה לא יכולה לנשום", הוא אומר.

"לקח לי זמן לחבר את נשימת החיים למשבר האקלים, אבל משבר האקלים הוא משבר בנשימה של כדור הארץ. יצרנו יותר פחמן דו-חמצני ממה שהעצים והעשב מסוגלים להמיר. זה נהיה מטורף, כדור הארץ נחנק מיותר מדי פחמן דו-חמצני".

הכומר צ'נינג א' פיליפס (משמאל), הרב ארתור וסקו וטופר קארו ב-4 באפריל 1969, ליל סדר החירות הראשון (צילום: באדיבות ארתור וסקו)
הכומר צ'נינג א' פיליפס (משמאל), הרב וסקו וטופר קארו בבאפריל 1969, ליל סדר החירות הראשון (צילום: באדיבות הרב)

לא עולם של גברים

לדברי וסקו, הפרשנות הזאת מתקשרת באופן עמוק למישור הצדק החברתי, מפני שהיא בה בעת מאחדת את כל בני האדם והיצורים על פני כדור הארץ ומסלקת שפה שמעודדת שעבוד והיררכיות. המונחים "אדוני", "ריבון", "עליון", שמופיעים בתפילות, הם מילים שווסקו רוצה להוציא מהליטורגיה.

"קהילות דתיות שלרוב מתאפיינות בחמלה עמוקה ובתחושת צדק עמוקה משתמשות בשפה של 'מלך' ו'אדון', שזו שפה של שליטה", הוא אומר.

"יש אנשים שאומרים, 'זאת פוליטיקה, ואתה לא אמור לדבר על פוליטיקה בבית הכנסת'. זו הפוליטיקה של הצדק והחמלה, ואתה חייב לדבר עליה בבית הכנסת. לא שליטה, לא שעבוד, אלא שפה ופרקטיקות דתיות פנימיות שמפיחות חיים בדרך שדימויי המלך/אדון, שליטה/שעבוד כבר לא עושים.

"לקח לי זמן לחבר את נשימת החיים למשבר האקלים, אבל משבר האקלים הוא משבר בנשימה של כדור הארץ. יצרנו יותר פחמן דו-חמצני ממה שהעצים והעשב מסוגלים להמיר. זה נהיה מטורף, כדור הארץ נחנק"

"יש אנשים שרוצים לרמוס את האינדיווידואליות, לשעבד ולשלוט", הוא אומר. "יש סכנה גדולה לכדור הארץ, הגזע האנושי מתנהג כאילו הוא יכול לשלוט ולשעבד ולהרוס את המערכת האקולוגית". לדבריו, הוצאת שפת השליטה מהתפילה היא צעד לקראת עידוד שוויון על כל היבטיו, מהאקולוגי לבין-אישי.

בגיל 65 וסקו הוסמך לרבנות על ידי בית דין רבני, והיום הוא מזדהה עם התנועה להתחדשות יהדות ועם התנועה הרקונסטרוקציוניסטית. ב-1983 הוא הקים את מרכז שלום, שעסק במקור בפירוק נשק גרעיני, אבל כעת הוא מתמקד בענייני אקלים מנקודת מבט יהודית. בימים אלה הוא עובד על שני ספרים, ויש לו רעיונות מעורפלים לספר נוסף. אחד משני הספרים נקרא "לשחרר את הפסח שלך", אוסף מאמרים של אנשים המציעים פרשנויות חדשות לסדר הפסח, כפי שווסקו עצמו עשה ב-1969 בסדר החירות המקורי שערך. "כל הרעיון של 50 השנים האחרונות הוא שהסדר עצמו יכול להפוך לאלמנט של פסח האמיתי, של שינוי החברה והתרחבותם של החירות והצדק", הוא אומר. הספר השני ייקרא "סיפורים של עליית הרוח", אוסף סיפורים שלו ושל אחרים על רגעים רוחניים משני חיים.

משמאל: האימאם עומר שהין; אבראהים ראמי, מנהל מחלקת זכויות אדם ואזרח באגודה המוסלמית האמריקאית; הכומר וולטר א' פאונטרוי, מהשולחן העגול של ההנהגה הלאומית השחורה ; מהדי בריי, מנהל האגודה המוסלמית האמריקאית; והרב ארתור וסקו ממרכז שלום בפילדלפיה, הולכים בנמל התעופה רונלד רייגן בוושינגטון, 27 בנובמבר 2006 (צילום: צילום: AP Photo/Lawrence Jackson)
משמאל: האימאם עומר שהין; אבראהים ראמי, מנהל מחלקת זכויות אדם ואזרח באגודה המוסלמית האמריקאית; הכומר וולטר א' פאונטרוי, מהשולחן העגול של ההנהגה הלאומית השחורה ; מהדי בריי, מנהל האגודה המוסלמית האמריקאית; והרב וסקו, הולכים בנמל התעופה בוושינגטון, 2006 (צילום: צילום: AP Photo/Lawrence Jackson)

וסקו פרסם את ספרו החדש ב"ספרי אורביס", הוצאה קתולית. לדבריו, הוא בחר בכוונה שלא לעבוד עם מוציא לאור יהודי, בתקווה שהספר ימשוך קוראים בני כל האמונות. רוב הספר מתרכז במסורת היהודית, ופזורים בו כמה מילים וביטויים בעברית, אבל וסקו חוקר בו גם נושאים נוצריים ואף כמה מוסלמיים.

"רציתי לעסוק בטבעם של שמות האלוהים ובכל השאלה של טבעה של דמות האלוהים ומה התורה אומרת על הגזע האנושי", הוא אומר. "זו לא רק שאלה יהודית. הרב ישו מתייחס לשאלה הזאת בדרך מאוד עדינה ומעניינת ושואב מדברי הרבנים בנושא. היהודים לא רצו לקרוא את הבשורות כמסמך יהודי, והנוצרים לא רצו לקרוא את הבשורות, ואת מה שאני מכנה 'חיי הרב ישו', כסיפור יהודי. הם הפכו לנפרדים זה מזה לחלוטין עבור הדור שלנו".

וסקו שאב מהרעיון הזה של שבירת מחסומים בין קבוצות של אנשים בשנות עבודתו בתחום הצדק החברתי: "אחד הדברים שאני עושה בספר הוא לדבר על התיאולוגיה והסוציולוגיה של האקולוגיה. אנחנו לא רק בתוך מערכת אקולוגית ביולוגית, זו אקולוגיה תרבותית שמכירה בערך של כל יצור, תרבות ומין בה".

אנשים קוראים לצדק עבור ג'ורג' פלויד בפיאצה של פופולו ברומא, 7 ביוני 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Medichini)
אנשים קוראים לצדק עבור ג'ורג' פלויד ברומא, 7 ביוני 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Medichini)

אף על פי שנראה כי רעידת האדמה הנוכחית של ההפגנות למען צדק גזעי, המגפה העולמית ומשבר האקלים, בין השאר, חושפת אי שוויון ופערים רחבים שלפעמים מעלים מוגלה מתחת לפני השטח של האקולוגיה התרבותית הזאת, וסקו אומר כי ישנו צעד פשוט שאפשר לעשות כדי להתחיל להתמודד עם כמה מהפערים האלה בין הקבוצות: להקשיב בראש פתוח.

וסקו אומר כי הוא עשה זאת בעקבות ביקור בטנסי ב-2016, אז הוא באמת החל להקשיב לאנשים שהוא החשיב ל"אחרים", אלה שרצו להצביע לנשיא דונלד טראמפ. "יש אנשים שמרגישים כמו אמריקאים שנשכחו", הוא אומר. "הם מרגישים כאילו לא מתייחסים אליהם כאל חלק מהמשפחה, כדי לעזור לאנשים שלא היו חלק מהמשפחה ועכשיו הם כן".

ספרו ה-28 של הרב ארתור אושן וסקו, "לרקוד ברעידת האדמה של אלוהים: הטרנספורמציה הקרבה של הדת", פורסם בהוצאת ספרי אורביס ב-1 באוקטובר 2020 (צילום: באדיבות ספרי אורביס)
ספרו ה-28 של הרב וסקו (צילום: באדיבות ספרי אורביס)

בספרו וסקו מותח קווים מקבילים לסיפור סדום ועמורה, שהוא אינו מפרש כהוקעת הומוסקסואליות כחטא, אלא יותר כשנאת זרים כחטא. לדבריו, "צריך לנסות לתת הכרה לאנשים שתמיד היו חלק מהמשפחה, וגם לאנשים שנתפסים כחלק מהמשפחה יותר לאחרונה – שחורים, נשים, אמריקאים ילידים וכדומה".

אבל בשעה שאנחנו תובעים מקום עבור אלה שקופחו, אומר וסקו, אנחנו חייבים להשאיר מקום גם עבור הצרכים של הקבוצות הדומיננטיות שכבר יש להן חלק מוסכם בחברה. זה לא צריך להיות מצב שבו צד אחד בא על חשבון האחר, אלא יותר כמו ריקוד בין שני צדדים מנוגדים שיכולים בסופו של דבר להיפגש אם שניהם מוכנים להקשיב זה לזה – ואולי אפילו לרקוד זה עם זה.

לכן וסקו רוצה שהחלוקה בין קהילות, ואולי אפילו בין מדינות, תדמה יותר לציצית מאשר לגבול נוקשה. וסקו מחה נגד מה שהוא מחשיב לנוהלי הגירה לא צודקים בגבול בין מקסיקו לארצות הברית במהלך השנים, ויש לו דברים קשים לומר על יחסם של מנהיגי ישראל כלפי הפלסטינים.

ציציות הן קדושות ביהדות, בהתחשב במצווה ללבוש "ציצית על כנפי הבגדים". "מה זה ציצית? זה שילוב של בגד ואוויר", אומר וסקו. "זה הבגד שלי, אבל זה לא האוויר שלי. זה האוויר של העולם, זה האוויר של אלוהים. מה שהופך את זה לציצית הוא שזה מטושטש, זה לא גבול חד".

"גדרות לא יוצרות חברויות, ציציות יוצרות חברויות. אז הגבול המפורז הוא דוגמה, או קשרים תרבותיים שלא דורשים שעם אחד יאמץ את התרבות של האחר, אלא פותחים את שניהם".

יהודים שאימצו את המדיטציה הבודהיסטית כדרך להעמקת הרוחניות שלהם הם דוגמה לציצית בין מנהגים דתיים, ומוזיקת הג'ז הייתה ציצית שקשרה יחד באופן רופף את תת התרבויות השחורה והלבנה בחברה האמריקאית, לדבריו.

כמה מחברי ElderWitness וחברים מפגינים מול משרדי סוכנות אכיפת המכס וההגירה בפילדלפיה. הרב יושב ביניהם (צילום: באדיבות הרב ארתור וסקו, באמצעות סוכנות הידיעות היהודית)
מפגינים מול משרדי סוכנות אכיפת המכס וההגירה בפילדלפיה. הרב יושב ביניהם (צילום: באדיבות הרב, באמצעות JTA)

המפגין במסכה

ב-12 באוקטובר מלאו לו 87 שנים, לפיכך במהלך המחאות החברתיות של הקיץ הוא לרוב נשאר בבית, מה שעורר בו "עצב חזק מאוד שלא יכולתי להיות ברחובות". אך היו פעמים בודדות שבהן עטה מסכה והשתתף בהפגנות קטנות ליד ביתו, משום שלא היה מסוגל להישאר בבית כאשר יש ריח של שינוי ברחובות.

לדבריו, "מה שהתרחש בשלושת החודשים האחרונים היה בחלקו הגדול רב-גזעי, ואני חושב שזה מדהים ומעודד, וזה מעורר בלבי תחושה מסוימת של אפשרות".

אז אף על פי שהוא אינו יכול "להתפלל ברגליים", וסקו מקווה שהספר שלו יעזור לאנשים בני כל האמונות לחזות עתיד שונה, אולי באמצעות התאמתה של שפת המילים העתיקות לשקף מציאות חדשה ומשתנה.

הרב ארתור וסקו (צילום: פיליס אושן ברמן)
הרב ארתור וסקו (צילום: פיליס אושן ברמן)

"יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה. מילים נחשבות, והמזון שאנחנו מגדלים נחשב, והאופן שבו אנחנו מגדלים אותו נחשב, מה שאנחנו שורפים בשביל אנרגיה נחשב", הוא אומר.

בשעה שבה המילה "נחשבים" מהדהדת ברחובותיה של ארצות הברית, וסקו רוצה להאיר את חשיבות השפה: "זה לא כאילו מילים הן חסרות ערך. היה לי מאבק גדול עם היעדר הגוף מהרבה היבטים של היהדות הרבנית. הוא היה נוכח ביהדות המקראית, מפני שהקשר עם האל היה באמצעות האוכל שגדל על האדמה".

אבל עם חורבן הבית המקדש, היהדות הפכה לדת מבוססת שפה, שבה המילים הפכו לסולם של האדם אל אלוהים. עכשיו הצורה, הצליל והתהודה של אותן מילים בקידום שוויון ותחושה של אחדות חשובים יותר מאי פעם, אומר וסקו. "כשאני אומר 'יאהההה', נשימת החיים, זה מזכיר לי שזה מה שאני רואה כקודש גדול: נשימת החיים שאנחנו חולקים, לא רק בני אנוש אלא כל צורות החיים"

עוד 2,005 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 26 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לאחר שהתקינו מערכות סולאריות על חשבונם הפרטי, גילו להפתעתם ישראלים רבים שחברת החשמל לא מתכוונת לחבר אותם לרשת החשמל ● בחברה טוענים שהתשתיות בחלק מהאזורים בארץ עמוסות וחלשות ● תושבי הערבה הדרומית, הנגב המערבי והגליל המערבי יצטרכו לחכות בסבלנות עד 2023

עוד 736 מילים

הרפובליקאים מזיקים לידידתנו הטובה

ישראלים רבים התרגלו להתפעל מהמפלגה הרפובליקאית האמריקאית, מתוך הכרת תודה כלפי מה שנתפס כנדיבותו ותמיכתו של הנשיא טראמפ. חייבים לצאת מזה.

הדמוקרטים יהיו בשלטון לפחות ארבע שנים, ועשרות שנים של תוצאות בחירות מצביעות על כך שהם נהנים מהרוב הטבעי באמריקה. שחרור הכספים השבוע על ידי מינהל השירותים הכלליים לטובת מעבר לממשל חדש של ג'ו ביידן צריך להבהיר זאת.

ישראלים רבים התרגלו להתפעל מהמפלגה הרפובליקאית האמריקאית, מתוך הכרת תודה כלפי מה שנתפס כנדיבותו ותמיכתו של הנשיא טראמפ. חייבים לצאת מזה

גם אם הרפובליקאים ימשכו לאחוז בסנאט החזק (הכל תלוי בסיבוב שני על שני המושבים של ג'ורג'יה ב-5 בינואר), מדיניות החוץ באמריקה מכוונת על ידי הבית הלבן.

דונלד טראמפ אכן השתמש בכוח זה כדי להעניק לישראל כמה מתנות מוערכות. במיוחד הכרה בירושלים (המערבית) כבירתה (לאף מדינה אחרת לא אומרים מהי בירתה) ובסיפוח הגולן (שנלקח מדיקטטורה כושלת של מדינה בקריסה). מגיע לו גם קרדיט על שדחף להסכמי שלום עם נסיכויות המפרץ ומדינות ערב אחרות.

עם זאת, הוא גרם נזק נורא לישראל בכך שהוא אפשר לה להתפרע בגדה המערבית והתערב כל הזמן בפוליטיקה הפנימית שלה לטובת ממשלת ימין מושחתת והרסנית של בנימין נתניהו. ובעיקר, טראמפ הוא חבר של טראמפ בלבד: המוטיבציה שלו הייתה כמעט בוודאות לרצות את הבייס האוונגליסטי שלו התומך בימין הישראלי כחלק מתרחישים מטורפים של קץ הימים שאינם מיטיבים עם היהודים.

ברור כי החברה הישראלית הייתה בין המעטות על פני כדור הארץ – והיחידה בעולם המפותח – שהעדיפה את טראמפ על פני ביידן. הכרת תודה היא בדרך כלל סנטימנט חיובי, אך העסקה הפאוסטיאנית הזו לא תיזכר כרגע המוצלח ביותר בהסטוריה הציונית.

ראוי לזכור שכאשר עלה ג'ורג 'וו. בוש לשלטון לפני 20 שנה הישראלים חששו שהרפובליקאים נמצאים בכיסם של הערבים בגלל הנפט, וקיבלו את הנשיא הנכנס בחשדנות. רק ה-11 בספטמבר טרף קלפים אלה.

החברה הישראלית היתה בין המעטות – והיחידה בעולם המפותח – שהעדיפה את טראמפ על ביידן. הכרת תודה היא לרוב סנטימנט חיובי, אך העסקה הפאוסטיאנית הזו לא תיזכר כרגע המוצלח בהסטוריה הציונית

די משעשע לחזות בטראמפ מסרב להודות בהפסדו, כמו פעוט שלא נפרד מהצעצוע. אך הנזק למוניטין הבינלאומי ולחברה האמריקאית הנגרם בשל מאמציו לבטל את תוצאות בחירות 2020, מאמצים שמנהיגי הרפובליקאים של היום שותפים להם עד כאב, אינם מצחיקים כלל.

בשלב זה אנשים סבירים היו אמורים להיפרד מכל הציפיות לפיהן אדם לא ראוי זה עשוי לכבד נורמות, לנהוג בהגינות או בתבונה, לחוש בושה על שקרים או לשים את ארצו בראש סדר העדיפויות. יתרה מזאת: הוא כל כך מאותגר לוגית שהוא בהחלט עשוי היה לשכנע את עצמו שאינו יכול להפסיד בלי הונאה, ולכן הוא ניצח.

לא כך ההנהגה הרפובליקאית. מיטש מקונל, לינדזי גרהאם, טד קרוז ושאר הסנאטורים שתומכים בו יודעים את האמת, כמו גם שרים בכירים כמו מייק פומפאו. הם יודעים שתמיד יש אי סדרים, אך לעתים רחוקות אלה אחראים לתוצאה, ושלטעון שהבחירות נגנבו זה דבר שמערער את היציבות עד כדי בגידה.

אנו שומעים השוואות לקרב בוש-גור משנת 2000, אבל שם היתה דרמה אמיתית שהוכרעה על כמה מאות קולות במדינה אחת. לשם השוואה רלווטית יותר, נצחונו של ביידן על טראמפ גדול יותר בהפרש הקולות (מעל 6 מיליון), אחוזי ההצבעה (מעל 3%) ומניין אלקטורים (306) מאשר של ג'ורג 'וו. בוש על ג'ון קרי. בוודאי היו אי סדרים ב-2004, אך האם מישהו יכול לדמיין את קרי נוהג ככזה תינוק?

צוות טראמפ טוען כי ה"שוד" קשור למספר הגבוה של הצבעות בדואר שנגרמו על ידי המגיפה. ה"ראיה" העיקרית היא שהצבעות הדואר נטו חזק מאוד לג'ו ביידן וכי טראמפ הוביל בליל הבחירות בהמון מדינות שבסוף הפסיד. למעשה אין שום תעלומה: טראמפ עודד תומכים להצביע בקלפיות בעוד הדמוקרטים התייחסו לקוביד ברצינות רבה יותר. מדינות רבות סופרות את הצבעות הדואר אחרי השאר ולכן ההובלה התהפכה.

משעשע לחזות בטראמפ מסרב להודות בהפסדו, כפעוט שלא נפרד מהצעצוע. אך הנזק לחברה האמריקאית ממאמציו לבטל את תוצאות הבחירות, שמנהיגי הרפובליקאים של היום שותפים להם, אינם מצחיקים כלל

מנהיגי הרפובליקאים רואים איך בתי משפט דוחים בסיטונות את ערעורי טראמפ, ודאי מבחינים בדלות הראיות ויכולים לחשב את מיעוט הסיכויים שהפוטש המביך של טראמפ יצלח.

אם מנהיגי הרפובליקאים היו כנים עם הציבור הם היו עומדים יחד ומכריזים שאין שום עדות להונאה נרחבת והבחירות לא נגנבו. הייתה לכך השפעה משמעותית – אם לא על טראמפ, בוודאי על דעת הקהל הימנית.

בכסילותם, מנהיגי הרפובליקאים מעניקים רוח גבית ואף כנפיים לנרטיב הבחירות הגנובות. סקרים מראים שבין 70% ל-90% ממצביעי טראמפ מאמינים כעת בשקרים ויתייחסו לביידן כלא לגיטימי.

בינתיים הם יושבים בלא מעש, תוך כדי שטראמפ מסרב להיפגש עם ביידן או להורות לצוותו להתחיל את המעבר המסודר הנדרש על פי החוק והדרוש שבעתיים בגין המגפה. השבוע סוף סוף מינהלת השירותים הכלליים דחתה את עמדת טראמפ ושחררה את הכספים הדרושים לביידן, בלי שום אינדיקציה לכך שפקידי מפתח של טראמפ ישתפו פעולה.

ייקח זמן עד שהעולם יסמוך שוב על אמריקה להנהיג. למעט כמה יוצאים מן הכלל (במזרח התיכון בעיקר), טראמפ משאיר אחריו אדמה חרוכה. ההנהגה הרפובליקאית משדרת רפובליקת בננות, והמפלגה בכל זאת עשויה לחזור לשלטון ב-2024, אפילו בהנהגת טראמפ.

מצב עגום זה צריך לגרום לנו להיות צנועים יותר בבואנו לשפוט לחומרה חברות אחרות אשר לאורך ההיסטוריה נפלו טרף לאוטוריטריסטים פופוליסטיים שזרעו פלגנות וגם ניזונו ממנה, כפי שטראמפ עשה.

ייקח זמן עד שהעולם יסמוך שוב על אמריקה להנהיג. למעט כמה יוצאים מן הכלל (במזרח התיכון בעיקר), טראמפ משאיר אחריו אדמה חרוכה. ההנהגה הרפובליקאית משדרת רפובליקת בננות

הודות לשני הצדדים, אך בעיקר לימין, השנאה הפוליטית באמריקה נמצאת בנקודה בה רוב הרפובליקאים וחלק ניכר מהדמוקרטים רואים את הצד השני כבלתי מוסרי (לפי סקר פיו). קיטוב רעיל שכזה הוא מתכון לאסון, ונרטיב הבחירות הגנובה עשוי להיות הקש המכריע. ראיתי את זה ככתב זר, מאפריקה ועד העולם הקומוניסטי לשעבר, מהמזרח התיכון ועד מרכז אסיה. זה גורם למלחמות אזרחים.

מנהיגי הרפובליקאים משחקים באש. למה הם עושים את זה?

למרבה הצער, עבור אנשים רבים המפלגה הרפובליקאית הפכה לשם נרדף לרמאות. הם זכו ברוב קולות רק פעם אחת מאז 1988, וכדי לשמר כח כלשהו הם מסתמכים על שרטוטי מחוזות מגמתיים ברגע שזוכים איכשהו לרוב במדינה כלשהי, בדיכוי השתתפות בקרב מיעוטים בכל מיני מזימות שפלות, ובשלל טריקים ושטיקים כמאמר בנימין נתניהו. הכל חוקי וגם מסריח עד השמיים.

יש להניח שהם מאפשרים את נזקי טראמפ בגלל חישובים ערמומיים.

ראשית, נראה כי הבייס של טראמפ כולל את רוב מצביעי הימין. פירוש הדבר שאם ירצה (והוא ירצה) הוא עשוי להמשיך להתסיס חמומי מח ולהמליך מלכים – וגם עשוי לזכות בפריימריז לנשיאות ל-2024. לכן מסוכן לעצבנו.

שנית, הנרטיב הכוזב עשוי לסייע להוציא לקלפיות את שמרני, דתיי וגזעני ג'ורג'יה – ובזאת לשמר את השליטה בסנאט. אם ההנהגה תנטוש את טראמפ, הבסיס שלו עשוי לנטוש אותם. אוי לאותה קטסטרופה!

הפחד מטראמפיזם הוא סביר מספיק, אבל הציניות הזו עשוי לנקום בציניקן: זה עשוי לדרבן את כל האחרים להצביע לדמוקרטים.

למרות שאמריקה היא מעצמה בירידה, היא עדיין מדינה חשובה ביותר, במיוחד לישראל. עם כל הכבוד (ויש כבוד) לעושרה ולעוצמתה המרשימה של ישראל, היא עדיין זקוקה לארצות הברית. ביידן לא יתמוך בכל מהלך של נתניהו אבל הוא חבר, רק בלי החלק הקרקסי.

אם ההנהגה תנטוש את טראמפ, הבייס שלו עשוי לנטוש אותם. אוי לאותה קטסטרופה! הפחד מטראמפיזם הוא סביר, אבל הציניות עשוי לנקום בציניקן: זה עשוי לדרבן את האחרים להצביע לדמוקרטים

כל ישראלי צריך לחגוג את סיומו של פרק אפל בתולדות אמריקה, ולקוות שהרפובליקאים יספגו מהלומה בג'ורג'יה. אולי כך יפסיקו לחבל במדינתם השסועה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,112 מילים

היועמ״ש לבג״ץ: הוציאו צו שמורה לממשלה למנות מפכ״ל משטרה

נתניהו: "אם כחול-לבן לא ישנו גישה, זה מוביל לבחירות" ● גנור: להקים ועדת חקירה ממלכתית לצוללות. חלק מנותני התצהירים לוועדה של גנץ היו איתי בקשר עסקי ● שטייניץ: "לעצור את הפתיחה המתוכננת במערכת החינוך" ● ליברמן: להחזיר את האוהדים למגרשים ● אדלשטיין: "כמויות רציניות של החיסון יגיעו במרץ-אפריל" ● נתניהו למקורביו: "תקציב 2021 לא יעבור השנה, יש למשוך זמן"

עוד 36 עדכונים

המעבר לעבודה מהבית עלול לגרום לחברות להעדיף עובדים מחו"ל

אהרן אהרן מסיים את תפקידו בתקופה מאתגרת לתעשיית ההייטק ● המעבר לעבודה מבית עלול לפגוע באקו-סיסטם, מספר הסטרטאפים הולך ויורד והגיוסים הראשוניים הופכים לקשים יותר ● אבל הוא אופטימי באשר להזדמנויות שנוצרו באמירויות ותולה תקוות בתחומי הביולוגיה: "הענף הזה עשוי להיות מנוע צמיחה עבור ההייטק הישראלי"

עוד 1,436 מילים

למקרה שפיספסת

אירה טולצ'ין אימרגליק, נובמבר 2020

סדרת הטלוויזיה "גמביט המלכה" החזירה את אירה טולצ'ין אימרגליק לילדותה בברית המועצות, כשהייתה שחקנית שחמט מצליחה בנבחרת העירונית ● בניגוד למתואר באגדה של נטפליקס, במציאות הבנות משחקות בקטגוריה נפרדת, הן לא מתמודדות מול אלוף עולם ורובן מגיעות לגיל שבו דורשים מהן לבחור בפסנתר, כי שח זה לגברים ● סיפור אישי וחשבון נפש - וגעגוע ללוח השחור-לבן

עוד 1,595 מילים

שלב נוסף בבניית הקואליציה נגד איראן

ביקורו החשאי של ראש הממשלה נתניהו בסעודיה נועד להדק את הברית בין ישראל למדינות המפרץ אל מול הסכנה האיראנית ולתאם מהלכים לקראת הממשל החדש בארה"ב. תהליך הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה מתקדם באיטיות ולא צפוייה פריצת דרך בקרוב נוכח עמדותיו של מלך סעודיה בנושא הפלסטיני.

ביקורו החשאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסעודיה ופגישתו המשולשת עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן ועם שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו בעיר ניום שבממלכה, ממשיכים להעסיק את אמצעי התקשורת בעולם הערבי.

ביקורו החשאי של רה"מ נתניהו בסעודיה ופגישתו המשולשת עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן ועם שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו בעיר ניום שבממלכה, ממשיכים להעסיק את אמצעי התקשורת בעולם הערבי

העולם הערבי לא קונה את ההכחשה הרפה של שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן באמצעות ציוץ בטוויטר לדבר הפגישה. שרים בישראל אישרו את קיום הפגישה והצנזורה הצבאית לא מנעה את פירסומה, כפי שהיה במקרים קודמים, וזה נותן לידיעה על עריכת המפגש המשולש אמינות גבוהה. זאת למרות שראש הממשלה נתניהו הסתייג קלות מהפרטים שפורסמו, מבלי לאשר או להכחיש את דבר התרחשותה.

מדובר בפגישה חשובה ביותר, סעודיה הינה מנהיגת העולם הסוני ומנהיגת המפרץ והעולם הערבי והאסלאמי עוקב בדריכות אחר מהלכיה, במיוחד כעת, לאחר שהתבררו תוצאות הבחירות בארה"ב.

כדאי להסתכל על הפגישה הזו בהיבט האזורי, תוך שימת דגש על הקונטקסט של האיום האיראני, יותר מאשר על חשיבותה בנושא הנורמליזציה עם ישראל.

לסעודיה יש אינטרסים ביטחוניים משותפים עם ישראל בכל הקשור לסכנה האיראנית. רק השבוע קיבלו הסעודים המחשה נוספת לסכנה המאיימת על ארצם מצדה של איראן.

המורדים החות'ים בתימן, שהינם שלוחה שיעית של איראן, שיגרו טיל בליסטי מסוג "קודס 2" לעבר מתקן נפט חשוב סעודי של חברת "אראמקו" בעיר ג'דה ושיתקו אותו.

הסעודים כבר חוו מתקפה רחבה יותר על מתקני הנפט של חברת "אראמקו" ב-14 בספטמבר 2019 באזור אלבקיק שגרמה להם נזק רב ושפגעה בכלכלת סעודיה.

מאחורי המתקפה עמדה איראן והיא בוצעה באמצעות מל"טים וטילים מדוייקים, השימוש הפעם בטיל הבליסטי מסוג "קודס 2" מדאיג מאוד את הסעודים ואת ישראל, מדובר בפיתוח של טיל מדוייק מתוצרת קוריאה או איראן שיש לו טווח של עד 1400 ק"מ והמורדים החות'ים בתימן כבר התרברבו בעבר כי הוא יכול לפגוע בעיר אילת.

לסעודיה יש אינטרסים ביטחוניים משותפים עם ישראל בכל הקשור לסכנה האיראנית. רק השבוע קיבלו הסעודים המחשה נוספת לסכנה המאיימת על ארצם מצדה של איראן

לכן, מדינות המפרץ ובראשן סעודיה נמצאות בסירה אחת עם ישראל בכל הקשור לסכנה מצדה של איראן שיש לה שאיפות התפשטות בכל המזרח התיכון ושאיפה להשיג נשק גרעיני מהר ככל האפשר במקביל לפרוייקט ייצור טילים בליסטיים ארוכי טווח שיכולים גם לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

לממשל טראמפ היה תפקיד חשוב מאוד בבלימת השאיפות המסוכנות של איראן. הנסיגה של ארה"ב מהסכם הגרעין והסנקציות הכבדות שהטיל עליה ממשל טראמפ היו מהלכים חשובים מאוד, אך נראה שהדבר עומד להשתנות מהותית נוכח בחירתו של ג'ו ביידן לנשיא הבא של ארה"ב.

ביקורו של שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו באזור, ולפני כן ביקורו אליוט אברהמס של השליח המיוחד לנושא איראן, נועדו להדק את הברית בין ארה"ב למדינות המפרץ ובראשן סעודיה וישראל מפני הסכנה האיראנית לפני שהנשיא טראמפ יעזוב את הבית הלבן בעוד כחודשיים.

על פי גורמים אמריקנים, ביקורו של מייק פומפיאו באזור נועד לייצר מציאות חדשה, שאותה נראה בשבועות הקרובים, כדי שיקשה על הנשיא הבא ג'ו ביידן לחזור להסכם הגרעין עם איראן ולהסיר מעליה את  הסנקציות. אחד הצעדים המתוכננים הוא הטלת סנקציות נוספות על איראן על ידי ממשל טראמפ בקרוב.

לכן, הפגישה המשולשת בין נתניהו, מוחמד בן סלמאן ופומפיאו היא חשובה ביותר לתיאום המהלכים האלה, ממשל טראמפ איננו רוצה להפתיע את בנות בריתו והוא מתאם עמן את המהלכים הגלויים והחשאיים בנושא האיראני.

בהיעדר הסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, הרי שיש עמדה מאוחדת לשתי המדינות בנושא הסכנה האיראנית. זהו נושא חשוב מאוד עבור שתי המדינות שכן האיום האיראני הינו איום קיומי על שתיהן.

המכנה המשותף של ישראל וסעודיה הוא הסכנה האיראנית והחשש מהממשל החדש של ג'ו ביידן בכל הקשור למדיניותו הפייסנית כלפי איראן.

המפרציות ובראשן סעודיה נמצאות בסירה אחת עם ישראל בנוגע לסכנה מצד איראן, ושאיפותיה להתפשט במזה"ת ולהשיג נשק גרעיני במהרה, במקבילייצור טילים בליסטיים ארוכי טווח שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים

סעודיה וישראל סבורות שמדיניות ג'ו ביידן היא נאיבית בכל הקשור לאיראן שתנצל אותה כדי להאדיר את כוחה. השעטה של איראן לעבר נשק גרעיני תאיץ את מרוץ החימוש במזרח התיכון ומדינות סוניות נוספות ירצו להתחמש בנשק גרעיני.

הנורמליזציה עם ישראל

עצם קיום הפגישה בין ראש הממשלה ליורש העצר מוחמד בן סלמאן בסעודיה והפרסום הנרחב בעקבותיה בכל רחבי המזרח התיכון מכין את דעת הקהל בעולם הערבי לקראת נורמליזציה מלאה בעתיד בין ישראל לסעודיה.

על פי גורמים מדיניים בירושלים, הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לבין יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן השבוע איננה הפגישה הראשונה ביניהם. הם כבר נפגשו בעבר. עצם הפגישה בסעודיה עצמה הינה שחיקה נוספת של מעמד יוזמת השלום הערבית, שהיא בעצם יוזמה סעודית שהפכה ליוזמה ערבית אחרי ועידת ביירות במרץ 2002.

הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה היא דבר מוגמר אחרי שנים רבות של תיאום חשאי ביניהן, מה שנותר הוא רק שאלת עיתוי ההכרזה על הסכם הנורמליזציה בין שתי המדינות, התהליך הזה עדיין לא הבשיל די הצורך.

המלך סלמאן עדיין מחזיק בעמדה המסורתית של תמיכה ביוזמת השלום הערבית, ובכך שנורמליזציה מלאה בין ארצו לבין ישראל יכולה להתקיים רק אחרי שתקום מדינה פלסטינית עצמאית ולאחר שימצא פתרון לבעיית הפליטים. הוא חושש למעמדה של סעודיה כמנהיגת העולם הסוני וכשומרת על המקומות הקדושים לאסלאם במכה ומדינה. החשש שלו הוא מהתגובות של העמים המוסלמים, פן יחרימו למשל את העליה לרגל השנתית למכה (חג') או את עליית הרגל הקטנה (עומרה).

עצם קיום הפגישה בין ראש הממשלה ליורש העצר מוחמד בן סלמאן בסעודיה והפרסום הנרחב בעקבותיה בכל רחבי המזרח התיכון מכין את דעת הקהל בעולם הערבי לקראת נורמליזציה מלאה בעתיד בין ישראל לסעודיה

מדינות מוסלמיות אחרות, כמו פקיסטן או טורקיה, נושפות בעורפה של סעודיה כדי לגזול ממנה את תפקיד מנהיגת העולם הסוני. לכן המלך סלמאן נוהג בזהירות רבה בנושא הנורמלזיציה.

לעומתו, בנו יורש העצר מגלה פתיחות רבה כלפי רעיון הנורמליזציה עם ישראל. הוא מוכן להשתחרר מכבלי יוזמת השלום הערבית והוא זה שהאיץ באיחוד האמירויות, בחריין וסודאן לחתום על הסכמי הנורמליזציה עם ישראל. זאת כדי לשנות את האווירה במזרח התיכון ולהכשיר אותה לקראת הצטרפותה של סעודיה לתהליך הזה בעתיד. הוא גם זה שפתח את המרחב האווירי הסעודי לטיסות ישראליות, וניסה לקדם מאחורי הקלעים מול הרש"פ וירדן את תוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ, כולל מציאת פיתרון למחלוקת בנושא מעמדה של ירושלים.

חשוב מאוד להרגיל את דעת הקהל הערבית והמוסלמית לתהליך הנורמליזציה, ולנתץ את המחסום הפסיכולוגי ואת חומת הדעות הקדומות שמערכת ההסתה הערבית בנתה במשך עשרות שנים נגד ישראל.

הרש"פ עצמה עשתה בלי משים צעד בכיוון הזה, כשחידשה לפני כמה ימים את הקשרים האזרחיים והביטחוניים עם ישראל.

ראש הממשלה נתניהו יבקר בקרוב בבחריין. משלחת ישראלית ביקרה בתחילת השבוע בסודאן, וצריך להרגיל את מדינות ערב ואת הרש"פ כי מדובר בתהליך טבעי לטובת השגת שלום כולל במזה"ת.

ביקור נתניהו בסעודיה היה צעד חשוב בכיוון הזה אך הדרך לנורמליזציה עם סעודיה עדיין ארוכה. לפחות כל עוד המלך סלמאן עדיין בשלטון.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,072 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המפתח להבנת פרשת המניות: שנאת הפסדים, לא הגדלת רווחים

היועמ"ש סבור שאי אפשר לצאת מהנחה שבן דודו של ראש הממשלה, נתן מיליקובסקי, הרוויח באופן ישיר מעסקאות כלי השייט והצוללות, באמצעות חברת גראפטק שבבעלותו ● בתנועה לאיכות השלטון חולקים על מנדלבליט - אבל מפספסים את המוטיבציה העיקרית: עצם הגדלת היקפי הרכש של ישראל מטיסנקרופ תרמה להישרדותה של גראפטק כספקית של הענקית הגרמנית ● פרשנות

עוד 1,086 מילים

גם בג"ץ הוא "נציג העם" ותפקידו לשמור על זכויותינו מול השלטון

לישראל אין חוקה. במקום זה יש לה תחליף דהוי - חוקי יסוד, שנכון לחזון משנת 1950, אמורים היו להצטרף פרקים-פרקים לכדי חוקה שלמה ● אין היום מומחה חוקתי אחד שמאמין שזה יקרה ● וזה מצב גרוע מאוד עבור האזרחים: דבר לא מגן עליהם מפני שלטון דורסני ● יובל יועז נכנס לוויכוח סביב סמכויות בג"ץ לפסול חוקי יסוד

עוד 1,422 מילים ו-1 תגובות

"אמרתי לקבינט: נבדוק את כולם והתחלואה תרד. הם לא ענו"

פרופ' ערן סגל, אחד המומחים המוערכים בישראל בנושא הקורונה, הציג לממשלה תוכנית לביצוע בדיקות קורונה לכל האזרחים, מה שיאפשר לזהות את כל הנדבקים בבת אחת ולבטל את כל המגבלות על המשק ● הוא לא קיבל תשובה ● מבצע כזה שנערך בסלובקיה הוריד את התחלואה ב-90% ● מדינות נוספות באירופה בדרך למבצע דומה ● אבל משרד הבריאות גורר רגליים והממשלה מתעלמת מההמלצות

עוד 2,367 מילים

ראיון העבודה מתה. מרב מיכאלי נלחמת להחיות אותה

ח"כים לשעבר סבורים שמפלגת העבודה לא מעניינת ושסיכוייה להשתקם אפסיים ● אבל מרב מיכאלי מתעקשת שניתן להציל את המפלגה ומציבה שלושה יעדים שיאפשרו לה לחזור להנהגת המדינה: היחלצות מהממשלה, הדחת פרץ, ומשיכת מועמדים אטרקטיביים ● "במחנה שלנו יש התמכרות חמורה לייאוש, וזאת אחת הסיבות שבגללן אנחנו שוב ושוב מפסידות ומפסידים"

עוד 3,020 מילים ו-1 תגובות

דיווח: הפרויקטור מזהיר בשיחה פנימית מפני "לחצים עצומים" על השרים לפתוח את המשק

רפי פרץ: אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות - הציונות הדתית לא תהיה שם ● הנגבי: נקדם הסדרת מאחזים לא מאושרים ● מפקד חיל הים לשעבר, שמכהן בוועדת הבדיקה לצוללות, קיים קשרים עסקיים עם מיקי גנור ● שר האוצר יציג לנתניהו את עיקרי התקציב ל-2021 בשבוע הבא ● גנץ דורש להביא להצבעה את העלאת הקנסות על הפרת ההנחיות ● השר לשעבר יעקב אדרי חשוד באונס

עוד 57 עדכונים

בהשראת נתניהו ובעידודו, דרעי סוגר חשבון עם גנץ

אריה דרעי החליט להתהפך על גנץ ● יו"ר ש"ס, שהתחייב לשמור על יציבות הממשלה ועל קיומה של הרוטציה, כינס שלשום באופן חריג מסיבת עיתונאים בה השתלח בגנץ ושרף את כל הגשרים שבנה עם כחול-לבן - כולל מערכת היחסים המיוחדת עם גבי אשכנזי ● לדרעי יש מספיק סיבות לשיטתו כדי לרצות להתנקם ביו"ר כחול-לבן - אבל את הטקסט, ההרשאה והעידוד הוא קיבל מראש הממשלה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 622 מילים ו-2 תגובות

תגובת המשיבים "לא יכול להיות שבג"ץ יסמיך את עצמו להיות הפוסק האחרון"

שאלת סמכותו של בג"ץ לפסול חוק יסוד כגון חוק הלאום או ממשלת החילופים הפכה לאחת המחלוקות המרכזיות במאבק על שלטון החוק ● בעוד שהמחנה האקטיביסטי טוען כי בג"ץ שואב את סמכותו לפסול חוק יסוד מתפקידו כ"מגן החוקה", ד"ר אביעד בקשי מזהיר מפני הפיכת בית המשפט ל"מלך אבסולוטי" ● ואילו ד"ר הלל סומר צופה שבג"ץ יתחמק מהכרעה, בזמן שהבחירות מעבר לפינה

עוד 2,763 מילים

מתקן ביוגז שהופך שאריות מזון לגז בישול הותקן לראשונה בבית דירות

למרגלות בניין בטירת הכרמל הוצב מתקן ביוגז ראשון בארץ (ואולי גם בעולם) הפועל בבית דירות משותף ● הדיירים משליכים לתוך מיכל אטום שאריות מזון והבקטריות מסתערות עליהן והופכות אותן לגז בישול ● השימוש בביוגז יחסוך לתושבים כסף על חשבונות גז, הרשות המקומית יחסכו הוצאות על פינוי אשפה - והסביבה תרוויח אנרגיה נקייה

עוד 654 מילים

פחד מוות בדרך לבית הספר

בדיקת זמן ישראל ב-65% מבתי הספר נמצאו ליקויי בטיחות בדרכים במשך שנתיים רצוף ● בכניסה למוסדות חינוך רבים אין מדרכות, והתלמידים נאלצים לרדת לכביש או להסתובב בין רכבים ● משמרות זה"ב לא מתקיימות יותר בגלל הקורונה ● תקציב הרלב"ד קוצץ דרמטית, וסמכויות הפיקוח והאכיפה נלקחו ממנה ● בדיקת זמן ישראל מעלה: הדרך לבית הספר הפכה לסכנת חיים עבור הילדים, ואיש לא מטפל בזה

עוד 1,604 מילים

גנץ: "אם התקציב לא יעבור ב-23 בדצמבר נפזר את הכנסת"

שלב ההוכחות במשפט נתניהו נדחה לפברואר ● לפיד על אשכנזי וגנץ: "אולי נתניהו נהנה להשפיל אותם" ● בג״ץ ידון שוב במצפה כרמים ● מנכ״ל משרד הבריאות: "חושש לגורלנו" ● לראשונה הוגש כתב אישום נגד מפגינים נגד נתניהו ● נשיאת העליון: הממשלה בהפרה של חוק יסוד התקציב ● מקורבי סטרשנוב: אין בסיס לטענות נתניהו נגדו

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה