ריק דבלין
"אקסטזי ויום כיפור הולכים מצוין ביחד"

הטריפ של חייו

ראיון

בשנה הבאה צפוי ה-FDA לאשר שימוש רפואי ב-MDMA לטיפול בנפגעי פוסט טראומה ● זאת, אחרי שתוצאות שלב 3 בניסוי הנערך בחלקו בישראל הראו כי החומר הפעיל באקסטזי יעיל באופן מובהק בטיפול במגוון הפרעות נפשיות ● המדובר בהישג אישי של ריק דבלין, שהקדיש מעל 40 שנה לחקר סמי הזייה ● "עברנו עשורים של תעמולה ופחד. אבל מדיקליזציה מובילה ללגליזציה"

כשריק דבלין היה בתחילת שנות העשרים לחייו, הוא חלם שהוא נלקח אחורה בזמן כדי לחזות בהימלטותו של ניצול שואה מהנאצים בעור שיניו.

בחלומו הוא הגיע למזרח אירופה וראה אלפי יהודים רוכנים בשורה על שפת קבר אחים, לפני שפלוגת הירי פתחה באש והגופות נפלו לאדמה. אותו ניצול שרד שלושה ימים מתחת לאדמה ואז הגיח החוצה וברח אל היער, שם הוא הסתתר עד סוף המלחמה.

לאחר מכן הניצול סיפר לדבלין כי שרד את הזוועה רק כדי להעביר לו את המסר שעליו להקדיש את חייו לקידום השימוש בסמי הזייה כתרופה לחוליים אנושיים וכפוליסת ביטוח נגד שואה נוספת. ואז הוא מת.

דבלין אימץ את ההצעה אל לבו. במשך רוב ארבעת העשורים שלאחר מכן הוא ניהל מאבק, לרוב מתסכל, כדי לגרום לרשויות בריאות הציבור להכיר בערכם של סמים פסיכדליים, אותם חומרים משני תודעה שהיו נפוצים בשנות ה-60 והפכו מאז מקור לפחד ולמשיכה כאחד.

"תמיד הרגשתי שהתגובה הראויה לשואה היא לעזור לאנשים להבין את האנושיות המשותפת לכולנו", אומר דבלין. "ושיש הרבה דרכים לעשות את זה, וחוויות מיסטיות פסיכדליות הן אחת הדרכים. אז הרגשתי שמה שאני עושה זה לנסות למנוע שואה נוספת, ושזאת המוטיבציה הכי עמוקה מאחורי זה".

ריק דבלין (צילום: AP Photo/Gregory Bull)
ריק דבלין (צילום: AP Photo/Gregory Bull)

בארצות הברית, המחקר על אותם כימיקלים נאסר מאז שנות ה-60, היות שעל פי שיפוטה של הממשלה, אין להם כל ערך רפואי ידוע וקיים סיכון גבוה לשימוש לרעה בהם. אבל גוף הולך וגדל של מחקר מעיד על יעילותם בטיפול במגוון הפרעות נפשיות שנמצאו עמידות לטיפולים אחרים, בכלל זאת הפרעת דחק פוסט-טראומתית, התמכרות, דיכאון וחרדה.

מחקרים שנערכים כעת באוניברסיטת ג'ון הופקינס ובאוניברסיטת ניו יורק בוחנים גם אם סמי הזייה ניתנים לשימוש לטווח רחב יותר של מטרות, בכלל זאת מחקר הבודק אם הם יכולים להשרות חוויות רוחניות בקרב אנשי דת.

גוף הולך וגדל של מחקר מעיד על יעילותם של חומרים פסיכדליים בטיפול במגוון הפרעות נפשיות שנמצאו עמידות לטיפולים אחרים, בכלל זאת הפרעת דחק פוסט-טראומתית, התמכרות, דיכאון וחרדה

דבלין מימן חלק מהמחקר הזה כמייסד ההתאחדות הרב-תחומית למחקרים פסיכדליים, ארגון ללא מטרות רווח שהוא מנהל מביתו בפרברי בוסטון. לאחר שנים של מאמצים וגיוס כספים בהיקף של 100 מיליון דולר, הוא נמצא כעת על סף ניצחון גדול.

בסוף אוקטובר, דבלין קיבל תוצאות מקדימות משלב 3 של מחקר שמימנה ההתאחדות שלו על השפעותיו של MDMA – שמוכר יותר כסם המסיבות אקסטזי – על הפרעת דחק פוסט-טראומתית (PTSD).

שלב 3 של ניסויים הוא בדרך כלל המשוכה האחרונה לפני שמינהל המזון והתרופות האמריקאי מאשר תרופה לשימוש הציבור הרחב. אותן תוצאות מקדימות מראות כי MDMA עובר את סף המובהקות הסטטיסטית שקבע מינהל המזון והתרופות לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומתית.

מאמר מדעי רשמי מתוכנן להתפרסם בשנה הבאה, ודבלין צופה שבסופו של דבר הממשל יאשר שימוש על פי מרשם. אם כן, זו תהיה הפעם הראשונה שהממשל הפדרלי יאשר אי פעם שימוש בחומרים פסיכדליים לתמיכה בהפרעות נפשיות.

"זה מספק מאוד, מפני שזה היה משהו שלמעשה הקדשתי לו את 48 השנים האחרונות", אומר דבלין בריאיון איתו. "זה היה פשוט אקסטטי, אפשר לומר".

לגליזציה של MDMA רפואי תהיה שיאו של מסע שדבלין מזהה את תחילתו בבר המצווה שלו.

דבלין, שנולד בשיקגו ב-1953, גדל ביישוב הפרברי סקוקי, שהיו בו רוב יהודי ומספר רב של ניצולי שואה. מאוחר יותר המשפחה עברה לווינטקה, פרבר עשיר שבו היא התגוררה בבית שתכנן תלמיד של האדריכל פרנק לויד רייט ושבמרכזו צמח עץ. אביו, מורטון, היה רופא ילדים, ואמו, ארלין, מורה בבית ספר.

"בילדותי חשבתי שכל העולם הוא יהודי", אומר דבלין. "זה היה החינוך שלי. כל ההורים של החברים שלי היו יהודים. השכנים כולם היו יהודים. הלכנו לבית הכנסת. אתה ילד קטן, אתה חושב שהעולם שלך הוא כל היקום".

אף על פי שמשפחתו הגיעה לארצות הברית לפני המלחמה, השואה הטילה צל כבד על דמיונות הילדות של דבלין. השנאה הלא רציונלית, ההתייחסות לבני מיעוטים כאל "אחרים" וההשלכות הקטלניות שעשויות להיות לכך עוררו בו אימה. סמי הזייה הציעו לו דרך להפוך את הפחד הזה למשהו מועיל.

הם גם הראו לו דרך להפיח רוח חיים בעולמו הפנימי באופן שהיהדות כשלה מלעשות, עובדה שהתבהרה לו בצורה דרמטית כששכב במיטה בבוקר שלאחר בר המצווה שלו והתאכזב לגלות שדבר לא השתנה. טקס המעבר הזה, שעוברים נערים יהודים מזה מאות שנים, כשל מלהפוך אותו לגבר.

בר המצווה של ריק דבלין (צילום: באדיבות המצולם)
בר המצווה של ריק דבלין (צילום: באדיבות המצולם)

"פשוט הרגשתי שהבר מצווה שלי היה טקס מעבר מאכזב ביותר, שלא הביא להתעוררות ברמה שחשבתי שאני אמור להרגיש, שהייתי צמא לה", הוא אומר. "אז ארבע שנים אחר כך, כשהתחלתי לקחת LSD, הרגשתי כאילו, זה מה שהבר מצווה שלי היה אמור לעשות. זה מעורר אותי ברמות קיומיות, רוחניות, רגשיות, שבאמת יכולות לחולל טקס מעבר, שזה מה שהיה חסר לי".

דבלין נרשם לניו קולג' בסרסוטה, פלורידה, שהיה אז בית ספר ניסויי. הוא זוכר את הלימודים שם כהילולה של ארבע שנים, שבה הסטודנטים התבטלו לצד הבריכה בעירום במשך היום ורקדו כל הלילה בהשפעת סמים. לקח לו 16 שנים לסיים את התואר.

הוא התנסה לראשונה ב-LSD בשנת הלימודים הראשונה שלו. אף על פי שלא זכה לחוויה המיסטית המלאה שרבים מדווחים עליה תחת השפעת הסם, זה הספיק כדי לשכנע אותו שלחומר הכימי הזה, שסונתז במעבדה שוויצרית ב-1938, יש פוטנציאל עצום לשינוי בני אדם.

"מה שעשו לי עשרת הטריפים הראשונים של LSD, הייתי אומר, זה שהם חיברו אותי לרגשות שלי וגם עזרו לי לחשוב יותר על האנרגיה הפנימית הזאת וגם על התזכורות האלה לקשר עם ההיסטוריה של האבולוציה, עם אנשים אחרים, עם הטבע", הוא אומר.

המבנה הכימי של חומרים פסיכדליים נפוצים (צילום: iStock)
המבנה הכימי של חומרים פסיכדליים נפוצים (צילום: iStock)

באותו הזמן, קהילה של חסידי סמים פסיכדליים, שפעלה במחתרת בגלל איסור הממשל על מחקר ב-LSD, פיתחה בסתר שיטות לרתום את כוחו של הסם לריפוי נפשי ולצמיחה רוחנית. דבלין הצטרף לחבורה הזאת, שכללה את ד"ר סטניסלב גרוף, הפסיכיאטר הצ'כי שאחראי לכמה מהמחקרים הראשונים שנערכו על LSD.

בזמן שדבלין ניסה להגשים את השאיפה שלו להפוך למטפל בסמי הזייה, הוא נטל על עצמו כמה פרויקטים בפלורידה, בהם בניית מגרש כדוריד לקולג' והקמה של חברת בנייה. בסרסוטה הוא התגורר בבית מלא דמיון שבנה בעצמו מעץ ארז כמקום לטריפים, עם חדר עיסויים, תקרה בגובה שישה מטרים, חלונות ויטראז', רצפה מחלוקי נחל – אבל בלי טלוויזיה.

"טלוויזיה", אמר דבלין לעיתון מיאמי הראלד ב-1985, "גורמת נזק מוחי".

באמצע שנות ה-80 דבלין נודע בארצות הברית כמיסיונר של MDMA, שעלה אז לתודעה הציבורית כסם מועדונים אופנתי. באותה תקופה, בעידודו של בכיר באו"ם שחלק איתו את אמונתו כי התעוררות רוחנית עולמית היא המפתח לשלום עולמי, דבלין שלח דוגמית של MDMA לרב זלמן שחטר-שלומי, רב העידן החדש ואבי התנועה להתחדשות יהודית.

הרב זלמן שחטר-שלומי (צילום: Daniel Sieradski)
הרב זלמן שחטר-שלומי (צילום: Daniel Sieradski)

שחטר-שלומי היה ידוע כמי שמתעניין בחומרים פסיכדליים; בשנות ה-60 הוא התנסה ב-LSD עם הפסיכולוג והחוקר מהרווארד טימותי לירי, ודיווח לעמיתיו על החוויה. מאוחר יותר הוא אמר לוושינגטון פוסט, בעילום שם, ש-MDMA היה עונג דומה לשבת. דבלין ביקר בבית הכנסת של שחטר-שלומי בפילדלפיה כמה שנים מאוחר יותר, שם הוא השתתף בתפילת יום כיפור תחת השפעת MDMA.

"זה היה מדהים", אומר דבלין. "זה ממש פתח לי את הלב. MDMA ויום כיפור הולכים מצוין ביחד".

דבלין הקים את ההתאחדות הרב-תחומית למחקרים פסיכדליים ב-1986, שנה לאחר שהמנהל לאכיפת הסמים בארצות הברית הכריז על MDMA כחומר נרקוטי בקטגוריה 1, הסיווג המחמיר ביותר של הממשל.

דבלין ביקר בבית הכנסת והשתתף בתפילת יום כיפור תחת השפעת MDMA. "זה היה מדהים", הוא אומר. "זה ממש פתח לי את הלב. MDMA ויום כיפור הולכים מצוין ביחד"

במשך רוב שלושת העשורים הבאים, דבלין ניהל מה שנראה אז כמאבק אבוד לפתוח דלת למחקר על חומרים פסיכדליים, ואפילו סיים תואר דוקטור בבית הספר לממשל על שם קנדי בהרווארד כדי לרכוש את הכישורים להתעמת עם הבירוקרטיה הפדרלית.

הוא מצא קרקע פורייה במיוחד למאמצים האלה בישראל, שבה יש לו קשרים משפחתיים רחבים, ובה עשורים של מלחמות וטרור הפכו את הפרעת הדחק הפוסט-טראומתית לעניין דוחק של בריאות הציבור (ביתם של סביו הגדולים הוא סימן נוף מוכר בתל אביב, המשמש היום כביתה של קרן הישג).

בית קרן הישג בשדרות רוטשילד בתל אביב (צילום: פיקר אדריכלים)
בית קרן הישג בשדרות רוטשילד בתל אביב (צילום: פיקר אדריכלים)

ב-1999 ההתאחדות הרב-תחומית למחקרים פסיכדליים ערכה כנס ליד ים המלח, בניסיון לגרום לגופי רגולציה בארץ לאשר מחקר על MDMA לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומתית. אחד הנוכחים בכנס היה רפאל משולם, הכימאי הישראלי האגדי שמוכר בעיקר בזכות זיהוי ה-THC, החומר הפעיל במריחואנה.

מאוחר יותר ישראל הפכה למדינה הראשונה בעולם שאישרה תוכנית לטיפול חמלה בפסיכותרפיה נתמכת MDMA לסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומתית (ארצות הברית הלכה בעקבותיה כמה חודשים לאחר מכן), וסיפקה אמצעים למחקר ב-MDMA, בשווי של כ-500 אלף דולר, שאושרו בפברואר 2019. ישראל היא כעת אחת מבין שלוש מדינות בלבד שמתקיימים בהן ניסויים בשלב 3 בטיפול ב-MDMA (השתיים האחרות הן ארצות הברית וקנדה).

דבלין מסרב לספק פרטים על התוצאות המקדימות של שלב 3 של הניסוי, שמתוכננות להיחשף במאמר רשמי. אבל על פי התוצאות המקדימות משלב 2 של הניסוי, שבוצע בחלקו בישראל, מתוך 107 מטופלים שסבלו מהפרעת דחק פוסט-טראומתית במשך כמעט 18 שנים בממוצע, 68% לא דיווחו על תסמינים שנה לאחר טיפול נתמך ב-MDMA – שיעור הצלחה יוצא מן הכלל.

מתוך 107 מטופלים שסבלו מהפרעת דחק פוסט-טראומתית במשך כמעט 18 שנים בממוצע, 68% לא דיווחו על תסמינים שנה לאחר טיפול נתמך ב-MDMA – שיעור הצלחה יוצא מן הכלל

התוצאות הללו הובילו את מינהל המזון והתרופות האמריקאי להכריז ב-2017 על MDMA כ"טיפול המהווה פריצת דרך" ולתת אור ירוק לשלב 3 של הניסוי, שהחל בשנה שלאחר מכן.

"אני חושבת שמה שקורה עם MDMA הוא שבגלל הפרופיל הפרמקולוגי שלו – דופמין, סרוטונין ואוקסיטוצין מוגברים – הוא יוצר תחושת רווחה", אומרת קרן צרפתי, פסיכולוגית שמנהלת את הפרויקטים של ההתאחדות הרב-תחומית למחקרים פסיכדליים בישראל.

ד"ר קרן צרפתי
ד"ר קרן צרפתי

"המטופל נהיה מוֻוסת ומקבל חוויה נהדרת של ביטחון. ומהמקום הזה, הוא יכול להסתכל על הטראומה שהוא חווה ולהיות איתה. ואז אנחנו יכולים לעזור לו לעבד אותה".

התוצאות של שלב 3 מגיעות לסביבה שרק לאחרונה נפתחה לקבל את החומרים הכימיים האלה, שזמן רב יוחסו להם תכונות שליליות ככלים של תרבות הנגד.

באוניברסיטת ג'ון הופקינס, יחידת מחקר פסיכדלי פרסמה מעל 50 מאמרי ביקורת עמיתים הבוחנים לא רק את פוטנציאל הטיפול בהפרעות באמצעות חומרים פסיכדליים, אלא גם את השפעתם על אנשים בריאים. משקיעים נוהרים אל תעשיית החומרים הפסיכדליים הרפואיים המתפתחת, בציפייה לתנופה דומה לזו שליוותה את עליית המריחואנה הרפואית לפני עשור.

בית הספר לתיאולוגיה בהרווארד מארח כרגע סדרת הרצאות על חומרים פסיכדליים ועתידה של הדת. ומוקדם יותר החודש, אורגון הפכה למדינה הראשונה המתירה בחוק שימוש בפסילוציבין, החומר האקטיבי בפטריות הזייה, במסגרת טיפול. ספרו של מייקל פולאן מ-2018, "איך לשנות את דעתך", שסקר את התחום הזה, הגיע לראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

דבלין כמובן נרגש לנוכח התזוזה הזאת ברוח הזמן, שהיה לו חלק לא מבוטל ביצירתה. אבל בשונה מתומכים רבים אחרים במחקר על סמים אסורים לשעבר, דבלין אומר בגלוי כי מטרתו הסופית היא לגליזציה רחבה.

בעיניו, התרחיש האידיאלי הוא משטר של לגליזציה ברישיון, שלפיו הזכות להשתמש בחומרים פסיכדליים דומה לנהיגה במכונית: לאחר נטילת הסם תחת פיקוח, המשתמשים יקבלו רישיון לשימוש, שיוכל להישלל מהם בעקבות התנהגות לא נאותה.

דבלין צופה כי מערכת כזו תוכל להפוך למציאות עד 2035, בתום כעשור של שימוש טיפולי מפוקח שיכיר לציבור את ערכם של הכימיקלים האלה. בעולם האידיאלי של דבלין, המערכת גם תאפשר להורים לקבל החלטות אישיות בנוגע למתן חומרים פסיכדליים לילדיהם.

"אני חושב שחומרים פסיכדליים הם נהדרים לטקסי מעבר", אומר דבלין. "אני חושב שכשאתה בן 12 או 13, אתה מוכן לנסות להבין את המקום שלך בעולם. אז אני חושב שיהיו לנו חגיגות בר ובת מצווה פסיכדליות".

הרב זק קמנץ, המייסד והמנכ"ל של שפע, ארגון חדש המקדם טיפולים פסיכדליים בקהילה היהודית, אומר כי המטרות התאומות של דבלין, לרפא את פצעי זוועות העבר ולהחדיר משמעות עמוקה יותר בחיים העכשוויים, הן הד לשאלה שהעלה הרב דוד הרטמן במאמרו המכונן מ-1982, "אושוויץ או סיני".

"ריק אולי לא חושב על עצמו כעל תיאולוג יהודי, ואולי הוא לא כזה", אומר קמנץ. "אבל הוא נמצא בעמדה של ניסוח השאלה מחדש: האם סדר היום היהודי לאלף השנים הבאות הולך להיות הכאב והטראומה של אושוויץ, או האם אנחנו הולכים להטיל עוגן ולחזור לרגע שתמיד היה הרגע, רגע ההתגלות בהר סיני? האם אנחנו רוצים להגיע למשהו נשגב, שנמצא בתוך התודעה והלב האנושיים? עבור ריק ועבורי זה אפשרי לחלוטין באמצעות טיפול פסיכדלי".

"האם סדר היום היהודי לאלף השנים הבאות הולך להיות הכאב והטראומה של אושוויץ, או האם אנחנו הולכים להטיל עוגן ולחזור לרגע שתמיד היה הרגע, רגע ההתגלות בהר סיני?"

רעיונות כאלה, ומאמציו חסרי הפחד של דבלין לקדם אותם, לא תמיד חיבבו אותו על חוקרי חומרים פסיכדליים, שביקשו לרתום לצדם מוסדות הנרתעים מסיכון ולהציג את עבודתם כגישה מבוססת מדעית לטיפול בהפרעות עיקשות – ולא כסוס טרויאני במלחמות התרבות. לאוזניים מסוימות, הרטוריקה של דבלין על מניעת רצח עם והארת האנושות באמצעות שימוש נרחב מזכירה את לירי, הפרופסור מהרווארד שפוטר ב-1963 בעקבות הפצה לא מבוקרת של LSD.

ריק דבלין בביתו בבוסטון, אוקטובר 2020 (צילום: בן האריס/JTA)
ריק דבלין בביתו בבוסטון, אוקטובר 2020 (צילום: בן האריס/JTA)

אבל הצלחתו של דבלין בהבאת המאבק לטיפול ב-MDMA אל סף הגשמה אולי סייעה בהשתקת המתנגדים, שהזהירו כי ללגליזציה רחבה עשויות להיות השלכות שליליות, כמו אלו שהרסו בסופו של דבר את מחקרו המוקדם של לירי. לפחות נכון לעכשיו, החששות הללו נראים חסרי בסיס.

"אני זכאי לחלוטין", אומר דבלין ומחייך חיוך רחב.

"מדיקליזציה מובילה ללגליזציה, מכיוון שיש לך פחד ומידע שגוי, ואנשים חושבים שמנה אחת, נזק מוחי, השלכות תפקודיות, התמכרות, תתרחק מזה", הוא מוסיף. "אלה פשוט עשורים על עשורים על עשורים של תעמולה ופחד. ואיך מתגברים על זה? כאן נכנסת המדיקליזציה. אם אתה יכול להראות שהתועלות גוברות על הסיכונים, זה גורם לאנשים להתחיל לחשוב".

עוד 1,986 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות מהשבוע שעבר, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער

בגין: "להפסיק את ההתקפות החריפות והגסות, נגד המוסדות הממלכתיים, להחליף את השלטון" ● הליכוד: "סער יכול לצרף את מי שהוא רוצה, רונאלדו, קרדישיאן, אין לו ממשלה בלי לפיד והשמאל" ● הפרקליטות דוחה בקשת נתניהו לדחיית משפטו: "מופרכת וסוטה מהחוק" ● יאיר גולן: "הסכם גרעין של ביידן ישמור על בטחון ישראל" ● משרד החינוך יצא בשורת הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות ● פוגלמן: "לא לפרסם סקרים בשיטות לא מוכרות"

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

על חיסונים ופוליטיקת זהויות

לצד המילים הטובות שנכתבו, ובצדק, על פרויקט החיסונים של ישראל, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות רבות.

לצד המילים הטובות על פרויקט החיסונים הישראלי, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות

זה התחיל בפרסום מטריד אודות נתוני החיסונים לקורונה במנה הראשונה: ככל שאתה משתייך לקבוצה בעלות מדד סוציו-אקונומי גבוה יותר, כך גדל דרמטית הסיכוי שלך להתחסן, וזאת ביחס הפוך לאזרחיות ואזרחים המשתייכים לאשכול נמוך יותר. וכל זה על רקע נתוני התחלואה המעלים תמונת מצב הפוכה לגמרי ולפיה שיעורי התחלואה גבוהים מצויים בעיקר ביישובים המשתייכים לאשכול תחתון., במילים אחרות ופחות מכובסות: עניים מחוסנים פי כמה פחות מעשירים.

זה המשיך בהחלטתו של השר לביטחון הפנים – ובניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – שלא לאפשר לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך שהוא מעמיד בסכנה את חייהם של אסירים בקבוצות סיכון. השר אוחנה מעדיף להתעלם, כנראה, מהרעיון שעונשי מאסר אמנם שוללים חירות אך בשום אופן אינם פוגעים בזכות לבריאות. מעניין מה חושב על ההחלטה הזאת שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר אריה דרעי, להזכירכם, שותפו הקבוע והאוהד של הבוס של אוחנה.

ואז התבשרנו על החלטה אומללה נוספת של משרד הבריאות בנוגע לסדרי העדיפויות במתן החיסונים לעובדי בתי החולים. ע"פ ההחלטה, הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ועובדי המנהלה ואף דוברי בתי החולים יחוסנו מיד, יחד איתם יחוסנו שאר העובדים במחלוקות הקורונה, וזה מצוין. אך יתר עובדי הקבלן של בתי החולים לא זכאים כרגע להתחסן. וכך, בהחלטה שערורייתית ובלתי מתקבלת אחת, הופך שם המבצע "נותנים כתף"- לבדיחה עלובה ולא מצחיקה.

מעבר לציפייה מצוות הרופאים והרפואה לסרב להחלטה נוראית ולא הוגנת שכזאת, זועקת לשמיים ההבנה, כי בעיניהם של מקבלי ההחלטות, מדינת ישראל מחולקת לשווים יותר ושווים פחות, הרבה פחות.

עצם ראיית עובדי הקבלן כעובדים שקופים ותו לא, עבדים מודרניים, שגם בימי שיגרה לא זוכים ליותר ממינימום יחס ושכר, מעוררת חלחלה ותחושת גועל עצומה. אך לא פחות היא מעוררת שאלות לגבי רמת ההבנה של מקבלי ההחלטות במלחמה בנגיף – על, ובכן, היכולות של הנגיף עצמו.

זה המשיך בהחלטת השר לביטחון הפנים – בניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – לא לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך סיכון חייהם. מעניין מה חושב על זה שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר דרעי

כי מבחינת ההיגיון הפשוט, הקורונה כבר לימדה אותנו שיעור חשוב: היא איננה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגותו של הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה הזאת, להותיר עובדי בית חולים ללא חיסון, מה שמסכן בוודאות את חיי החולים, ובייחוד את אלה שעדיין לא חוסנו ואת שאר הצוותים הרפואיים?

הרי גם אם נניח את נושא המוסריות בצד, מדובר בלוגיקה בסיסית: מדובר בעובדים השוהים שעות ארוכות בבתי החולים, באים במגע עם חולים, גם אם אינם עובדים במחלקות קורונה. כשהם ייפגשו עם יתר העובדים הקבועים שהתמזל מעמדם וחוסנו, או עם הציוד הרפואי, או עם החולים שלא התחסנו או שאינם יכולים להתחסן מסיבות שונות, מה הועילו "חכמים" בתקנתם?

מקרים כאלו הינם מיקרוקוסמוס למה שבעיני ליברטאנים נתפס כעניין של בחירה ומקדש את חירות האדם. בסופו של דבר, בעיניהם, זה הכול עניין של יחסי עובד ומעביד ותו לא. אבל האמת היא שמדובר בהיררכיה מעמדית ברורה.

בסוף, מדובר בפוליטיקת זהויות ידועה, הרואה הבדל בין אדם לאדם גם בשיאה של מגיפה עולמית. הניאו-ליברלים מאמינים בחשיבות ההון לפני האדם, מרגישים בנוח לתעדף מתן חיסונים לישובים מבוססים עם אחוזי תחלואה אפסיים על חשבון כאלה שנולדו ביישוב הלא נכון, עם תחלואה גבוהה, למגזר הלא נכון, והמועסק, בד"כ, בתנאי עבדות של קבלן.

זה יכול להיות עובד ניקיון שלוקח חלק פעיל במלחמה הזו ושתפקידו למנוע זיהומים במקומות הכי רגישים לכך, וזה יכול להיות מאבטחים שעובדים שעות רבות מאוד תמורת מעט מאוד כסף בשמירה על כולנו. זה יכול להיות גם ההורים, הסבים והסבתות שלנו, תושבי ותושבות הפריפריה הגאוגרפית והמעמדית. זה הקופאיות, נהגי אוטובוס, עובדי רווחה (שלא נספרים כבר שנים). וזה גם הסרת האחריות על חיסונם של תושבי עזה והגדה, על כל ההשלכות שבדבר.

הקורונה לימדה אותנו שאינה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגות הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה להותיר חלק מעובדי בתי החולים ללא חיסון?

מה שמשותף לכל אלה, לכל המקרים האלה – היא ההבנה הפשוטה שההגנה עליהם, היא בסופו של דבר הגנה על כולנו.

והנה לכם, על רגל אחת, על מה שבאמת צריכות להיות הבחירות האלה.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 685 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה