הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה טרומית

נתניהו: "גנץ צריך לעצור את ההידרדרות לבחירות"; גנץ: "האחריות עליך ורק עליך"

לפיד: "נתניהו שבר את שיאי הציניות. האיש כל היום מתעסק בהסתה, ואז הגיע בערב לטלוויזיה ודיבר נגד הסתה" ● סקר: מפלגה בראשות איזנקוט, חולדאי ולבני מקבלת 15 מנדטים ● חברי רע"ם נעדרו מההצבעה על הקדמת הבחירות ● דיווח: יהורם גאון שוקל להתמודד לנשיאות ● נתניהו ביקש מנציב שירות המדינה לאשר את מינוי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן למנכ"ל משרד ראש הממשלה

 • מליאת הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
  דני שם טוב, דוברות הכנסת
 • יאיר לפיד נואם במליאה (צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
  דוברות הכנסת - דני שם טוב
 • תוצאות ההצבעה על הצעת החוק לפיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: מתוך שידורי ערוץ הכנסת)
  מתוך שידורי ערוץ הכנסת
 • בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים אחרי שהצעת החוק לפיזור הכנסת עבר בקריאה טרומית, 2 בדצמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • ניצן הורוביץ נואם לפני ההצבעה על פיזור הכנסת (צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
  דוברות הכנסת - דני שם טוב
 • יו"ר הכנסת יריב לוין (צילום: דני שם-טוב/דוברות הכנסת)
  דני שם-טוב/דוברות הכנסת
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ במליאת הכנסת, 2 בדצמבר 2020 (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
  דני שם טוב, דוברות הכנסת
 • איימן עודה נואם לפני ההצבעה על פיזור הכנסת (צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
  דוברות הכנסת - דני שם טוב
07:01 עריכה

עדיין לא ברור אם מנסור עבאס יצביע עם האופוזיציה היום -ומה יעלה בגורל הרשימה המשותפת.

בסטטוס שפרסם כתב עבאס כי אינו סומך על נתניהו אך גם לא על גנץ ולפיד.

الشعار الانتخابي ليس هدفًا في العمل البرلماني!من الواضح أن اجتماع اليوم وموقف نواب الحركة الإسلامية يشغل وسائل الإعلام…

Posted by ‎منصور عباس – Mansour Abbas‎ on Tuesday, December 1, 2020

07:07 עריכה

בארץ מפרסמים: בעקבות סקר פנימי, בכירים במרצ שללו את הרעיון להפוך לרשימה יהודית-ערבית.

גורם במפלגה העריך כי פלח המצביעים בין מרצ לרשימה המשותפת שעשוי לתמוך במרצ עם הפיכתה לרשימה יהודית-ערבית מסתכם ב-4,000-3,000 אנשים. "בסוף זאת באמת קבוצה מאוד קטנה", אמר הגורם. לדבריו, "אפשר למשוך מצביעים ערבים למרצ, אבל הם לאו דווקא מחפשים מפלגה יהודית-ערבית. מנגד, מצביעים יהודים עשויים לברוח מתמיכה ברשימה כזאת, משום שמצביעי מרצ מחשיבים את עצמם לשמאל ציוני בהגדרה".

07:10 עריכה

תמר זנדברג על נאום גנץ: "בעיקר התמלאתי כעס. כל הדברים שנאמרו היו ידועים מראש, כולם הזהירו אותו. להגיע למסקנה הזו אחרי שישה חודשים זו חוכמה קטנה מאוד".

על האפשרות שרע"ם יצטרפו לממשלה: "לא רואה את זה קורה. זה דבר אחד להגיד שאנחנו רוצים להשיג דברים, ודבר אחר לגמרי לתמוך במושחת גזען"

זנדברג אמרה את הדברים בגלי צה״ל.

07:16 עריכה

זאב אלקין ברשת ב׳ על דרישתו של גנץ להעביר תקציב 2021 עכשיו:
״מה זה אישור תקציב מיד? כאילו הוא לא מבין מה התהליך התקין. אנחנו חתמנו על תקציב עד אוגוסט. לגבי תקציב דו שנתי – לאור הנסיבות לא רצינו תקציב דו שנתי. ברור שבלתי אפשרי להעביר תקציב ל-2021 עכשיו״.

אלקין אמר על בנט: ״הואצמתבטא בשבועות האחרונים שגוש הימין לא קיים יותר. אני בכלל לא בטוח שהוא ירצה ללכת עם הליכוד".

07:21 עריכה

יאיר לפיד: אני אוביל.

לפיד אמר שהזהיר את גנץ ואשכנזי לפני החבירה לנתניהו:

07:32 עריכה

ניר ברקת: השיתוק מקשה על ההחלטות. הציבור רוצה או שינוי של כחול לבן או הליכה לבחירות.

ברקת שהתראיין לגל״צ התייחס לפריימריז בליכוד ואמר: "לא אתמודד מול רה"מ נתניהו, מעריך שגם האחרים לא – התוצאה ידועה מראש. בסוף יהיו רק פריימריז לרשימה".

בציוץ שפרסם קרא לגנץ להתפטר:

07:33 עריכה

שרת התיירות אורית פרקש-הכהן התראיינה לגלי צה״ל ואמרה שהיא תומכת בני גנץ להצביע בעד פיזור הכנסת. לדבריה, "הדברים שאמר אתמול גנץ משקפים את התחושות של כולנו בכחול לבן. לא נכנסנו לפוליטיקה בגלל סקרים ואנחנו לא מקבלים החלטות לפיהם. זו הנקודה שבה אנחנו אומרים – עד כאן".

07:48 עריכה

אלי אבידר יורד נמוך:

08:16 עריכה

ח״כ אופיר סופר – להוציא את יד ושם מהשיח הפוליטי:

08:17 עריכה

עדכונים מחזית המשותפת:

08:21 עריכה

מיקי זוהר תקף בגלי צה״ל: ״ההתנהלות של כחול לבן, ובעיקר של אבי ניסנקורן לא חיברה בין הצדדים בממשלה, אבל לומר שלרה"מ לא הייתה כוונה לקיים את ההסכם – שקר מוחלט".

מיקי זוהר המשיך בקו של מפלגתו וטען שבנט עשוי להקים ממשלה עם מרצ, יאיר לפיד והמשותפת.

08:29 עריכה

השר יזהר שי אמר שכחול לבן היא לא זו שתמנע אי אמון קונסטרוקטיבי. ״יש בדיקות כל הזמן״, אמר שי, והסביר שללכת לבחירות זה הדבר הכי פחות טוב למדינת ישראל ואם אפשר למנוע את זה – הם יעשו זאת.

שי לא פסל ישיבה תחת יאיר לפיד ואמר ״גוש השמאל צריך חיבורים ברגע שנדע אם ומתי יש בחירות״.

08:54 עריכה

הזמר יהורם גאון שוקל לרוץ לתפקיד נשיא המדינה. כך פורסם הבוקר ברשת ב׳. גאון נתן את הסכמתו לקמפיין רשת שנועד לאסוף חתימות של עשרה חברי כנסת שיאפשרו את הצגת מועמדותו לתפקיד.

09:17 עריכה

ח״כ איילת שקד כמובן מרוצה מפיזור הכנסת המסתמן. בראיון בגל״צ אמרה כי ״הרבה מאזרחי ישראל רואים שהממשלה חולה, מתקוטטת ולא מתפקדת. עדיף ללכת לבחירות מאשר עוד שנה של חוסר תפקוד״.

האם יש סיכוי לראש ממשלה אחר בכנסת הנוכחית? לדברי שקד ״אין קואליציה אחרת בכנסת הנוכחית״. ״שמעתי את יזהר שי קודם״ היא אומרת, ״וזה ווישפול ט׳ינקינג. מה יהיה שונה? אנחנו במשבר בריאותי וכלכלי, נתניהו פירק את גוש הימין, בנט המתאים ביותר בשעה זאת לנהל את ישראל. אנחנו אלטרנטיבה שלטונית״.

שקד סירבה לענות קונקרטית אם מפלגתה תסרב לשבת תחת נתיהו. לדבריה  ״אנחנו מפלגה עצמאית, אנחנו לא חלק מהגושים המוזרים של ביבי ורק לא ביבי. אנחנו פועלים לטובת מדינת ישראל. אם הליכוד ירצו להצטרף – נסכים״.

שקד הגיבה על דברי הנגבי אתמול לפיהם ״נחליף גנץ בבנט״, אמרה ״אני מציעה לצחי הנגבי שיתחיל לחשוב אם הוא רוצה להיות שר בממשלת בנט״.

לדברי שקד היא בעד חוק צרפתי אבל עם קציבת קדנציות ולא רטרואקטיבית.

האם בנט הציע ליפעת שאשא-ביטון להיות מספר 2 בימינה כפי שהתפרסם אתמול? שקד טוענת שזה לא נכון – ״פייק ניוז מוחלט״.

09:57 עריכה

סקר מנדטים: גוש הימין עם 67, איזנקוט לוקח מהליכוד מימינה ומכחול לבן.

09:58 עריכה

אעידה תומא-סלימאן על רקע דבריו של עבאס מנסור:

09:59 עריכה

עבאס מנסור מעדכן: עוד לא החלטנו.

10:10 עריכה

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר אמר בפתח הדיון על מתווה הקניונים המתוקן:

"אני חרד מאוד למה שהולך לקרות בתקופה הקרובה ורואה אנשים שרוממות הקורונה הייתה בגרונם בחודשים הללו וטענו שיש להתנהל באחריות ולשים הכל בצד ולהתמקד בהתמודדות עם הקורונה ועם שגרת החיים בקורונה. ניסינו להכניס לדיסקט של משרד הבריאות שהמלחמה הגדולה היא לא רק בקורונה אלא שמדובר בחיים של אנשים, בחינוך, ולא רק ללכת צעד קדימה צעד אחורה לסגור ולפתוח. הזמן נטו שתלמידים שהו בביה"ס בשנה האחרונה הזוי. לכן, אני קורא לאותם אנשים שמתיימרים להנהיג את המדינה ולמנהיגים ומצטט אתכם: תעזבו הכל ותטפלו בקורונה. אם רואים באופק של החצי שנה הקרובה חיסון בוא נתחיל לדבר פוליטיקה בעוד חצי שנה".

עוד אמר: "תחשבו על החלטות קבינט במצב כזה של שתי מפלגות שמפרקות ממשלה, איך יקבלו החלטות על החיים שלנו, על חיי הילדים שלנו? זה מדאיג מאוד, חמור מאוד, מפחיד מאוד ואני קורא לכם: תמנעו את הפארסה הזו של בחירות במהלך מגיפה. אנחנו כבר חצי שנה כמעט יומיום דנים בחדר הזה ומנסים לתקן את הדברים וזו האחריות הלאומית של כולנו. יש עוד כמה שעות עד להחלטות של הערב שאולי יוסרו מסדר היום".

בהתייחסו לצעדי ההמשך במאבק בקורונה אמר: "כמו שעשינו פיילוט של איים ירוקים, יש ללכת בטכנולוגיה שתיצור כרטיס ירוק לא רק למחלימים אלא גם על בדיקות מהירות. מי שיעשו בדיקה יהיו להם 72 שעות לפחות שיוכלו לתפקד וללכת לאירועי תרבות ולשאר הדברים.יש מערכות דיגיטליות שיודעות לעבוד עם זה ואם נוסיף את הבדיקות הסרולוגיות, נדע לתפקד הרבה יותר טוב".

על החשש מ"מסיבות הדבקה" אמר: "יכול להיות שיהיה פרומיל של אנשים הזויים, אבל בגלל זה מונעים לשחרר את הכלכלה והחינוך בצורה יותר טובה? במקום להתווכח כל היום כמה אנשים ייכנסו לחנות, יכולתם לעשות פיילוט ראשון על ברקוד. אני קורא לרה"מ ורה"מ החליפי- שבו היום ותנו לנו דרכון ירוק שאנחנו מדברים עליו כבר מסוכות. תפסיקו לטפל בדיאגנוזה של המחלה ותתחילו לטפל באפשרות לחיות עם הנגיף הזה".

10:44 עריכה

מרב מיכאלי: אפשר למנות את איסמן אם ייקח אחריות:

ההתקוממות נגד הבחירה בעמית איסמן מובנת ומוצדקת לגמרי. קשה שלא לקבל את הרושם לפיו האמירות המיניות והבוטות שלו שנחשפו…

Posted by ‎Merav Michaeli מרב מיכאלי‎ on Wednesday, December 2, 2020

10:53 עריכה

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשיווין מגדרי בראשות ח"כ עודד פורר אישרה הבוקר (ד') לקריאה ראשונה את הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (שלילת אפוטרופסות מהורה שהורשע ברצח או בניסיון רצח בתוך המשפחה). החוק שהוגש על ידי היו"ר פורר, ח"כ גדעון סער וחברי כנסת נוספים אושר פה אחד.

היו״ר פורר: ״הוכחנו היום שבעבודה נכונה ובקידום אג׳נדה ראוייה – גם בכנסת הזאת מצליחים להגיע להסכמה רחבה למען עשיית צדק״.

10:54 עריכה

יום ארוך במליאה:

11:04 עריכה

ועדת החוקה אישרה את תקנות המתווה המתוקן לפתיחת הקניונים.

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר: "התיקון שנעשה היום הוא תיקון חכם תוך כדי תנועה אבל צריך לזכור שהפיילוט היה רק פיילוט. לא נסכים להשאיר אותו כהעתק הדבק; חייבים להגדילו בצורה משמעותית. שבו תהפכו אבן על אבן. על הממשלה לקבל החלטה עד יום ראשון לכאן או לכאן, כולל התייחסות לחנויות גדולות שאינן בקניונים, אין שום פריבילגיה לדחות את ההחלטה".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) התייחס לדרישת היו"ר ח"כ אשר לדרכון ירוק של 72 שעות למי שיערוך בדיקה ויימצא שלילי: "במקרה זה אני מסכים עם יו"ר הוועדה וזה לא קורה הרבה. יש ליקויים גדולים בהתנהלות הממשלה במגיפה הזו, איתור מחלימים גם בבדיקות סרולגיות הוא כלי והדרך לפתוח את ענף התרבות ומלונות לא רק באיים הירוקים עוברת שם. זה לא מעודד הדבקה זו שטות לומר את זה ואנשים ייזהרו. מי שכבר חלה והחלים למה למנוע ממנו פעילות? מדובר במאות אלפי אנשים"

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "התיקון נחוץ כדי שלא נראה שוב את המראות שראינו בעת פתיחת הפיילוט בבלאק פריידי. כבר מזהירים אותנו מסגר שלישי ואנחנו מקבלים פניות נואשות מבעלי מסעדות בצפון שלא מבינים למה אפשר לפתוח את הקניונים ולא לקבוע להם תו סגול עם תפוסה בחוץ ובפנים, בעיקר כשהפיצוי שניתן הוא לעג לרש ובקושי מכסה הוצאות בסיסיות. הם על סף פשיטת רגל ואני קורא למשרד הבריאות למצוא פתרונות מידיים".

לפי התקנות שאושרו ונכנסו לתוקף אתמול:

1. בנוגע לתפוסה המרבית המותרת בשטח הקניון, התפוסה שונתה מיחס של אדם ל– 7 מטרים רבועים, ליחס של אדם ל– 15 מטרים רבועים.
2. בנוגע לשטח שבחנויות עצמן, נקבע כי בנוסף לכלל החל בתקנות העיקריות (לפיו התפוסה תהיה לפי יחס של אדם ל– 7 מ"ר ועד 10 אנשים), בחנויות "גדולות", שגודלן עולה על 150 מ"ר, התפוסה המרבית תהיה ביחס של אדם ל– 15 מטרים רבועים (וללא קביעת 'תקרה מספרית' על מספר השוהים).

חישוב השטח לעניין התפוסה המותרת בקניון (בשטחים המשותפים) לא יכלול שטח של מקום ציבורי ועסקי שהפעלתו אסורה המצוי בתוך קניון (כגון, שטח של אולם קולנוע המצוי בקניון).

התקנות אושרו בתמיכת היו"ר ח"כ יעקב אשר; ח"כ ניצן הורוביץ נמנע בהצבעה.

11:06 עריכה

לקראת הצבעה טרומית על פיזור הכנסת. שלמה קרעי אמר בערוץ כנסת שהוא מעריך שגנץ וכחול-לבן יתקפלו היום.

11:19 עריכה

למירי רגב הייתה תזכורת מה להגיד בראיון:

11:24 עריכה

דו״ח אמ״ן: אנחנו בפתח גל שלישי.

11:40 עריכה

דו״ח של אמ״ן – המגיפה מתפשטת.

11:41 עריכה

עומר ינקלביץ׳ שורפת גשרים, או בונה חדשים:

11:44 עריכה

מרב מיכאלי: בחירות הן הזדמנות.

מיכאלי אמרה בראיון ב-103fm כי תמשיך לפעול כדי שעבודה תרוץ לבד.

11:50 עריכה

יעקב אשר הגיב לדברים הדי נוראים שאמר ליברמן:

12:01 עריכה

עמדת הרשימה המשותפת, רע״ם עדיין בסימן שאלה.

״עוד לא״:

12:20 עריכה

תהילה פרידמן מכחול לבן אומר שהתקציב הוא משחק בשביל הליכוד:

12:26 עריכה

נתניהו בפגישה עם שר מבחריין:

מוקדם יותר נפגש השר עם אשכנזי:

12:48 עריכה

בני גנץ הגיע לביקורת פתע בקניון מלחה. גנץ סייר במקום כדי לבחון את מתווה הקניונים.

12:49 עריכה

ניצן הורוביץ תוקפני:

13:01 עריכה

כחול לבן משכה את הצעת חוק השיוויון ולא תעלה אותה היום לאחר שהתברר שהאוזר והנדל יצביעו נגד.

שלמה קרעי מרוצה:

13:22 עריכה

גנץ לפני הכניסה למליאה להצבעה על פיזור הכנסת:

 

בערוץ 7 מדווחים כי ישיבת סיעת כחול לבן היתה סוערת ובמהלכה קראו חברי הכנסת "לעשות פאודה" ולתקוף בחריפות את הליכוד ואת ראש הממשלה נתניהו, ולהפיל את הממשלה בכל מחיר.

גנץ אמר להם: "גם בימים הקרובים נישאר ממלכתיים ולא נטלטל את הספינה 180 מעלות. נעשה רק מה שטוב למדינת ישראל".

13:31 עריכה

כולם יגיעו להצבעה על הפיזור:

13:41 עריכה

עומר ינקלביץ׳: תצביע בעד, תומכת בגנץ.

14:00 עריכה

ניצן הורוביץ נאם לפני ההצבעה על חוק פיזור הכנסת:

זה רגע דרמטי וקשה בחיי הבית הזה וגם בתולדות המדינה שלנו. אבל מה שקשה וחמור בהרבה זה שבראשות הממשלה עומד אדם שעומד למשפט ושמועל בתפקידו יום יום במטרה אחת ויחדה לחמוק מהמשפט הזה. והוא עושה את זה גם כשיש מגיפה וגם כשהחברה הישראלית שקועה במשבר חסר תקדים. נתניהו וחבורת המשת"פים שלו מציבים בראש סדר העדיפויות שלהם את האינטרס האישי של נתניהו ולא של האזרחים.

אם הייתם מקשיבים לנו בני גנץ היה ראש הממשלה ונתניהו היה עוזב מזמן את בלפור. שלוש פעמים רוב הציבור הישראלי הצביעה בעד ממשלה ללא נתניהו וגם היום רוב הציבור חושב שנתניהו חייב ללכת הביתה. כמה מחברי המחנה ירקו בפרצוף הבוחרים בגדו בכל הבטחותיהם וזחלו לממשלת השפל והביזיון הזו. מי שראו עצמם מנהיגי המחנה נכנעו כשהתחיל הקרב. בבחירות הבאות הציבור לא יצביע למפלגות עם סוסים טרויאנים.

14:06 עריכה

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד בדיון בהצעת החוק לפיזור הכנסת:

"הדבר היחיד שמאחד את כל אזרחי ישראל בימים אלה, הוא התחושה שהם איבדו שליטה על חייהם. על העבודה שלהם, על הילדים שלהם. איבדו את התחושה שמישהו מנהל את העסק הקרוי מדינת ישראל. הם איבדו שליטה על חייהם, כי הממשלה איבדה שליטה על המגיפה. היא לא מצליחה לנהל את המגיפה. היא לא מצליחה לנהל את המדינה. היא לא מצליחה לנהל את עצמה.

הכל אינטרסים פוליטיים, ודיונים משפטיים והטבות מס לנתניהו וג'ובים למקורבים. עסוקים רק בעצמכם ובינתיים מדינת ישראל לא מנוהלת. אתם מסכנים את חיינו. אתם מסכנים את הכלכלה שלנו, מזניחים את ההורים שלנו, שורפים את העתיד של הילדים שלנו.

הצעת החוק הזו לא מונחת פה היום בתור עוד סיבוב של "רק לא ביבי". היא מונחת פה כי הגיע הזמן להפסיק עם זה, וכל עוד הוא שם, זה לא יפסק. הכעס והשנאה והניהול הכושל והפוליטיקה שהורסת לנו את המדינה – כל עוד הוא שם זה לא ייפסק. הילדים שלנו גדלים בתוך ים של שנאה. זה צריך להיפסק. אני קורא לכנסת לקבל את הצעת החוק, להתפזר, ולתת לאזרחי ישראל לבחור ממשלה שאכפת לה מהם באמת.

14:16 עריכה

דיווחים: עבאס מנסור וחברי רע״ם לא יגיעו למליאה להצבעה על פיזור הכנסת. המשמעות עשויה להיות פירוק המשותפת.

14:25 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה בדיון על פיזור הכנסת:

"אני מוכרח להגיד לכם שאני מתאהב ברגע הזה, ואני חושב שכל כוח פוליטי מחפש רגעים כאלה. הרי זה נתניהו שהעביר את חוק הלאום, שהמדינה היא אך ורק לעם היהודי. מה קורה ברגע הזה שהרשימה המשותפת של האזרחים הערבים יחד עם יהודים דמוקרטים היא זו שמחליטה אם ממשלת ישראל ממשיכה את דרכה או לא?

אנחנו עם הכוח שלנו ורק אנחנו, הערבים במדינת ישראל היהודית, מחליטים האם הכנסת תמשיך או לא. אני אומר לבנימין נתניהו: תפנים טוב מאוד שאנו בני המקום הזה. בני המולדת הזו, שאין לנו מולדת אחרת מלבדה. שאנחנו לא באנו למדינת ישראל, היא זוהי שבאה אלינו ועלינו. אנחנו, מהמקום הכי דמוקרטי הזה אומרים לך: אלה אנחנו שמסיימים את הכהונה שלך. אתה בדרך לבית הסוהר״.

14:33 עריכה

חברי הכנסת שהצמידו הצעות חוק לפיזור הכנסת נימקו אותן במליאת הכנסת.

ח"כ הכנסת סמי אבו שחאדה: "מעטים ורעים היו ימיה של הכנסת הזו ופיזורה בטרם עת הוא הדבר הנכון לשעה זו ולכל שעה שקדמה לה. בימיה הרעים לימדה אותנו הכנסת הזו את אומנות השקר, וריקון מתוכן של אמת והבטחות. להוליך את הציבור שולל, ללעוג לו, להנחית עליו מדיניות גרועה לפזר הבטחות ולא לעמוד ולו באחת מהם. חברי כחול לבן הבטחתם לאזרחים שלא תשבו עם נתניהו, אמרתם נעשה הכל ולא נשב איתו וישבתם. אפילו על הרשימה המשותפת הצלחתם לשקר, הולכת חלק מהרשימה המשותפת שולל."

ח"כ אחמד טיבי: "ההישג של הרשימה המשותפת בבחירות האחרונות היה חסר תקדים וחלקו בא כי אמרנו לציבור שאנחנו מאיצים את המהלכים כדי להשפיע ומקבלים החלטות קשות שלא קיבלנו בעבר כמו ההמלצה על גנץ, והגוש החוסם. לאחר מיכן כחול לבן זחלה לממשלת נתניהו, מעשה שלא יעשה. לאחר מיכן הרשימה המשותפת לא נחה דקה אחת בפעילות במליאה, בוועדות, מול משרדי הממשלה בנושאים שהם המצוקה האמיתית של הציבור הערבי. אף אחד לא יודע מה יהיו תוצאות הבחירות, למרות הביקורת אנחנו סומכים על הציבור שלנו. אני ער הויכוחים, השעה מצווה עלינו אחדות".

ח"כ איימן עודה: "אנחנו עם הכוח שלנו, רק אנחנו הערבים, במדינת היהודים, מחליטים אם הכנסת תמשיך או לא. אני אומר לנתניהו, תפנים שאנחנו בני המקום הזה, אין לנו מולדת אחרת מלבדה. אנחנו מהמקום הכי יציב ודמוקרטי הזה, אומרים לך: זה אנחנו שמסיימים את הכהונה שלך. אתה בדרך לבית הסוהר. אני נהנה להסתכל בעיניו של נתניהו ולהגיד לו למה אין לך ממשלת ימין הומוגנית שיכולה לספח ולהעביר חוקים כמו חוק הלאום? בגלל שהרשימה המשותפת הגיעה ל15 מנדטים."

ח"כ איילת שקד: "עם ישראל בשעות משבר התגלה במלוא עוצמתו וחוסנו. הנביא עמוס היה שואל את עצמו במה חטא עם ישראל שבזמן משבר כזה קשה הוא זכה לממשלה כל כך כושלת. יש כמה פשעים עיקריים לממשלה הזו. הפשע הראשון של הממשלה הוא הפקרת מערכת החינוך, הפשע השני הוא האבטלה, הפשע השלישי הוא הסגר, הפשע הרביעי אגו. בגלל אגו לא נעשו דברים משמעותיים בזמן הנכון. אבל הפשע החמור ביותר הוא התקציב. אי אפשר להמשיך יותר בלי תקציב מדינה, אתם קולטים שהמדינה מתנהלת עם תקציב מלפני שלוש שנים בשעת משבר כל כך קשה? הממשלה המופקרת הזו מחזיקה את התקציב כבן ערובה של סכסוכים פוליטיים."

14:44 עריכה

השר דוד אמסלם השיב בשם הממשלה להצעות החוק לפיזור הכנסת:

יאיר לפיד, אתה דמגוג קטן, חי מהסתה והפצת רעל. מבוקר ועד לילה, מזה אתה מתפרנס. אתה בן אדם שחי רק על שנאה.

מבחינתכם, אם מחר אנחנו מוצאים מזור לקורונה אתם בבעיה. לא מעניין אתכם מדינת ישראל, המאבק היום יומי של האנשים. כשאנחנו סוגרים אתם שואלים למה אנחנו פוגעים בכלכלה, כשאנחנו פותחים אתם שואלים למה אתם פוגעים בבריאות. אם הייתם יכולים להאשים את ראש הממשלה שהוא פיתח את נגיף הקורונה, זה מה שהייתם עושים. האמת לא מעניינת אתכם, לא אכפת לכם מה יקרה פה אחר כך, העיקר שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה. ולמה? רק בגלל שהוא עושה טוב.
למרות שמצבנו בסקרים מצוין אנחנו בליכוד מתנגדים בעת הזו ללכת לבחירות, ראש הממשלה וחברי המחנה הלאומי עסוקים בלטפל בקורונה ובמשבר הכלכלי. אבל את גנץ שום דבר לא מעניין, הוא נגרר אחרי לפיד ובנט, ואחרי הפוליטיקה של ניסנקורן, אין לו עמוד שדרה. לא מעניין אותו התקציב, אלא הרוטציה. הוא הגיע למסקנה שהוא לא יקבל אותה אז החליט ללכת לבחירות.

אתם רציתם להביא חקיקה הכי אנטי דמוקרטית שיש כדי שראש הממשלה לא יוכל להתמודד ולתת את האפשרות לציבור. קיבלתם 17 תיקים ולא היו לכם 17 איש, חשבתם בהתחלה להביא עובדים זרים. ואז נכנסנו לחוק הנורבגי והכנסת לכנסת עוד 7-8 ח"כים כדי שיהיה לך מישהו בוועדות. זה ישראל לפני הכל?
לגבי התקציב, כשיש אי ודאות לא מקבלים תקציב."

דוד אמסלם נואם במליאה (צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
דוד אמסלם נואם במליאה (צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב)
15:00 עריכה

ימינה הודיעה שתצביע "בעד פיזור הכנסת ופיזור הממשלה הגרועה ביותר בתולדות ישראל".

15:02 עריכה

יושב ראש ימינה נפתלי בנט בדיון על פיזור הכנסת –

מיליון ישראלים רואים שיש פה ממשלה שפשוט לא אכפת לה מהם. הממשלה הזו לקחתה את אומת הסטארטפ והפכה אותה אומת המריבות. לקחתה את אומת החדשנות והפכה אותה לאומת הסקרים. לקחה את אומת היזמות והפכה אותה למספר אחד בעולם בבחירות. זו האומה שלנו? זה עם ישראל?

יש מכנה משותף ללפיד ונתניהו, שניהם עוסקים בפוליטיקה בהפצת שנאה, לחרדים לערבים למתיישבים. גם מצי שגר ביצהר הוא בן אדם, גם אנשי שמאל אוהבים את מדינת ישראל. אנחנו נביא דבר חדש. גם לפיד וגם נתניהו נכשלו בגדול. היום זה אומר שממשלה מתפרקת או שהמדינה מתפרקת.

15:03 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ למנות את מזכיר הממשלה צחי ברוורמן למנכ"ל משרד ראש הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה צחי ברוורמן בישיבת הממשלה השבועית, 17 ביוני 2018 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL - פלאש 90)
נתניהו וברוורמן בישיבת הממשלה השבועית, 17 ביוני 2018 (צילום: Marc Israel Sellem/POOL – פלאש 90)
15:04 עריכה

מליאת הכנסת החלה בהצבעה על פיזור הכנסת בקריאה טרומית. חברי הכנסת יצביעו על שש הצעות שהוגשו לפיזורה. ההצבעה הראשונה תהיה שמית, ויתר ההצבעות – אלקטרוניות.

15:10 עריכה

בכחול לבן מגיבים לנאומו החריף של השר דודי אמסלם –

15:15 עריכה

הצעת החוק של סיעת מרצ לפיזור הכנסת התקבלה בקריאה טרומית. 61 חברי כנסת תמכו בהצעה, 54 התנגדו, לא היו נמנעים. חברי רע"ם נעדרו מההצבעה.

15:35 עריכה

חברת בל"ד היבא יזבק מגנה את חבריה לסיעת הרשימה המשותפת, אנשי רע"ם, שנעדרו מההצבעה על פיזור הכנסת: "פגיעה במצע הרשימה המשותפת ובציבור הבוחרים".

15:41 עריכה

חברי רע"ם, מנסור עבאס, וליד טאהא, סעיד אלחרומי ואימאן ח'טיב-יאסין, שנעדרו מההצבעה על פיזור הכנסת, מסרו: "ההחלטה שלנו מוכיחה שאנחנו לא בכיס של אף אחד".

15:53 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים לאישורה בקריאה טרומית של ההצעה לפיזור הכנסת.

16:23 עריכה

בוטלה ישיבת הסיעה של הליכוד, שתוכננה להיערך הערב ב-20:00.

16:39 עריכה

ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים צפויה להכריז על סגר בשפרעם – כך דיווחה עמליה דואק ב-N12.

17:14 עריכה

יושב ראש רע"ם, מנסור עבאס: "ההצבעה שלנו מבטאת את העיקרון שהנחנו – אנחנו לא בכיס של הימין ולא של השמאל. לא נשחק לידיים – לא של נתניהו ולא של גנץ. ההחלטה שלנו מבטאת את הגישה הזאת".

"אנחנו כן רוצים לשמור על המשותפת, אבל שהיא תלך בדרך אחרת", אמר.

18:01 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו יישא הערב, בשעה 20:00, דברים באולם ירושלים בכנסת.

18:05 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ מברך את שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, שתגיע מחר יחד עם מאות עולים חדשים מאתיופיה.

18:08 עריכה

יושב ראש סיעת כחול לבן ויושב ראש ועדת הכנסת, איתן גינזבורג: "אין מו"מ, אין אף מגעים עם הליכוד. ביום שני הקרוב אכנס את הוועדה כדי לדון בהצעת החוק לפיזור הכנסת". את הדברים אמר חבר הכנסת בראיון בגלי צה"ל.

18:51 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף בטקס שנערך לרגל הגעת הספינה אח"י מגן לישראל.

19:17 עריכה

חבר רע"ם וליד טאהא: "לא הייתי אומר שהרשימה המשותפת התפרקה. בעבר כשבאנו להמליץ על גנץ, בל"ד ביקשה לצאת מההמלצה והשאר הסכימו. גם בחוק לאיסור טיפולי המרה לא היינו תמימי דעים". חבר הכנסת אמר את הדברים בראיון בגלי צה"ל.

19:27 עריכה

את מאות העולים החדשים מאתיופיה שיגיעו מחר לארץ יקבלו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר האוצר ישראל כ"ץ, סגן שר הפנים יואב בן צור, סגן השר לביטחון הפנים גדי יברקן, יושב ראש ועדת העלייה והקליטה דודי אמסלם, וכן יושב ראש הסוכנות היהודית יצחק הרצוג ונשיאת הקרן לידידות יעל אקשטיין.

19:45 עריכה

הפעיל הפוליטי חיים שדמי הגיש בקשה לביזיון בית המשפט נגד יאיר נתניהו – כך דיווח הערב ניר חסון ב"הארץ". לטענת שדמי, נתניהו הפר צו, שאסר עליו להטרידו, והציג עשרה פרסומים בחשבון הטוויטר של בנו של ראש הממשלה, שבהם הזכיר אותו, ולשיטתו, מהווים הטרדה.

בין הציוצים שמציג שדמי מופיע פרסום, שבו נתניהו מוחה על כך ששדמי התארח בערוץ הספורט. "נותנים במה של כבוד לחיים שדמי, אנרכיסט שמאלני קיצוני, שקרא לרצוח אותי, ולזרוק רימון לבית ראש הממשלה, אנא התקשרו דחוף לספק הטלוויזיה שלכם ובקשו להוריד מהחבילה את ערוצי ספורט 5".

גילוי נאות: שדמי מפרסם פוסטים באתר זה.

19:46 עריכה

ועדת השרים לאזורים מוגבלים הטילה סגר בן ארבעה ימים על שפרעם. הסגר יחל מחר בשעה 17:00 ויסתיים ביום שני הקרוב באותה השעה.

19:48 עריכה

צ'כיה הודיעה שתפתח נציגות דיפלומטית בירושלים.

19:53 עריכה

יושב ראש יש עתיד – תל"ם יאיר לפיד הודיע על תמיכתו ביוזמה לקצר את תקופת הבחירות מ-90 ל-45 ימים. ספוילר: זה לא יקרה. לא התמיכה של יש עתיד – היא אולי תקרה. ועדת הבחירות המרכזית תודיע שלא תוכל לעמוד בלוח זמנים של 45 ימים, וגם אם יהיה קיצור של תקופת הבחירות, הוא יהיה הרבה פחות דרמטי.

20:04 עריכה

יש מגעים בניסיון לגבש פשרה בין הליכוד וכחול לבן – כך דיווחה הערב דפנה ליאל בחדשות 12.

20:08 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא דברים בעניין המגפה בקורונה –

אנחנו נמצאים בימים דרמטיים למדינה שלנו. המלחמה העולמית בקורונה ממשיכה במלוא עוזה. יחד עם שר הבריאות ואנשי משרדו אני עוסק בכך יום-יום, שעה-שעה. אני לא מגזים. אתמול עד שעות הבוקר המוקדמות, לפנות בוקר, שוחחתי בעניין הזה שוב עם מנכ"ל פייזר, עם מנכ"ל חברה נוספת, נובו-וקס…

אחרי דבריו כל הקורונה דיבר נתניהו על סוגיות ביטחון ושלום.

עוד אמר נתניהו: "בימים דרמטיים כאלה לא צריך ללכת לבחירות. עם ישראל רוצה אחדות. הוא רוצה חיסונים ולא תשדירי בחירות".

צריך לשים את הפוליטיקה בצד. יהיה מספיק זמן לפוליטיקה וצריך להמשיך לפעול יחד למען אזרחי ישראל. בני גנץ צריך להרים את האמברקס. הוא צריך לעצור את ההידרדרות לבחירות. הוא צריך להפסיק את ההתקפות משולחות הרסן האלה. הוא צריך להתנהג אחרת. זה עוד לא מאוחר מדי. אסור לגרור את המדינה לפוליטיקה של בחירות, כשאנחנו צריכים להתמקד במאבק בקורונה, להתמקד בבריאות, בהצלת חיים, בשיקום הפרנסה של כל אזרחי ישראל.

עוד אמר ראש הממשלה: "אם כחול לבן יעצרו את תהליך פיזור הכנסת – לא יהיו בחירות ויכולה להיות אחדות. אבל לא יכולה להיות אחדות – פשוט לא יכולה – אם כחול לבן מקיימים ממשלה בתוך ממשלה, מקיימים אופוזיציה בתוך הקואליציה. סטארט אפ ישראלי חדש. קואזיציה. לא שמעתי דבר כזה. מדברים נגד הפילוג – מפלגים בלי סוף. מדברים על אחדות ולא מפסיקים לתקוף את הממשלה והעומד בראשה".

20:15 עריכה

כדי למנוע צפיפות, יוספו 2,000 קלפיות בבחירות הקרובות – כך דיווחה הערב דפנה ליאל בחדשות 12. עוד פורסם שבכל יישוב תוצב קלפי ייעודית עבור חולים ומבודדים.

20:30 עריכה

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, בתגובה לנאומו של ראש הממשלה –

נתניהו, תמה עת התרגילים. נגמר מסע ההסתרות והשקרים – הגיע מבחן המעשים. דווקא בגלל האתגרים הגדולים שלפתחנו, הפיגוע הכלכלי שאתה עושה באזרחי ישראל בזמן שמגיפה כלכלית, רפואית וחברתית משתוללת, מראה שאיבדת את זה.

כולנו יודעים את האמת, גם אתה, אם לא היה משפט – היה תקציב. אם לא היה משפט הייתה ממשלה מתפקדת. אם לא היה משפט – הייתה אחדות.

האחריות עליך ורק עליך.

20:36 עריכה

בסקר ששודר הערב בחדשות 13, בלוק המפלגות – שהורכב מהליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה – מקבל 65 מנדטים.

לו הייתה מתמודדת מפלגה בראשותם של הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, ראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי והשרה לשעבר ציפי לבני – היא הייתה זוכה ל-15 מושבים בכנסת.

בשני הסקרים העבודה, גשר, דרך ארץ והבית היהודי לא עוברים את אחוז החסימה.

20:39 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי בתגובה לנאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו –

21:09 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן ומנכ"ל בית החולים איכילוב ישתתפו מחר בטקס ההכרזה על הקמת מחלקה חדשה לרפואה דחופה בבית החולים. הטקס ייערך בשעה 11:00.

21:13 עריכה

כחול לבן מגיבה לנאום נתניהו –

21:14 עריכה

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות נאומו הערב –

בנימין נתניהו שבר היום אפילו את שיאי הציניות של עצמו. האיש כל היום מתעסק בהסתה ושנאה, ואז הגיע בערב לטלוויזיה ודיבר נגד הסתה ושנאה. כל היום מתעסק בפוליטיקה מהסוג הכי קטן וגרוע, ואז הולך בערב לטלוויזיה ואומר תפסיקו להתעסק בפוליטיקה.

נכשל כישלון טוטאלי בטיפול בקורונה ובכלכלה, ואז הלך ושיקר שהוא הצלחה כבירה כשכולנו יודעים שהנתונים הפוכים. בגלל זה הוא צריך ללכת הביתה. ישראל צריכה לצאת לדרך חדשה, ממשלה רזה, ישרה שתזכה לאמון הציבור, תטפל בקורונה ותטפל בכלכלה.

21:23 עריכה

יושב ראש ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, דוד ביטן, מעדכן שתנאיהן של בנות שירות לאומי בודדות יושוו לאלה של חיילים בודדים.

21:55 עריכה

השר מיכאל ביטון מצדיע לפצועי מערכות ישראל.

22:01 עריכה

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יחליט אם להתמודד בבחירות רק אחרי שהכנסת תפוזר – כך דיווחה הערב גילי כהן בתאגיד השידור כאן, על סמך גורמים ששוחחו עימו. בדיווח גם נאמר שעל איזנקוט מופעלים לחצים כבדים לקבל החלטה.

22:04 עריכה

יושב ראש סיעת הליכוד מיקי זוהר מוחה על כך שבחדשות 13 הוסיפו כיתובים, שבהם תיקנו קביעות לא מדויקות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל כך שבחדשות 12, בתום נאומו, תיקנו בעל פה דברים שאמר.

22:05 עריכה

סגן שר הבריאות יואב קיש ביקר היום בלוד.

22:16 עריכה

משרד הבריאות צפוי להמליץ לציבור להתכנס רק במסגרת המשפחה הגרעינית בחגי דצמבר – כך דיווח הערב ירון אברהם ב-N12. לפי הפרסום, מסתמן שמשרד הבריאות לא יבקש מהקבינט להטיל עוצר לילי בחנוכה, למרות החשש מהתקהלויות בטקסי הדלקת נרות.

22:17 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי מאחל יום לאומי שמח לאיחוד האמירויות.

עוד 82 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 17 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

 • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
 • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
 • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
 • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
 • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
 • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 582 מילים

הפרויקטור אש: הסיכויים שנמליץ להאריך את הסגר בשבוע - גבוהים

דיווח: גבי ברבש מנהל מגעים על הצטרפות לימינה; ברבש: "אני רחוק מהחלטה להצטרף לפוליטיקה" ● חולדאי: בעוד 10 ימים אפתח את מוסדות התרבות למחוסנים במנה שנייה, אף שהדבר מנוגד להנחיות משרד הבריאות ● קיש: חולדאי ממשיך עם האנרכיה והפופוליזם ● הנדל: איילת שקד פנתה אליי בניסיון להקים ממשלת 61 בראשות נתניהו ● ועדת הכנסת תדון השבוע בפיצול ימינה

עוד 31 עדכונים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

עוד 1,077 מילים

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

סטטיסטים בהצגת יחיד

הכל מול העינים. שקוף כל כך.

העמידה מדושנת העונג לצד אביב גפן, לאחר חודשים של הפקרת אנשי התרבות בצורה מוחלטת (אנשי התיאטרון בשמם פניתי אליך לפני חודשיים, השר חילי טרופר, עדיין מחכים למענה רשמי, מסודר וקונקרטי בדבר פרנסתם וקיומם האנושי, להבדיל מהצגות נבובות ליד זמר שהוזמן כדי לשמש תפאורה בהצגת היחיד של נתניהו).

הכל שקוף כל כך. העמידה מדושנת העונג לצד אביב גפן, לאחר חודשים של הפקרת אנשי התרבות (אנשי התיאטרון בשמם פניתי אליך לפני חודשיים, השר חילי טרופר, עדיין מחכים למענה רשמי ומסודר בדבר פרנסתם וקיומם)

הבטחת פיזור 70 מיליון שקלים (הבטחה שנשלפת משרוול השקרים הקבוע כמו כלום) על עולם התרבות שהושמד בשיטתיות לאורך השנה האחרונה, מפי המנהיג הראשון בתולדות מדינת ישראל שלא העביר תקציב מדינה למען כולנו אך ורק בשל צרכיו האישיים, המשפטיים והפוליטיים הנכלוליים: אי העברת תקציב המדינה הייתה הדרך היחידה למנוע את הרוטציה עליה חתם נתניהו בלי טריקים ובלי שטיקים כדי לפרק את כחול לבן ותו לא.

עמידתם של השר לענייני ישראל כץ מצדו האחד של נתניהו ושל הזמר הבינוני מצדו השני, כשהם משמשים בתפקיד היחיד לו נועדים כל מי שמקיפים את נתניהו: להיות סטטיסטים בהצגת יחיד שקופה ומבישה שחוזרת על עצמה שוב ושוב.

החנופה הזולה, הכוזבת, הצינית, לאוזני הבוחרים הערבים, תוך יצירת הפרד ומשול מוכר ואהוב ברשימה המשותפת (כמה צפוי שתקלוט ששיחקו בך, חבר הכנסת עבאס. התפתית להבטחות השווא של נתניהו חרף אזהרות חבריך שמכירים אותו, כשם שבני גנץ התפתה להבטחות השווא שלו, חרף האזהרות האינסופיות שקיבל גדול משמידי הערך העצמי בפוליטיקה הישראלית. אזהרות שהגיעו מלפיד, יעלון, הורוביץ, עודה ושורה ארוכה של חברות וחברי כנסת בהווה ובעבר).

וביבי כזה: "אני אמרתי 'הערבים נעים בכמויות'? הרי סילפו את דבריי". אבל אי אפשר היה לסלף אותם, מפני שאמרת אותם במו פיך. הקלטת אותם. ביימת את הקליפ. דאגת שיעלה באתר וואלה. שיופץ ברשת. לא אמרת מילה על הצבעה לרשימה המשותפת. המצאת שקר בוטה על נהירה המונית לקלפיות מצד בני המיעוט נגדו אתה תמיד מסית כדי להדליק את הבייס ולהוציאו מהבית להצביע מחל.

"אני אמרתי 'הערבים נעים בכמויות'? סילפו את דבריי". אבל אי אפשר היה לסלפם, כי אמרת אותם במו פיך. הקלטת אותם. ביימת את הקליפ. דאגת שיעלה בוואלה. שיופץ ברשת. לא אמרת מילה על הצבעה למשותפת

בוא נסכם בפשטות: נחרדת בבחירות 2015 ממימוש המוני של זכות ההצבעה של האזרחים סוג ד' נגדם הסתת מאז ומעולם. רעדת מרוב חרדה להפסיד בבחירות. לכן הדלקת את הבייס באמירה גזענית פשוטה. בשקר גזעני פשוט על ערבים נוהרים באוטובוסים של עמותות שמאל שלא היו ולא נבראו. 2 ציפורים מסיתות וכוזבות במכה אחת: להדליק את הבייס נגד ערבים ונגד שמאלנים.

זוכרים את ההודעה בתפוצה ההמונית בקמפיין המפלגה שהיתה פעם הליכוד במרס 2019, לפיה הערבים בישראל רוצים להשמיד את כולנו? נתניהו התנצל מהר ואמר שמדובר באיזו טעות טכנית של איזה בוט או סטודנט. אהה. כמו הסטודנט של בנט שצייץ בטוויטר דברי נבלה על בני משפחות שכולות שבחרו להתאבל ביחד עם בני משפחות שכולות פלסטיניות.

נאום נתניהו בכנס הרצליה על האזרחים הערבים כאיום דמוגרפי? אזכורים אחרים של הסכנה הדמוגרפית שבקעו מפיו לאורך השנים? חוק קמיניץ שכל מהותו היתה להרוס אך ורק בתים של אזרחים ערבים שנבנו ללא היתר, כי רשויות התכנון לא מעניקות לאזרחים ערבים היתרי תכנון ובנייה פעמים רבות? הפקרת נושא אפשרות הרחבת בנייה מסודרת לאזרחים הערבים? הפקרת האזרחים הערבים לכנופיות פשע משתולל ורצחני שגבו 98 נרצחים במהלך 2020? הפקרת הכפרים הבלתי מוכרים אחרי 72 שנות עצמאות? השקעה כספית בלתי שוויונית באופן קיצוני בין תלמיד ערבי לתלמיד יהודי? הזנחת תשתיות ביישובים הערבים? הכל כמובן לא היה ולא נברא אלא משל מטורלל היה.

נאום הבלהות על פודיום ברחוב דיזנגוף בת"א בסוף שנת 2015, לאחר שאזרח ערבי ביצע שם טבח נורא ורצח 2 אזרחים יהודים, תוך שראש הממשלה המפקיר והמופקר פונה לבייס ומדליק אותו בכוונה באמירה ש"לא נרשה כאן מדינה בתוך מדינה" (רמז לכך שהאזרחים הערבים אינם שומרי חוק באופן גורף. הם בעצם קהילה עצומה של פושעים שמחזיקים בנשק לא חוקי) ובמקביל, אי נקיפת אצבע לצורך איסוף הנשק הלא חוקי ביישובים הערבים או מיגור ארגוני הפשע והחסות והאלימות במשפחה שמניבה קורבנות ערביות רבות וגם קורבנות יהודיות לא מעטות. מישהו בכלל זוכר את הזוועות?

דיבור חלול על ירושלים המאוחדת לנצח תוך מניעת אזרחות מהפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, שגם סובלים מהתעמרות קבועה מהרשויות ומחשש תמידי שעצם תושבותם תישלל. זכויות אזרח כמובן אין להם כי אינם אזרחים. אינם יכולים לבחור לפרלמנט ולממשלה ששולטים בחייהם.

דיבור חלול על ירושלים המאוחדת לנצח תוך מניעת אזרחות מהפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, שסובלים מחשש תמידי שעצם תושבותם תישלל. זכויות אזרח כמובן אין להם כי אינם אזרחים

קיום משטר אפרטהייד בעל 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני שונה בגדה, תוך שמירת משטר צבאי נורא בחיי הפלסטינים והתנגדות לכינון מדינה ריבונית משלהם מחד, אך גם התנגדות לסיפוח ולהענקת אזרחות ישראלית לפלסטינים מאידך. זוהי כמובן החרפה הכי גדולה שמונחת לפתחו של מי שהמית כל תהליך מדיני והעמיק כל היבט של אפליה, דיכוי והפרת זכויות אדם בגדה.

הגדרת נבחרי ונבחרות הרוב המכריע של האזרחים והאזרחיות הערבים במדינת ישראל כתומכי טרור, כבוגדים, וכמי שאפילו עצם תמיכתם החיצונית בממשלת שמאל-מרכז-ליברמן היא דבר מוקצה מחמת מיאוס וסכנה בדיונית. העיקר שלא תקום ממשלה ללא נתניהו. ללא הוא עצמו. ללא הנאשם שנמלט ממשפט. וגנץ ואשכנזי נכנעו לגזענות המבעיתה הזו.

הבטחות שווא אינסופיות לתגבור תקצוב היישובים הערבים תוך הימנעות ממימושן. ומעל הכל: חוק הלאום שהראה בדיוק מה חושב נתניהו על מעמד האזרחים הערבים. מעמדה הרשמי של השפה הערבית בוטל שם. עיקרון השוויון לא הוזכר שם בכוונת מכוון. והעדפת ההתיישבות היהודית בחוק הנבזי שימשה לפסיקה מבישה של רשם בבית משפט כדי למנוע תקצוב שוויוני בהסעות לתלמידים ערבים.

נתניהו מומחה בהפרד ומשול. בשיווק עצמי אינסופי ומתיש מרוב התפארות עצמית. בסילופים וכזבים שבהם הוא משכנע את עצמו להאמין. בכיבוש עלק-שרמנטי של פוליטיקאי זה או אחר רק כדי לנצלו וכדי לפרק את המפלגה שמולו. עכשיו עבאס למד זאת בדרך הקשה.

הוא חשב שהתחנפות לנתניהו תסייע בעדו להציג עצמו כמי שהביא לתכנית (שלא תתממש כמובן) למיגור הפשיעה בקרב הציבור הערבי. אבל ביבי הוא ביבי. לכן מיהר לנכס לעצמו את התכנית החלולה והשלופה משרוול הקסמים. מין תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית שתתפוגג דקה אחרי הבחירות. איפה היתה התכנית הזו לאורך 12 שנות שלטון נתניהו? היא לא היתה. כי זה פשוט לא עניין את הראיס.

ומנסור עבאס? נשאר עם המכנסיים למטה. כמו גנץ ועמיר פרץ. כמו גבי אשכנזי ואבי גבאי. כמו יצחק הרצוג וציפי לבני. כמו יעלון ולפיד בעבר. כמו מופז וברק. כמו מי לא?

ומנסור עבאס? נשאר עם המכנסיים למטה. כמו גנץ ועמיר פרץ. כמו גבי אשכנזי ואבי גבאי. כמו יצחק הרצוג וציפי לבני. כמו יעלון ולפיד בעבר. כמו מופז וברק. כמו מי לא?

הנה שלושה כללי יסוד שמומלץ מאד לכל מי ששוקל להתפתות ולגלם כמו אביב גפן ומנסור עבאס ובעיקר כמו בני גנץ וגבי אשכנזי את תפקיד שוטה הכפר המנוצל והסטטיסט בהצגת היחיד הנצחית והחלולה כמו קרטון ללא תקציב מדינה.

אלו 3 כללים פשוטים:

 1. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.
 2. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.
 3. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.

מדובר במי שמכונה בשפת מדע המדינה "מנהיג רעיל".

מדובר במי שמוכר בשפה הפסיכולוגית כנרקיסיסט שלילי או נרקיסיסט רעיל.

מדובר במי שמוכר בשפה המשפטית כנאשם בעבירות חמורות שעצם כהונתו כראש ממשלה היא ניגוד עניינים אחד, עצום וגדול. הפרת אמונים שיטתית ויומיומית.

לא מאמינים? תשאלו את נתניהו עצמו. נתניהו של 2008. זה שהצביע בעד הצעת חוק למנוע מראש ממשלה לכהן ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. זה שטען בלהט שאפילו ראש ממשלה תחת חקירות איבד את המנדט המוסרי והציבורי. בתנאי שלא קוראים לו נתניהו, כמובן.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה