המוסד הלימודי בית יעקב שהקימה שרה שנירר

בפולין של המאה ה-19, נערות חסידיות שברחו מהבית הובילו למהפכה חינוכית

בספרה החדש, "מרד הבנות", ההיסטוריונית רחל מנקין חושפת את סיפורן של נערות אולטרה-חרדיות שברחו מקהילתן והסתתרו במנזרים בחיפוש אחר השכלה טובה ופמיניסטית יותר ● ראיון

בשנות ה-70 של המאה הקודמת טבעה ההיסטוריונית לורל תאצ'ר אולריך את הביטוי הנודע, "נשים שמתנהגות כיאות לעיתים רחוקות עושות היסטוריה".

התחושה הזאת היא חוט השני שעובר לאורכו ולרוחבו של ספרה החדש של רחל מנקין, The Rebellion of the Daughters: Jewish Women Runaways in Habsburg Galicia (בתרגום חופשי: "מרד הבנות: נשים יהודיות שברחו מבתיהן בגליציה ההבסבורגית").

החל מסוף המאה ה-19 ועד ערב מלחמת העולם הראשונה, מאות נשים יהודיות צעירות שחיו במערב גליציה, היום פולין, ברחו מבתיהן החרדיים, לעיתים חסידיים, ומצאו מקלט במנזר בקראקוב, שם, בסופו של דבר, המירו דתן לקתוליות.

זה לא קרה בגלל לב שבור, או בגלל הורים קשוחים, ואפילו לא בגלל שלא הצליחו להזדהות יותר עם היהדות: הן ברחו כי הן רצו יותר. יותר מקום להשמיע את קולן ואת דעותיהן, וכנראה, החשוב מהכל – יותר השכלה.

זה לא קרה בגלל לב שבור, או בגלל הורים קשוחים: הן ברחו כי הן רצו יותר. יותר מקום להשמיע את קולן ואת דעותיהן, וכנראה, החשוב מהכל – יותר השכלה

שלא כמו נערים יהודים חרדים שלמדו בחדר, בתי הספר היהודים המסורתיים שבהם לומדים רק נושאים יהודים, נערות חרדיות נשלחו לבתי ספר יסודיים בפולין, בהתאם לחוק חינוך החובה החדש שכונן בזמנו הממשלה האוסטרו-הונגרית.

רחל מנקין
רחל מנקין

"כשהן הגיעו לבית ספר בפעם הראשונה, הן גילו שמכבדים את היכולות האינטלקטואליות שלהן. זאת היתה חוויה חדשה, וההורים שלהן לא היו שותפים לה מכיוון שההורים שלהן מעולם לא למדו בבית ספר", מספרת מנקין בשיחת זום עם זמן ישראל מביתה בירושלים.

"זאת היתה חוויה שהגברים לא היו שותפים שלה, הגברים שההורים שאפו לשדך לבנות שלהם. כמובן, הבנות גילו שאין להן שום דבר במשותף עם האנשים האלה".

עם הזמן, הקהילה החרדית באזור ענתה על מה שנודע בתוך "שאלת הבנות", והקימה את בית הספר הדתי הראשון לנערות חרדיות יהודיות. בית הספר, שנוסד על ידי שרה שנירר ב-1917, הכין את הקרקע לתנועת השכלה עולמית – בית ספר יסודי ותיכון – בקרב היהדות החרדית, תנועה שהפכה לרשת "בית יעקב".

מנקין, פרופסור ללימודי יהדות באוניברסיטת מרילנד, אומרת שהיא מזדהה מאוד עם נושא הספר החדש שלה, מכיוון שגדלה בעיר חרדית ולמדה באחד מהמוסדות שמקורם בבית הספר של שנירר.

"אני לא יכולה להכחיש שיש פה משהו אישי עבורי. גדלתי בבני ברק, למדתי בבית יעקב. אני לא מחשיבה את עצמי לטיפוס מורד, אבל כשהגיע השלב שבו הציעו לי שידוך, הבנתי שאלה לא החיים שאני רוצה לחיות", היא אומרת.

"אני לא יכולה להכחיש שיש פה משהו אישי עבורי. גדלתי בבני ברק, למדתי בבית יעקב. אני לא מחשיבה את עצמי לטיפוס מורד, אבל כשהגיע השלב שבו הציעו לי שידוך, הבנתי שאלה לא החיים שאני רוצה לחיות"

"לא הצלחתי למצוא שפה משותפת עם רבים מהם, וידעתי שאני לא יכולה להישאר שם ולהיות כל כך שונה. יחד עם זאת, שלא כמו הבנות, ההורים שלי מעולם לא נתנו לי את ההרגשה שאני עושה משהו לא בסדר. הם תמכו בי בכל דבר".

עטיפת הספר "מרד הבנות" מאת רחל מנקין
עטיפת הספר "מרד הבנות" מאת רחל מנקין

למה לדעתך הסיפור הזה לא מוכר?
"אני היסטוריונית שחוקרת את יהדות גליציה, ואני מקפידה לקרוא כל דבר שמתפרסם על האזור. מעולם לא נתקלתי במשהו שמספר את סיפוריהן של הנערות האלה.

"ככל שהעמקתי לחקור, גיליתי שהתקשורת (המיינסטרימית) היתה מלאה בסיפורים לגבי המתרחש. Neue Freie Presse, שהיה עיתון מרכזי בווינה, כותב ללא הרף על הנערות האלה. היו אפילו רומנים ומחזות על המתרחש. היו חקירות משטרתיות, התכתבויות עם נציגים ממשלתיים.

"היה כל כך הרבה תיעוד סביב הנושא הזה. אני חושבת שהוא הודחק, או לא ידוע במיוחד, בגלל שזה מביך. ההנהגה הרבנית לא עשתה כלום בעניין ואלה היו סיפורים לא נעימים על משפחות חסידיות, עשירות, חזקות".

את כותבת שהחינוך היהודי היה מסובך, ומצטטת את התלמוד, "כל המלמד את בתו תורה כאילו מלמדה תפלות" (המשנה (סוטה ג, ד), ואת החוק היהודי סביב העניין. את יכולה להרחיב קצת על הנושא הזה?
"ההסבר שניתן לי קשור למסלולי ההשכלה השונים עבור בנים ובנות יהודיים בתקופה. ב-1973, הגרסה הגליצאית של חוק החינוך החובה האוסטרי מ-1869, דרש שש שנות לימודים במדינה, בבתי ספר מורשים – לבנים ולבנות, יהודים ונוכרים. באמצעות כל מיני הסכמים פוליטיים, המנהיגות החרדית הצליחה להשאיר את בניה במערכת החינוך הדתית.

"באשר לבנות, לא היתה להם בעיה לשלוח אותן לבתי הספר הפרטיים והציבוריים הפולנים. למעשה, רבים היו גאים בהישגים של הבנות שלהם. אז הבנים גדלו בתוך החינוך היהודי, והבנות בתוך החינוך הפולני.

"מכיוון שרוב הבנות זכו להשכלה יהודית מאוד בסיסית בבית, זה רק העצים את הפער בינן לבין ההורים שלהן, שמעולם לא למדו בבית ספר פולנים, וכמובן את הפער בין המינים. כשהגיע הזמן לשידוכים ולנישואים, נערות רבות התמרדו.

"מכיוון שרוב הבנות זכו להשכלה מאוד בסיסית, זה רק העצים את הפער בינן לבין הוריהן, שמעולם לא למדו בבית ספר, וכמובן את הפער בין המינים. כשהגיע הזמן לשידוכים ולנישואים, נערות רבות התמרדו"

"היום זוכות הבנות ליותר, מבחינת לימודים דתיים. אבל אני חושבת שהבעיה עדיין קיימת, והעובדה שההשכלה הגבוהה חסומה בפניהן. יש בוגרות של בית יעקב, של הסמינרים, שהולכות ללמוד באוניברסיטה, אבל זאת לא הנורמה".

הספר שלך גרם לי לחשוב על המאבק להשכלה של כל כך הרבה נשים צעירות ברחבי העולם היום. חשבת על זה כשעבדת על המחקר?
"כן. השכלה היא עדיין גורם חשוב. אנחנו יודעים שזה לא רק עניין יהודי. זה בהחלט גורם לי לחשוב על אפגניסטן ועל מלאלה יוספזאי.

מיכאלינה ארטן, נערה יהודייה ממשפחה חסידית עשירה שברחה מביתה: היא סייעה לכוון את אור הזרקורים לסוגיית השכלת נשים (באדיבות הארכיון המרכזי לתיעוד היסטורי בוורשה)
מיכאלינה ארטן, נערה יהודייה ממשפחה חסידית עשירה שברחה מביתה: היא סייעה לכוון את אור הזרקורים לסוגיית השכלת נשים (באדיבות הארכיון המרכזי לתיעוד היסטורי בוורשה)

"בספר אני מביאה את סיפורה של אנה קלוגר, שהיתה לה תשוקה אדירה ללימודים. זה כל מה שהיא רצתה לעשות. היא סיימה את הבחינות לתואר הראשון ונרשמה בחשאי לאוניברסיטה, ומאוחר יותר השלימה דוקטורט באוניברסיטת וינה. הסיפורים האלה, על נשים עם תשוקה אינטלקטואלית, לא מסופרים. האומץ שהיה לה ללכת בעקבות החלום שלה".

מה הדבר שהכי הפתיע אותך במחקר?
"יש לי חברה שירשה את משקפי האופרה של סבתה. סבתה וסבה הגיעו מקרקוב. במשפחה מספרים שסבא שלה היה חסיד וסבתא שלה היתה הולכת לאופרה, להרצאות. היא היתה לבושה כמו אישה חסודה הגונה, אבל היא עשתה את כל הדברים האלה.

"אני חושבת שקשה לנו להבין את זה בגלל שאנחנו מצפות להרמוניה, שהכל יתאים אחד לשני, שיסתדר. אבל עבור חלק מהנשים של אותה התקופה, החיים היו מלאים בסתירות. אני לא מנסה לטעון שהן לא היו מאוד אדוקות, או שכל הנשים התרחקו מהיהדות. אני אומרת שיש מספר גדל של נשים שהראש שלהן נפתח בגלל החינוך שלהן.

"זאת גם היתה התקופה שבה צמח הפמיניזם. הנשים הלכו להרצאות, לתיאטרון. הרבה דברים קרו שם, ונשים ביקרו במקומות האלה. מה עוד הן יכלו לעשות בזמנן הפנוי? זה יצר עימות בינן לבין המשפחות שלהן".

"זאת גם היתה התקופה שבה צמח הפמיניזם. הנשים הלכו להרצאות, לתיאטרון. הרבה דברים קרו שם, ונשים ביקרו במקומות האלה. מה עוד הן יכלו לעשות בזמנן הפנוי? זה יצר עימות בינן לבין המשפחות שלהן"

האם העובדה שהנשים הצעירות האלה חיפשו מקלט במנזר הקשה על היחסים בין היהודים לקתולים באותה תקופה?
"כן, בהחלט. זאת תקופה של התעצמות האנטישמיות באימפריה ההבסבורגית. יש תגובות קיצוניות בכפרים מחוץ לקרקוב ב-1898. יש ספר על הנושא, The Plunder, 'הביזה', שמתאר את ההתקפה והאלימות של אותו אביב. המתח הבין דתי כבר היה קיים.

מנזר האחיות פליסיאן בחרוב סמולנסק 6, קראקוב. את התמונה צילם נתן קריגר, ב-1890 בקירוב (באדיבות המוזיאון ההיסטורי של העיר קראקוב)
מנזר האחיות פליסיאן בחרוב סמולנסק 6, קראקוב. את התמונה צילם נתן קריגר, ב-1890 בקירוב (באדיבות המוזיאון ההיסטורי של העיר קראקוב)

"התקשורת היהודית של התקופה התייחסה למה שאירע שם כחטיפות, אבל הכנסיה הקתולית אומרת שלנשים הצעירות היתה בחירה חופשית. הדרישה של המשפחות היהודיות ושל המשטרה לבצע חיפושים במנזר כדי לאתר את הנערות תרמה למצב".

תוכלי לספר קצת על שרה שנירר וההשפעה שלה?
"במובן מסוים, היא היתה אחת מהבנות המורדות. כשהיא היתה צעירה יותר, היא השתתפה בהרצאות פומביות לנשים, וגם הלכה לתיאטרון. אבל בסופו של דבר היא עזבה את משובות הנעורים האלה ונכנסה בכל כוחה למשימה של חינוך בנות חרדיות לקבל ולחגוג את מעמדן השונה.

מייסדת בית יעקב, שרה שנירר
מייסדת בית יעקב, שרה שנירר

"אני רואה את שנירר כקנאית דתית וכאידיאולוגית חרדית שהובילה את התנועה שהיתה במקביל גם מהפכה בלימודי התורה, וגם מהפכת נגד בהשכלת נשים: מהפכה בלימודי התורה כי סוף סוף ייסדו חינוך יהודי רשמי לנשים, אבל מהפכת נגד, בגלל שמערכת החינוך שהיא סייעה בהקמתה חסמה את דרכן של נשים להשכלה גבוהה. מחקרים עכשוויים מתמקדים במהפכה ולא במהפכת הנגד".

מה הדבר החשוב ביותר שאת רוצה שהקוראים שלך יקחו איתם מהספר?
"ההיסטוריה של נשים היא ההיסטוריה של המשפחות, של הקהילות, של המדינה. הכל קשור זה בזה. אם לא נכלול את ההיסטוריות של הנשים, נפספס הרבה ממה שמתרחש בחברה, כך שהכרת וידיעת הסיפורים שלהן תסייע לנו לראות את החברה בצורה כוללת יותר".

עוד 1,224 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 24 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

הגנרל לא יושיע, הוא בקושי מצלצל

בני גנץ אינו חריג לאכזבה מרמטכ"ל לשעבר. מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית שלושה עשר רמטכ"לים לשעבר, ומכולם היו ציפיות רבות. רק שניים בלבד (יצחק רבין ואהוד ברק) הפכו לראשי ממשלה (השני עם הכהונה הקצרה ביותר של ראש ממשלה נבחר בישראל). רמטכ"לים אחרים לא היו סיפורים של הצלחה בולטת בפוליטיקה הישראלית וחלקם היו לסיפורי כישלון פוליטי.

בדומה, מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית כעשרים ושמונה אלופים בצבא. אריאל שרון היה לראש ממשלה ושניים – עזר וויצמן וחיים הרצוג, היו לנשיאי מדינה. לרשימה ניתן לצרף את יגאל אלון שהיה לראש ממשלה בפועל לתשעה עשר ימים בלבד.

גנץ אינו חריג לאכזבה מרמטכ"ל לשעבר. מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית 13 רמטכ"לים לשעבר, ומכולם היו ציפיות רבות. רק שניים (רבין וברק) הפכו לרה"מ (השני עם הכהונה הקצרה ביותר רה"מ נבחר בישראל)

בדומה, מאז קום המדינה נכנסו לפוליטיקה הישראלית כעשרים ושמונה אלופים בצבא. אריאל שרון היה לראש ממשלה ושניים – עזר וויצמן וחיים הרצוג, היו לנשיאי מדינה. לרשימה ניתן לצרף את יגאל אלון שהיה לראש ממשלה בפועל לתשעה עשר ימים בלבד.

בסך הכל – רק בחמישית מן המקרים של כניסת קצינים בדרגות אלוף ומעלה ניתן לזקוף הצלחה פוליטית לגנרלים בצבא. כולם פרט לאחת, ארנה ברביבאי, היו גברים, עובדה שהשפיעה גם היא על צביונה של הפוליטיקה הישראלית ובה תת ייצוג בולט לנשים. זה בוודאי נמוך בהרבה מרף הציפיות או מן האשליה הרווחת כאילו אנשי צבא בכירים יהיו לאנשי מדינה ופוליטיקה מובילים. הנחת כזב, האלילים הכזיבו, לרוב.

רוב ראשי ממשלות ישראל היו ברובם חסרי כל ניסיון צבאי משמעותי בדרגות בכירות או חסרי ניסיון צבאי כלשהו. כמה מן המוצלחים שבהם לא שירתו כלל בצבא.

במיוחד ככל שגדלה הקיטוביות הפוליטית בישראל, כך מתקיימת הציפייה כי רמטכ״ל כדוגמת גנץ יושיע את הפוליטיקה הישראלית מקיפאונה ויגאל אותה מבעיותיה הקשות. במסגרת זו אף נשמעו לאחרונה ציפיות לכניסתם של הרמטכ"ל הקודם אייזנקוט והנוכחי – כוכבי, ללבה הרותחת של החיים המפלגתיים.

הפוליטיקאים חוששים מאנשי צבא, לשווא. לכן כבר ב-2007, בעת ממשלת אולמרט, תוקן החוק והוא מחייב תקופת צינון משפטית של שלוש שנים, שמונעת מאישי צבא בכירים בדרגות אלוף או רב אלוף להיכנס מיידית לפוליטיקה לפני תום שלוש שנים מסיום שירותם הצבאי. מצד אחד, יש בתקופת צינון זו הגיון דמוקרטי של שלטון חוק אזרחי וצמצום הכדאיות של אישים צבאיים בכירים לעסוק בפוליטיקה מפלגתית עוד בתקופת כהונתם הצבאית. מצד אחר, אין למניעה החוקית הזו הרבה תכנים. היא באה להגן על פוליטיקאים מכהנים ולא על דמוקרטיה.  

רק לחמישית מהקצינים בדרגות אלוף ומעלה שנכנסו לפוליטיקה ניתן לזקוף הצלחה פוליטית. כולם פרט לאחת, ארנה ברביבאי, היו גברים, מה שהשפיע על צביון הפוליטיקה הישראלית ותת הייצוג הבולט בה לנשים

הציפייה מאישי צבא להיות פוליטיקאים טובים היא חסרת בסיס, לרוב. בארץ ובעולם גנרלים אינם נוטים להיות סיפור הצלחה פוליטי כביר. הסיבה אינה אישית אלא עמוקה יותר. הסיבה היא שיטתית. המקצוע הצבאי שונה במובנים רבים מן המקצוע הפוליטי. איש הצבא התחנך להביא לביטוי מיטבי מסגרת ממושמעת והיררכיה פיקודית, שבה הבסיס להובלת אנשים מעוגן בפקודות והוראות ברורות. פוליטיקה היא אמנות הפעלת הכוח הציבורי במסגרת תחרות נוקשה על הקצאות משאבים.

איש הצבא מתחנך להטעות את האויב. הפוליטיקה מבוססת לצערנו על הטעיית היריב הפוליטי. המקצוע הצבאי מבוסס על חשאיות, בפוליטיקה על ניצול הפומביות. הרטוריקה הצבאית מבוססת על חדות ובהירות תוך הפגנת נחישות. הרטוריקה הפוליטית מבוססת על השגת פופולריות. החזון הצבאי הוא המשך התכליות המדיניות באמצעים אחרים. החזון הפוליטי הוא ניצול העוצמה הצבאית להישגים מדיניים ואישיים.

אמנם המקצוע הצבאי רחוק מלהיות תמים. רמטכ"לים חייבים לעבוד מול ולעומת דרגים מדיניים אך בכך הם רוכשים רק ניסיון מסוים ולא ידע פוליטי הדרוש להנהגה מדינית. רשימת ההבדלים עוד ארוכה, אך לב העניין הוא כי ניתן ללמד פיקוד וניהול אך לא ניתן ללמד באופן נרכש כריזמה פוליטית. עכשיו – בשיא הקיטוביות ושפל המצב של החיים הציבוריים בישראל, אנו עלולים להילכד שוב במלכודת הפתאים של צפיות לגנרל שיגיע ויושיע. זאת במקום בדק בית יסודי של כשלי החיים האזרחיים בישראל.

פרופסור גד ברזילי הוא מומחה למשפט, חברה וממשל, פרופסור מן המניין באוניברסיטת חיפה, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים. (צילום: פוטו נגבה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 599 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

למקרה שפיספסת

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

המסלול הבטוח למניעת 61 מגוש נתניהו-בן-גביר

למחנה הפוליטי שמעוניין בהחלפת נתניהו, ובראשו מפלגות "תקוה חדשה" ו"יש עתיד", יש אפשרות בטוחה אחת לחסום את דרכו של נתניהו – לוודא מעבר של כחול-לבן, "עבודה" ו"מרצ" מעל אחוז החסימה. תעדוף מפלגות אלה חיוני גם על חשבון מנדטים של סער ולפיד, שבכל מקרה יהיו חייבים לשתף פעולה אחרי הבחירות בקואליציה מורכבת שתצטרך לשלב את ליברמן ובנט עם גנץ, סער, לפיד ומפלגות השמאל או החרדים. קואליציה כזאת תוכל לקום רק אם דרכו של נתניהו להקמת ממשלה תהיה חסומה. בתסריט בו כל המפלגות הללו עוברות את אחוז החסימה – נתניהו, עם בנט, לא יכול לחצות את רף 60 המנדטים (ובסבירות גבוהה גם לא את ה-58).

*  *  *

בפעם הרביעית גרר בנימין נתניהו את מדינת ישראל לבחירות, בתקווה כי הפעם יצליח להשיג את מספר הקסם – 61 מנדטים. נתניהו כשל בכך 3 פעמים בשנתיים האחרונות, אולם בבחירות אלה יש מרכיב שונה שלא היה קיים בבחירות הקודמות ומשפר את סיכוייו: פיצול משמעותי בגוש המרכז-שמאל לשורה של מפלגות קטנות.

נתניהו כשל 3 פעמים בשנתיים האחרונות בהשגת מספר הקסם 61, אולם בבחירות אלה יש מרכיב שלא היה קיים בבחירות הקודמות ומשפר את סיכוייו: פיצול משמעותי בגוש המרכז-שמאל לשורת מפלגות קטנות

הדבר יוצר סיכון לאובדן קולות אל מתחת לאחוז החסימה ויכול בתנאים מסויימים לאפשר לנתניהו לחצות את רף ה-60. נכון לעכשיו, הפגיעה הקשה ביותר היא ברשימות הערביות שתרמו לגוש "לא ביבי" 15 מנדטים בבחירות האחרונות ועומדות היום בסקרים על מספר חד-ספרתי.

למרות זאת, בהתנהלות נכונה, יכול המרכז-שמאל למנוע אפשרות של נתניהו לנצח בבחירות. בכל הסקרים חוזרת תמונה זהה – במצב בו כל המפלגות הציוניות משמאל עוברות את אחוז החסימה, גוש הימין קטן מ-60. אפילו בסקרים בהם הרשימה המשותפת משיגה 8-9 מנדטים בלבד, נתניהו לא מצליח להשיג את מבוקשו, כל עוד מרצ, העבודה וכחול-לבן נמצאות מעל אחוז החסימה.

סקר כאן 11

9.2

(מרצ לא עוברת)

"פאנלס פוליטיקס" 19.2

(כחול-לבן לא עוברת)

"מדגם" קשת 12    16.2

כל המפלגות עוברות

ק.פוקס חדשות 13   15.2

כל המפלגות עוברות

גוש נתניהו

62 60 59 58
גוש סער-לפיד 58 60 61

62

שני דברים יקרו בוודאות יום לאחר הבחירות: "יש עתיד" תהיה המפלגה הגדולה בגוש המרכז-שמאל וליאיר לפיד לא יהיה סיכוי להרכיב ממשלה. לא קיים תסריט שבו גדעון סער ובנט עוזבים את הימין בשביל להצטרף לממשלה תחת לפיד. לכן אין חשיבות אם ל"יש עתיד" יהיו 15 מנדטים, 18 או 20. נקודת המפתח היא בהבטחת גוש חוסם שמנטרל אפשרות להקמת ממשלת נתניהו-בן-גביר. הסרת אפשרות זאת מסדר היום תאפשר (אולי) קואליציה שבבסיסה סער ולפיד ולצידם שורת מפלגות קטנות מבנט ועד מרצ.

לכן, לגוש המרכז-שמאל יש משימה פשוטה – להבטיח שכל המפלגות הנמצאות באיזור הסכנה יסיימו בצד הנכון של אחוז החסימה. מאיפה יבואו הקולות? מהמתלבטים ומהעלאת אחוז החסימה במוקדים הנכונים.

לא קיים תסריט בו סער ובנט עוזבים את הימין כדי להצטרף לממשלה תחת לפיד. לכן אין חשיבות אם ל"יש עתיד" יהיו 15 מנדטים, 18 או 20. המפתח הוא בהבטחת גוש חוסם שמנטרל אפשרות להקמת ממשלת נתניהו-בן-גביר

למה לא להפריש את אחת המפלגות?

יש הטוענים שהדרך למנוע אובדן קולות הוא פשוט לגרום לפרישה של אחת המפלגות. בימים אלה יש קמפיין אגרסיבי מהצד השמאלי של המפה במטרה לגרום לכחול-לבן ובני גנץ לפרוש מתוך הנחה שזה "יציל" את השמאל.

טעות קשה! היציבות של 62 מנדטים נגד נתניהו היא בהרכב המפלגות הנוכחי. ראש מפלגה אינו אדמו"ר והמצביעים הם אנשים חופשיים, האשליה כאילו ניתן לדעת לאן ילכו קולות המצביעים של מפלגה שפורשת היא טעות מן היסוד.

בבחירות אפריל 2019 זכה הליכוד ב-35 מנדטים, וגוש הימין עמד על 60 מנדטים. באותן בחירות חצתה מפלגת "כולנו" את אחוז החסימה בקושי, עם 4 מנדטים ובמקביל מפלגת "זהות" של משה פייגלין לא עברה ושרפה לגוש הימין 119 אלף קולות (3.5 מנדטים). לקראת סבב 2 עבד נתניהו קשה למנוע ריצה עצמאית של כחלון ופייגלין מחשש לבזבוז קולות. נתניהו השיג את מבוקשו, כחלון נמהל לתוך הליכוד עם 4 שריונים, פייגלין פרש תמורת הבטחה למינוי כשר הבריאות.

בתאוריה, המהלכים הללו היו אמורים להוסיף לליכוד 7 מנדטים ולהבטיח לו הישג חלומי של יותר מ-40 מנדטים ונצחון וודאי. בפועל מצביעי כחלון התפזרו בין כחול-לבן, ש"ס, ישראל ביתנו ואפילו מפלגת העבודה (של פרץ ואורלי לוי). מצביעי פייגלין התפזרו ברוח ועד היום לא נודע מיקומם, פתק "מחל" הם לא שמו בקלפי. ביום הבחירות הליכוד התכווץ מ-35 ל-32 וגוש הימין צנח מ-60 ל-55!

החתך הנוכחי של מצביעי כחול-לבן רחוק מהפרופיל השמאלני הקלאסי ובחלקו כולל מצביעים שהאלטרנטיבה השנייה שלהם נמצאת דווקא אצל בנט וסער ויתכן שחלקם פשוט יעדיפו לא להצביע. ההנחה כאילו ניתן לדעת מה יעשו מצביעי כחול-לבן אחרי פרישה של גנץ היא הימור פרוע. כאשר כחול-לבן החלה לרדת בסקרים לאחר הכניסה לממשלה, המצביעים שנטשו אותה עברו בהמוניהם לבנט והזניקו אותו למספרים שלא חלם עליהם, בהמשך זזו קליק שמאלה לגדעון סער. נהירה ליאיר לפיד ועל אחת כמה וכמה למפלגות השמאל, לא נצפתה.

בתאוריה, המהלכים הללו היו אמורים להוסיף לליכוד 7 מנדטים ולהבטיח לו הישג חלומי של יותר מ-40 מנדטים ונצחון וודאי. בפועל מצביעי כחלון התפזרו בין כחל"ב, ש"ס, ישראל ביתנו ואפילו העבודה. מצביעי פייגלין התפזרו ברוח ומיקומם לא נודע

לכן, הקמפיין האגרסיבי משמאל לפרישת גנץ הוא הימור לא מבוסס שקשה לחזות את השפעתו. לדוגמה, פרישה כזאת עלולה לספק דווקא לבנט את המנדט הנוסף ומצד שני לא לסייע כלל למרצ והעבודה שעדיין עלולות ליפול מתחת אחוז החסימה.

לכן למחנה שרוצה בהחלפת נתניהו וחרד מהאפשרות של ממשלת נתניהו-בן-גביר יש מסלול בטוח אחד, שבוודאות ימנע מנתניהו את חלום ה-61 ויפתח סיכוי להקמת קואליציה חלופית – התגייסות להבטחת המעבר של כחול-לבן, "עבודה" ו"מרצ" מעל אחוז החסימה. בתנאים כאלה אין לנתניהו אפשרות לחצות את מחסום ה-60 וסער ולפיד יוכלו (אולי) להתחיל במו"מ מורכב על הקמת קואליציה רב-מפלגתית.

ד"ר למדעי המדינה וליחסים בינלאומיים. משלב בין המעשי למחקרי: בעברו 7 שנות עבודה בכנסת ובמשרד לפיתוח הנגב והגליל. בפן האקדמי, עבודת הדוקטורט שלו בנושא "כללי משחק בלוחמה א-סימטרית" זכתה בפרס הקרן ע"ש ענבר עטיה ז"ל למחקרים בנושא טרור. כיום מרצה באוניברסיטה הפתוחה במגוון תחומים - פוליטיקה השוואתית, נייר מדיניות, שלטון מקומי, החברה הערבית בישראל ועוסק בייעוץ לרשויות מקומיות וארגונים במגזר הציבורי. מקווה שתתעניינו ואשמח שתגיבו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
טעות טעות טעות אם כחולבן פורשת, כל הפתקים מתחלקים בין מפלגות הגוש–החלוני–ליברלי אם כחולבן עוברת, מתחילה החגיגה. מס 2 תמנו–שטה זה סחורה לכל המרבה במחיר מס 1 – גנץ – והשנאה שלו, יצר הנק... המשך קריאה

טעות טעות טעות
אם כחולבן פורשת, כל הפתקים מתחלקים בין מפלגות הגוש–החלוני–ליברלי

אם כחולבן עוברת, מתחילה החגיגה. מס 2 תמנו–שטה זה סחורה לכל המרבה במחיר
מס 1 – גנץ – והשנאה שלו, יצר הנקמה שלו במצביעיו, כבר מזמן העבירה אותו על דעתו. הבנאדם לא צפוי בעליל
מס 3 ואילך…

להמר על סוף החלום הציוני על גנץ ותמנו–שטה
מהיותר גרועים ששמעתי

עוד 843 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,178 מילים ו-1 תגובות

"בפעילויות התו הירוק אין בדיקות על מנת ללחוץ על הציבור להתחסן"

פרסום ראשון התכנון היה להציב עמדות לבדיקה מהירה במאות נקודות כדי לאפשר כניסה לילדים ולבלתי מתחסנים ● אחרי שהתברר שיש מלאי גדול מספיק של בדיקות, התחילו לחשוש במשרד הבריאות שהציבור יאבד מוטיבציה להתחסן, והתוכנית שונתה ● התוצאה: כאוס בשטח ● חלק גדול מהמקומות נותר סגור, עובדים לא מחוסנים רשאים להיכנס, אבל הילדים נשארים בחוץ

עוד 1,190 מילים

ראיון חינוך הוא התשובה

לבית הספר הוא הגיע רכוב על חמור ● כדי ללמוד בתיכון נאלץ לנדוד הרחק מביתו ● מאז, הפך פרופ' עליאן אלקרינאוי לחוקר בעל שם עולמי, מדליק משואה ומקור השראה אמיתי ● כעת הוא רץ לכנסת ברשימה הכלכלית, במטרה לשנות את המצב אצל הבדואים והערבים ● "האלימות גואה בחברה הערבית, ויש לי תכנית מפורטת איך מטפלים בזה, לא רק זבנג וגמרנו כמו הביקורים של נתניהו"

עוד 2,239 מילים

כלל לא בטוח שהתובע החדש בהאג יעצור את החקירה נגד ישראל

החגיגות מוקדמות מדי? ● הציפייה היא שהתובע החדש קארים חאן ישנה את הגישה של בית המשפט הבינלאומי ● אבל מומחים מסבירים שאין סימנים אמיתיים לכך שייוותר לחלוטין על התיקים נגד ישראל ● "קשה להאמין שהחקירות האלה ייעלמו עכשיו", אומר ד"ר אליאב ליבליך ● אלי בר-און, סגן הפרקליט הצבאי לשעבר: "אני לא רואה איך הוא מחליט שלא לפתוח בחקירה"

עוד 979 מילים

שלב ההוכחות במשפט נתניהו יתחיל ב-5 באפריל

המשפט ייערך שלוש פעמים בשבוע ● השופטים קבעו כי נפל פגם בהתנהלות מנדלבליט ● פרשת ילדי תימן: הממשלה אישרה פיצוי כספי והכרה רשמית למשפחות ● הרמטכ״ל וצמרת צה״ל השתתפו באירוע שנערך בניגוד להנחיות קורונה ● תחקיר צה״ל: הצעירה שחצתה לסוריה טיפסה על הגדר ללא הפרעה ● סער על מגעי פטין מולא עם אש״ף: על נתניהו לפטר אותו אם לא פעל בשליחותו

עוד 47 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה