יפעת שאשא-ביטון: הסגר הוא חד משמעית פוליטי

שאשא-ביטון הבטיחה שתקווה חדשה לא תשב תחת נתניהו וסיפרה כי יש שיח עם גדי איזנקוט לגבי הצטרפות ● זאב אלקין: נתניהו השתנה השנה לנגד עיני ● נתניהו: נחסן 2.5 מיליון אזרחים תוך 30 יום ● אדלשטיין הורה לבחון אפשרות לחיסון מורים מהשבוע הבא ● מפגינים נגד נתניהו בבלפור הבעירו אש ● אבנים על שוטרים בהפגנת הימין בירושלים על רקע מותו של אהוביה סנדק

יפעת שאשא ביטון בכנסת, 20 במרץ 2017 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הדס פרוש, פלאש 90
יפעת שאשא ביטון בכנסת, 20 במרץ 2017
17:26 עריכה

בתמונה שהופצה אתמול ברשתות החברתיות נראים שרה ואבנר נתניהו סועדים ביקב ויתקין – מקום שמאפשר לקחת מצרכים לפיקניק ולשבת באוויר הפתוח.

גולשים זעמו על כך שיש איסור לשבת במסעדות.

ב-ynet מדווחים כי מטעם משפחת נתניהו פורסמה התנצלות  "שרה ואבנר נתניהו בילו בפיקניק משפחתי באוויר הפתוח וישבו בשולחן בחצר היקב במקום בשולחנות הסמוכים שמחוץ למתחם. הם מתנצלים על כך".

מטעם היקב נמסר כי "יקב ויתקין פועל לפי כל ההנחיות. אנו פועלים במתכונת take Away של סלי פיקניק כיתר חברינו המסעדנים על מנת לשמור את הראש מעל המים בתקופה זו. מרכז המבקרים פתוח לאיסוף סלים והשאלת מפות ומחצלות בימים ראשון עד שישי לכל המעוניין. בקרבת היקב יש המון טבע מזמין ושולחנות פיקניק. משפחת נתניהו ישבה בשולחן כמו כל לקוח שקונה take away מהיקב".

17:32 עריכה

בהארץ מדווחים כי כ-200 בני אדם הפגינו מול הכניסה למעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, ליד כיכר פריז. חלק מהמפגינים, שהגיעו עם לפידים, הבעירו במקום אש. המשטרה מפנה בכוח את המוחים, ומעבירה אותם אל מעבר למחסום שהציבה ובמהלך עימותים עם המשטרה נעצרו לפחות שלושה מפגינים.

 

17:36 עריכה

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש וראש מטה הקורונה בחברה הערבית איימן סיף ביקרו בערים אום אל-פחם ובאקה אל-גרבייה וקראו לציבור הערבי בישראל לבוא להתחסן.

נתוני משרד הבריאות: אתמול היו 3,994 מאומתים, 4.6% בדיקות חיוביות.

17:37 עריכה

במערכת הפוליטית מגנים את שריפת עצי חג המולד בסכנין.

איימן עודה כתב:

שריפת עצי המולד הוא מעשה נבזי שתוקף את רוח חג המולד ואת רוח האחדות וערבות הדדית של החברה הערבית. הסולידריות שלנו חזקה מכל מי שינסה לפגוע בה, נשקם את העצים ונוודא שהפושעים יעמדו לדין.

עמיר פרץ גינה בטוויטר את שריפת עצי חד המולד בסכנין:

״אירועי שריפת עצי חג המולד בסכנין חמורים.

אסור להתפשר נגד פשעי שינאה, יש מי שמנסה להבעיר אש בין הנוצרים למוסלמים והמשטרה חייבת לעשות הכל ולהשתמש בכל האמצעים כדי להעמיד את האחראים לדין״.

ניצן הורוביץ:

18:00 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש בטלפון עם מלך מרוקו מוחמד השישי. על פי הודעת הלשכה ״המנהיגים בירכו זה את זה על חידוש היחסים בין המדינות, החתימה על ההצהרה המשותפת ביחד עם ארצות הברית ועל ההסכמים בין שתי המדינות. כמו כן, נקבעו התהליכים והמנגנונים ליישום ההסכמים. השיחה הייתה חמה וידידותית והתנהלה בצרפתית, אנגלית עברית וערבית. ראש הממשלה נתניהו הזמין את המלך לביקור בישראל. המלך ציין את הקשר האמיץ והחם עם יהודי מרוקו ויוצאי מרוקו בישראל וראש הממשלה אמר שבישראל כולה ישנה התלהבות רבה מהשלום בין המדינות.

ראש הממשלה נתניהו הודה למלך מרוקו על אירוח המשלחת הישראלית בראשות היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת״.

18:12 עריכה

מפגינים נגד נתניהו הותקפו בגבעת עדה:

מפגיני ״הדגלים השחורים״ תיעדו אדם עם סכין שיוצא מהאוטו:

18:15 עריכה

מוסדות תרבות ברחבי ישראל מוארים הערב באור אדום במחאה על מצב תעשיית התרבות והאירועים.

18:17 עריכה

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הנחה את שירות בתי הסוהר כי אך ורק נשות ואנשי הסגל יקבלו חיסון לנגיף הקורונה וכי אין לחסן אסירים ביטחוניים ללא אישור ובהתאם להתקדמות החיסונים בציבור הכללי.

הנחיית אוחנה שניתנה ביום חמישי, סותרת את דברי יו"ר רשות האסירים ברשות הפלסטינית, קדרי אבו-בכר, שהודיע כי ישראל תחל בימים הקרובים לחסן מפני קורונה את האסירים הפלסטינים השוהים בבתי הכלא שלה.

אבו-בכר הוסיף כי שב"ס הודיע להם כי החיסון ינתן למי שירצה ולא בכפיה ושכמה אסירים כבר הודיעו על כוונתם להתחסן.

18:51 עריכה

מאיר כהן מיש עתיד: ״אני מאחל לשלח בהצלחה, אבל כל המפץ שקורה עכשיו לא יאפשר לאך אחד להחליף את המציאות. צריך להתאחד מתחת ליאיר לפיד״. כהן, שהתראיין לחדשות 12 אמר גם כי ״יש עתיד מספיק חזקה כדי שהפרישה של שלח לא תהיה משמעותית. המפלגה תגדל – לכל אנשי המרכז – בואו נשנה את המציאות, אני קורא לחולדאי, אני קורא לכולם – בואו אלינו״.

כהן אמר כי יש עתיד לא טעו בדבר והבטיח: ״אנחנו נהיה אלטרנטיבה״.

18:53 עריכה

ח״כ רם שפע בחדשות 12: מחר בבוקר ועדת החינוך תתכנס ויש רוב לביטול הסגר על כיתות ה׳ עד י׳.

לדברי שפע "מה שיש על סדר היום הוא שראש הממשלה החליט לסגור חלק נרחב ממערכת החינוך. אני לא מוכן לזה ומתכוון מחר להתנגד לזה בוועדת החינוך של הכנסת. החינוך הוא הכי חשוב. עשיתי מה שאני יכול כדי להילחם על החינוך. לוועדת החינוך יש יכולת לבטל את ההחלטה".

ח״כ רם שפע יו״ר ועדת החינוך התרבות והספורט (צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)
מקווה שהממשלה תבין שהיא עשתה טעות. שפע מנהל את ועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת (צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת)
18:59 עריכה

אחמד טיבי: ״אם לא נצליח להחזיר את הגלגל אחורה – הרשימה המשותפת תתפרק וכולנו נפסיד״.

טיבי שהתראיין לחדשות 12 אמר גם כי ״נתניהו לא ראוי להגנה לא מח״כים יהודים ולא מערבים. ׳הערבים נוהרים׳ זה משהו שמובנה בנתניהו והערכתי הרפואית היא שהוא לא השתנה״.

טיבי אמר על ההמלצה שלהם על גנץ להרכבת הממשלה – ״קיבלנו אז החלטה קשה, ונשקול הפעם היטב, ונלמד מהטעות. אני מקווה שתופעת כחול לבן עם הנדל והאוזר לא תחזור על עצמה״.

19:43 עריכה

מיקי זוהר: אני מאוד אופטימי. למתחרים שלנו יש ׳רק לא ביבי׳ לנו יש עשייה. יו״ר הקואליציה, שהתראיין לפגוש את העיתונות, אמר כי ״הם, בסופו של יום לא הביאו מליוני חיסונים, וגם לא מוציאים אותנו מהסגר – מי שעושה את זה זה נתניהו״.

עוד אמר זוהר: ״לא רצינו את הבחירות. חברי כחול לבן אמרו לבני גנץ אנחנו עושים מה שאנחנו רוצים ועל כן הולכים לבחיריו אנחנו הולכים לבחירטת עם מצפון נקי. הולך להיות ממשל אמריקאי חדש – צריך לדעת לעבוד איתו״.

לדברי זוהר הקורונה זה משבר גלובלי וישראל נמצאת בצמרת העולמית. לגבי המצב הכלכלי אמר זוהר כי שר האוצר וראש הממשלה עובדים על תכנית כלכלית ״וכשנסיים את הסגר – ניתן שיפוי לכל הנפגעים. נתנו כבר עשרות מיליארדים״.

זוהר לא ענה קונקרטית לשאלה למה הם לא העבירו תקציב.

זוהר אמר שהוא מאמין שלא יהיו עוזבים נוספים אחרי אלקין.

כשהגיע אלקין השניים דיגמנו ויכוח מול המצלמות. זוהר אמר: "בית לא עוזבים חבל שעזבת את הבית, צר לנו שעזבת", אלקין בתגובה ענה: "עם כל הכבוד לבית, יש לנו מדינה"‎.

19:58 עריכה

זאב אלקין הגיע לראיון בפגוש את העיתונות וסיפר על הימים לאחר שעזב את הליכוד. לדבריו, ״קיבלתי המון תגובות מחזרות ומפרגנות אבל מה שהכי מעניין זה מהליכוד היו שלושה סוגים: נאצה ואכזבה שלקחתי בחשבון, זו החלטה לא פשוטה כי מאוד אהבתי את התנועה, הסוג השני -׳אנחנו נצטרף אליכם׳, הסוג השלישי: ׳מילה בסלע, אנחנו לא נצביע לכם, אבל אתה צודק, ואני חושב שבסוף אנשים מבינים והם יבינו שיש כאן מדינה. אני חושב שמדינה וגורלה הוא לפני הכל אי אפשר לסכן את המדינה׳״.

אלקין אמר לגבי חברי כנסת ושרים מהליכוד שתקפו אותו בהודעותיהם על רקע תפקידו האחרון כי ״מצער אותי שפתם של נבחרי הציבור – אני גאה שוויתרתי על תיק האנרגיה. מי שיצר את התפקיד תוקף אותי? ידעתיי שזה מהלך לא פשוט וידעתי שיתקפו אותי״.

שאלה: לפני שבוע הגנת על נתניהו בעניין המשפטי – אחר כך אמרת דבר אחר

אלקין: ״באופן כולל אפשר למצוא הרבה שבחים לנתניהו אני מאוד מעריך אותו הוא בנאדם סופר מוכשר. הוא השתנה מול העיניים שלי במיוחד בשנה האחרונה. המאזן בין התועלת למדינה אליו השתנה. זו טרגדיה בעיני. הסיפור האישי כנראה בגלל מה שקורה סביבו, השיקול האישי הופך דומיננטי. לא היינו צריכים בחירות עכשיו. באתי אליו – ״תעצור את זה. לא טוב למדינה. סיכון מטורף. כל מה שראינו בכנסת היה משחק האשמות״. אלקין סיכם:״שלטון נתניהו הפך מסוכן למדינת ישראל״. 

בנימין נתניהו וזאב אלקין, ארכיון, 2016 (צילום: Miriam Alster/Flash90)
אלקין ונתניהו לפני המטמורפוזה (צילום: Miriam Alster/Flash90)

אלקין אמר ״שרה נתניהו האשימה אותי בכך ששקד מונתה לשרת המשפטים״.

תגובת הליכוד:

20:36 עריכה

כתב כאן מיכאל שמש דיווח כי גנץ אמר לחכי״ם של כחול לבן בסופ״ש כי הוא שוקל את המשך צעדיו.

20:43 עריכה

השר אוחנה התראיין בכאן ואמר כי אלקין לא היה מרוצה מהתפקיד שקיבל ולכן עשה את הצעד שעשה. לדעתו מדובר ״בטעות מרה״. עוד אמר השר לבטחון הפנים ״אני לא יודע למי להאמין – לאלקין ששיבח והילל את נתניהו ואת מנהיגותו, או לאלקין החדש מבית היוצר של יוסי ורטר, רובי ריבלין, או מישהו מחבריו של גדעון סער". 

אוחנה אמר כי יריב פוליטי של נתניהו עומד מאחורי הפרסום המכפיש ב׳עובדה׳  וכי הדבר ייחשף בקרוב. אוחנה טען כי טמנו פח למישהו שנתניהו לא מכיר בכלל ותהה מדוע לא פרסמו על גנץ את הדברים המכפישים עד עכשיו.

21:00 עריכה

צבי האוזר התראיין בחדשות כאן ואמר כי לא ישבו בממשלה עם נתניהו בשום אופן לדבריו ״הוא מיצה. נתנו לו כבר צ׳אנס״.

האם הוא והנדל יאפשרו לגדעון סער להקים ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות? האוזר אמר "לא נקים ממשלה, אלא בתמיכה של מפלגות ציוניות. כבר הייתי שם – ועמדתי במבחן". 

21:04 עריכה

נתניהו: נחסן תוך חודש 2.5 מיליון אזרחים.

נתניהו פרסם גם סרטון על השיחה שלו עם מלך מרוקו. נתניהו הבטיח שיהיו בקרוב טיסות ישירות למרוקו וסיפר שסיים את השיחה בציטוט מקזבלנקה ״זו תחילתה של ידידות מופלאה״.

21:31 עריכה

תקיפת המפגינים בגבעת עדה: בגל״צ מדווחים כי המשטרה עיכבה לחקירה נער בן 17 ואישה בת 52.

21:39 עריכה

כ-1,000 מפגינים מול המשרד לביטחון הפנים בירושלים, במחאה על התנהלות המשטרה בתאונה בבנימין שבה נהרג אהוביה סנדק. המשטרה הפעילה מכתזית נגד המוחים.

בהארץ דיווחו כי מפגינים תקפו רכב עם נוסעים ערבים ויידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. שוטרים במקום תועדו לוקחים תינוק של זוג מפגינים שהונח מול רכב לפיזור הפגנות ומזיזים אותו למקום אחר.

על פי הודעת המשטרה, המפגין נעמד יחד עם עגלה ובה תינוק אל מול מכת"זית המשטרה ולא נענה לקריאת השוטרים לזוז מדרכה בשל הסיכון במעשיו, בדגש לתינוק שבעגלה.

לאחר שלא נענה מספר פעמים, הוא נעצר והתינוק הועבר לאימו שנכחה במקום.

עוד נמסר מהמשטרה כי ארבעה שוטרים נפצעו מאבנים שהושלכו לעברם.

21:46 עריכה

סמוטריץ׳ הסביר למה הוא לא מתראיין לתוכניות שישודרו בשבת. בפוסט שפרסם כתב:

כשהתחלתי את דרכי בעשיה הציבורית בתנועת רגבים קיבלתי הצעות רבות להתראיין לתכניות שמצולמות לפני שבת ומשודרות בשבת, כאשר במהלך השידור ישנה כתובית שמבהירה לצופים שהתוכנית צולמה לפני שבת. "יש פוסקים שמתירים את זה", הסבירו לי, "וזה חשוב כי ליל שבת הוא זמן שיא בצפייה וממילא ביכולת להעביר את המסרים שלך לציבור הרחב".

התייעצתי עם אבי מורי, שהוא תלמיד חכם ופוסק הלכה, והחלטנו בקלות רבה שלא. הסיבה היא פשוטה: כל דבר שאנחנו עושים אמור להיות לתועלת. אנחנו לא מתראיינים כי זה כיף אלא כדי להועיל, אחרת זה פשוט בזבוז זמן. כאנשים מאמינים אנחנו יודעים שבעולמו של ריבונו של עולם שום דבר טוב לא יכול לצאת מעבירה. כשיהודים יושבים ומחללים שבת בצפייה בטלוויזיה שום דבר טוב לא יכול לצאת מזה, גם אם לרגע זה נראה ככה. יש לקב"ה מספיק דרכים לעזור לנו להסביר, לשכנע, ולהעביר את המסר, גם בלי שנכאיב לו ונשתמש בפלטפורמות שמחללות שבת.

ואם שום דבר טוב לא יכול לצאת מלהתראיין לתכניות שמשודרות בשבת אז זה סתם בזבוז זמן, ואני מאלה שעובדים קשה ופשוט אין להם זמן מיותר לבזבז…
***
כשנכנסתי לכנסת נוסף להחלטה הזו גם שיקול ציבורי שקשור למסר, לאחריות, ולדוגמא אישית. כחבר כנסת במפלגה דתית, שלוקחת אחריות על חיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל ובכלל זה שמירת השבת במרחב הציבורי, אינני יכול לתת ידי לחילול שבת ולהשתתף בתכניות שעושות זאת.

מאז ועד עתה, בכל שנות העשיה הציבורית שלי, אני מקפיד לא להתראיין בתכניות שמשודרות בשבת. מעולם לא הרגשתי שהפסדתי מכך משהו.
***
"יותר ממשמרו ישראל על השבת שמרה השבת על ישראל".
שבוע טוב ובשורות טובות.

22:04 עריכה

השר אדלשטיין הנחה את מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי לבדוק אם ניתן לחסן את צוותי ההוראה כבר מהשבוע.

שר הבריאות צייץ:

3 בשורות טובות בפתחו של שבוע חדש (וקשה):

1 ייבחן מתן חיסון לצוותי ההוראה כבר מהשבוע, בכפוף להחלטת ועדת התיעדופים.

2. החיסונים ייפתחו גם לחולים כרוניים.

3. את כל זה אפשר לעשות בעקבות האצה משמעותית בביצוע החיסונים: מחר כבר יהיו 150 תחנות חיסונים, ועד יום שלישי נגיע ל-230 תחנות.

22:42 עריכה

בצלאל סמוטריץ׳ משווה בין הפגנת הימין להפגנת השמאל וטוען כי המכתזיות נשלחו רק לימין עקב אכיפה בררנית.

22:56 עריכה

יפעת שאשא ביטון התראיינה לחדשות 12 והבטיחה: ״אנחנו לא נשב בהנהגה תחת בנימין נתניהו". לדבריה, "זה לא נתניהו לגופו של אדם פרטי. הסיפור הוא דרך ההנהגה שנתניהו מוביל את המדינה. האם זה ממקום של רק לא ביבי? גם התשובה היא לא. זה ממקום שמדינת ישראל רוצה שינוי".

לגבי המצטרפים החדשים אחרי אלקין למפלגתו של גדעון סער אמרה שאשא ביטון "אני יכולה לומר לך שיש עוד לא מעט אנשים ערכיים בתוך הליכוד שהייתי שמחה לראות אותם מצטרפים לשורותינו" היא אמרה והוסיפה "אנחנו נמצאים בשיח עם גדי איזנקוט, הוא היה רמטכ"ל טוב, הוא ראוי. מאוד נשמח שיצטרף לשורותינו".

לגבי הסגר השלישי שמתחיל מחר אמרה: זה סגר שהוא חד-משמעית פוליטי. אני לא מוצאת שום הסבר למה אנחנו מתגלגלים לסגר נוסף כשאנחנו עוד לא יצאנו מהסגר הקודם. במדינות האחרות ניהלו את זה אחרת, ובתקופה שבין הסגרים הם אפשרו איזושהי שגרת חיים, עולם התרבות שם נפתח. אין שום הסבר הגיוני למה ענף התרבות נשאר במשך כל כך הרבה חודשים סגור".

עוד 23 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 4 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

העימות בין ישראל לאיראן במגמת הסלמה

ב־2011 פרסמו יועז הנדל ויעקב כץ ספר, בו טענו שישראל ואיראן נתונות בעימות מתמשך. אז זה נראה כהגזמה. עשור מאוחר יותר התברר שהם המעיטו בחומרת האיום.

בספרם "ישראל נגד איראן" (הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2011) טענו ד"ר יועז הנדל, פרשן ב"ידיעות אחרונות" ובעברו לוחם וקצין בקומנדו הימי (ולימים ח"כ ושר), ויעקב כץ, הפרשן הצבאי של "הג'רוזלם פוסט" (וכיום עורך העיתון), כי טביעות האצבע האיראניות ניכרות בכל אירוע ביטחוני משמעותי שמולו ניצבה ישראל מאז קיץ 2006, ואף קודם לכן.

אז, ב־2011, הטענה שישראל ואיראן נתונות במלחמה נראתה קיצונית, או לפחות כזו שיצאה מבית מדרשו של ראש הממשלה דאז (והיום) בנימין נתניהו. בדיעבד התברר שצדקו.

יועז הנדל ויעקב כץ טענו כבר ב-2011 בספר "ישראל נגד איראן" כי כי טביעות האצבע האיראניות ניכרות בכל אירוע ביטחוני משמעותי שמולו ניצבה ישראל מאז קיץ 2006, ואף קודם לכן. בדיעבד התברר שצדקו

בין היתר תיארו המחברים את פועלו של הגנרל קאסם סולימאני, "איש משמרות המהפכה האיראניים ומפקד כוח אל־קודס – יחידה איראנית העוסקת בסיוע לבנות בריתה וגרורותיה של איראן" (עמוד 19),

ובהם חזבאללה וחמאס. סולימאני נחשב לאסטרטג חריף ולמפקד צבאי מוכשר, שיזם והנחה מאות פעולות טרור. לפי פרסומים זרים ישראל ביקשה להרוג סולימאני יותר מפעם אחת ונתקלה בווטו אמריקני.

דמות מפתח אחרת שהוזכרה בספר היא זו של מוחסן פח'ריזאדה "האחראי לתוכנית הגרעין הצבאית האיראנית" (עמוד 274)

תוכנית שמהווה אחד האתגרי הביטחונים הגדולים שמלם ניצבת ישראל.

מלחמת לבנון השנייה סימנה את השינוי

קו פרשת המים, כתבו, היה מלחמת לבנון השנייה נגד חזבאללה. ישראל לחמה בה נגד דיוויזיה קדמית איראנית, מבלי שהבינה זאת עד שתמו הקרבות.

את השינוי בגישה זיהו המחברים עם מינוי גבי אשכנזי לתפקיד הרמטכ"ל בפברואר 2007. עם כניסתו לתפקיד הציג אשכנזי את תפיסתו הצבאית, שהיתה, ציינו, "תפיסה צפויה של איש חטיבת גולני: לצבא יש שני מצבים הראשון מלחמה והשני הכנות למלחמה. המלחמה שאליה יתכונן צה"ל תהיה מלחמה קלאסית, ואל מול המלחמה בעצימות נמוכה נעשה את ההתאמות" (עמוד 52).

תחת פיקודו חזר צה"ל (בדגש על כוחות היבשה) להתאמן, הן בסדיר והן במילואים. אשכנזי נחשב למי ששיקם את צה"ל והוביל תהליך של חזרה ליסודות של המקצוע הצבאי. במקביל, השיגו אמ"ן והמוסד בתחילת 2007 מודיעין לפיו סוריה הקימה כור גרעיני בדיר א-זור, במזרח סוריה.

קו פרשת המים, כתבו, היה מלחמת לבנון ה-2 נגד חזבאללה. ישראל לחמה נגד דיוויזיה קדמית איראנית, מבלי שהבינה זאת עד תום הקרבות. ב-2007 השיגו אמ"ן והמוסד מודיעין לפיו סוריה הקימה כור גרעיני במזרח סוריה

בכדי לוודא את נכונות המידע, כתבו, אישר ראש הממשלה אהוד אולמרט פשיטה של סיירת מטכ"ל לאיסוף מודיעין בסוריה:

"כמה ימים של שהייה בשטח עם אמצעי תצפית לטווח רחוק ועמדות הסוואה גרמו לשני אלופים, לשר ביטחון ולראש ממשלה אחד נדודי שינה. אבל אחרי שהכוח שב לארץ ותוצאות המעבדה התקבלו, היה אפשר לברך על המוגמר. בידי ישראל היתה כעת הוכחה מוחשית לכוונות הגרעין הסוריות. אם אולמרט היה זקוק לעוד דחיפה הוא קיבל אותה בעזרת סיירת מטכ"ל" (עמוד 121).

בספטמבר אותה שנה תקף חיל האוויר והשמיד את הכור. ישנה אי־בהירות בנוגע למידת המעורבות של האיראנים בפרויקט הגרעין הסורי, אולם המחברים רמזו שהיתה כזו.

"כדאי להם להיזהר"

בספר תואר המוסד, שבראשו עמד אז אלוף (מיל.) מאיר דגן, כגוף התקפי שהיווה את חוד החנית של ישראל בסיכול המאמצים האיראניים. "דגן החל את דרכו בחטיבת הצנחנים. שם טיפס לאטו בסולם הדרגות תוך שהוא מתבלט כחייל נועז ועם זה כטקטיקן מתוחכם" (עמוד 142).

בתקופת דגן יוחסו למוסד, במיוחד לאחר מלחמת לבנון השנייה, שורה של מבצעי סיכול והתנקשויות, שהבולט בהם, על־פי פרסומים זרים, הוא הריגת עימאד מורנייה, רמטכ"ל חזבאללה, בלב דמשק בפברואר 2008. "החיסול פגע בלב לבו של המשולש איראן־חזבאללה־סוריה" (עמוד 136), שמורנייה היווה בו שחקן וגורם מקשר מרכזי.

חצי שנה מאוחר יותר, בהמשך לתקיפת הכור בסוריה, חוסל בביתו שבטרטוס, יועצו הבכיר של בשאר אל־אסד, הגנרל מוחמד סולימאן, שהיה אחראי על תוכנית הגרעין הסורית. "ההתנקשות היתה פרי שיתוף פעולה בין המוסד ושייטת 13" (עמוד 145). גם כאן, כמו בתקיפת הכור בסוריה וכמו בחיסול מורנייה, נמנעה ישראל מלקחת אחריות.

קצין מודיעין בכיר הסביר בספר את חשיבות ההתנקשויות הללו. לדבריו, "זה מעביר שלושה מסרים ברורים: שארגון הטרור או המדינה שהמחוסל השתייך אליהם חדירים; שמנהיגי הארגון עלולים גם הם למצוא את מותם; ושכדאי להם להיזהר" (עמוד 146).

קצין מודיעין בכיר הסביר בספר את חשיבות ההתנקשויות הללו: "זה מעביר 3 מסרים ברורים: שארגון הטרור או המדינה של המחוסל חדירים; שמנהיגי הארגון עלולים גם הם למצוא את מותם; ושכדאי להם להיזהר"

"עוד מעט זה עזה"

לאחר שסקרו את הטיפול באתגרים מצפון, נפנו המחברים לתאר את המערכה כנגד ארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועת עזה. איראן סיפקה באותה עת לחמאס ולג'יהאד האסלאמי תמיכה ניכרת, ובכלל זה אמצעי לחימה, ידע צבאי וסיוע כספי. כוחות פיקוד הדרום, עליו פיקד אז האלוף יואב גלנט, "איש שייטת ראשון שקיבל פיקוד מרחבי בצה"ל" (עמוד 182), יצאו אז לשורה של פשיטות ומבצעים ברצועת עזה.

בסוף 2008, לאחר סבב הסלמה עם החמאס, הורתה ממשלת אולמרט לצה"ל, בפיקוד אשכנזי, לצאת למבצע "עופרת יצוקה", מערכה מוגבלת ומושכלת.

"אחת מנקודות החוזק שבה התגאה צה"ל במהלך המבצע היתה הקרב המשולב – קרב שבו משתלבות היחידות השונות – לא רק חטיבות החי"ר והשריון עם חיל האוויר אלא גם ובעיקר המודיעין" (עמוד 213).

מאז, צה"ל רק שידרג ושיפר חלק מהיכולות שהפגין במבצע, בדגש על החיבור בין המודיעין העדכני לאש המדויקת. האתגר טמון בחיזוק יכולות אלו מבלי לפגוע בכשירות כוחות היבשה לבצע קרב משולב, רב־חילי ורב־זרועי, שכן הוא חיוני לא פחות ממאמץ האש, וההישג במבצע נבע מהפעלה מוצלחת של שני המאמצים.

גם כך וגם כך, ההישג היה מוגבל ועזה נותרה זירה מתוחה גם לאחר שני מבצעים נוספים. צה"ל נדרש מאז להוסיף להיערך לפעולה דומה במתכונתה למבצע "עופרת יצוקה".

הנדל וכץ סיפרו סיפור מרתק שתיאר את המערכה בין המדינות. מנגד, הספר סובל ממספר אי־דיוקים וחסרה בו גם ראייה ביקורתית. אם ספרים דוגמת אלו שכתב הד"ר רונן ברגמן נוטים לתאר את ההתמודדות בין ישראל לאויביה כמצב שבו, כמאמר הפרופסור (אל"מ במיל.) גבי סיבוני, "כל החכמים נמצאים בצד השני והאהבלים נמצאים כאן," הרי שספרם של כץ והנדל פועל בגישה ההפוכה. טוב להתמקד בחיובי, אבל לא להסתנוור ממנו.

מסתבר שיש מערכה

הספר נכתב לפני כעשור. מאז איראן השכילה לנצל את חוסר היציבות האזורי שהחל באביב הערבי על־מנת להתפשט ולהתבסס מערבה, הן בעיראק, הן בתימן, והן בסוריה, והיא מפעילה במרחבים אלו את כוח אל־קודס, ארגוני פרוקסי כמו חזבאללה ומיליציות פרו־איראניות.

מאז איראן השכילה לנצל את חוסר היציבות האזורי שהחל באביב הערבי על־מנת להתפשט ולהתבסס מערבה, בעיראק, בתימן ובסוריה, והיא מפעילה במרחבים אלו את כוח אל־קודס, ארגוני פרוקסי כמו חזבאללה ומיליציות פרו־איראניות

ישראל מצדה מנהלת את המערכה בין המלחמות (מב"מ). זוהי מערכה ארוכה, חשאית ברובה, לסיכול התבססות איראן בסוריה, שבמסגרתה נוהלו מאות מבצעים מיוחדים ותקיפות אוויריות. המערכה נמשכת גם במהלך כהונת הרמטכ"ל אביב כוכבי, בה יוחסו לישראל תקיפות רבות כנגד יעדים איראניים בסוריה ובעיראק.

בנוסף, בנובמבר האחרון, הרגו מתנקשים במבצע מתוחכם גם את ראש תוכנית הנשק הגרעיני של איראן, מוחסן פח'ריזאדה, בעיירה ליד טהרן. הפעולה יוחסה, על־פי פרסומים זרים, למוסד בראשות יוסי כהן.

כהן, שעשה את שירות החובה שלו בצנחנים ולאחר מכן התגייס לקורס קציני איסוף במוסד, פיקד על אגף "צומת" (האחראי על גיוס והפעלת סוכנים) בתקופה שבה עמד דגן בראש הארגון. נראה שבראשותו, ממשיך הארגון בקו ההתקפי שהוביל דגן.

למרות רצף ארוך של תקיפות מוצלחות, הרי שבחשבון כולל נראה שההישג האסטרטגי שלהן מסתכם במניעה, צמצום וסיכול הצטיידות הכוחות האיראניים (וחזבאללה) באמצעי לחימה מתקדמים, בדגש על טילים בעלי טווח גדול ודיוק גבוה. באשר לנוכחות כוחות איראניים בסוריה, דומה המאמץ לניסיון לרוקן את הים בכפית.

יתרה מכך, כבר היה מי שהזהיר (האלוף מיל. ניצן אלון), כי "הרוצה במב"מ ייכון למלחמה"

משום שהפעולות הללו, אף שנועדו להרחיק את המערכה ולהחליש את האויב, עלולות לקרב אותה.

העימות עולה מדרגה

לאחרונה דומה שהעימות מול איראן עלה מדרגה, והתרחב לשחקנים נוספים. כך למשל, בהוראת הנשיא דאז דונלד טראמפ תקף הצבא האמריקני מן האוויר את השיירה שבה נסע בבגדאד מפקד כוח אל־קודס, הגנרל קאסם סולימאני, והרג אותו. מותו היווה פגיעה מורלית ותפקודית לאיראן ושלוחיה.

נראה שגם חילופי השלטון לא שינו את הנכונות האמריקנית לפגוע בכוחות איראניים. בשבוע שעבר אישר הנשיא, ג'וזף ביידן, בהמלצת מזכיר ההגנה, לויד אוסטין, תקיפה אווירית כנגד מיליציות פרו־איראניות במזרח סוריה, בתגובה לפעילות טרור שהכווינה איראן כנגד כוחות אמריקניים בעיראק.

נראה שגם חילופי השלטון לא שינו את הנכונות האמריקנית לפגוע בכוחות איראניים. בשבוע שעבר אישר הנשיא ביידן תקיפה אווירית נגד מיליציות פרו־איראניות במזרח סוריה, בתגובה לפעילות טרור שהכווינה איראן כנגד כוחות אמריקניים בעיראק

עליית המדרגה באה לידי ביטוי הן בתקיפה האמריקנית האחרונה, הן ברצף תקיפות ארוך בסוריה כנגד יעדים איראניים שיוחס לישראל והן, מן הצד השני, בהתקפה שמיוחסת לאיראן על ספינה בבעלות ישראלית, שרק במזל לא הסתיימה בנזק כבד ובנפגעים.

בראיון שפורסם ב"מעריב" המליץ תא"ל (מיל.) חסון חסון, בעברו מ"פ בגולני ובהמשך קצין מודיעין בכיר, לא לנוח על זרי הדפנה. האיראנים, אמר, לא מתכוונים לוותר על המטרות האסטרטגיות שלהם במזרח התיכון.

"הם יודעים לחטוף ולא נרתעים. הם עם היד על הדופק כל הזמן, פועלים בחוכמה, הולכים שני צעדים קדימה, אחד אחורה, לא מותחים את החבל, לא מסתבכים בהרפתקאות, אבל גם לא נרתעים מכלום", אמר.

כשזו המציאות, ישראל חייבת לפעול בשיתוף פעולה עם המדינות המתונות באזור ובעיקר עם הממשל האמריקני, שנחוש להגיע להסכם מחודש עם האיראנים. אין אם בהיסטוריה, אבל לא מן הנמנע שקו פחות לעומתי כלפי יוזמת ממשל הנשיא אובמה להשיג הסכם עם האיראנים בשעתו, היה מאפשר לישראל להשפיע על המתווה שלו השפעה ממשית. הסכם שכזה היה עשוי לכלול סעיפים האוסרים על הכוונת טרור ואספקת אמצעים לחימה לארגוני טרור ברחבי המזרח התיכון.

כאמור, הספינה הזו הפליגה, אבל עתה, ישראל יכולה לפעול בשיתוף פעולה עם ממשל ביידן ולהשפיע על קווי היסוד ועל הפרטים של הסכם הגרעין המחודש שאותו מבקש הנשיא לגבש. אסור לתת להזדמנות הזו לחלוף.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה. בין היתר עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,467 מילים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

גפני: "לא נשב בקואליציה עם גילה גמליאל"

השרה גמליאל הביעה תמיכה בגיור רפורמי - גפני מאיים לשבור את הכלים ● הליכוד יקיים הערב כנס פתוח ראשון למחוסנים ומחלימים, ולזמן ישראל נודע על כוונה לקיים בו הופעה של "פרחי ירושלים" עם שיר שמתייחס לנתניהו כמו לאלוהים ● עומר בר לב תוקף את התבטאויות מרצ על כוונת ח"כים מהעבודה לערוק לממשלת נתניהו: "פאתטי ומביך" ● א', שהתפטר לפני כחודש מתפקיד סגן ראש המוסד תוקף את מדיניות נתניהו ביחס לגרעין האיראני

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

משוואה חדשה בעימות בין ישראל לאיראן

ההתקפה הישראלית באזור דמשק על יעדים איראנים בתגובה לפגיעה בספינה הישראלית במפרץ עומאן איננה מספיקה כדי להרתיע את איראן. האיראנים מתכננים להמשיך בהתקפות על כלי שיט ישראלים במפרץ ובים סוף ונדרשת פעולת הרתעה ישראלית תקיפה. עדיין לא מאוחר.

ישראל הגיבה השבוע על הפגיעה האיראנית באוניית המשא של איש העסקים הישראלי רמי אונגר במפרץ עומאן בתקיפה על יעדים איראניים באזור דמשק.

התגובה הצבאית הישראלית הייתה מתחייבת אך היא איננה מספיקה ואיננה מרתיעה את איראן מספיק, עד כדי עצירת המשוואה החדשה שאיראן מנסה לכפות על ישראל, מלחמה ימית. להערכת "משמרות המהפכה" האיראנים, בזירה החדשה הזו איראן תביס את ישראל.

התגובה הצבאית הישראלית מתחייבת אך לא מרתיעה את איראן מספיק כדי לעצור את המשוואה החדשה שאיראן מנסה לכפות על ישראל, מלחמה ימית. להערכת "משמרות המהפכה" האיראנים, בזירה החדשה הזו איראן תביס את ישראל

בדיון הביטחוני אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו פרץ ויכוח עז בין הרמטכ"ל אביב כוכבי לבין ראש המוסד יוסי כהן על אופי התגובה הישראלית המתבקשת, כדי להרתיע את איראן מללכת בקו הזה. הרמטכ"ל כוכבי המליץ להגיב ביבשה, בתקיפת יעדים איראניים בסוריה, שהיא הזירה המוכרת לישראל וישראל פועלת בה באופן שבועי. על פי כוכבי, יש להגיב תגובה מידתית שאותה איראן תוכל להכיל מבלי שתביא להסלמה. ואילו ראש המוסד יוסי כהן דרש תגובה "יצירתית" חריפה וכואבת שתרתיע את האיראנים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרוצה בתקופה האחרונה להקטין את כוחו המדיני והביטחוני של ראש המוסד משיקולים פוליטיים, אימץ את גישת הרמטכ"ל. ברקע ההחלטה שהתקבלה היה גם רצון להימנע מעימות עם ממשל ביידן. גורמים מדיניים הסבירו כי תגובה ישראלית חריפה עלולה לחבל במאמצי הנשיא ביידן לחדש את הדיאלוג עם איראן ואז הוא יטיל את האשמה על ישראל.

איראן הכחישה את ההאשמות של ראש הממשלה נתניהו כי היא אחראית לפיגוע באוניית המשא הישראלית. משרד החוץ האיראני טען כי מדובר  בשקר ישראלי שמטרתו לעורר עימות בין איראן לארה"ב, מכיוון שישראל חוששת מחזרתו של ממשל ביידן בקרוב להסכם הגרעין.

לעומת זאת, העיתונות האיראנית רמזה כי אכן איראן או שלוחותיה עומדות מאחורי הפגיעה באונייה הישראלית.

העיתון האיראני "ג'ומהורי אסלאמי" כתב כי הפגיעה באונייה, שנראתה אונייה בריטית לכל דבר ועניין, הייתה מקצועית ו"נקייה" וללא נפגעים בנפש. לדברי העיתון:

"היא בוצעה על ידי גורם אנונימי והיא מהווה ללא שום ספק מעשה נקמה על מעשי הטבח של ישראל בסוריה, עיראק ותימן".

ויכוח עז פרץ בין הרמטכ"ל כוכבי לראש המוסד יוסי כהן על אופי התגובה הישראלית המתבקשת. כוכבי המליץ על תגובה מידתית שאיראן תוכל להכיל ללא הסלמה ואילו כהן דרש תגובה "יצירתית" חריפה ומרתיעה

העיתון האיראני "נור" הבליט את הקרבה של איש העסקים הישראלי רמי אונגר לראש המוסד הישראלי יוסי כהן והעריך כי יתכן שהאונייה עסקה בפעילות ריגול במפרץ הפרסי, לאור הסכמי הנורמליזציה בין ישראל למדינות המפרץ, כדי לאסוף מודיעין שמטרתו לפגוע באופן מדוייק ב"ציר ההתנגדות".

מובן מאליו שמדובר בספין שקרי איראני, אוניית המשא של רמי אונגר הפליגה מדאמם בסעודיה כשעל סיפונה מכוניות בדרכה לנמל סינגפור.

התגובה הצבאית הישראלית בסוריה מתפרשת באיראן כאקט של חולשה וכ"בריחה" של ישראל מעימות ימי עם איראן.

פרשנים איראניים מעריכים כי התגובה החלשה של ישראל דווקא תעודד את איראן  להמשיך ולתקוף כלי שיט ישראלים באזור המפרץ או בים סוף. איראן יכולה לעשות זאת באופן ישיר על ידי חיל הים של "משמרות המהפכה" האיראניים או באופן עקיף של ידי שלוחותיה. כמו למשל המורדים החות'ים בתימן שיכולים לתקוף כלי שיט ישראלים בים סוף או באזור באב אלמנדב באמצעות טילים, מוקשים ימיים, מל"טים מדוייקים או סירות נפץ.

לישראל יש יכולות ימיות לא מבוטלות באמצעות הצוללות החדישות שברשותה שאי אפשר לפרטן במאמר זה. היא יכולה להלום באיראן בחוזקה באמצעותן וגם באמצעות חיל האוויר. האיראנים הקפידו לבצע פיצוץ באוניית המשא הישראלית כך שיגרום לה נזק בלבד ולא יביא לנפגעים. גורמי ביטחון בישראל אומרים כי את המוקש הימי הצמידו אנשי הקומנדו הימי האיראני לדופן האונייה באופן כזה שהאונייה לא תטבע.

איראן גיששה באמצעות הפיגוע באונייה הישראלית כדי לראות את תגובתה של ישראל. האיראנים מרוצים מכך שישראל נבהלה וחששה מלהתעמת עמם בלב ים. לא מן הנמנע שההתקפה האיראנית הבאה על כלי שיט ישראלי תהייה כואבת הרבה יותר.

איראן גיששה באמצעות הפיגוע באונייה הישראלית לראות את תגובת ישראל. האיראנים מרוצים שישראל נבהלה וחששה מלהתעמת עמם בלב ים. לא מן הנמנע שההתקפה האיראנית הבאה על כלי שיט ישראלי תהייה כואבת הרבה יותר

ב-14 ביולי 2006 נפגעה ספינת חיל הים הישראלי אח"י חנית מירי של טיל איראני מסוג  802-C, שנורה לעברה על ידי ארגון חזבאללה בעת שפעלה 16 ק"מ מול חופי ביירות במהלך מלחמת לבנון השניה. מהירי נהרגו ארבעה חיילי צה"ל שהיו בספינה.

גורמי ביטחון בישראל חוששים שהאיראנים יאמצו כעת את שיטת ההתקפות הימיות על כלי שיט ישראלים. לכן, התגובה הישראלית בהפצצת יעדים איראנים בסוריה הייתה טעות, ישראל הייתה צריכה להגיב מול כלי שיט איראני, כדי להראות לאיראן שהיא איננה חוששת מפניה. אפשר היה גם להגיב במתקפת סייבר כפי שנעשה בעבר ב-9 במאי 2020 כשנמל בנדר עבאס בדרום איראן ספג מתקפת סייבר קשה שיוחסה לישראל וגרמה לנזקים רבים בנמל.

עדיין לא מאוחר לשקם את ההרתעה מול איראן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 759 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים

המתנחלים מצופפים שורות, הצבא מטייח, המשפחה רוצה תשובות

בדיקת זמן ישראל צה"ל קבע כי חאלד נופל מת ב-5 בפברואר אחרי שתכנן לבצע פיגוע טרור במאחז הלא חוקי הסמוך לביתו בכפר ראס כרכר ● אבל פקיד השומה הפלסטיני לא היה חמוש, ולא ברור מה הביא אותו לפנות בוקר, לבד, לחוות שדה אפרים בה נורה למוות ● ישראל נסמכת על עדויות מתנחלים, אבל למשפחת ההרוג יש גרסה שונה לגמרי ● סיפור שקרה בחושך, על ראש גבעה שנויה במחלוקת, עם אקדח מעשן אחד  

עוד 2,298 מילים

במערכת הביטחון הופתעו מדברי גמליאל, שלפיהם, איראן אחראית לזיהום הזפת

בית הדין בהאג הודיע שיפתח בחקירת פשעי מלחמה של ישראל בשטחים; נתניהו: "ההחלטה - תמצית האנטישמיות והצביעות" ● בשל הפסקת התחבורה הציבורית לירושלים בפורים יהדות התורה הודיעה שלא תשתף פעולה עם המשטרה ● דמוקרטית, מפלגתם של פעילי המחאה נגד נתניהו, החליטה לפרוש מהמרוץ לכנסת ● יהדות התורה פרסמה קמפיין שבו הוצגו רפורמים ככלבים

עוד 43 עדכונים

מרתק לעקוב אחר המסע הארוך של ליברמן ממחוזות הימין הקיצוני לעבר השמאל החילוני-ליברלי ● אבל זה לא ממש הולך לו: מנהיג ישראל ביתנו תקוע בסקרים תקופה ארוכה, ואף במגמת היחלשות ● הסיבה לכך היא אמינות: קשה להפנים את העמדות המתונות של ליברמן כיום כלפי האזרחים הערבים, והדימוי שלו נותר ימני קיצוני, גם אם נתניהו מתעקש לקרוא לו שמאלן ● פרשנות

עוד 570 מילים ו-1 תגובות

מדוע נתניהו מתחמק מלחתום על תצהיר בנושא מינוי פרקליט המדינה?

בבג"ץ מתנהלות מזה כמה חודשים עתירות בנושא הסדר ניגוד העניינים שגיבש היועמ"ש עבור ראש הממשלה ● הדיון מצוי בשלב מתקדם, צו על תנאי כבר הוצא בנובמבר ● אולם כעת מתברר כי נתניהו מתחמק מלחתום על תצהיר בנוגע להכרזתו כי לא היה מעורב בהבאת מינוי של פרקליט המדינה הבא לממשלה, והטיעונים שמעלה בא כוחו עו"ד מיכאל ראבילו מעלים תהיות רבות ● פרשנות

עוד 734 מילים

מאות אבנים עושות את דרכן לישראל בדואר דיפלומטי

משבר הקורונה מונע ממשפחות שכולות שחיות בחו"ל להגיע לישראל ביום הזיכרון ● במסגרת יוזמה, שהחלה ביום הזיכרון בסגר הראשון, יוטסו השנה לארץ בסיוע משרד החוץ מאות אבנים ועימם מסרים אישיים ● חלוקי הנחל יונחו על הקברים על ידי מתנדבים, שידאגו לצלם את הרגע ולשלוח למשפחות את התיעוד

עוד 290 מילים

ביוני צפויים להסתיים תשלומי האבטלה והפיצויים לנפגעי משבר הקורונה ● כשבמשק יש עדיין למעלה מחצי מיליון מובטלים ועם עשרות אלפי עסקים שנסגרו, לאף אחד לא ברור מה יקרה ביום שאחרי ● פרופסור אייל וינטר: "חייבים להחזיק בהנשמה את כל מי שזקוק לזה בלי הגבלת זמן" ● פרופסור יוסף זעירא: "אנשים עלולים להגיע לפת לחם"

עוד 2,032 מילים

סקרים: 61-59 מנדטים למתנגדי נתניהו; לפי סקר חדשות 12, מרצ מתחת לאחוז החסימה

יושב ראש ועדת הבחירות פוגלמן אסר לשדר את הופעתו של נתניהו בתוכנית "סטנד-אפ ניישן" ● יושב ראש סיעת יהדות התורה פינדרוס: מי שהתגיירה בגיוס צה"לי היא שיקסע ● קבינט הקורונה קבע שישראלים יוכלו להיכנס לארץ ללא אישור של ועדת החריגים; ההחלטה תיכנס אם תאושר על ידי הממשלה ● לראשונה אותרו בישראל חולים בווריאנט הניו-יורקי של נגיף הקורונה

עוד 49 עדכונים

בתקופה שבה כמעט כל החלטה מציתה דיון בשאלת היקף סמכותו של בג"ץ, נדרשים השופטים לעלות דרגה ברמת התחכום ● שני פסקי הדין שניתנו אתמול - בנושאי איכוני השב"כ ובנושא הגיור הלא-אורתודוקסי - מראים את מידת התחכום השיפוטי שאימצו ● פרשנות

עוד 1,462 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה