שכונה חדשה הנבנית בהרצליה, 27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
גילי יערי, פלאש 90
המאבק על השטחים הירוקים

זו שעת חירום, זמן להניף דגל אדום

שורה ארוכה של תוכניות בנייה אגרסיביות מאיימות להפוך את מעט הטבע שנותר לשטחים אורבניים מכוסי בטון ● למרות שמשבר הקורונה סיפק תזכורת לחשיבות הטבע העירוני, מוסדות התכנון והמערכת הפוליטית לא מחשבים מסלול מחדש ● המשבר פגע גם בארגונים הירוקים, ובלי התגייסות של הציבור הם לא יוכלו לבלום לבד את המפולת

עד לפני מספר שנים נהגה החברה להגנת הטבע לכנס מדי שנה את העיתונאים ולהשיק חוברת עבת כרס שנשאה את הכותרת "דו"ח האיומים השנתי". זה היה מיפוי מדוקדק של תוכניות בנייה ו"פיתוח" – מופרכות יותר או פחות – שמאיימות על רסיסי הטבע ושאריות השטחים הפתוחים שנותרו בישראל.

משנה לשנה מספר האיומים גדל: אמנם היו תוכניות שנבלמו בדרך ופינו מקום בחוברת, אבל מספר התוכניות החדשות תמיד היה גדול יותר. קצת כמו המאזן המדאיג שמתקיים בימים אלה בין הנדבקים בקורונה למחלימים.

הדו"ח כבר לא יוצא לאור בגלל מגבלת זמן וכח אדם, אבל האיומים לא נעלמו. להיפך. נדמה שהם רק משגשגים ומתרבים כמו מגפה שיצאה משליטה. אין כמעט יום שעובר בלי שתוכנית ברוטאלית כלשהי עולה על השולחן ומאיימת לשנות את פניו של אזור שלם בארץ.

ילדים משחקים בחולות הנגב המערבי, 28 באפריל 2016 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ילדים משחקים בחולות הנגב המערבי, 28 באפריל 2016 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מקבץ, על קצה המזלג, רק מהימים האחרונים: אושרה תוכנית ענק לבנייה של אלפי יחידות דיור בהרי ירושלים, במסגרתה ייעקרו יותר מעשרת אלפים עצים ורכס ירוק שלם (רכס לבן) יכוסה בבטון; עיריית אשדוד שואפת לבנות על הדיונה הנפלאה, שמלחכת את שכונות העיר ומעניקה לתושבים קצת אוויר לנשימה וטבע נגיש במרחק נגיעה מהבית.

אם כבר דיונות – המועצה האזורית באר טוביה מנסה לקדם תוכנית לבנייה על 960 דונם בחולות ניצנים; ביקנעם העירייה מבקשת להתרחב ולבנות שכונה חדשה על אדמות העמק היפהפה הסמוך לעיר; ובהרצליה ואדי קסום, ערוץ נחל גלילות, שמתפתל בלב העיר, נמצא בסכנה להפוך לנקודת הקצה של מסילת המטרו העתידית. ממול לוואדי, אגב, משתרע חניון על פני מדבר אספלט ענק, אבל החניון פרטי והטבע ציבורי – אז על הטבע הרבה יותר קל להסתער.

האיומים על הטבע לא נעלמו. להיפך – נדמה שהם רק משגשגים ומתרבים כמו מגפה שיצאה משליטה. אין כמעט יום שעובר בלי שתוכנית ברוטאלית כלשהי עולה על השולחן ומאיימת לשנות את פניו של אזור שלם בארץ

אפשר להמשיך עוד ועוד, אבל בהנחה שאין לכם את כל היום אעצור כאן עם הדוגמאות ואסתפק באמירה שאנחנו במצב חירום. אם להמשיך עם דימויי הקורונה, ארץ ישראל, כמו מנהלי המחלקות הפנימיות בבתי החולים, מניפה דגל אדום. ובדיוק כמו בניהול המגפה, הבעיה היא שגם כאן מהצד השני ניצבים ערכים לגמרי לא מבוטלים: דירות זה חשוב, תשתיות תחבורה – על אחת כמה וכמה.

עבודות בנייה בכפר יונה, 8 באוגוסט 2019 (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
עבודות בנייה בכפר יונה, 8 באוגוסט 2019 (צילום: גילי יערי, פלאש 90)

כשמפרקים את התמונה הכללית לפרטים קל ללכת שבי אחר צרכי הבינוי וקשה לגייס את הציבור למאבק נגד התוכניות: נו, אז הלכה עוד גבעה – העיקר שיוכלו לגור כאן כמה מאות משפחות; מילא, אז נכסה את הנחל בבטון, אבל היי – יהיה לנו כאן קניון!

כל פרט בפני עצמו הוא אכן לא סוף העולם, אבל בתמונה הכללית אנחנו דוהרים במהירות לאזור אסון. לא מדובר רק בשימור מערכות אקולוגיות, מיתון משבר האקלים ועוד כמה מונחים שלרוב הציבור, למרבה הצער, נראים מופשטים ומרוחקים מדי. מדובר בדברים בסיסיים ומוחשיים הרבה יותר, שנוגעים בחייו של כל ישראלי.

תן בנגב, 19 ביוני 2020 (צילום: חיים שוחט, פלאש 90)
תן בנגב, 19 ביוני 2020 (צילום: חיים שוחט, פלאש 90)

השנה האחרונה כבר נתנה לציבור הישראלי הזדמנות להרגיש איך זה לחיות עם התוצאות של תכנון כושל: פקקי הענק שנובעים מפיזור יישובים ושכונות באופן שלא ניתן לתכנן להם תחבורה ציבורית יעילה (כן, אלה בדיוק אותן שכונות שמחסלות את השטחים הפתוחים); מכת הצפות שנובעות מכך שאזורים שלמים במדינה (ד"ש מגוש דן) מכוסים בבטון, ושנחלים רבים הפכו מטבע פורח לתעלות ניקוז עצובות (הלו נהריה); וכמובן, הקורונה והסגרים, שחידדו את חשיבות הצירוף "טבע עירוני" – היכולת לצאת מהבית ברגל או באופניים ולהגיע בטווח סביר למובלעת ירוקה שתקטע את הרצף האורבני ותאפשר לגוף, לנפש ולאדרנלין של הילדים להתאזן.

אנחנו במצב חירום. ארץ ישראל, כמו מנהלי המחלקות הפנימיות, מניפה דגל אדום. ובדיוק כמו בניהול המגפה, גם כאן מהצד השני ניצבים ערכים לגמרי לא מבוטלים: דירות זה חשוב, תשתיות תחבורה – על אחת כמה וכמה

והנה, דווקא כשהחשיבות של איזון בתכנון המרחב שבו אנחנו חיים מוכחת שוב ושוב, ודווקא כשהתוצאות של תכנון גרוע מכות בנו פעם אחר פעם – הטבע חווה מתקפה עזה מכל הכיוונים. במוסדות התכנון, בציבור הרחב ובמערכת הפוליטית לא מצליחים לראות את הקשר בין מה שמתוכנן היום לבין הקטסטרופה של מחר.

מטיילים בכרמל, 26 באפריל 2019 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מטיילים בכרמל, 26 באפריל 2019 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

הכי קל ונוח להשאיר את קרבות הבלימה לארגוני הסביבה ולפעילים הירוקים – הם כבר יעשו את העבודה בשבילנו. ובכן, אל תבנו על זה: הקורונה פגעה גם בהם, ביכולת ההתנגדות שלהם, בתקציבים ובתרומות.

אנחנו, הציבור, הוא המגן האחרון שיכול לדאוג לכך שהארץ הזו תהיה מקום ראוי לחיות בו גם בשנים ובעשורים הבאים. מי שלא רוצה לחיות בארץ של קניונים וחניונים, ובמדבר אספלט אחד גדול שישתרע מדן ועד אילת (ובתור התחלה – מחיפה עד באר שבע) – שיקום, ועכשיו. על מועד ב' – תשאלו את הסטודנטים איך זה בקורונה – לא מומלץ לבנות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כל הזוועות המתוארות בכתבה נובעות מדבר אחד - פיצוץ האוכלוסין בישראל. אם אוכלוסיית ישראל תמשיך לגדול, אז הזוועות הנוכחיות יהיו רק קדימון לזוועות העתידיות. הגיע הזמן שכולנו נצטרף לפורום "צ... המשך קריאה

כל הזוועות המתוארות בכתבה נובעות מדבר אחד – פיצוץ האוכלוסין בישראל.
אם אוכלוסיית ישראל תמשיך לגדול, אז הזוועות הנוכחיות יהיו רק קדימון לזוועות העתידיות. הגיע הזמן שכולנו נצטרף לפורום "צפוף" ונקשיב לעומדים בראשו:
http://population.org.il
חייבים לעודד את הישראלים להסתפק בילד או שניים – להשקיע באיכות ולא בכמות.

עוד 686 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה