דנזל וושינגטון (צילום: Rich Fury/Invision/AP)
"אני מודאג יותר לגבי עתיד האנושות מאשר לגבי עתיד הקולנוע"

דנזל וושינגטון ואלוהי הדברים הקטנים

ראיון

לפני חודשיים בחר ה"ניו יורק טיימס" בדנזל וושינגטון לשחקן הטוב ביותר של המאה ה-21 ● וושינגטון לא מתרגש מהתואר ● "כבר קיבלתי כל פרס אפשרי, ולמדתי שהאושר לא בא משם", הוא אומר בראיון לרגל צאת סרטו החדש, "הדברים הקטנים" ● על העבודה עם הדור הצעיר של שחקני הוליווד, על השליחות מאלוהים, על גניבות קטנות מבמאים גדולים - ועל שלוש המשימות להן יקדיש את שארית חייו

"אני תמיד זוכר את מה שאימא שלי אמרה לי לפני שנים: האדם נותן פרס, אלוהים נותן גמול", אומר דנזל וושינגטון כשהוא נשאל על קריירת המשחק עטורת השבחים שלו בארבעת העשורים האחרונים. "כבר קיבלתי כל פרס אפשרי, ולמדתי שהאושר לא בא משם".

בגיל 66, דנזל וושינגטון הוא אחד השחקנים המוערכים ביותר בהוליווד – כולל שמונה מועמדויות לאוסקר שמתוכן זכה פעמיים, בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר בסרט "גלורי" מ-1989 ובפרס השחקן הראשי הטוב ביותר בסרט "יום אימונים מסוכן" מ-2001. ואם לא די בכך, לפני חודשיים, ה"ניו יורק טיימס" בחר בוושינגטון למקום הראשון ברשימת השחקנים הטובים ביותר של המאה ה-21.

"דנזל וושינגטון הוא טיטאן המסך, אבל הוא גם אומן רגיש ועדין", כתבו עליו מבקרי העיתון, שבחרו בו פה-אחד. "הוא יכול לעשות שייקספיר, להיות הנבל או הגיבור. והוא גם אחד משחקני ה'אדם הפשוט' הגדולים. והוא גורם לעבודת השחקן להיראות טבעית כמו נשימה".

דנזל וושינגטון (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)
דנזל וושינגטון (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)

השנה ייצאו שני סרטים בכיכובו. הוא מככב בעיבוד חדש של המחזה "מקבת" מאת ויליאם שייקספיר, לצידה של פרנסיס מקדרמונד ("פארגו") בתפקיד ליידי מקבת ובבימויו של ג'ואל כהן, מחצית מצמד האחים כהן ובעלה של מקדרמונד.

ובנוסף, החודש יוצא לאקרנים הסרט "הדברים הקטנים", מותחן פסיכולוגי שעלילתו מתרחשת ב-1990, בבימויו של ג'ון לי הנקוק ("הזדמנות שנייה") ולצידו של וושינגטון משתתפים שני זוכי אוסקר נוספים, ראמי מאלק ("רפסודיה בוהמית") וג'ארד לטו ("מועדון הלקוחות של דאלאס").

וושינגטון מגלם את דמותו של ג'ון "דיק" דיקון, סגן השריף של מחוז קרן בקליפורניה, שנשלח ללוס אנג'לס למשימה קלה ומהירה לכאורה. בפועל, הוא נעשה מעורב יותר ויותר בחיפוש אחר רוצח סדרתי. במהלך עבודתו לצד סמל ג'ים בקסטר (מאלק) ממחלק הרצח, החקירה מעלה פרטים מעברו של דיקון וחושפת סודות מטרידים שהיו קבורים זמן רב.

כתסריטאי וכבמאי, הנקוק מתייחס לטבעו הקשה של פענוח פשעים כאמצעי לחקירת הממדים הפיזיים, האינטלקטואליים והפסיכולוגיים של עבודת השוטרים: "חשבתי על הסיפור ב-1990, כשאולמות הקולנוע היו מלאים בסרטים על צמדי שוטרים, אז רציתי לעשות משהו שונה, לתת לזה יותר תחושה של סרט משנות ה-70", הוא אומר.

הנקוק חותר תחת עקרונות הניאו-נואר בכך שהוא פורם את התעלומה במקום לסיים אותה בצורה חד-משמעית. שני השוטרים עסוקים בפרטים מוטלים בספק במסעם מחשד לוודאות, ומגיעים לאזור אפור שדוחף אותם לפעולה בצורה המאיימת להרוס את החקירה שלהם ואת חייהם.

"זה היה סיפור ממש מעניין, שלא ראיתי קודם לכן, עם דמות מצולקת, צינית ומאופקת, שלא גילמתי קודם לכן", אומר וושינגטון. "אם לדיק הייתה פעם אמונה כלשהי, הוא איבד אותה, אבל הוא ממשיך במסע רוחני דרך סוג הגיהינום שרק שוטר יכול להבין".

דנזל וושינגטון בסרט "הדברים הקטנים" (צילום: יח"צ)
דנזל וושינגטון בסרט "הדברים הקטנים" (צילום: יח"צ)

הוא מרחיב: "אני לא חושב שהדמות שלי פתרה, או תפתור אי-פעם, את המאבקים הפנימיים שלה, זה סוג המסע שהיא עוברת. דיק צריך להחלים, כי הוא תקוע בעבר. הוא מחפש פתרונות מחוץ לעצמו, בעבודה שלו ובתשוקה שלו לפענח פשעים, אבל התשובה היא למעשה בתוכו. יש אימרה, 'האויב הוא בפנים', וזה המקרה של דיק, וגם המקרה שלי כאדם".

אלוהים הוא התשובה

וושינגטון הוא נוצרי אדוק ומודה שהוא "מודאג יותר לגבי עתיד האנושות מאשר לגבי עתיד הקולנוע". הוא פחות מוטרד ממגפת הקורונה ומאמין שדווקא זו דווקא תחזיר את הקירבה בין בני אדם – אבל חושש מעידן ה"פוסט-אמת" שאנחנו חיים בו.

"גם הברית החדשה אומרת את זה – 'גם זה יעבור'", הוא אומר על הקורונה והריחוק החברתי שכפתה על כולם. "כבר מתחילים למצוא פתרונות וחיסונים. זה בטבע שלנו לרצות קהילה מאוחדת שחולקת חוויות משותפות. אנחנו כבר צמאים לזה, ואני חושב שכשיגיע הזמן, זה יחזור להיות אפילו חזק יותר מכפי שזה היה.

דנזל וושינגטון (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
דנזל וושינגטון (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

"רבים מאיתנו חווים תקופות קשות ומאתגרות שבהן אנחנו מרגישים תקועים, לכודים ופגיעים, ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו במה אנחנו מאמינים. זה חלק בלתי נפרד מלהיות בן אנוש, ואתה פשוט צריך למצוא דרכים להתמודד עם התקופות האלה. בעולם שאנחנו חיים בו, אם אין לך עוגן רוחני כלשהו, אתה תיסחף לכל כיוון שהרוח תיקח אותך.

"אנחנו החיה היחידה על כדור הארץ שהתברכה ברצון חופשי, ואנחנו חיים בתקופה שבה זה כמו רצון חופשי על סטרואידים. אנחנו חופשיים לחשוב וללכת לכל כיוון שאנחנו רוצים בעידן המידע הזה, ואנחנו צריכים להגן על האוזניים שלנו, על העיניים שלנו, על התודעה שלנו.

"אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לגבי המידע שאנחנו סופגים ומסתמכים עליו כאמת. אנחנו צריכים להסתכל פנימה, לא החוצה. התשובה שלי היא לא מחוץ לי, היא בתוכי. אנחנו זקוקים להתעמלות רוחנית".

"אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים לגבי המידע שאנחנו סופגים ומסתמכים עליו כאמת. אנחנו צריכים להסתכל פנימה, לא החוצה. התשובה שלי היא לא מחוץ לי, היא בתוכי. אנחנו זקוקים להתעמלות רוחנית"

עבור וושינגטון, המשמעות היא חיפוש מתמשך אחר השליחות בחייו ובעבודתו כשחקן קולנוע. כשהוא נשאל לתגובתו על הכבוד הרב שחלקו לו מבקרי ה"ניו יורק טיימס", הוא עונה: "אני מעריך את הניו יורק טיימס ואת הרשימות האלה של 'השחקנים הטובים של המאה', אבל לא בשביל זה אני כאן.

דנזל וושינגטון לאחר זכייתו באוסקר לשחקן הראשי הטוב ביותר, על סרטו "יום אימונים מסוכן", 24 במרץ 2002 (צילום: AP Photo/Mark J. Terrill)
דנזל וושינגטון לאחר זכייתו באוסקר לשחקן הראשי הטוב ביותר, על סרטו "יום אימונים מסוכן", 24 במרץ 2002 (צילום: AP Photo/Mark J. Terrill)

"המשימה שלי היא יותר משימה שניתנה לי מאלוהים, למצות את הכישרונות שלי כמיטב יכולתי ולנצל כל הזדמנות לנהוג על פי דרכי האל ולשתף אחרים במה שאני יודע וחוויתי, הטוב והרע.

"אני שמח בקריירה שלי, אבל אני לא מסתמך על העבודה שלי כדי להיות מאושר, והחוזק שלי לא בא מהשבחים שאני מקבל. אם יש בזה שמחה, זה מפני שאני מנצל את הכישרונות שקיבלתי מאלוהים.

"אני שמח בקריירה שלי, אבל אני לא מסתמך על העבודה שלי כדי להיות מאושר, והחוזק שלי לא בא מהשבחים שאני מקבל. אם יש בזה שמחה, זה מפני שאני מנצל את הכישרונות שקיבלתי מאלוהים"

"אני רואה את עצמי כאדם שמנסה לעזור, כחלק מהפתרון ולא כחלק מהבעיה. אני רואה יותר הזדמנויות לנצל את היכולות שקיבלתי מאלוהים כדי להפוך את העולם הזה לטוב יותר, בתקווה, אפילו בדרכים קטנות. אני יכול, רק באמצעות העבודה שלי, להסיח את דעתם של אנשים מהבעיות שלהם לזמן מה".

צריך הרבה פופקורן

לדברי וושינגטון, הוא נהנה מבחינה מקצועית לשמש מנטור לדור הבא.

"אני אוהב לדבר עם קולנוענים צעירים כמו ריאן קולגר או צ'דוויק בוזמן הנפלא, שהלך לעולמו (ושכיכב ב"הבלוז של מא רייני" מ-2020). אני נהנה לחלוק איתם את מה שיש לי בדרך הטובה ביותר שאני יכול".

רמי מאלק ודנזל וושינגטון בסרט "הדברים הקטנים" (צילום: Lifestyle pictures / Alamy)
רמי מאלק ודנזל וושינגטון בסרט "הדברים הקטנים" (צילום: Lifestyle pictures / Alamy)

בנוגע לשחקנים שמככבים לצדו ב"דברים הקטנים", הוא טוען כי "ג'ארד וראמי שניהם שחקנים צעירים נהדרים. החלק האהוב עליי בסרט היה לשבת בסצנת החקירה ההיא מאחורי הזכוכית, כשאני צופה בצעירים האלה שבפנים טייק אחרי טייק. הייתי צריך הרבה פופקורן כדי לצפות בהם עושים את זה.

"שניהם בשיאם, וזה היה מעורר השראה לראות את המסירות שלהם לאוּמנותם, את האופן שבו הם מבצעים את התפקיד שלהם. הם נתנו לי השראה ללכת הביתה ולהיות שחקן חד יותר וטוב יותר".

"כשאני קורא תסריט, אני לא חושב על זה מבחוץ במונחים של ז'אנר. אני רק שואל את עצמי, 'האם זה טוב לקריאה?', ו'הדברים הקטנים' הוא בהחלט כזה. זה היה מותח וזה היה מרגש, כי הייתי כאילו, 'אה, טוב, זה לא מה שאתה חושב, זה כאילו, רגע, מי הטוב ומי הרע כאן?'.

"אני אפילו לא רוצה להשתמש במילה מותחן, זה כמו להכניס את זה לקופסה קטנה. אנשים רוצים לשים תוויות על סרטים, להכניס אותם לקופסה, אבל 'הדברים הקטנים' גדול מזה, וזה מה שמקורי בו".

ג'ארד לטו בסרט "הדברים הקטנים"
ג'ארד לטו בסרט "הדברים הקטנים"

כדי להתכונן לתפקיד, וושינגטון מספר כי צפה במותחנים "שבעה חטאים" של דיוויד פינצ'ר מ-1995 וזוכה האוסקר "שתיקת הכבשים" של ג'ונתן דמי מ-1991.

"חשבתי כאילו, 'בנאדם, איזה סרט'. יש קטע שבו ג'ודי פוסטר מדברת עם אנתוני הופקינס מבעד לזכוכית, וזה בויים כך שהפנים של אנתוני משתקפים בזכוכית בצילום תקריב שלה. אז אני הייתי גונב את התמונה הזאת כמחווה האישית שלי לדמי, שהיה חבר שביים אותי ברימייק 'המועמד ממנצ'וריה' מ-2004".

ב'שתיקת הכבשים' יש קטע שבו ג'ודי פוסטר מדברת עם אנתוני הופקינס מבעד לזכוכית, וזה בויים כך שהפנים של אנתוני משתקפים בזכוכית בצילום תקריב שלה. הייתי גונב את זה, כמחווה האישית שלי לג'ונתן דמי"

הוא מודה שהוא "ממש לא משוגע לסרטים, אני לא צופה בהמון סרטים. אני נוטה לצפות יותר בסרטים ולחקור אותם כשאני מביים".

הוא נזכר בחיבה בשיחה עם סטיבן ספילברג, שאותו הוא מעריץ: "סטיבן אמר לי לפני שנים, כשהייתי לחוץ מלעשות סרטים, 'כולם גונבים, דנזל, אבל תוודא שאתה גונב מהטובים ביותר'. צפיתי שוב בסרטי 'הסנדק' של קופולה וגנבתי מהם כמה דברים. ואני אגנוב גם מספילברג".

דנזל וושיגנטון וג'וליה רוברטס ב-2019. השניים כיכבו יחדיו בסרט "תיק שקנאי" לפני 28 שנים (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)
דנזל וושיגנטון וג'וליה רוברטס ב-2019. השניים כיכבו יחדיו בסרט "תיק שקנאי" לפני 28 שנים (צילום: Chris Pizzello/Invision/AP)

כשחקן הוא חושב על עצמו כעל עיתונאי חוקר: "אני עורך מחקר ומקיף את הנושא. אני זוכר שעבדתי על 'תיק שקנאי' (מותחן מ-1993 שבו כיכב לצדה של ג'וליה רוברטס – ע.ל.) וישבתי עם העיתונאי בוב וודוורד, והוא סיפר איך הוא יכול לחקור נושא בצורה מקיפה במשך כמה שנים לפני שהוא יושב לבסוף לכתוב את הסיפור. אני חוקר בצורה מקיפה את התסריט ואת הדמות, ההבדל היחיד הוא שאני מפרש את הדמות ולא כותב אותה".

הוא מודה שהוא גם לא צופה בהרבה תוכניות טלוויזיה או סדרות. "אין הרבה חדשות בטלוויזיה, יש הרבה דעות אבל לא הרבה חדשות של ממש". אבל יש יוצא מן הכלל אחד: "צפיתי המון ב'48 השעות הראשונות' (סדרה תיעודית אמריקאית על חקירות רצח – ע.ל.), שוב ושוב, זו התוכנית האהובה עליי. עקבתי מקרוב אחרי הבלשים, איך הם עובדים, ו'נורמלית' היא לא מילה שיכולה לתאר את ההתנהגות היומיומית שלהם.

"לא רציתי לגרום לדיק להיראות כמו שוטר או בלש בסגנון קולנועי. ב'48 השעות הראשונות' הם מדברים על מישהו שערפו לו את הראש בזמן שהם אוכלים כריך הודו, כי זה רק אחד מתוך עשרת התיקים שהם עובדים עליהם. שמתי לב כמה הם קפדנים, כמה ההתנהגות שלהם שגרתית".

דנזל וושינגטון ואישתו פולטה, בטקס גלובוס הזהב, ב-7 בינואר 2018 (צילום: Jordan Strauss/Invision/AP)
דנזל וושינגטון ואישתו פולטה, בטקס גלובוס הזהב, ב-7 בינואר 2018 (צילום: Jordan Strauss/Invision/AP)

יהיו ההשלכות אשר יהיו

וושינגטון מאמין שיש לו שלוש משימות עיקריות בחייו.

בראשונה, הוא מצהיר כי "מבחינה מקצועית, אני מתכוון להקדיש את שארית חיי להפקת מחזות של אוגוסט וילסון". הוא ביים את הסרט זוכה האוסקר "גדרות", שבו הוא גם שיחק, והיה אחד המפיקים של "הבלוז של מא רייני"  – שניהם מבוססים על מחזות של וילסון.

המשימה השנייה היא "המסירות שלי למשפחה היפה שלי, אשתי פולטה והילדים שלי. כל ארבעת הילדים שלי עושים דברים מדהימים בעסקי השעשועים בזכות עצמם, כשחקנים או כמפיקים".

והמשימה האחרונה, הוא אומר, היא "המסע הרוחני, פשוט לנסות להתקרב יותר ויותר לאלוהים. זו המשימה העליונה שלי. הייתי צריך לצמוח ולהגיע למקום שבו לא אכפת לי יותר מה אנשים חושבים על זה. למשך זמן מסויים הייתי יותר מוטרד במי אני עלול לפגוע, או שאם אני אגיד את זה אני עלול לאבד כמה מעריצים.

"אבל עכשיו אני לא פוחד ולא אכפת לי. יהיו ההשלכות אשר יהיו – אני אחיה איתן למשך שארית חיי".

דנזל וושינגטון (צילום: Rich Fury/Invision/AP)
דנזל וושינגטון (צילום: Rich Fury/Invision/AP)
תגיות
עוד 1,540 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 9 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ייתכן שבשל הצבעת החולים והמבודדים יוארכו שעות ההצבעה ביום הבחירות

תקציב ועדת הבחירות - כ-675 מיליון שקל ● מספר 4 ברשימת מרצ לכנסת התייחסה בסלחנות לטיפולי המרה - ואז חזרה בה ● לפיד: גם אם יש עתיד תהיה המפלגה הגדולה בקואליציה - לא בטוח שאהיה ראש הממשלה ● גנץ קטע הצבעה על מינוי שרים לאחר שמינוי שר משפטים לא נכלל בה ● ש"ס ויהדות התורה חתמו על הסכם עודפים ● מעבר טאבה ייפתח השבוע לכניסת ישראלים

עוד 40 עדכונים

קניין רוחני, מדע וטכנולוגיה - עידוד המצאות של נשים

רישום פטנטים וסימני מסחר הוא תחום ותיק שנמצא בליבה של תעשיית ההייטק. הפטנטים הראשונים ניתנו כבר ברפובליקה של ונציה ב-1416 ופירנצה ב-1421, וכיום כמעט בכל מדינה בעולם יש רשות פטנטים וחוקים לרישום והגנה על הקניין הרוחני של ממציאים וחברות. עריכת פטנטים היא מקצוע הדורש רישיון של משרד המשפטים, ועורכי פטנטים נדרשים להיות בעלי השכלה מדעית וטכנולוגית. בישראל ישנם כ-500 עורכי פטנטים פעילים במשרדים ובחברות. יושבת ראש אגודת עורכי הפטנטים בישראל בשנים האחרונות היא עורכת דין ועורכת הפטנטים עינב זילבר.

כחמישית מעורכי הפטנטים בישראל הן נשים במגוון תחומי הטכנולוגיה. ישנן נשים שהן שותפות בכירות ומנהיגות של משרדים, מנהלות קניין רוחני ויועצות משפטיות בתפקידים בכירים בחברות. עינב זילבר טוענת ששני המינים יכולים למצוא את עצמם במקצוע הזה:

"המקצוע משלב תחומי ידע שונים – טכנולוגיה, משפט וחשיבה עסקית. התקשורת עם ממציאים ומנהלים היא חשובה ונשים יכולות לבוא לידי ביטוי במקצוע הזה באופן מלא. אם זאת, יכולתי לראות הבדלים בגישה ובהקשבה לי כיועצת שהיא אשה בין תרבויות שונות בהן עבדתי – ישראל, ארה"ב, גרמניה והודו, למשל".

המצאות בולטות של נשים

נשים המציאו לא מעט המצאות מרשימות בעלות עומק מדעי וטכנולוגי. מארי אנדרסון המציאה כבר ב-1903 את המתקן לניקוי חלונות של כלי רכב (המגבים). קתרין בור בלוגט, בעלת תואר דוקטור לכימיה, התמחתה בציפויים דקים בעוביים מזעריים של מספר מולקולות, והמציאה ב-1938 שכבת ציפוי דקה שמנעה החזרה של קרני אור מזכוכית. גרייס הופר, בעלת תואר דוקטור למתמטיקה וקולונל בצבא האמריקאי, המציאה את הקומפיילר הראשון למחשב ואת שפת המחשב העלית הראשונה אחרי מלחמת העולם השנייה, שנמצאת בשימוש עד היום. ויש עוד דוגמאות רבות.

מה שחשוב זה הכשרון הטכנולוגי

באנגלית – טלנט. זה הענין, זה מה שחשוב, זה מה שמקדם את תעשית ההייטק בעולם ובישראל. אנחנו צריכים את הטלנטים שימציאו לנו המצאות חדשות, שיפורים טכנולוגיים, מכשירים חדשים, טובים יותר, חכמים יותר, מהירים יותר, צורכי הספק נמוך יותר, וגם לפעמים זולים יותר, התעשיה הרי תחרותית. הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שהוא מתפלג שווה בשווה בין נשים וגברים. לכן לוותר על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי שלנו, מהקנין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות האפשרי. איזה מנהל או מנהלת בהייטק היה מוותר על 50% מהפוטנציאל של החברה שלו להצליח?

הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שמתפלג שווה בשווה בין המינים. לכן ויתור על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי, מהקניין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות

עו"ד חן בן דורי-אלקן כותבת – יותר נשים ממציאות פטנטים, אך לא מספיק:

"כמחצית מסך הבקשות לפטנט הבינלאומיות שמקורן בקוריאה ובסין, צוינה לפחות אישה אחת כממציאה. ישראל נמצאת במקום העשירי, עם שיעור של כרבע מהבקשות לפטנט הבינלאומיות. נראה, כי בשנים האחרונות ישראל אף שיפרה את מיקומה ביחס למדינות האחרות. ביחס לישראל, במדינות כמו הודו, ארה"ב ובלגיה נמצאו שיעורים גבוהים יותר של בקשות בינלאומיות בהן צוינו נשים ואילו באוסטרליה, יפן, גרמניה, איטליה ואוסטריה נמצאו שיעורים נמוכים יותר".

גיוון משפר ביצועים

עינב טוענת שעל פי מחקרים, גיוון משפר ביצועים של חברות:

"לכן, חברות רבות משקיעות בתוכניות שמשפרות את הגיוון בחברה. ויש תוצאות בשטח – אפשר להיכנס למעלית בחברת טכנולוגיה ושכולן יהיו נשים. זה לא היה בעבר וזה בהחלט משמח. אבל בתחום ההמצאות, הנוכחות של נשים עוד לא גבוהה. שילוב נשים בצוותי פיתוח מהווה מרכיב שהולך וגובר בחשיבותו, אבל המצאות טכנולוגיות מתבססות על רקע טכנולוגי ופה יש עדיין הבדלים במספרים בין נשים לגברים, לצערי".

כיצד אפשר לשנות מציאות זו? על פי עינב:

"מפתח אחד להצלחה הוא, לעודד המצאות של נשים שכבר נמצאות בחברות. מפתח אחר הוא, לעודד תלמידות בתיכון ובאוניברסיטה ללמוד מקצועות טכנולוגיים ומדעיים".

עידוד המצאות של נשים בתעשיה

ישנן חברות שמקדמות פרוייקטים לעידוד, קידום ושילוב נשים ואוכלוסיות תת-מיוצגות בחברה. קידום המצאות של נשים יכול להיות חלק מפרוייקטים כאלה, וישנן חברות שכבר מיישמות תוכניות לקידום המצאות של נשים.

תוכניות כאלו כוללות, בין השאר: בחירת דוברות נשים בכנסים טכנולוגיים פנים-חברתיים, הוקרה לנשים ממציאות, הוקרה למנהיגות טכנולוגית נשית, וקביעת מדדי ביצוע כמותיים כגון מספר ההמצאות של נשים מהנדסות בחברה.  בתהליכי עבודה כמו בחירת נושאים לפטנטים – הרכבת צוותי עבודה בייצוג שוויוני לנשים וגברים.

גם בחברה שבה אני עובד כעורך פטנטים, ווסטרן דיגיטל, מחלקת הפטנטים יזמה השנה פרוייקט קידום המצאות של נשים, במטרה להכפיל את כמות ההמצאות של מהנדסות החברה. החברה מקדמת פרויקטים של גיוון ושילוב אוכלוסיות תת-מיוצגות, כמו למשל שילוב של מתכנתות חרדיות עם עמותת קמא-טק.

כשיהיו בחיל האויר גם טייסות חרדיות ובתעשיית ההייטק מאות ממציאות נדע, שאנחנו חיים במדינה שיוויונית, שמטפחת ומשלבת גם את ההון האנושי של האוכלוסיות התת-מיוצגות בחברה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 683 מילים

אז כמה אזרחים טרם התחסנו? חוסר התאמה בנתוני משרד הבריאות

בדיקת זמן ישראל לפי המידע שמפרסם משרד הבריאות, כ-1.27 מיליון אזרחים הכשירים להתחסן טרם עשו זאת ● אולם בדיקת זמן ישראל מעלה כי המספר האמיתי קרוב לוודאי עומד על כ-920 אלף איש ● הפערים נובעים, בין השאר, מספירה שגויה של הילדים מתחת לגיל 16 ● משרד הבריאות בתגובה: "מספר האנשים ברי החיסון הנו על פי שנתונים"

עוד 963 מילים

הקבוצה של מוש בן ארי נפסלה במכרז להפעלת חוף המבצר

בעקבות סדרת חשיפות בזמן ישראל אשר הובילו למחאת התושבים בעתלית, המועצה האזורית חוף הכרמל קיימה סוף-סוף מכרז מסודר לניהול ופיתוח "חוף המבצר" ● על אף שאיפתו המוכרזת של ראש המועצה להעביר את השליטה בחוף לידיו של מוש בן-ארי, נפסלה קבוצתו של הזמר במכרז עקב אי-עמידה בתנאי סף ● חברת "אן נכסים", המפעילה חוף בבת ים, זכתה במכרז ותפעיל את החוף

עוד 506 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

זר פרחים הבאתי לך, אמא לילד עם צרכים מיוחדים 

היי את, יא אלופה, בלי ששמת לב – שוב הגיע יום האישה. עוד שנה חלפה והנה אותו היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת, להיכנס להרצאה, בלעדית כמובן, עם ההיא ששיחקה אותה בענק מעבר לים. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם, ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבדרך-כלל) עם דוגמיות לבושם החדש שבדיוק במבצע, כי את הרי "חייבת לפרגן לעצמך, דווקא עכשיו". במרכז המסחרי ליד מוכר הפרחים תגלי תור ארוך של גברים מבולבלים עם ורדים אדומים (מותק, בשבילי פרחי שדה צהובים, תודה), ובשלטי חוצות ועל שערי העיתונים – שוב אותה המנכ"לית, שהיא, הפעם באמת, יחידה בדורה.

הנה היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבד"כ) עם דוגמיות לבושם החדש

אז נכון שזכיתי בבן-זוג מפרגן שאוהב לראות אותי מאושרת ונאמנה לדרכי, והתמזל מזלי שיש לי את האוויר הדרוש כדי להשקיע זמן ומשאבים בפיתוח עסק משלי – ובכל זאת, אני מבקשת לקחת רגע להתלונן (בפולנית).

להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את היום של היפות, המצליחות, העשירות, מגשימות החלומות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות עדיין, בין אם מטאפורית או פיזית, בתוך קירות ביתן, בגין העבודות השקופות שהן מחויבות להן. לרוב, אלו שקשורות לילדים.

אז אם מושט לי לרגע המיקרופון מעל בימת הטקסט הזאת, אני מבקשת להציע תיקון ליום האישה, ולהגיש הפעם את זר הפרחים, שוקולד הלב וכוס היין המשובח – לאלו שאולי מרגישות יותר מכל נשים פחות מוצלחות ואמהות פחות טובות. אלו הן האמהות לילדים עם צרכים מיוחדים.

כן, אלו שמוצאות עצמן כמעט כל אחר-צהריים בדרכים. תמיד באיחור של עשר דקות לקלינאית התקשורת, המרפאה בעיסוק או המטפלת הרגשית. אלו שרגילות כבר למבטים השופטים או המרחמים בסופר או בגינה, ומשתדלות לענות בחיוך שמסתיר חץ ישיר. אלו שקורעות את הכיס הפרטי ולעיתים גם כיסים נוספים כדי לממן את המשלבת, כיסא הגלגלים או את הבייביסיטר לילדים ה"רגילים", וממש מנסות להספיק תוך כדי לעבוד לפחות 8 שעות ביום ולחוש טיפהל'ה של הגשמה עצמית. אלו הן אנחנו. גם אני.

גם אני, כמו אמהות מיוחדות רבות, ישבתי לפני 8 שנים אצל המאבחנת ושמעתי את המילים "אוטיזם" ו"אורי" במשפט אחד.

גם אני חוויתי לא מעט רגעים של פחד, חרדה, דיכאון וכעס. גם אני עושה הכל למען הילד שלי, למען ההתקדמות, האמונה העצמית, ההשתלבות, הכבוד, ההכלה והקבלה. כמוהן, חושבת דבר ראשון בבוקר על הילד וגם דבר אחרון לפני השינה. גם אני חשתי אינסוף רגשות אשמה, אבל עם השנים והלימודים שהתחלתי כאמא והפכו למקצוע, לשליחות ולעסק עבור משפחות כמונו – למדתי לחיות הרבה יותר בפרופורציה, להיות אישה חזקה, אמיתית, לוחמת ומנצחת. ברגע שהסכמתי וקיבלתי את האבחנה של אורי שלי, שלא הכחשתי, שדיברתי על כך גלוי בכל סביבה – התחלתי להרגיש יכולה. לא פחות מזאת שבפרסומת מלמעלה.

אני מבקשת רגע להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את יום היפות והמצליחות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות בין קירות ביתן בעבודותיהן השקופות, לרוב אלו שקשורות לילדים

אמהות מיוחדות מתפתחות יחד עם המיוחד או המיוחדת שלהן והופכות לנינג'ות, מנכ"ליות, מורות, פסיכולוגיות, קלינאיות ודוקטוריות לאותה האבחנה; משנות סדרי עולם, מנהיגות, שגרירות ומהפכניות – ומי אם לא להן מגיע יום האישה.

לכן, אמא מיוחדת, קחי את היד החזקה וטפחי לעצמך היטב על השכם; עצרי ושבי לשתות את כוס היין ולנגוס בהנאה בשוקולד. כי את בתוכך יודעת שלנהל אופרציה של יציאה מהבית עם ילד מיוחד – לעיתים מאתגרת יותר מלנהל 300 עובדים ברחבי היבשת ותוך כדי מגיפה עולמית, רחמנא לצלן. והאמת, בשנת 2021, הגיע סוף-סוף הזמן שלפחות היום ולפחות הפעם – יזכרו זאת גם השאר.

רויטל אלרון-כץ הנה אם לילד בן 10 על הרצף האוטיסטי (ושניים נוספים, בגילאי 19 ו-15), יזמת חברתית, מנחת הורים ותכניות קידום לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. מייסדת ומנהלת את "אופטיזם" - מרכז ידע, ליווי והדרכה אופטימי למשפחות עם צרכים מיוחדים (צילום: יפעת פאר). תוכלו לעקוב אחריה ואחר פעילות אופטיזם כאן: https://www.optism.co.il/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 556 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-3 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה