רון דרמר מתראיין לכלי תקשורת במגדל טראמפ בניו יורק, 17 בנובמבר 2016 (צילום: AP Photo/Carolyn Kaster)
"אני לא מכיר דמוקרט אחד שלא סתם את האף כשעבד עם רון דרמר"

שגריר נתניהו לענייני טראמפ

פרופיל

שגריר ישראל בארה"ב מפנה את הכיסא אחרי ארבע שנים בהם שם את כל הקלפים על טראמפ ● עכשיו מסבירים בצד הדמוקרטי של בית הנבחרים כי האסטרטגיה הזו תרדוף את ישראל ● על היחסים הקרובים עם נתניהו, המחלוקות הקשות עם הקהילה היהודית בארה"ב, ההישגים המדיניים שרשם בזכות קשריו עם ממשל טראמפ - והמחיר שישראל תשלם עליהם

ב-2017 נשא רון דרמר נאום בפני ארגון חדש שהוקם במטרה להגביר את התמיכה היהודית במפלגה הדמוקרטית. שגריר ישראל בארה"ב הדגיש את חשיבותן של יוזמות המחזקות את הסולידריות של כל מפלגה עם מדינת היהודים, והבטיח כי יחסי ישראל וארצות הברית יכולים להישאר עניין של קונצנזוס דו-מפלגתי.

דרמר הסביר בנאומו כי הוא זקוק לתמיכת שתי המפלגות כדי לנווט ביעילות את יחסי ישראל וארצות הברית. "אי אפשר להטיס מטוס עם כנף אחת", אמר.

במהלך יותר משבע שנותיו כשגריר, דרמר, 49, עזר לנווט את יחסי ישראל וארצות הברית דרך הסערה של תקופת כהונתו השנייה של הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה, שאחריה באו שמים ידידותיים יותר תחת ממשל טראמפ, תקופה שבה ראש הממשלה בנימין נתניהו מצא בוושינגטון שותף שהוא ראה איתו עין בעין מבחינה פוליטית.

העובדה שדרמר עצמו מיושר עם נתניהו באופן יוצא דופן היא שהפכה אותו לשגריר יעיל במיוחד, על פי מנהיגי הקהילה היהודית בארצות הברית, חברי קונגרס, בכירים בבית הלבן ובעלי תפקידים בוושינגטון שעבדו עם השגריר במהלך שבע השנים האחרונות.

רון דרמר עם בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בחדר הסגלגל בבית הלבן, 27 בינואר 2020 (צילום: AP Photo/ Evan Vucci)
רון דרמר עם בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בחדר הסגלגל בבית הלבן, 27 בינואר 2020 (צילום: AP Photo/ Evan Vucci)

אבל הקשר הקרוב הזה התגלה כחרב פיפיות: חברי המפלגה הדמוקרטית הרגישו שראש ממשלת ישראל ושגרירו הנאמן קיבלו החלטה אסטרטגית להתעלם מדבריהם. למעשה, הם השתכנעו יותר ויותר שנתניהו יישר קו לחלוטין עם המפלגה הרפובליקאית, עד כדי כך שהזדמנות לשוחח עם השגריר לא נראתה להם שווה את הטרחה.

"למרבה הצער, כהונתו של השגריר דרמר עיכבה את יחסי ישראל וארצות הברית ואת היחסים בין ישראל ליהודים האמריקאים. נחישותו לפעול כסוכן מפלגתי וליישר קו בין ממשלת נתניהו למפלגה הרפובליקאית עוררה כעס וניכור רציניים בקרב הרבה דמוקרטים מובילים", אומר ג'רמי בן עמי, נשיא השדולה הפרו-ישראלית היונית ג'יי סטריט.

"למרבה הצער, כהונתו של השגריר דרמר עיכבה את יחסי ישראל-ארה"ב. נחישותו לפעול כסוכן מפלגתי וליישר קו בין ממשלת נתניהו למפלגה הרפובליקאית עוררה כעס וניכור רציניים בקרב דמוקרטים מובילים"

מעטים האנשים המזוהים עם המפלגה הדמוקרטית ובעלי הנטיות הליברליות שיהיו מוכנים לומר לציטוט דבר מה על דרמר, אבל אפילו חברי המפלגה היותר מתונים, שברובם המכריע הם פרו-ישראלים, סירבו לשבח את עבודתו של השגריר והתעקשו כי גם אף אחד מעמיתיהם לא יסכים לעשות זאת – דבר המשקף את הצלקות העמוקות שנותרו ביחסים הדו-מפלגתיים, שהיו פעם איתנים.

דרמר סירב להתראיין לכתבה, אבל משרדו לא חש צורך להצטדק על החיבוק החם שהעניק השגריר לטראמפ, וטען כי הדבר הניב דיבידנדים ולא פגע ביחסי ארצות הברית וישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר בפגישת עבודה בוושינגטון, 14 בספטמבר 2020 (צילום: אבי אוחיון / לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר בפגישת עבודה בוושינגטון, 14 בספטמבר 2020 (צילום: אבי אוחיון / לע"מ)

האיש של נתניהו בוושינגטון

דרמר הגיע לוושינגטון לקראת סוף 2013, במצב מאוד לא אידיאלי, כשממשל אובמה התקדם במאמציו להשגת הסכם רב-צדדי להקלת הסנקציות על איראן תמורת הגבלות על תוכנית הגרעין שלה. נתניהו התנגד בתוקף להסכם, עד לנקודה שהיה מי שחשש לעתידם של היחסים ה"מחושלים" בין ישראל וארצות הברית. זאת לאחר שנים של התכתשויות בין נתניהו לאובמה סביב תהליך השלום הקפוא במזרח התיכון והבנייה בהתנחלויות.

עבודתו הראשונה של רון דרמר – בנו של ראש עיריית מיאמי ביץ' לשעבר ג'יי דרמר (תפקיד שמילא מאוחר יותר גם אחיו, דיוויד) – לאחר סיום לימודיו באוניברסיטה בתחילת שנות ה-90 הייתה לסייע לסוקר הרפובליקאי פרנק לונץ לתכנן אסטרטגיה להשגת רוב בקונגרס עבור המפלגה הרפובליקאית.

ב-1996 דרמר התנדב למען מפלגת ישראל בעלייה של נתן שרנסקי, וזמן קצר לאחר מכן שרנסקי הציג אותו בפני נתניהו, שהיה אז בתקופת כהונתו הראשונה כראש הממשלה וביקש להבין את דעת הקהל בקרב העולים דוברי הרוסית.

בנימין נתניהו ונתן שרנסקי ב-2013 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו ונתן שרנסקי ב-2013 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

"אחרי הפגישה הראשונה ביניהם שאלתי את ביבי איך הלך, והוא ענה, 'האיש הזה לא מחבב אותי במיוחד' – כי הוא היה מאוד ביקורתי בניתוח שלו – אבל הייתה ביניהם כימיה טובה; ואחרי הפגישה השנייה היה ביניהם קליק", נזכר שרנסקי.

דרמר קיבל אזרחות ישראלית ב-1997, ובשנת 2000 החל לעבוד כיועץ וככותב נאומים של נתניהו.

ב-2010 התפרסמו כתבות פרופיל על דרמר, אז העוזר הדיפלומטי הבכיר של נתניהו, בהן תואר כ"מוח של ביבי", כינוי שליווה אותו מאוחר יותר לוושינגטון.

"המידה בה ביבי סמך על דעתו הייתה משהו שלא ראיתי אף פעם עם אנשים אחרים", אומר שרנסקי.

מייקל אורן, שהיה השגריר הקודם בוושינגטון, אומר כי הבין לראשונה שדרמר עומד להיות נציגו האישי של נתניהו בארצות הברית במהלך האירוע הראשון שדרמר אירח כשגריר, "הוא הקדיש חצי מהנאום שלו שם לדיבור על ביבי. אני זוכר שחשבתי, 'אה! אז ככה זה הולך להיות".

רון דרמר ובנימין נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים, 20 בספטמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
רון דרמר ובנימין נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים, 20 בספטמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

"כל שגריר מעצב בעצמו את התפקיד שלו", מסביר אורן. "בעוד שאני ראיתי את תפקידי כנציג של העם הישראלי בפני העם האמריקאי, רון ראה את תפקידו כנציגו של ביבי בבית הלבן.  אין בזה שום דבר רע, והוא גם היה יעיל להפליא בתפקיד הזה".

"כל שגריר מעצב בעצמו את התפקיד שלו. רון ראה את תפקידו כנציגו של ביבי בבית הלבן.  אין בזה שום דבר רע, והוא גם היה יעיל להפליא בתפקיד הזה"

אף על פי שהיחסים הקרובים בין דרמר לנתניהו לא נתפסו בהכרח כבעיה בעיני הדמוקרטים למן ההתחלה, מקרה יוצא דופן היה ניסיונותיהם של ראש הממשלה ושל יועצו הדיפלומטי דאז לסייע לקמפיין של המועמד הרפובליקאי מיט רומני במירוץ לנשיאות נגד אובמה ב-2012.

"ב-2012 היו הרבה מקרים שדיברתי עם כתבים, והיה לי מאוד ברור שהם בדיוק היו בטלפון עם רון דרמר, שניסה לעשות עליהם ספינים לטובת רומני", אומר חבר המפלגה הדמוקרטית שהיה פעיל באותו הזמן והיה מעורב ביצירת קשרים עם הקהילה היהודית והפרו-ישראלית. "הייתה בקמפיין תחושה חזקה שאנחנו לא הולכים רק נגד הוועד היהודי הרפובליקאי, אלא נגד ממשלת ישראל".

המועמד לנשיאות מיט רומני ואישתו אן בסיום ביקורם בישראל, 30 ביולי 2012 (צילום: AP Photo/Charles Dharapak)
המועמד לנשיאות מיט רומני ואישתו אן בסיום ביקורם בישראל, 30 ביולי 2012 (צילום: AP Photo/Charles Dharapak)

דרמר גם עזר לארגן את ביקורו של רומני בישראל לקראת הבחירות לנשיאות, ביקור שקודם על ידי ממשלת נתניהו. השגריר הכחיש מפורשות כל ניסיון להטות את הכף במירוץ לנשיאות של 2012.

דובר מהטעם השגרירות ציין כי דרמר פעל מתוקף תפקידו כעוזרו של ראש הממשלה כאשר ארגן את ביקורו של רומני, על פי אותם נהלים שהופעלו במהלך ביקורו של אובמה בישראל בתקופת המירוץ לנשיאות של 2008.

למרות החשד והיחסים השחוקים, דרמר דווקא החל את תפקידו בניסיון לבנות רצון טוב בקרב הדמוקרטים.

במהלך פגישה עם חברי קונגרס אמריקאים בנושא איראן שבועות לאחר שנכנס לתפקיד, השגריר החדש נמנע מלהביע תמיכה במאמצי הרפובליקאים לסכל את מאמצי הבית הלבן להגיע להסכם גרעין עם איראן, ואף שיבח את ממשל אובמה על תמיכתו בישראל במהלך מבצע "עמוד ענן" בעזה שנה קודם – כך על פי איש סגל בקונגרס שנכח בפגישה שהתקיימה בדלתיים סגורות. העמדה שנקט דרמר הרשימה את הדמוקרטים שנכחו בחדר, לדברי איש הסגל.

רון דרמר וברק אובמה בבית הלבן, 4 בדצמבר 2013 (צילום: חשבון הטוויטר של שגרירות ישראל בארה"ב)
רון דרמר וברק אובמה בבית הלבן, 4 בדצמבר 2013 (צילום: חשבון הטוויטר של שגרירות ישראל בארה"ב)

רכבת הדו-מפלגתיות עזבה את התחנה

אבל כל נקודות הזכות שהשגריר אולי הרוויח אצל הדמוקרטים במהלך השנתיים הראשונות שלו בוושינגטון אבדו לחלוטין כשהגיע הזמן לפעולה בנוגע להסכם הגרעין עם איראן מ-2015, שארצות הברית ניהלה משא ומתן להשגתו וממשלת ישראל התנגדה לו בקול גדול.

בתחילת מרץ 2015 נתניהו נשא נאום בפני מושב משותף של הקונגרס, שבו מתח ביקורת על הסכם המעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית, ככל הנראה בתקווה לשכנע את חברי הקונגרס להתנגד לו ברוב שיאפשר הטלת וטו.

הופעתו של נתניהו תוזמרה על ידי דרמר ויושב ראש בית הנבחרים דאז, ג'ון ביינר הרפובליקאי. הדמוקרטים זעמו על המהלך, שנתפס בעיניהם כזלזול באובמה במגרש הביתי שלו, ובקשתו של נתניהו להזמנה לבית הלבן סורבה.

"לאחר הנאום הזה הייתה תחושה בקרב הדמוקרטים שהם זכו להתעלמות ולחוסר כבוד, וזה גרם להם להתרחק מרון", אומר מלקולם הונליין, סגן יושב ראש ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים העיקריים בארצות הברית.

בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי נגד הסכם הגרעין עם איראן, ב-3 במרץ 2015 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
בנימין נתניהו נואם בקונגרס האמריקאי נגד הסכם הגרעין עם איראן, ב-3 במרץ 2015 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

עוזר דמוקרטי בכיר בקונגרס כינה את הנאום ואת האופן שבו הדבר נעשה "הרגע המזיק ביותר בהיסטוריה של היחסים הדו-מפלגתיים בין ארצות הברית וישראל". שש שנים לאחר מכן, הרגע הזה עדיין נחשב לקו פרשת המים ביחסים בין ממשל נתניהו לדמוקרטים.

"אי אפשר להפריז בהשפעה שהייתה לזה. עד היום אני שומע חברים בוועידת השחורים בקונגרס שבטוחים שנתניהו ודרמר לא היו עושים דבר כזה לנשיא לבן", אומר איש הפלגה הדמוקרטית. "גם אם זה לא נכון, אם אתה פרשן רגיש של הפוליטיקה האמריקאית, אתה מבין מה סוג המסקנות שאנשים יכולים להגיע אליהן במצבים כאלה, ומשתדל למנוע אותן".

"אי אפשר להפריז בהשפעה שהייתה לזה. עד היום אני שומע חברים בוועידת השחורים בקונגרס שבטוחים שנתניהו ודרמר לא היו עושים דבר כזה לנשיא לבן"

מנקודת מבט אסטרטגית, הנאום היה בבחינת כישלון עבור דרמר ונתניהו, טוענת חברת קונגרס דמוקרטית. היא מציינת כי הוא לא רק כשל מלשכנע חברים כלשהם במפלגתה להתנגד להסכם עם איראן, אלא אף הוביל כמה מחברי המפלגה שישבו על הגדר, חלקם יהודים, ליישר קו עם ממשל אובמה.

בנימין נתניהו אחרי נאומו בקונגרס, 3 במרץ 2015 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)
בנימין נתניהו אחרי נאומו בקונגרס, 3 במרץ 2015 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

"הייתה תקופה מסוימת שלא ידעתי איך אצביע בנושא הסכם המעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית, אבל מה שכן ידעתי הוא שאם רון דרמר יתקשר אליי עוד פעם אחת, אני אצביע בעד", אומר חבר קונגרס אחר, חצי בצחוק.

"הייתה תקופה מסוימת שלא ידעתי איך אצביע בנושא הסכם המעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית, אבל מה שכן ידעתי הוא שאם רון דרמר יתקשר אליי עוד פעם אחת, אני אצביע בעד"

בפגישה שהתקיימה בין משלחת פרלמנטרית ישראלית לבין מנהיגים בקונגרס זמן קצר לפני נאום נתניהו, חבר בית הנבחרים ג'ים קלייבורן קם מכיסאו ואמר ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בשאט נפש, "אתם עושים את זה לנשיא שלי", כך על פי חבר קונגרס שנכח בחדר יחד עם דרמר.

בעיני מאט ברוקס, מנכ"ל הוועד היהודי הרפובליקאי, דרמר פשוט עשה את עבודתו. "אולי הוא עורר כעס בממשל אובמה, אבל הוא עשה את מה שהוא מונה לעשות – להיות הדובר של ישראל, להגן על עמדותיה".

רון דרמר נואם בטקס לציון יום השואה במוזיאון השואה בוושינגטון, 16 באפריל 2015 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
רון דרמר נואם בטקס לציון יום השואה במוזיאון השואה בוושינגטון, 16 באפריל 2015 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

מבחינת דרמר, וותו נאום היווה את גולת הכותרת של כהונתו בוושינגטון, ואין בלבו שום חרטות. "זה אף פעם לא היה עניין של פוליטיקה", אמר לאתר ג'ואיש אינסיידר בספטמבר, וטען כי הנאום "היה אחד הרגעים המכריעים שתרמו ביותר" להסכמי הנורמליזציה שנחתמו בסופו של דבר עם איחוד האמירויות הערביות ועם מדינות ערביות אחרות המתנגדות לאיראן.

לבחור צד

מעבר לנאום עצמו, למאבק סביב ההסכם עם איראן היו השלכות רחבות הרבה יותר עבור יחסי ארצות הברית וישראל.

ברגע שהסכם הגרעין אושר, נתניהו ודרמר צמצמו את המגע הן עם המפלגה הדמוקרטית והן, בנושאים רבים, עם הקהילה היהודית המאורגנת בארצות הברית, שהם חשו כי לא עשתה מספיק כדי להתנגד להסכם עם איראן, כך על פי חבר סגל בקונגרס, שטוען כי כך אמר לו השגריר הישראלי.

דרמר מיקד את מאמציו בפנייה למצביעים נוצרים אוונגליסטים ויהודים רפובליקאים, שכבר היו תומכים נאמנים של ממשלת ישראל. "מפני שאם אתה לא מתכוון לעמוד לצידנו בנושא הסכם הגרעין עם איראן, אז מי צריך אותך", סיכם חבר הסגל את התרחקותו של דרמר מהדמוקרטים.

רון דרמר, במרכז, עם ראש עיריית פיטסבורג (שני מימין) בבית הכנסת "עץ החיים" אחרי הפיגוע הקטלני שם. 28 באוקטובר 2018 (צילום: AP Photo/Matt Rourke)
רון דרמר, במרכז, עם ראש עיריית פיטסבורג (שני מימין) בבית הכנסת "עץ החיים" אחרי הפיגוע הקטלני שם. 28 באוקטובר 2018 (צילום: AP Photo/Matt Rourke)

"הוא הבין את המגמות בקהילה היהודית האמריקאית, שאנשים לא הולכים לקנות את הפוליטיקה של נתניהו, אז כדי להמשיך למכור אותה הוא חיפש במקום אחר", אומר עוזר אחר בקונגרס.

דובר מטעם השגרירות דחה את הטענה, ואמר כי "השגריר הגביר את פניותיו לצירים הדמוקרטים הנבחרים ונפגש כמעט עם כל חברי ועידת השחורים, כשהוא שומר תמיד על ערוץ תקשורת פתוח עם הליברלים ועם השמרנים כאחד".

לפחות בנושא זה, דרמר לא פעל רק כשליחו האישי של נתניהו.

לדברי אחד ממנהיגי הקהילה היהודית בארצות הברית, האכזבה מתמיכתה של יהדות ארצות הברית בהסכם עם איראן, פושרת ככל שהייתה, שיקפה כמעט קונצנזוס בקרב המחוקקים הישראלים.

נציג הקהילה, שהעדיף להישאר בעילום שם, מספר כי הוא הוביל ביקור של מנהיגים רבניים בישראל, שבמהלכו המשלחת נפגשה עם חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית.

רון דרמר בטקס האשכבה של שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינזבורג. 24 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)
רון דרמר בטקס האשכבה של שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינזבורג. 24 בספטמבר 2020 (צילום: AP Photo/Andrew Harnik)

"מהמפלגה של בנט ועד מפלגת העבודה, הם קיבלו מסר חמור של תסכול ואכזבה בשל היעדר התמיכה של היהודים הדמוקרטים בעמדתה של ישראל, בהתחשב בכך שאיראן מהווה כזה איום קיומי", הוא אומר.

"מהמפלגה של בנט ועד מפלגת העבודה, הם קיבלו מסר חמור של תסכול ואכזבה בשל היעדר התמיכה של היהודים הדמוקרטים בעמדתה של ישראל, בהתחשב בכך שאיראן מהווה כזה איום קיומי"

אף על פי שסקרים הראו כי רוב יהודי ארצות הברית תמכו בהסכם הגרעין עם איראן, ארגונים יהודיים גדולים כמו איפא"ק, הוועד היהודי-אמריקאי וועידת הנשיאים הצטרפו כולם לממשלת ישראל בפעילות שדלנית נגד ההסכם.

"הם אולי לא הסכימו עם נאום ראש הממשלה, אבל המחלוקת שלהם עם ממשלת נתניהו לא הייתה חמורה כמו זו של המפלגה הדמוקרטית", אומר איש הקהילה.

ואז הגיע טראמפ

בדיוק לפני ארבע שנים, תפקידו של דרמר קיבל תפנית של כמעט 180 מעלות כאשר דונלד טראמפ נכנס לתפקידו כנשיא ארצות הברית. דמוקרטים בעלי ביטחון מופרז התלוצצו אז שדרמר יישלח בחזרה לישראל ברגע שהילרי קלינטון תנצח בבחירות, מפני שנתניהו ירצה לפתוח דף חדש ביחסים.

דונלד טראמפ עם יו"ר מועצת זיכרון השואה טום ברנשטיין ורון דרמר, ב-25 באפריל 2017 (צילום: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)
דונלד טראמפ עם יו"ר מועצת זיכרון השואה טום ברנשטיין ורון דרמר, ב-25 באפריל 2017 (צילום: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

דרמר החל לפתע למלא תפקיד פעיל בעיצוב המדיניות יחד עם הזרוע המבצעת, במקום לנהל מאבק עיקש להדיפת מדיניות שנתפסת כפרו-איראנית ואנטי-ישראלית בהובלת הבית הלבן.

ברוקס, מהוועד היהודי הרפובליקאי, זוקף לזכות דרמר את מעורבותו במהלכים פרו-ישראליים רבים שנקט ממשל טראמפ, בהם ההכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת שגרירות ארצות הברית לשם, ההכרה בריבונות הישראלית על רמת הגולן והצגת תוכנית השלום שכוללת סיפוח ישראלי של כל ההתנחלויות בגדה המערבית.

נקודת הזכות הגדולה ביותר שנזקפה לדרמר הייתה על תפקידו במשא ומתן שהוביל להסכמי אברהם, סדרת הסכמי הנורמליזציה שנחתמו בין ישראל למדינות ערביות בחודשים האחרונים לכהונתו.

נקודת הזכות הגדולה ביותר שנזקפה לדרמר הייתה על תפקידו במשא ומתן שהוביל להסכמי אברהם, סדרת הסכמי הנורמליזציה שנחתמו בין ישראל למדינות ערביות בחודשים האחרונים לכהונתו

השגריר השתתף בשיחות מרתוניות עם יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, ועם שגריר איחוד האמירויות הערביות, יוסף אל-עוטייבה, שבסופו של דבר הובילו להסכם נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות באוגוסט האחרון. בעקבותיו נחתמו הסכמים גם עם בחריין, סודאן ומרוקו. אל-עוטייבה אמר כי השגריר הישראלי "הפך לחבר טוב, לא רק עמית לעבודה".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (במרכז), עם שר החוץ הבחרייני עבד אל-לטיף אל-זיאני (משמאל), ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של איחוד האמירויות הערביות עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן, בטקס החתימה על הסכמי אברהם במדשאה הדרומית בבית הלבן בוושינגטון, 15 בספטמבר 2020 (צילום: Alex Brandon/AP)
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (במרכז), עם שר החוץ הבחרייני עבד אל-לטיף אל-זיאני (משמאל), ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ של איחוד האמירויות הערביות עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן, בטקס החתימה על הסכמי אברהם במדשאה הדרומית בבית הלבן בוושינגטון, 15 בספטמבר 2020 (צילום: Alex Brandon/AP)

כדי להסביר את היקף מעורבותו של דרמר בהסכם הנורמליזציה, שליח הבית הלבן למזרח התיכון, אבי ברקוביץ', מתאר כיצד שני הצדדים מיהרו לנסח הצהרה משותפת בעקבות מה שתואר כטיסה המסחרית הראשונה אי פעם מתל אביב לאבו דאבי בסוף אוגוסט.

הם כמעט סיימו כאשר ברקוביץ' הבין שהם דילגו על עניין חשוב. "רגע, אישרתם את זה עם רון?", הוא נזכר ששאל מישהו בבהלה. "זה מעיד על התפקיד החזק שהוא מילא, אפילו שהוא היה בוושינגטון באותו הזמן".

השליח הקודם של הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אומר שעוד הרבה לפני תחילת השיחות על הסכמי אברהם, דרמר כבר השמיע את אחד המסרים העיקריים של היוזמה – שהסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו צריך להוות מכשול מכריע לשלום בין ישראל לשכניה הערבים.  "הוא האמין משלב מוקדם מאוד שהגישה הזאת יכולה להצליח", אומר גרינבלט.

הטענה הזו, שהפלסטינים התנגדו לה, הייתה נקודת טיעון מרכזית של אדם נוסף: נתניהו.

מימין: רון דרמר, בנימין נתניהו, ג'ייסון גרינבלט ודיוויד פרידמן. 20 בספטמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
מימין: רון דרמר, בנימין נתניהו, ג'ייסון גרינבלט ודיוויד פרידמן. 20 בספטמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

זה תמיד היה מפלגתי

בעוד שתומכיו של דרמר ראו את היחסים הקרובים שלו עם נתניהו ועם ממשל טראמפ כנקודת חוזק, מבקריו ראו את אותם יחסים, בעיקר עם הנשיא הרפובליקני שהדעות לגביו מקוטבות, כנושא שנוי במחלוקת.

העוזר הדמוקרטי הבכיר בקונגרס מכיר בכך שתמיכתם הנלהבת של דרמר ונתניהו בנשיא הניבה דיבידנדים בטווח הקצר, אבל טוען כי הדבר "בא על חשבון שימור התמיכה הדו-מפלגתית בטווח הארוך".

"אני לא מכיר חבר קונגרס דמוקרט אחד שלא סותם את האף כשהוא עובד עם רון דרמר", אומר איש הסגל הבכיר.

חבר בבית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית מרחיק לכת אף יותר. "אין לנו בעיה לעבוד עם פוליטיקאים ימנים בישראל כל עוד שיתוף הפעולה נעשה בגישה לא-מפלגתית. עם ביבי ודרמר, זה תמיד היה מפלגתי".

"בהקשר הזה, כשנקבעו איתנו פגישות – ועדיין התקיימו רבות – הן לא נלקחו כל כך ברצינות", מוסיף חבר הקונגרס.

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, מארח את ראש הממשלה נתניהו בשגרירות ארצות הברית בירושלים, 23 בינואר 2020. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שני משמאל, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שני מימין (צילום: קובי גדעון/פלאש90)
סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, מארח את ראש הממשלה נתניהו בשגרירות ארצות הברית בירושלים, 23 בינואר 2020. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שני משמאל, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שני מימין (צילום: קובי גדעון/פלאש90)

דובר מטעם השגרירות טוען כי אף על פי שטראמפ אולי לא היה אהוד בקרב הדמוקרטים והיהודים האמריקאים, "זה לא מציאותי לצפות מהשגריר להפסיק להביע את תמיכתו במדיניות החיונית לאינטרס הלאומי של המדינה".

"עם כל נשיא מכהן אתה מנסה לבנות את היחסים הכי טובים עם הממשל שלו, תוך כדי שמירה על קשרים חזקים עם המפלגה השנייה", אומר הדובר, ומציין כי דרמר גם היה צריך להתמודד עם התסכול של כמה רפובליקאים שרגזו על המשך עבודתו עם ממשל אובמה לאחר חתימת הסכם הגרעין עם איראן. הן אובמה והן ביידן הוזמנו לדבר באירועים גדולים שהתקיימו בשגרירות הישראלית במהלך השנתיים האחרונות לכהונתם השנייה.

אבל חבר המפלגה הדמוקרטית שהיה מעורב ביצירת קשרים עם הקהילה היהודית זוכר כי השתתף בכמה אירועים בשגרירות הישראלית "שבהם היה ברור מאוד שדרמר מדבר רק אל האנשים בחדר שאוהדים את טראמפ".

חבר המפלגה הדמוקרטית שהיה מעורב ביצירת קשרים עם הקהילה היהודית זוכר כי השתתף בכמה אירועים בשגרירות הישראלית "שבהם היה ברור מאוד שדרמר מדבר רק אל האנשים בחדר שאוהדים את טראמפ"

"זה דבר אחד לתמוך במדיניות של טראמפ, אבל הוא ממש הגזים, והוא ידע היטב שהנשיא מאוד לא אהוד בקרב הקהילה היהודית", אומר חבר המפלגה הדמוקרטית. "העבודה שלו היא לשמש שליח של הקהילה, אבל הוא ללא ספק לא ראה את זה כך", הוא מוסיף.

שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

יחסיו של דרמר עם הקהילה היהודית נפגעו גם ביוני 2017, כאשר ממשלת נתניהו חזרה בה מההסכם להקמת רחבת תפילה שוויונית בכותל המערבי.

בהתחשב בעובדה שכמעט שני שליש מיהודי ארצות הברית הם לא אורתודוכסים, הקמתה של רחבה כזאת באתר הנשלט על ידי הרבנות האורתודוכסית נתפסה כעניין בעל חשיבות עליונה בעיני ארגונים יהודיים גדולים בארצות הברית. ההסכם להקמת רחבה שוויונית נידון במשך שנים, ודרמר מילא בו תפקיד מרכזי כיועצו של נתניהו בארצות הברית.

מנהיג בקהילה היהודית זוקף לזכותו של השגריר הישראלי את מאמציו להשגת פשרה עם ההנהגה האורתודוקסית בישראל. אולם הוא קובל על כך שלאחר שנתניהו נכנע ללחץ מצד אותם רבנים ונסוג מן ההסכם, "התפקיד של דרמר הפך להיות תמיכה מוחלטת בראש הממשלה והגנה עליו מפני כל סוג של ביקורת".

אף על פי כן, הוא ומנהיגים אחרים של ארגונים יהודיים גדולים, כמו ועידת הנשיאים והליגה נגד השמצה, הקפידו להדגיש כי גם אם היו ביניהם חילוקי דעות פוליטיים, דרמר תמיד היה זמין וקשוב.

רון דרמר (צילום: AP Photo/Paul Sancya)
רון דרמר (צילום: AP Photo/Paul Sancya)

ברוקס, שלדבריו הרעיון שדרמר תרם לקיטוב בפוליטיקה האמריקאית כלפי ישראל הוא "אבסורד", טוען כי לדרמר לא נותרו הרבה ברירות. "כששתי המפלגות הולכות ומתרחקות זו מזו בעמדותיהן כלפי ישראל, ברור שהמפלגה הרפובליקאית היא ללא ספק המפלגה הפרו-ישראלית היחידה".

"עלייתו של השמאל הפרוגרסיבי שרוצה להרחיק את המפלגה הדמוקרטית מנטייתה ההיסטורית לטובת ישראל – זה הגורם לקיטוב, לא רון דרמר", הוא טוען.

אריק קנטור, לשעבר מנהיג סיעת הרוב בבית הנבחרים לשעבר, אריק קנטור, מתעקש כי דרמר מאמין עמוקות בשימור התמיכה הדו-מפלגתית בישראל. "כמי שגדל בארצות הברית, אני יודע שהוא מבין את טבעה של הפוליטיקה שלנו", הוא אומר. "זו אף פעם לא דרך חד-סטרית וישנה תמיד תנועת מטוטלת".

רון דרמר ובנימין נתניהו נפגשים בלשכת ראש הממשלה עם הסנאטור אריק קטנור ורעייתו, ב-16 באוגוסט 2013 (צילום: לע"מ)
רון דרמר ובנימין נתניהו בלשכת ראש הממשלה עם הסנאטור אריק קטנור ורעייתו, ב-16 באוגוסט 2013 (צילום: לע"מ)
עוד 2,655 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 9 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ייתכן שבשל הצבעת החולים והמבודדים יוארכו שעות ההצבעה ביום הבחירות

תקציב ועדת הבחירות - כ-675 מיליון שקל ● מספר 4 ברשימת מרצ לכנסת התייחסה בסלחנות לטיפולי המרה - ואז חזרה בה ● לפיד: גם אם יש עתיד תהיה המפלגה הגדולה בקואליציה - לא בטוח שאהיה ראש הממשלה ● גנץ קטע הצבעה על מינוי שרים לאחר שמינוי שר משפטים לא נכלל בה ● ש"ס ויהדות התורה חתמו על הסכם עודפים ● מעבר טאבה ייפתח השבוע לכניסת ישראלים

עוד 40 עדכונים

קניין רוחני, מדע וטכנולוגיה - עידוד המצאות של נשים

רישום פטנטים וסימני מסחר הוא תחום ותיק שנמצא בליבה של תעשיית ההייטק. הפטנטים הראשונים ניתנו כבר ברפובליקה של ונציה ב-1416 ופירנצה ב-1421, וכיום כמעט בכל מדינה בעולם יש רשות פטנטים וחוקים לרישום והגנה על הקניין הרוחני של ממציאים וחברות. עריכת פטנטים היא מקצוע הדורש רישיון של משרד המשפטים, ועורכי פטנטים נדרשים להיות בעלי השכלה מדעית וטכנולוגית. בישראל ישנם כ-500 עורכי פטנטים פעילים במשרדים ובחברות. יושבת ראש אגודת עורכי הפטנטים בישראל בשנים האחרונות היא עורכת דין ועורכת הפטנטים עינב זילבר.

כחמישית מעורכי הפטנטים בישראל הן נשים במגוון תחומי הטכנולוגיה. ישנן נשים שהן שותפות בכירות ומנהיגות של משרדים, מנהלות קניין רוחני ויועצות משפטיות בתפקידים בכירים בחברות. עינב זילבר טוענת ששני המינים יכולים למצוא את עצמם במקצוע הזה:

"המקצוע משלב תחומי ידע שונים – טכנולוגיה, משפט וחשיבה עסקית. התקשורת עם ממציאים ומנהלים היא חשובה ונשים יכולות לבוא לידי ביטוי במקצוע הזה באופן מלא. אם זאת, יכולתי לראות הבדלים בגישה ובהקשבה לי כיועצת שהיא אשה בין תרבויות שונות בהן עבדתי – ישראל, ארה"ב, גרמניה והודו, למשל".

המצאות בולטות של נשים

נשים המציאו לא מעט המצאות מרשימות בעלות עומק מדעי וטכנולוגי. מארי אנדרסון המציאה כבר ב-1903 את המתקן לניקוי חלונות של כלי רכב (המגבים). קתרין בור בלוגט, בעלת תואר דוקטור לכימיה, התמחתה בציפויים דקים בעוביים מזעריים של מספר מולקולות, והמציאה ב-1938 שכבת ציפוי דקה שמנעה החזרה של קרני אור מזכוכית. גרייס הופר, בעלת תואר דוקטור למתמטיקה וקולונל בצבא האמריקאי, המציאה את הקומפיילר הראשון למחשב ואת שפת המחשב העלית הראשונה אחרי מלחמת העולם השנייה, שנמצאת בשימוש עד היום. ויש עוד דוגמאות רבות.

מה שחשוב זה הכשרון הטכנולוגי

באנגלית – טלנט. זה הענין, זה מה שחשוב, זה מה שמקדם את תעשית ההייטק בעולם ובישראל. אנחנו צריכים את הטלנטים שימציאו לנו המצאות חדשות, שיפורים טכנולוגיים, מכשירים חדשים, טובים יותר, חכמים יותר, מהירים יותר, צורכי הספק נמוך יותר, וגם לפעמים זולים יותר, התעשיה הרי תחרותית. הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שהוא מתפלג שווה בשווה בין נשים וגברים. לכן לוותר על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי שלנו, מהקנין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות האפשרי. איזה מנהל או מנהלת בהייטק היה מוותר על 50% מהפוטנציאל של החברה שלו להצליח?

הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שמתפלג שווה בשווה בין המינים. לכן ויתור על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי, מהקניין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות

עו"ד חן בן דורי-אלקן כותבת – יותר נשים ממציאות פטנטים, אך לא מספיק:

"כמחצית מסך הבקשות לפטנט הבינלאומיות שמקורן בקוריאה ובסין, צוינה לפחות אישה אחת כממציאה. ישראל נמצאת במקום העשירי, עם שיעור של כרבע מהבקשות לפטנט הבינלאומיות. נראה, כי בשנים האחרונות ישראל אף שיפרה את מיקומה ביחס למדינות האחרות. ביחס לישראל, במדינות כמו הודו, ארה"ב ובלגיה נמצאו שיעורים גבוהים יותר של בקשות בינלאומיות בהן צוינו נשים ואילו באוסטרליה, יפן, גרמניה, איטליה ואוסטריה נמצאו שיעורים נמוכים יותר".

גיוון משפר ביצועים

עינב טוענת שעל פי מחקרים, גיוון משפר ביצועים של חברות:

"לכן, חברות רבות משקיעות בתוכניות שמשפרות את הגיוון בחברה. ויש תוצאות בשטח – אפשר להיכנס למעלית בחברת טכנולוגיה ושכולן יהיו נשים. זה לא היה בעבר וזה בהחלט משמח. אבל בתחום ההמצאות, הנוכחות של נשים עוד לא גבוהה. שילוב נשים בצוותי פיתוח מהווה מרכיב שהולך וגובר בחשיבותו, אבל המצאות טכנולוגיות מתבססות על רקע טכנולוגי ופה יש עדיין הבדלים במספרים בין נשים לגברים, לצערי".

כיצד אפשר לשנות מציאות זו? על פי עינב:

"מפתח אחד להצלחה הוא, לעודד המצאות של נשים שכבר נמצאות בחברות. מפתח אחר הוא, לעודד תלמידות בתיכון ובאוניברסיטה ללמוד מקצועות טכנולוגיים ומדעיים".

עידוד המצאות של נשים בתעשיה

ישנן חברות שמקדמות פרוייקטים לעידוד, קידום ושילוב נשים ואוכלוסיות תת-מיוצגות בחברה. קידום המצאות של נשים יכול להיות חלק מפרוייקטים כאלה, וישנן חברות שכבר מיישמות תוכניות לקידום המצאות של נשים.

תוכניות כאלו כוללות, בין השאר: בחירת דוברות נשים בכנסים טכנולוגיים פנים-חברתיים, הוקרה לנשים ממציאות, הוקרה למנהיגות טכנולוגית נשית, וקביעת מדדי ביצוע כמותיים כגון מספר ההמצאות של נשים מהנדסות בחברה.  בתהליכי עבודה כמו בחירת נושאים לפטנטים – הרכבת צוותי עבודה בייצוג שוויוני לנשים וגברים.

גם בחברה שבה אני עובד כעורך פטנטים, ווסטרן דיגיטל, מחלקת הפטנטים יזמה השנה פרוייקט קידום המצאות של נשים, במטרה להכפיל את כמות ההמצאות של מהנדסות החברה. החברה מקדמת פרויקטים של גיוון ושילוב אוכלוסיות תת-מיוצגות, כמו למשל שילוב של מתכנתות חרדיות עם עמותת קמא-טק.

כשיהיו בחיל האויר גם טייסות חרדיות ובתעשיית ההייטק מאות ממציאות נדע, שאנחנו חיים במדינה שיוויונית, שמטפחת ומשלבת גם את ההון האנושי של האוכלוסיות התת-מיוצגות בחברה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 683 מילים

אז כמה אזרחים טרם התחסנו? חוסר התאמה בנתוני משרד הבריאות

בדיקת זמן ישראל לפי המידע שמפרסם משרד הבריאות, כ-1.27 מיליון אזרחים הכשירים להתחסן טרם עשו זאת ● אולם בדיקת זמן ישראל מעלה כי המספר האמיתי קרוב לוודאי עומד על כ-920 אלף איש ● הפערים נובעים, בין השאר, מספירה שגויה של הילדים מתחת לגיל 16 ● משרד הבריאות בתגובה: "מספר האנשים ברי החיסון הנו על פי שנתונים"

עוד 963 מילים

הקבוצה של מוש בן ארי נפסלה במכרז להפעלת חוף המבצר

בעקבות סדרת חשיפות בזמן ישראל אשר הובילו למחאת התושבים בעתלית, המועצה האזורית חוף הכרמל קיימה סוף-סוף מכרז מסודר לניהול ופיתוח "חוף המבצר" ● על אף שאיפתו המוכרזת של ראש המועצה להעביר את השליטה בחוף לידיו של מוש בן-ארי, נפסלה קבוצתו של הזמר במכרז עקב אי-עמידה בתנאי סף ● חברת "אן נכסים", המפעילה חוף בבת ים, זכתה במכרז ותפעיל את החוף

עוד 506 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

זר פרחים הבאתי לך, אמא לילד עם צרכים מיוחדים 

היי את, יא אלופה, בלי ששמת לב – שוב הגיע יום האישה. עוד שנה חלפה והנה אותו היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת, להיכנס להרצאה, בלעדית כמובן, עם ההיא ששיחקה אותה בענק מעבר לים. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם, ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבדרך-כלל) עם דוגמיות לבושם החדש שבדיוק במבצע, כי את הרי "חייבת לפרגן לעצמך, דווקא עכשיו". במרכז המסחרי ליד מוכר הפרחים תגלי תור ארוך של גברים מבולבלים עם ורדים אדומים (מותק, בשבילי פרחי שדה צהובים, תודה), ובשלטי חוצות ועל שערי העיתונים – שוב אותה המנכ"לית, שהיא, הפעם באמת, יחידה בדורה.

הנה היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבד"כ) עם דוגמיות לבושם החדש

אז נכון שזכיתי בבן-זוג מפרגן שאוהב לראות אותי מאושרת ונאמנה לדרכי, והתמזל מזלי שיש לי את האוויר הדרוש כדי להשקיע זמן ומשאבים בפיתוח עסק משלי – ובכל זאת, אני מבקשת לקחת רגע להתלונן (בפולנית).

להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את היום של היפות, המצליחות, העשירות, מגשימות החלומות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות עדיין, בין אם מטאפורית או פיזית, בתוך קירות ביתן, בגין העבודות השקופות שהן מחויבות להן. לרוב, אלו שקשורות לילדים.

אז אם מושט לי לרגע המיקרופון מעל בימת הטקסט הזאת, אני מבקשת להציע תיקון ליום האישה, ולהגיש הפעם את זר הפרחים, שוקולד הלב וכוס היין המשובח – לאלו שאולי מרגישות יותר מכל נשים פחות מוצלחות ואמהות פחות טובות. אלו הן האמהות לילדים עם צרכים מיוחדים.

כן, אלו שמוצאות עצמן כמעט כל אחר-צהריים בדרכים. תמיד באיחור של עשר דקות לקלינאית התקשורת, המרפאה בעיסוק או המטפלת הרגשית. אלו שרגילות כבר למבטים השופטים או המרחמים בסופר או בגינה, ומשתדלות לענות בחיוך שמסתיר חץ ישיר. אלו שקורעות את הכיס הפרטי ולעיתים גם כיסים נוספים כדי לממן את המשלבת, כיסא הגלגלים או את הבייביסיטר לילדים ה"רגילים", וממש מנסות להספיק תוך כדי לעבוד לפחות 8 שעות ביום ולחוש טיפהל'ה של הגשמה עצמית. אלו הן אנחנו. גם אני.

גם אני, כמו אמהות מיוחדות רבות, ישבתי לפני 8 שנים אצל המאבחנת ושמעתי את המילים "אוטיזם" ו"אורי" במשפט אחד.

גם אני חוויתי לא מעט רגעים של פחד, חרדה, דיכאון וכעס. גם אני עושה הכל למען הילד שלי, למען ההתקדמות, האמונה העצמית, ההשתלבות, הכבוד, ההכלה והקבלה. כמוהן, חושבת דבר ראשון בבוקר על הילד וגם דבר אחרון לפני השינה. גם אני חשתי אינסוף רגשות אשמה, אבל עם השנים והלימודים שהתחלתי כאמא והפכו למקצוע, לשליחות ולעסק עבור משפחות כמונו – למדתי לחיות הרבה יותר בפרופורציה, להיות אישה חזקה, אמיתית, לוחמת ומנצחת. ברגע שהסכמתי וקיבלתי את האבחנה של אורי שלי, שלא הכחשתי, שדיברתי על כך גלוי בכל סביבה – התחלתי להרגיש יכולה. לא פחות מזאת שבפרסומת מלמעלה.

אני מבקשת רגע להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את יום היפות והמצליחות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות בין קירות ביתן בעבודותיהן השקופות, לרוב אלו שקשורות לילדים

אמהות מיוחדות מתפתחות יחד עם המיוחד או המיוחדת שלהן והופכות לנינג'ות, מנכ"ליות, מורות, פסיכולוגיות, קלינאיות ודוקטוריות לאותה האבחנה; משנות סדרי עולם, מנהיגות, שגרירות ומהפכניות – ומי אם לא להן מגיע יום האישה.

לכן, אמא מיוחדת, קחי את היד החזקה וטפחי לעצמך היטב על השכם; עצרי ושבי לשתות את כוס היין ולנגוס בהנאה בשוקולד. כי את בתוכך יודעת שלנהל אופרציה של יציאה מהבית עם ילד מיוחד – לעיתים מאתגרת יותר מלנהל 300 עובדים ברחבי היבשת ותוך כדי מגיפה עולמית, רחמנא לצלן. והאמת, בשנת 2021, הגיע סוף-סוף הזמן שלפחות היום ולפחות הפעם – יזכרו זאת גם השאר.

רויטל אלרון-כץ הנה אם לילד בן 10 על הרצף האוטיסטי (ושניים נוספים, בגילאי 19 ו-15), יזמת חברתית, מנחת הורים ותכניות קידום לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. מייסדת ומנהלת את "אופטיזם" - מרכז ידע, ליווי והדרכה אופטימי למשפחות עם צרכים מיוחדים (צילום: יפעת פאר). תוכלו לעקוב אחריה ואחר פעילות אופטיזם כאן: https://www.optism.co.il/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 556 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-3 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה