נתניהו זקוק ללפיד

גם אם יוביל איחוד מרכז-שמאל גדול, הסיכוי של לפיד להקים ממשלה רחבה הוא קלוש ● זאת, בניגוד לסער ובנט שעשויים לבנות קואליציה יציבה יותר בהינתן התוצאה הנכונה ● נתניהו יודע את זה ובונה על זה: אם מפלגות המרכז-שמאל יתאחדו, תהיה לו מטרה ברורה לקמפיין הגוועלאד המסורתי בישורת האחרונה ● לכן, ככל שלפיד יצליח יותר בסקרים, כך סביר יותר שנתניהו ינצח ● פרשנות

יאיר לפיד ובנימין נתניהו ב-2014 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90
יאיר לפיד ובנימין נתניהו ב-2014

יש מספר חוקים לא כתובים לבחירות בישראל, דפוסי התנהגות שמוטמעים במערכת האלקטורלית עצמה או בדרך בה ישראלים חושבים על הפוליטיקה הארצית.

אחד החוקים האלה, למשל, קובע שמצביעים נמשכים למפלגות הגדולות יותר ככל שהקמפיין מתקרב לסיומו.

לראייה: בשנתיים האחרונות, הליכוד וכחול-לבן נטו להגיע להישגים מרשימים יותר ביום הבחירות, לפעמים ברמה של ארבעה מנדטים, מאשר במטחי הסקרים בשבוע האחרון של הקמפיין.

זה לא שהסוקרים שגו בהערכת עוצמת התמיכה במפלגות האלה, אלא שהסקרים, כמו אותם פיזיקאים שמתבוננים במערכות קוונטיות, משנים את עצם הדבר באמצעות הבדיקה. ישראלים רבים מגיבים לסקרים בימים האחרונים של המירוץ במהלך של מיון פוליטי, מתעדפים את המחנה הרחב שלהם על פני מנהיגים ספציפיים או העדפות מדיניות מסוימות.

שלט בחירות של הליכוד במערכת הבחירות של מרץ 2020 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
שלט בחירות של הליכוד במערכת הבחירות של מרץ 2020 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

לדוגמה, מצביעים ישראלים רבים מאמינים שהדחת ראש הממשלה בנימין נתניהו צריכה להיות בראש סדר העדיפויות של השבת ישראל לשיטתם בחזרה למסלולה. הם מצביעים על התעמולה המפלגת שלו, משפט השחיתות, מה שרבים תופסים כנטייתו לתעדף את צרכיו הפוליטיים על פני אלו של המדינה (ע"ע תקציב המדינה), או כישלון ממשלתו בשנה האחרונה לטפל באופן נחרץ ומחושב במגפת הקורונה.

מצביעים שמדברים כך מאמינים שהצורך בהחלפתו כל כך בוער שזה פחות משנה אם נתניהו יוחלף בגדעון סער הימני או יאיר לפיד מהמרכז-שמאל. זאת, מבחינתם, סוגיה משנית.

מתישהו לקראת אמצע מרץ, כשהמירוץ ייכנס לישורת האחרונה, המצביעים האלה יעקבו ברוב-קשב אחרי הסקרים. הם לא ישאלו את עצמם איזו מפלגה הכי קרובה להשקפת עולמם, אלא איזו מהן נראית הכי נחושה והכי מסוגלת מתמטית לעמוד במשימת ההדחה. יש לא מעט מנדטים – ארבעה? ששה? אולי אפילו עשרה? – שילכו למפלגה הגדולה ביותר במחנה ה"רק לא ביבי", בונוס אלקטורלי אדיר במה שצפוי להיות מירוץ צמוד.

מתישהו לקראת אמצע מרץ, מצביעי "רק לא ביבי" יעקבו ברוב-קשב אחרי הסקרים. הם לא ישאלו את עצמם איזו מפלגה הכי קרובה להשקפת עולמם, אלא איזו מהן נראית הכי קרובה מתמטית לעמוד במשימת ההדחה

אותו הכלל תקף גם לצד השני של המפה. נתניהו עצמו מתמחה במה שמכונה אצלנו "קמפיין געוואלד". זה המהלך שבו נתניהו, בימים האחרונים של המירוץ, מפרסם אזהרות נואשות – זאת מטרתן, להישמע נואשות – על הניצחון הממשמש ובא של השמאל.

גדעון סער מבקר בבית החולים שערי צדק, ב-19 בינואר 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)
גדעון סער מבקר בבית החולים שערי צדק, ב-19 בינואר 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90)

זאת שיטה שנוסתה לא פעם, והצליחה באופן מרשים למשוך מצביעים מהימין, כאלה שאולי לא אוהבים את נתניהו – מצביעיו של נפתלי בנט, למשל – אבל מודאגים יותר מהאפשרות שהעדפתם הצרה מבין מנהיגי הימין עלולה להחליש את הגוש ולהוביל את השמאל לשלטון.

ככל שהקמפיינים הולכים ומתבהרים, מתברר שהבהלה של השבוע האחרון, אותה הצבעה טקטית תלויית סקרים, היא חישוב מרכזי עבור קמפיינים מכל הצדדים.

מחפשים מושבים בכל מקום

ראש הממשלה עסוק בחיפוש נואש של עוד כמה מושבים בודדים שיכריעו באופן חד-משמעי את המירוץ המייגע של השנתיים האחרונות. הגוש שעומד מאחוריו באופן נחרץ – הליכוד, ש"ס ויהדות התורה, ופלגים מסוימים בציונות הדתית – לא הצליחו להביא רוב בשלושת הפעימות האחרונות. בשיאם הביאו 58 מושבים בלבד.

זו תקרה בלתי נסבלת, קרוב כל כך לניצחון ובכל זאת מעבר להישג ידו של ראש הממשלה. התסכול הזה מסביר לא מעט מההתלהבות הפתאומית של נתניהו מקולות הערבים, שמהם התעלם בעקביות עד כה. ייתכן שקולות הערבים שיצליח לגייס יביאו לו את הבשורה. קיימים סקרים אחדים שמראים שכמות לא מבוטלת מערביי ישראל שוקלים להצביע למפלגות ציוניות, ואפילו לליכוד, למרות משקעי העבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בקופת חולים בטירה, 31 בדצמבר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בקופת חולים בטירה, 31 בדצמבר 2021 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

מצד שני, ייתכן מאוד שאותם מצביעים ערבים יתקשו ברגע האמת לשלשל לקלפי פתק של מחל, אחרי שנים ארוכות בהן חוו את הקמפיינים האנטי-ערבים של המפלגה – קמפיינים שעליהם נתניהו החל להתנצל בימים האחרונים, או לטעון שהוצאו מהקשרם. לא בטוח שנתניהו ירצה לסמוך על הערוץ הערבי לבדו להביא לו את הניצחון.

בסוף לא יהיה מנוס מקמפיין געוואלד – להחזיר כל קול אפשרי מבנט וסער ולדרבן מצביעי ימין מתנדנדים או עצלנים להגיע לקלפי. ואם כבר געוואלד, אז יותר קל לעשות את זה מול יאיר לפיד מאשר מול גדעון סער.

בסוף לא יהיה לנתניהו מנוס מקמפיין געוואלד – להחזיר כל קול אפשרי מבנט וסער ולדרבן מצביעי ימין מתנדנדים או עצלנים להגיע לקלפי. ואם כבר געוואלד, אז יותר קל לעשות את זה מול לפיד מאשר מול סער

מקום שני

יש לסער סיבות טובות לקוות לניצחון – אבל רק סוג מסוים של ניצחון. גם אם כל הכוכבים יתיישרו למענו ביום הבחירות, הוא לא ימצא את עצמו מנהיג של מפלגת עוגן גדולה ומבוססת כמו הליכוד. תהיה לו מפלגה בינונית בגודלה שעליה יצטרך לבנות קואליציה של עוד כמה וכמה מפלגות בינוניות וקטנות.

אם לנתניהו לא יהיה רוב, בין אם בגלל שהקואליציה של הליכוד-חרדים-סמוטריץ'-בנט לא תגיע ל-61 מושבים ובין אם בגלל שבנט יחליט להצטרף לקואליציה שתפיל את נתניהו, אז ייתכן מאוד – לפי הסקרים כרגע – שסער יקבל הזדמנות להקים קואליציה. העובדה שמחיר הכישלון הוא כנראה סבב חמישי של בחירות תסייע לו.

גדעון סער (צילום: Flash90)
גדעון סער (צילום: Flash90)

זו תהיה קואליציה גדולה ומסורבלת, אך אפשרית. יש מידה רבה של חפיפה מבחינת מדיניות בין מפלגות הימין שיהיו בה, כמו תקווה חדשה, ימינה וישראל ביתנו, וגם חפיפה בקרב מפלגות המרכז-שמאל, מיש עתיד ועד הישראלים וכחול-לבן. לפי כמה סקרים בשבועות האחרונים, השילוב הזה יכול בקלות להגיע ל-60 מושבים.

ואם כבר לסער יש קואליציה, מעטים במערכת הפוליטית מאמינים שהמפלגות החרדיות יסתכנו בהליכה לאופוזיציה בשביל נתניהו. גם הן תבקשנה להצטרף.

התרחיש הטוב ביותר עבור סער, אם כן, הוא להיות מנהיגה של המפלגה השנייה בגדולה בשבוע האחרון של הקמפיין, למצב את עצמו כחלופה המוסכמת לנתניהו, ולמצוא את עצמו בראש קואליציה שיש לה פוטנציאל לצמוח ל-75 מושבים ויותר.

התרחיש הטוב ביותר עבור סער הוא להיות מנהיגה של המפלגה השנייה בגדולה בשבוע האחרון של הקמפיין, למצב את עצמו כחלופה המוסכמת לנתניהו, ולמצוא את עצמו בראש קואליציה עם פוטנציאל של 75 מושבים ויותר

הכול תלוי בשלושה גורמים קריטיים: סער חייב למשוך מספיק מצביעים ימנים מהליכוד כדי למנוע מנתניהו את 61 המנדטים; חייב להגיע ליום הבחירות עם סקרים שמראים שהוא המפלגה הכי גדולה שאיננה ליכוד, מה שיבטיח לו חיזוק טקטי משמעותי של קולות המצביעים נגד נתניהו; וחייב לשמור על יושרה ימנית לאורך כל המירוץ כדי להחליש על כמה שניתן את קמפיין הגעוואלד הצפוי של נתניהו.

בנימין נתניהו משתמש בידיעה מהטיימס אוף איזראל במצגת שלו בארוע פתיחת קמפיין הבחירות של הליכוד בבנייני האומה, 21 בינואר 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
בנימין נתניהו משתמש בידיעה מהטיימס אוף איזראל במצגת שלו בארוע פתיחת קמפיין הבחירות של הליכוד בבנייני האומה, 21 בינואר 2020 (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

הפרדוקס של לפיד

אם לא יהיו שינויים דרמטיים בסקרים, ללפיד אין דרך ריאלית להגיע למשרד ראש הממשלה.

זהו פרדוקס אכזרי: אם הוא יגיע ליום הבחירות כראש המפלגה השנייה בגודלה, ולפיכך החלופה העיקרית לנתניהו, הוא הופך להיות דה פקטו למנהיג של אותה קואליציית "רק לא ביבי" – ונתניהו מקבל את קמפיין הגעוואלד שלו ליום הבחירות, ויוכל לזעוק למצביעיו, או למצביעיו הפוטנציאליים שתומכים כרגע בבנט למשל, שהשמאל עומד לנצח.

אם לפיד יגיע ליום הבחירות כראש מפלגה השנייה בגודלה, נתניהו מקבל את קמפיין הגעוואלד שלו ויוכל לזעוק למצביעיו, או למצביעיו הפוטנציאליים שתומכים כרגע בבנט למשל, שהשמאל עומד לנצח

אבל זה לא רק הגעוואלד של נתניהו שעלול להכשיל את לפיד. המפלגות החרדיות מסוגלות לנטוש את נתניהו לטובת סער. זה לא המקרה לגבי לפיד. סדר היום החילוני-ליברלי שלו והתחושה ברחוב החרדי שהוא מייצג גורם עוין לאינטרסים הפוליטיים והחברתיים של הקהילה, יפעלו לרעתו. ש"ס ויהדות התורה עשויות להעדיף ישיבה באופוזיציה – ומשם לנסות לפלג ולפרק את הקואליציה – על פני הצטרפות לממשלת לפיד.

חברי דגל התורה בארוע בחירות בצפת, ב-26 בפברואר 2020 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
חברי דגל התורה בארוע בחירות בצפת, ב-26 בפברואר 2020 (צילום: דוד כהן/פלאש90)

סער מקווה שאם יצליח להקים ממשלה צרה, היא תהפוך במהרה לגדולה ויציבה. ללפיד אין אפשרות לשדרוג דומה.

נתניהו ידוע ביכולותיו לבחוש בתהליכים הפנימיים של מפלגות הימין, כפי שאירע בפריימריז לבית היהודי ביום שלישי האחרון. אין לו יכולות דומות במרכז ובשמאל, שם הבטחותיו והתחייבויותיו נופלות לרוב על אוזניים ערלות.

אבל נתניהו בכל זאת מקווה לאחדות אמיצה במרכז-שמאל – שרון חולדאי, בני גנץ ואחרים יכנסו תחת כנפיו של לפיד ויעזרו לחלץ את יש עתיד מחוץ לצלו של סער.

אם הם לא יעשו את זה, באביב הקרוב הוא עשוי למצוא את עצמו, לראשונה מזה כמעט 12 שנה, בספסלי האופוזיציה.

עוד 1,137 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 9 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: ייתכן שבשל הצבעת החולים והמבודדים יוארכו שעות ההצבעה ביום הבחירות

תקציב ועדת הבחירות - כ-675 מיליון שקל ● מספר 4 ברשימת מרצ לכנסת התייחסה בסלחנות לטיפולי המרה - ואז חזרה בה ● לפיד: גם אם יש עתיד תהיה המפלגה הגדולה בקואליציה - לא בטוח שאהיה ראש הממשלה ● גנץ קטע הצבעה על מינוי שרים לאחר שמינוי שר משפטים לא נכלל בה ● ש"ס ויהדות התורה חתמו על הסכם עודפים ● מעבר טאבה ייפתח השבוע לכניסת ישראלים

עוד 40 עדכונים

קניין רוחני, מדע וטכנולוגיה - עידוד המצאות של נשים

רישום פטנטים וסימני מסחר הוא תחום ותיק שנמצא בליבה של תעשיית ההייטק. הפטנטים הראשונים ניתנו כבר ברפובליקה של ונציה ב-1416 ופירנצה ב-1421, וכיום כמעט בכל מדינה בעולם יש רשות פטנטים וחוקים לרישום והגנה על הקניין הרוחני של ממציאים וחברות. עריכת פטנטים היא מקצוע הדורש רישיון של משרד המשפטים, ועורכי פטנטים נדרשים להיות בעלי השכלה מדעית וטכנולוגית. בישראל ישנם כ-500 עורכי פטנטים פעילים במשרדים ובחברות. יושבת ראש אגודת עורכי הפטנטים בישראל בשנים האחרונות היא עורכת דין ועורכת הפטנטים עינב זילבר.

כחמישית מעורכי הפטנטים בישראל הן נשים במגוון תחומי הטכנולוגיה. ישנן נשים שהן שותפות בכירות ומנהיגות של משרדים, מנהלות קניין רוחני ויועצות משפטיות בתפקידים בכירים בחברות. עינב זילבר טוענת ששני המינים יכולים למצוא את עצמם במקצוע הזה:

"המקצוע משלב תחומי ידע שונים – טכנולוגיה, משפט וחשיבה עסקית. התקשורת עם ממציאים ומנהלים היא חשובה ונשים יכולות לבוא לידי ביטוי במקצוע הזה באופן מלא. אם זאת, יכולתי לראות הבדלים בגישה ובהקשבה לי כיועצת שהיא אשה בין תרבויות שונות בהן עבדתי – ישראל, ארה"ב, גרמניה והודו, למשל".

המצאות בולטות של נשים

נשים המציאו לא מעט המצאות מרשימות בעלות עומק מדעי וטכנולוגי. מארי אנדרסון המציאה כבר ב-1903 את המתקן לניקוי חלונות של כלי רכב (המגבים). קתרין בור בלוגט, בעלת תואר דוקטור לכימיה, התמחתה בציפויים דקים בעוביים מזעריים של מספר מולקולות, והמציאה ב-1938 שכבת ציפוי דקה שמנעה החזרה של קרני אור מזכוכית. גרייס הופר, בעלת תואר דוקטור למתמטיקה וקולונל בצבא האמריקאי, המציאה את הקומפיילר הראשון למחשב ואת שפת המחשב העלית הראשונה אחרי מלחמת העולם השנייה, שנמצאת בשימוש עד היום. ויש עוד דוגמאות רבות.

מה שחשוב זה הכשרון הטכנולוגי

באנגלית – טלנט. זה הענין, זה מה שחשוב, זה מה שמקדם את תעשית ההייטק בעולם ובישראל. אנחנו צריכים את הטלנטים שימציאו לנו המצאות חדשות, שיפורים טכנולוגיים, מכשירים חדשים, טובים יותר, חכמים יותר, מהירים יותר, צורכי הספק נמוך יותר, וגם לפעמים זולים יותר, התעשיה הרי תחרותית. הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שהוא מתפלג שווה בשווה בין נשים וגברים. לכן לוותר על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי שלנו, מהקנין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות האפשרי. איזה מנהל או מנהלת בהייטק היה מוותר על 50% מהפוטנציאל של החברה שלו להצליח?

הכשרון להמציא לא ניתן רק לגברים. יותר נכון להניח שמתפלג שווה בשווה בין המינים. לכן ויתור על קידום נשים בתעשיית ההייטק משמעו לוותר על 50% מהפוטנציאל האנושי, מהקניין הרוחני, מפוטנציאל ההמצאות

עו"ד חן בן דורי-אלקן כותבת – יותר נשים ממציאות פטנטים, אך לא מספיק:

"כמחצית מסך הבקשות לפטנט הבינלאומיות שמקורן בקוריאה ובסין, צוינה לפחות אישה אחת כממציאה. ישראל נמצאת במקום העשירי, עם שיעור של כרבע מהבקשות לפטנט הבינלאומיות. נראה, כי בשנים האחרונות ישראל אף שיפרה את מיקומה ביחס למדינות האחרות. ביחס לישראל, במדינות כמו הודו, ארה"ב ובלגיה נמצאו שיעורים גבוהים יותר של בקשות בינלאומיות בהן צוינו נשים ואילו באוסטרליה, יפן, גרמניה, איטליה ואוסטריה נמצאו שיעורים נמוכים יותר".

גיוון משפר ביצועים

עינב טוענת שעל פי מחקרים, גיוון משפר ביצועים של חברות:

"לכן, חברות רבות משקיעות בתוכניות שמשפרות את הגיוון בחברה. ויש תוצאות בשטח – אפשר להיכנס למעלית בחברת טכנולוגיה ושכולן יהיו נשים. זה לא היה בעבר וזה בהחלט משמח. אבל בתחום ההמצאות, הנוכחות של נשים עוד לא גבוהה. שילוב נשים בצוותי פיתוח מהווה מרכיב שהולך וגובר בחשיבותו, אבל המצאות טכנולוגיות מתבססות על רקע טכנולוגי ופה יש עדיין הבדלים במספרים בין נשים לגברים, לצערי".

כיצד אפשר לשנות מציאות זו? על פי עינב:

"מפתח אחד להצלחה הוא, לעודד המצאות של נשים שכבר נמצאות בחברות. מפתח אחר הוא, לעודד תלמידות בתיכון ובאוניברסיטה ללמוד מקצועות טכנולוגיים ומדעיים".

עידוד המצאות של נשים בתעשיה

ישנן חברות שמקדמות פרוייקטים לעידוד, קידום ושילוב נשים ואוכלוסיות תת-מיוצגות בחברה. קידום המצאות של נשים יכול להיות חלק מפרוייקטים כאלה, וישנן חברות שכבר מיישמות תוכניות לקידום המצאות של נשים.

תוכניות כאלו כוללות, בין השאר: בחירת דוברות נשים בכנסים טכנולוגיים פנים-חברתיים, הוקרה לנשים ממציאות, הוקרה למנהיגות טכנולוגית נשית, וקביעת מדדי ביצוע כמותיים כגון מספר ההמצאות של נשים מהנדסות בחברה.  בתהליכי עבודה כמו בחירת נושאים לפטנטים – הרכבת צוותי עבודה בייצוג שוויוני לנשים וגברים.

גם בחברה שבה אני עובד כעורך פטנטים, ווסטרן דיגיטל, מחלקת הפטנטים יזמה השנה פרוייקט קידום המצאות של נשים, במטרה להכפיל את כמות ההמצאות של מהנדסות החברה. החברה מקדמת פרויקטים של גיוון ושילוב אוכלוסיות תת-מיוצגות, כמו למשל שילוב של מתכנתות חרדיות עם עמותת קמא-טק.

כשיהיו בחיל האויר גם טייסות חרדיות ובתעשיית ההייטק מאות ממציאות נדע, שאנחנו חיים במדינה שיוויונית, שמטפחת ומשלבת גם את ההון האנושי של האוכלוסיות התת-מיוצגות בחברה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 683 מילים

אז כמה אזרחים טרם התחסנו? חוסר התאמה בנתוני משרד הבריאות

בדיקת זמן ישראל לפי המידע שמפרסם משרד הבריאות, כ-1.27 מיליון אזרחים הכשירים להתחסן טרם עשו זאת ● אולם בדיקת זמן ישראל מעלה כי המספר האמיתי קרוב לוודאי עומד על כ-920 אלף איש ● הפערים נובעים, בין השאר, מספירה שגויה של הילדים מתחת לגיל 16 ● משרד הבריאות בתגובה: "מספר האנשים ברי החיסון הנו על פי שנתונים"

עוד 963 מילים

הקבוצה של מוש בן ארי נפסלה במכרז להפעלת חוף המבצר

בעקבות סדרת חשיפות בזמן ישראל אשר הובילו למחאת התושבים בעתלית, המועצה האזורית חוף הכרמל קיימה סוף-סוף מכרז מסודר לניהול ופיתוח "חוף המבצר" ● על אף שאיפתו המוכרזת של ראש המועצה להעביר את השליטה בחוף לידיו של מוש בן-ארי, נפסלה קבוצתו של הזמר במכרז עקב אי-עמידה בתנאי סף ● חברת "אן נכסים", המפעילה חוף בבת ים, זכתה במכרז ותפעיל את החוף

עוד 506 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

זר פרחים הבאתי לך, אמא לילד עם צרכים מיוחדים 

היי את, יא אלופה, בלי ששמת לב – שוב הגיע יום האישה. עוד שנה חלפה והנה אותו היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת, להיכנס להרצאה, בלעדית כמובן, עם ההיא ששיחקה אותה בענק מעבר לים. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם, ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבדרך-כלל) עם דוגמיות לבושם החדש שבדיוק במבצע, כי את הרי "חייבת לפרגן לעצמך, דווקא עכשיו". במרכז המסחרי ליד מוכר הפרחים תגלי תור ארוך של גברים מבולבלים עם ורדים אדומים (מותק, בשבילי פרחי שדה צהובים, תודה), ובשלטי חוצות ועל שערי העיתונים – שוב אותה המנכ"לית, שהיא, הפעם באמת, יחידה בדורה.

הנה היום בו את זוכה להרים כוסית בעבודה על ש"עשה אותך אישה", להתכבד בשוקולד לב ליד המקלדת. בדרך הביתה, תעצרי בסניף הפארם ודיילות הביוטי ירדפו אחרייך (אפילו יותר מבד"כ) עם דוגמיות לבושם החדש

אז נכון שזכיתי בבן-זוג מפרגן שאוהב לראות אותי מאושרת ונאמנה לדרכי, והתמזל מזלי שיש לי את האוויר הדרוש כדי להשקיע זמן ומשאבים בפיתוח עסק משלי – ובכל זאת, אני מבקשת לקחת רגע להתלונן (בפולנית).

להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את היום של היפות, המצליחות, העשירות, מגשימות החלומות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות עדיין, בין אם מטאפורית או פיזית, בתוך קירות ביתן, בגין העבודות השקופות שהן מחויבות להן. לרוב, אלו שקשורות לילדים.

אז אם מושט לי לרגע המיקרופון מעל בימת הטקסט הזאת, אני מבקשת להציע תיקון ליום האישה, ולהגיש הפעם את זר הפרחים, שוקולד הלב וכוס היין המשובח – לאלו שאולי מרגישות יותר מכל נשים פחות מוצלחות ואמהות פחות טובות. אלו הן האמהות לילדים עם צרכים מיוחדים.

כן, אלו שמוצאות עצמן כמעט כל אחר-צהריים בדרכים. תמיד באיחור של עשר דקות לקלינאית התקשורת, המרפאה בעיסוק או המטפלת הרגשית. אלו שרגילות כבר למבטים השופטים או המרחמים בסופר או בגינה, ומשתדלות לענות בחיוך שמסתיר חץ ישיר. אלו שקורעות את הכיס הפרטי ולעיתים גם כיסים נוספים כדי לממן את המשלבת, כיסא הגלגלים או את הבייביסיטר לילדים ה"רגילים", וממש מנסות להספיק תוך כדי לעבוד לפחות 8 שעות ביום ולחוש טיפהל'ה של הגשמה עצמית. אלו הן אנחנו. גם אני.

גם אני, כמו אמהות מיוחדות רבות, ישבתי לפני 8 שנים אצל המאבחנת ושמעתי את המילים "אוטיזם" ו"אורי" במשפט אחד.

גם אני חוויתי לא מעט רגעים של פחד, חרדה, דיכאון וכעס. גם אני עושה הכל למען הילד שלי, למען ההתקדמות, האמונה העצמית, ההשתלבות, הכבוד, ההכלה והקבלה. כמוהן, חושבת דבר ראשון בבוקר על הילד וגם דבר אחרון לפני השינה. גם אני חשתי אינסוף רגשות אשמה, אבל עם השנים והלימודים שהתחלתי כאמא והפכו למקצוע, לשליחות ולעסק עבור משפחות כמונו – למדתי לחיות הרבה יותר בפרופורציה, להיות אישה חזקה, אמיתית, לוחמת ומנצחת. ברגע שהסכמתי וקיבלתי את האבחנה של אורי שלי, שלא הכחשתי, שדיברתי על כך גלוי בכל סביבה – התחלתי להרגיש יכולה. לא פחות מזאת שבפרסומת מלמעלה.

אני מבקשת רגע להתלונן על הבחירה הקלה והמרתיחה שבלחגוג את יום היפות והמצליחות, בעוד רבות-רבות שקועות באפור היומיומי; כלואות בין קירות ביתן בעבודותיהן השקופות, לרוב אלו שקשורות לילדים

אמהות מיוחדות מתפתחות יחד עם המיוחד או המיוחדת שלהן והופכות לנינג'ות, מנכ"ליות, מורות, פסיכולוגיות, קלינאיות ודוקטוריות לאותה האבחנה; משנות סדרי עולם, מנהיגות, שגרירות ומהפכניות – ומי אם לא להן מגיע יום האישה.

לכן, אמא מיוחדת, קחי את היד החזקה וטפחי לעצמך היטב על השכם; עצרי ושבי לשתות את כוס היין ולנגוס בהנאה בשוקולד. כי את בתוכך יודעת שלנהל אופרציה של יציאה מהבית עם ילד מיוחד – לעיתים מאתגרת יותר מלנהל 300 עובדים ברחבי היבשת ותוך כדי מגיפה עולמית, רחמנא לצלן. והאמת, בשנת 2021, הגיע סוף-סוף הזמן שלפחות היום ולפחות הפעם – יזכרו זאת גם השאר.

רויטל אלרון-כץ הנה אם לילד בן 10 על הרצף האוטיסטי (ושניים נוספים, בגילאי 19 ו-15), יזמת חברתית, מנחת הורים ותכניות קידום לילדים ובוגרים בעלי צרכים מיוחדים. מייסדת ומנהלת את "אופטיזם" - מרכז ידע, ליווי והדרכה אופטימי למשפחות עם צרכים מיוחדים (צילום: יפעת פאר). תוכלו לעקוב אחריה ואחר פעילות אופטיזם כאן: https://www.optism.co.il/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 556 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-3 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה