קארים חאן (צילום: AP Photo//Michael Kooren)
AP Photo//Michael Kooren
"לא לגמרי ברור למה מישהו פה חוגג את הבחירה שלו"

כלל לא בטוח שהתובע החדש בהאג יעצור את החקירה נגד ישראל

החגיגות מוקדמות מדי? ● הציפייה היא שהתובע החדש קארים חאן ישנה את הגישה של בית המשפט הבינלאומי ● אבל מומחים מסבירים שאין סימנים אמיתיים לכך שייוותר לחלוטין על התיקים נגד ישראל ● "קשה להאמין שהחקירות האלה ייעלמו עכשיו", אומר ד"ר אליאב ליבליך ● אלי בר-און, סגן הפרקליט הצבאי לשעבר: "אני לא רואה איך הוא מחליט שלא לפתוח בחקירה"

בזמן שישראל ניצבת מול חקירה אפשרית בדבר פשעי מלחמה בהאג, עוקבת המדינה מקרוב אחרי מינוי התובע החדש, קארים חאן, ומחפשת סימנים לכך שהוא עשוי לשנות את גישת בית הדין הפלילי הבינלאומי.

בעוד שמומחים אומרים שהמינוי לא מספק רמזים ברורים לגבי האופן שבו יתקדם בית המשפט בעניין ישראל וחמאס, מספר פרשנים ישראלים אופטימיים בנוגע לבחירה ולעזיבת התובעת היוצאת, פאטו בנסודה.

"המינוי של חאן טומן בחובו הזדמנות לבית הדין למלא ייעודו – לקיים, לקדם ולהגן על זכויות כל הזקוקים לערכאת מוצא אחרון", כתבה ח"כ מיכל קוטלר-וונש, המחוקקת המובילה בכנסת שעוסקת בנושאים הקשורים לבית הדין.

היא ציינה את עבודתו של חאן מטעם האו"ם בחקירת פשעי המלחמה שביצעה המדינה האסלאמית בצפון עיראק, "חאן הפגין דאגה וחמלה לקורבנות של זכויות אדם, כמו במקרה של היאזידים", אמרה קוטלר-וונש לזמן ישראל.

קארים חאן (צילום: אתר האו"ם)
קארים חאן (צילום: אתר האו"ם)

מאחורי חאן, 50, קריירה ארוכה ומעורבות פעילה, בין השאר, בחלק מהתביעות הגדולות ביותר בנושא פשעי מלחמה, הן כתובע והן כסניגור. עורך הדין הבריטי שימש כיועץ במשפטים של יוגוסלביה לשעבר ורואנדה, אבל גם הגן על סיף אל-אסלאם קדאפי, בנו של המנהיג הלובי המת מועמר קדאפי, ועל נשיא ליבריה לשעבר, צ'רלס טיילור.

חאן נבחר ביום שישי על ידי 123 המדינות החברות בבית הדין הבינלאומי, תוך שהוא גובר על עורך הדין האירי פרגל גיינור. ביוני הוא יתמנה לתובע השלישי בהיסטוריה של בית הדין בהאג, ויחליף את פאטו בנסודה מגמביה.

סמכות לפתוח בחקירה

בניגוד לבנסודה, שהיתה התובעת הראשית של גמביה ושרת המשפטים, חאן אינו פוליטיקאי. ב-2015 פרסמה בנסודה הצהרה שבה היא מציינת שבית הדין "עסוק בחקירות מקדימות באפגניסטן, עיראק, קולומביה, פלסטין ואוקראינה", ולא מתמקד רק באפריקה. ועדיין, בית הדין לא הצליח להתנער מביקורת שהגיעה מהמדינות האפריקאיות, שזכו לתשומת לב לא הוגנת, לדבריהן.

התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה (צילום: Bas Czerwinski, AP)
התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה (צילום: Bas Czerwinski, AP)

היו שהאשימו את בנסודה בכך שהיא מערבת את בית הדין בהליכים פוליטיים. "אם חאן רוצה להחזיר את האמינות לבית הדין, הוא צריך לשים קץ לפוליטיזציה הזאת ולנסות לשכנע את המעצמות שבית הדין באמת עוסק בפשעי מלחמה", אומר ד"ר עמנואל נבון, מרצה ליחסים בינלאומיים ועמית בכיר במכון ירושלים לאסטרטגיה וביטחון.

בתחילת החודש, הרכב קדם-משפט של בית הדין קבע שלהאג יש סמכות לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לישראל ולפלסטינים בעניין פשעי מלחמה לכאורה שהתבצעו בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, החלטה שסללה את הדרך לחקירה מלאה אחרי חמש שנים של בדיקות מקדימות שהובילה בנסודה.

בנסודה ציינה ב-2019 שחקירה פלילית, אם תאושר, תתמקד בעימות בין ישראל לחמאס ב-2014, מבצע צוק איתן, על מדיניות ההתנחלויות של ישראל ועל התגובה הישראלית להפגנות בגבול עם עזה. החקירה תתמקד ככל הנראה גם בהאשמות בפשעי מלחמה של חמאס נגד אזרחים ישראלים.

בית הדין הפלילי הבינלאומי, 24 בספטמבר 2017 (צילום: באדיבות בית הדין הפלילי הבינלאומי)
בית הדין הפלילי הבינלאומי, 24 בספטמבר 2017 (צילום: באדיבות בית הדין הפלילי הבינלאומי)

בית הדין הבינלאומי לא מעמיד לדין מדינות, אלא אנשים פרטיים. נציגים ישראליים רשמיים אומרים שהם לא צופים איום מיידי לפוליטיקאים או לאנשי צבא ישראלים בכירים. מעבר לתרחיש הבלתי סביר שבו יונפקו צווי מעצר לבכירים בישראל שנתונים לחקירה, ישראל חוששת שחקירה של בית הדין תפגע במדינה במספר אופנים נוספים.

בין היתר היא עלולה לחנוק את ההתקדמות הצנועה ביחסים בין ישראל לפלסטין על ידי כך שתעודד את רמאללה לחפש יתרונות באמצעות גופים בינלאומיים במקום באמצעות שיחות שלום. חקירה כזאת יכולה לערער גם את הסכמי אוסלו, שעל פניו אוסרים על הפלסטינים ליזום הליכים משפטים נגד ישראל במסגרת בית הדין.

ד"ר אליאב ליבליך, מומחה למשפט בינלאומי, אומר שאין סיבה לחשוב שחאן לא ימשיך את התוכניות של בנסודה לחקור את ישראל. "אני באמת לא מבין את כל ההתרגשות", הוא אומר. "אני לא רואה אותו עושה משהו מאוד שונה ממה שנעשה עד כה. אם מישהו חושב שמאיזושהי סיבה המקרים האלה, או החקירות האלה, ייעלמו עכשיו, קשה לי להאמין".

אלי בר-און (צילום: באדיבות המצולם)
אלי בר-און (צילום: באדיבות המצולם)

אלי בר-און, סגן הפרקליט הצבאי הראשי בין השנים 2012-2015, מצביע על התמיכה הרחבה שמקבל חאן מארגוני זכויות אדם כסימן שמעיד על כך שהוא ימשיך במסלולו. "הם לא היו תומכים בו אם היו חושבים שלא יקדם את החקירה הזאת", הוא אומר.

"לא לגמרי ברור לי למה מישהו פה חוגג את הבחירה שלו. אני לא רואה איך הוא מחליט שלא לפתוח בחקירה בכלל, אבל להגיע לנקודה של הוצאת צווי מעצר זה כבר סיפור אחרי לגמרי".

הוא מציין שבית המשפט, עם המשאבים המוגבלים שלו, עשוי עדיין להחליט להתמקד באזורים שיעוררו פחות סערה בינלאומית. "זה יהיה לגמרי לגיטימי אם הוא יחליט להתקדם במקרים פחות שנויים במחלוקת, חקירות שסביר להניח שיסתיימו בהרשעות, חקירות של מדינות שהן ריבוניות בלי להיכנס לסוגייה של סמכויות".

מכיר את כל הטריקים והשטיקים

בכל דרך שיבחר, חאן, שהיה חלק מצוותי התביעה וההגנה בחקירות מרכזיות בענייני זכויות אדם, יהיה כנראה תובע מאוד אפקטיבי, אומרים המומחים. "הוא מכיר את כל הכללים ואת כל הטריקים של הנתבעים ועורכי הדין שלהם", מדגיש בר און.

השותפות של ישראל בבית הדין שהתנגדו לחקירה, ביניהן אוסטרליה, קנדה וגרמניה, יכולות למלא תפקיד חשוב בשכנוע חאן לתעדף חקירות אחרות. ארה"ב, שממשיכה עם הסנקציות שהפיל ממשל טראמפ על בנסודה, יכולה לעבוד מאחורי הקלעים כדי לעודד את חאן להתמקד במדינות בלי מערכת משפטית מתפקדת והן חברות בבית הדין, ולא בארה"ב או בישראל.

ד"ר אליאב ליבליך
ד"ר אליאב ליבליך

"השחקן שהכי סביר להניח שיפעיל לחץ בעניין זה הוא ארצות הברית", טוען ליבליך ומצביע על המתחים הגוברים בין ארה"ב לבית הדין בעניין אפגניסטן.

מדינות כמו ארה"ב, רוסיה, סין, הודו וטורקיה אינן חברות בבית הדין. אן הרצברג, היועצת המשפטית של NGO Monitor, אומרת שבחירתו של חאן היא התנגדות לכיוון שאליו יצא בית הדין תחת בנסודה. "הוא לא יקבל את מה שהתובעת הנוכחית עשתה כעניין סגור, ואני חושבת שהוא ייקח את הזמן להעריך את מה שהיא עשתה עד עכשיו, כמו גם לבדוק את החלטות בתי המשפט".

אם גיינור היה גובר על חאן בתהליך הבחירות המתמשך ומהפלג, כל הסימנים מעידים על כך שהוא היה מקדם בעניין את חקירת ישראל, כמו גם חקירה בנוגע לפשעי המלחמה לכאורה שביצעו כוחות אמריקאים באפגניסטן.

גיינור ייצג קורבנות פלסטינים שקראו לחקור את פשעי המלחמה של ישראל, וגם קורבנות אפגניים מול בית הדין. הוא טען שלבית הדין הבינלאומי יש סמכות לבחון את פשעי המלחמה לכאורה שביצעו גופים שונים וביניהם ארה"ב. "בשני המקרים הכי שנויים במחלוקת שבהם עוסק בית הדין, יש לו ניגוד עניינים מובהק", אומרת הרצברג.

בית הדין הפלילי הבינלאומי, 24 בספטמבר 2017 (צילום: באדיבות בית הדין הפלילי הבינלאומי)
בית הדין הפלילי הבינלאומי, 24 בספטמבר 2017 (צילום: באדיבות בית הדין הפלילי הבינלאומי)

העובדה שחאן איננו גיינור עשויה להסביר חלק גדול מההתלהבות הישראלית ממנו. אבל חאן, למעשה, נמצא בעמדה טובה יותר לחקור את ישראל שכן לא מתלווה אליו ענן הדעות הקדומות שהאפיל על עמיתו האירי.

למרות הדרישות לרפורמה, לישראל אין שום דרך לדעת מה יחליט חאן לעשות, בעיקר עם הטענות הפלסטיניות נגד ישראל. הוא לא עסק בסוגיות הקשורות לישראל בעבר.

"כמו שעושים עם כל אדם שנמצא בסוג כזה של מוסד בינלאומי, צריך להיות זהירים", מזהירה הרצברג. "הוא עדיין יכול לפעול באופן שיפגע משמעותית באינטרסים הישראלים".

עוד 979 מילים
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 10 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה