שדה התעופה נתב"ג עומד שומם במהלך הסגר הראשון (צילום: אבי דישי/פלאש 90)
אבי דישי/פלאש 90
השוואה בינלאומית של הגבלת הטיסות מגלה:

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

מדיניות הכניסה והיציאה בשער הכניסה הראשי של ישראל הפכה לסמל החלמאות המקומית בתקופת משבר הקורונה.

ישראל הייתה המדינה הראשונה בעולם שהטילה חובת בידוד כללית על החוזרים מחו"ל, כבר בתחילת מרץ 2020, אבל במשך חודשים ארוכים, מיוני עד דצמבר, בוטלה חובת הבידוד הגורפת.

ישראלים ותיירים ממדינות רבות הורשו להיכנס לישראל ללא בידוד, הישראלים גם בלא בדיקה, למרות מחאה חריפה ואזהרות של מומחים. רבבות ישראלים טסו לחופשות ביוון ובאמירויות, בזמן שהמולדת נכנסה ויצאה מסגר ושקעה בתחלואה קשה ובמגבלות ארוכות.

החגיגה נגמרה עם גילוי המוטציה הבריטית והדרום אפריקאית. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התחבורה מירי רגב נזכרו פתאום שהשדה הפתוח הוא סכנת נפשות, והצהירו ש"הם היו הראשונים להבין שצריך לסגור את נתב"ג". ב-23 בדצמבר הודיעה הממשלה כי היא עוצרת את כל טיסות הנוסעים לישראל וממנה, וחודש אחר כך נסגרו גם מעברי הגבול היבשתיים למצרים ולירדן.

נוסעים המגיעים לנתב״ג. מרץ 2020 (צילום: פלאש90)
נוסעים המגיעים לנתב״ג. מרץ 2020 (צילום: פלאש90)

עשרות אלפי ישראלים שטסו כחוק לחופשות, לעבודה ולביקורים נתקעו בחו"ל עד להודעה חדשה, בלי יכולת לשוב, על חשבונם. כשהתבררה הבעיה החדשה, הוקמה ועדת חריגים שמאשרת טיסות חיוניות. אבל הוועדה פעלה בהיעדר קריטריונים ברורים, רבים מהחריגים שאיפשרה להם לחזור לארץ חמקו מחובת בידוד בשעה שאחרים נותרו בחו"ל, והכאוס, הנזק והמרמור רק הולכים ומחריפים.

האם ניתן היה לפעול אחרת? השוואה בינלאומית מלמדת באופן חד משמעי שכן. כמעט כל המדינות נקטו מאז פרוץ המגפה בהגבלות על הכניסה לגבולן, והמדיניות הייתה שונה מאוד ממדינה למדינה.

חלק מהמדינות נקטו במדיניות מקלה שאפשרה תנועה חופשית למדי לבני אדם – אבל גם לנגיפים ולאסונות שהביאו עמם. מדינות אחרות נקטו במדיניות מחמירה וסגרו את גבולן כמעט לגמרי.

אבל מכל 39 המדינות שבדקנו, רק מדינה אחת זגזגה בין שדה תעופה פרוץ לסגירה דרקונית והשארת אזרחים מחוץ למולדתם: ישראל.

הכניסה למעבדת בדיקות קורונה מהירות בנתב״ג. נובמבר 2020 (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
הכניסה למעבדת בדיקות קורונה מהירות בנתב״ג. נובמבר 2020 (צילום: Yossi Aloni/Flash90)

ארה"ב, אירופה: כרוניקה של הפקרות

העולם המערבי שמר לאורך רוב המשבר על גבולות פתוחים, תחת מגבלות סלקטיביות שאפשרו לתיירים לנוע בחופשיות בין חלק מהמדינות חלק גדול מהזמן. זו אחת הסיבות המרכזיות לעובדה שההתפרצויות הקשות ביותר של המגפה אירעו דווקא במדינות המפותחות של אירופה וארה"ב.

נשיא ארה"ב לשעבר דונאלד טראמפ הורה להפסיק את כל הטיסות לסין כבר בתחילת פברואר 2020, זמן קצר אחרי שסין הודתה בקיום המגפה. לאחר מכן האשים טראמפ את המהגרים ואת "מדיניות הגבולות הפתוחים של הדמוקרטים" בהתפשטות הקורונה והצהיר כי בכוונתו לסגור את גבולות ארה"ב. לאחר מכן שינה את גישתו ואמר שאין טעם לסגור את הגבולות.

בפועל, גבולות ארה"ב לא נסגרו אפילו ליום אחד, והממשל הפדרלי לא הטיל חובה גורפת של בידוד ובדיקה על המגיעים ממדינות אחרות לארה"ב, שהפכה למוקד התחלואה הגדול בעולם. המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן המליץ למטיילים ולנוסעים בארה"ב ומארה"ב לשהות בבידוד ולהיבדק עם חזרתם, ולאנשים בקבוצות סיכון שטרם חוסנו – להימנע מנסיעות בכלל. אבל ההמלצה אינה חוק מחייב.

שדה התעופה הבינלאומי בדנבר, קולורדו, ב-18 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/David Zalubowski)
שדה התעופה הבינלאומי בדנבר, קולורדו, ב-18 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/David Zalubowski)

המדיניות המחייבת בארה"ב משתנה מזמן לזמן וממדינה למדינה, בהתאם למצב ולהחלטות הממשל המקומי. מדינות מסויימות, כמו קליפורניה, מטילות כיום חובת בידוד ובדיקה על כל המגיעים והחוזרים מחו"ל ואף ממדינות אחרות בתוך ארה"ב. מדינות מסוימות מטילות הגבלות וחובות בדיקה ובידוד סלקטיביות שנקבעת לפי המדינה שממנה מגיעים, גם מחוץ לארה"ב וגם בתוכה. בקונטיקט, למשל, יש חובת בידוד למגיעים מניו-יורק, אבל לא למגיעים ממסצ'וסטס.

באיחוד האירופי הגבולות נשארו פתוחים לגמרי עד לשבוע השלישי של מרץ 2020, ואז הוטל סגר כללי בכל מדינות האיחוד פרט לשבדיה והולנד, שעצר גם את התנועה בתוך האיחוד, לתוכו וממנו. עם הסרת הסגרים באמצע מאי, הונהגה באירופה מדיניות רמזור, שמתעדכנת מעת לעת.

התנועה החופשית היא עיקרון יסוד של האיחוד האירופי. אזרחי האיחוד רשאים לנסוע מכל מקום לכל מקום בתוך האיחוד גם בזמן המגפה. עם זאת, בתוך האיחוד יש מדינות, מחוזות, ערים ושכונות, שמי שיוצא מהם מחוייב להיכנס לבידוד של שבועיים במקום שאליו הוא מגיע. בקיץ שעבר רוב אירופה נחשבה ירוקה והתנועה בתוך האיחוד הייתה חופשית למדי. כיום, מרבית אירופה נחשבת אדומה, והתנועה הוגבלה מאוד.

יש מדינות מחוץ לאיחוד שנחשבות ירוקות ותושביהן יכולים להיכנס לאירופה בלא בידוד, אחרי שהציגו בדיקה בלבד. אזרחי האיחוד שטסים למדינות הללו יכולים להגיע אליהן ולחזור לאירופה בלי צורך בבידוד, ונדרשים עם שובם בבדיקה בלבד.

שדה התעופה בפרנקפורט, גרמניה, ב-2 במרץ 2021 (צילום: AP Photo/Michael Probst)
שדה התעופה בפרנקפורט, גרמניה, ב-2 במרץ 2021 (צילום: AP Photo/Michael Probst)

ישראל נחשבה למדינה ירוקה ממאי עד יולי שעבר. כיום יש רק מעט מדינות מחוץ לאירופה שנחשבות ירוקות, ורובן ממילא אוסרות על תיירים להיכנס לשטחן או דורשות מהן בידוד בכניסה, כך שהתיירים האירופאים אינם יכולים לטוס כמעט לשום מקום מבלי לעבור שבועיים בידוד בדרך הלוך או חזור.

יש מדינות אדומות שלאזרחים שלהן אסור להיכנס לאיחוד בכלל, ואזרחי האיחוד האירופי שחוזרים מהן חייבים בבידוד. מדינות נוספות, כמו שווייץ וישראל, הוכנסו לחלק ממפת הרמזור האירופית, ולכן תושביהם יכולים להיכנס לאיחוד, אבל בכניסה למרבית המדינות בתוך האיחוד עליהם להיכנס לבידוד.

המדיניות באיחוד האירופי מעוררת ביקורת עזה, ולא מעט מובילי דעה באירופה טוענים שהגבולות הפתוחים-למחצה הם גורם מרכזי לתחלואה הקשה, לסגרים ולמגבלות. אבל אף גורם פוליטי רציני אינו נלחם כדי לסגור את הגבולות בין מדינות האיחוד: האירופים מבינים שצעד עזה עלול לפרק את האיחוד, ונראה שלמרות הכול, הם אינם רוצים בכך.

בריטניה הייתה חלק מהאיחוד האירופי עד היום הראשון של 2021, ומגבלות התנועה לתוך הממלכה ומחוצה לה התנהלו בהתאם למפת הרמזור של האיחוד.

עם כניסתו לתוקף של הברקזיט, בשיא הבהלה מהתפשטות הווריאנט הבריטי, ניצלו באיחוד את ההזדמנות ואסרו על האירופים לנסוע לבריטניה – ועל הבריטים להיכנס לאירופה – שלא לצרכים חיוניים. אזרחי האיחוד שנכנסים לבריטניה מחויבים עם חזרתם בבידוד, כמו כל מי שמגיע מבריטניה כמעט לכל מקום בעולם.

משאיות נכנסות לנמל דובר שבאנגליה – מנקודות החיבור המרכזיות של בריטניה עם צרפת ועם נמלים נוספים בצפון אירופה, 31 בדצמבר 2020 (צילום: Gareth Fuller/PA via AP)
משאיות נכנסות לנמל דובר שבאנגליה – מנקודות החיבור המרכזיות של בריטניה עם צרפת ועם נמלים נוספים בצפון אירופה, 31 בדצמבר 2020 (צילום: Gareth Fuller/PA via AP)

מדינות המזרח התיכון – טורקיה, מצרים, לבנון ואיחוד האמירויות – מנהיגות מדיניות מקלה עוד יותר, ומאפשרות לתיירים מרחבי העולם להיכנס לשטחן אחרי שעברו בדיקה בלבד, בלא חובת בידוד. כך הן הצליחו למשוך תיירים – כולל תיירים ישראלים – אבל גם תחלואה רבה.

ירדן הגבילה את כניסת התיירים ממדינות אדומות, ביניהן גם ישראל, והנהיגה חובת בידוד למי שמגיע ממדינות כאלה. ייתכן שזו אחת הסיבות שהתחלואה בירדן היא מהנמוכות באזור.

אוסטרליה, סין: רבבות אזרחים נשארו בחוץ

מרבית המדינות במזרח אסיה ובאוקיינוס השקט הנהיגו חובת בידוד גורפת לכל מי שמגיעים וחוזרים מחו"ל לאורך כל זמן המגפה, וזאת אחת הסיבות המרכזיות לעובדה שאלו הן המדינות ששמרו על שיעור הדבקה נמוך ביותר.

אוסטרליה הנהיגה את המדיניות הקשוחה ביותר. כבר בפברואר הונהגה באוסטרליה חובת בידוד למגיעים ולחוזרים מהמדינות שבהן התפרצה המגפה, קודם מסין ואחר כך ממדינות נוספות. החל מה-14 במרץ 2020 הוטל איסור גורף על כניסת זרים לאוסטרליה ובנוסף חובת בידוד של שבועיים על אוסטרלים שחוזרים מחו"ל, תוך כדי אכיפה קפדנית.

רחוב ראשי במלבורן, אוסטרליה, שומם מאדם במהלך הסגר, 5 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Asanka Brendon Ratnayake)
רחוב ראשי במלבורן, אוסטרליה, שומם מאדם במהלך הסגר, 5 באוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Asanka Brendon Ratnayake)

החל מאפריל הונהגו גם חובות בידוד לנוסעים בין מחוז למחוז בתוך המדינה הענקית. בשל המרחקים הגדולים והרצון לחסוך בנסיעות פנימיות של התיירים האוסטרלים עם חזרתם לארצם, הם לרוב לא נשלחו לבתיהם, אלא לבידוד במלוניות.

אלא שאוסטרליה לא הטילה איסור על יציאה מתחומיה, ולמרות חובת הבידוד, האוסטרלים המשיכו לנסוע לחו"ל ולחזור. עקב העומס במלוניות, והרצון להוציא לאוסטרלים את החשק לנסוע, הוחלט לחייב את החוזרים מחו"ל לשהות במלוניות על חשבונם.

אחרי שגם הצעד הזה לא עבד טוב מספיק לטעמה של ממשלת אוסטרליה, הוחלט לסגור את שדות התעופה הבינלאומיים כליל. רבבות אוסטרלים נותרו מחוץ לארצם, על חשבונם.

המדיניות הנוקשה השיגה את מטרתה – נגיף הקורונה כמעט נעלם, ואוסטרליה מבטלת בהדרגה את כל המגבלות. למרות זאת, המדיניות מעוררת מחאה ציבורית וזעם. נערכו הפגנות והוגשו עתירות לבית המשפט העליון, שנדחו בטענה שמדובר במצב חירום.

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוונטאס (צילום: AP Photo/Matt Hartman)
מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוונטאס (צילום: AP Photo/Matt Hartman)

לבסוף הלחץ הציבורי עשה את שלו, וממשלת אוסטרליה הקימה בנובמבר ועדת חריגים, בדומה לזו שקמה בישראל, שאפשרה לחלק הולך וגדל של האוסטרלים לחזור למדינתם.

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, שחודשיים קודם תקף את התיירים "חסרי האחריות שטסו לחו"ל בניגוד להמלצות" כבר הבטיח ש"עד חג המולד רוב אלה שירצו כבר יחזרו הביתה". בסופו של דבר, אחרוני האוסטרלים התקועים חזרו בפברואר.

לא מעט אוסטרלים, בעיקר מהאופוזיציה שבימין-מרכז, טוענים שמדיניותה של ממשלתם בזמן משבר הקורונה הפכה למדיניות טוטליטרית ו"סינית" – וסיפור האוסטרלים שנתקעו מחוץ לארצם רק חיזק את ההרגשה הזאת ואת המחאה נגד המגבלות באוסטרליה.

ואכן, מכל המדינות שנבדקו, המדינה היחידה שאוסרת על תושביה להיכנס לשטחה פרט לאוסטרליה היא סין.

סינים ששוהים מחוץ לסין יכולים לחזור לארצם מרוב המדינות, אבל אזרחים סינים ששוהים במדינות מסוימות שנחשבות מסוכנות – כמו בריטניה, ברזיל ודרום אפריקה – אינם מורשים לחזור לארצם.

שדה התעופה הבינלאומי בבייג'ין, סין, ב-3 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Andy Wong)
שדה התעופה הבינלאומי בבייג'ין, סין, ב-3 בפברואר 2021 (צילום: AP Photo/Andy Wong)

סין, שלא כמו אוסטרליה, מממנת את שהייתם של אזרחיה שתקועים בחו"ל. ושלא כמו באוסטרליה, בסין אין מחאה סוערת על השארת התיירים בחו"ל: מי שימחה, עלול להישלח לבידוד שממנו לא יחזור עוד.

סין לא הטילה איסור גורף על כניסת זרים לשטחה, ויש זרים שמותר להם לבקר בה בעידן הקורונה וכאלה שאסור להם – תלוי מאיזו מדינה ותלוי במטרת הנסיעה.

כמעט כל מי שמגיע לסין ממדינות אחרות – גם זרים וגם אזרחי סין שחוזרים הביתה – נדרש בבידוד ובבדיקה. יש מחוזות בתוך סין שנחשבים עדיין מסוכנים, ומי שיוצא מהם ונוסע למחוזות אחרים בתוך המדינה נדרש לאישור מיוחד וכן להיכנס לבידוד של 10 ימים, גם הרבה אחרי שהמשטר הסיני טען שניצח את הקורונה.

ניו זילנד, טאיוואן, קוריאה, יפן: אפשר גם אחרת

בעוד שאירופה וארה"ב הותירו את הגבולות פתוחים, ואוסטרליה וסין סגרו אותם הרמטית והשאירו את האזרחים שלהן בחוץ, מספר מדינות מצאו פתרון ביניים.

ניו זילנד הודיעה ב-19 במרץ כי היא אוסרת כליל על הכניסה לזרים ומטילה חובת בידוד כללית על אזרחיה שחוזרים מחו"ל. התיירים קיבלו שבועיים לעזוב את המדינה. המדינה אכפה את חובת הבידוד בנוקשות ודאגה להסיע את החוזרים מחו"ל לבתיהם ולספק דיור במלון למי שאין לו חדר לבידוד בבית.

שדה התעופה בקריסטצ'רץ, ניו זילנד, ב-14 במאי 2020 (צילום: AP Photo/Mark Baker)
שדה התעופה בקריסטצ'רץ, ניו זילנד, ב-14 במאי 2020 (צילום: AP Photo/Mark Baker)

בשום שלב לא הוטל איסור על אזרחי ניו זילנד לטוס מארצם ולחזור אליה, אף שמספר הטיסות צומצם מאוד והקושי להשיג מקום בטיסות, לצד חובת הבידוד בדרך חזרה, הוציאו למרבית הניו-זילנדים את החשק לטוס.

חשוב מזה: גירוש התיירים וחובת הבידוד לחוזרים מחו"ל לא בוטלו עד עכשיו. זו אחת הסיבות לעובדה שניו זילנד היא אחת המדינות עם התחלואה הנמוכה ביותר. עד כה מתו במגפה בניו זילנד 25 אנשים בלבד.

ממשלת טאיוואן, שנערכה מוקדם בפני המגפה, אסרה על כניסת תיירים מסין והטילה חובת בידוד על אזרחיה ששבו מסין כבר בינואר 2020. באמצע מרץ 2020 הונהגה חובת בידוד לנכנסים לטאיוואן, כולל אזרחים וזרים. טאיוואן הייתה המדינה השלישית בעולם שהנהיגה חובת בידוד גורפת לחוזרים מחו"ל, אחרי ישראל וניו זילנד, ושלא כמו ישראל, היא לא ביטלה אותה עד היום.

ביוני קוצר זמן הבידוד מ-10 ל-5 ימים, ובנובמבר הונהגה גם חובת בדיקה בזמן הבידוד. פורסמה גם המלצה שלא לטוס לחו"ל, אבל הטיסות לא הופסקו ולא נעצרו, וגם כניסת זרים לא נאסרה. על מי שהפרו את הבידוד הוטלו קנסות כבדים ביותר, בגובה עשרות אלפי דולרים, ובמספר מקרים העבריינים אף נשלחו למאסר.

שגרת החיים במהלך הקורונה בטאיפיי, טאיוואן, 18 במאי 2020 (צילום: AP Photo/Chiang Ying-ying)
שגרת החיים במהלך הקורונה בטאיפיי, טאיוואן, 18 במאי 2020 (צילום: AP Photo/Chiang Ying-ying)

קשה לחלוק על ההנחה שלמדיניות הקשוחה של טאיוואן יש חלק בהצלחת המדינה במלחמה במגפה. עד כה, מתו שם רק תשעה אנשים מקורונה.

מדיניות דומה הונהגה גם בקוריאה הדרומית וביפן, שתי מדינות שנחלו גם הן הצלחה יחסית מול המגפה.

קוריאה הדרומית הנהיגה ב-1 באפריל 2020 חובת בידוד לכל מי שמגיע מחו"ל – קוריאנים וזרים – עם ענישה דרקונית על הפרות בידוד, כולל עונשי מאסר וגירוש. זרים המשיכו לבקר בקוריאה הדרומית, אף שרובם כנראה לא תיירים, כיוון שכל תייר חייב להתחיל את חופשתו בשבועיים בידוד. בינואר הומרה חובת הבידוד למי שמגיע לקוריאה מחלק מהמדינות בחובת בדיקה.

יפן הנהיגה חובת בידוד ליפנים שחוזרים ממרבית המדינות בעולם. הכניסה לזרים נאסרה כבר בסוף ינואר 2020. האיסור הוביל למקרה המפורסם של הדיאמונד פרינסס, הספינה שנוסעיה נכנסו לבידוד כפוי ורובם הדביקו אלה את אלה בקורונה, מאחר ונאסר עליהם לעגון ביפן, אף שבסופו של דבר כל הנוסעים הועלו לחוף ושבו לארצותיהם דרך יפן.

ספינת דיאמונד פרינסס ביפן. 15 בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)
ספינת דיאמונד פרינסס ביפן. 15 בפברואר 2020 (צילום: AP Photo/Jae C. Hong)

האיסור על שהיית זרים ביפן עדיין נמצא בתוקף, למעט אזרחים זרים השוהים ביפן באופן קבוע במסגרת עבודה או לימודים. לתושבים הזרים הללו מותר לחזור מחו"ל, אלא אם שהו בחמש מדינות שנחשבות ביפן מסוכנות במיוחד: בריטניה, אירלנד, ברזיל, דרום אפריקה וישראל.

עוד 1,732 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משבר הדיור חוזר, ובגדול: עשור אחרי מחאת האוהלים ברוטשילד, מחירי הדירות שוב דוהרים כלפי מעלה ● הביקושים גבוהים ויש מחסור בדירות באזור המרכז ● כחלון ניסה לבלום את המחירים ונכשל בעוד שדרעי וליצמן נתפסים כמי שדואגים לסקטור שלהם ● חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות הקבלנים: "אנחנו כבר 13 שנה במשבר מתמשך והוא חמור לדעתי יותר מהמשבר עם איראן"

עוד 2,441 מילים

לשופרות כדאי להקשיב לפרשנים הימנים

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיניהם של יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים, שמבקשים להתנער מהתמיכה האוטומטית של רוב מחנה הימין בנתניהו. ההתפכחות באה לידי ביטוי בקרב הימין והמגזר החרדי, אך רואים אותה גם בקרב אנשי המחאה.

ככל שעוברים ימי המנדט של נתניהו, כך נפקחות עיני יותר ויותר גורמים בפוליטיקה ובאמצעי התקשורת המזוהים עם הימין והחרדים. את ההתפכחות רואים גם בקרב אנשי המחאה

בימים בהם כונו המפגינים "מפיצי מחלות" (שהרי לנוכח מצב התחלואה כיום הם כבר הפסיקו להפיץ מחלות ועברו לסטטוס של כינים), המפגינים סיפרו שנתקלו בלא מעט אנשי ימין שהתפכחו, עזבו את הליכוד ועברו להשתתף בעצמם במחאה. מי שמכיר את הנפשות הפועלות יודע כי חלק מאנשי המחאה הם אנשי ימין או אנשי ליכוד לשעבר.

כאמור, הקולות המפוכחים נשמעים גם בתקשורת החרדית. תקשיבו למשל לריבלין (לא הנשיא) הפרשן החרדי יעקב ריבלין, למשל, אמר:

"בוחרים של שישים ואחד מנדטים בחרו באלו שהבטיחו לא לשבת איתו. זה רצון הבוחר, זו פעם רביעית ומן הראוי שנתניהו יכבד אותו וילך הבייתה".

 מאמר שכתב העיתונאי אריאל כהנא ב"ישראל היום" עורר סערה. עצם כתיבת המאמר משקפת את קיומם של בקיעים בחומה הבצורה שנבנתה ע"י הימין כדי להגן על נתניהו. במאמר המדובר, כהנא מנסה לשכנע את חבריו מהימין כי הפתרון למשבר הפוליטי יהיה, כדבריו, לשחרר את הפקק הלו הוא נתניהו.

מהטקסט של כהנא, למי שנתקל לראשונה בכותב, ניתן ללמוד כי הוא בעל עמדות ימין. או כפי שמדקלמים זאת נתניהו ושריו – "על מלא". עם זאת, ניתן לומר לזכותו שהוא מקדם באופן גלוי ובאומץ פתרון פרגמטי ששומר על הימין בשלטון, ללא ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום, הפועל על פי האינטרסים האישיים שלו לפני טובת המדינה. פתרון שבאופן אישי בהחלט לא מקובל עלי, כמי שתומך בממשלת שינוי, אך השיח שכהנא מעורר בעקבות מאמרו מעניין, וניתן ללמוד ממנו על הלך הרוח המתגבש בימין.

כהנא כותב במאמרו:

"זו המציאות הפוליטית, טובה או רעה, מוצדקת או מעוותת, הגונה או אכזרית. זה פוצע את הלב, במיוחד לאנשים כמוני שליוו את נתניהו מקרוב. אך ככל שאדם יכול לצפות את העתיד, המציאות הזו לא תשתנה.

הריאל פוליטיק הוא שנתניהו הוא איש הציבור היחיד שאם יזוז במעט מתפקידו הנוכחי, תתאפשר הקמת ממשלה בישראל. אם בנט או סער, או ליברמן, או לפיד, או מיכאלי, או סמוטריץ', יעזבו עדיין לא תקום ממשלה, משום שאף מפלגה לא תשנה את עמדתה בנוגע אליו. לעומת זאת, אם נתניהו יתגמש ניתן יהיה להקים ממשלה ברגע.

זה אולי לא צודק ולא פייר אך זה המצב. אחרי שנתיים של סחרור נוראי, הדרך היחידה להקים ממשלה בישראל היא ויתור של נתניהו.

הרעיונות מסתובבים בחלל האוויר. בכיר אחר מהליכוד שיחליף אותו. רוטציה מעוגנת בחוק וערובות אחרות. לא הפרטים חשובים אלא העיקרון. בלי נכונות של נתניהו לשחרר את הפקק, לא תוקם ממשלה בעתיד הקרוב או הרחוק. ודאי וודאי שלא תוקם ממשלה לאומית, שתחולל את הרפורמות במערכת המשפט, תדאג להתיישבות ובכלל תהלום ערכיהם של נתניהו ומצביעיו".

נחסוך לכם את ההשמצות שספג כהנא בטוויטר בתגובה למאמרו. לפי תגובתו להשמצות, ניתן להבין שהאיש מכיר היטב את נתניהו:

"אני מלווה את נתניהו 25 שנה. בבחירות 1996 עמדתי בצמתים עם תמונותיו. כעיתונאי, מאז שב לראשות ב-2009, כשדיברו על 'בידוד מדיני', אני כתבתי שישראל פורחת. כשלעגו לקשריו עם פוטין טענתי אני בשבחם. כשהשמיצו את נאומיו בקונגרס, דיברתי על גדולתם. איני צריך הטפות".

והנה גם הפרשן החרדי יאיר שרקי מצטרף ומעז להציע אלטרנטיבה לתקיעות האינסופית:

"ואחרי ימי הזיכרון והעצמאות, בלתי נתפס שאחדות לא עולה אפילו כאפשרות כדי לפתור את המצב הפוליטי. בפעם הקודמת השמאל-מרכז התפשר ורוּמה. עכשיו תור הימין לוותר: אם נתניהו לא מסוגל להיות שני ברוטציה, ממשלת אחדות של בנט – לפיד עדיפה מעוד בחירות והמשך ההתגוששות".

וישנו גם בני רבינוביץ', פרשן חרדי הכותב ב"יתד נאמן", שנראה כי מאס בסגידה לנתניהו:

"האפשרות היחידה שלפנינו (אחרי שנכשלת כבר 4 פעמים) חדה וברורה; חלאס. לך לקיסריה, ותוך 5 דקות תוקם כאן ממשלה יציבה וחזקה".

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית. וכאמור, גם גורמים בימין ובמגזר החרדי מתחילים להבין זאת ולגלות את הפנים האמיתיות של נתניהו מתחת למסיכה (לא זו של הקורונה).

אם כן התחושה הרווחת, המגובה במספר דוגמאות, היא שמחלחלת ההבנה שהפתרון לתקיעות הפוליטית היא שאסור לתת לנתניהו להרכיב ממשלה וכי מדובר בטעות פוליטית

אותם ח"כים, פעילים פוליטיים ועיתונאים שהתפכחו – חייבים להשמיע את קולם ולפעול ביחד למען יצירת תפנית במציאות הפוליטית ההזויה. תומכי הליכוד סבורים שהרוב בחר בנתניהו, כלומר ב-30 מנדטים, אך כפי שריבלין אמר וכפי שנאמר לא מעט – הציבור בחר ב-62 מנדטים שמתנגדים לנתניהו. אמרתם שהרוב קובע והפעם אתם צודקים. לפי השיטה, הרוב נגד נתניהו.

בכתבה דילמת הליכודניקים ששודרה אמש (ראשון) ניתן לראות כי למספר ליכודניקים ירד האסימון, או בעידן של היום – ירדה האפליקציה, והם מבינים שבלי נתניהו יכלה להיות להם ממשלה ימנית עם ראש ממשלה אחר מהליכוד.

הזכרתי את ישראל היום בשל המאמר של כהנא. אבל ראוי להתעכב גם על רגעים מעניינים שאירעו באולפן שישי האחרון, כשבועז ביסמוט הגדיר את העיתון שאותו הוא עורך: "עיתון ימני שמרן שמתנגד לכניסה של רע"ם לממשלה".

זו לא הפעם הראשונה שביסמוט שוגה בדיווח או בניתוח המציאות. ישראל היום הוא עיתון שפועל לפי דגם ישן שדי נעלם מהעולם, כך שיתכן שכדאי לשנות את שמו ל"ישראל אתמול". עיתון מגויס שנולד ע"י מקורבו של נתניהו שלדון אדלסון המנוח, במטרה להביע תמיכה/לקדם/לחזק את נתניהו, על פי הדגם הסובייטי שנולד בראשית המאה ה-20 והתחדד בתקופת המלחמה הקרה. דגם לפיו, כדי להנחיל את מסרי השלטון לכלל האוכלוסייה, הפעילה המדינה הקומוניסטית מכונת תעמולה משומנת היטב. פייק ניוז שנקרא, למרבה האירוניה: "אמת". פראבדה.

הוויכוח בין גדי סוקניק לשי גולדן, שלאחרונה קיבל זמן מסך עודף במקום ד"ר הילה קורח הנפלאה, ממחיש את הוויכוח הקיים היום בין אלו שזועמים על התועמלנים, או בשפה של היום "השופרות", לבין אלו שתומכים בהם כחלק מהתמיכה בנתניהו. מי שמקשיב לאחרונה לגולדן מבין היטב את סוקניק.

שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.

סערה בשידור חי | שי גולדן ראש בראש מול גדי סוקניק.גדי סוקניק מרמז האשמות חסרות בסיס כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוסף הופך את ראש המוסד יוסי כהן למעיין עושה דבריו האישיים של נתניהו.שי גולדן לא נשאר חייב.

Posted by ‎לירן אלמוג כהן – Liran Almog Cohen‎ on Sunday, April 11, 2021

רשימת השופרות ארוכה, וקוראת תיגר על הקביעה שהתקשורת שמאלנית, שיש ממש בהתקפה של נתניהו על התקשורת, ובעיקר מרדדת את התקשורת.

נחזור לביסמוט, שמדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים כדי לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן, עד שזה נראה שהוא מנסה לבסמט לנו את התודעה. חצי עם מעריך את השופרות, חצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך ולשמור על לחץ דם תקין.

ביסמוט, מדי יום שישי, בעידוד הפרשן עמית סגל, עושה מאמצים לאתרג את נתניהו ולדבר בשבחו ללא שום רסן. חצי עם מעריך את השופרות וחצי עם מתקשה לצפות בהם על המסך תוך שמירה על לחץ דם תקין

ואם כבר ישראל היום, אי אפשר לסיים את הפוסט מבלי להתייחס לבחירה שלו  להקדיש את השער בערב יום הזיכרון לחייל אליאור עזריה, מה שמשקף את הערכים והסטנדרטים של העיתון, שמשקפים נאמנה את אלו של השלטון שאותו הם מדבררים.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,030 מילים

"מה לנו כי נלין אם בהם נוהגים ככה?"

ראיון נעמי מורביה עוקבת בייאוש אחר מחאת נכי צה"ל ● כמי שמובילה את מאבק הנכים להעלאת קבצת הנכות בביטוח לאומי מזה שנים, היא מאמינה שהעוול שנעשה לנכי צה"ל אף גדול מזה שנעשה לנכים שהיא מייצגת ("בגלל האחריות השילוחית של המדינה"), חושפת כי גם בנה הוא הלום קרב ומזהירה את נכי צה"ל מפני הבטחות השווא של נתניהו: "מצבם נעשה יותר גרוע בגללו. אז למה שנאמין לו?"

עוד 1,111 מילים

״עמדתנו נותרה זהה - או ממשלת ימין בראשות מישהו אחר או אחדות פריטטית״

נוכח הפרסומים כי נתניהו בוחן ההצבעה ישירה לראש ממשלה ציטט סער את נתניהו שאמר פעם ״שיטת ממשל אינה זוג גרביים" ● נתניהו ובנט נפגשים ● לפיד נפגש עם עודה וטיבי ● ישועה: נדרשתי להסיר תמונה של יאיר מתנשק עם חברתו כי רה״מ אמור לחתום על הנפקה ● סמי אבו-שחאדה על האלימות ביפו: ״אנשים שבאים לעיר מעורבת ורואים בה משהו שצריך לשנות - זה מסוכן"

עוד 21 עדכונים

למקרה שפיספסת

הפרסום אתמול כאילו דרעי, נתניהו ובנט מבקשים לקדם בחקיקה זריזה בחירות ישירות לראשות הממשלה בתוך שבועיים מעיד על הפאניקה בסביבת נתניהו ושותפיו, שמבינים כי הזמן אוזל - ואין להם שום היתכנות להקים ממשלה ● וכך, הייאוש מתחיל לחלחל גם לתוך שורות הליכוד וגם ההכרה שאפילו באופוזציה, אף אחד לא ינסה להחליף את נתניהו בראשות המפלגה ● פרשנות

עוד 449 מילים ו-3 תגובות

הנסיך חמזה תחת מתקפה

המלך עבדאללה עבר למתקפה ומכפיש באופן מתוחכם את הנסיך חמזה, למרות ההכרזה הרשמית על סיום המחלוקת בבית המלוכה. המלך עבדאללה סבור כי הנסיך חמזה היה חלק מתוכנית סעודית לממש את תוכנית "עסקת המאה" ולהחליף את ירדן בתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים בירושלים.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות" אליו וליורש העצר והתחייב לכבד את החוקה.

ירדן איננה נרגעת מהפרשה האחרונה של "ניסיון ההפיכה" או "קשירת הקשר" של הנסיך חמזה ומקורביו נגד אחיו למחצה, המלך עבדאללה, למרות שהמלך עבדאללה הודיע על סיום הפרשה ועל כך שהנסיך חמזה חתם על "מכתב נאמנות"

המלך עבדאללה והנסיך חמזה נראו יחדיו, בפעם הראשונה מאז פרוץ המשבר, באירוע לציון 100 שנים להקמת המדינה ההאשמית. אולם אין לטעות, המשבר נותר עמוק מאוד. בפרשה עדיין עצורים כ-20 איש ולא ברור מה יעלה בגורלם. ברחוב הירדני לא מאמינים לגירסת השלטונות על קשירת קשר כביכול של הנסיך חמזה, ביחד עם "גורמים חיצוניים" (סעודיה) להפיל את שלטון המלך. הציבור דורש הסברים מהממשלה ולא מקבל אותם, והרושם הכללי הוא שהיה כאן ספין תקשורתי גדול של ארמון המלוכה כדי לחפות על הכישלון הגדול שלו בטיפול במשבר הכלכלי ובמגיפת הקורונה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה שלה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומהתמיכה של השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה.

הנסיך חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם, במיוחד הקלטת הויכוח הלוהט בינו לבין הרמטכ"ל יוסף אלחניטי שהגיע לביתו כדי להזהירו. עכשיו עבר המלך עבדאללה לשלב של מתקפת נגד כדי להכפיש את הנסיך חמזה.

למרות שהתובע הכללי בירדן אוסר על אמצעי התקשורת, כולל הרשתות החברתיות, לפרסם שום מידע בפרשה – פירסם אחד מ"שופרות התעמולה" של המלך עבדאללה מאמר הכפשה נגד הנסיך חמזה.

את המאמר בעיתון הירדני "אלע'ד", פירסם העיתונאי פהד אלחיטאן, יו"ר מועצת המנהלים של ערוץ הטלוויזיה הירדני, המקורב לבית המלוכה, בו הוא האשים את הנסיך חמזה כי בשל החלומות והשאיפות האישיים שלו חרג ממעמדו והיה מעורב בקשירת קשר נגד המלך עבדאללה. מזימה שאף נקבעה לה "שעת אפס" ולוח זמנים מפורט, עד להתערבות גורמי הביטחון הירדנים בפרשה.

המלך עבאדללה מודאג מהפופולריות הרבה לה זוכה הנסיך חמזה ברחוב הירדני ומתמיכת השבטים הבדואים בדרום ירדן באחיו למחצה. חמזה הצליח לרכוש את אהדת הרחוב הירדני באמצעות הסרטונים וההקלטות שפירסם

המאמר של פהד אלחיטאן היה ההאשמה הרשמית הראשונה של גורם ממשלתי רשמי נגד הנסיך חמזה, למרות שהמלך הודיע על סיום הפרשה. המאמר עורר זעם רב ברשתות החברתיות על פירסומו למרות האיסור של התובע הכללי. נשמעו קריאות להעמיד את אלחיטאן לדין והיו תגובות תמיכה רבות בנסיך חמזה, אולם, לציבור הירדני ברור כי המאמר הוא פרי עטו של השופר של משפחת המלוכה.

בכך לא נסתיים מסע ההכפשה של  הנסיך חמזה, ראש הממשלה בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער שנמשך כמה שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד הנסיך חמזה.

בסקירה של ראש הממשלה לחברי הפרלמנט נמסרו הדברים הבאים:

1

קשירת הקשר נגד המלך עבדאללה נועדה להחלישו בגלל התנגדותו ל"עסקת המאה" של טראמפ. הנסיך חמזה ו"גורמים פנימיים וחיצוניים" ניסו להוביל מהלך, שבו יביעו השבטים הבדואים בדרום ירדן נאמנות לנסיך חמזה, שהציג את עצמו בפגישות עימם כתחליף למלך עבדאללה.

הנסיך חמזה דחה כל מיני יוזמות שהציע לו המלך עבדאללה והוא הפר את החוקה הירדנית.

2

ראש הממשלה סירב לומר מיהם "הגורמים החיצוניים" המעורבים בקשר, שרצו לזעזע את ביטחון ויציבות הממלכה, אך רמז למעורבות של סעודיה.

3

ראש הממשלה מתח ביקורת על הנסיך חמזה, בתואנה שלא התנהג כיאה ל"נסיך האשמי" וקצין בצבא ירדן, כאשר הקליט בחשאי את הרמטכ"ל הירדני והדליף את ההקלטה לאמצעי התקשורת בעולם.

4

המלך עבדאללה ניסה להניא את הנסיך חמזה מהשאיפות האישיות שלו ללא הצלחה.

בהמשך מסע ההכפשה של חמזה, רה"מ בשאר אלח'צאוונה כינס לדיון סגור את חברי הפרלמנט לתדרוך על "קשירת הקשר" נגד המלך. אחרי דיון סוער של שעות הודלפו לאמצעי התקשורת הערביים פרטים מגמתיים נגד חמזה

5

גורמי הביטחון הירדנים התערבו וערכו מעצרים רק ברגע שהתוכנית של הנסיך חמזה ומקורביו באסם עוואדללה והשריף חסן בן זיד נכנסה לשלב מעשי ונקבעו לה תאריכים ולוחות זמנים. התוכנית הייתה להסית את השבטים הבדואים נגד המלך עבדאללה ומוסדות המדינה. "הגורמים החיצוניים" העבירו כספים לבאסם עוואדאללה לרכוש נדל"ן במזרח ירושלים כדי לקדם את "עסקת המאה" על רקע התנגדות המלך לתוכנית ולויתור על ירושלים ומחיקת הזהות הלאומית הפלסטינית.

6

החקירה נמצאת באחריות התובע הכללי, שיעביר כתבי אישום נגד המעורבים לבית הדין המיוחד לביטחון המדינה.

*  *  *

"מלחמת האחים" בבית המלוכה הירדני נמשכת, למרות שרשמית הפרשה הסתיימה. המלך עבדאללה מנסה לשקם את הנזקים שנגרמו לו בדעת הקהל בירדן ולהכפיש את הנסיך חמזה.

עם זאת, למרות שברור כי לא היה שום ניסיון הפיכה בירדן, הפרשה מעידה על החשש הגדול של המלך עבדאללה מכך, שלמרות שהנשיא טראמפ איננו עוד בבית הלבן – תוכנית "עסקת המאה" לא ירדה מן הפרק, וכי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מנסה לבחוש בנעשה בירדן, באמצעות הנסיך חמזה. זאת כדי להביא בסופו של דבר להשתלטות סעודית על מעמד האפוטרופסות על המקומות הקדושים בירושלים, שמוקנית לירדן בהתאם להסכם השלום עם ישראל משנת 1994.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 787 מילים
עודכן לפני 4 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפחתו של פגוע הנפש שנהרג בחיפה דורשת להשעות את השוטר החשוד

מעקב זמן ישראל שלושה שבועות אחרי שמוניר ענבתאווי נורה למוות בידי שוטר, פנתה משפחתו למח"ש בתלונה על כך שהחשוד לא הושעה וכי הם טרם קיבלו את תוצאות הנתיחה שלאחר המוות ● "לא ייתכן שחייו של חולה נפש יקופחו ולא ייתכן כי משפחה הזועקת לעזרת המשטרה כגוף מקצועי, תזכה לתוצאה הפוכה בקטל של ממש" ● מח"ש בתגובה: "ההחלטה על החזרת השוטר החשוד לתפקידו אינה בסמכות מח"ש"

עוד 963 מילים

מנדלבליט ממשיך לעבוד בשביל נתניהו

בנוסף לעורכי הדין שמעסיק נתניהו במשפטו הפלילי ובבג"ץ, לראש ממשלת המעבר יש צוות נוסף שעובד עבורו פול-טיים ● היועמ"ש מנדלבליט ואנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות הגישו לבג"ץ תגובה בעתירה נגד הטלת המנדט על נאשם בפלילים שיש בה אי-דיוקים וטיעונים מפולפלים היוצאים להגנת נתניהו ● לא ברור מדוע מנדלבליט עובד כל כך קשה למטרה זו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי ... המשך קריאה

שמי איזבלה איתן, טופס, תל אביב-יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו והילדים שלי חשבו שלעולם לא יראו את אבא שלהם יותר. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים המייסרים את ליבי, לבי התמלא צערים וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע שד"ר אלאבה יכול לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי. אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה צריך את בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349071995123 תודה לך ד"ר ALABA.

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיק... המשך קריאה

אולי כי מנדלבליט היה מזכיר הממשלה בתקופת אישור הצוללות המצריות? אולי כי הוא עצמו היה אמור להיות מראשוני הנחקרים בתיקי 3000? ואולי אף תחת אזהרה? ואולי היה אמור לפסול את עצמו מהחלטות בתיקי 3000 בגלל ניגוד עניינים? ובשל ניגוד עניינים בתיק 3000, ניגוד העניינים גולש גם לתיקי נתניהו האחרים, ולמעשה לכל החלטה בכל עניין שקשור לנתניהו? ואולי הגיע הזמן שמגישי הבגצ יגישו עתירה כנגד מעורבות מנדלבליט בכל הקשור לנתניהו, כיוצא מהכשלים בחקירות תיק 3000 שפסחו על מנדלבליט עצמו? כן, אתם! בשביל זה אנחנו תורמים לכם, למקרה ותהיתם. ואולי הדילוג מעל דעת המיעוט של גרוניס במינוי מנדלבליט התבררה כרגע שבו בגצ הפך לסמרטוט. והגיע הזמן להקריא לבגצ את דעת המיעוט שלו, ולהגיד לבגצ, שדעת המיעוט הזאת לא מגיעה לקרסוליים של המציאות היום

עוד 975 מילים ו-2 תגובות

בשנה הבאה אמור להיפתח - באיחור ניכר - המוזאון לסובלנות של מרכז שמעון ויזנטל בירושלים ● מחיר הפרויקט השאפתני כבר חצה את רף הרבע מיליארד דולר, המוסלמים עדיין כועסים על בניית המוזאון על קרקע בית קברות, החברים מ"יד ושם" חשדנים בכוונות המוזאון החדש - והמבנה העצום כבר שינה מהותית את קו הנוף הירושלמי ● אז למה, בעצם, בנו את זה ומה בכלל יהיה שם? ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,211 מילים

יוזמת דרעי: ייערכו בחירות ישירות לראשות הממשלה, הכנסת תישאר ללא שינוי

בג"ץ דחה את העתירה נגד החלטת הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● לפיד: אופתע אם ריבלין לא יטיל עליי את הרכבת הממשלה ● נתניהו: תוך שבועיים תוצג בממשלה רפורמה מקיפה בטיפול בנכי ובפצועי צה"ל ● נתניהו קבע כי גלנט ורגב יכהנו לסירוגין כחברים בקבינט הביטחוני ● סמוטריץ': מוטב שתקום ממשלת בנט-לפיד מאשר ממשלה של מפלגות ימין שנשענת על רע"ם

עוד 52 עדכונים

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים ו-1 תגובות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס רוזנוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,404 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה