"אשתו של הס כל הזמן ביקשה להשיג יותר נשים לבית המלאכה"

התופרת האחרונה של אושוויץ הלכה לעולמה

נשות הנאצים חיכו לשמלות הערב הנפלאות שלהן, ודרשו עוד ועוד ● התור היה ארוך, והגיע לפעמים לחצי שנת המתנה ● הן קיבלו תנאים משופרים במחנה המוות כדי שיוכלו להמשיך ולתפור, וכך שרדו את השואה ● חודשים ספורים לפני יום הולדתה ה-100, נפטרה מסיבוכי קורונה ברטה קוהוט, אחרונת השורדות ממעגל התפירה של אושוויץ

ברטה קוהוט ומשפחתה ב-1942, לפני שנשלחה לאושוויץ, ברטה שנייה מימין (צילום: באדיבות טום ארטון)
באדיבות טום ארטון
ברטה קוהוט ומשפחתה ב-1942, לפני שנשלחה לאושוויץ, ברטה שנייה מימין

מבחינת הנאצים, הן לא היו עוד אסירות באושוויץ. עבור הקבוצה ההיא, היכולת ליצור אופנת עלית הייתה קו התפר בין חיים למוות.

החל מ-1943, כ-40 נשים שנבחרו במיוחד הופרדו משאר האסירות, במטרה ליצור שמלות הוט קוטור לנשות הקצינים הנאצים במחנה. מהר מאוד גם נשות ברלין מצאו את עצמן ברשימת המתנה של שישה חודשים ליצירותיהן של התופרות מאושוויץ.

לפני חודשיים, ב-14 בפברואר, הלכה לעולמה ברטה ברקוביץ' קוהוט, השורדת האחרונה של מעגל התופרות. היא מתה מסיבוכים הקשורים לקורונה חודשים ספורים לפני שמלאו לה 100.

"היא היתה באושוויץ אלף ימים, והיא תמיד אמרה שהיתה יכולה למות אלף פעמים במהלך התקופה הזאת", מספר בנה, טום ארטון.

ברטה ברקוביץ' קוהוט ב-2019 (צילום: באדיבות טום ארטון)
ברטה ברקוביץ' קוהוט ב-2019 (צילום: באדיבות טום ארטון)

סיפורה של קוהוט והמתפרה יסופר בספר שעתיד לצאת בקרוב,  The Dressmakers of Auschwitz (תופרות העלית של אושוויץ) מאת לוסי אדלינגטון. הספר, שמתואר כ"סיפורן האמיתי של נשים שתפרו כדי לשרוד", כולל בין השאר תכנים שמבוססים על שיחות שנמשכו שלושה ימים עם קוהוט בשנת 2019.

קוהוט נולדה ב-1921 בכפר הסלבי צ'פה, אז חלק מצ'כוסלובקיה והיום חלק מאוקראינה. כשהייתה בת 8 עברה משפחה לבירת סלובקיה, בראטיסלבה, שם פתח אביה – סלומון ברקוביץ' – חנות לחייטות. מדאגה לעתיד בנותיו, לימד ברקוביץ' את ברטה ואת אחותה הצעירה, קתרינה שכונתה קטקה, לתפור בצורה מקצועית.

כשמלאו לה 12 חלתה קוהוט בשחפת ונשלחה לבית הבראה בהרי הטטרה. היא יצאה מהמוסד אחרי שנתיים כשהיא דוברת צ'כית שוטפת, בנוסף לשפת האם שלה, הונגרית. כשחזרה הביתה נרשמה לבית הספר היהודי אורתודוקסי לבנות, שם הייתה שפת ההוראה גרמנית. בנוסף ליכולות התפירה שלה, גם שליטתה בשפות שירתה את קוהוט.

ברטה ברקוביץ' קוהוט בילדותה (צילום: באדיבות טום ארטון)
ברטה ברקוביץ' קוהוט בילדותה (צילום: באדיבות טום ארטון)

בשנת 1942 הפכה סלובקיה העצמאית למדינה הראשונה תחת השלטון הנאצי ששלחה את אזרחיה היהודים למחנות המוות. בגיל 21 הועלתה קוהוט על הטרנספורט הרביעי לאושוויץ, שבכל אחד מהם היו 999 נשים יהודיות סלובקיות. המספר שלה היה 4245, של אחותה הקטנה 4246.

במשך 500 הימים הראשונים שלהן כעובדות כפייה, האחיות סללו כבישים ועזרו לבנות את הקרמטוריום בבירקנאו. מאוחר יותר, עדיין בבירקנאו, עבדה קוהוט בצריפים שבהם מיינו האסירים את חפציהם של היהודים, וחיפשו בהם דברים שהוסתרו, כמו זהב או פריטי ערך אחרים.

קוהוט הצליחה להבריח החוצה תרופות שיעזרו לחברתה, אירנה רייכנברג, שחלתה בטיפוס. צריפי המיון היו סמוכים לקרמטוריום 4 ו-5, וקוהוט ניסתה לעודד את אהוביה להתמקד בהישרדותם.

היא הבטיחה לחברותיה שאחרי המלחמה הן ייפגשו בברטיסלבה, בבתי הקפה המפורסמים, וילגמו אספרסו. "הייתי אומר שאמא שלי הייתה אופטימית", אומר ארטון. "היא נהגה לתאר את עצמה כתמימה".

אחד מהקרונות ששימשו להסעת יהודי הונגריה לאושוויץ במהלך קיץ 1944. התמונה צולמה ב-2 בנובמבר, 2015 (צילום: מאט ליבוביץ')
אחד מהקרונות ששימשו להסעת יהודי הונגריה לאושוויץ במהלך קיץ 1944. התמונה צולמה ב-2 בנובמבר, 2015 (צילום: מאט ליבוביץ')

להשיג יותר נשים

המחצית השנייה של אלף הימים בהם שהתה קוהוט באושוויץ  עוצבה על ידי הדוויג הס, אשתו של מפקד המחנה, רודולף הס, שביקשה מבעלה אסירה שתעזור לה לטפל בילדים ולתפור.

אחרי שהכניסה לביתה אישה יהודייה בשם מרתה פוקס, הס התחילה לקבל בקשות תפירה מנשותיהם המקנאות של קצינים נוספים.

פוקס הביאה תופרות נוספות, ופעילות התפירה עברה לבית מלאכה באחד מבנייני האדמיניסטרציה של המחנה. "זה היה הבסיס למתפרה", מספר ארטון. "אשתו של הס כל הזמן ביקשה ממרתה להשיג יותר נשים לבית המלאכה".

ברגע שיכלה, הביאה קוהוט את אחותה קטקה לקבוצה. במהלך השנה וחצי שבה פעלה המתפרה, הנשים תפרו בה שמלות ערב ושמלות קוקטייל לנשים הנאציות. רוב התופרות היו יהודיות סלובקיות, אליהן הצטרפו שתי קומוניסטיות מצרפת ולפחות יוונייה אחת.

משפחת הס בצילום מאושוויץ, הדוויג הס יושבת
משפחת הס בצילום מאושוויץ, הדוויג הס יושבת

קוהוט השתמשה בכישורים וביכולות שהנחיל לה אביה, והצטיינה כתופרת. חלק מהנשים לא הגיעו מצוידות בכישורים הדרושים, אבל הקבוצה קיבלה אותן. תופרות העלית זכו ליחס משודרג מעט כדי שיוכלו לפעול ביעילות ובצורה נקייה.

הנשים זכו למקלחת שבועית והמזון שלהן הונח על מיטותיהן כדי שלא ייאלצו לריב על הקצבה היומית העלובה לה היו זכאיות. אך החשוב ביותר היה השחרור מהסלקציות – תהליך הבחירה לתאי הגזים.

כדי להשיג חומרי גלם, קוהוט והתופרות הנוספות ביקרו בצריפים בבירקנאו על בסיס קבוע. הנשים חזרו לבית המלאכה שלהן עם גלילי בד ושלל אקססוריז לאופנת העלית שלהן.

אחרי כמה חודשי פעילות, בית המלאכה החל לקבל הזמנות ממקומות נוספים, ביניהם ברלין, והתפתחה רשימת המתנה של שישה חודשים. הנשים קיבלו יותר עבודה מכפי שיכלו לבצע, ונשות הנאצים העניקו להן לעתים בונוסים כמו סוכר או חבילות מזון שפג תוקפן.

השומרת הנודעת לשמצה ופושעת המלחמה הנאצית אירמה גרזה היתה אחת הנשים שניצלו את מעגל התפירה
השומרת הנודעת לשמצה ופושעת המלחמה הנאצית אירמה גרזה היתה אחת הנשים שניצלו את מעגל התפירה

"אמא סיפרה שהנשים היו מקצועיות והתגאו בעבודתן", אומר ארטון. "הן רצו שהבגדים שלהן ייתפסו כמקצועיים".

כשהצבא האדום התקרב לאושוויץ, התחילו האסירות במתפרה להתכונן לפינוי המחנה. הן הצליחו להשיג ביגוד נוסף לקראת צעדת המוות לראוונסבריק, שהתקיימה בחודש ינואר הקר ביותר בהיסטוריה של המדינה עד היום.

אחרי ששרדה את צעדת המוות, קוהוט שוחררה ממחנה הריכוז מלכוב, תת מחנה של ראוונסבריק בצפון מזרח גרמניה. לדברי ארטון, בבוקר השחרור שלה, הבחינה שמפקד המחנה – לבוש כאזרח – רכב על אופניו באדישות מחוץ למחנה בזמן שהרוסים התקרבו לשם.

"המפקד המליץ ללכת לכפר בצד המערבי, שם היו האמריקאים, ולא ליפול לידי הסובייטים", אומר ארטון. "אמא שלי אמרה שלא אכפת לה מי משחרר אותם, עכשיו כשהיא חופשייה אחרי שלוש וחצי שנים של גיהינום".

הסיפור שלא נגמר

עד לפני שמונה שנים, ארטון ואחיו הקטן, אמיל, לא ידעו הרבה על הדברים שעברו הוריהם בשואה. "ב-2013, כשאבינו נפטר, נפתח סכר הזיכרונות", אומר ארטון.

לאו קהאן קוהוט היה אידיאליסט צעיר שעבד במחתרת בהדפסת תעודות זהות מזויפות. הוא נתפס רק בינואר 1945, נשלח לזקסנהאוזן ובהמשך לאחד מתתי המחנות של דכאו. הוא ואסירים נוספים, שעבדו במפעל המטוסים של מסרשמיט, חיבלו בצינורות של מטוסי חיל האוויר הגרמני.

האחיות בטקה וקטקה קוהוט ב-1941 וב-2013 (צילום: באדיבות טום ארטון)
האחיות בטקה וקטקה קוהוט ב-1941 וב-2013 (צילום: באדיבות טום ארטון)

לאו וברטה נפגשו כבר לפני המלחמה, וכשקוהוט חזרה הביתה לבראטיסלבה, הם התחתנו. הזוג גידל שני ילדים, ששניהם היגרו לארצות הברית בבגרותם. ב-1987 עזבו בני הזוג את צ'כוסלובקיה והצטרפו לבניהם בקליפורניה.

אחת הדרכים שבהן ארטון נושא את המורשת של הוריו היא באמצעות תוכנית לחילופי סטודנטים שייסד ב-1980 ונקראת Cultural Homestay International. בשנת 2016 הוא ואשתו, לילקה, פתחו מוזיאון בינלאומי לתעמולה בקליפורניה, שם מפתחים האורחים מודעות לתעמולה פוליטית.

מאז מותו אמו ביום האהבה האחרון, ארטון מתכתב עם לוסי אדלינגטון בנוגע לספרה שיפורסם בספטמבר. ארטון סייע לסופרת כדי לוודא את המידע שתפרסם. "הספר יהיה עדות לאמי", אומר ארטון. "היא לא זכתה לראות אותו, אבל ידעה שהוא מתקרב, ושמחה שהוא ייצא ב-15 שפות.

עטיפת הספר "התופרות של אושוויץ"
עטיפת הספר "התופרות של אושוויץ"

"אמא הייתה אישה מאוד חזקה, והמוח שלה היה צלול בצורה מופלאה. היא זכרה שמות, אירועים, פרטים, גם מלפני שנים וגם כאלה שאירעו לאחרונה. בגיל 92 היא למדה איך להפעיל לפטופ ודיברה בסקייפ עם כל העולם. שלחנו לה אימיילים ותמונות של על בסיס יומיומי".

עד השבוע האחרון של חייה, קוהוט השלימה מדי שבוע חוברת תשבצים בגרמנית. כשבעלה היה חי, הזוג יצא מדי ערב להליכות של קילומטרים, גם בימים קרים או חמים במיוחד. באשר לשאלה מדוע שמרה התופרת האחרונה של אושוויץ על פרופיל נמוך כל כך, ארטון אומר שהוא יכול רק לנחש, אך הוא מקווה שספרה של אדלינגטון יחשוף את סיפור ההישרדות והניצחון של אמו.

"אני מניח שהסיפור הזה ימשיך ויצוץ, גם כשהזמן יעבור", אומר ארטון, שמתכנן להקים הקיץ אנדרטה ליד קברי הוריו. על האנדרטה יופיעו שמותיהם של כל 57 בני המשפחה שנרצחו בשואה. "זאת הנצחה הולמת לגבורה של אמנו, ולכל מיליוני האזרחים החפים מפשע שסבלו ונרצחו בידי הנאצים".

עוד 1,020 מילים
כל הזמן // שבת, 10 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

למקרה שפיספסת

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

לאן הולכות המטרות כשהאגם קפוא? או - בזכות בחירות חמישיות

באופן אידאלי אנו חושבים על המוח האנושי כעל מכונת היגיון, אך במציאות בכלל, וזו הפוליטית שלנו בפרט, ברור שיותר מכל דבר אחר – מוח זו מכונה לדפיקה סדרתית של הראש בקיר.

משום מה אנו נוטים לראות במוח שלנו סוג של מחשב, בעוד שמחשב ומוח הן שתי מכונות שונות לגמרי. המוח הוא יצור אבולוציוני שניבנה כמכונה אובססיבית ליצירת מטרות, בעוד שמחשב הוא כלי עזר לבני אדם. איננו מעוניינים שמחשב ייצר לעצמו מטרות, אלא רק שיעזור לנו להשיג את המטרות שלנו.

החל מהקפה של הבוקר ועד להתגייסות למלחמה, מה שמניע אותנו הוא המטרה התורנית, שמשום מה הקפיץ לנו המוח דווקא עכשיו, ואנו חייבים, חייבים, להגשימה. ומה שמעצבן בהמצאה האבולוציונית הזו הוא, שהטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה. או כפי שחז"לנו ניסחו כה יפה "אין אדם עובר מן העולם וחצי תאוותו בידו".

הטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו, המוח, לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה

למעשה, הבעיה הגדולה עם מנגנון המטרות שלנו היא לא שאיננו מגשימים אותן, אלא דווקא אם הצלחנו להגשימן. הגשמת המטרה לא רק מייצרת ריקנות, המחייבת מאמץ מוחי להעלות ולגבש לנו מטרה חדשה, אלא, חמור מכך, היא עלולה לזרוק אותנו מהדרך הכל-כך מוצלחת בה הלכנו – אל ישימון חסר דרך.

דוגמה טובה היא הציווי האלוהי הראשוני של: "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה". ציווי שבנה מטרה ארוכת טווח, ולאורה אנו חיים כבר אלפי שנים. הבעיה נעוצה כמובן בכך שמטרה ארוכת טווח שכזו לא קיבלה פרמטר תפוגה. כמה זה "מלאו את הארץ"? מיליארד אנשים זה כדור מלא? עשרה מיליארד? מאה מיליארד? ומתי הארץ נחשבת כבושה? כשנכלה את משאביה? את זה הציווי לא ניפק, אך רבים עדיין חיים לאור הציווי הזה רק משום הסיפוק שבהליכה בדרך הסלולה, ולעזאזל התוצאות.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד. כך למבני כוח פוליטיים קיימת נטייה מובנת לשמר מטרות, בפורמלין אם נדרש, מבלי להתחשב במציאות המשתנה.

כך בריטניה משמרת בית מלוכה וטקסים פוליטיים משונים שאבד הכלח על מטרתם, רק כדי להימנע מערעור המערכת. כך המערכת הפוליטית האמריקנית משמרת פחד מיסטי מסוציאליזם וקומוניזם למרות שאיומים אלו כבר חוסלו מזמן, וכך גם אצלנו.

המערכת הפוליטית הישראלית נבנתה סביב מטרה אחת – הקמת בית לאומי ליהודים שנרדפו בעולם. תשובה לבעיה הסופר-בוערת בימים שלאחר השואה. מטרה זו גיבשה תנועה חזקה ודינמית שפעלה ביעילות והצליחה בצורה יוצאת דופן, ובית לאומי אכן הוקם ליהודים, מדינה – היא מדינת ישראל.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות שלנו במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה הרבה יותר – כל המבנה השלטוני יוצר עבור מטרה זו. מבנה שתוכנן לאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מאפשרות של הגעה למוקדי כוח. כך, כדי להימנע מבניית מוקדי כוח ערביים, המבנה של הייצוג לכנסת לא נבנה במתכונת הרגילה של נציגי אזורים, כפי שנהוג בדמוקרטיות אחרות. כך, הדומיננטיות שהוקנתה למשרד הפנים במישור המוניציפלי היא עוד מכשיר שכזה, שלא לדבר על מערכת ניהול הקרקעות שנבנתה בעליל לטובת המטרה הציונית.

כל האנרגיה הציונית הזו לטיפול בעם שלנו אכן צלחה. המטרה הושגה, וכיום, כשמרבית העם היהודי נמצא בישראל, ואלו שלא כאן עושים זאת מבחירה, אפשר להגיד לא רק שהציונות הגשימה את מטרתה המיידית, אלא שהצורך בהגנת היהודים ומדינתם חרג מגבולותינו והפך לקונצנזוס גלובלי במרבית מדינות העולם. אנו השגנו את המטרה מעבר למשוער, ודווקא ההצלחה הזו היא אם המשבר הפוליטי הקשה אותו אנו חווים היום.

אנו תקועים היום עם אוכלוסייה שעיקר עניינה הוא איכות החיים שלה והצלחתה האישית, אך עם מערכת פוליטית לא רלוונטית שמחפשת לשמר את המטרה שהושגה דרך מבט טלסקופי – המחפש, מעצים, ולעיתים אף ממציא איומים על המטרה. כל זאת תוך התעלמות מהנוף החדש של מדינה בה מרבית האוכלוסייה רוצה ושואפת לנורמליות אזרחית.

חוסר הרלוונטיות נמצא בשימור האידאות הפוליטיות, אך יותר מכך הוא נמצא בשימור מבנה הדמוקרטיה שלנו. מבנה בו הנציגים אינם נבחרים ישירות ולא על בסיס גיאוגרפי, מה שמקנה כוח יתר לאוכלוסיות מסוימות (המתנחלים למשל) וכוח חסר לאוכלוסיות אחרות (ערבים למשל).

אלה מבנים השואפים לשמר את עצמם גם במחיר של אובדן רלוונטיות והגעה למשבר, ונראה כי המשבר הפוליטי המתמשך בו אנו נמצאים הוא אכן משבר שכזה. משבר בו הטרמינולוגיה סובבת סביב המטרה הציונית ומי משרת אותה, אך הגרעין שלה הוא רלוונטיות מבנה המשטר לאזרחי המדינה.

חוסר הרלוונטיות של הדיאלוג הפוליטי עתיד להימשך, וכך גם משבר הבחירות בו אנו שרויים, אלא שאגב המשבר המתמשך הזה, מה שאנו עדים לו הוא שינוי זוחל של שיטת הממשל שלנו. שינוי שמגיע בשיטת הסלמי, בפיסת שינוי אחת בכל מערכת בחירות.

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה בהרבה – כל המבנה השלטוני יוצר עבורה. מבנה שמאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מהגעה למוקדי כוח

השינוי החל ברעיון ההזוי לראש ממשלה חליפי וממשיך ברעיון ה"רק לא ביבי", וללא ספק יתחולל גם בסיבוב הנוכחי. סיבוב, שעם או בלי השבעת ממשלה חדשה, יהיה גם הוא ללא ספק קצר, וללא ספק ייצר גם הוא פיסה נוספת של שינוי במבנה השיטה הדמוקרטית שלנו. ורק נותר לקוות ששינויי המבנה שיביא יהיו טובים וחכמים מספיק כדי לבנות לנו אג'נדה שלטונית חדשה, שתוכל להוביל אותנו בדרך טובה יותר מזו בה אנו הולכים היום. ושלא נזדקק לבחירות שישיות לשם כך.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 876 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים

המאבק על מיקום שדה התעופה השני של ישראל מעלה הילוך ● דוח של האגף לתכנון ופיתוח הכפר במשרד החקלאות קובע נחרצות: מיקום שדה התעופה בעמק יזרעאל יחסל את החקלאות דווקא בשטחים החקלאיים החשובים בארץ ● הפיתוח שם יפגע בביטחון המזון של המדינה ● גידולים כמו חיטה, אפונה ותירס ייאסרו כליל ● ומשקי הלולים והרפתות יספגו מכה קשה ● המאבק של הצפון והדרום נמשך

עוד 715 מילים

אתה חי רק פעמיים

הוא הרג שומר נאצי, ברח מהגטו בזהות בדויה, תפס טרמפ על רכבת של הצבא הגרמני והסתובב בברלין במדים של הנוער ההיטלראי ● לפני שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, הוא עוד הספיק להילחם לצד הכוחות הפולנים ולהצטרף לצבא הבריטי ● ואחרי הכול, הוא הוטבל, נישא לקתולית ושמר שנים את יהדותו בסוד ● סיפורו יוצא הדופן של חיים הירשמן הפך כעת לספר שכתב בנו, ג'ון קאר

עוד 1,797 מילים

בנט: "אעשה הכל כדי לחלץ את ישראל מהכאוס"

סמוטריץ' פגש את נתניהו וממשיך לפסול את רע"ם ● היועמ"ש לנתניהו וגנץ: "למנות בדחיפות שר משפטים" ● עודה נגד ממשלה בראשות בנט ● הליכוד התלונן במשטרה נגד סדי בן שטרית ● ישראל לבית הדין בהאג: אין לכם סמכות לחקור ● ועדת פרס ישראל הודיעה שפרופ' גולדרייך ראוי לקבל פרס ישראל ביום העצמאות ● בג"ץ מאפשר לשר גלנט להדיר אותו מהפרס למשך חודש

עוד 51 עדכונים

"הנשיא רשאי להביא בחשבון את העובדה שכנגד מועמד הוגש כתב אישום", כתב השופט מלצר בהחלטת בג"ץ המפורסמת שאיפשרה לנתניהו להרכיב ממשלה ● "לפיכך ככל שיש ח"כ אחר, שאף לו יש סיכוי להרכיב ממשלה ואין לו בעיה דומה - הנשיא יכול להעדיף אותו" ● בג"ץ הגיש לריבלין גושפנקא לשקול את שיקוליו המוסריים ● אך ריבלין במקום זאת בחר במבע-פנים מיוסר ובהיעדר שיקול דעת ● פרשנות

עוד 1,133 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה