נושא
יום השואה

עבדול חוסיין סרדארי הציל אלפי יהודים מהנאצים בצרפת באמצעות דרכונים מזויפים ● אחרי שאחיינו, ראש הממשלה, נרצח במהפכה באיראן - הוא גלה ללונדון ומת שם בנסיבות מסתוריות ● יד ושם: "לא מצאנו מספיק תיעוד כדי להעניק לו את התואר חסיד אומות עולם"

עוד 1,071 מילים

במלחמת העולם השנייה שימשו שידורי הרדיו של הבי.בי.סי גם לאזהרת יהודים מהנאצים ● חוץ מאשר בהונגריה: שם הסתירה תחנת הרדיו של הבי.בי.סי את השמדת היהודים ● בהתחלה בגלל לחצים פוליטיים, ובהמשך משום שלא יכלו לוודא ״בצורה מוחלטת״ ● כ-500 אלף יהודים נרצחו בהונגריה במהלך השואה

עוד 1,426 מילים
היסטוריון יהודי-אמריקאי מזהיר: הסיכוי לרייך רביעי גבוה מתמיד

"שלטון טראמפ, הסכסוך במזרח התיכון והמשבר באיחוד האירופי עשויים להחזיר את הנאצים"

גבריאל ד' רוזנפלד: "הרעיון של רייך רביעי מתעורר בתקופות משבר - ונחלש בתקופות יציבות" ● "להשוואות לנאצים בפוליטיקה יש מקום"

עוד 937 מילים

פולין ביטלה הגעתה של משלחת מדינית מישראל

על רקע הניסיון לקדם את השבת הרכוש היהודי מתקופת השואה, בוורשה ביטלו פגישה עם המשלחת הישראלית בראשות מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי ● הפולנים מסרו כי ההחלטה נובעת מ"שינוי של הרגע האחרון בהרכב המשלחת הממשלתית" ● בימים האחרונים הפגינו אלפים בוורשה נגד החוק האמריקני על השבת הרכוש שנגזל מהעם היהודי בשואה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שגריר ישראל בגרמניה מתנער מתנועת הימין הקיצוני AfD

ג'רמי יששכרוף נימק את ההחלטה בהתבטאויות פוגעניות של מנהיגי "אלטרנטיבה לגרמניה" כלפי היהודים, ישראל והשואה ● אחד ממנהיגי AfD: "גרמניה צריכה להפסיק לכפר על העבר הנאצי"

שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף מתחייב להימנע מכל קשר לתנועת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה", (AfD). זאת, בגלל התבטאויות מעליבות כלפי יהודים, ישראל ובכל מה שנוגע לשואה".

יששכרוף אמר היום לסוכנות הידיעות הגרמנית DPA כי הוא מתקשה לראות כיצד תתקיים כל אינטראקציה בינו לאלה שחשים נוסטלגיה לעבר של גרמניה, שכידוע כולל גם את שלטון הנאצים ב-1933-45, ובכלל זה שנות ההשמדה במהלך מלחמת העולם השניה.

מנהיג מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה, אלכסנדר גאולנד, התייחס לתקופת שלטונו של היטלר כ"כתם לשלשת ציפורים" על ההיסטוריה המפוארת של גרמניה. החרה החזיק אחריו אחד ממנהיגי המפלגה במזרח, ביורן הויקה, שאמר כי הגיע הזמן שהמדינה תפסיק לכפר על העבר הנאצי.

מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה נחשבת לסמן הימני הקיצוני החדש בפוליטיקה הגרמנית, ורבים בגרמניה עצמה מתלבטים אם כדאי לשתף איתה פעולה או להחרימה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 119 מילים

האחריות עלי ועל הדור שלי לזכור ולהזכיר נעשתה יותר כבדה

כבת קיבוץ לוחמי הגטאות, אני מרגישה שהשנה האחריות עלי ועל הדור שלי לזכור ולהזכיר נעשתה יותר כבדה. עד היום, האנשים עצמם יכלו לספר. אבל השנה נפטר אחרון לוחמי הגטו, שמחה רותם, קז'יק,

אני ראיתי את קז'יק כילדה, כשהוא בא לבקר את אנטק צוקרמן, מפקדו מוורשה, והשכן של הורי בצריף השוודי. אחר כך עזבנו את הקיבוץ ולא ראיתי אותו הרבה שנים, עד שהבן שלי היה צריך לכתוב עבודה על השואה. כמו תלמיד טוב, הוא פנה אלי, אני פניתי לאמא שלי, ואמא שלי פנתה לחברים שלה מהקיבוץ. הם פנו לקז'יק, ואנחנו נסענו לירושלים.

מהפגישה עם קז'יק ואשתו בביתם אני זוכרת את מאור הפנים, קלות התנועה, והנכונות של קז'יק לספר. זה היה מדהים בשבילי לשמוע אותו מספר בצורה רהוטה ושוטפת, כי זה עמד בניגוד כה חריף לשתיקות הרועמות של אנטק היושב סגור בתוך עולמו על המרפסת.

פעם, כשברחתי מהגן ושיחקתי עם הכלבה שלהם, הצקתי לאנטק בשאלות. אנטק הסתכל דרכי ואמר שקשה לחיות ככה, כי עכשיו כשיש ילדים הוא מבין את ההרגשה של היהודים שמהם הוא דרש כסף לנשק. מבחינתו, הוא אמר, היה ברור שהכסף בין כה לא יעזור לאלו שהחזיקו בו, ולכן עדיף שהכסף ישמש את המחתרת. אבל עכשיו הוא מבין שלאותם אנשים היתה התקווה שהכסף יציל את הילדים שלהם.

אחר כך הוא אמר, שבמקום שאין אנשים היה אדם. והוא אמר שאז הוא היה צעיר ולא הבין, אבל היום הוא שואל את עצמו, האם הוא היה אדם.

זאת היתה רמת המוסר של מנהיגי המרד. קז'יק סיפר שהם לא מרדו קודם כי הם לא רצו שהמרד יחיש את המוות של מי מיושבי הגטו. הם מרדו רק כשהם ידעו שהגיע הסוף. והם לא מרדו מתוך תקווה לשרוד. הם מרדו כי הם חשו שהנאצים מנסים לשדוד מהם את האנושי שבהם. הם נלחמו על הזכות למות כבני אדם.

הוא גם סיפר שעוד לפני המרד הם דנו על האפשרות להתאבד כדי לקחת מהנאצים את הזכות להרוג אותם. ההחלטה היתה נגד, בגלל שעל התאבדות של יהודים בגטו לא ישמע אף אחד. אבל אם ימרדו, ייתכן שאולי כמה מהחיות שהולכות על שתיים בעולם שבחוץ, יבינו שהם היו בני-אדם.

אנטק, צבי לובטקין, קזי'ק, טוביה בוז'קובסקי, ד"ר אידלמן וחבריהם היו לא סתם בני-אדם, הם איו אנשי מופת, שלחמו כדי לשמור על צלם האדם.

לי הייתה הזכות להיות מטופלת של ד"ר אידלמן. פעם כשהייתי חולה מאד, ושכבתי בחדר ההורים, נכנס לצריף אורח של אנטק מפולין. האורח הרים אותי על הידיים, בדק אותי, ואמר להורי, בפולנית, שאני אחלים. כמה חודשים לפני שאמי נפטרה, היא סיפרה לי שהאורח ההוא היה מארק אידלמן, אחד המפקדים בגטו, ואחר כך רופא ילדים מוערך בפולין. מארק אידלמן אמר לא פעם בראיונות, שעבורו, המשמעות של להיות יהודי זה לעזור למי שנרדף. אני תוהה לעתים עד כמה ההגדרה הזאת של יהדות רלוונטית בישראל של היום.

מבחינתי, עכשיו כשקז'יק מת, תם עידן. אנחנו מדברים על שואה וגבורה, אבל נעלם האדם האחרון שלקח חלק פעיל בגבורה. מעכשיו, כל מי שידבר על הגבורה בשואה אלו רק פוליטיקאים שישתמשו בה כסיסמה לקדם את המטרות שלהם. אבל עבורי, המורשת של אנטק, קז'יק והורי, היא להנחיל לדור הבא שבמקום שאין אנשים, היה אדם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 477 מילים

חיים לוינסון מבהיר: ״למי שמזלזל בעוצמה של הפצת ידיעות פייק ניוז ברשת תראו את זה: מאן דהוא שלף ידיעה ישנה שלי מימי בידיעות אחרונות דהיינו לפחות לפני 12 שנה על בית ספר חרדי בנתניה שהעניש בנות שעמדו בצפירה. יש לזה כבר 660 שיריים ובתגובות מתארגנת הפגנה ביום א מחוץ לבית הספר״

לא! זה לא אותו העם.ובמפורש לא העם שאני חלקו …

פורסם על ידי ‏‎Abraham Kimchi‎‏ ב- יום שישי, 3 במאי 2019

פוליקר, ארצי ובנאי - המושמעים ביותר במהלך יום השואה

"אפר ואבק" ו"כשתגדל" ממשיכים להיות השירים המושמעים ביותר ברדיו הארצי והאיזורי ● שלמה ארצי ("בגרמניה לפני המלחמה"), ומאיר בנאי ("שער הרחמים") גם הם בחמישיה הפותחת, שנה שניה ברציפות

יהודה פוליקר, שלמה ארצי ומאיר בנאי ממשיכים להיות המושמעים ביותר ברדיו הארצי והאיזורי, גם ביום השואה הנוכחי.

פוליקר במקום הראשון עם 57 השמעות של "אפר ואבק", מספר דומה של השמעות ל"כשתגדל", לאחר מכן שלמה ארצי עם "בגרמניה לפני המלחמה", ועם מספר דומה של השמעות: מאיר בנאי עם "שער הרחמים". אלו היו גם השירים המושמעים ביותר ביום השואה אשתקד, כך עולה מנתוני חברת Media Forest.

"אפר ואבק" הוא שיר הנושא מהאלבום שיצא ב-1988, והוא נכתב על ידי יעקב גלעד על אמו ניצולת השואה. יהודה פוליקר ידליק השנה משואה בערב יום העצמאות, והיו קולות שתהו אם כדאי לתת לשותפו המוזיקלי גלעד, להדליק משואה אף הוא.

השירים המושמעים ביותר ביום השואה, 2019

שם השיר מס׳ השמעות
1. יהודה פוליקר – אפר ואבק 57
2. יהודה פוליקר – כשתגדל 46
3. שלמה ארצי – בגרמניה לפני המלחמה 40
4. מאיר בנאי – שער הרחמים 40
5. עובדיה חממה וחברים – אנא בכח 31
6. דני רובס – פנים ושמות 30
7. חוה אלברשטיין – לכל איש יש שם 29
8. שרית חדד – כשהלב בוכה 29
9. ארבע עשרה אוקטבות – דמעות של מלאכים 28
10. קובי אפללו – ים הרחמים 10

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 158 מילים

יום השואה אלפים במצעד החיים

המצעד בין אושוויץ לבירקנאו השנה בסימן המלחמה באנטישמיות - ומוקדש ליהדות ליוון ● בין המשתתפים: שגריר ארה"ב בישראל ויהודה פוליקר

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
סגירה