"ארץ נהדרת" מנרמלת את הגזענות כלפי מזרחים

הטורטלים, ארץ נהדרת, צילום מסך מערוץ 12
הטורטלים, ארץ נהדרת, צילום מסך מערוץ 12

עמית סגל עורר דיון ציבורי לפני שבועיים, כאשר התייחס להטיה השמאלית של תוכנית הסאטירה הוותיקה של קשת 12, "ארץ נהדרת". על הדרך הוא גם ציין, כעובדה, שהתוכנית גזענית כלפי מזרחים.

השתיקה של יוצרי התוכנית מול הביקורת על גזענות כלפי מזרחים (המופנית כלפיהם לא בפעם הראשונה) היתה צורמת במיוחד נוכח הדוגמה הבוטה שהביא סגל, מעשור קודם של התוכנית, שבה הוצג סגן ראש עיריית רעננה לשעבר המנוח, עוזי כהן, כקוף אוכל בננה.

ציוץ של עמית סגל על גזענות כלפי מזרחים בארץ נהדרת
ציוץ של עמית סגל על גזענות כלפי מזרחים בארץ נהדרת

בכך מתח סגל קו היסטורי המשרטט את העמדה הגזענית המתמשכת של תכנית הסאטירה המרכזית של ישראל, המשודרת מזה 18 שנים ברצף. בניגוד לטענות על שימוש ציני של סגל במזרחיות, מי שמנצלת באופן ציני את המזרחיות כבר שנים היא ארץ נהדרת, שכמו רבות מתוכניות הבידור בישראל, מייצרת נורמליזציה של הגזענות נגד מזרחים.

שתיקת היוצרים בלטה גם בכתבת סיום העונה ששודרה כמה ימים אחרי כן בקשת 12, בה הדגישו הכותבים (לאורך השנים, ברובם הגדול אשכנזים) את נאמנותם לפן המקצועי בכתיבתם ואת הנייטרליות הפוליטית שלהם. זאת, על אף שארץ נהדרת היא תוכנית סאטירה, המתגאה במערכונים עם ביקורת פוליטית חברתית נוקבת.

באותה כתבה בקשת 12 העידו יוצרי התוכנית והשחקנים שמירי רגב היא ללא ספק הדמות שהכי תחסר להם. מובן גם למה. בדמות של רגב, בגילומו של יובל סמו, יש את כל המרכיבים לקומדיה ישראלית מוכרת בסגנון סרטי הבורקס. אותם סרטים התחבבו במיוחד על מזרחים, אבל גם היו מלווים בדיסוננס הנובע מהמטען הגזעני שהביאו איתם היוצרים האשכנזים אל דמויותיהם.

סגל מתח קו היסטורי המשרטט את העמדה הגזענית המתמשכת של תכנית הסאטירה המרכזית של ישראל, המשודרת מזה 18 שנים ברצף. בניגוד לטענות על שימוש ציני של סגל במזרחיות, זו ארץ נהדרת שעושה זאת

דמות המזרחי אכן עברה שינויים בתוך הקומדיה הישראלית מאז ימי סאלח שבתי הסרט ועד ימי סאלח שבתי המחזמר. דמויות פופולריות שנוצרו על ידי ארץ נהדרת כמו דדי דדון או הטורטלים כבר פורקו מחומר הנפץ העדתי של סאלח שבתי והפכו לדמויות כל-ישראליות.

הטורטלים, לדוגמה, הם גיבורים נובורושים של סדרת מערכונים, המבקרים את התרבות שבה הכסף שולט – סוגיה אוניברסלית לכל דבר ועניין. לשיטתם של יוצרי ארץ נהדרת, הטורטלים הם כל מי שכסף הוא התרבות שלו, שצריך את השופוני, שהוא כוכב סרטוני הישראלי המכוער, לאו דווקא מזרחי. ועם זאת, אוסף המאפיינים הסטריאוטיפים שעל בסיסן בנויות הדמויות הוא מזרחי באופן מובהק.

לאורך השנים, עשו האליטות התקשורתיות-תרבותיות מאמץ ליצור נתק תודעתי בין האופן שבו הם מציגים מזרחים ובין גזענות. הכינוי של מירי רגב "בהמה" אינו נתפס כגזענות שיש לדון בה, אלא עובר נורמליזציה כתכונת אופי נטולת הקשר. כך גם עם אמסלם, ביתן, מארק, זוהר ועוד. הגזענות כלפי מזרחים בארץ נהדרת לא נתפסה מעולם כנושא שראוי להיבחן על ידי יוצריה.

בראיון עם הכותבים הדפו כמעט כולם את הרמיזות של המראיין לגבי הומוגניות פוליטית בצוות, בעוד ששאלת ההומוגניות של מוצאם כלל לא הועלתה בפניהם. הם גם לא עומתו עם ההצגה הסדרתית של דמויות המזרחים כבורים, לא מפותחים, קולניים, בכיינים או מושחתים, והיא נותרה סטטוס קוו שהיוצרים לא ממקמים על הרצף של גזענות.

לשיטת יוצרי התכנית, הטורטלים הם מי שכסף הוא התרבות שלו, שצריך שופוני, כוכב סרטוני הישראלי המכוער, לאו דווקא מזרחי. עם זאת, אוסף המאפיינים הסטריאוטיפים שעל בסיסן בנויות הדמויות הוא מזרחי במובהק

השימוש התדיר של תוכניות הסאטירה והבידור בסטריאוטיפים של מזרחים מייצר סטיגמה שדבקה באנשים שמאחורי הדמויות. הסוציולוג ארווין גופמן הגדיר סטיגמה כמעוררת "עמדות שליליות ובסופו של דבר גם התנהגות שלילית כלפי נושא הסטיגמה" וכפוגעת באופן חריף בערכו כאדם בעיני החברה.

הסטיגמה שמייצרת הסאטירה מלווה את הפוליטיקאים גם בחיי היומיום, והופכת להיות חלק מהאופן שבו הם נתפסים בציבור. הסיבה לכך היא הניתוק המכוון של היוצרים מהסיפור החברתי והאתני. כשדנה וייס נוזפת בטון דידקטי בדודי אמסלם באולפן על אופן הדיבור שלו, המלווה בתנועות ידיים, היא לא באמת מזכירה לנו מורה אשכנזייה הנוזפת בתלמיד מזרחי, זה רק נדמה לנו.

ההתייחסות של ליאור שליין, יוצר סאטירה מוערך, לנאומה של מירי רגב בטקס חילופי שרת התחבורה, שבו נכחה גם בת זוגו מרב מיכאלי, השרה הנכנסת, היא אחת הדוגמאות לאופן שבו סאטירה נטולת הקשר מתערבבת במציאות, והסטיגמה שהיא נושאת עמה הופכת לאמת. רגב קראה בנאומה למיכאלי שלא לעצור את תכניתה לחיבור כל חלקי הארץ, מרכז ופריפריה, בקו רכבת, תכנית שרגב תופסת כתיקון של עוול היסטורי. אבל הדימוי הציבורי שלה שולל ממנה את הלגיטימציה לפעול כפוליטיקאית המקדמת סדר יום חברתי ומזרחי, בין השאר, ומונע מהסוגיות שהיא מעלה להתפתח לדיון ציבורי.

״למדנו מההיסטוריה שבכל מקום שיש רכבת – יש חיים״ (מירי רגב, שרת התחבורה, 2020-2021).ניפגש ב״צוותא״, לינק לכרטיסים בתגובה הראשונה.

Posted by ‎Lior Schleien ליאור שליין‎ on Monday, June 14, 2021

המשפט של רגב, "כי למדנו מההיסטוריה שבכל מקום שיש רכבות יש חיים, והחיים צריכים להגיע גם לדימונה וגם לקריית שמונה", נחתך באופן מניפולטיבי על ידי שליין למטרות של פרובוקציה זולה. במקום להתייחס לחזון שבכל זאת יש לרגב ביחס לפריפריה, ושאותו היא מבצעת בכל משרד שהיא מנהלת, שליין הציג רק את חלקו הראשון של המשפט: "בכל מקום שיש רכבות יש חיים", והמשפט הזה התקבע כאמת. עד כדי כך שבכתבת החדשות על ארץ נהדרת בערוץ 12, כותבי התוכנית נדרשו להגיב לאמירה של רגב, כפי שהוצגה על ידי שליין.

כשדנה וייס נוזפת בטון דידקטי בדודי אמסלם באולפן על אופן דיבורו, המלווה בתנועות ידיים, היא לא באמת מזכירה לנו מורה אשכנזייה הנוזפת בתלמיד מזרחי, זה רק נדמה לנו

השתיקה חוצת המגזרים לאורך השנים מול גזענות פומבית כלפי מזרחים אינה מקרית ויש לה שורשים ממסדיים עמוקים. במקרים רבים היא תוצר של מדיניות מכוונת, כפי שניתן לראות בהחלטות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מבחינת הלמ"ס, מזרחים (ואשכנזים) שנולדו בישראל ושאביהם נולד בישראל הם לא קטגוריה סטטיסטית, והם מוגדרים כישראלים.

בכתבה שפרסמה בנושא נופר משה ב"כאן" באוגוסט 2017, היא תיארה יוזמה של חוקרים מהאקדמיה להחיל את הקטגוריה של המוצא, משום שלטענתם, "רק בעזרת הנתונים האלו אפשר לקבל תמונת מצב אמתית לגבי חלוקת ההון בישראל, המוביליות החברתית והשינויים הבין דוריים".

יוזמה זו נעצרה בשלב הפנייה ללמ"ס, שאנשיה הצדיקו את מחיקת הנתונים בצנעת הפרט, אך בעיקר ציינו בפני הכתבת את "הפחד שעיסוק במוצא בדור השלישי יעורר את 'השד העדתי'." נתוני הלמ"ס המוגבלים מצמצמים בצורה משמעותית את יכולת המחקר של ההיבטים השונים של גזענות והפרשנויות שלה בדמוקרטיה הישראלית, ולא מאפשרים ליצור תמונת מציאות חברתית אמינה והוגנת.

העדר הנתונים המכוון מותיר את הגזענות נגד מזרחים במשבצת הדעה. החוק בישראל אמנם מגדיר במפורש מהי גזענות, אבל הגזענות כלפי מזרחים ממשיכה להיות מצומצמת להזיה פרי מוחם הקודח של "עסקנים" פוליטיים, תרבותיים וחברתיים. כל דיבור על גזענות הוא מפלג ולא אמין, ואחדות העם טמונה בהכחשה. זוהי אותה מנטליות שרואים במדיניות הלמ"ס: אם נכחיש – זה ייעלם.

העדר הנתונים המכוון מותיר את הגזענות נגד מזרחים במשבצת הדעה. החוק בישראל אמנם מגדיר במפורש גזענות, אבל הגזענות כלפי מזרחים ממשיכה להיות מצומצמת להזיה של "עסקנים"

במובן הזה, עמית סגל עשה את תפקידו העיתונאי ומעורר דיון שראוי שיתקיים מכל צדי המפה הפוליטית. התנגדות לגזענות, ביזוי ואפליה של מזרחים צריכה להיות עמדת בסיס, המאחדת בין מפלגות וקבוצות, ממש כמו פמיניזם וזכויות אדם. כשם שלא נכחיש דיכוי של נשים, אין מקום להכחשה של הדיכוי המזרחי. הכחשה היא בורות.

אינס אליאס היא כותבת, עיתונאית וחוקרת. כותבת המדור "מזרחית מדוברת" בעיתון הארץ מאז 2016. סיפור קצר פרי עטה פורסם במגזין "גרנטה" הבינלאומי. מרצה בנושא מגדר ותרבות מזרחית בפלטפורמות שונות. בוגרת תואר שני בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת תל אביב בהצטיינות יתרה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,041 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 9 בדצמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות: נדבקים באומיקרון ישהו בבידוד 14 ימים

גנץ המריא לוושינגטון: "יוצא לביקור חשוב" ● שאשא־ביטון על האלימות בבתיה"ס: "החברה שלנו אלימה, ההיקפים והעוצמות עלו" ● בנט וגנץ הודיעו: יוקם צוות שיבחן את הסדרי השירות בצה"ל ● נתניהו ליועמ"ש: הכספים שקיבלתי מותרים כי אינני רה"מ ● הכנסת הפילה את ההצעה להקים ועדת חקירה לפרשת "סרסור הסוהרות" ● מנדלבליט על תיק דרעי: "מתיק שחיתות לא נולד אפילו עכברון"

עוד 48 עדכונים

41 שנים לרצח ג'ון לנון - כמה פעמים הביטלס מתו וקמו לתחייה?

במלאת 41 שנים להירצחו של ג'ון לנון, עולים בי הרהורים לגבי מיתות ותחיות בחיי הלהקה המפורסמת בעולם. אפשר לומר שהביטלס, כפי שהם מוכרים לרובינו, נולדו ב-1962. עד אז (החל מ-1957) הם היו במצב "עוברי". מאז ואילך נמצא בקורות חייהם מקרים של מוות אמיתי, של מוות כוזב ושל מוות מטאפורי, אלא שבעקבות כל מוות התרחשה תחייה.

במלאת 41 שנים לרצח ג'ון לנון, עולים בי הרהורים לגבי מיתות ותחיות בחיי הלהקה. מאז שנולדו ב-1962 ואילך נמצא בקורותיהם מקרי מוות אמיתי, מוות כוזב ומוות מטאפורי, אלא שבעקבות כל מוות התרחשה תחייה

אם הופעה על במה היא אכן "הופעה חיה", הרי שביטלס מתו לראשונה כשחדלו להופיע בסוף שנת 1966. חייהם שלאחר מותם התחילו אפוא עם הפיכתם ללהקת-הקלטות.

זוהי גם תחייתם הווירטואלית הראשונה – דווקא האלבום האולפני (הלא-חי) הראשון שלהם משנת 1967 מציג הופעה-חיה בדיונית של להקה בדיונית Sgt. Pepper Lonely Hearts Club Band.

עטיפת אלבום "מועדון הלבבות השבורים של סרג'נט פפר" של הביטלס
עטיפת אלבום "מועדון הלבבות השבורים של סרג'נט פפר" של הביטלס

ההסתגרות באולפן והפסקת ההופעות הפכו את בריאן אפשטיין, האמרגן המיתולוגי של הביטלס, לבלתי רלוונטי בעיניי עצמו. יתכן שזו אחת הסיבות שדרדרו אותו למצב שבו מצא את מותו ממנת-יתר של ברביטורטים ואלכוהול. יוצא אפוא שמוות מטאפורי ותחייה וירטואלית גרמו למוות אמיתי.

ההסתגרות באולפן הפכה את אפשטיין, האמרגן המיתולוגי שלהם, ללא רלוונטי בעיניי עצמו, מה שאולי זירז את מותו ממנת-יתר של ברביטורטים ואלכוהול, כך שמוות מטאפורי ותחייה וירטואלית גרמו למוות אמיתי

מקרה המוות הראשון של אחד מחברי הלהקה היה דווקא מוות וירטואלי: ב-1969 החלו, כידוע, להתפשט שמועות שמקרטני נהרג בתאונת מכונית בנובמבר 1966 אך ממשיך לחיות באמצעות כפיל, שאינו רק בן-דמותו אלא גם מבורך בכישרונו וביכולותיו. ספק אם לביטלס היה חלק בהפצת האגדה, אך ככל הנראה תדלקו אותה ברמזים שצפנו בשיריהם ובעטיפות תקליטיהם.

הביטלס מתו כלהקה עוד לפני שהכריזו רשמית על פירוקם. שירם המאוחר ביותר, Because, הכלול באלבומם המאוחר ביותר – Abby Road, הוקלט באפריל 1969 והיווה את שירת הברבור האמתית של הלהקה.

לפיכך, Let It Be, שהופץ ב-1970 הינו האלבום הראשון שלאחר המוות, למרות שהוא כולל שירים מוקדמים יותר. מעמדו כ"תקליט פרידה" מוזר במקצת, מכיוון שהוא מסכם פרויקט שאמור היה לבשר על התחדשות תוך שיבה למקורות הרוק'נ'רול. הופעתם החיה, על הגג של בניין Apple לסיכומו של הפרויקט, התגלתה כתחייה כוזבת.

ג'ון לנון נרצח ב-1980 אך המשיך, בשנות התשעים, להשתתף בהקלטות הלהקה ששבקה חיים ב-1970. הכיצד? שאר חברי הלהקה צירפו את קולם לקולו המוקלט והקליטו שני שירים "חדשים" בהרכב מלא – "חופשי כציפור" ו"אהבה אמיתית".

במעשה זה לא רק רוחו של לנון עלתה אלינו מעולם המתים: הביטלס העלו באוב את עצמם. שני השירים נכללו בתקליטורי האנתולוגיה (1995-1997), החושפים, בין-השאר, גרסאות אלטרנטיביות של שירים קנוניים, ומעניקים לנו הצצה אל יקום בִּטלאי מקביל.

ג'ון לנון נרצח ב-1980 אך המשיך, בשנות התשעים, להשתתף בהקלטות הלהקה ששבקה חיים ב-1970. הכיצד? שאר חברי הלהקה צירפו את קולם לקולו המוקלט והקליטו שני שירים "חדשים" בהרכב מלא

ג'ורג' הריסון, גם הוא לא האריך ימים ונפטר עם פרוס האלף החדש. אך אל דאגה, גם הוא עוד ישוב, ואם לא לאולפן ההקלטות אזי לפחות לשולחן העריכה.

ב-2004 אנשי 'קרקס השמש' (Cirque du Soleil) הקנדיים פנו למנהל המוזיקלי לשעבר של הביטלס – ג'ורג' מרטין – בבקשה לספק להם שעה וחצי של "תפאורה-מוזיקלית" המושתתת על שירי הביטלס. אין מדובר על מחזור כפשוטו, אלא על הטלאה של חומרי סאונד שונים וזנוחים מתוך אוצר ההקלטות הקיים במטרה ליצור פס קול חדש.

ג'ורג' מרטין ובנו גיילס (Giles) נרתמו למלאכה ובתום שנתיים של עבודה, בשלהי 2006, יצא לאור התקליטור LOVE – פס הקול המלווה את המופע האקסטרווגנטי של קרקס השמש. המופע נערך בלאס וגאס – אותה נאת מדבר מתעתעת, התגשמות של פטה מורגאנה – היא אכן זירת התרחשות מתאימה למופע כזה, מה עוד שהוא נערך באולם המופעים של מלון "מיראז'".

ובזאת לא תמה השרשרת. לפני למעלה מעשור הסכימו הביטלס להפוך את עצמם למשחק מחשב וכך שדרגו את תחייתם הווירטואלית. בנוסף, הם הוציאו את עצמם לאור מחדש, כאשר כל פלאי הטכנולוגיה הדיגיטליים גויסו כדי להשמיע את הקלטות העבר של הביטלס כאילו הוקלטו זה עתה באולפנים של שנות האלפיים.

לפני למעלה מעשור הסכימו הביטלס להפוך עצמם למשחק מחשב וכך שדרגו את תחייתם הווירטואלית. בנוסף, הוציאו את עצמם לאור מחדש, כאשר כל פלאי הטכנולוגיה הדיגיטליים גויסו כדי להשמיע את הקלטות העבר

זהו ניסיון מוצלח לאחוז את החבל בשני הקצוות – לא לאבד את רוח ההקלטות המקוריות ובד בבד – לטעת אותן במציאות העכשווית, כלומר, להנכיח את העבר בהווה מבלי שיילווה לכך ניחוח נוסטלגי עבש. מעשה השחזור המתוחכם כולו, יש בו כדי לאשש את מעמדו הקנוני של הרפרטואר המקורי ולהסיר כל איום בדה-קנוניזציה או רה-קנוניזציה לנוכח כל הפעילות המצטברת מאז חתימת הקורפוס ב-1970.

פרופ' נפתלי וגנר הוא מרצה וחוקר בחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. תחום המחקר העיקרי שלו הוא ניתוח מבני של המוסיקה המערבית הטונאלית, תוך דיון בסוגיות התיאורטיות הנלוות. ערק זמנית משדות המחקר הקלאסיים לטובת כמה הרפתקאות מחקריות בתחום המוסיקה הפופולרית. ספרו "הביטלס: שבע השנים הטובות" ראה אור בסוף שנות ה-90.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 694 מילים

60 שנה אחרי ש"סיפור הפרברים" הוקרן בקולנוע, מגשים סטיבן ספילברג חלום ישן: הפקת גרסה חדשה למחזמר הפופולרי זוכה האוסקר ● איך מטפלים מחדש בקלאסיקה אהובה כל כך? ומה עושים כדי לא ליפול לבורות גזעניים? ● עמנואל לוי שמע מהבמאי ויוצרי הסרט כיצד ערכו תחקיר נרחב כדי להגיע לתוצאה המדויקת - ואפילו הסבתות של השחקנים הוזעקו כדי לסייע

עוד 1,287 מילים

פסק דין דרד סקוט מ-1857 נחשב עד היום לאחת ההחלטות הגרועות בתולדות ביהמ"ש העליון האמריקאי - החלטה שהובילה, בסופו של דבר, למלחמת האזרחים ● כעת נראה שהעליון בדרך לעוד החלטה שתזעזע משמעותית את ארה"ב ● אם הרוב השמרני אכן יבטל את תקדים רו נגד וייד, תגובת הנגד עשויה להוביל לשינוי קיצוני בבית המשפט - ומי שעשויים להרוויח מכך הם דווקא הדמוקרטים

עוד 1,227 מילים

למקרה שפיספסת

השוואה בין ערים בפריפריה במדינות שהמטרופולינים שלהן הם היקרים בעולם מראה: הפריפריה הישראלית היא לא היקרה ביותר, אבל יקרה מאוד ● וזאת בעיה, כי השכר בכל המדינות הללו גבוה בהרבה מאשר בישראל ● ישראלים שחיים בחו"ל לא מבינים איך אפשר לחיות בארץ

עוד 3,149 מילים

קפיטליזם ואקו קפיטליזם – הרווח הכספי בכלכלה ידידותית לסביבה

האחריות התאגידית הפכה מובנית בניהול חברות כלכליות ומייצגת התנהלות אחראית של הארגון כלפי בעלי המניות, העובדים, הלקוחות והסביבה (ESG).

לצד מגמות חדשות של התנהלות ארגונית, לא ניתן להתעלם מהתגמול הכלכלי שיהיה לארגונים שיעסקו בנושאים סביבתיים-חברתיים באופן ישיר, בפן המוצרי-שירותי: טכנולוגיות ידידותיות לסביבה אינן נובעות כיום רק מאידיאולוגיה, אלא מתאחדות עם זיהוי הזדמנות עסקית.

האחריות התאגידית היום מובנית בניהול חברות כלכליות ומייצגת התנהלות אחראית של הארגון. גם טכנולוגיות ידידותיות לסביבה אינן נובעות כיום רק מאידיאולוגיה, אלא מתאחדות עם הזדמנות עסקית

לאורך ההיסטוריה, עסקים קמו ונוסדו מזיהוי הזדמנויות וצרכים והיכולת לעשות מכך הון. בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות הסביבתית, לעסקים בעלי ערך מוסף לחברה ולסביבה יש גם ערך כלכלי.

עתידנו הלא ברור בעולם שאנו מזיקים לו במו ידינו, הפך כבר מזמן להיות נחלת התודעה הבינלאומית הרחבה. הדורות העכשוויים של יזמים רבים מבינים, מרצונם או תחת אילוצים שונים, את התפיסה ההוליסטית של מרחב המציאות בה הם פועלים ומתאימים עצמם למציאות שהשתנתה.

אם תפיסה קפיטליסטית טהורה אפשרה למנהלי חברות לפעול בתפיסת תועלתנות גרידא, אין כעת די בפעולות למראית עין של גרין ווש. השוק החופשי משפיע על התפיסה הקפיטליסטית הטהורה ואומר: השוק מתגמל על תיקון עולם.

שנים רבות לפני המושגים האופנתיים של אחריות תאגידית, פעלו בעולם העסקי גם כמה חברות יוצאות דופן בהתנהלותן מתוך אמונה, תחושת שליחות אישית וחזון, כי בכוחן ליזום ולהקים עסק ריווחי וחדשני אשר יכול להיות מחולל שינוי רחב יותר. עסקים כגון אלו היו חדשנים, יחידים ופורצי דרך:

חברת לוז קמה בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת כדי להפיק חשמל מאנרגיה תרמו-סולארית.

סודה קלאב החלה את פעילותה בישראל ב-1991 עם שימוש בבקבוקי פלסטיק קשיח ומים מוגזים במכשיר שהפך ללהיט בינלאומי וחוסך שימוש בבקבוקים חד פעמיים. החברה צמחה מרעיון בנאלי למדי אולם השכילה לקדם אג׳נדה וחקיקה חברתית וסביבתית של מחזור בקבוקי הפלסטיק. משמעות המסר של סודה קלאב: חיסכון בחומרי גלם, פחות פלסטיק ופחות טביעת רגל פחמנית.

אם תפיסה קפיטליסטית טהורה אפשרה בעבר למנהלי חברות לפעול מתוך תועלתנות גרידא, אין כעת די בפעולות למראית עין של גרין ווש. השוק החופשי משפיע ומתגמל על תיקון עולם

האקו קפיטליזם הנוכחי קם לאור הבנת ההשלכות של המציאות הקיימת, חיפוש אחר אלטרנטיבות, וכך לעשות טוב בשילוב עם עשיית כסף – doing well while doing good.

פיתוחים טכנולוגיים מאפשרים ניצול לבישול של מתאן משאריות מזון, צואת בע"ח ובני אדם, פתרונות לתעשיית הטקסטיל בצביעה, אשפרה או אריגים חדשניים, צמצום צריכת מים לתעשייה ולמזון ועוד – כולם משתייכים למגמה הזו.

בפריפריה הצפונית בישראל הוקם פודטק ענק של אראל מרגלית העוסק בחלופה לחלבון מן החי ופתרונות למזון בעולם כתחליף לזיהום קשה הנגרם בתעשיית המזון מן החי.

בעידוד ממשלתי ומתוך מודעות סביבתית גוברת אזרחים, עסקים וחקלאים מתקינים לוחות סולאריים ומייצרים תעשייה כלכלית שלמה סביב אנרגיות מתחדשות. והנה הגענו עד כאן בלי להזכיר את מהפכת הרכבים החשמליים המתחוללת מול עינינו ממש שתקטין את הזיהום בערים.

מיצגים פוליטיים וממשלתיים כמו כנס גלזגו הם חיזוקה של המגמה שתהפוך להיות הטריגר היזמי להקמת עסקים: אנו עומדים לראות יותר ויותר חברות אשר יקומו על פי תפיסה של תיקון עולם סביבתי וחברתי כבסיס שווה ערך של רווח כספי בתכנית העיסקית.

הסביבה העסקית ברבע השני של המאה ה-21 תתגמל עשיה למען הסביבה לצד התנהלות הוגנת: "סביבה, חברה ומשילות" (ESG) לצד "השקעות אחריות חברתית" (SRI). הגדלת הביקוש לחברות העוסקות בתחומי הסביבה יכולה להיות אחת ההשלכות המעשיות להחלטות ועידת האקלים בגלזגו כבר בטווח הקצר.

מיצגים ממשלתיים ככנס גלזגו יחזקו את הטריגר היזמי להקמת עסקים: יותר חברות יקומו עפ"י תפיסת תיקון עולם סביבתי וחברתי כבסיס שווה ערך של רווח כספי

מי שלא הפנימו זאת, מנגנוני השוק יזכירו להם באופן הכי נחרץ, שהם לא בוואקום אלא באקו סיסטם בו הם חייבים לחשוב על הכלל ולא רק על רווחיהם הפרטיים. המציאות מוכיחה שאפשר גם וגם. הסביבה העסקית ברבע השני של המאה ה-21 תתגמל עשייה למען הסביבה לצד התנהלות הוגנת.

דני עבודי הוא מנהל מרכז ק.מ.ה באורנים. הוא בוגר תכנית מנדל למנהיגות חינוכית במסגרתה חקר את נושא המצויינות כערך ופיתוח אישי כמנוף לשינוי חברתי. הקים וניהל את חברת ההייטק "שארפ מינד סולושנס" לפיתוח יכולות חשיבה. בהמשך פנה לחינוך, והקים מיזמים חינוכיים וטכנולוגיים לקידום החינוך הציבורי על בסיס מקומי. עבודי בוגר הפקולטה להנדסה, בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. מתגורר באבן יהודה, נשוי ואב לשניים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 577 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גדעון סער הימר נכון. עכשיו הוא משלם את המחיר

לפני שנה בדיוק הכריז גדעון סער כי הוא עוזב את הליכוד ומקים מפלגה חדשה ששמה לה למטרה להחליף את בנימין נתניהו בשלטון ● ההימור של סער הצליח: שני המנדטים שלקח סער מהליכוד הם שחסמו את נתניהו ומנעו ממנו להקים ממשלה ● אבל סער לא ממריא, להיפך ● מקורב לסער: "סער נתון בתוך מלכודת בין הימין והמרכז ואם הוא לא יחלץ ממנה, הוא יישאר על סף אחוז החסימה" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מי ש״צופה בעיות קשות עם אלקין...״ שוכח שני דברים: הראשון זה את החוק הנורווגי, והשני הוא שהאופציה שלהם היא לעבוד בעבודה אמיתית שבחיים לא תתן לאגו שלהם עשירית מהחשיפה התקשורתית שיש להם הי... המשך קריאה

מי ש״צופה בעיות קשות עם אלקין…״ שוכח שני דברים: הראשון זה את החוק הנורווגי, והשני הוא שהאופציה שלהם היא לעבוד בעבודה אמיתית שבחיים לא תתן לאגו שלהם עשירית מהחשיפה התקשורתית שיש להם היום.

עוד 692 מילים ו-1 תגובות

העיר היקרה בעולם נראית בימים אלה כמו אתר בנייה ענק ● אפשר לשפר את חזות העיר באמצעות הצבת גדרות אסתטיות, אבל עיריית תל אביב חסה על חשבון הבנק של היזמים ● דיירים קשי יום, לעומת זאת, היא מחייבת בשיפוצים שעולים מאות אלפי שקלים

עוד 701 מילים ו-1 תגובות

בעקבות הביקורת על חקירתם באזהרה של שוטרי מג"ב שחיסלו בשבת מחבל בירושלים, טענו במח"ש כי "מדובר בנוהל קבוע ושגרתי" ● מח"ש אכן בודקת אירועים שבהם שוטרים פוגעים באזרחים מאז פסק דין חמדאן, אבל השוטרים לא תמיד נחקרים באזהרה ופרטי הנוהל אינם ברורים ● קצין משטרה בדימוס: "במח"ש ממציאים. אני לא מאמין שהנוהל הזה קיים" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 1,219 מילים

עובדת יצאה עם האחראי עליה. כשהיחסים הסתיימו, הוא דרש שתתפטר. ההנהלה אילצה אותה להמשיך לעבוד תחתיו

פרסום ראשון אחרי שעובדת קבלן סרבה לדייט שלישי עם הממונה עליה ברט"ג, הוא הודיע לה כי תצטרך לעזוב את עבודתה ● העובדת התלוננה לממונה על הטרדות ● ברט"ג חשבו שהוא ניצל סמכות לרעה, אך איפשרו לו להמשיך להיות אחראי על העובדת ● "לא ברור איך נתנו לו להמשיך כרגיל, הרגשתי שמטאטאים אותי מתחת לשטיח" ● רט"ג: "הנושא טופל באופן ענייני, השניים הסכימו להמשיך לעבוד יחד"

עוד 2,663 מילים

צוות מומחים קבע שילדים בני חצי שנה עד חמש יוכלו להתחסן באישור של ועדת חריגים

לאחר שלוש שנות עבודה וחצי הושלמה הקמתו של מכשול סביב רצועת עזה ● הוחלט לרשום הערה פיקודית לשני מנהלים בשירות הביטחון הכללי בשל מחדל העסקתו של עבריין מורשע בביתו של גנץ ● דיווח: מנדלבליט אמר בשיחות סגורות שנתניהו פעל למינוי נאמניו למשרות משפטיות בכירות, וסכנה נשקפה לדמוקרטיה ● אושר החוק לקביעת עונשי מינימום למחזיקים בנשק לא חוקי

עוד 52 עדכונים

קריאת השכמה לשופטי בית המשפט העליון

בתוך שלושה ימים הספיקו שופטי בג"ץ לקיים דיון ולהגיש פסק דין התומך בהחלטת הממשלה להשתמש בתקנות שעת חירום להפעלת איכוני שב"כ על מי שחשודים שנדבקו באומיקרון ● העובדה כי עוד באותו יום החליטו ראש הממשלה ושר הבריאות שאין בעצם צורך בכך, צריכה להבהיר לשופטים כי מוטב להם להפגין יותר ספקנות כלפי עמדת הממשלה - בכל התחומים ● פרשנות

עוד 880 מילים

קבוצה של 12 יהודים מברוקלין נסעו לביקור היסטורי בדמשק – עשרות שנים לאחר עזיבתם ● בריאיון לזמן ישראל אומר אחד המטיילים כי השלטון הסורי משקיע מאמצים לשימור האתרים היהודיים ● עיתונאי סורי אומר כי אל־אסד מקדם את ענף התיירות כדי לזרז את שיקום המדינה: "מנסים לשדר את המסר שהמשטר הסורי יותר טוב מהמורדים האסלאמים"

עוד 1,898 מילים

"במשך חודשים ארוכים הגעתי הביתה כל יום בוכה. הלכתי לטיפול פסיכולוגי כדי לנסות להתגבר על התחושות האלה"

תחקיר זמן ישראל "אני מרגישה כמו אחרי אונס, כמו בפוסט טראומה" ●  "עברתי אצלה כמה וכמה משפטי שדה. היא הייתה קוראת לי ומתחילה להטיח בי האשמות בלי לבדוק" ● עובדים ברכבת ישראל מספרים על מסכת ההתעמרויות שחוו מצידה של סמנכ"לית משאבי אנוש ורד פרוינד ● למרות דוח חמור שהוגש לדירקטוריון, ההנהלה ממשיכה לטייח את הטענות ● רכבת ישראל: "הוחלט ששופטת בדימוס תהווה כתובת עבור עובדים הרוצים להתלונן, ותוכל לבדוק כל תלונה שתגיע אליה"

עוד 3,271 מילים

האמריקאים משנים את הטון במו"מ מול איראן – ולא בגלל הלחץ מישראל

איראן השאירה את המעצמות בוינה חסרות מילים, תרתי משמע ● הציוצים של השליח הרוסי לשיחות פסקו בדיוק כשהונחו שני ניירות העמדה שהכינו האיראנים – לא מתחילים במו"מ עד שכל הסנקציות יוסרו – מה שהביא לשינוי הטון, גם של האמריקאים ● השבוע השני למו"מ ייפתח על רקע הפיצוץ בנתנז, שעשוי לסמל גם את עתיד השיחות ● פרשנות

עוד 714 מילים

אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק לחיבורם לחשמל של בתים שנבנו ללא היתר

משרד הביטחון: מדינות זרות יוכלו לרכוש מערכות סייבר ישראליות רק כדי למנוע טרור ופשעים חמורים ● ליברמן חתם על הצו לביטול מכסים על מוצרי חלב רכים ● הושלם תהליך הרישוי של מטוס ראשי המדינה ● באופן חריג הותר לבנט לחסן את בנו, אף שחלה בקורונה ● נתניהו ביקש להאריך את האבטחה המוצמדת לאשתו ולבניו ● עלה ל-21 מספרם של נשאי זן האומיקרון שאובחנו בארץ

עוד 41 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה