דורי ג'ייקבסון מדגמנת עבור הבלוג שלה והרשתות החברתיות (צילום: Jodi Jacobson)
Jodi Jacobson

החיים עצמם תחתוני סבתא

בגיל 83, דורי ג'ייקובסון - שפנפנת "פלייבוי" לשעבר ודוגמנית עם ים של ביטחון עצמי - מתחזקת בלוג הלבשה תחתונה יוצא דופן, מתגעגעת ליו הפנר וחושפת את סודות היופי שלה ● "נשים בגילנו צריכות לעשות מה שגורם להן שמחה. אף אחד לא יגיד לנו מה ללבוש"

עבור דורי ג'ייקבסון, הגיל הוא באמת רק מספר. בגיל 83, היא לא רק סבתא-רבא, היא גם בלוגרית אופנה ולייף-סטייל. אה, והיא גם מדגמנת שם הלבשה תחתונה.

הצילומים של ג'ייקובסון היהודיה-אמריקאית בבגדי ים ובגדי גוף במדיה החברתית עלולים להפתיע, אבל עבורה זה פשוט חלק ממי שהיא ומה שהיא רוצה לייצג. בתור מייסדת הבלוג "תנ"ך הסטייל הבשל" (Senior Style Bible), היא לקחה על עצמה לשדר מסרים חיוביים על ואל נשים מבוגרות.

כשפנפנת "פלייבוי" לשעבר ודוגמנית עם ים של ביטחון עצמי, וכן חוש מפותח לסטייל, ג'ייקובסון אף פעם לא סבלה מחוסר בתשומת לב. "הייתי מבקרת את הבת שלי כשהיא גרה בלוס אנג'לס, היינו הולכות יחד ברחוב, ואנשים היו עוצרים אותי ושואלים אותי על הבגדים שלבשתי. לפעמים צלמי פפראצי היו מתבלבלים וחושבים שאני מפורסמת, ומצלמים אותי", היא משתפת.

"אני שיחקתי אישה אפלולית בביקיני. החלק העליון של הביקיני בטעות נפל, ואיכשהו השחקן השני שהיה על הבמה עזר לי להתכסות והמשכנו את הסצנה. הנציג של פלייבוי בקהל אמר שהוא העריך את הנוכחות הבימתית שלי"

Jodi Jacobson
דורי ג'ייקובסון, 83, מדגמנת הלבשה תחתונה

אולם, אחרי ששמעה מנשים אחרות מעל גיל 50 שהן מרגישות שקופות בחברה של היום, היא החליטה לנסות לעזור. לפני שלוש וחצי שנים דורי פתחה את הבלוג שלה, וחשפה בו דמויות נשיות לחיקוי – נשים מבוגרות, מרקעים מגוונים. הבלוג עוסק באופנה וביופי, אבל מעבר לזה הוא עוסק בביטחון עצמי ובאהבה עצמית.

"נשים בגילנו צריכות לעשות מה שגורם להן שמחה. אף אחד לא אמור לומר לנו מה לעשות או מה ללבוש רק בגלל שמגיעות לנו הטבות של אזרחים ותיקים", אומרת ג'ייקובסון המתגוררת בלוס אנג'לס.

כחלק מהמאבק שלה בגילנות, היא משתפת פעולה עם בתה ג'ודי (51), שמנהלת את העסק ואת הצדדים היצירתיים של היוזמה.

דורי ג'ייקובסון (צילום: Jodi Jacobson)
דורי ג'ייקובסון (צילום: Jodi Jacobson)

במקביל, מאמא ג'ייקובסון, עם השיער החום הקצר והקוצים, מדגמנת שם את התלבושות הנהדרות שלה. כשהיא לבושה בגוונים מחמיאים, חליפות עדכניות ועקבי סטילטו או פלטפורמות, דורי – המתנשאת לגובה 1.58 מטר – נראית צעירה בהרבה מכפי שנותיה, וגבוהה בכמה סנטימטרים טובים.

תמונה אחת של ג'ייקובסון מבטאת היטב את האופי של הגברת הנועזת. כשגבה למצלמה והיא לבושה במכנסי צמודים מעור שחור ומגפי עקב גבוה מעור תנין, המעיל האפור שלה מעוטר בחמש כתובות זהות: "אין חוקים".

געגועים להפנר

התמונות של ג'ייקובסון מדגמנת הלבשה תחתונה הן תוספות מאוחרות יחסית לבלוג, והן התחילו כמחווה ליוזם ומייסד פלייבוי, יו הפנר, אחרי שנפטר בספטמבר 2017. ג'ייקובסון, שעבדה ב-1960 כשפנפנת פלייבוי במועדון הפלייבוי הראשון בשיקאגו, חזרה אל התלבושת החושפנית של השפנפנה: זנב פרוותי, אוזני ארנבת וכל האביזרים. אחר כך הגיעה ההתקדמות הטבעית ללבוש מינימלי נוסף. "החלטנו להתקדם עם זה, וקיבלנו תגובות חיוביות", מספרת ג'ודי.

האם והבת לא מתייחסות כלל לדיון הסוער על מורשתו של הפנר. הן בוודאי לא קראו את הכתבות שקראו להפנר "סרסור ופורנוגרף" או האשימו אותו ב"בניית אימפריה של מיזוגיניות". "אני גדלתי עם אמא שדיברה כל כך בחיוב על המותג פלייבוי. חשבתי שהפנר היה אביר של נשים, ואני עדיין מעריצה את פלייבוי", אומרת ג'ודי.

ג'ייקובסון נשארה מלאה הכרת טובה להפנר וזוכרת אותו בתור האדם שנתן לה את העבודה שפתחה עבורה דלתות לעולם הדוגמנות. "אף פעם לא הוזמנתי לאחוזת פלייבוי. צריך לזכור שהייתי שפנפנת פלייבוי, וזה לא כמו 'חברה למשחק' של פלייבוי", היא מסבירה.

ב-1960, ג'ייקובסון הייתה שחקנית ודוגמנית כושלת בעיר הולדתה פילדלפיה כאשר אחד מציידי הכישרונות של פלייבוי ראה אותה בהצגה. "זו הייתה הפקה שבה שיחק השחקן הידוע האל מארצ', ואני שיחקתי אישה אפלולית בביקיני. החלק העליון של הביקיני בטעות נפל, ואיכשהו השחקן השני שהיה על הבמה עזר לי להתכסות והמשכנו את הסצנה", היא נזכרת. אחרי ההופעה, הנציג של פלייבוי פגש אותה מאחורי הקלעים והציעה לה עבודה . "הוא אמר שהוא העריך מאד את הנוכחות הבימתית שלי", היא משחזרת.

ג'ייקובסון עבדה כשפנפנה בשיקאגו במשך שלוש שנים, ואומרת שהעבודה כמלצרית קוקטיילים הייתה מאד תובענית, אבל גם משתלמת כלכלית. הנשים הצעירות עברו מסלול הכשרה אינטנסיבי, שבמהלכו למדו איך להופיע, לנוע ולהתנהג. על השפנפנות נאסר לצאת עם לקוחות או להשמין. "כל הרעיון היה להיות מקסימה וחברותית-פרובוקטיבית אבל לא זנותית", היא מסבירה.

ג'ייקובסון אומרת שהיא הרגישה מאד מוגנת, ולא חשה שהיא עברה ניצול. "זה היה שונה לגמרי ממה שקוראים על זה. אלה היו בנות חכמות שניצלו את זה בתור מקפצה להתקדמות", היא מספרת.

"כל הרעיון בפלייבוי היה להיות מקסימה וחברותית-פרובוקטיבית אבל לא זנותית. זה היה שונה לגמרי ממה שקוראים על זה. אלה היו בנות חכמות שניצלו את זה בתור מקפצה להתקדמות בקריירה ובחיים שלהן"

דורי ג'ייקובסון במחווה מצולמת ליו הפנר (צילום: Jodi Jacobson)
דורי ג'ייקובסון במחווה מצולמת ליו הפנר (צילום: Jodi Jacobson)

בהמשך, מינפה את הניסיון שלה בפלייבוי כדי לדגמן עבור חברות ענק. היא נבחרה ל"מיס פולורויד" הראשונה של אמריקה, ובתור שכזו טיילה ברחבי היבשת והדגימה את יכולות המצלמה במשך שנתיים. היא גם עבדה בתעשיית האופנה, וגם עבור ג'נרל מוטורס ותאגיד מרטין מריאטה.

בגיל 30 היא כבר נחשבה זקנה בתחום והתחתנה עם בעלה השני, אביה הביולוגי של ג'ודי. אחרי פירוק הנישואים האלה, ג'ייקובסון נכנסה לעסקי תיווך וניהול נדל"ן כדי לפרנס את בתה ואת עצמה. לבסוף, היא פגשה את אדריכל הקזינו דויד ג'ייקובסון, שהיה מבוגר ממנה בעשרים שנה.

בתה ג'ודי אומצה על ידי בעלה השלישי, וקיבלה את שם משפחתו. ג'ייקובסון נמצאת כיום בקשרים קרובים עם שני בניו של בעלה מנישואים קודמים, ודרכם היא הפכה לסבתא-רבא. לג'ודי אין ילדים משלה והיא גרושה פעמיים. "אמא שלי הבטיחה לי שהפעם השלישית היא המנצחת", היא צוחקת.

Courtesy of Dorrie Jacobson
דורי (בעיגול) עם הפנר ושפנפנות נוספות בשנות השישים

אחרי מות בעלה השלישי, ג'ייקובסון צללה לתוך עולם הדייטים אונליין. היא ניגשה לעניין באותה התלהבות ותחושת הרפתקנות שאיתם היא ניגשת לרוב הדברים בחיים. "צריך לנשק הרבה צפרדעים לפני שמוצאים את הנסיך", מסבירה הסבתא יוצאת הדופן הזו, שחיה כיום באושר עם מדען אטום בפנסיה.

בלי סודות (כמעט)

ג'ייקובסון מעדכנת את העוקבים שלה (אגב, לא כולם הם אזרחים ותיקים) לא רק על אופנה, אלא גם על מערכות יחסים, כולל אינטימיות וסקס. היא מעודדת נשים מבוגרות החוששות מאינטימיות בגלל פגמי הגוף שלהן.

עם זאת, היא אינה חושפת פרטים על השימוש הברור שלה בניתוחי פלסטיים וקוסמטיקה רפואית כאמצעים לשימור המראה הצעיר שלה. כתוצאה, היא סופגת לעתים ביקורת, במיוחד מכיוון שהאופציות האלו אינן זמינות עבור נשים רבות, מסיבות כלכליות ואחרות.

התגובה שלה לביקורת הזאת, היא שכל אחד צריך לעשות את המיטב עם מה שיש לו. "אנחנו רוצות שנשים יקבלו את המראה, הבחירות והגוף של האחר. אנחנו לא רוצות שנשים יקטלו אחת את השניה", אומרת הבת, ג'ודי.

לדורי יש המון עצות לנשים בגילה, אבל בסופו של דבר הכל מסתכם בשני טיפים מרכזיים: "אל תחכי לאירועים מיוחדים כדי להיראות ולהרגיש הכי טוב שאת יכולה, ותמיד תוסיפי פאקטור של 'וואו' לכל מה שאת לובשת – משהו שיסובב ראשים".

הכתבה התפרסמה לראשונה באנגלית, ב-The Times of Israel

עוד 974 מילים
סגירה