איראן בדרך להיות "מדינת סף" גרעינית

הנשיא הנבחר של איראן, אבראהים ראיסי (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)
AP Photo/Ebrahim Noroozi
הנשיא הנבחר של איראן, אבראהים ראיסי

על פי ההערכות גורמי המודיעין בישראל ובארה"ב, איראן דוהרת בדרכה להפוך ל"מדינת סף" גרעינית. הסיכויים לחזרה להסכם הגרעין נמוכים וראש הממשלה בנט ינסה להגיע להבנות עם הנשיא ביידן על החלופות למקרה ששיחות הגרעין בוינה יכשלו.

ראש הממשלה נפתלי בנט ייפגש ביום חמישי הבא בוושינגטון עם הנשיא ג'ו ביידן לפגישה ראשונה, שבמרכזה יעמוד נושא הגרעין האיראני. זאת בעוד שיחות הגרעין בוינה תקועות וממתינות להחלטתו של נשיא איראן החדש אברהים ראיסי מתי לחדשן.

ביום חמישי הבא ייפגש בנט בוושינגטון עם ביידן לפגישה ראשונה, שבמרכזה יעמוד נושא הגרעין האיראני. זאת בעוד שיחות הגרעין בוינה תקועות בהמתנה להחלטת נשיא איראן החדש ראיסי לחדשן

איראן עומדת להיהפך ל "מדינת סף" גרעינית, מדינה שיש לה את הטכנולוגיה והיכולת המבצעית לבנות נשק גרעיני, אך היא נמנעת מכך עד לרגע שבו תיפול ההחלטה של המנהיג העליון עלי ח'מינאי, כך מעריכים גורמי מודיעין מערביים.

במקביל לחזרה לשיחות הגרעין בוינה שיתחדשו כנראה בחודש הבא, איראן צועדת למעשה בשני מסלולים. במסלול האחד, המרוץ להפוך ל"מדינת סף" גרעינית ובמסלול השני, החזרה להסכם הגרעין משנת 2015. ההערכה המודיעינית בישראל ובארה"ב, שהתחזקה עוד יותר לאחר ביקורו של ראש ה-CIA וויליאם ברנס בישראל, היא שהסיכויים לחזרה להסכם הגרעין הינם נמוכים.

ארה"ב הביעה השבוע דאגה בעקבות פירסום הדו"ח האחרון של הסוכנות לאנרגיה אטומית על כך שאיראן מייצרת אורניום מתכתי מעושר, שהינו מרכיב הכרחי לייצור נשק גרעיני, ודרשה מאיראן לשוב לשיחות הגרעין בוינה. משרד החוץ האמריקאי אומר כי לאיראן אין שום צורך בייצור אורניום מתכתי מועשר וכי היא התחייבה לכך במסגרת הסכם הגרעין מ-2015.

איראן טוענת שייצור האורניום המתכתי הינו לצרכי מחקר, אולם ממשל ביידן לא קונה את ההסבר הזה ואומר כי "מדובר בהסלמה גרעינית נמשכת בניגוד להסכם הגרעין".

מדיניות אמריקאית הססנית

מה שמדאיג מאוד את הדרג המדיני והביטחוני בירושלים וילובן גם בפגישה הצפויה בין ראש הממשלה נפתלי בנט לבין הנשיא ביידן בבית הלבן הוא, שאין שום התחייבות של הממשל הנוכחי למנוע מאיראן להפוך ל"מדינת סף" גרעינית, הנשיא ביידן אמר עד היום בכל הצהרותיו כי ימנע מאיראן מלהפוך למדינה גרעינית, אולם הוא מעולם לא השתמש בביטוי "מדינת סף" גרעינית.

מה שמדאיג את ישראל זה שביידן לא התחייב למנוע מאיראן להפוך ל"מדינת סף" גרעינית. הוא הצהיר כי ימנע ממנה להפוך למדינה גרעינית, אך מעולם לא השתמש בביטוי "מדינת סף" גרעינית

לכן, אומרים גורמי ביטחון בכירים בישראל, הדבר הזה חייב את ישראל להכין תוכניות התקפיות למקרה חירום, כדי שתוכל לתקוף את מתקני הגרעין באיראן, והתוכניות האלה אכן הוכנו ותוקצבו. וממשל ביידן יודע זאת היטב.

החזרה להסכם הגרעין הקודם משנת 2015 פירושה שהסנקציות יוסרו במלואן מעל איראן, דבר שיאפשר לה בשלב הראשון להתחזק מבחינה כלכלית ואחר כך גם להפנות את המשאבים הכספיים לשלוחותיה ברחבי המזרח התיכון כדי לחזקן ולהגדיל את התפשטות השפעתה.

איראן רוצה לשלוט במזרח התיכון ולכן היא זקוקה בהקדם להפוך ל "מדינת סף" גרעינית. אם היא תתחיל כבר בייצור הנשק הגרעיני היא מסתכנת בתקיפה צבאית ישראלית או אפילו אמריקאית על מתקני הגרעין שלה, האיראנים אינם טיפשים, לכן הם משלימים את כל ההכנות הדרושות לייצור הפצצה אבל מבלי לייצר אותה עדיין.

איראן חזקה היא סכנה למזרח התיכון כולו ולאינטרסים של ישראל, המדינות הסוניות המתונות, ארה"ב ואירופה, עם נשק גרעיני וגם בלעדיו. לכן יש לפעול כדי שלא לאפשר לה להתחזק עוד יותר.

נראה כי הדרך היחידה להשיג זאת היא לשנות את המשטר באיראן. בחירתו של הנשיא החדש אברהים ראיסי היא מסוכנת מאוד. לאיש יש סיכויים טובים להפוך ליורשו של המנהיג העליון עלי ח'מינאי, מה שנקרא "מן הפח אל הפחת".

ממשל ביידן איננו רוצה בשינוי מלאכותי של המשטר באיראן. הוא מאמין בערכי הדמוקרטיה ובשינוי המשטר באמצעות בחירות חוקיות.

גם אירופה צועדת בדרך הזו, האם ישראל תוכל לעשות זאת לבדה? ספק רב.

החזרה להסכם הגרעין מ-2015, פירושה הסרת הסנקציות במלואן מעל איראן. זה יאפשר לה בשלב הראשון להתחזק כלכלית ואז להפנות משאבים כספיים לשלוחותיה ברחבי המזה"ת, להגדלת השפעתה

אבל ישראל יכולה, בסיוע גורמי אופוזיציה איראנים, לזעזע את המשטר באיראן, באמצעות התקפות סייבר על מתקנים חיונים, פגיעה בפרוייקט הגרעין האיראני, עידוד הפגנות נגד המשטר ועוד שורה של צעדים שמטרתם ליצור כאוס במדינה. אסור לפסול שום דבר שיכול לעכב את פרוייקט הגרעין.

על פי הערכות גורמי המודיעין האמריקאים, איראן רוצה להפוך במהירות ל"מדינת סף" גרעינית כדי להרתיע בראש ובראשונה את מדינות ערב הסוניות. ישראל היא בעדיפות השנייה. הדבר הזה עלול לזרז את מרוץ החימוש במזרח התיכון ולגרום לכך שגם סעודיה, מצרים וטורקיה ישאפו להפוך במהירות ל"מדינות סף" גרעיניות.

הנסיגה האמריקאית מאפגניסטן רק תחזק את הנחישות האיראנית בכל הקשור למדיניות ההתפשטות שלהם במזרח התיכון לנוכח המדיניות הרופסת של ממשל ביידן, ובכל הקשור לניהול המשא ומתן בשיחות הגרעין בוינה.

המשטר בטהרן בטוח שממשל ביידן הוא חלש ואיננו מוכן לעימותים, לכן אפשר לקפל אותו בקלות באמצעות הפגנת מדיניות נוקשה.

השיחות בוינה צפויות להימשך במקביל לכך שאיראן שועטת לעבר מטרתה להפוך ל"מדינת סף גרעינית". המשימה העיקרית שלה היא להביא להסרת הסנקציות, ועם הכסף הרב שיזרם לכיסיה לחזק את מעמדה האזורי.

הנסיגה האמריקאית מאפגניסטן רק תחזק את הנחישות האיראנית במדיניות התפשטותה במזה"ת. המשטר בטהרן בטוח שממשל ביידן חלש ואיננו מוכן לעימותים, לכן אפשר לקפלו בקלות באמצעות הפגנת מדיניות נוקשה

בקצב שבו קורים הדברים נראה שלישראל לא תהייה ברירה אלא לפעול לבדה צבאית מול איראן ולהשמיד את מתקני הגרעין שלה. זה נראה קל על הנייר, אבל לשם כך צריך הנהגה חזקה ואמיצה בישראל שיכולה לקבל את ההחלטה הגורלית על כל מה שכרוך בה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 809 מילים
סגירה