יוני בן מנחם
הזמן של
יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת
(צילום: דוד וינוקר)

סעודיה רוצה הנהגה פלסטינית חדשה

סעודיה מובילה קמפיין באמצעי התקשורת שלה נגד ההנהגה הפלסטינית וקוראת לפלסטינים להחליפה. יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הורה לבכירי הרש"פ שלא להגיב על ההתקפה הסעודית עד יעבור זעם, הוא מקווה לבחירתו של ג'ו ביידן לנשיא ארה"ב בתקווה שיחלץ את הרש"פ ממצוקותיה.

אחרי ההתקפה התקשורתית החזיתית של הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, על ההנהגה הפלסטינית באמצעות ערוץ "אל-ערביה", העיתונות הסעודית ממשיכה בהתקפה עליה, דבר שמתפרש על ידי גורמים ברש"פ כמתקפה מתוכננת מראש על ידי בית המלוכה הסעודי.

אחרי ההתקפה התקשורתית של הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן על ההנהגה הפלסטינית, העיתונות הסעודית ממשיכה להתקיפה. גורמים ברש"פ מפרשים זאת כמתקפה מתוכננת ע"י בית המלוכה הסעודי

העיתון הסעודי "אלעוכאז" מוביל כעת את ההתקפה על ההנהגה הפלסטינית.

ג'מיל אלד'יאבי עורך העיתון "אלעוכאז" התראיין ב-9 באוקטובר בערוץ MBC הסעודי  ואמר כי לעם הפלסטיני יש "הנהגה מאכזבת", הוא קרא לעם הפלסטיני לקום נגד ההנהגה להפילה ולהענישה.

"מרבית חברי ההנהגה הפלסטינית הם נוכלים ורמאים הסוחרים בבעיה הפלסטינית, הם שורפים את עצמם ורוצים לשרוף את האחרים.

זה לא אומר שאנחנו נגד הבעיה הפלסטינית, להיפך, סעודיה מאז הקמתה תומכת בבעיה הפלסטינית ועמדתה היא קבועה בתמיכה בזכויות העם הפלסטיני ובהחלטות האו"ם והליגה הערבית", הסביר אלד'יאבי.

עיתון "אלעוכאז" פירסם כמה מאמרים ב-8 באוקטובר שממשיכים בקו של הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, אשר בחר לתאר כמה מהמנהיגים הפלסטינים במילים "הסנגורים של הבעיה הפלסטינית".

העיתונאי  הסעודי ח'אלד אלסימאן כתב:

"הנסיך בנדר בן סולטאן סיכם את הבעיה הפלסטינית במשפט אחד: 'הבעיה צודקת, הסנגורים שלה כושלים'".

 

"מרבית חברי ההנהגה הפלסטינית הם נוכלים ורמאים הסוחרים בבעיה הפלסטינית, הם שורפים את עצמם ורוצים לשרוף את האחרים. זה לא אומר שאנחנו נגד הבעיה הפלסטינית, להיפך", הסביר אלד'יאבי

ואילו הפובליציסט הסעודי מוחמד אל סאעד  פירסם מאמר שבו תקף את הפלסטינים תחת הכותרת "הפלסטינים… מנייטרלים ללוחמים נגד סעודיה".

במאמרו הוא האשים את הפלסטינים כי הפכו "בובה בידי דוחא, אנקרה וטהרן".

הוא תיאר באופן מפורט כיצד הפלסטינים הפעילו טרור נגד מדינות ערב וסעודיה:

"הפלסטינים נקטו בטרור מאורגן נגד מרבית מדינות ערב והיפנו את הרובים שלהם ואת הפצצות שלהם נגד העמים הערבים, תוך כדי שהם מניחים בצד את האוייב שלהם, על פי טענתם, לא רק זאת, הם חברו לטרור מסוג אחר, טרור הציות לדרכם בניהול המאבק, הגשת כספים וסיוע עצום. ואם לא תציית, אתה נחשב לעויין והם מגייסים נגדך את הרגשות הערבים.

במשך 6 עשורים הפלסטינים נלחמו בצבאות ומנגנוני הביטחון הערביים והתישו אותם יותר מאשר נלחמו נגד הצבא הישראלי ומנגנוני הביטחון שלו".

ואילו העיתונאי הסעודי חמוד אבו טאלב פירסם אף הוא מאמר שבו תקף את ההנהגה הפלסטינית ובו כתב את הדברים הבאים:

"העם הסעודי וההנהגה הסעודית ממשיכים להגן על הבעיה הפלסטינית, אך לא בדרך ובסגנון של הסנגורים הכושלים, אשר הפכו אותה למכירה פומבית של הרווחים עד אשר עמדה ללכת לאבדון, עם אלה אין שום תועלת, אין ברירה אלא לחשוף את עמדותיהם המבישות".

חשש כבד בהנהגת הרש"פ

הנהגת הרש"פ הופתעה מההתקפה החריפה עליה של הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן. גורמים בכירים בפת"ח מעריכים כי הוא פעל בהוראתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן.

בכיר בפת"ח אומר כי מוחמד בן סלמאן הוא שניסה ללחוץ על ההנהגה הפלסטינית, מאז שהנשיא טראמפ נכנס לתפקידו בבית הלבן, להסכים לדון בתוכנית "עסקת המאה" ולכך שאבו דיס תהייה בירת המדינה הפלסטינית במקום מזרח ירושלים, עם גשר עילי מאבו דיס למסגד אלאקצא בהר הבית.

ברש"פ אומרים כי מוחמד בן סלמאן הינו ידידו הקרוב של ג'ארד קושנר והוא חייב הרבה לממשל טראמפ אשר הגן עליו בפני הקונגרס האמריקני ובפני הקהילה הבינלאומית בעקבות רצח העיתונאי הסעוד ג'מאל חאשוקג'י באיסטנבול.

ברש"פ אומרים כי מוחמד בן סלמאן הינו ידידו הקרוב של ג'ארד קושנר וחייב הרבה לממשל טראמפ, שהגן עליו בפני הקונגרס האמריקני ובפני הקהילה הבינלאומית בעקבות רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י באיסטנבול

החשש בהנהגה הפלסטינית הוא שבית המלוכה הסעודי תומך בהחלפתו של  מחמוד עבאס באישיות אחרת שתסכים לדון בתוכנית השלום האמריקנית, זאת בעקבות הדברים שאמר הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן:

 • "קשה לפתור את הבעיה הפלסטינית, אי אפשר לבטוח בהנהגה הפלסטינית".
 • "ההנהגות הפלסטיניות הן כושלות, פלסטין בקשר אלינו היא פלסטין ולא באמצעות מנהיגיה".
 • "ההנהגות הפלסטיניות סבורות כי איראן וטורקיה הן יותר חשובות ממדינות ערב".

ההתבטאויות האלה של הנסיך בנדר בן סולטאן  נתפסות במוקאטעה ברמאללה כפניה ישירה של סעודיה לתושבי השטחים, מעל ראשה של ההנהגה הפלסטינית עם מסר ברור: אם אתם רוצים לפתור את הבעיה שלכם, תחליפו את ההנהגה הפלסטינית הנוכחית.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס חושש מהעצמת העימות עם סעודיה והורה לבכירי הרש"פ להתעלם מדבריו הקשים של הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן.

אחמד א-דיכ, ראש לשכתו של שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי, שלח ב-9 באוקטובר מכתב לכל השגרירים הפלסטינים ברחבי העולם, ובו הנחיה של  ההנהגה הפלסטינית שלא להגיב על דבריו של הנסיך בנדר בן סולטאן או על אישיותו.

הוא איים כי ינקטו כל הצעדים החוקיים כלפי מי שיפר את ההנחייה הזו.

התבטאויות בנדר בן סולטאן נתפסות במוקאטעה כפניה ישירה של סעודיה לתושבי השטחים, מעל ראש ההנהגה הפלסטינית עם מסר ברור: אם אתם רוצים לפתור את הבעיה שלכם, תחליפו את ההנהגה הפלסטינית

עם זאת, מזכ"ל הועד הפועל של אש"פ צאיב עריקאת, לא יכול היה להתאפק וצייץ ב-8 באוקטובר בחשבון הטוויטר שלו את הדברים הבאים מבלי להתייחס ספיציפית לדבריו של הנסיך בנדר בן סולטאן:

"מי שרוצה להכשיר את הנורמליזציה עם ישראל, יכול לעשות זאת ללא הוצאת דיבתם של העם הפלסטיני ומאבקו האגדי" כתב עריקאת והוסיף כי הוא מחזיק במסמכים רשמיים של הממשלים האמריקנים השונים ש"מגלים את האמת כולה ולא חצאי אמיתות".

"כל מדינה יכולה לומר שהאינטרסים שלה דורשים נורמליזציה עם ישראל", סיכם עריקאת את דבריו בצורה דיפלומטית ללא איזכור שמה של סעודיה.

הרש"פ וחמאס חוששות מעימות ישיר עם סעודיה. תנועת חמאס רוצה לשחרר את עשרות החברי התנועה העומדים לדין בסעודיה על הברחת כספים דרך טורקיה עבור הזרוע הצבאית של התנועה ברצועת עזה.

גם לרש"פ יש הרבה מה להפסיד אם תתעמת עם סעודיה. סעודיה היא מדינה חשובה במזרח התיכון ועומדת בראש המחנה הסוני. יש לה תפקיד בינלאומי ואזורי. היא השומרת על שני המקומות הקדושים לאיסלאם (מכה ומדינה) ותמיד תמכה בבעיה הפלסטינית. ההנחיה של מחמוד עבאס לבכירי הרש"פ היא להנמיך את הראש ולתת לסערה לחלוף. הוא מחכה לתוצאות הבחירות בארה"ב בתקווה שג'ו ביידן יבחר כנשיא ויחלץ אותו ממצוקתו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 926 מילים

הכבוד הלאומי של מצרים

הרש"פ וחמאס פגעו בכבוד הלאומי של מצרים כאשר הפקיעו ממנה את החסות לשיחות הפיוס ביניהן והעבירו אותה לטורקיה. מצרים לא תעבור לסדר היום. היא ממתינה להזדמנות המתאימה כדי להשיב את כבודה. חמאס והרש"פ ישלמו את המחיר בעיתוי המתאים למצרים.

הרש"פ ותנועת חמאס עשו טריק בזוי למצרים כאשר בהפתעה העבירו את שיחות הפיוס ביניהן לאיסטנבול שבטורקיה והפקיעו מידי מצרים את החסות שהעניקה לשיחות האלה מאז 2007.

הרש"פ וחמאס עשו טריק בזוי למצרים כאשר העבירו בהפתעה את שיחות הפיוס ביניהן לאיסטנבול שבטורקיה, והפקיעו מידי מצרים את החסות שהעניקה לשיחות מאז 2007

זאת ועוד, הן הגיעו להסכמה ביניהן על עריכת בחירות בשלבים ופירסמו הודעה רשמית שעליה כתבו את המילה "איסטנבול" ובכך תקעו אצבע נוספת בעינה של מצרים.

מדובר באקט של השפלה למעצמה אזורית כמו מצרים, שתמיד נלחמה למען הבעיה הפלסטינית. הכבוד הלאומי המצרי נפגע מאוד, ומי שמכיר את המצרים יודע שיש להם זיכרון ארוך. הנשיא א-סיסי לא יוותר והוא יבוא חשבון עם ההנהגה הפלסטינית ועם תנועת חמאס.

למצרים יש חשבון פתוח עם מנהיג חמאס אסמעיל הניה אשר בתחילת השנה קיבל אישור מהמודיעין המצרי לנסוע דרך מצרים לטורקיה וקטאר, בתנאי שלא יבקר באיראן, אבל למרות זאת הוא נסע לטהרן להשתתף בהלוויתו של הגנרל קאסם סולימאני ולפגישה עם המנהיג העליון עלי חמ'ינאי.

התגובה המצרית לא איחרה לבוא. מצרים מנעה 3 פעמים בחודשים האחרונים מרעייתו של אסמעיל הניה ושני בניו לצאת לקטאר דרך מעבר רפיח כדי להצטרף אליו.

הפניה של חמאס לטורקיה, אויבתה של מצרים, מוסיפה חטא על פשע מבחינתה של מצרים, לכן היא מושכת זמן ומשהה את תגובתה לבקשה המשותפת של חמאס והרש"פ לקיים מפגש בקהיר כדי לאשר סופית את ההבנות שהושגו ביניהן באיסטנבול בנושא הבחירות.

הרש"פ וחמאס ממשיכות לשחק את המשחק מול מצרים כי הן עצמאיות בקבלת ההחלטות ואינן רוצות התערבות של שום גורם חיצוני בתהליך הפיוס ביניהן. לכן הן ביקשו שהמפגש יתקיים בבניין השגרירות הפלסטינית בקהיר ולא בשום מתקן מצרי, דבר שמצרים איננה יכולה להסכים לו.

מדובר באקט של השפלה למעצמה אזורית כמצרים, שתמיד נלחמה למען הבעיה הפלסטינית. הכבוד הלאומי המצרי נפגע, ומי שמכיר את המצרים יודע שיש להם זיכרון ארוך

המעורבות של מוחמד דחלאן

מי שמנסה לנצל את המתיחות המצרית-פלסטינית לטובתו הינו בכיר פת"ח מוחמד דחלאן, יועצו של השיח' מוחמד בן זאיד, המקורב לנשיא מצרים א-סיסי ולראשי המודיעין המצרי.

על פי גורמים ברש"פ, מוחמד דחלאן מסית את ההנהגה המצרית נגד ההבנות שסוכמו בין פת"ח לחמאס בשיחות איסטנבול, בטענה שהן מחזקות את תנועת חמאס ומסכנות את הביטחון הלאומי המצרי.

לדברי הגורמים האלה, דחלאן טוען בפני המצרים כי הרש"פ וחמאס מנסות לעקוף את מצרים ולהתקרב לציר ה"האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר. המצרים קנו את הסבריו של מוחמד דחלאן וזו הסיבה לזעם שלהם כלפי חמאס והרש"פ.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח ב-16 באוקטובר כי מוחמד דחלאן חושש, כי הרש"פ וחמאס יסכמו ביניהן למנוע ממנו ומהפלג שלו הנקרא "הזרם הרפורמיסטי" בתנועת פת"ח מלהשתתף בבחירות, דבר שיטרפד את חלומו להפוך ליו"ר הרש"פ במקומו של מחמוד עבאס.

אם הדבר הזה אכן יקרה, הוא יאלץ להמתין עד למותו של מחמוד עבאס, מכיוון שכל עוד יו"ר הרש"פ בחיים הוא ימנע ממנו את ההשתפות בבחירות.

מוחמד דחלאן בנה במהלך השנים האחרונות בסיס תמיכה עממי נרחב ברצועת עזה והוא מגיש סיוע הומניטארי לתושבי הרצועה, תוך שימוש בכספי איחוד האמירויות, הוא דואג למשפחות נזקקות, לסטודנטים, לאגודות שונות ומשלם משכורות לפעילי פת"ח שמחמוד עבאס החליט להפסיק ולשלם את משכורותיהם.

לדברי גורמים ברש"פ, דחלאן טוען בפני המצרים כי הרש"פ וחמאס מנסות לעקוף אותם ולהתקרב לציר "האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר. המצרים קנו את הסבריו ולכן זועמים על חמאס והרש"פ

על פי גורמים מצריים, ההנהגה המצרית זועמת גם על היחס של הרש"פ כלפי הליגה הערבית שמקום מושבה בקהיר, תחת חסות מצרית, ועל המזכ"ל שלה אחמד אבו אלע'יט.

בכיר אש"פ צאיב עריקאת יצא בהתקפה תקשורתית חזיתית על מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אלע'יט וקרא לו להתפטר מתפקידו, והרש"פ סירבה לשמש כנשיאה התורנית של הליגה הערבית בעקבות הדחייה של מדינות ערב את דרישתה לגנות את הסכמי הנורמליזציה של איחוד האמירויות ובחריין עם ישראל.

בעקבות החלטת הרש"פ הלכו אחריה גם מדינות ערביות נוספות כמו קטאר שסירבו לשמש בתפקיד הנשיאות  התורנית, ההערכה בעולם הערבי היא כי הליגה הערבית תקפיא זמנית את פעילותה עד שיפתרו המחלוקות בין מדינות ערב לפלסטינים בנושא הנורמליזציה עם ישראל.

גורמים מצרים אומרים כי הפניה של חמאס והרש"פ לטורקיה הינה מעשה של "צביעות".  טורקיה כובשת מזה מספר שנים את צפון סוריה, והיא אחת הסיבות להמשך מלחמת האזרחים בסוריה ותומכת בקבוצות החמושות שבה.

כמו כן, טורקיה, שחמאס והרש"פ היללו ושיבחו אותה, מתערבת בעניינים הפנימיים של לוב, מעבירה שכירי חרב לשטחה ומלבה את הסכסוכים הפנימיים בלוב.

עוד אומרים גורמים המקורבים להנהגה המצרית כי בעוד הרש"פ וחמאס תוקפות את הנורמליזציה עם ישראל, לטורקיה יש יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל, כולל שגרירות בתל אביב.

בעקבות יחס הרש"פ לליגה הערבית, ומדינות כמו קטאר שהולכות אחריה, ההערכה בעולם הערבי היא כי הליגה הערבית תקפיא זמנית את פעילותה עד שיפתרו המחלוקות בין מדינות ערב לפלסטינים בנושא הנורמליזציה

המתיחות בין מצרים לפת"ח וחמאס נמשכת. המצרים עורמים קשיים על פתיחת מעבר רפיח כדי לאותת להנהגת חמאס ברצועה אך אינם מעוניינים להגיע לקרע עם חמאס והרש"פ אלא ללמד אותן לקח על פנייתן לטורקיה.

מצרים איננה יכולה לוותר על מעמדה האזורי ולתת לטורקיה דריסת רגל ברצועת עזה והיא חייבת לשקם את כבודה הלאומי בעקבות סטירת הלחי שקיבלה מחמאס ומפת"ח. בינתיים יש מבחינתה של מצרים סימנים מעודדים כי ההבנות שהושגו באיסטנבול מעוררות גם את התנגדותה של ירדן.

התנגדות בצמרת פת"ח

גם בצמרת פת"ח יש התנגדות עזה של הציר המקורב למחמוד עבאס להבנות שיזם ג'בריל רגו'ב עם חמאס באיסטנבול.

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-16 באוקטובר כי הועדה המרכזית של פת"ח קייימה בשבוע שעבר ישיבת חירום לאחר שהציר בראשו עומדים חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' מתח ביקורת קשה על מהלכיו של ג'בריל רג'וב שמחזקים את תנועת חמאס ומחלישים לטענתו את שלטון הרש"פ.

השניים טוענים כי מה שמוביל את רג'וב הינו רצונו לשדרג את עצמו בקרב הירושה באמצעות המגעים עם חמאס ולא טובתה של הרש"פ.

אולם רוחי פתוח, חבר במשלחת של פת"ח לשיחות איסטנבול, טוען כי הועדה המרכזית של פת"ח אישרה פה אחד את ההבנות שהושגו עם חמאס ועכשיו מחכים בפת"ח לאישור הלשכה המדינית של חמאס כדי שמחמוד עבאס יוכל לפרסם את הצו הנשיאותי הקובע את מועד הבחירות לפרלמנט.

מבחינתה של מצרים, כישלון ההבנות בין פת"ח לחמאס שהושגו באיסטנבול בנושא הבחירות, יחשב להישג מצרי, ההערכה במצרים היא שמחמוד עבאס ממתין לתוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב ואם ג'ו ביידן ינצח בהן, מחמוד עבאס יחזור לחיקה של מצרים ויתרחק מטורקיה.

הרש"פ ותנועת פת"ח, שהיא מפלגת השלטון, נמצאות באחת התקופות הקשות ביותר שלהן מבחינה מדינית, פוליטית וכלכלית. הן לא יכולות לוותר על תפקידה של מצרים, שתמיד הייתה עוגן קבוע לתמיכה בבעיה הפלסטינית. לכן המצרים מאוכזבים מהן מאוד, יותר מאשר מחמאס, שהיא, כמו טורקיה, חלק מתנועת "האחים המוסלמים".

הרש"פ ופת"ח, מפלגת השלטון, באחת מתקופותיהן הקשות ביותר, לא יכולות לוותר על תפקיד מצרים, העוגן הקבוע לתמיכה בבעיה הפלסטינית. לכן המצרים מאוכזבים מהן יותר מאשר מחמאס, שהיא, כמו טורקיה, חלק מתנועת "האחים המוסלמים"

מחמוד עבאס עשה טעות גדולה שנגרר אחרי טורקיה ותנועת "האחים המוסלמים" ופגע בכבודה הלאומי של מצרים, גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הוא נגרר אחרי ג'בריל רג'וב, אשר נחשב לאיש של  קטאר ברש"פ, שמנסה לשדרג את מעמדו בקרב הירושה באמצעות הובלת תהליך הפיוס עם חמאס.

טורקיה הינה מדינה מוסלמית אך לא ערבית כמו מצרים, והיא מנסה להתערב בכל הסכסוכים האזוריים כדי להגדיל את השפעתה במזרח התיכון. הנשיא ארדואן ניזון מהסכסוכים האלה כדי להאדיר את עצמו.

האם מחמוד עבאס נפל בפח של ארדואן ושל ג'בריל רג'וב? התשובה תגיע כנראה בהמשך הזמן.

המצרים לא יעברו לסדר היום מבלי להחזיר לעצמם את כבודם הלאומי שנפגע.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים

הרשות הפלסטינית והבחירות בארה"ב

הרש"פ איננה מסתירה עוד את שנאתה לנשיא טראמפ ומייחלת בגלוי לניצחונו של גו' ביידן בבחירות לנשיאות בארה"ב. גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי ליו"ר הרש"פ יש הבטחה מג'ו ביידן לביטול שורה של צעדים שנקט ממשל טראמפ נגד הפלסטינים ובראשם תוכנית "עסקת המאה".

ארבע שנים קשות עברו על הרש"פ והעומד בראשה מאז נכנס הנשיא טראמפ לתפקידו בבית הלבן. גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי בימים האחרונים חזר הצבע ללחייו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בעקבות פירסום הסקרים בארה"ב  שתוצאותיהם מצביעות על כך שהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן מוביל בהפרש גדול על הנשיא טראמפ במירוץ לנשיאות.

ארבע שנים קשות עברו על הרש"פ והעומד בראשה מאז נכנס הנשיא טראמפ לתפקידו בבית הלבן. גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי בימים האחרונים חזר הצבע ללחייו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס

הבעיה הפלסטינית נמצאת באחת התקופות הקשות ביותר שלה. נתק כמעט מוחלט של ההנהגה הפלסטינית עם הממשל האמריקני, חוסר רצון של האיחוד האירופי להתעמת עם ממשל טראמפ על הנושא הפלסטיני והתנכרות של מדינות ערב לרש"פ והעומד בראשה. האשמה לכך מוטלת על הפלסטינים.

האסטרטגיה של מחמוד עבאס נכשלה, הסרבנות הפלסטינית לכל תוכנית שלום שאינה עונה במאת האחוזים על הדרישות שלה הביאה את הפלסטינים עד הלום, עכשיו מאותת גם מחמוד עבאס לישראל, ארה"ב ומדינות ערב המתונות כי אין לו בעיה להצטרף לציר "האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר.

בשטח עצמו נמשכת הבניה הישראלית בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, המצב הכלכלי בגדה גרוע, האבטלה גואה, הקורונה מתפשטת והקופה הפלסטינית מתרוקנת בעיקר בגלל סירובה של הרש"פ, מאז חודש מאי האחרון, לקבל מישראל את כספי המיסים שהיא גובה עבורה, כ-180 מיליון דולר בחודש. זאת בשל תוכניות הסיפוח של ישראל ו"חוק הקיזוז" שעבר בכנסת, על פיו ישראל מקזזת מהכסף שהיא מעבירה לרש"פ את הסכום שהרש"פ משלמת למחבלים ולבני משפחותיהם כקצבאות חודשיות.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מחפש את הדרך להפוך את הקערה על פיה. אחרי שהנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן תיאר את ההנהגה הפלסטינית כ"כושלת, שהחמיצה כל הזדמנות לשלום", התקווה שלו היא המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן.

להערכתו של מחמוד עבאס, אם ביידן יבחר לנשיא החדש של ארה"ב, יביא הדבר לשינוי מיידי לטובה במעמדה המדיני ומצבה הכלכלי של הרש"פ.

השנאה הפלסטינית לטראמפ

הרש"פ לא מסתירה את שנאתה לנשיא טראמפ ואת רצונה בתבוסתו בבחירות, לפני כמה ימים שוחח ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה עם חברי ועדת החוץ של הפרלמנט של האיחוד האירופי ואמר להם:

"שאלוהים יעזור לנו, לאיחוד האירופי ולכל העולם אם יהיו לנו עוד 4 שנים של הנשיא טראמפ".

הפלסטינים רוצים שהנשיא טראמפ יילך הבייתה ושג'ו ביידן יכנס לבית הלבן בחודש ינואר הבא, גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי הנשיא טראמפ הוא הנשיא האמריקני מאז 1967 שגרם את הנזק הגדול ביותר לעם הפלסטיני.

"שאלוהים יעזור לנו ולכל העולם אם יהיו לנו עוד 4 שנות טראמפ", אמר רה"מ הפלסטיני מוחמד א-שתייה. גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי טראמפ הוא הנשיא האמריקני שגרם את הנזק הגדול ביותר לעם הפלסטיני מאז 1967

מבחינת הפלסטינים, טראמפ הרס את חלומם על הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים עם פתרון בעיית הפליטים. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל. העביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. סגר את משרדי אש"פ בוושינגטון. קיצץ את הסיוע האזרחי לרש"פ. הפסיק את הסיוע לאונר"א עבור הפליטים הפלסטינים. פירסם את תוכנית "עסקת המאה" והכיר בחוקיות ההתנחלויות בגדה.

על פי גורמים ברש"פ, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מקיים דיאלוג קבוע עם המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן באמצעות איש עסקים ידוע ויש לו שורה של הבטחות מצידו של ג'ו ביידן במקרה שייבחר לנשיא הבא של ארה"ב.

על פי אותם הגורמים, אלו ההבטחות של ג'ו ביידן לפלסטינים:

 1. פתיחה מחדש של משרדי אש"פ בוושינגטון.
 2. החזרת המעמד המדיני של הקונסוליה האמריקנית בירושלים למעמד שהיה לה לפני שאוחדה עם השגרירות האמריקנית.
 3. חידוש הסיוע הכספי האמריקני לרש"פ ולאונר"א, דבר שישפר את מצבה הכלכלי של הרש"פ.
 4. ביטול תוכנית השלום של טראמפ המכונה "עסקת המאה" והצעת מתווה מדיני חדש המבוסס על פתרון 2 המדינות בהתבסס על ההצעות שהעביר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למחמוד עבאס כקו פתיחה למשא ומתן.
 5. דרישה אמריקנית מישראל להגביל את הבנייה בהתנחלויות.

אם יבחר ג'ו ביידן לנשיא הוא צפוי להמשיך ולתמוך בתהליך הנורמליזציה של מדינות ערב עם ישראל, אולם רצונו לשוב להסכם הגרעין עם איראן ולבטל חלק מהסנקציות שהטיל עליה ממשל טראמפ מעורר דאגה רבה בסעודיה וביתר מדינות המפרץ.

על פי גורמים ברש"פ, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מקיים דיאלוג קבוע עם המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן באמצעות איש עסקים ידוע ויש לו שורה של הבטחות מצידו של ג'ו ביידן במקרה שייבחר לנשיא הבא של ארה"ב

גורמים בכירים ברש"פ מעריכים כי אם יכנס ג'ו ביידן לבית הלבן יעצר תהליך הנורמליזציה של מדינות ערב עם ישראל, וכי מדינות ערביות ואסלאמיות, שתכננו להצטרף לאיחוד האמירויות ובחריין בנורמליזציה עם ישראל, יקפיאו את המהלך עד שתתברר המדיניות החדשה של ג'ו ביידן במזרח התיכון.

להערכת גורמים בכירים ברש"פ, בחירתו של ג'וב ביידן לנשיא האמריקני הבא תחזק את מעמדו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס והוא ימצא את הדרך להתחמק פעם נוספת מהבחירות לנשיאות. יתכן שימשיך את ההידברות עם תנועת חמאס על ריצה בבחירות לפרלמנט ברשימה משותפת ומוסכמת מראש ביחד עם תנועת פת"ח, שבעצם תחלק מראש את המושבים בפרלמנט בין שתי התנועות.

יו"ר הרש"פ משוכנע כי ממשל אמריקני בראשותו של ג'ו ביידן ישים קץ לבחישה המדינית של יריבו הפוליטי המר מוחמד דחלאן בענייני הרש"פ וימנע באופן סופי את אפשרות חזרתו לשטחים להתמודד על תפקיד יו"ר הרש"פ.

עם זאת, ישנם גורמים בכירים ברש"פ שמעריכים שג'ו ביידן לא ימהר, אם יבחר לנשיא, לטבול את רגליו בביצה הישראלית-פלסטינית. הוא יצטרך לטפל במגיפת הקורונה ובמשבר הכלכלי העמוק בארה"ב והבעיה הפסלטינית לא תעמוד בראש מעייניו.

אותם גורמים מזהירים כי המדיניות המסורתית האמריקנית היא לתמוך במדינת ישראל ולשמור על מעמדה האזורי מבחינה ביטחונית. מדובר בברית אסטרטגית בין שתי המדינות ומחמוד עבאס יתקשה מאוד לתקוע טריז בין ג'ו ביידן לבין ממשלת ישראל.

ישנם גורמים בכירים ברש"פ המעריכים שג'ו ביידן לא ימהר, אם יבחר לנשיא, לטבול את רגליו בביצה הישראלית-פלסטינית. הוא יצטרך לטפל במגיפת הקורונה ובמשבר הכלכלי העמוק בארה"ב, והבעיה הפסלטינית לא תעמוד בראש מעייניו

בשורה התחתונה, אומרים אותם גורמים, דונלד טראמפ לא נתן לרש"פ את מבוקשה, דהיינו: מדינה פלסטינית בקווי 67 שבירתה מזרח ירושלים ופתרון בעיית הפליטים וגם ג'ו ביידן לא יספק לה את מבוקשה אם יבחר לנשיא החדש. לדבריהם:

"ג'ו ביידן עדיף בהרבה על דונלד טראמפ אך לפלסטינים צפויות עוד שנות מאבק רבות עד שיגשימו את  מאוויהם הלאומיים".

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים

הבחירות ברש"פ וקרב הירושה

קרב הירושה ברש"פ מתחמם לקראת האפשרות לעריכת בחירות לפרלמנט הפלסטיני. גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי מזכ"ל התנועה ג'בריל רג'וב מנצל את הדיאלוג עם חמאס כדי לשדרג את מעמדו בקרב הירושה, בכירי פת"ח בגדה מצטיידים בנשק ומקימים מליציות לקראת המאבק על ראשות הרש"פ.

ההערכה בצמרת תנועת פת"ח היא כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מעכב באופן מכוון את פירסום הצו הנשיאותי המכריז על מועד הבחירות לפרלמנט הפלסטיני עד שיתבררו תוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב בעוד 3 שבועות, ורק אז יקבל את החלטתו הסופית.

ההערכה בצמרת פת"ח היא כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מעכב במכוון את פירסום הצו הנשיאותי המכריז על מועד הבחירות לפרלמנט הפלסטיני, עד שיתבררו תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב בעוד 3 שבועות

גורם בכיר בפת"ח מעריך כי מחמוד עבאס השתמש בהתקרבות לחמאס ובהסכמה עקרונית לעריכת בחירות כדי לקנות זמן, אולם, למעשה הוא ממתין לדבר האמיתי מבחינתו – ניצחונו של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות. מחמוד עבאס מעריך שניצחון כזה ישנה מקצה לקצה את מעמדה המדיני והכלכלי של הרש"פ, שאכלה מרורים ב-4 שנות שלטונו של הנשיא טראמפ.

לדברי אותו גורם בכיר, אם ג'ו בייידן יהפוך לנשיא האמריקני הבא, קלושים הסיכויים לעריכת בחירות. מחמוד עבאס ימצא את התירוץ המתאים לסגת מההבנות עם חמאס. אם הנשיא טראמפ יזכה בכהונה נוספת כנשיא, ימשיך מחמוד עבאס לפלרטט עם חמאס ועם ציר "האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר. גם בתרחיש הזה הסיכויים לעריכת בחירות נמוכים מאוד.

ג'בריל רג'וב מנסה לשדרג את מעמדו

לתוך קלחת ההתקרבות של תנועת פת"ח לחמאס ולציר "האחים המוסלמים" השתרבב גם קרב הירושה ברש"פ.

מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב, הטוען לכתר, ראה בדיאלוג של תנועת פת"ח עם חמאס הזדמנות פוליטית לשדרג את מעמדו כמועמד המוביל לתפקיד יו"ר הרש"פ ברגע שמחמוד עבאס יירד מהבמה הפוליטית.

הוא שכנע את מחמוד עבאס כי יש לו קשרים טובים עם חמאס, באמצעות אחיו נאיף רג'וב שהינו בכיר בחמאס, וכי הוא יוכל להביא הישגים פוליטיים ליו"ר הרש"פ ולמצב את מעמדו כמי שפועל לאחדות לאומית.

למעשה, הוא רוצה באמצעות ההידברות עם חמאס לשדרג את עצמו ולמצב את תדמיתו כמי שהצליח להשיג פריצת דרך היסטורית בנושא הפיוס עם חמאס, תהליך שנכשל באופן עקבי מאז 2007 ועד היום, במילים אחרות, "מנהיג לאומי" חדש הראוי לעמוד בראש הרש"פ ולהנהיגה.

מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב, הטוען לכתר, ראה בדיאלוג של תנועת פת"ח עם חמאס הזדמנות פוליטית לשדרג את מעמדו כמועמד המוביל לתפקיד יו"ר הרש"פ ברגע שמחמוד עבאס יירד מהבמה הפוליטית

מחמוד עבאס אינו סומך על ג'בריל רגו'ב בכל הקשור לאפשרות כי יהיה יורשו בעתיד. שני האנשים המקורבים ביותר כיום בצמרת פת"ח למחמוד עבאס הינם מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי, וחוסיין א-שיח', השר לעניינים אזרחיים. שניהם יריבים מרים של ג'בריל רג'וב, העומדים בראש ציר שבו בכירים נוספים בפת"ח המתנגדים להנהגתו של רג'וב.

השניים מתנגדים בתוקף לכך שג'בריל רג'וב יוביל את המהלך מול חמאס, אך הם מכבדים את החלטתו של מחמוד עבאס וכרגע לא פועלים למנוע זאת. עם זאת, מאג'ד פרג' הביע כבר בעבר בדיוני הועדה המרכזית של פת"ח את התנגדותו העזה לפיוס כביכול עם תנועת חמאס.

בפועל, מאג'ד פרג' ממשיך לעצור באמצעות מנגנון המודיעין שלו פעילים של חמאס בשטחי הגדה. הוא גורס שתנועת חמאס משתמשת בבחירות כדי לנסות להתחזק בשטחי הגדה ולמוטט את שלטון הרש"פ כפי שעשתה ברצועת עזה ב-2007.

אחד היתרונות הגדולים של ג'בריל רגו'ב בעיני מחמוד עבאס הינו שהוא שונא כמוהו את מוחמד דחלאן, זהו המכנה המשותף ביניהם, לכן יו"ר הרש"פ הזיז הצידה את בכיר פת"ח עזאם אלאחמד, שהינו האחראי על תיק הפיוס עם חמאס,  מינה את ג'בריל רג'וב כראש משלחת פת"ח, והינחה אותו להגיע להבנות עם חמאס ועם טורקיה וקטאר לגבי הדרכים שבהן ניתן לעצור את חזרתו של מוחמד דחלאן לשטחי הגדה ולמנוע ממנו ומאנשיו להתמודד בבחירות הפלסטיניות.

מחמוד עבאס וג'בריל רג'וב רואים במוחמד דחלאן סכנה גדולה למעמדם, דחלאן הינו יועצו הבכיר של השיח' מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי, והסכם הנורמליזציה של איחוד האמירויות עם ישראל נותן לו "רוח גבית" לחזור לשטחים כדי להתמודד על תפקיד יו"ר הרש"פ.

עבאס ורג'וב רואים בדחלאן סכנה למעמדם. כיועצו הבכיר של השיח' מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי – הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות נותן לו "רוח גבית" לחזור לשטחים ולהתמודד על ראשות הרש"פ

הכישלון של רג'וב

אחד ה"הישגים" שג'בריל רג'וב מנכס לעצמו מאז שהתחיל בהידברות עם תנועת חמאס הוא השגת ההסכמה עם חמאס על אימוץ אסטרטגיית "ההתנגדות העממית" בשטחי הגדה, שפירושה מחאה באמצעות טרור בעצימות נמוכה: ידויי אבנים ובקבוקי תבערה, הפגנות, עימותים עם חיילי צה"ל במחסומים, תהלוכות, חסימות צירים וכדומה, ללא פיגועים בנשק חם.

לצורך ישום האסטרטגיה הזו, שמחמוד עבאס הגה לאחר כישלון האינתיפאדה השנייה, הוקם גוף חדש הנקרא "המפקדה המאוחדת" מתוך ניסיון לחקות את מודל "המפקדה המאוחדת" שהנהיגה את האינתיפאדה הראשונה.

הגוף החדש פירסם לפני כחודש כרוז ראשון ובו הוראות להפגנות ופעילות מחאה, אך היענות הרחוב הפלסטיני להנחיות הייתה מעטה.

מאז לא פורסמו כרוזים נוספים, מתנגדיו של ג'בריל רגו'ב בצמרת פת"ח אומרים כי הוא נכשל ולא יצליח להניע את השטח, אשר איננו רואה בו מנהיג לאומי סוחף כמו מרוואן ברגותי למשל, אלא עסקן פוליטי בכיר בתנועת פת"ח.

נראה כי הרחוב הפלסטיני בגדה אינו מעוניין בעימות נרחב עם ישראל בעת הזו מכמה סיבות:

 1. נושא הסיפוח בגדה ירד מעל הפרק בעקבות הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות.
 2. חוסר מוטיבציה ואדישות, הרחוב הפלסטיני איננו מעוניין לסכן את חייו למען ההנהגה הפלסטינית הנוכחית שנתפסת בעיניו כמושחתת ורודפת שררה וכסף.
 3. רצון להמתין לתוצאות הבחירות בארה"ב כדי שתתבהר תמונת מצב המדינית.
 4. מצב כלכלי קשה ומגיפת הקורונה.

ההערכה בצמרת פת"ח נכון לכתיבת שורות אלה שלא יתקיימו בסופו של דבר בחירות לפרלמנט מכיוון שיו"ר הרש"פ איננו באמת מעוניין בקיומן. סביר להניח שהוא ינסה לגלגל את האחריות לכך על ישראל ולטעון, כפי שטען בפעם שעברה לפני כשנה וחצי, כי ישראל לא הסכימה להשתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות ולכן נאלץ לסגת מהעניין.

מתנגדי ג'בריל רגו'ב בצמרת פת"ח אומרים כי הוא נכשל ולא יצליח להניע את השטח, שאיננו רואה בו מנהיג לאומי סוחף כמו מרוואן ברגותי למשל, אלא עסקן פוליטי בכיר בתנועת פת"ח

ההסכמה העקרונית בין פת"ח לחמאס על עריכת בחירות האיצה את ההכנות לקרב הירושה ברש"פ.

בכירי פת"ח שרואים עצמם ראויים לרשת את מחמוד עבאס רוצים להיות גם חברים בפרלמנט הפלסטיני ורוצים לרוץ בבחירות ביחד עם אנשיהם.

יריביו של ג'בריל רגו'ב בתוך הרש"פ אורבים לו בתוך הגדה ומחוצה לה וממתינים להזדמנות המתאימה להכשילו, למוחמד דחלאן יש מליציות חמושות בכמה מחנות פליטים בגדה הנתונות למרותו, גורמים בשכם דיווחו השבוע כי מחמוד אלעאלול, סגן יו"ר תנועת פת"ח, רוכש כמויות גדולות של כלי נשק עבור מליציה מקומית שהקים לקראת קרב הירושה.

לרשותו של ג'בריל רגו'ב עומד מנגנון הביטחון המסכל בגדה שהוא עמד בראשו בעבר, כיום מפקד עליו נאמנו זיאד הב א-ריח.

אולם, הסכנה הגדולה ביותר עבור ג'בריל רג'וב היא מהציר של הגנרל מאג'ד פרג' וחוסיין א-שיח' הנחושים למנוע ממנו להפוך ליו"ר הרש"פ הבא. למאג'ד פרג' יש את הכוח הצבאי הגדול והחזק ביותר בגדה ויש לו קשרים טובים עם השב"כ הישראלי וה-CIA.

לג'בריל רג'וב צפוי קרב קשה על תפקיד יו"ר הרש"פ, אם יכשלו ניסיונות הפיוס בין פת"ח לחמאס, הכישלון הזה יזקף לחובתו.

בשורה התחתונה, לתוצאות הבחירות בארה"ב יש השלכה ישירה גם על הבחירות הפלסטיניות, ניצחון של ג'ו ביידן יביא להתחזקות מעמדו של מחמוד עבאס ותחושת הביטחון העצמי שלו, כל עוד מצבו הבריאותי הינו טוב הוא לא יאפשר שום תהליך של בחירות וימשיך בסטטוס קוו הפוליטי הקיים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,108 מילים

סכנת הבחירות הפלסטיניות

השתתפות תנועת חמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני מסוכנת לישראל. מדובר בתנועת טרור שהשתתפותה אסורה בבחירות על פי הסכמי אוסלו ואין לתת לה לגיטימציה. ישראל צריכה להודיע כי לא תתיר את השתתפות חמאס בבחירות, ולהשתמש במנופי הלחץ שלה על הרש"פ למניעת הבחירות אם צריך.

רבים מהמזרחנים ומומחי המודיעין בישראל מעריכים כי ההסכמות בין תנועת פת"ח לחמאס, שהושגו בשיחות איסטנבול, לא ייצאו בסופו של דבר אל הפועל, וכי לא יתקיימו הבחירות לפרלמנט הפלסטיני. אלו אמורות להיות השלב הראשון בתהליך הבחירות, שאחריו יתקיימו בחירות לנשיאות ולמל"פ.

רבים מהמזרחנים ומומחי המודיעין בישראל מעריכים כי ההסכמות בין תנועת פת"ח לחמאס, שהושגו בשיחות איסטנבול, לא ייצאו בסופו של דבר אל הפועל, וכי לא יתקיימו הבחירות לפרלמנט הפלסטיני

הרש"פ מתכננת להקים אחרי הבחירות ממשלת אחדות ביחד עם חמאס ואף הציעה לחמאס לרוץ ברשימה משותפת בבחירות לפרלמנט.

מאז 2007, המועד שבו השתלטה חמאס על רצועת עזה ועד היום, הושגו 14 הסכמים והבנות בין שתי התנועות על פיוס לאומי – ואף אחד מהם לא יצא אל הפועל.

הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, סיפר לפני כמה ימים בראיון לערוץ "אל-ערביה" כיצד המלך הסעודי עבדאללה בן עבד אלעזיז הפגיש במכה שבסעודיה את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס עם ראש הלשכה המדינית של חמאס דאז ח'אלד משעל כדי שיחתמו על הסכם פיוס, "חלפו כמה ימים בלבד מהחתימה המשותפת והם החלו לחתור זה כנגד זה". הוא הסביר.

גורם בכיר בפת"ח אומר כי תנועת חמאס ופת"ח הם כמו שני קווים מקבילים שאינם יכולים להיפגש לעולם, אולם, ממשל טראמפ, ממשלת הימין בישראל ומדינות ערב לא הותירו שום ברירה לפלסטינים ולכן הם ינסו שוב להתגבר על המכשולים ולהגיע לפיוס לאומי.

הבחירות האחרונות בשטחים היו בשנת 2006 למועצה המחוקקת הפלסטינית (פרלמנט) ותנועת חמאס הביסה בהן את תנועת פת"ח.

הניצחון של חמאס נבע מהחולשה והשחיתות של תנועת פת"ח אבל בעיקר בגלל הטעות שעשתה ממשלת שרון דאז. הסכמי אוסלו אוסרים על השתתפות תנועות וארגוני טרור בבחירות, אבל ראש הממשלה אריאל שרון ז"ל נכנע ללחציו של הנשיא בוש והתוצאה הייתה גרועה לישראל.

שנה לאחר מכן, תנועת חמאס מינפה את ניצחונה בבחירות לרחוב העזתי והשתלטה באמצעות הפיכה צבאית על הרצועה וגירשה בכוח הנשק את הרש"פ מכל אחיזה שלטונית ברצועה.

גורם בכיר בפת"ח אומר כי חמאס ופת"ח הם כשני קווים מקבילים שאינם יכולים להיפגש, אולם ממשל טראמפ, ממשלת הימין בישראל ומדינות ערב לא הותירו ברירה לפלסטינים, שינסו שוב להתגבר על המכשולים ולהגיע לפיוס לאומי

האמירות האסלאמית בהנהגת חמאס שקמה ברצועת עזה כתוצאה מהניצחון בבחירות נחשבת להישג היסטורי של תנועת "האחים המוסלמים", תנועת האם של חמאס, והיא איננה מתכוונת לוותר עליו גם אם תנועת פת"ח תנצח בבחירות.

מאז ועד היום חמאס הקימה ברצועת עזה בסיס טרור ענק עם תעשיית נשק רקטי ופיתוח אמצעי לחימה הקשור בעבותות לאיראן, אותו היא מבססת באופן יומי והוא מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל.

עכשיו שואפת חמאס לחזור על התקדים של שנת 2006 ולהשתתף בבחירות לפרלמנט הפלסטיני כ"תחנת ביניים" בדרכה להשתלט גם על שטחי הגדה.

ניצחון של חמאס בבחירות לפרלמנט יחזק את כוחן של איראן וטורקיה באזור והשפעתן על הנעשה בגדה.

ירדן ומצרים הזהירו בימים האחרונים את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מפני הרומן החדש שלו עם תנועת חמאס והתקרבותו לטורקיה וקטאר שמהוות את חוד החנית של תנועת "האחים המוסלמים", הפועלת לערער את יציבות המשטרים המתונים במזה"ת. אולם נראה כי הוא איננו שועה לאזהרות וממשיך לקדם את נושא הבחירות.

מחמוד עבאס מנסה לאותת לישראל, לארה"ב ולמדינות ערב, שלא התייצבו לצידו בדיוני הליגה הערבית נגד הנורמליזציה בין מדינות המפרץ לישראל, כי יש לו גם אלטרנטיבות נוספות והוא יכול גם להתפייס עם חמאס ולחבור לציר המתנגד לנורמליזציה עם ישראל.

חמאס שואפת לחזור על תקדים 2006 ולהשתתף בבחירות לפרלמנט הפלסטיני כ"תחנת ביניים" בדרכה להשתלט גם על שטחי הגדה. ניצחון חמאס בבחירות לפרלמנט יחזק את כוחן של איראן וטורקיה באזור

התגובה הישראלית

זהו השלב שבו ישראל צריכה להתערב ולהבהיר ליו"ר הרש"פ באופן ברור כי אין בכוונתה לאפשר לחמאס להשתתף בבחירות, גם לא באופן עקיף באמצעות הקמת "מפלגת קש" שתתמודד בבחירות לפרלמנט תחת שם אחר.

אסור לתת, באמצעות השתתפות בבחירות, שום לגיטימציה לתנועת חמאס שהינה שלוחה של איראן והדוגלת בראש חוצות בג'יהאד (מלחמת קודש) ובמאבק מזויין במטרה להשמיד את מדינת ישראל ולהקים במקומה את "פלסטין מהים עד הנהר".

לישראל יש מספיק כוח כדי למנוע בעצמה את קיום הבחירות הפלסטיניות בשטחי הגדה ובמזרח ירושלים, היא זו ששולטת בשטח מבחינה ביטחונית, היא יכולה לבצע מעצרים של המתמודדים בבחירות, לאסור על קיום כנסי בחירות, למנוע פתיחת קלפיות ולמנוע מ-300 אלף תושבי מזרח ירושלים להשתתף בבחירות.

ההכרה של ממשל טראמפ בירושלים כבירת ישראל חיזקה את מעמדה של ירושלים ואסור לאפשר כעת את הכירסום במעמדה ולאפשר לתושביה הערביים להשתתף בבחירות שמטרתן לטרפד את תוכנית השלום האמריקנית ולחבל בתהליך הנורמליזציה של מדינות ערב עם ישראל.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נמצא בשלהי הקריירה הפוליטית שלו, הוא בן 85 וסובל מבעיות לב קשות, בצמרת פת"ח קיימת הערכה כי הוא רוצה לרדת מהבמה הפוליטית ב"אש ובתמרות עשן", כפי שעשה יאסר ערפאת, כדי לחפות על כישלונותיו המדיניים. על פי ההערכה, יתכן שהוא מחפש, באמצעות ההסכמה עם חמאס על עריכת בחירות, להגיע לעימות מדיני עם ישראל.

הדבר איננו צריך להרתיע את ישראל. הרחוב הפלסטיני בגדה איבד את האמון בהנהגת הרש"פ הנתפסת כמושחתת וכושלת, הרחוב לא נענה לקריאות ההנהגה לצאת למאבק של "התנגדות עממית" נגד ישראל. מעטים הפלסטינים שמוכנים להקריב את חייהם למען המשך ישיבתם של מחמוד עבאס וחבורתו על כסאות השלטון במוקאטעה ברמאללה.

זהו השלב שבו ישראל צריכה להתערב ולהבהיר ליו"ר הרש"פ באופן ברור כי אין בכוונתה לאפשר לחמאס להשתתף בבחירות, גם לא באופן עקיף באמצעות הקמת "מפלגת קש" שתתמודד בבחירות לפרלמנט תחת שם אחר

התקווה העיקרית של יו"ר הרש"פ היא שהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ינצח בבחירות ויסובב לאחור את הגלגל. כלומר יבטל את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ ויציע את חידוש המשא ומתן על פי מתווה מדיני התואם את דרישות הפלסטינים, כשקו הפתיחה שלו יהיה הויתורים הגדולים שעשה עבור הפלסטינים ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

לכן, יש חשיבות רבה שישראל תבהיר את עמדתה המתנגדת בתוקף לבחירות הפלסטיניות בהשתתפות חמאס כבר עתה לפני שינוי אפשרי בבית הלבן. אחר כך זה עלול להיות הרבה יותר קשה להביע התנגדות אם הנשיא טראמפ יפסיד בבחירות.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס עדיין לא "שבר את הכלים" עם ישראל, התיאום הביטחוני ממשיך להתקיים, ולו באופן נקודתי. כך יצאו באישור ישראל מהגדה בכיר פת"ח גבריל רג'וב שנסע לדמשק, צאיב עריקאת שנסע לירדן וחוסיין א-שיח' שנסע לקטאר.

מנגנוני הביטחון של הרש"פ ממשיכים לעצור פעילים של חמאס בגדה ולסכל פיגועים. הגנרל מאג'ד פרג' ממשיך בתיאום הביטחוני נגד הטרור עם ראש השב"כ נדב ארגמן ועם ראש ה-CIA ג'ינה הספל.

זהו הזמן להעביר גם למחמוד עבאס את המסר להתרחק מאיראן וטורקיה ולחזור לחיקה של מצרים. ישראל מחזיקה ב"שוט" חשוב מאוד שבו היא יכולה לנפנף מול מחמוד עבאס שנקרא מוחמד דחלאן.

מוחמד דחלאן, אויבו הפוליטי המר של מחמוד עבאס, משתוקק לחזור לשטחי הגדה כדי להשתתף בקרב הירושה. עד כה נמנעה ישראל מלהתערב בקרב הזה ולתמוך באחד המועמדים לרשת את מחמוד עבאס, אולם ברור שישראל מחזיקה במנוף לחץ גדול שאותו היא יכולה להפעיל על מחמוד עבאס ולגרום לו לרדת מהעץ שהוא טיפס עליו. יש גם מנופי לחץ נוספים. מצבה הכלכלי של הרש"פ גרוע ביותר והיא זקוקה לכספי המיסים שישראל גובה עבורה. היא לא תוכל להמשיך ולהחרים את קבלתם לאורך זמן.

מחמוד עבאס איננו מעוניין בקריסת הרש"פ שבהקמתה הוא רואה "הישג לאומי" חשוב.

עריכת בחירות בשטחים היא חלק חשוב מהסכמי אוסלו ומהתהליך הדמוקרטי לבחירת הנהגה ומוסדות שלטון פלסטינים, ישראל מחוייבת להסכם הזה אך גם הפלסטינים. אסור לאפשר לתנועת טרור להשתתף בהן וזה מצויין במפורש בהסכם.

חשוב שישראל תבהיר את עמדתה, המתנגדת בתוקף לבחירות הפלסטיניות בהשתתפות חמאס, כבר עתה, לפני שינוי אפשרי בבית הלבן. זה עלול להיות הרבה יותר קשה להביע התנגדות אם טראמפ יפסיד

הפלסטינים המתינו 13 שנים לבחירות לפרלמנט והם יכולים להמתין עוד קצת זמן. הזמן לקיים את הבחירות ללא השתתפות תנועת חמאס, הוא ברגע שמחמוד עבאס יירד באופן טבעי מהבמה הפוליטית או כשיכנס למצב של נבצרות. עד אז אין מה למהר. אסור להתפשר בנושא הביטחוני.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,215 מילים

סעודיה מכשירה את הדרך לנורמליזציה

הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן מעריך כי יהיה קשה לפתור את הבעיה הפלסטינית, מכיוון שאי אפשר לבטוח בהנהגה הפלסטינית הנוכחית. סעודיה מכשירה את דעת הקהל הערבית לנורמליזציה עם ישראל ומסבירה את עקרונות הביטחון הלאומי שלה ואת חששה מאיראן וטורקיה.

העולם הערבי, ובמיוחד הפלסטינים, ממשיכים לעקוב אחרי סדרת הראיונות שהעניק הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, לערוץ "אל-ערביה" הסעודי, בהם חשף את מחדלי ההנהגה הפלסטינית לדורותיה בכל הקשור לפתרון הבעיה הפלסטינית והשגת הסכם שלום מלא עם ישראל.

העולם הערבי ממשיך לעקוב אחרי סדרת הראיונות שהעניק הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן לערוץ "אל-ערביה" הסעודי, שם חשף את מחדלי ההנהגה הפלסטינית לדורותיה בפתרון הבעיה הפלסטינית

בחלק השני של הראיון עם הנסיך בנדר ששודר ב-6 באוקטובר הוא אמר כי:

"ההנהגה הפלסטינית החמיצה הזדמנות לפתור את הבעיה הפלסטינית וכי הנפגע העיקרי מכך הוא העם הפלסטיני", וגילה ש"יאסר ערפאת העדיף בעשרת מונים את הסכמי קמפ דיוויד על הסכמי אוסלו, הוא ביקש להכניס סעיפים מהסכמי קמפ דיוויד לתוך הסכם אוסלו אך בקשתו נדחתה".

בחלק השלישי והאחרון של הראיון ששודר ב-7 באוקטובר החריף הנסיך בנדר את הביקורת על ההנהגה הפלסטינית והסביר את עמדת סעודיה ומדינות המפרץ:

 1. אי אפשר לבטוח במנהיגי הפלסטינים, אין להם הכרת הטוב ולכן יהיה קשה להתקדם בפתרון הבעיה הפלסטינית עם ההנהגה הנוכחית,קשה לעשות משהו עבור פלסטין כל עוד הם נמצאים אך הדבר לא ישפיע על תמיכתנו בבעיה הפלסטינית.
 2. הפלסטינים הפסידו הזדמנות לשנות את המפה כאשר דחו את תוכנית השלום של הנשיא קלינטון בשנת 2000. מישהו שיכנע אותם שהם יקבלו יותר מהנשיא בוש שהוא ידיד של סעודיה. קלינטון אמר שיאסר ערפאת הוא "שקרן".
 3. למדינות המפרץ והאזור יש ביטחון לאומי ואינטרסים ואנו חייבים לשמור עליהם.

איראן וטורקיה התערבו בבעיה הפלסטינית. ההנהגה הפלסטינית סבורה שהן יותר חשובות מסעודיה, כווית, אבו דאבי, ירדן, עומאן, מצרים ובחריין.

הרש"פ ותנועת חמאס ממשיכות בשתיקה רועמת ואינן מגיבות על סדרת הראיונות של הנסיך הסעודי. הן חוששות להתעמת עם סעודיה שמנסה עכשיו לצרוב את דעת הקהל הערבית והפלסטינית בכל הקשור למחדלי ההנהגות הפלסטיניות ולהכשיר את הלבבות לקבלת עיקרון הנורמליציה עם ישראל עוד בטרם נפתרה הבעיה הפלסטינית.

הרש"פ וחמאס מגיבות בשתיקה רועמת לסדרת הראיונות של הנסיך הסעודי, מחשש להתעמת עם סעודיה שמנסה לצרוב את דעת הקהל הערבית והפלסטינית לגבי מחדלי ההנהגות הפלסטיניות ולהכשרת הלבבות לנורמליציה עם ישראל

מי שכן תוקף את סעודיה והראיונות של הנסיך בנדר בן סולטאן הן אמצעי התקשורת של קטאר, אויבתה המסורתית, ותנועת "האחים המוסלמים" אשר מאשימים את סעודיה במתן לגיטימציה לתהליך הנורמליזציה עם ישראל והכפשת ההנהגה הפלסטינית.

סעודיה הקפידה, מאז חתימת הסכמי הנורמליזציה בין איחוד האמירויות ובחריין לבין ישראל, שלא להגיב רשמית על הנושא והעיתונות הסעודית מתעלמת ממנו. זאת למרות שברור בעולם הערבי כי ללא "אור ירוק" סעודי, איחוד האמירויות ובחריין לא היו הולכות על המהלך הזה. סעודיה היא מנהיגת המפרץ והמחנה הסוני.

עכשיו מתחילים הסעודים לשחרר אט אט את החבל בכל הקשור לעיצוב דעת הקהל הערבית בנושא הנורמליזציה עם ישראל.

הנסיך בנדר בן סולטאן איננו הראשון, הנסיך התורכי אלפייצל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, פירסם מאמר ב-21 באוגוסט שבו כתב כי:

"תיקון הבית הפלסטיני הוא הבסיס לפתרון הבעיה הפלסטינית" וכי "כל מדינה ערבית שרוצה להצטרף לאיחוד האמירויות בתהליך הנורמליזציה עם ישראל צריכה לקחת בחשבון כי בתמורה היא צריכה לקבל מחיר יקר".

מדוע נבחר הנסיך בנדר בן סולטאן למשימת ההסברה הסעודית?

הנסיך בנדר איננו ממלא שום תפקיד רשמי כיום, יש לו ניסיון מדיני וביטחוני רב שאותו רכש בתפקידיו כראש המודיעין הסעודי והשגריר הסעודי בוושינגטון. הוא דמות מוכרת ואמינה ומכובדת מאוד בסעודיה ובעולם הערבי. במשך כל השנים הוא היה מקורב למלכי סעודיה השונים, ובניגוד לנסיכים אחרים בארמון המלוכה הוא איננו נגוע במעשי שחיתות.

בתו רימא משמשת בתפקיד השגרירה הסעודי בוושינגטון ובנו ח'אלד הינו השגריר הסעודי בלונדון.

הפעם האחרונה שבה הוא הופיע באמצעי התקשורת הייתה ב-25 בפברואר 2018, אז הוא נתן הרצאה היסטורית על ביטחון ופוליטיקה בפני המרכז למחקרים ותקשורת של ארמון המלוכה הסעודי בראשות של היועץ סעוד אלקחטאני שהיה מעורב בפרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.

סעודיה הקפידה שלא להגיב רשמית על הנושא, למרות שברור בעולם הערבי כי ללא "אור ירוק" סעודי, איחוד האמירויות ובחריין לא היו הולכות על המהלך הזה. סעודיה היא מנהיגת המפרץ והמחנה הסוני

נראה כי ההתקפה התקשורתית של הנסיך בנדר בן סולטאן תוכננה היטב מראש והיא נועדה להשיג את המטרות הבאות של בית המלוכה הסעודי:

 • לקבע את תהליך הנורמליזציה בין ישראל ומדינות ערב בתודעה הסעודית, הערבית והפלסטינית תוך הצגתה כחלק מהמאבק בסכנה האיראנית ובתנועת "האחים המוסלמים" שפועלת לזעזע את היציבות של המשטרים הערביים המתונים.
 • העברת המסר כי נורמליזציה עם ישראל איננה "בגידה בבעיה הפלסטינית", אלא אינטרס ערבי שמגביר את הסיכויים שלום במזה"ת.
 • הסברת תפיסת הביטחון הלאומי והאינטרסים של סעודיה ומדינות המפרץ מול איראן וטורקיה שהנורמליזציה עם ישראל היא חלק ממנה.
 • חשיפת הסרבנות הפלסטינית וכישלון ההנהגות הפלסטיניות לדורותיהן בטיפול בבעיה הפלסטינית.
 • העברת מסר לממשל טראמפ כי סעודיה עומדת בהתחייבות שלה לקדם את תוכנית "עסקת המאה" ואת הנורמליזציה עם ישראל במגבלות שלה, והעברת מסר לממשל הבא כי הנסיך בנדר בן סולטאן הינו דמות שארמון המלוכה סומך עליה ושיתכן כי יהיה לה תפקיד חשוב בעתיד בממשל הסעודי.

ככל הידוע, הדעות בארמון המלוכה הסעודי חלוקות בקשר לעיתוי הנורמליזציה עם ישראל. המלך סלמאן מחזיק בדעה השמרנית והמסורתית כי נורמליזציה בין סעודיה לישראל תתאפשר רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית, ואילו בנו, יורש העצר מוחמד בן סלמאן, הנחשב ל"איש החזק" והיורש העתידי, גורס כי יש כבר עתה ללכת להסכם נורמליזציה גלוי ופומבי עם ישראל.

למרות זאת, בית המלוכה הסעודי מבין היטב את חשיבות השמירה על מומנטום הנורמליזציה עם ישראל ואת הצורך לצרף מדינות נוספות לתהליך ולא להשאיר את איחוד האמירויות ובחריין לבדן. נראה כי הוא רוצה להתקדם בהדרגה לקראת נורמליזציה עם ישראל. לכן, סדרת הראיונות של הנסיך בנדר בן סולטאן הינה בבחינת "רוח גבית חשובה" לתהליך הנורמליזציה, שמבשרת את המשך התמיכה הסעודית בתהליך.

למרות זאת, בית המלוכה הסעודי מבין היטב את חשיבות השמירה על מומנטום הנורמליזציה עם ישראל ואת הצורך לצרף מדינות נוספות לתהליך ולא להשאיר את איחוד האמירויות ובחריין לבדן

הנסיך בנדר בן סולטאן גלגל את כדור האשמה למגרש של ההנהגה הפלסטינית. זוהי התפתחות חשובה מאוד שדמות במעמדו בעולם הערבי תומכת בנרטיב הישראלי. כי ההנהגות הפלסטיניות מסוכסכות ביניהן, מסרבות לכל פשרה ומנסות להשיג הישגים דימיוניים שאינם עומדים במבחן המציאות המזרח תיכונית על חשבון סבלו של העם הפלסטיני.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 952 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה