הקרב המודיעיני בין ישראל לחמאס

חיילי חמאס בעזה, 24 במאי 2021 (צילום: AP Photo/John Minchillo)
AP Photo/John Minchillo
חיילי חמאס בעזה, 24 במאי 2021

ארגון חמאס הודיע כי הקים יחידות מיוחדות להתמודד עם התקפות הסייבר של ישראל על הפלסטינים. צה"ל נכשל בניסיון לחדור למערכת תקשורת מיוחדת של חמאס ברצועת עזה, אך מלחמת המודיעין נמשכת. חמאס מקבל סיוע טכנולוגי מאיראן והסייבר ההתקפי יתפוס מקום חשוב במלחמה הבאה.

בעקבות מסע"ת עיתונאים שקיימו ארגוני זכויות אדם פלסטינים והודעת משרד החוץ הפלסטיני כי ישראל השתמשה בתוכנת הריגול "פגסוס" של החברה הביטחונית הישראלית NSO כדי לחדור למכשירי הטלפון של בכירים במשרד החוץ הפלסטיני ופעילי זכויות אדם פלסטינים – הודיע ארגון חמאס על הקמת יחידות מיוחדות להתמודדות עם התקפות הסייבר של ישראל.

גורמים בחמאס אמרו לעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" ב-15 בנובמבר כי חמאס שיפר באופן ניכר את יכולותיו בתחום הסייבר בשנים האחרונות וכי הצליח לגלות תוכנות ריגול ישראליות ואף להשתמש בהן כנגד ישראל.

גורמים בחמאס אמרו לעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" ב-15 בנובמבר כי חמאס שיפר באופן ניכר את יכולותיו בתחום הסייבר בשנים האחרונות וכי הצליח לגלות תוכנות ריגול ישראליות ואף להשתמש בהן כנגד ישראל

חמאס טוען כי ישראל השתמשה בתוכנת הריגול "פגסוס" ובתוכנות ריגול משוכללות אחרות כדי לפרוץ לטלפונים של בכירים בפלגי "ההתנגדות" הפלסטינים או של בכירים החברים בציר "ההתנגדות" בראשותה של איראן.

מדובר במלחמת מודיעין חשאית בין ישראל לארגוני הטרור שנמשכת יותר מ-15 שנים. היא התגברה בעקבות השימוש הנרחב בסמרטפונים ופיתוח תוכנות ריגול לעקוב אחריהם. ישראל שולטת באופן מוחלט על כל התקשורת בשטחי הגדה ומזרח ירושלים.

גורמים בחמאס טוענים כי מהנדסי הארגון חשפו את החדירות של יחידה 8200 הצה"לית למכשירי הטלפון של בכירי הארגון. בעקבות זאת החלו בכירי חמאס בנקיטת צעדי זהירות בשימוש בטלפונים כדי למנוע מישראל להפיק מהם מודיעין.

גורמים בחמאס טוענים כי ישראל מפעילה מתקן מיוחד במעבר ארז בצפון רצועת עזה, שממנו היא חודרת לטלפונים של פלסטינים העוברים במעבר. הדבר נעשה כחלק מהבדיקה הביטחונית במעבר וישראל משתמשת במידע שנלקח מהטלפונים כדי לסחוט פלסטינים לעבוד כמשתפי פעולה עם השב"כ הישראלי.

לפני כחצי שנה, במהלך מבצע "שומר החומות", חיסלו צה"ל והשב"כ במבצע מיוחד את ג'ומעה טחלה, ראש מערך הסייבר של חמאס שהיה יד ימינו של רב המחבלים מוחמד דף, הרמטכ"ל של חמאס.

איראן מסייעת לחמאס בתחום הסייבר ויש לו יכולות מגוונות לפעולה נגד ישראל, שבהם יעשה שימוש במלחמה הבאה. יש לו מערך סייבר מפותח והוא עוסק בפעולות ריגול, סיכול נגדי ואף התקפות סייבר על  יעדים ישראלים.

גורמים בחמאס טוענים כי ישראל מפעילה מתקן מיוחד במעבר ארז, ממנו היא חודרת לטלפונים של פלסטינים כחלק מהבדיקה הביטחונית, ומשתמשת במידע שנלקח כדי לסחוט פלסטינים לעבוד כמשת"פים עם השב"כ

גורמים ביטחוניים מעריכים כי בסבב הלחימה הבא מול חמאס הוא ינסה לבצע התקפות סייבר על מוסדות שלטון ישראלים, בתי חולים, בנקים וחברות אנרגיה. "חמאס עוקב כל הזמן אחרי התקפות הסייבר המיוחסות לישראל וסביר שהוא ינסה לחקות אותן", אומר גורם ביטחוני בכיר.

ג'ומעה טחלה, שחוסל על ידי ישראל, הפעיל קבוצה של סייבר התקפי, דוברת ערבית, שנקראת GAZA CYBERGANG. הקבוצה פעלה למטרות ריגול בכל רחבי המזרח התיכון. היא ניסתה לפתות אנשי ממשל בכירים להוריד קבצים שנשלחו אליהם כדי להשתיל במחשביהם תוכנה זדונית שתשתלט על כל המידע במחשבים.

החמאס השתמש בסייבר התקפי ברשתות החברתיות, הוא פתח פרופילים מזוייפים ברשת פייסבוק וניסה לפתות חיילי צה"ל ולהטמין במחשביהם "סוסים טרויאנים". כמו כן הוא נקט בפעילות ריגול אחרי גורמים שונים ברש"פ, בארה"ב ובאירופה.

המטה התת קרקעי הסודי של הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה, צילום מסך מסרטון של AlJazeera Channel قناة الجزيرة
המטה התת קרקעי הסודי של הזרוע הצבאית של חמאס ברצועה, צילום מסך מסרטון של AlJazeera Channel قناة الجزيرة

מבצע "חוד החרב" של חמאס

עוד פרטים על קרב המוחות המודיעיני בין ישראל לחמאס לאו דווקא בתחום הסייבר:

ארגון חמאס ציין השבוע מלוא 3 שנים למבצע "חוד החרב" (חד א-סיפ –בערבית) באזור ח'אן יונס, בו נחשף כוח של סיירת מטכ"ל ושנהרג בו סא"ל מ' זכרו לברכה.

על פי גורמים בחמאס, ישראל מנסה, מאז מבצע “צוק איתן” ב-2014 ועד היום, לחדור למערכת התקשורת  המיוחדת של הזרוע הצבאית של חמאס, וכי פעולת סיירת מטכ”ל ברצועה הייתה שלב נוסף בניסיונות לחדור למערכת הזו ולהתקין עליה מערכת האזנה מיוחדת שתשדר את המידע לישראל.

עפ"י גורמים בחמאס, ישראל מנסה מאז "צוק איתן” לחדור למערכת התקשורת המיוחדת של הזרוע הצבאית של חמאס, וכי פעולת סיירת מטכ”ל ברצועה הייתה שלב נוסף בניסיונות להתקין עליה מערכת האזנה שתשדר לישראל

במאי 2018 איתרו מהנדסי חיל הקשר של חמאס פריצה למערכת התקשורת של הזרוע הצבאית של חמאס באזור זאווידה ברצועה.

כשניסו מהנדסי חמאס לפרק את מתקן ההאזנה הישראלי הגדול שהוטמן עמוק באדמה אירע פיצוץ, שכתוצאה ממנו נהרגו המהנדס מחמוד אלאוסתאז ועוד 5 פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס.

לטענת חמאס, מתקן ההאזנה היה ממולכד כדי שלא ניתן יהיה לגלות את שיטת ההאזנה, אך מהנדסי חמאס הצליחו לללמוד משרידי המתקן כי המידע שנקלט שודר מתוך הרצועה לבסיס האזנה בישראל.

מחמוד אלמרדאווי, אחד הפרשנים המזוהים עם חמאס, אמר כי הקמת מערכת התקשורת המיוחדת של הזרוע הצבאית של חמאס היא נקודת מפנה אסטרטגית בפעילות של הזרוע הצבאית. מאז מבצע “צוק איתן” ועד היום ישראל מופתעת מהפעילות של הזרוע הצבאית “ואיננה יכולה לראות או לשמוע מה קורה”.

“אבו סלמאן”, אחד מקציני הקשר של חמאס, אמר כי הזרוע הצבאית בנתה מערכת הגנה אוטומטית על מערכת התקשורת של חמאס.

לטענת חמאס, במהלך מבצע “צוק איתן” ישראל ניסתה לפגוע פיזית במערכת התקשורת המיוחדת כדי לשתק את פעילות הזרוע הצבאית של חמאס אך נכשלה בכך.

מחמוד אלמרדאווי, פרשן החמאס, הסביר כי מערכת התקשורת המיוחדת של חמאס שולחת הנחיות מהדרג הצבאי הבכיר ביותר ועד ללוחם הפשוט בכל הקשור למבצעים, אימונים, לוגיסטיקה והצטיידות בנשק.

מחמוד אלמרדאווי, אחד הפרשנים המזוהים עם חמאס, אמר כי הקמת מערכת התקשורת המיוחדת של הזרוע הצבאית של חמאס היא נקודת מפנה אסטרטגית בפעילות של הזרוע הצבאית וכי ישראל “איננה יכולה לראות או לשמוע מה קורה”

לטענתו, לישראל יש בעיה להשיג מודיעין על חמאס. היא ניסתה ללא הצלחה להאזין למערכת באמצעות מטוסים ומל”טים, וגם משתפי הפעולה שפועלים ברצועה לא הצליחו להביא לה את המודיעין הנדרש, לכן היא ניסתה לפרוץ למערכת והדבר חיוני לביטחונה.

לדבריו, בעבר הסתייעה ישראל בהאזנה למערכות הקשר של חמאס כדי לחסל בכירים בארגון.

קרב המודיעין בין ישראל לחמאס יימשך עוד זמן רב. ישראל הוכיחה במהלך מבצע "שומר החומות" לפני חצי שנה כי ברשותה מערכות מודיעין מצויינות שיכולות לספק מודיעין מדוייק ומעולה על הזרוע הצבאית של חמאס.

צה"ל חיסל במהלך מבצע "שומר החומות" 5 בכירים בזרוע הצבאית של חמאס, שהיו עוזריו של מוחמד דף רמטכ"ל חמאס. מוחמד דף ויחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, ניצלו פעמיים בדרך נס במלחמה האחרונה מניסיונות חיסול של ישראל.

ללוחמת הסייבר יהיה במלחמה הבאה מול חמאס תפקיד חשוב וגם למלחמת ההאזנות ההדדית, מבחינת ישראל, יחידה 8200 היא חוד החנית של צה"ל בתחום הזה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 961 מילים
סגירה