הרשעה דרמטית בהונאת הענק שנחשפה ב"טיימס אוף יזראל"

הישראלית לי אלבז הורשעה בהונאה ב-145 מיליון דולר בארה"ב

מנכ"לית חברת האופציות הבינאריות הישראלית "יוקום תקשורת" הורשעה בשלושה סעיפים של הונאה מרחוק ובסעיף נוסף של קשירת קשר ● כל אחד מארבעת הסעיפים החמורים נושא עונש מרבי של 20 שנות מאסר ● התובע: "אף אחד כאן לא היה מעוניין לעזור ללקוחות, הכול היה חלק מתכנית לגנוב כסף" ● נגד תשעה מעורבים אחרים בפרשה כבר הוגשו כתבי אישום בארצות הברית

לי אלבז (צילום: AP Photo/Jose Luis Magana, File)
AP Photo/Jose Luis Magana, File
לי אלבז

לי אלבז, מנכ"לית חברת האופציות הבינאריות יוקום תקשורת, הורשעה השבוע (שלישי) בשלושה סעיפים של הונאה מרחוק ובסעיף נוסף של קשירת קשר לביצוע הונאה מרחוק, במסגרת הונאת ענק של משקיעים מרחבי העולם בהיקף של יותר מ-145 מיליון דולר. פרשת ההונאה הענקית שבמסגרתה הורשעה אלבז סוקרה בהרחבה בסדרת תחקירים שפורסמו בשנים האחרונות ב"טיימס אוף יזראל".

חבר המושבעים שהרשיע את אלבז הגיע להחלטה הדרמטית יום לאחר שאחד המושבעים שוחרר מההרכב בעקבות דיווחו לבית המשפט על קשר עקיף עם צד שלישי שהשפיע על עמדתו בקשר לתיק.

כשראש חבר המושבעים נעמד וקרא את המילים "אשמה", "אשמה", "אשמה", "אשמה" בכל ארבעת הסעיפים, אמה של אלבז יצאה מאולם בית המשפט כשהיא ממררת בבכי. אלבז נותרה לשבת דוממת במקומה.

כל אחד מארבעת הסעיפים החמורים נושא עונש מרבי של 20 שנות מאסר. גזר דינה של אלבז, בת 38, צפוי להינתן ב-9 בדצמבר.

כשראש חבר המושבעים נעמד וקרא את המילים "אשמה", "אשמה", "אשמה", "אשמה" בכל ארבעת הסעיפים, אמה של אלבז יצאה מאולם בית המשפט כשהיא ממררת בבכי. אלבז נותרה לשבת דוממת במקומה

עד ההרשאה, אלבז התגוררה אצל קרובת משפחה בסן פרנסיסקו בזמן שהמתינה למשפטה. לדברי עורך דינה, השופט המחוזי ג'ורג' הייזל הורה לקחת אותה למעצר מיד לאחר קריאת הכרעת הדין.

אלבז הייתה המנכ"לית של חברת יוקום תקשורת בע"מ, אחת מיותר ממאה חברות למסחר באופציות בינאריות שפעלו בישראל בשנים 2018-2008.

אלבז הדריכה עובדים לשקר למשקיעים, וניהלה נגדם את הסיכויים לעשות רווחים או להחזיר לעצמם את כספם, כך אמר בשבוע שעבר התובע האמריקאי ראש אטקינסון, בשלב הטיעונים המסכמים במשפט.

"אין סיכוי שההונאה הזאת הייתה מתרחשת ללא אלבז", אמר. "כולם סיפרו בדיוק את אותם שקרים, מפני שזה מה שגברת אלבז הכשירה אותם לעשות".

עורך הדין של לי אלבז, ברי פולק, מגיע לבית המשפט הפדרלי לבחירת חבר המושבעים במשפטה בגרינבלט, מרילנד, 16 ביולי 2019 (צילום: צילום: AP/חוזה לואיס מגאנה)
עורך הדין של אלבז, ברי פולק, מגיע לבית המשפט בגרינבלט, מרילנד, ביולי 2019 (צילום: צילום: AP/חוזה לואיס מגאנה)

הראשונה שהועמדה לדין

אלבז היא אחת מבין 15 נאשמים שעבדו ביוקום, אשר הפעילה את האתרים BigOption ו-BinaryBook, והייתה הראשונה מביניהם שהועמדה לדין.

היא נעצרה על ידי ה-FBI ב-14 בספטמבר 2017, כשירדה מהמטוס בנמל התעופה קנדי בניו יורק. במרץ 2018 היא הואשמה על ידי חבר מושבעים פדרלי גדול כי לקחה חלק במזימה "להונות משקיעים בארצות הברית וברחבי העולם".

חמישה עובדים לשעבר של יוקון תקשורת ושל נומריס תקשורת בישראל – ליסה מל, שירה אוזן, ליאורה וולס, אוסטין סמית ויאיר הדר – חתמו על עסקאות טיעון עם ממשלת ארצות הברית. כולם – חוץ ממל – העידו במשפט מטעם התביעה, ואמרו שאלבז הנחתה אותם לשקר למשקיעים כדי לגרום להם להפקיד סכומי כסף גדולים ככל האפשר, ולעשות ככל יכולתם כדי למנוע מהם למשוך את כספם.

תשעה נאשמים אחרים הואשמו בפברואר. על פי כתבי האישום הנפרדים נגד תשעת הנאשמים הללו, בהם בעל השליטה בחברה יוסף הרצוג, ההונאה, שבה היו מעורבים האתרים BinaryBook ו- BigOption, עלתה יותר מ-145 מיליון דולר למשקיעים ברחבי העולם, בהם אלפי קרבנות בארצות הברית.

הרצוג נמצא כעת בישראל, וממשלת ארצות הברית מתכוננת לשלוח בקשה רשמית להסגרתו. הוא מכחיש את מעורבותו בפשעים כלשהם.

על פי כתב האישום, עובדיה של יוקום בישראל התחזו לעובדים במדינות אחרות, שיקרו בנוגע לכישוריהם המקצועיים ואימצו "שמות במה". אלבז, למשל, השתמשה בשם "לנה גרין" בתקשורת שלה עם המשקיעים

על פי כתב האישום, עובדיה של יוקום בישראל התחזו לעובדים במדינות אחרות, שיקרו בנוגע לכישוריהם המקצועיים ואימצו "שמות במה". אלבז, למשל, השתמשה בשם "לנה גרין" בתקשורת שלה עם המשקיעים.

עובדיה של יוקום גם הבטיחו למשקיעים רווחים כוזבים, שיקרו לגבי שיעורי הרווח ההיסטוריים שלהם, ולא סיפרו להם שהחברה מרוויחה כסף רק אם לקוחותיה מפסידים כסף, טענה התביעה.

מכתב שהופץ לנציגי המכירות של BinaryBook והנחה אותם ללכוד גמלאים, מקבלי קצבאות פנסיה וקצבאות ביטוח לאומי כלקוחותיהם, כך על פי המסמכים המשפטיים הנלווים להודאות של עובדי החברה לשעבר. "אף אחד כאן לא היה מעוניין לעזור ללקוחות", אמר אטקינסון. "הכול היה חלק מתכנית לגנוב כסף".

עורך הדין של אלבז, ברי פולק, טען שאלבז לא אישרה אף אחת מהשיטות ששימשו את העובדים שעבדו תחתיה במוקד השירות בקיסריה. לדבריו, אלבז הורתה בכתב לעובדיה "לעבוד נקי". "העובדים שהונו את הלקוחות הונו גם את גברת אלבז", אמר פולק. "היא ניסתה למנוע הונאה".

לאחר הכרעת הדין, אמר פולק: "חבר המושבעים ללא ספק עבד קשה כדי להגיע להכרעת הדין הזאת. עם כל הכבוד, אנחנו מאמינים שהם טועים".

התעשייה כולה הוצאה מחוץ לחוק

הונאות באופציות בינאריות פרחו בישראל במשך כעשור לפני שהתעשייה כולה הוצאה מחוץ לחוק על פי החלטת הכנסת באוקטובר 2017, במידה רבה בעקבות שורה של כתבות תחקיר שפורסמו ב"טיימס אוף יזראל" החל ממרץ 2016.

בשיאה של התעשייה, מאות חברות בישראל היו מעורבות לכאורה בהונאות רחבות היקף. אלפי העובדים שלהן הונו לכאורה לקוחות בכל העולם בהיקף של מיליארדים.

רבות מחברות ההונאה הללו העבירו מאז את פעילותן לחו"ל, או עברו למעשי הונאה מסוג אחר. נראה שרשויות אכיפת החוק בארץ אינן רוצות או אינן מסוגלות להעמיד לדין יותר מקומץ עבריינים לכאורה. בניגוד לכך, ממשלת ארצות הברית עושה מאמצים להביא את העבריינים הישראלים לדין.

עובדיה של יוקום גם הבטיחו למשקיעים רווחים כוזבים, שיקרו לגבי שיעורי הרווח ההיסטוריים שלהם, ולא סיפרו להם שהחברה מרוויחה כסף רק אם לקוחותיה מפסידים כסף, טענה התביעה בארצות הברית

תיק התביעה הוכן על ע"י פרקליט מחלקת המשפטים אנקוש חרדורי. התיק נחקר ע"י סוכני ה-FBI המיוחדים ג'רמי דסור וגאורגי פיין. פרקליטי מחלקת המשפטים הנרי ואן דייק, ראש אטקינסון וקתלין קוטינגהם ייצגו את ממשלת ארצות הברית.

בתקציר כתב האישום שהוגש זמן קצר לפני תחילת משפטה של אלבז, ממשלת ארה"ב מתארת באופן כללי כיצד ביצעו עובדי החברה את הונאת האופציות הבינאריות, כיצד הם הגיעו ללקוחות, פיתו אותם, שיקרו להם, עודדו אותם להפקיד סכומי כסף נוספים ועצרו בעדם אם וכאשר הם ניסו למשוך את כספם.

בתגובה לפסק הדין אמר עורך הדין הישראלי נמרוד אסיף, שמייצג את קרבנותיה הזרים של הונאת האופציות הבינאריות הישראלית: "התובעים ראויים לשבח על עבודתם הטובה. זה אינו מקרה פשוט לעסוק בו. הנושא מורכב, המקרה מלא בעובדות וקשה להפוך אותו לנרטיב קוהרנטי".

"שיטות ההונאה שנחשפו במקרה של לי אלבז לא היו ייחודיות ליוקום, אלא הן בגדר פעילות סטנדרטית אצל הרבה חברות ישראליות שעוסקות בתחום. פעילותן התאפשרה הודות לכישלון שיטתי של רשויות אכיפת החוק"

"אני מקווה שרשויות אכיפת החוק בישראל יבחנו את המקרה מקרוב", הוא הוסיף. "לכל מי שמכיר את תעשיית המסחר באופציות מט"ח ובאופציות בינאריות בישראל ברור ששיטות ההונאה שנחשפו במקרה של לי אלבז לא היו ייחודיות ליוקום, אלא הן בגדר פעילות סטנדרטית אצל הרבה חברות ישראליות שעוסקות בתחום. פעילות לא חוקית רחבה ומתמשכת כזאת התאפשרה רק הודות לכישלון שיטתי של רשויות אכיפת החוק".

עוד 951 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

2020 כבר כאן עזה כמוות הדחקה

האם יש גבול לכושר ההדחקה של הציבור? האם יש קצה ליריעת התודעה האלסטית שמותחות הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מעל רצועת עזה?

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה.

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה

גם המערכת הפוליטית פיתחה שיטה – מילים נגד טילים. המילים נחלקות לשני סוגים – אלו שנאמרות לציבור הישראלי, ואלו שנכתבות בהסכמים עם חמאס, הג'יהאד, ה"פלגים" והמצרים. אלו ואלו "אינן מחייבות".

הראשונות כמו נמוגות עוד טרם סיימו להיאמר – "נכה בכל מי שיתקוף אותנו", "אני לא מציע להם לנסות אותנו", "תקפנו בעוצמה חסרת תקדים", "שקט ייענה בשקט". האחרונות כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות כלבבם. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?".

המילים כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?"

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה. שוחחנו עם מומחים רבים מהארץ ומחו"ל.

אחד מהם, מאוניברסיטת הארווארד, הציג לנו דו"ח טרי שחיבר, תמצית מחקר מדוקדק שעליו שקד מספר שנים. כותרתו היתה – Gaza 2020, ומסקנתו ברורה – בשנת 2020, בעוד 15 שנים מאותו יום, עזה תהיה Unlivable, לא ראויה למגורי אדם. מאז פורסמו עוד ועוד דו"חות שהגיעו לאותה מסקנה.

כושר הנשיאה של הרצועה, במונחי קרקע, מים, משאבי טבע ומשאבי אנוש ותעסוקה מגיע למיצוי. הרצועה איננה יכולה להמשיך ולהתקיים כיחידה גיאו-פוליטית מבודדת, אלא חייבת להתחבר ליחידה אחרת.

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה

המועמדות? ישראל, מצרים, והגדה המערבית, כחלק ממדינת פלסטין עתידית. ישראל לכאורה אינה מעוניינת, והמל"ל כתבה מפורשות בסעיף 10 במסמך המכונן של תוכנית ההתנתקות כי "בטווח הארוך, ובהתאם לאינטרס הישראלי לעודד עצמאות כלכלית פלסטינית רבה יותר, מדינת ישראל שואפת להקטין, עד להפסקה מוחלטת, את מספר העובדים הפלסטינים הנכנסים למדינת ישראל. מדינת ישראל תתמוך בפיתוח מקורות תעסוקה ברצועת עזה ובאזורים הפלסטיניים באיו"ש, ע"י גורמים בינלאומיים".

גם כיום אף גורם פוליטי משמעותי אינו תובע חיבור מחודש של הרצועה לישראל. אבל במקביל מתבצעות פעולות ונערמות הבטחות, כולל באותם הסכמי-סתרים עם חמאס, שמשמעותם הידוק הקשרים והתלות הכלכלית של עזה בישראל. העברות הכספים הקטארים, הנחת קו מתח עליון – אותו קו מספר 161, שהיה נושא לדיון כבר במסגרת תוכנית ההתנתקות… – הקמת אזור תעשייה על הגדר, שהמודל הכלכלי שלו מבוסס על חיבור לישראל, ועוד.

מצרים מצידה דבקה באסטרטגיית הבידול ההסטורית שלה, עוד מימי הנשיא סאדאת המנוח, שסירב לקבל לידיו את חלקת הקרקע המיוסרת, על תושביה נטולי האזרחות. לפי דיווחים שונים, מצרים מסרבת אפילו, במסגרת המגעים על תוכנית טראמפ, להקים אזורי תעשייה בסיני, שיעסיקו פועלים עזתים וייצרו מימשק כלכלי בעל משמעויות אסטרטגיות.

האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה? מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר?

נותרה רק אופציית פלסטין העתידית, הנראית כיום קלושה ותלושה. ישראל תידרש במסגרתה לאפשר "מעבר בטוח" שיחבר בין עזה לגדה המערבית, כפי שהתחייבה במסגרת הסכמי אוסלו, 'מפת הדרכים' ו'הסכם התנועה והגישה'. הפלסטינים צפויים לתבוע, כפי שעשו במשאים ומתנים בעבר וכנראה אף ביתר שאת לאור נסיון המצור הממושך על עזה, כי המעבר יהיה בריבונותם, תביעה שמתנגדי ההסכמים יציירו בצבעי אדום עזים כ"ביתור ישראל לשניים".

אז מה נותר? כמאמרו של ראש הממשלה המנוח שמיר, "הים אותו ים, והערבים אותם ערבים". אולם האם היהודים אותם יהודים? הציונות היתה שיבת העם היהודי אל ההיסטוריה. האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה?

מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר? העתיד הפך להווה, שנת 2020 כבר כאן, עזה אינה ראויה למגורי אדם, והישראלים חובשים כיפת-ברזל ועוצמים עיניהם חזק-חזק.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 661 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

תחושת המחנק עולה על גדותיה

לא, באמת, מה אני אמורה לעשות עכשיו עם כל השקט הזה? בדיוק הגעתי לשיא החוסן הנפשי וכושר העמידות? אני על הפסגה, כולי דרוכה ומוכנה עם כל מערך ההגנה הנפשי שגייסתי כדי להתמודד עם האויב.

ומי הוא האויב? מי שומר עלי? עד כמה אני באמת מוגנת? התחלתי להלחם באויבים דמיוניים. כן, אני יודעת, יש פה הפרעה נפשית. נו מה. כל פעם מחדש- כמו אנטיביוטיקה נגד שפעת, מחסנים את עצמנו לדעת, ויהיה מה שיהיה. וכל פעם מחדש השפעת מגיעה. בעוצמות שונות אבל מגיעה.

ככה גם עם הסבבים האלה – הביטויים המכובסים למלחמות שמתרחשות באזורנו המצולק – סבבים. טפטופים. הסלמה. וטובי הקופירייטרים שמגייסים פולטים ממוחם הקודח שמות מעולים לטירוף שמתחולל כאן

ככה גם עם הסבבים האלה – הביטויים המכובסים האלה למלחמות שמתרחשות באזורנו המצולק – סבבים. טפטופים. הסלמה. פרשננו למלחמות מודיע חד-משמעית במבט חודר, "הפעם אנו נערכים לכמה ימי לחימה", מדובר במערכה. מבצע.

וטובי הקופירייטרים שמגייסים ביחד עם גיוס המילואים המצומצם כדי לעבות את הישובים צמודי הגדר, פולטים ממוחם הקודח שמות מעולים לטירוף שמתחולל כאן. הפעם הגדילו לעשות – כי כזה עוד לא היה, ונתנו את השם 'חגורה שחורה'. לא, כאילו, אמיתי. מבצע חגורה שחורה.

ולא זאת בלבד, תוך יומיים נודע שהוא גם הוכתר בהצלחה. שעתיים אחרי ההכרזה – חמש רקטות נוספות לעבר ישובים סמוכים- חתיכת הצלפה נותנת לאוייבנו החגורה השחורה.

הפעם נתנו את השם 'חגורה שחורה'. לא, כאילו, אמיתי. ולא זאת בלבד – תוך יומיים נודע שהוא גם הוכתר בהצלחה. שעתיים אחרי ההכרזה – חמש רקטות נוספות לעבר ישובים סמוכים – חתיכת הצלפה נותנת לאוייבנו החגורה השחורה

ממש TOMARI BASSAI. בדקתי את סוג הקאטה – והפירוש הוא לכבוש את המבצר. נו- הצלחנו! שמחה וששון. כבשנו עוד יעד. יומיים, שלושה, שנה, מי סופר – כבר איבדתי תחושת זמן של אותה מערכה.

רקטות מעליי, קרבות בשמיים, כיפת ברזל מיירטת את הרקטות השוות, שומעים את השריקה מעל ואז בום אדיר. רצים לממ"ד. מסיבה של מסוקים, ג'יפים צבאיים, טנקים, סגירת צירים, שוב האזור נעשה אזור צבאי סגור למי שלא גר פה.

תושבים יוצאים להפוגות בישובים שקולטים אותם בחום ואהבה, אי שם במקומות רגועים מרופדים בטבע ושקט. מלא אנשים טובים שהכרתי בפייסבוק ועם השנים שנעשו חברים בלב ובנפש מעבר למדיה הוירטואלית, מציעים לי בכזאת נדיבות מרגשת, לבוא לנוח אצלם. לשנות אוירה. לנשום קצת נורמליות.

ואני מסרבת בנימוס. כי אני בהחלמה מסיפור אחר בכלל, כאובה. חייבת את מיטתי גם אם היא כרגע מזרון בממ"ד. כי הילדים לא מוכנים לצאת לשום מקום שהוא לא הבית. והממ"ד הוא היום חברנו הטוב ביותר. לצאת ולחרף נפשנו על הכביש?

ואני מסרבת בנימוס. למה? כי אני בהחלמה מסיפור אחר בכלל, כאובה. חייבת את המיטה שלי גם היא תהיה כרגע על מזרון בממ"ד. כי הילדים שלי לא מוכנים לצאת מהבית לשום מקום שהוא לא הבית. כי זה המקום הבטוח, והממ"ד הוא חברנו הטוב ביותר בימים אלו. לצאת ולחרף נפשנו על הכביש? כשאין הגנות מסביב?

(צילום: נעמה כספי)
(צילום: נעמה כספי)

אוי, אין לי כבר כוח. באמת. עייפתי מכל החרא הזה. טלאי על טלאי על טלאי. עד הפעם הבאה. תחושת המחנק עולה עד גדותיה ואני בכל זאת יוצאת לבד לגיחות קטנות במדבר הסמוך. לצלם קצת ציפורים, לפחות לחפש אותן. לשבת להקשיב לציוץ שלהן.

לנסות לתרגל נשימות כמו שלמדתי. נשימות יעילות שאמורות להכניס רוגע לגוף. מצלמת פריחות מדבריות. הזנבנים חמקמקים. הם עסוקים בכלל בחיי קומונה ואני מעניינת אותם כקליפת השום. אבל נפלא להתבונן בהם, באינטראקציה בינהם ולשכוח לרגע מהכל. אבל באמת. לשכוח מהכל.

 (צילום: נעמה כספי)
(צילום: נעמה כספי)
(צילום: ליאת קמחי בראודה)
(צילום: ליאת קמחי בראודה)

נעמה כספי היא אמא, גרה בעוטף עזה, צלמת ומהגגת הגיגים, בעיקר על מה שמפריע. ובין לבין גם על הנאות, אבל מזעריות. כשהבינה שהמצלמה היא כלי טיפולי להרגעת הנפש הסוערת - החלה לשאת אותה כמו תיק גב שסוחבים בו את המסמכים החשובים, כמו תעודת הזהות שלה. היא נפש חופשיה, טוטאלית, שבודקת קצוות, וחייבת לצאת מהפריים כדי להיות שלמה עם התוצאה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 518 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים

המעגל נסגר ניצול השואה חזר למשפחה השוודית שהצילה אותו

הרברט (הרבּ) גילדין היה נער יהודי-גרמני צעיר שהוברח לשוודיה מיד לאחר ליל הבדולח ● בתום המלחמה הוא הצליח להתאחד עם הוריו ואחיו בארצות הברית, אבל לא הפסיק לחשוב על הזוג השוודי הנוצרי שנתן לו בית חם ● במסע קולנועי מרגש הוא איתר את צאצאיהם

עוד 1,031 מילים ו-2 תגובות

טיול לשבת מסעות הצלב

ללכת בעקבות נזירים-לוחמים ועולי רגל: סיור בין הריסות הצליינים בישראל ● שרידי ממלכת ירושלים בימי הביניים, הכוללת מבצרים, טירות ואתרי קרב, עדיין פרוסים ברחבי המדינה ופתוחים למבקרים

עוד 897 מילים

כשהדרום מופגז, לנכים נותר רק להסתכל לשמיים ולהתפלל

לפחות בעימותים מול עזה, מדינת ישראל עושה בסך הכול עבודה לא רעה בהגנה על העורף, ובסבב הנוכחי הצליחה להשאיר את מספר ההרוגים בצד הישראלי על אפס ● אלא שתחושת הביטחון היחסי והפתרונות שהמערכת מספקת מסתיימים כשמדובר באוכלוסייה אחת: חולים ואנשים עם צרכים מיוחדים

עוד 719 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה