"אין שום מחסור בבדיקות, המחסנים מפוצצים"

בסניפי הפארם נגמרים מלאי בדיקות הקורונה הביתיות, ובתקשורת עולות כותרות על "חשש ממחסור בבדיקות" ● אבל במשרד הבריאות ובענף הפארם מבהירים: אין מחסור, מלאי הבדיקות מלא לזמן רב, והמדפים מתרוקנים לכמה שעות בגלל ההתנפלות - שנוצרת בגלל הכותרות ● אבל יש מי שבכל זאת חושש ממחסור בפברואר, בגלל ראש השנה הסיני

תור לבדיקת קורונה במרכז תל אביב, 2 בינואר 2022 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
אבשלום ששוני, פלאש 90
תור לבדיקת קורונה במרכז תל אביב, 2 בינואר 2022

בימים האחרונים שוררת בתקשורת ובציבור בהלה מסוג חדש – חשש ממחסור בבדיקות קורונה.

התפשטות האומיקרון, ההדבקה ההמונית והמדיניות החדשה, המחייבת מחוסנים שנחשפו לחולי קורונה להיבדק ולהיכנס לבידוד קצר, יצרו תורים ענקיים במתחמי הבדיקות ועומס במעבדות הבדיקה שעובדיהן מתקשים לעמוד בו.

המציאות הזו גרמה לממשלה להחליט שמחוסנים בריאים מתחת לגיל 60 יוכלו להיבדק בבדיקת אנטיגן – מוסדית, בחינם, או ביתית, בתשלום, לבחירתם, במקום בבדיקת PCR. מהרגע שהחל הדיון על כך החלה התנפלות על הבדיקות הביתיות.

בשל ההתנפלות, בחלק מסניפי רשתות הפארמה אי אפשר למצוא בדיקות במשך כמה שעות. במקביל, הופיעו בתקשורת כותרות על "חשש שהחברות שאמורות לספק בדיקות אנטיגן לא יעמדו ביעד וייגרם מחסור". הכותרות הגבירו את הלחץ על הצרכנים וכמובן האיצו את ההתנפלות, וחוזר חלילה.

אבל בשיחות עם בכירים במערכת הבריאות הם מרגיעים: אין, ולא צפוי להיות בזמן הקרוב, מחסור בבדיקות קורונה בישראל – לא בבדיקות PCR, לא בבדיקות אנטיגן במתחמי מד"א, וגם לא מחסור בבדיקות ביתיות מעבר למחסור של שעה-שעתיים שיוצרת ההתנפלות החרדתית עצמה.

מדפים בסופר-פארם ועליהם ערכות לבדיקות קורונה (צילום: סופר-פארם)
מדפים בסופר-פארם ועליהם ערכות לבדיקות קורונה (צילום: סופר-פארם)

לדברי בכיר במשרד הבריאות: "אין שום מחסור ואנחנו לא עומדים בפני מחסור. יש מחסור נקודתי בחנויות כאלה ואחרות בגלל שאנשים מתנפלים, ופשוט צריך להתאזר בסבלנות, ללכת לחנות אחרת או לבוא יותר מאוחר.

"אני לא יודע אם הפרסומים על המחסור זה בגלל שהכתב נלחץ שאין לו בדיקה בסופר-פארם ליד הבית, או שמישהו מפמפם לתקשורת ספין של מחסור. כדאי לזכור שבדיקות מהירות זה שוק חופשי ושמחסור, וחשש ממחסור, מעלים מחירים".

אני לא יודע אם הפרסומים על המחסור זה בגלל שלכתב אין בדיקה בסופר-פארם ליד הבית, או שמישהו מפמפם ספין של מחסור. כדאי לזכור שבדיקות מהירות זה שוק חופשי ושמחסור, וחשש ממחסור, מעלים מחירים"

"להערכתי, יש במחסני הבדיקות בישראל מיליוני בדיקות, והן ממשיכות להגיע לארץ בלי כל עיכוב או הפרעה", אומר מנהל בכיר באחת החברות שבין השאר מייבאות לישראל בדיקות קורונה ביתיות ומוסדיות.

לדבריו, "המחסנים שלי מפוצצים. עשינו כמה טלפונים לספקים בחו"ל, הרי האומיקרון יוצר אינפלציה מטורפת של בדיקות בכל העולם, ועל פניו לא ראינו שום בעיה בשיווק לישראל. דיברתי עם לקוחות שלנו, קמעונאים, והבנתי מהם שאין בעיה, הם גם לא הקדימו הזמנות".

אז מאיפה באים הדיבורים על מחסור?
"מחסור מעלה מחירים, וכשמפחדים ממחסור זה יוצר התנפלות שמעלה מחירים. אנשים מפחדים שלא יהיו בדיקות בגלל הבלגן, ההתפשטות המהירה של הנגיף וההוראות שכרגע אומרות שכולם בבידוד עד לבדיקה – ובגלל שהם מפחדים, הם מתנפלים ויוצרים את המחסור בעצמם. אני דווקא ממליץ, גם במקום שיש בדיקות ביתיות, לבדוק את המחירים ואם דופקים מחיר – לא להסס ללכת לחנות אחרת".

ערכת בדיקת קורונה ביתית (צילום: תני גולדשטיין)
ערכת בדיקת קורונה ביתית (צילום: תני גולדשטיין)

אם נגיע בקרוב למיליוני מאומתים תוך כמה ימים או שבועות, כפי שצופות חלק מהתחזיות, לא ייגמרו הבדיקות?
"בלי קשר אם זה באמת יקרה או לא, תרחיש כזה לא ידרוש הרבה יותר בדיקות. אתמול נבדקו כמעט 200 אלף אנשים ביום אחד. זה יותר ממיליון בשבוע. כרגע בכל זאת 'רק' חמישה או שישה אחוז חיוביים. אם נגיע למצב שרוב האוכלוסייה תידבק, יהיו, נגיד 100 אלף חיוביים ליום, זה לא אומר שיצטרכו הרבה יותר בדיקות".

"תחשוב מתמטית: גם אם בבדיקות יתגלו מיליון חייבי בדיקה ביום אחד,  המעבדות ממילא לא יעמדו בעומס ולא יבדקו את כולם למחרת אלא יפזרו את זה, ותוך שבוע-שבועיים כבר לא יהיה את מי לבדוק".

"אם נגיע למצב של 100 אלף חיוביים ליום, זה לא אומר שיצטרכו הרבה יותר בדיקות. גם אם יתגלו מיליון חייבי בדיקה ביום אחד, לא יבדקו את כולם למחרת אלא יפזרו את זה, ותוך שבוע-שבועיים כבר לא יהיה את מי לבדוק"

עימאד סאדר, מנהל שיווק וסחר בית מרקחת בסופר-פארם מסר בתגובה אחידה שהרשת הוציאה בנושא: "אין ספק כי הביקוש לבדיקות עלה בשבוע האחרון בסדרי גודל לאור עליית התחלואה. נכון לעכשיו, אנו לא רואים מחסור רוחבי בבדיקות הנמכרות בסניפים, אך יתכנו חוסרים נקודתיים.

עימאד סאדר, מנהל שיווק וסחר בית מרקחת בסופר-פארם (צילום: באדיבות המצולם)
עימאד סאדר, מנהל שיווק וסחר בית מרקחת בסופר-פארם (צילום: באדיבות המצולם)

"לאור הביקוש הרב, אנו פועלים על מנת לחדש את הסחורה באופן תדיר וזאת על מנת להמשיך ולתת ללקוחותינו מענה מהיר ואיכותי".

במטה ההסברה למאבק בקורונה במשרד הבריאות מסרו: "יובהר כי עד לשבוע הבא ייתכנו קשיי זמינות ברשתות השיווק, הציבור מתבקש להתאזר בסבלנות".

עוד מזכירים במטה כי "מחוסנים צעירים שייחשפו למאומתים ויבחרו להיבדק בדיקת אנטיגן במד"א ולא בבדיקה ביתית לא יצטרכו לשלם על הבדיקה", ולכן, רומזים במשרד, אולי לא כדאי להתנפל על הבדיקות הביתיות.

ראש השנה הסיני ירוקן מדפים בישראל

למרות הכול – יש בשוק מי שחוששים ממחסור עתידי בבדיקות בתחילת פברואר. לדברי יבואן בדיקות, "רוב בדיקות האנטיגן הביתיות שנמכרות בישראל הן מתוצרת סין. בתחילת פברואר חל בסין ראש השנה, שזה שבוע שסין כולה מושבתת. אם באותו זמן עדיין נהיה בגל האומיקרון עם ביקושים כל כך מטורפים גם בחו"ל, גם בסין עצמה וגם בארץ, אני חושש שיהיו כמה ימים של מחסור".

לישראל מיובאים 15 בדיקות אנטיגן שונות, רובן מתוצרת סין. מדובר בשיפור ניכר לעומת המצב ששרר עד אוגוסט שעבר, אז אושר לייבא לארץ בדיקות של חברה אחת בלבד, "רניום", ולאחר מכן, כשנוצר מחסור בחנויות – שתי חברות בלבד, "רניום" ו"אבוט".

עם זאת, ישנם מספר יבואנים שטרם קיבלו אישור לייבא בדיקות מארה"ב, אף שאלה קיבלו את אישור ה-FDA, בעוד שבדיקות מתוצרת סינית שלא קיבלו אישור FDA, אלא רק עמדו בתקינה האירופית, מיובאות בחופשיות. אותם יבואנים טוענים שהמדיניות הזאת מגבירה את הלחץ בשוק ומעלה מחירים.

יבואנים שטרם קיבלו אישור לייבא בדיקות מארה"ב, שקיבלו אישור ה-FDA, בעוד שבדיקות סיניות שלא קיבלו אישור FDA מיובאות בחופשיות, טוענים שהמדיניות הזאת מגבירה לחץ בשוק ומעלה מחירים

לדברי בכירה באחת היבואניות הללו: "במשרד הבריאות דורשים מאתנו לעשות 'תיקוף'. זה סוג של הליך חרדתי, היסטרי, שאומר בעצם 'אני לא מאמין ל-FDA ואני רוצה לראות שזה עובד כאן על אדמת ישראל'. אני לא מאמינה שזה נהוג בכלל במדינות אחרות, בטח לא בזמן מגפה. על חיסונים לא עושים תיקוף, אפילו כאלה שלא קיבלו אישור FDA, וזה יותר חודרני ממטוש. מערימים חסמים ובירוקרטיה מיותרת באופן סלקטיבי שמעלה שאלות. וכך נוצר מחסור".

חגיגות ראש השנה הסיני (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein, File)
חגיגות ראש השנה הסיני (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein, File)

רק אחת מהיבואניות הללו הסכימה להיחשף: חברת סופיה ישראל מקבוצת רימיפארם, שמנסה לייבא שתי בדיקות חדשות מארה"ב, של תאגיד קווידל וחברת אורשור, ששתיהן קיבלו אישור FDA, ולמרות זאת, טרם קיבלו אישור ייבוא ממשרד הבריאות.

לדברי שגיא יניב, מנהל השיווק בסופיה: "בקרוב מאוד אנחנו מקווים להפיץ לבתי המרקחת והרשתות את הבדיקות הביתיות והאמינות הללו, שיאפשרו לנרמל את הקורונה גם בעידן האומיקרון ומחלות החורף. המטרה שלנו היא שכל אדם יוכל לבדוק את עצמו במהירות ובזול לפני הליכה לעבודה או אירוע ולקבל החלטה מושכלת בהתאם".

היבואן השני שאיתו שוחחנו, שמייבא בדיקה שאושרה ונמכרת בארץ, אומר: "מדיניות אישורי הבדיקות בעייתית. התרשמות שלי היא שאנשי המקצוע במשרד הבריאות מתנהלים כגידלה ומאשרים רק בדיקות של חברות שעובדות איתם קבוע. הם לא סומכים על הדיוק של יצרנים שהם לא מכירים. לכן גם הרתיעה שלהם מבדיקות מהירות בכלל, כי הן אכן פחות מדוייקות מבדיקות PCR. אבל במגפה צריך לבדוק מאסות גדולות, מהר, ולא לצפות לדיוק מירבי".

לדבריו, "במהלך המגפה זה שלא היו הרבה בדיקות עלה לנו ביוקר, בחיי אדם ובמוסדות שנסגרו. אבל כיום אני מתרשם שהשוק מוצף בבדיקות של חברות שונות באופן שיכול להתמודד עם הצרכים".

ממטה ההסברה לקורונה במשרד הבריאות נמסר: "הבקשות לבדיקות אנטיגן הוגשו לאחרונה בלבד, אחת מהן רק בראשית דצמבר, ולכן נמצאות כעת בבחינה. יצויין כי אישורי ה-FDA לערכות המוזכרות אינם במסלול רגיל אלא במסלול חירום בלבד (כלומר ה-FDA ביצע בדיקה מקלה של הערות ולא בדיקה קפדנית כהרגלו), ולכן הערכות נבדקות גם בישראל לפני אישורן. בישראל כיום קרוב ל-15 רישומים של ערכות אנטיגן ולא ידוע על מחסור".

עוד 1,106 מילים
סגירה