ביידן החליט: משמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת ארגוני הטרור

בנט: ביידן עדכן אותי על החלטתו בעניין משמרות המהפכה לפני חודש ● רגב על דבריה על מקרי אונס ונשים מוכות: "אין לי על מה להתנצל; מי שצריך להתנצל הוא מי שהעביר חצאי דברים שאמרתי" ● ארגון המורים הכריז על עיצומים; משרד החינוך יבקש צווי מניעה ● שלושה תושבי מזרח ירושלים הואשמו שתכננו להתנקש בבן גביר ● תחקיר CNN: שירין אבו עאקלה נהרגה בכוונה על ידי צה"ל

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בקמפ דייוויד, 12 בפברואר 2022 (צילום: The White House via AP)
The White House via AP
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בקמפ דייוויד, 12 בפברואר 2022

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 24) התשפ"ב-2022. ההצעה עברה ברוב של 55 חברי כנסת ו-6 מתנגדים.

מוצע כי קרן "ממדים למילואים" תממן 75% משכר הלימוד האוניברסיטאי השנתי במוסד להשכלה גבוהה ובמוסדות לאומנות, עבור עד 3 שנות לימוד או עד 4 שנים למקצועות מסוימים, לחייל זכאי שהתגייס אחרי התאריך 30.6.2013, ושהחל בלימודים בתוך שלוש השנים שלאחר תום השנה שבה השתחרר משירות סדיר או קבע או מילואים שנמשך יותר משנה.

ראש הממשלה נפתלי בנט לצד שר החוץ יאיר לפיד במליאה, 24 במאי 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ראש הממשלה נפתלי בנט לצד שר החוץ יאיר לפיד במליאה, 24 במאי 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

הזכאות תינתן לחייל ששירת כלוחם במשך תקופה כאמור בחוק, לחייל שהוריו קיבלו תשלומי משפחה (תשמ"ש), שהיה חייל בודד, או שהוא בן האוכלוסייה הערבית, לרבות הדרוזית או הצ'רקסית ולחייל עולה חדש. בנוסף, ראש אכ"א יהיה מוסמך לקבוע כי חייל יהיה זכאי להטבה אף אם לא השלים את תקופת שירותו או שעבר לתפקיד עורפי, אם הדבר נגרם בשל פציעה.

בדברי ההסבר נכתב: "החל משנת 2016 ניתן לחיילים משוחררים מצה"ל שהם לוחמים ולחיילים משוחררים מאוכלוסיות ייחודיות, סיוע נוסף, מעבר לקבוע בחוק, לצורך לימודי השכלה גבוהה, במסגרת תוכנית "ממדים ללימודים". במסגרת התוכנית, שמופעלת על ידי האגף לחיילים משוחררים במשרד הביטחון, ניתנת השתתפות במימון שכר הלימוד של חיילים משוחררים זכאים במוסדות להשכלה גבוהה, מכספי תרומות ומעיזבונות המוקדשים למטרה זו.

עתה מוצע להסדיר את תוכנית "ממדים ללימודים" בחקיקה ולתקצב אותה בתקציב הקרן לקליטת החייל המשוחרר כמשמעותה בחוק, כך שתינתן הטבה נוספת לאוכלוסיות הזכאיות לכך, לשם הכוונת החיילים המשוחררים הזכאים לרכישת השכלה גבוהה.

תכלית ההטבה הנוספת היא להביע הוקרה לחיילים משוחררים משירות סדיר ששירתו בתפקידי לחימה. ההטבה הנוספת משקפת תגמול נוסף בעבור השירות בתפקידים אלה, לנוכח הקושי הייחודי וסיכון החיים הגלום בשירות בתפקידי לחימה. כל זאת, מעבר לזכויות הניתנות היום על פי חוק לכלל המשרתים. ההטבה נועדה גם לעודד חיילים ומיועדים לשירות ביטחון לשירות בתפקידי לחימה."
הצעת החוק המקורית הציעה לממן שני שליש משכר לימוד אוניברסיטאי .

הקריאה השנייה:

שר הביטחון, בני גנץ, הציג את הצעת הפשרה: ״חיילי צה"ל אף פעם לא היו חלק מהמשחק הפוליטי, ואני חושב שכל אחד כאן צריך לעמוד ולהסתכל על עצמו ולשאול לאן הגענו? מבקש להציע לקבל את ההסתייגות שהוצעה גם על ידי האופוזיציה ולהעלות את גובה המלגה ל-75%."

ראש הממשלה נפתלי בנט, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד וסגן ראש הממשלה ושר הביטחון בני גנץ במליאת הכנסת, 23 במאי 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ראש הממשלה נפתלי בנט, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד וסגן ראש הממשלה ושר הביטחון בני גנץ במליאת הכנסת, 23 במאי 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

 

בוואלה מדווחים כי ארה"ב מתווכת בחשאי בין ישראל, סעודיה ומצרים בניסיון להשיג הסדרה שתשלים את העברת האיים טיראן וסנפיר בים האדום לריבונות סעודית ושתכלול מהלך נפרד של צעדי נורמליזציה סעודיים כלפי ישראל.

גנץ הסביר הלילה את הפשרה שהציע במסגרת חוק ממדים ללימודים:

הימים האחרונים קשים עבורי כמי שגדל במערכת הביטחון, כמי שעומד בראשה היום כשר הביטחון. חיילי צה"ל אף פעם לא היו חלק מהמשחק הפוליטי – ואני חושב שכל אחד צריך לעמוד ולהסתכל על עצמו ולשאול לאן הגענו?

יש שאומרים לי שכדאי לי למשוך את הוויכוח – אני פוגע בליכוד, ומצטייר כמי שפועל לטובת החיילים. אני החלטתי לשים לזה סוף. מטרתי היא לא לפגוע בליכוד אלא לחזק את חיילי צה"ל ולשמור על שלמות הממשלה. לכן, אני מציע לקבל את ההסתייגות שהוצעה גם על ידי האופוזיציה ולהעלות את גובה המלגה ל-75%.

זו הצעה שמשמרת את העיקרון המוביל בבסיס השיטה של תמיכת המערכת המשמעותית מזה ומחוייבות הפרט מזה, ומגדילה את מה שחיילי צה"ל הלוחמים קיבלו אי פעם. יותר מהכל, זו הצעה טובה, שמשרתת את החברה הישראלית.

אני שולח חיילים שנפצעים בשדה הקרב בשם המדינה, אני לא מוכן לפצוע בכנסת ישראל את החברה הישראלית כולה ולפגוע באמון החשוב בצה"ל. אני לא מוכן שהפוליטיקה תפגע בצה"ל.

במערכת הפוליטית מגיבים להתגובות לאחר העברת חוק ממדים ללימודים:

גם בליכוד כמובן מחפשים תמונת ניצחון:

שלמה קרעי: ממשיכים לפעול להפלת ממשלת הבלהות.

האירועים על פי נתניהו:

סגירה