הבלתי משוקמים

חזרתו של יונתן היילו לכלא לפני כחודש עוררה הדים רבים, אך המציאות היא שכמעט מחצית מהאסירים המשוחררים בישראל יחזרו לכלא בתוך חמש שנים מיום שחרורם ● וזה לא מפתיע, כש-70% מהאסירים המשוחררים אינם זוכים למסגרת שיקומית כלשהי בקהילה מטעם המדינה ● בדיקת זמן ישראל

אסירים משתחררים ממעשיהו, 2018, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה, ארכיון (צילום: Avi Dishi/Flash90)
Avi Dishi/Flash90

חזרתו של יונתן היילו לכלא לפני כחודש עוררה הדים רבים, אך המציאות היא שכמעט מחצית מהאסירים המשוחררים בישראל יחזרו לכלא בתוך חמש שנים מיום שחרורם ● וזה לא מפתיע, כש-70% מהאסירים המשוחררים אינם זוכים למסגרת שיקומית כלשהי בקהילה מטעם המדינה ● בדיקת זמן ישראל

בכל שנה משתחררים מבתי הסוהר בישראל כ-6,000 אסירים פליליים, ו-41% מהם שבים לכלא בתוך 5 שנים מיום השחרור.

סיפורו המתוקשר של אחד מהם העלה לדיון את נושא שיקום האסירים המשוחררים בישראל. מדובר ביונתן היילו, שנשפט ל-12 שנות מאסר בעודו נער בגין הריגת האיש שאנס אותו. היילו זכה לשחרור מוקדם, כעבור שמונה שנים בכלא, אך נעצר שוב באוגוסט האחרון לתקופת מאסר של שנה, עקב הפרת תנאי השחרור שלו, שכללו איסור שתיית אלכוהול ושימוש בסמים.

יונתן היילו (צילום: Flash90)
יונתן היילו (צילום: Flash90)

פרקליטו של היילו, עו"ד אלון אייזנברג, מפנה אצבע מאשימה כלפי הרשות לשיקום האסיר (רש"א) שכשלה, לטענתו, בשילובו של היילו בחזרה בחברה.

"מחוץ לכלא לא חיכה לו כלום, זה היה ריק אין סופי והליווי שהוא קיבל מהרש"א לא היה משמעותי. אם ככה הם מתנערים מאסיר כל כך מתוקשר, אני לא רוצה לחשוב מה קורה עם כל שאר האסירים", אמר אייזנברג השבוע לזמן ישראל.

לטענתו, החזרה של היילו לכלא לא רק שאינה מסייעת בתהליך השיקום שלו, אלא מערערת את מצבו הנפשי: "יונתן שבור ומדוכדך. החלום שהוא כל כך חיכה לו –  לצאת לחופשי – התנפץ, והמערכת הוכיחה לו בפעם נוספת שאין על מי לסמוך".

אלון אייזנברג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אלון אייזנברג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

ואולם הרשות לשיקום האסיר, הגוף האחראי על שיקום אסירים לאחר שחרורם מהכלא, מטפלת ב-30% בלבד מהאסירים המשוחררים, אלה שזוכים לשחרור מוקדם על ידי ועדת שחרורים. המשמעות של הנתון הזה היא ש-70% מהאסירים אינם זוכים לאחר שחרורם לכל מסגרת שיקומית בקהילה מטעם המדינה, אלא אמורים לעבור את תהליך השיקום בידי שירות בתי הסוהר (השב"ס) בעודם כלואים.

בנסיבות אלה אין אלא לנסות ולברר אם המוסד הביטחוני, שמופקד על הכליאה בישראל, באמת גם יכול לשקם אדם שישב בכלא, ואם מערכת הענישה מצליחה לא רק להרחיק את הפושע מהחברה, אלא גם להחזיר אותו אליה כאדם טוב יותר?

מאסר ראשון בגיל 18

שם טוב מכתבי, שהיה שותפו לפשע של זאב רוזנשטיין, רואה את עצמו כאדם משוקם. כיום הוא בן 67, פנסיונר ואסיר משוחרר זה שנתיים. הוא חי בדירה שכורה בבת ים עם כלבה בשם עדן, מסייע בגידול נכדיו, וכותב ספר על חייו.

ואולם את 50 השנים שקדמו ליציאתו לחופשי הוא בילה בעולם הפשע ובמאסרים חוזרים ונשנים בארץ, בארצות הברית, בדנמרק, בהולנד ובגרמניה. בסך הכל בילה מכתבי 32 שנה בבתי כלא ברחבי העולם.

שם טוב מכתובי
שם טוב מכתבי

את המאסר הראשון, שנמשך ארבעה חודשים, ריצה בגיל 18 בכלא מעשיהו לאחר שנתפס עם כנופיית גנבי רכב, ושם הוא גם קיבל את מספר האסיר שליווה אותו בכל מאסריו חוזרים בארץ.

בהמשך נשפט מכתבי בגרמניה ובקופנהגן על סחר בהרואין. בהולנד נעצר על הברחת קוקאין מקולומביה, ובארה"ב נשפט ל-20 שנות מאסר, לאחר שהוכח כי שימש כיד ימינו של רוזנשטיין בעסקת סחר ענקית של כדורי אקסטזי.

"בכל פעם שאתה נכנס לבית סוהר, אתה מתחיל מחדש, אי אפשר להתרגל לזה", אומר מכתבי. "אתה יודע שהחיים בחוץ ממשיכים, ושיש כל כך הרבה דברים שתכננת לעשות ושאתה רוצה לעשות, אבל אתה לא יכול. לוקחים לך את החופש ולחופש אין מחיר.

"מצד שני גם אין חרטה או הרתעה", מציין מכתבי. "אתה מתרכז בלשרוד את תקופת המאסר, כדי לחזור לאותם חיים שחיית לפני שנכנסת אליו".

לדבריו, נושא השיקום כלל לא עמד על הפרק בתקופות המאסר הממושכות של מכתבי בישראל, אף שהתעקש לרצות את עונשי המאסר שלו בכלא הישראלי, גם כאשר נעצר ונשפט בחו"ל.

"כשאתה לא דובר את השפה ואתה לא יליד של המדינה שבה אתה יושב, אתה נורא בודד", אומר מכתבי. "בכלא האמריקאי אתה לא יכול להיות עם האמריקאים הלבנים כי אתה לא מקומי, אז אתה מוצא את עצמך עם מקסיקנים או אפרו אמריקאים, אבל אלה לא אנשים שמדברים את שפת האם שלך, אז אתה לבד. וזה לא חודש חודשיים, אלא הרבה שנים".

האם במאסרים שלך היה משהו שיכול היה למנוע ממך לחזור לפשע?
"לא, לא היה מי שיכוון אותי. כל חיי, מאז שהייתי ילד בירושלים והמשפחה שלי התפרקה, גדלתי ברחובות וידעתי רק פשע. תמיד רציתי להסתדר בכוחות עצמי. פעם גם בכלא בארץ לא היו קבוצות טיפוליות כמו שיש היום. כשריציתי בשנות ה-90 את המאסר בישראל, כל מה שהיה זה לצאת לעבודה במפעל ולחזור לכלא. זה היה השיקום. מצד שני גם אין חרטה או הרתעה".

"בכל פעם שאתה נכנס לבית סוהר, אתה מתחיל מחדש, אי אפשר להתרגל לזה. אתה יודע שהחיים בחוץ ממשיכים, ושיש כל כך הרבה דברים שתכננת לעשות, אבל אתה לא יכול. לוקחים לך את החופש ולחופש אין מחיר"

במאסר האחרון של מכתבי, שנמשך 15 שנה לאחר שנוכה לו שליש, הוא הוחזר לארץ כדי לרצות את 4 שנות המאסר האחרונות. רק בשנה האחרונה החל בתהליך שיקום שאיפשר לו לעבור את ועדת השחרורים ולצאת לשחרור המוקדם.

"הבנתי שאני מבוגר וחולה, ושדי כבר. מספיק עם כל הבלגן הזה. מה גם שלא אישרו לי לצאת לחופשות עד שלא נכנסתי לקבוצת טיפול. אז בשנה האחרונה התחלתי להכיר ולשוחח עם בחורים שהידרדרו לפשע, והמנחות של קבוצת הטיפול עזרו לי להבין את הדברים. הבנתי שכל הפשע צריך להישאר מאחורי".

אבל שיקומו המאוחר של מכתבי מעלה את השאלה אם בכלל היה סיכוי לתהליך הזה, שהחל בגיל כה מבוגר, ואם הכלא, שהוא מוסד ענישתי בהגדרה, יכול לספק לאסיר טיפול ושיקום אפקטיביים.

שם טוב מכתובי
שם טוב מכתבי

"מאוד קשה לאסירים לתת אמון באנשי הטיפול בכלא", אומרת דנה קייזר, קרימינולוגית יישומית והמנהלת המקצועית של "התחלה חדשה", מרכז פרטי לטיפול ואבחון של אוכלוסיית עוברי החוק, שמלווה ומשקמת אסירים משוחררים.

"העובדים הסוציאליים בכלא לובשים מדים, והם מוגדרים כסוהרי ביטחון. זה אומר הכל. זה פוגע בתחושת החיסיון הטיפולי של האדם. הוא לא ירצה להיפתח בפני עובד סוציאלי שמחויב לדווח למערכת על דברים מסוימים שיעלו בחדר הטיפולים", מוסיפה קייזר.

דנה קייזר (צילום: רזי אברהם)
דנה קייזר (צילום: רזי אברהם)

לדבריה, כדי לעבור את ההליך השיקומי בכלא, על האסיר להביע מוטיבציה פנימית, שחסרה לרוב האסירים. "אני חושבת שזו כבר העבודה של המטפל לגייס את האדם לטיפול ולייצר לו מוטיבציה. בשב"ס הגישה הפוכה: קודם כל הם קובעים לאסיר תנאים ורוצים לראות שהוא מוכן לוותר על דברים מסוימים למען הטיפול ורק אז הוא יכול להיכנס לתהליך.

"לפעמים מדובר בוויתורים כואבים עבור האסיר, למשל לוותר על ניכוי שליש בוועדת שחרורים, או הסכמה לעבור למתקן מאסר שמרוחק ממקום המגורים של המשפחה שלו, כי רק שם יש את הקבוצה הטיפולית שמתאימה לו לדעתם. במקרים כאלה ברור שהאסיר יוותר".

הזדמנות לשיקום

הגישה זו לא מפתיעה לאור העובדה שבית סוהר בישראל, בשונה ממדינות סקנדינביה למשל, הוא בראש ובראשונה מוסד עונשי. ביולי 2012 פרסם המשרד לביטחון פנים הערכת מצב לשנים 2015-2013. בהערכה צוין:

"הכליאה מהווה בראש ובראשונה ענישה של מי שפגע בחברה. יחד עם זאת החברה הישראלית מבקשת לראות בשהיית העבריין המורשע בבית הסוהר גם הזדמנות לשיקומו באופן שיחזור אליה (לחברה א.ט), כשיסיים לרצות את המאסר, כאזרח נורמטיבי שלא יחזור לעבור על החוק".

"בעולם הקרימינולוגיה של היום יודעים בוודאות שענישה נטו לא מפחיתה את הפשיעה, וכי כלא אינו מהווה גורם הרתעה עבור פושעים", אומר פרופ' תומר עינת מהמחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן. "אם הגורמים לפשיעה הם אינסופיים, החל מהרמה הביולוגית, דרך הרמה הפסיכולוגית חברתית וכלה ברמה התרבותית, הרי שלא ייתכן להניח שהפתרון לפשיעה באמת יהיה כל כך חד ממדי, ויכלול ענישה בלבד".

תומר עינת
תומר עינת

עינת מדגיש כי מחקרים שנעשו בעניין מצביעים על הנזקים הרבים שמסב הכלא לעומת התועלת שלו. "התנאים הפיזיים, ההידבקויות במחלות, ההשפלות, חוסר האור, השעמום, הג'ונגל החברתי ואינסוף סיבות אחרות גורמות לאסירים להיפגע בכלא יותר מכפי שהיה לפני המאסר", אומר עינת.

"אנשים הופכים להיות פצועים על בסיס נפשי, הם הופכים לאלימים. ידוע שכלא הוא בית ספר מעולה לפשע, ושרוב האנשים מפתחים שנאה למוסדות הכליאה ולמדינה שכלאה אותם. כשהם משתחררים, הם הופכים לאנשים פוגעניים".

עינת נמנה עם חסידי הגישה שקוראת לצמצם את היקף הכליאה בישראל. "אני יוצא מתוך הבנה ברורה שאם אני אמזער אם מספר בתי הכלא, היקף הפשיעה בארץ לא יעלה. אני בעד שמערכת המשפט תגדיל את היקף העונשים בתוך הקהילה – כגון קנסות שנמצאו כאמצעי ענישה יעיל מאוד, או ביצוע עבודות שירות. אם כולאים אדם, אז ברור שהמטרה היא להעניש אותו בגלל חומרת המעשה, או שאין ברירה אלא להרחיק אותו מהחברה".

"אם הגורמים לפשיעה הם אינסופיים, החל מהרמה הביולוגית, דרך הרמה הפסיכולוגית חברתית וכלה ברמה התרבותית, הרי שלא ייתכן להניח שהפתרון לפשיעה באמת יהיה כל כך חד ממדי, ויכלול ענישה בלבד"

בישראל פועלים כיום 32 מתקני כליאה שבהם מוחזקים כ-20 אלף אסירים. סטטיסטית מדובר ב-256 אסירים על כל 100 אלף איש. ללא אסירים ביטחוניים ומסתננים, מגיע מספר האסירים ל-147 אסירים על כל 100,000 איש.

בהשוואה לארה"ב, בירת הכליאה העולמית, שבה יש 700 אסירים על כל 100,000 איש, מספר האסירים בישראל נמוך. ואולם בהשוואה לאירופה מספר האסירים בישראל גבוה מאוד. בשוודיה מגיע מספר האסירים ל-57 על כל 100 אלף איש, בהולנד ל-75, ביוון ל-120, ובספרד ל-141 אסירים על כל 100 אלף איש.

"במדינות סקנדינביה הבינו שעדיף להעניש את האדם בתוך הקהילה מאשר להכניס אותו לכלא, משום שהיכולת לשיקום האסיר גבוהה יותר וזה גם יותר משתלם כלכלית", אומר עינת.

בדוח מבקר המדינה לשנת 2014 צוין הנתון הבא:

"הנזק הכלכלי הנובע מפשיעה בישראל הוערך בשנת 2011 ב-14.4 מיליארד שקל, סכום השווה לכ-2% מהתוצר הלאומי הגולמי (התל"ג). באותה שנה הוערך הנזק הכלכלי הממוצע למקרה פשיעה בודד ב-11,270 שקל. עלות החזקת אסיר בבית סוהר לשנה מסתכמת בכ-150 אלף שקל בממוצע".

עוד צוינו בדוח המבקר מה ההשלכות של המאסר על כלל החברה:

"חזרה לאורח חיים עברייני ולמעגל הפשיעה לאחר ריצוי העונש והשחרור מבית הסוהר (רצידיביזם), יש בה סכנה לכלל החברה והיא גורמת נזק כלכלי למדינה. שיעור המועדות הוא מדד להערכת היעילות והאפקטיביות של תהליך הקניית הכלים המתקנים".

מחקרים שערך שב"ס במשך 8 שנים, ובחנו את שיעור האסירים שחוזרים לכלא (רצידיביזם), מצביעים על מגמת ירידה זעירה אך עקבית בהיקף הפשעים החוזרים. 42.3% מאסירים ששוחררו ב-2004 חזרו אל כותלי הכלא, לעומת 39.1% מהאסירים ששוחררו ב-2009 – ירידה של 3.2%.

"בפועל כ-90% מהאסירים משולבים בתכניות טיפול, חינוך, תעסוקה ודת. אנחנו מנסים לנצל את הפלטפורמה כדי לאפשר לאסיר לעבור תהליך שלא היה עובר אילולא היה מגיע לכלא, כמו סדר יום, תעסוקה, וקשר עם המשפחה"

ראש תחום שיקום ארצי בשב"ס, רב כלאי מאיה קזז, סבורה כי יש בנתון הזה כדי להעיד על הצלחת תכניות השיקום בכלא: "נכון שמדובר באחוז מאוד קטן, אבל אם מסתכלים על אנשים ולא על מספרים, הרי שכל אדם שהצלחנו להשאיר מחוץ למעגל הפשע, הוא הצלחה גדולה, ואם יש ירידה עקבית בחזרה לפשע, כנראה שאנחנו עושים משהו טוב".

האם כל האסירים בשב"ס עוברים שיקום?
"אנחנו משתדלים לשלב את כולם, ובפועל כ-90% מהאסירים משולבים בתכניות טיפול, חינוך, תעסוקה ודת. אנחנו מנסים לנצל את הפלטפורמה כדי לאפשר לאסיר לעבור תהליך שהוא לא היה עובר אילולא היה מגיע לכלא, כמו סדר יום, תעסוקה, ובניית קשר עם המשפחה. לכל הדברים האלה יש משמעות גדולה בהחזרת האדם למוטב".

האם האסיר באמת צריך לעמוד בתנאים מיוחדים, כמו הבעת מוטיבציה, כדי לעבור תהליך שיקום?
"אי אפשר לשלב אסיר בהליך טיפולי שהוא לא מעוניין בו, כך שבעצם זה הפרמטר הראשון לשיקום – המוטיבציה של האסיר לבצע שינוי. כמובן שיש גם תכניות מקדימות, כמו קבוצות חינוכיות לאנשים שאינם יודעים מה זה טיפול. בהמשך משלבים אותם בטיפול ייעודי לעבירות ספציפיות, שכל אחת מהן דורשת טיפול ייעודי – אלימות, עבירות מרמה, התמכרויות לסמים ועוד".

האם מבקשים מהאסיר לוותר על הדברים שחשובים לו, כמו למשל שחרור מוקדם, או קרבה למשפחה, כתנאי להכניס אותו לתהליך השיקומי?
"אין לנו מנדט למנוע מאסיר את הזכות לעלות לוועדת שחרורים ולקבל ניכוי של שליש מתקופת המאסר. המנדט שלנו הוא לתת תמונת מצב – באיזה נקודה הוא הגיע אלינו ואיך הוא מסיים. זה נכון שתהליכי טיפול הם ארוכים. אם יש מחלקה שתקופת הטיפול בה היא של 4 חודשים, אז הוא לא יכול להיכנס אליו, אם יתרת המאסר שלו היא חודש.

"אם אסיר יצטרך לעבור לבית סוהר אחר, כי שם יש מחלקת טיפול שמתאימה לצרכים שלו, אבל היא רחוקה מהמשפחה, הוא יצטרך לקבל החלטה, וכן, לדעת לוותר על דברים מסוימים למען ההליך".

תכניות שיקום לא יעילות

המחקרים שעורכים בשב"ס על תכניות השיקום השונות מצביעים על הצלחתן. עינת, שבחן את המחקרים האלה גילה דווקא על חוסר היעילות של חלק מהתוכניות. בין השאר הוא מצביע על תכניות התעסוקה של שב"ס. אף שתכניות תעסוקה במקצועות המבוקשים בשוק העבודה הן בעלות פוטנציאל שיקומי טוב יותר,  בפועל רוב תכניות התעסוקה בשב"ס הן תכניות לואו סקיל, כגון עבודה במפעלים, נגרות וכדומה.

מחקר על תכניות גמילה מסמים מצא כי כל ארבע תכניות הגמילה העיקריות של שב"ס אינן יעילות בהפחתת שיעורי המועדות.

התכניות שנמצאו יעילות בהפחתת שיעורי החזרה לפשע הן תכניות "השיקום הקבוצתי", וכן תכנית "בית התקווה" המיועדת לאסירים שהורשעו בעבירות אלימות במשפחה של כלא חרמון, המתקן השיקומי ביותר בישראל.

"אלה תכניות מצוינות, אולם צריך להביא בחשבון שמראש הן מיושמות על אסירים בעלי מוטיבציה גבוהה לשיקום ובעלי התנהגות טובה וחסרי בעיות משמעת. מאחר שמדובר בקומץ אסירים שנבחרו על ידי שב"ס כמתאימים לתכניות אלה, ברור שהן יהיו יעילות", אומר עינת.

"צריך להביא בחשבון שהתכניות מיושמות על אסירים בעלי מוטיבציה גבוהה לשיקום, בעלי התנהגות טובה וחסרי בעיות משמעת. מאחר שמדובר בקומץ אסירים שבחר השב"ס כמתאימים לתכניות, ברור שהן יהיו יעילות"

"אבל ממה שאני רואה, רוב התכניות לא מספיק עונות על הצרכים של האסירים, ואני לא רואה בשב"ס מדיניות שיקומית ברורה מבוססת ראיות ומלווה מחקר".

אם נחזור למקרה של היילו ולשאלה אם שנת מאסר נוספת תעזור לו לחזור למוטב, נראה כי התשובה לכך היא שזה תלוי רק בהיילו. לנוכח העבודה שהמערכת תולה את המוטיבציה ואת האחריות לשיקום באסיר עצמו, נראה שאין לה כלים להשפיע לטובה על שיקומו. יותר מכל מעיד על כך המקרה של מכתבי, האסיר שנכנס לכלא לראשונה בגיל 18, והגיע לשיקום רק בשנה ה-32 והאחרונה למאסריו הרבים, עקב גילו ומצב בריאותו.

עוד 2,016 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 19 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

אני מסית משמע אני קיים

נאומיו המרגשים ביומיים האחרונים של ראש ממשלתנו על ״ממשלת מיעוט של תומכי טרור, נבחרת החלומות של החמאס״, החזירה אותנו לימים היפים והרחוקים של כהנא חי וכולנו נמות. ובעוד אנו צועדים בדרך הלפידים והצעקות, אין כמו הזמן הזה למשחק הטריוויה – הסתה ראשונה, מי יודע?

במי בחר נתניהו להסתת הבתולין שלו, באיזו שנה ובאיזה עניין?

אה, זה קל, תגידו לי – רבין כמובן, וגם תצדקו, אבל כאן נגיע לשאלה הבאה – באיזו שנה יש קפיצת מדרגה בנאומי השנאה וההסתה, ומי הצטרפו למעגל הזוכים לתשומת ליבו של זה שהסתתו אומנותו?

לפני כשנה בזמן הזה (אוקטובר 2018) מסיבות שלא זכורות כרגע, יצאתי לתחקיר על ההסתה כפי שהכרנו אותה אצל ראש ממשלתנו. את הממצאים תוכלו לראות בהדמיה האינטראקטיבית הזו, שהפעם מומלץ לראות על מסך המחשב כדי שיהיה נוח להקליק על הגרפים ולקבל פרטים מדוייקים על כל אירוע. מתי בדיוק התרחש, איפה ומה נאמר בו.

שימו לב שמאז התחקיר עברה שנה פעילה מאוד מבחינת המסית הראשי, ככה שיש צורך בתחקיר המשך, אבל לא נתפלא אם המנצחים בתחרות קרבנות ההסתה המועדפים ישארו אותם: אזרחי ישראל הערבים.

ובחורבן ירושלים ננוחם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 168 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

הליכוד חזר בו מכוונתו להדיח את ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, משורות המפלגה

"פגישה טובה ועניינית": נתניהו נועד עם ליברמן בלשכתו במשך כשעה ● בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמר השר אוחנה שאין מדובר בהדחה, אך בשיחה עם תומכי ליכוד הודה שפעל להרחקתה ● האיחוד האירופי נגד ארצות הברית: כל פעילות בהתנחלויות פוגעת בסיכוי לשלום ● לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נתניהו וטראמפ

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, נסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שנועד להיום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המוניציפליות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת "כולנו" מול נסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך הליכוד העדיף להריץ את ראש העיר הקודם, נסים מלכה.

לאחר ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת 'כולנו' בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "'כולנו' הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בנסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה, זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש, וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, שבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

 

עוד 10 עדכונים

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה