חיות אדם התקווה שבהתנהגות הדיכאונית

המחקר של הארלו על דפוס ההתקשרות של קוף לאם מתיל לעומת אם מבד. צילום מסך
המחקר של הארלו על דפוס ההתקשרות של קוף לאם מתיל לעומת אם מבד. צילום מסך

בפוסט הקודם הזכרתי את מערכות הרגש של פאנקספ, שבע במספר. הפעם נעסוק במערכת מרתקת ומורכבת העוסקת ברגש לא קל – התגובה הרגשית להיפרדות מאובייקט אהוב.

PANIC/GRIEF – מערכת הפועלת במצבים של אובדן אובייקט אהוב. כאשר גור קטן או תינוק מאבד את אמו, הוא מתחיל לבכות/לילל בעוצמה על מנת לקרוא לה. הוא גם מתחיל לחפש אותה בהססנות.

בשלב מסוים, הגור מפסיק לחפש את אמו ונשאר במקום, מתכנס בתוך עצמו ומחכה. הגור מתחיל להתייאש. זהו דיכאון אמיתי בצורתו הטהורה

היללות הופכות גם להיות קולניות וחזקות, כמו חתלתול שלא מוצא את אמא שלו, ואנחנו יכולים לזהות מידה מסוימת של תסכול או מחאה בטון שלו.

בשלב מסוים, במהלך שאפשר לחשוב על הסבר אבולוציוני מתאים לגביו, הגור מפסיק לחפש ונשאר במקום, מתכנס בתוך עצמו ומחכה. הגור מתחיל להתייאש.

זהו דיכאון אמיתי בצורתו הטהורה. אובדן האוביקט, מביא לאנהדוניה עמוקה. חוסר יכולת להנות משום דבר, ירידה משמעותית בפעילות מערכת ה-SEEKING, עליה נדבר בהמשך.

פאנקספ מנסח בעזרת המערכת הזו מודל נוירולוגי לדיכאון: בגזע המוח יש גרעין מוחי בשם PAG המחולק לשניים. כאשר החלק הקדמי (אנטריורי) מגורה, יש תחושת הנאה ותגמול חיובי. כאשר חלק האחורי (פוסטריורי) מגורה, יש תחושה בלתי נסבלת של מועקה. במחקר רואים כי האזורים האלו משתתפים בתגובה להיפרדות מהאם, וגירוי של החלק האחורי מביא לדיכאון.

בגזע המוח יש גרעין מוחי המחולק לשניים. כאשר החלק הקדמי מגורה, יש תחושת הנאה ותגמול חיובי. כאשר חלק האחורי מגורה, יש תחושה בלתי נסבלת של מועקה

פרויד כתב על דיכאון כאבל על אובדן האובייקט, כפי שמתואר במאמרו "אבל ומלנכוליה". אובייקט שהיה קרוב ומופנם בנפש, נוכח לא רק במציאות, אלא קיים ייצוג שלו בנפש.

בהיעדרו, ועם הפסקת האינטראקציה איתו, יש תחושה קשה של אבדן. המקום הנפשי שהאובייקט מילא – ריק כעת בגלל מחסורו של האובייקט במציאות והעדר האינטראקציה עמו.

ההיעדר גורם למצוקה נפשית גדולה, בעיקר בשל היעדר התגמול הנפשי שמופק מהקשר, גם עם האובייקט המופנם. אובייקט קרוב יכול להיות גם חבר, קבוצה, מקום עבודה, תפקיד, מעמד וכו'. אובדן של כל אובייקט עלול להיות מלווה בתקופת אבל ואף בתגובה מלנכולית מתמשכת.

ההיעדר גורם למצוקה נפשית גדולה, בעיקר בשל היעדר התגמול הנפשי שמופק מהקשר. אובייקט קרוב יכול להיות גם חבר, קבוצה, מקום עבודה, תפקיד, מעמד

המערכת הרגשית הזו מחולקת ל-2 שלבי פעילות שונים, ולא בכדי. הגילויים המחקריים בפסיכולוגיה בתחום מראים את פעילות המערכת בתגובה דו שלבית להיפרדות מהאובייקט:

שלב 1 – Protest – מחאה

שלב 2- Dispair – יאוש.

שלבים אלו נוסחו גם במחקריהם של בולבי ורוברטסון.

הפסיכואנליטיקאי והפסיכיאטר ג'ון בולבי ניסח תיאוריה המדברת על קשר הנוצר בין תינוק לאמו, ומהווה בסיס להתפתחות נפשית תקינה, כל עוד ההתקשרות תקינה בעצמה.

התיאוריה שלו נקראה תיאוריית ההתקשרות (Attachment) והתפישה העיקרית בה היא, שתינוקות זקוקים לקרבה אל ההורה, כמשהו מובנה ביולוגית, באופן טבעי, ולא תוצאה של התניה בעקבות ההזנה מההורה.

התפישה העיקרית בתיאוריית ההתקשרות של בולבי היא, שתינוקות זקוקים לקרבה אל ההורה, כמשהו מובנה ביולוגית, באופן טבעי, ולא תוצאה של התניה בעקבות ההזנה מההורה

תפישה זו עוררה סערה בעולם הפסיכואנליזה. מלאני קליין האנליטיקאית וממשיכת דרכו של פרויד, היתה המדריכה של בולבי בהכשרה האנליטית, אך הוא נדחה מהמחנה הקלייניאני בגלל גישתו, לפיה ילדים מגיבים לאירועי חיים עכשוויים לאור דברים שחוו במהלך התפתחותם כתינוקות, ולא לפנטזיות לא מודעות, כפי שטענה קליין.

הדבר היה זר לגישה הקלייניאנית. החיבור בין הסביבה ההתפתחותית של התינוק ובין עולמו הפנימי היו אבן דרך משמעותית בתיאורית ההתקשרות. חסך או היעדר השפיעו רבות על התפתחות התינוק, לדברי בולבי, והופנמו בעולמו הפנימי כחומר חי.

מחקרו של בולבי התמקד בפרידה מהאם ובהתנסויות פרידה מרובות, ובקשר שלהן לפתולוגיה התפתחותית רגשית. הוא קיבל אישור לתיאוריה שלו ממקור מפתיע – הפסיכולוגיה ההשוואתית ועולם התנהגות בעלי החיים – האתולוגיה.

הוא נחשף אל האתולוגיה דרך אתולוגים כגון רוברט הינדה וקונרד לורנץ, והחל קשר פורה ביותר עם הארי הארלו. הארי הארלו היה פסיכולוג אמריקאי מרתק שעבד עם קופים וחקר התקשרות.

בניסוי מפורסם הוא גילה שתינוקות של קופים ממהרים לאמם בעקבות גירוי מפחיד – לא בשל ההזנה שבאה עם האם, אלא מתוך קשר בלתי אמצעי – משיכה לאובייקט אימהי חם ונעים.

בניסוי נחשפו התינוקות לגירוי מאיים והייתה להם האפשרות להימלט אל בובת אם עשויה מתכת עם בקבוק חלב, או לבובת אם ללא חלב העשויה מבד רך ונעים. התינוקות נמלטו אל הבובה הרכה

בניסוי נחשפו התינוקות לגירוי מאיים והייתה להם האפשרות להימלט אל בובת אם עשויה מתכת עם בקבוק חלב, או לבובת אם ללא חלב העשויה מבד רך ונעים. התינוקות נמלטו אל הבובה הרכה. התיאוריות שהגילוי הזה עורר בעולם הטיפול היו מרתקות והביאו למחקרים מרתקים בתחום עד היום, באוכלוסיות מגוונות.

הגילוי שתינוקות קופים לא מתנהגים לפי תיאוריית ה-Cupboard Love – אהבת המזווה – התיאוריה שהייתה נהוגה בזמנו ותיארה את האהבה כרגש התלוי בהזנה – היה מרעיש.

המעבר אל תיאוריה אנושית מקבילה לגילוייו של הארלו היה בלתי נמנע מבחינת בולבי, שטען כך מהתנסויותיו האישיות והמקצועיות. נאמר פה שבולבי עצמו כילד גודל על ידי מטפלות ופגש את אמו לשעה ביום בלבד.

המעבר אל תיאוריה אנושית היה בלתי נמנע מבחינת בולבי, שטען כך מהתנסויותיו האישיות והמקצועיות. נאמר פה שבולבי עצמו כילד גודל על ידי מטפלות ופגש את אמו לשעה ביום בלבד

המערכת הזו קשורה למערכות אחרות, בעיקר למערכות ה-SEEKING  שהזכרנו ולמערכת ה-PLAY שעוד נכיר. נאמר רק, שכאשר יש אובדן, אין מקום למשחק או לחיפוש אחר תגמול. הדבר הקריטי באופן מיידי הוא מציאת האובייקט האבוד, על ידי חיפוש וקריאה לאם/לאובייקט שהחליף אותה.

כאשר חולף זמן וממשיכות הקריאות, עולה הסיכוי להימצא על ידי טורף ויש מעבר לשמירה על פרופיל נמוך, חוסר תזוזה מהמקום בו אבדה האם. בהמשך חוסר התנועה גם גורם ללהקה/פרטים בוגרים יותר לפעול לתמיכה בפרט הבודד שכעת נמצא בשלב האבל – GRIEF.

הפסיכולוגיה האבולוציונית רואה בהתנהגות הדיכאונית תקווה. בכך שפרט אחד מהקבוצה לא מתפקד, יש סימון לשאר חברי הקבוצה שיש צורך לסייע לו, לתמוך לשמור ולהזין במקום ההורה שאבד. אילו לא היה סימן כזה, סיכויי ההישרדות שלו היו קטנים יותר. בכך נשתמרה צורת הפעולה הזו, ובא הדיכאון לעולם.

הפסיכולוגיה האבולוציונית רואה בהתנהגות הדיכאונית תקווה. בכך שפרט אחד מהקבוצה לא מתפקד, יש סימון לשאר חברי הקבוצה שיש צורך לסייע לו, לתמוך לשמור ולהזין במקום ההורה שאבד

וכך עם הדיכאון, נולד גם הטיפול בו.

בסרטון הבא מופיעה דוגמא למחקר התקשרות, בו נבדקת התנהגותם של תינוקות לפני, במהלך ואחרי עזיבת האם את החדר:

רפי לוי הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט בקליניקה פרטית ובמערך בריאות הנפש ומרצה במסגרות שונות. בעל רקע והשכלה ביולוגית ורפואית ומתעניין בדמיון בין בני אדם לבעלי חיים, משורשי אבולוציה ועד לקליניקה של היום. מעבר לכך הוא בעל משפחה מקסימה, טבח מוסמך, נגר חובב ופעיל לזכויות עובדים סוציאליים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 937 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 29 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"אני לא יודע מתי יבואו ימים יותר טובים, ואם יבואו"

בגיל 84, בתפקיד זקן השבט, נשיא בית המשפט העליון בדימוס מעדיף להסתגר בדל"ת אמותיו, עמל על עוד מאמר או פרק בספר עתידי ● אך המשבר השלטוני הנוכחי בישראל גרם אפילו לברק לקום מרבצו ● בראיון לכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוא נמנע מלהזכיר ולו פעם אחת את נתניהו, מצייר תמונה עגומה של מעמד שלטון החוק כיום בישראל ושולח מסר ברור לכנסת ולבית המשפט

עוד 1,025 מילים

ישראל כ"ץ נגד משרד הבריאות: "התנתק מהעם ונוהג באטימות"

בדיונים פנימיים אמר שר האוצר: "חייבים לפתוח מיד את חנויות הרחוב שנמצאות על סף קריסה" ● היום יצוין יום הזיכרון ליצחק רבין במלאת 25 שנים להירצחו; נתניהו, לפיד וגנץ יישאו דברים בישיבה מיוחדת של מליאת הכנסת

07:19 עריכה

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף בדיונים פנימיים את משרד הבריאות: "חייבים לפתוח מיד את חנויות הרחוב שנמצאות על סף קריסה. מה זו הטרפת הזאת? משרד הבריאות התנתק מהעם ונוהג באטימות לב".

עוד אמר כ"ץ –

די לנהל מאבקי יוקרה על גבם של העוסקים הזעירים. אנשים בנו עסקים בעשר אצבעות ונשארים עכשיו חסרי כל, עוד מעט יתחילו הגשמים ויהיה קשה להתחיל. זה פשוט לא יתכן. פותחים מסז'ים וטיפולים אישיים ללא מסכות ורק את חנויות הרחוב, שהן הכי בטוחות בעולם, משאירים סגורות. רוצים לדחוף 80 אלף איש מתחת לסף העוני. הפכו את העוסקים הזעירים לאויבי העם, כי אין להם שדולה חזקה. אני לא אוותר ואלחם בשבילם בכל כוחי, כדי לאפשר את חזרתם המיידית לפעילות.

07:15 עריכה

קבינט הקורונה יתכנס הבוקר, בשעה 08:00, כדי להכריע בהקלות שיחולו מיום ראשון הקרוב. בעוד שר האוצר ישראל כ"ץ מקדם פתיחה של חנויות הרחוב, שר הבריאות יולי אדלשטיין מתנגד לכך. השרים גם צפויים להחליט באיזה מתכונת ישובו ללמוד בשבוע הבא תלמידי כיתות א'-ד'. השאלות שעל הפרק הן כמה ימים בשבוע יילמדו התלמידים והאם תהיה חלוקה לקפסולות. סוגיה נוספת שתידון – פתיחת בתי הכנסת.

07:05 עריכה

היום יצוין יום הזיכרון ליצחק רבין במלאת 25 שנים להירצחו. בשעה 13:00 תיערך ישיבת מליאה מיוחדת של הכנסת במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. בישיבה יישאו דברים יושב ראש הכנסת יריב לוין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ויושב ראש מפלגת העבודה, השר עמיר פרץ.

בשעה 19:00 ייערך בכיכר רבין בתל אביב טקס נעילת יום הזיכרון בהשתתפות הנשיא ריבלין וראש מרכז רבין, בתו של ראש הממשלה לשעבר, דליה רבין.

עוד 3 עדכונים

שברי לבנים וטיח נפלו מתקרת המבצר הקורס על שולחן השופטים

כשנשיאת העליון אסתר חיות נזפה בעו"ד דפנה הולץ-לכנר שהמבצר לא נופל, תהו רבים אם מדובר בלקות ראייה, או בחשש להתייצב מול השלטון ורעשי ההמון המוסת המתדפק על קירות בית המשפט. אולי היתה זו אימת הדי-ניין המיתולוגי הרוחף כרוח רפאים רעה במסדרונות בית המשפט.

כשנשיאת העליון אסתר חיות נזפה בעו"ד דפנה הולץ-לכנר שהמבצר לא נופל, תהו רבים אם מדובר בלקות ראייה, או בחשש להתייצב מול השלטון ורעשי ההמון המוסת המתדפק על קירות בית המשפט

אבל למרות הנזיפה, המהלומות על קירות המבצר נשמעו היטב באולם הדיונים של בית המשפט העליון. שברי לבנים וטיח נפלו מהתקרה על שולחנם של השופטים שהצליחו להתעלם מה"הפרעה" והתדיינו בסבר פנים חמור על ענייני נוהל. לא היה בכוחם לעזוב את קתדרת התאוריה ולהתייצב חוצץ בין הקורנס לקירות המבצר.

הם רק ייחלו לכך שהמחריב ייעתר לתפילתם החרישית ויחדל. תפילתם כמובן לא נענתה. מאז ההכרזה הדרמטית ששום מבצר לא נופל, חלפו יותר מחמישה חודשים שבהם מתרופפת ונושרת על ראשינו בכל רגע לבנה נוספת, ורק מפליא שהמבנה המעורער עדיין עומד איכשהו על כרעיו. דינמיקת ההתפוררות הולכת ומתעצמת בתאוצה מבהילה.

רואים את זה בהחצפת הפנים שמרשים לעצמם מיקי זוהר וחבריו כשהם מאיימים ברוח המאפיה על רשויות החוק. רואים את זה באיום פרקליט הליכוד על בג"ץ, שלא חמק מהמשנה לנשיאת בית המשפט העליון. רואים את זה בהתנהלות המשטרה שהפכה לכנופיית בריונים בשירות השלטון. רואים את זה בכל מקום, רואים את זה כל כך ברור ובוהק עד שכבר אי אפשר שלא לראות את זה גם מתוך המעבה החשוך של סבך פלפולים משפטיים בו חוסים שופטי העליון.

אולי משום כך קרה מה שקרה ביום שני, כאשר בהחלטה שאולי היא אמיצה, ואולי היא רק התנערות רגעית הנובעת מאי יכולתם של השופטים להכיל עוד את תבוסתם המוסרית, פסק בג"צ בניגוד להחלטת היועמ"ש, והורה לעותרים לתקן את עתירתם בתוך 21 יום. כלומר, ייערך דיון, ובדיון יוכרע אם תיפתח או לא תיפתח חקירה בעניין הצוללות.

בסוף החודש הבא תחול התיישנות על הפרשה. אם לא תיפתח חקירה עד ה29/11 יקיץ הקץ על יכולתה של המדינה לעבור תהליך הכרחי של ריפוי. פרשת הצוללות, שהוגדרה ע"י בכירי הצמרת הביטחונית לדורותיה כפרשה הביטחונית החמורה ביותר בתולדות המדינה, היא פצע מוגלתי שחובה לנקות ולחטא כדי שנוכל כולנו להמשיך הלאה, אל תהליך השיקום.

החלטה לא לטפל בפצע הזה פירושה המתנה לנמק השחיתות שיפשה בכל רקמות החברה והמדינה. אם לא יוביל למוות, יביא לחיים חולניים של גוף בגסיסה מתמדת. קשה להאמין שישנם אזרחים אשר אינם מבינים את הנחיצות האקוטית בחקירה. בלתי אפשרי להאמין ששופטי העליון אינם מבינים זאת.

בסוף החודש הבא תחול התיישנות על הפרשה. אם לא תיפתח חקירה עד ה29/11 יקיץ הקץ על הסיכוי לריפוי. פרשת הצוללות, שבכירי הצמרת הביטחונית הגדירו כפרשה הביטחונית החמורה בתולדות המדינה, היא פצע מוגלתי שחובה לנקות ולחטא

החלטת בג"צ מיום שני מותירה אותנו בהמתנה ובחרדה. האם שופטי העליון בשבתם לפני שער החוק הקפקאי יאזרו עוז לקום ולעבור בו? או שימתינו עד בוש, עד שייסגר השער והשומר יסביר להם בפנים חתומות שהשער היה מיועד אך ורק להם. זה יהיה הרגע בו יפול המבצר על יסודותיו ויהפוך לעיי חורבות.

במהלך השנים 2016-2015 כתב ירון כהן את "שמש אחרונה" (הוצ' כרמל) רומן המתרחש על רקע קריסת הדמוקרטיה הישראלית, מערכת המשפט והעיתונות. היום הוא כותב: כששופטי העליון מסרבים להרחיק מבט אל מעבר לקצה אפם, קיים סיכוי סביר שהרשומה הבאה שבה יוזכר חורבן הדמוקרטיה הישראלית תהיה ידיעה חדשותית במדורי האקטואליה של העיתונות העולמית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 468 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

הקבינט עשוי לאשר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 57 עדכונים

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים

הלמידה מרחוק גורמת למשפחות רבות לשקול מעבר לחינוך ביתי, ובקהילות החינוך הביתי מדווחים על הצטרפות משפחות רבות ● אך נתונים רשמיים מצביעים דווקא על ירידה של 25% במספר הילדים שמחונכים על ידי ההורים ● פעילי החינוך הביתי מעריכים: "הסיבה בירוקרטית. בגלל הקורונה, משרד החינוך לא שולח מפקחים כדי להסדיר רישום של תלמידים ותיקים וחדשים. בפועל, יש נהירה לחינוך הביתי"

עוד 1,270 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

האיש הירוק לשבור את הגלים

חופים הם לפעמים געגועים ליאכטה, מסתבר ● או למגרש חנייה, או לשורת בתי עסקים שמושכים תיירים (אולי), ומעשירים את קופות העיריות (הלוואי) ● תכנית מרינות שאפתנית שמקודמת מנהריה ועד בת ים, צפויה לגזול מהמתרחצים כמה מהחופים היפים בארץ ולהאיץ את התפוררות המצוקים ● אביב לביא יצא למסע פרידה מצולם מהחופים הללו, בתקווה שמישהו בממשלה ישנה את דעתו

עוד 968 מילים

אלפי עצמאים נדרשים להשיב את המענק הכספי שקיבלו לאחר שנמצא שאינם זכאים לו

פרופסור נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי, יתמנה בחודש הבא לפרויקטור הקורונה ● מנדלבליט הודיע לחיים כץ שיוגש נגדו כפוף לשימוע כתב אישום בגין עבירות מס ● בג"ץ דן בעתירות נגד ממשלת החילופים ● אוסנת מארק ייחסה לארגון קריים מיניסטר פרסום שקרי, אך אחרי ביקורת חזרה בה ● בניגוד להסכם בין המדינות, ארצות הברית לא העבירה את מבנה השגרירות בתל אביב לישראל

עוד 56 עדכונים

מנדלבליט ניסה לעשות בבג"ץ תרגיל מספר תרגילי המסמוס ליועצים פאסיביים

אחרי שדחה עוד ועוד את מתן התשובה של המדינה לבג"ץ בעתירה של התנועה לאיכות השלטון בפרשת המניות של נתניהו, פרסם מנדלבליט לפני שבועיים את החלטתו שלא לפתוח בחקירה בפרשה - ואז נתלה בפרסום ההחלטה כעילה לבקש מבג"ץ לדחות את העתירה שכן התשתית העובדתית השתנתה ● וכל זה כששעון ההתיישנות מתקתק ● למרבה המזל, השופט סולברג החליט לטובת העותרת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות.... המשך קריאה

היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות. הוא חייב היה לפסול עצמו מזמן או למצער להורות על חקירה ולהדיר עצמו מניהולה. ואשר למניות, ישנו כאן חשד מובהק לעבירת מס חמורה. הרי גם לפח היועץ עצמו ניתנה טובת הנאה, המדובר בהנחה ענקית על מחיר המניות, ומכיון שלא נטען לא ע״י נתניהו ולא ע״י מיליקובסקי שמדובר במתנה, מדובר בהכנסה שהיתה חייבת במס שולי של קקוב ל-50%. נתניהו לכאורה ״כיבס״ מס רגיל של 50% במס מופחת של 20% בדיווחו הכוזב על רווח הון לגבי שנת 2010 תוך הסתמכות על מחיר הרכישה הלא ריאלי שלו שהסווה את טובת ההנאה. בכך גם קיזז בפועל שלא כחוק את ירידת הערך שהיתה במניות בתקופת בהחזקתו.
אין כאן התישנות, כי הדיווח הכוזב נעשה לגבי שנת המס 2010, ומדובר לכאורה בהעלמת מס של כשני מיליון דולר! היועץ בכלל לא להתייחס לצורך לחקור את עבירת המס!

עוד 846 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה