למה אנחנו נבוכים כשאנחנו מקבלים מחמאה?

 (צילום: CC-BY-NC 2.0 Mateo Pizarro/Flickr)
CC-BY-NC 2.0 Mateo Pizarro/Flickr

בנפש שלנו אפשר לגלות התנהגויות, הנדמות כלא רציונליות או לא מועילות – כמו הנטייה שלנו לכעוס כשלא מקשיבים לנו, להיעלב אם לועגים לנו בפומבי, או להיות נבוכים כשאנו מקבלים מחמאה. מה מקורן של ההתנהגויות הללו? 

*  *  *

בפוסט הקודם דיברתי על הקשר שלי לעולם הטיפול ולעולם הביולוגיה, ואיך שני העולמות מתקשרים אצלי להבנת נפש האדם.

השאלה לגבי החיבור בין הגוף לנפש מעסיקה חוקרים ופילוסופים מזה מאות שנים. דקארט דיבר על הדואליזם שמתעתע בנו, והאיר את הפיצול בין עולמות הגוף והנפש. הנסיונות להסביר את החיבור ביניהם מבחינה פיזית והכרתית נמשכים מאז.

אחד החוקרים שקידמו מאוד את המדע בנושא החיבור בין גוף לנפש הוא יאק פאנקספ, שאפיין את מערכות המוח העוסקות ברגש, בהן אעסוק בפוסטים הבאים.

יאק פאנקספ היה חוקר מוח שחקר רגשות בבני אדם וחיות. עמדת המוצא שלו היתה שלמרות המוח הנפלא והמורכב שיש לאדם, אותן יכולות מוחיות מקורן בשורשים העתיקים שלנו.

כאשר הוא מדבר על שורשים עתיקים, הוא מתבסס על התפישה המדעית השלטת מאז ימי דארווין ועד היום, לפיה לבני האדם ולחיות שחיות היום יש אב קדמון משותף אי שם בעבר, וכל מערכת מוחית שהיתה לו – משותפת לנו ולחיות.

את התפישה הזו לקח אדם בשם פול מקלין, חוקר מוח משנות ה50-80 ופיתח לתיאוריה בשם המוח המשולש, או במקור – The Triune Brain theory. התיאוריה מסבירה שהמוח האנושי אכן התפתח ממוח של אב קדמון, אך לא איבד את מרבית המערכות שבו על תפקודיהן, למעט שדרוגים כאלו ואחרים שהתפתחו וכמובן התווספו ויצרו את המוח שאנו מכירים היום.

כך שבהתאם לתיאוריית האבולוציה של דארווין, נשארו אצל מוח האדם שרידים מאבותיו הקדמונים שזחלו על גחונם והיו דומים לזוחלים של היום, וכן נשארו מערכות מאבותיו היונקים הקדמונים אשר מהם התפתחו גם לשאר היונקים של היום ואיתם קרובינו הקופים.

שלושת המוחות אם כך הם: המוח הזוחלי הבסיסי, שמערכותיו מצויות בגזע המוח ונשארו אצל היונקים ובתוכם בני האדם. מעליו, ובאזורים נרחבים במוח, התפתחה המערכת הלימבית, וממנה התפתח המוח האנושי, הכולל בעיקר את קליפת המוח הקדמית על אזורי החשיבה האסוציאטיביים שלה ואזורי הדיבור.

כשחושבים על זה, זה הגיוני לחלוטין. אם בתחילת האבולוציה של היצורים החיים הם חיו בסביבה מימית כפי שעדויות המאובנים מראות, הרי שכל חיות היבשה התפתחו מהדג. כאשר הצליחו הדגים לכבוש את היבשה תנועתם הייתה על גחונם. מאפייני הגוף והסנפירים שלהם עברו התאמה להליכה ובהמשך לטיפוס על עצים. המוח החל להתארגן בתוך גולגולת סגורה.

המערכות האחראיות על שמירת תנאי קיום, דופק, נשימה וויסות התנהגותי ורגשי בסיסי – התקפלו לתוך מוח זוחלי. כזה ששרידיו ותפקודיו נמצאים גם במוחות שלנו וגם של יונקים אחרים – בצורת המבנים הנמצאים בגזע המוח.

אני כותב ויסות התנהגותי ורגשי בסיסי, כי מה שנראה כלפי חוץ הוא ההתנהגות במרחב – חיזור, רביה, טריטוריה, טריפה והגנה, שנתפשו בעבר כאינסטינקטים לא מודעים, אך היום יודעים שמקורם במבנים בגזע המוח ומונעים על ידי מערכת תגמול הקשורה בכל הפעילות הרגשית שלנו.

המוח היונקי החל לפתח מערכת תקשורת עשירה. לא רק ג'סטות ותנועות גוף, כפי שניתן לראות אצל זוחלים, אלא מימיקה, קולות, ודינמיקה קבוצתית. היונקים ארגנו קבוצות, בחרו מנהיגים והחל להתפתח אצלם הדיכאון ועמו הטיפול החברתי בדיכאון

במקביל התפתחו צורות שונות להולדת צאצאים, הביצה הזוחלית נשארה ברחם האם כשק עוברי והיונקים התפתחו – בענף נפרד מהדינוזאורים והציפורים. במקביל התפתחו גם מערכות זוגיות שונות המנהלות את ההפריה וההתפתחות של הוולדות, אבל על כך ארחיב בפוסט אחר.

המוח היונקי החל לפתח מערכת תקשורת עשירה. לא רק ג'סטות ותנועות גוף כפי שניתן לראות אצל זוחלים, אלא מימיקה, קולות ודינמיקה קבוצתית עשירה ומגוונת. היונקים ארגנו קבוצות, בחרו מנהיגים והחל להתפתח אצלם הדיכאון ועמו הטיפול החברתי בדיכאון.

המערכות שהתפתחו אצל היונקים על מנת לתווך את הפעילות הבסיסית ולפתח ממנה תקשורת חברתית מורכבת, כוללות בעיקר את המערכת הלימבית שכוללת אברונים המתמחים בתגובת פחד ותקיפה (האמיגדלה), בעיכוב תגובה (אונה קדמית), בזיכרון עבודה (היפוקמפוס) ועוד.

המבנים הללו מקיפים את גזע המוח והתפתחו מעליו, מבחינה טופוגרפית. מבחינה אנטומית נקרא האיזור הזה בעבר rhinencephalon  או בתרגום חופשי- המוח האפי (מלשון אף ר.ל.), מכיוון שבתחילה הוא נחקר אצל עכברים, ושם הוא מפותח מאוד. בדיעבד הובן, שהסיבה שהאיזור הזה מפותח מאוד אצל עכברים היא, שחלק גדול מהתקשורת החברתית אצל עכברים מבוסס על הרחה.

מקלין מדבר על המוח היונקי ככזה, שהתפתחו בו מספר תפקודים חשובים, שלא היו אצל הזוחלים: הטיפול האימהי, תקשורת קולית ושמיעתית וכישורי משחק.

המוח האנושי, שהתפתח אצל בני האדם, כולל את החלק הכי מפותח בקרב המוח היונקי: האונה הקדמית. אמנם חלק זה קיים אצל היונקים, אך בבני אדם הוא מפותח ביותר וכולל תפקודים חברתיים החוצים את מסגרת המשפחה הקרובה. למשל, הפנמה והכרה של החברה בכלל, חוקים, כללים ועוד.

ההתפתחות של המינים לא נעשתה בקו ישר, כמובן, אלא בדרך של ברירה טבעית. כך פרטים ממין מסוים מתו עקב לחץ סביבתי, והפרטים ששרדו בזכות מוטציה מסוימת – גרמו לשינוי בכלל המאפיינים של המין. כך, בתמונה הכללית, התפתחו מינים מסוימים ממינים קדומים.

אם ננסה להסביר את ההתנהגויות האלו על ידי היגיון בלבד – נמצא כי הדבר קשה עד בלתי אפשרי. אך אם נכניס רגש לתמונה, סביבה חברתית, ודחף להיות בולטים באותה סביבה – נראה שאנחנו חיות בדיוק כמו היונקים

אך יתכן שאוכלוסיות המין הקדום לא נכחדו באיזורים מסוימים – אלו שלא היו חשופים ללחץ הסביבתי המדובר. כך נשמרו, או כמעט לא השתנו – מינים עתיקים לצד מינים חדשים שהופיעו באבולוציה. למינים האלו, הקדום והחדש – היה אב קדמון משותף. כך הדבר עם בני האדם והשימפנזים.

המשמעות של החלוקה לשלושה רבדים היא קודם כל אבולוציונית. המבנה קושר אותנו אל החיות, כפי שהמבנה של עצמותינו קושר אותנו לבעלי החוליות. אך המשמעות הנפשית היא, כפי שמקלין מספר בתחילת הראיון המצורף, שהנפש שלנו נוכחת בכל החלקים המוחיים שלנו, ויש בה דחפים פרימיטיביים במקביל לחשיבה רציונלית.

אם נחזור להתחלה, כאן מתחיל ההסבר להתנהגויות הבלתי רציונליות או מועילות, לכאורה, בנפש שלנו. הנטייה שלנו לכעוס כשמישהו לא מקשיב לנו, להיעלב אם לועגים לנו בפומבי, או להיות נבוכים כשאנו מקבלים מחמאה.

אם ננסה להסביר את ההתנהגויות האלו על ידי היגיון בלבד – נמצא כי הדבר קשה עד בלתי אפשרי. אך אם נכניס רגש לתמונה, סביבה חברתית, ודחף להיות בולטים באותה סביבה – נראה שאנחנו חיות בדיוק כמו היונקים, כפי שמסביר פול מקלין בוידאו המצורף.

כשננסה להבין מדוע חשובה לנו טריטוריאליות או מדוע גברים מתנהגים שונה בנוכחות נשים וההיפך – נראה שאנו נוהגים בדיוק כמו זוחלים. לפי מקלין – מה שמפעיל את ההתנהגויות האלו הם שרידי המוח הזוחלי במוחות של בני האדם.

הראיון עם פול מקלין:

רפי לוי הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט בקליניקה פרטית ובמערך בריאות הנפש ומרצה במסגרות שונות. בעל רקע והשכלה ביולוגית ורפואית ומתעניין בדמיון בין בני אדם לבעלי חיים, משורשי אבולוציה ועד לקליניקה של היום. מעבר לכך הוא בעל משפחה מקסימה, טבח מוסמך, נגר חובב ופעיל לזכויות עובדים סוציאליים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 972 מילים
כל הזמן // שבת, 25 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

ההצעה של ביידן לשני עימותים מול טראמפ חושפת חולשה

הציפייה השנה הייתה שדווקא טראמפ יתחמק מעימות מול ביידן. במקום זאת, הוא קפץ על ההצעה מייד ● לא שהמילה של טראמפ שווה משהו: במשפטו הפלילי התחייב שוב ושוב לעלות על דוכן העדים - אבל בסוף ויתר ● בינתיים, שינויים טקטוניים בחברה האמריקאית, כמו גם עדכונים בתשתית הבחירות בארה"ב, פועלים לרעת הדמוקרטים ● ורגע אנושי מרשים של ביידן השבוע

עוד 1,196 מילים

גימיקים לא יפצו על מחסור במשאבים והיעדר מדיניות

לא צריך להיות מומחה ביחסים בינלאומיים כדי להבין שחלה התדרדרות חמורה במצבה של ישראל, מעין סופה חזקה המתרחשת עלינו מכל עבר, ולדעת שהנזק הנרחב יורגש לאורך זמן.

מה עושים? לכתחילה ייאמר שישראל ויהודים הם מיעוט זעום בעולם. מולם ניצבת עוינות מובנית בקרב מוסלמים וערבים רבים ולצדה אנטישמיות. גם כאשר היא לא ניכרת מעל פני השטח, היא תמיד מבעבעת מתחתיו.

טובה הרצל היא גמלאית של משרד החוץ. שרתה כקצינת קישור לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון, הייתה השגרירה הראשונה של ישראל במדינות הבלטיות להאחר התפרקות ברה"מ, ופרשה אחרי כהונה בדרום אפריקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 549 מילים
אמיר בן-דוד

המדינה הפלסטינית כבר יוצאת לדרך – עם או בלי הסכמתה של מדינת ישראל ● הנשיא ראיסי מת, המשטר האיראני מחפש מחליף ● האם רוסיה תשלח זרמים של פליטים לוביים אל חופי אירופה? ● סטארבקס תורמת מיליון ארוחות לפלסטינים בניסיון לסיים את החרם ● והשבוע ב-1967 – מצרים חוסמת את מצרי טיראן ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,179 מילים ו-1 תגובות

ראש ממשלת המחדל

"אני נושא באחריות לכישלון צה"ל בהגנה על אזרחי ישראל ב-7 באוקטובר 2023. את משקל האחריות על כתפיי אני חש בכל יום, ובליבי אני מבין היטב את משמעותה. אני הוא המפקד ששלח את בניכם ובנותיכם לקרב שממנו לא שבו ואל העמדות שמהן נחטפו. אני נושא איתי בכל יום את זכר הנופלים, ואני אחראי לענות לכם על השאלות הנוקבות המדירות שינה מעיניכם".

להצדיע לרמטכ"ל הרצי הלוי, שעמד בגו זקוף, בראש מורם ובאומץ לב, תוך גילוי יושרה אישית, מול משפחות חללים בטקס יום הזיכרון הממלכתי ברחבת הכותל. במהלך האירוע הרגיש והטעון הוא לקח אחריות אישית מלאה וללא שום הסתייגות על אסון טבח אוקטובר, ועל שליחת חיילים למלחמה שבאה בעקבותיו.

עיתונאי, מפיק ועורך משדרי טלוויזיה. בימים אלה, מתמקד בהפקת סרטי תעודה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

למקרה שפיספסת

חמישה מ-15 שופטי בית הדין הבינלאומי לצדק, כולל אהרן ברק, ליוו את החלטת בית הדין אתמול בפרשנות - וארבעה מהם קבעו כי הצו המורה לעצור את הלחימה ברפיח למעשה מוגבל רק למובן מאליו: הימנעות מפעולות שיש בהן חשש להשמדת עם ● השורה התחתונה היא שבפעם הרביעית ברציפות, בית הדין למעשה דחה את הבקשה של דרום אפריקה לעצור את הלחימה ברצועת עזה ● פרשנות

עוד 1,203 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המרתון של ג'יין פונדה

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: ב-1990, ג'יין פונדה הייתה מעדיפה לשכוח את הריקוד הפאלי עם התותח הצפון־וייטנאמי, אך את מה שעשתה אין להשיב - והמראה המטריד נצרב בתודעה האמריקאית

עוד 1,927 מילים

עקורים

הפרסומאי גיל סמסונוב מתאר בספרו החדש "הבגינים" את הסבל והעינויים שחווה הדור של אביו – יוצאי מחתרות האצ"ל והלח"י – מצמרת הממסד המפא"יניקי ● הוא משוכנע שהחשיפה תביא לפרספקטיבה ולהדחקת השנאה בין המחנות ("עובדה שבגין, שהיה האיש השנוא ביותר, הפך לסמל הדמוקרטיה בפי השמאל") ● על נתניהו, לו ייעץ במשך שנים בבחירות, הוא אומר: "דור המרד בחר בו כיורש כי כמוהם הוא חש קיפוח היסטורי"

עוד 3,597 מילים ו-2 תגובות

לפי חוקת רומא, בית הדין הפלילי בהאג לא מתערב במצב שבו חשדות לפשעי מלחמה מטופלים על ידי מערכת המשפט במדינת החשודים ● בהחלטתו השבוע, התובע הראשי כרים קאן הצהיר למעשה כי ישראל אינה עושה את תפקידה ולא נוקטת בהליכים משפטיים עצמאיים וחסרי פניות ● זהו כתב אישום חריף נגד היועמ"שית - ונגד העליון ● פרשנות

עוד 886 מילים ו-1 תגובות
היום ה־231 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

דיווח: נתניהו דחה הצעת הפרקליטה הצבאית להתאים את הפעילות ברפיח לצו בית הדין

החלטת בין הדין לעצירת הלחימה ברפיח בלב מחלוקת משפטית; השופט ברק: הצו מתייחס רק לפעולה שתביא לרצח עם; ישראל בתגובה להחלטה בהאג: לא נקיים ברפיח פעילות שתוביל להשמדת אוכלוסייה ● חמאס: מברכים על ההחלטה ● צה"ל חילץ מעזה את גופותיהם של אוריון הרננדס ראדו, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום ● דיווח: היועמ"שית צפויה להורות על בדיקה נגד מירי רגב

עוד 51 עדכונים

ברקת בטוח שיביס את נתניהו בפריימריז

ניר ברקת משוכנע שנתניהו לא יוכל להתרומם בסקרים, ואם יתמודד בבחירות הוא ינחל תבוסה ויוביל את הליכוד לאבדון ● בהינתן כל המשתנים הללו, ברקת משוכנע כי הוא יכול להביס את נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד ● בינתיים, ברקת משמר את היריבות מול נתניהו על קו מתח גבוה - אבל הוא לא שובר את הכלים, לא יוצא למרד גלוי ולא מתפטר מהממשלה כדי לא להרגיז את חברי הליכוד שעדיין מסרבים להפנות עורף לנתניהו ● פרשנות

עוד 743 מילים ו-1 תגובות

יורשת בלתי צפויה

קלאודיה שיינבאום, מדענית אקלים בת 61 וראשת עיריית מקסיקו סיטי לשעבר, מסתמנת כמועמדת המובילה להיות נשיאת מקסיקו הבאה ● היא מובילה כעת בסקרים לנשיאות עם רוב מכריע של 57% מהקולות ● אם תזכה בבחירות, היא תעמוד בפני ציפיות אדירות, בעוד החברה המקסיקאית הולכת ונעשית מפולגת יותר מתמיד

עוד 2,337 מילים

החברה להגנת הטבע שינתה קונספציה ועלתה להתקפה

לגדל דגים בישראל זה כבר לא ריווחי ● לעומת זאת הצמא למאגרי מים טבעיים הולך וגדל ● תעשו אחד ועוד אחד ותקבלו את מגמת Rewild – הפיכה של בריכות דגים נטושות למקווי מים שוקקי חיים ועופות נודדים ● זה קורה בכפר רופין שעל גבול ירדן, במעגן מיכאל שלחוף הים התיכון – ובחברה להגנת הטבע מקווים שזו רק ההתחלה

עוד 1,547 מילים ו-2 תגובות

איראן נערכת לעידן פוסט-ראיסי

ההערכה היא כי יורשו של הנשיא האיראני ראיסי יהיה בדמותו ורוחו: שמרן שלא יקרא תיגר על מה שנשאר מכהונתו של המנהיג העליון, וידע לנווט בין משמרות המהפכה והדרג הפוליטי ● גם מחליפו של שר החוץ צפוי לשמר על אותה מדיניות ● השאלה הגדולה היא כמה מאזרחי איראן בכלל יטרחו לצאת להצביע ● פרשנות

עוד 716 מילים
היום ה־230 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל לתצפיתניות שנחטפו: "נכשלנו בלהגן עליכן; אנחנו מחויבים להשיב אתכן הביתה"

צה"ל ושב"כ התנקשו במנהרה בג'באליה בחיי מפקד גדוד בית חאנון בחמאס ● הממונה על חופש המידע בצה"ל מסרה, במענה לפנייה שקיבלה, שאגף המודיעין העביר לנתניהו ארבעה מסמכי התרעה; לשכת ראש הממשלה: באף אחד מהמסמכים אין התרעה מפני מתקפה של חמאס ובחלקם נטען שפני הארגון להסדרה ● מנכ"ל משרד החוץ נזף בשגרירי ספרד, נורווגיה ואירלנד

עוד 45 עדכונים

ניצנים ראשונים של פרגמטיות בליכוד

השיח על הגישה הפרגמטית של מפלגת השלטון התחדד אחרי מסיבת העיתונאים של השר גלנט, שהזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעזה, שיביא גם להארכת השירות הסדיר וגם לחורבן כלכלי ● ח"כ אלי דלל והשר מיקי זוהר אמרו לזמן ישראל כי הם מתנגדים להתיישבות יהודית בעזה ו/או למהלכים ללא הסכמה ציבורית ● והם כנראה לא היחידים ● פרשנות

עוד 907 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה