גמילה מסם נתניהו

 (צילום: iStock-aaom50)
iStock-aaom50

כיצד מטפלים בדחף לסם תוך כדי חינוך לגמילה מסמים ואלכוהול? התשוקה הפיזית לסמים, המושפעת מגורמים סביבתיים – היא אחת מהסיבות הראשונות לכך שאדם שנגמל עלול לחזור ולצרוך סמים.

ברוב המקרים, לאחר מספר ימים או שבועות לא ניתן למצוא עקבות לסמים בשתן או בדם. בכל אופן חלקיקי סמים מצטברים ברקמות השומן בגוף והם עלולים להישאר שם למשך שנים גם לאחר שהאדם נגמל מהם. בסיטואציות מסוימות, חלקיקים אלו עלולים להשתחרר אל זרם הדם ולגרום להופעת סימפטומים פיזיים של תשוקה לסמים.

שיקום אמיתי מהתמכרות, משמעותו שלאדם אין יותר תוית של "מכור" או "אלכוהוליסט". משמעותו היא שאינך סובל יותר מ"מחלת ההתמכרות" ומסוגל ללמוד להתמודד בהצלחה עם בעיות האלכוהול והסמים.

ההתמכרות הזו היא תוצאה של שנים של צריכת יתר של סיסמאות קליטות, פשטניות, מעוררות, הגורמות לצרכן המכור לראות עולם ורוד ללא דילמות, עולם ללא בעיות, דרך קול הבריטון ונאומיו המצוחצחים של נתניהו

ההסבר הזה מתאים כמו חליפה נוצצת לגופו של תהליך הפרידה מנתניהו, כמו שלט זוהר באיילון המתרחק מעיניהם של נהגים, תומכיו, אוהדיו והסוגדים לאישיותו, כמו מכורים הנגמלים מסם קשה ששמו לא הירואין, אלא בנימין.

ההתמכרות הזו היא תוצאה של שנים של צריכת יתר של סיסמאות קליטות, פשטניות, מעוררות, הגורמות לצרכן המכור לראות עולם ורוד ללא דילמות, עולם ללא בעיות, דרך קול הבריטון ונאומיו המצוחצחים של נתניהו.

שנים של שטיפת מוח יומיומית ברשתות החברתיות, בסרטוני רשת וכנסים תעמולתיים, יצרו התמכרות לסם. המכורים מתקשים לעבור יום עבודה בלי משפט מחץ של נתניהו נגד השמאלנים, או הערבים, או המשטרה, או הפרקליטות, או יריב (שמוגדר אויב) פוליטי כלשהו, ולא משנה מה שמו או מראהו.

זה גבאי, או שלי, או פרס, או ברק, או לפיד, או גנץ, או בוגי, או אשכנזי, או איילת, או נפתלי, או איימן עודה, או ליברמן. כולם מפריעים לצריכת הסם. ההתמכרות כה קשה – עד שאיום קל על אספקת הסם הסדירה בדמות חשד לשקר כלשהו, או דוח מבקר מדינה או איום של חקירת משטרה וכתב אישום – מיד גורמים למכורים לתגובות חריפות, הזעה, רעידות, התקפי זעם ומלל אלים.

שנים של שטיפת מוח יומיומית יצרו התמכרות לסם. המכורים מתקשים לעבור יום עבודה בלי משפט מחץ של נתניהו נגד שמאלנים, ערבים, משטרה, פרקליטות, או יריב פוליטי כלשהו

חשש ממשי לפגיעה בספק הסם, בכלל יעורר את השדים האפלים ביותר ויגרום להמצאת חוקי חסינות או חנינה, ויוציא אנשים לרחוב ולרשתות החברתיות להפגנות קשות מול כל מוסדות המדינה.

עכשיו כשתוצאות הבחירות יצרו איום על סם נתניהו ועל הספק הראשי שלו, קשה כבר לדבר ולנשום.

חברים (בפייסבוק) מפעם כותבים לי "לכו תעשו ממשלה עם תומכי טרור", וגם "אין לנו שום דבר משותף איתכם", ומוסיפים "הימין לא פראייר. לא ניתן לכם להוריד את נתניהו".

הכל בלשון רבים. אתם! כלומר כל מי שהצביע נגד ספק הסמים הקשים לדמוקרטיה הישראלית. הכללות נגד כל מי שהתנגד לאיש.

איום קל על אספקת הסם הסדירה בדמות חשד לשקר כלשהו, או דוח מבקר מדינה או איום של חקירת משטרה וכתב אישום – מיד גורמים למכורים לתגובות חריפות, הזעה, רעידות, התקפי זעם ומלל אלים

הגמילה אם כן תהיה קשה. צריך לומר את זה ולהתמודד עם זה. גמילה של בני משפחת נתניהו מהצייתנות והחנפנות שהתרגלו אליה מצד אנשיהם. גמילה של חברי הכנסת מהמפלגות השונות משלטון היחיד התמידי שהאמינו כי הוא אינסופי.

גמילה של אוהבי נתניהו מדמותו הממכרת, חיוכיו השחצניים, זחיחותו הידועה, טיסותיו המפוארות ברחבי העולם, נאומיו באנגלית, תנועות היד המבטלות כל ביקורת או פרסום תמליל.

פשוט תהליך גמילה קשה. פיסית ומנטאלית. הגוף לא רגיל. המוח לא תופש שאפשר לחיות בלי הסם. בלי ההסתה, בלי הדיבורים המופרעים נגד ערביי ישראל באשר הם ערבים, נגד נשיא ארה"ב (אובמה או בקרוב גם נגד טראמפ).

פשוט תהליך גמילה קשה. פיסית ומנטאלית. הגוף לא רגיל. המוח לא תופש שאפשר לחיות בלי הסם. בלי ההסתה, בלי הדיבורים המופרעים נגד ערביי ישראל באשר הם ערבים

אפשר לנהל ויכוח דמוקרטי הוגן ורגוע בלי לקלל בלי לנבל את המקלדת ברמתו של יאיר נתניהו. אפשר לצאת החוצה ולהבין שהמדינה הזו יכולה להתנהל אחרת בלי סם נתניהו. אפשר להבריא גם מסמים קשים.

אפשר וצריך כעת לשכנע, אולי ללמד את המכורים לנקות את עצמם מחיים שלמים מלאים בשימוש בחומרים רעילים, וליצור חיים חדשים עם מטרות, כיוון ושלמות אישית תוך כדי כך שהם חיים ללא סמים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 634 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 15 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה