אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סְבִירוּת 190

השנה החולפת הפכה לרצף בלתי סביר של אירועים בלתי סבירים, שנחתו על ראשנו בקצב בלתי סביר. והאיש שנושא באחריות אישית לרבים מהאירועים הבלתי סבירים הללו, הוא שר המשפטים יריב לוין - מי שכבר בלידתו ידעו הוריו להעניק לו שם שיתאים לסיפור חייו

זה היה סיום בלתי סביר לשנה עברית בלתי סבירה: דיון בלתי סביר בהרכב בלתי סביר של שופטי העליון על עילת הסבירות, כשבמקביל ישראל נכנסת אל הימים הנוראים של שנת תשפ"ד כשהיא שקועה בוויכוחים על מלחמת אחים, ומציינת חמישים שנה למלחמת יום הכיפורים תשל"ד – טראומה לאומית שנולדה בגלל אמונה בלתי סבירה בקונספציה על "סבירות נמוכה".

מספר בלתי סביר של צופים נצמדו השבוע לשידור ישיר באורך 13 שעות וחצי מבית המשפט העליון, וגילו עניין בלתי סביר בשלל סוגיות משפטיות סבוכות להפליא, שעד לא מזמן היו מעניינות רק מומחים למשפט מנהלי וקונסטיטוציוני.

אנשים אשכרה התווכחו השבוע בלהט ברשתות החברתיות על פסק דין וונסברי והלכת דפי זהב, כתבו פוסטים חוצבי להבות על פרשנות מקיימת של החוק ועל מעמדה החוקתי וההיסטורי של מגילת העצמאות, וניסו לפענח רמזים נסתרים בחיוכה המסתורי של המונה ליזה גילה כנפי-שטייניץ.

אנשים אשכרה התווכחו השבוע בלהט ברשתות החברתיות על פסק דין וונסברי והלכת דפי זהב, כתבו פוסטים חוצבי להבות, וניסו לפענח רמזים נסתרים בחיוכה המסתורי של המונה ליזה גילה כנפי-שטייניץ

הכול היה בלתי סביר בעליל. ובכל זאת כל זה קרה.

שופטת בית המשפט העליון גילה כנפי-שטייניץ (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
שופטת בית המשפט העליון גילה כנפי-שטייניץ (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

אם מישהו היה שואל אתכם בראש השנה שעברה מה להערכתכם הסיכוי שיגיע יום, שבו חמשת הערכים המובילים ברשימת החיפושים בוויקיפדיה העברית יהיו "בג"ץ דפי זהב נגד רשות השידור" (עם 11.2 אלף חיפושים ביום אחד), "עילת הסבירות" (9.6 אלף חיפושים), "בית המשפט העליון" (8.7 אלף חיפושים), אילן בומבך (8.7 אלף חיפושים) ויחיאל כשר (6.4 אלף חיפושים) סביר להניח שהייתם עונים שזה בלתי סביר. אבל גם זה קרה השבוע.

חברה ותיקה, שמזדהה עם המאבק הציבורי בשייח ג'ראח והייתם עשויים לפגוש אותה בהפגנות נגד הגדר בבילעין, תפסה אותי בשבת שעברה בקפלן. זה היה רגע לפני ששלום חנוך עלה לשיר על ירדנה היפה שממלמלת "זה לא ייתכן" כשמתברר שהייתה תאונה למדינה ומשיח לא יבוא וגם לא יטלפן.

"אנחנו לעולם לא נסלח לנתניהו על זה שהוא גרם לנו להפגין יחד עם כל הקצינים מ'אחים לנשק' ולתמוך בכל המיליטריזם הציוני הזה", היא אמרה, "מה לנו ולזה? זה לא סביר".

"אנחנו לעולם לא נסלח לנתניהו על זה שהוא גרם לנו להפגין יחד עם כל הקצינים מ'אחים לנשק' ולתמוך בכל המיליטריזם הציוני הזה. מה לנו ולזה? זה לא סביר"

היא חצי צחקה, אבל הבנתי בדיוק על מה היא מדברת. באירועים הבלתי סבירים שקרו לי השנה, מצאתי את עצמי עומד באמצע הלילה ליד מדורה באיילון, באחת ההפגנות הספונטניות הכי מרגשות שהשתתפתי בהן, ותומך – שאלוהים ישמור – ביואב גלנט. ולא הייתי לבד.

המחאה בנתיבי איילון אחרי פיטורי שר הביטחון יואב גלנט, 26 במרץ 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
המחאה בנתיבי איילון אחרי פיטורי שר הביטחון יואב גלנט, 26 במרץ 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

בהזדמנות אחרת עמדתי בחולצת "אין דמוקרטיה עם כיבוש" ומחאתי כפיים לראש שב"כ לשעבר.

ראיתי אנשים שכל חייהם גילו חשדנות שמאלנית בריאה כלפי קציני צבא, משטרה ושב"כ, עומדים ומריעים למפקד מחוז תל אביב של המשטרה, עמי אשד, רק כי הוא התגלה כאדם הגון יותר מאלה שממונים עליו.

כל האירועים הבלתי סבירים האלה לא היו מתרחשים, אלמלא הפכה השנה האחרונה לרצף בלתי סביר של אירועים בלתי סבירים, שנחתו על ראשנו בקצב בלתי סביר.

כל האירועים הבלתי סבירים האלה לא היו מתרחשים, אלמלא הפכה השנה האחרונה לרצף בלתי סביר של אירועים בלתי סבירים, שנחתו על ראשנו בקצב בלתי סביר

ראשי שב"כ והמוסד שהקדישו את חייהם להנצחת הכיבוש ולביסוס שלטון האפרטהייד הישראלי בשטחים, התייצבו בחזית המאבק בכיבוש ובאפרטהייד; פוליטיקאים שלא שירתו בצה"ל תקפו בארסיות קצינים ביחידות מיוחדות, שהודיעו שבכוונתם להפסיק להתנדב למילואים;

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, מוקף במפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, ראש שב"כ לשעבר כרמי גילון, יו"ר התנועה לאיכות השלטון אליעד שרגא ואלוף (מיל.) דן הראל – מדבר עם התקשורת בפתח בית המשפט העליון בירושלים, בעת הגשת העתירה נגד התיקון לחוק לביטול עילת הסבירות, 8 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, מוקף במפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, ראש שב"כ לשעבר כרמי גילון, יו"ר התנועה לאיכות השלטון אליעד שרגא ואלוף (מיל.) דן הראל – מדבר עם התקשורת בפתח בית המשפט העליון בירושלים, בעת הגשת העתירה נגד התיקון לחוק לביטול עילת הסבירות, 8 באוגוסט 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

תלמידי ישיבות שתורתם אומנותם, איימו להחליף את טייסי חיל האוויר; אדם שהורשע בתמיכה בארגון טרור, ידוע כמעריץ של רוצח המונים וסוחב אחריו שובל ארוך של כתבי אישום והרשעות, התמנה לשר האחראי על משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר;

שרת ההסברה התגלתה כפיגוע הסברתי; שר החוץ התגלה כאסון דיפלומטי; שר האוצר הסביר שאם נשמור מצוות, אלוהים כבר ידאג לכלכלה הישראלית; יו"ר כנסת – הומו שמגדל ילדים עם בן זוגו – הפך לאדם השנוא ביותר על הקהילה הלהט"בית; הרכבת הקלה התחילה לפעול; שיר תהילה לדוכן "לחם חביתה" מנתניה הפך ללהיט בינלאומי;

שרת ההסברה התגלתה כפיגוע הסברתי; שר החוץ התגלה כאסון דיפלומטי; שר האוצר הסביר שאם נשמור מצוות, אלוהים כבר ידאג לכלכלה הישראלית; ושיר תהילה לדוכן "לחם חביתה" מנתניה הפך ללהיט בינלאומי

ראש הממשלה יצא לשמש בלי כובע ואושפז בבית חולים להשתלת קוצב לב; בנו לא הגיע לבקר אותו, כי הוא הורחק למיאמי, אחרי שהתמכר לתביעות דיבה, שהקטינו את ההון המשפחתי אותו צברו הוריו בחיים שלמים של קמצנות אגדית.

כל האירועים הבלתי סבירים האלו באמת התרחשו השנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנם אבנר בשייט בכינרת, 14 ביולי 2023 (צילום: מטוויטר, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנם אבנר בשייט בכינרת, 14 ביולי 2023 (צילום: מטוויטר, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

סיפרתי באחת מקבוצות הווטסאפ התוססות שלי, שאני מתכוון להכתיר את השנה העברית היוצאת כשנה שבה מתה הסבירות. לא היה צורך להסביר ולנמק. כולם הבינו למה אני מתכוון.

ביקשתי מהחברים הנכבדים בקבוצה לבחור את האירוע הכי בלתי סביר, שאם היו מספרים להם בראש השנה שעברה שהוא יקרה השנה, הם היו מגיבים בחוסר אמון מוחלט.

חברה שמתוקף עיסוקה עוקבת מקרוב אחרי מהלכיו של ראש הממשלה, ענתה שהיא לא דמיינה מצב שבו נתניהו יכהן כראש ממשלה בתמיכת 64 מנדטים ואז יגלה שהוא אישיות בלתי רצויה בוושינגטון, ויחטוף דליי קרח כשייצא לביקורים בפריז, ברלין ולונדון.

"זה הדבר שהוא הכי אוהב לעשות והכי גאה בו, המעמד העולמי שלו. זה שהוא 'קינג ביבי'. ליגה אחרת. מי היה מאמין שכל זה ייגמר בבת אחת והוא יהפוך למנודה בעולם, ויתחנן לפגוש את ביידן כמו איזה מצורע בשולי כינוס האו"ם?"

"זה הדבר שהוא הכי אוהב לעשות והכי גאה בו, המעמד העולמי שלו. זה שהוא 'קינג ביבי'. ליגה אחרת. מי היה מאמין שכל זה ייגמר בבת אחת והוא יהפוך למנודה בעולם, ויתחנן לפגוש את ביידן כמו מצורע בשולי כינוס האו"ם?"

שלט חוצות של "אחים לנשק" על הקרע ביחסים בין ארה"ב לישראל שנתלה בתל אביב במסגרת המחאה נגד המהפכה המשפטית, 30 במאי 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
שלט חוצות של "אחים לנשק" על הקרע ביחסים בין ארה"ב לישראל שנתלה בתל אביב במסגרת המחאה נגד המהפכה המשפטית, 30 במאי 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

חברה אחרת, שמאלנית שגרה בשכונה בעלת אוריינטציה ש"סניקית וליכודניקית מובהקת, סיפרה שהשכנים שלה, שעד השנה לא ממש התעניינו בה, החלו לעצור אותה בכניסה לבית לשיחות על המצב ולברר מה דעתה על ההתפתחויות הפוליטיות.

"הדבר הכי בלתי סביר שקרה לי היה כשירדתי בפיג'מה עם הכלבים, בבוקר שאחרי פיטורי גלנט וההפגנה הגדולה באיילון, ושכנה דתייה, שעד היום לא החליפה איתי מילה, נעצרה לידי ואמרה, 'תגידי, מה עובר על ביבי?'".

"הדבר הכי בלתי סביר שקרה לי היה כשירדתי בפיג'מה עם הכלבים, בבוקר שאחרי פיטורי גלנט וההפגנה הגדולה באיילון, ושכנה דתייה, שעד היום לא החליפה איתי מילה, נעצרה לידי ואמרה, 'תגידי, מה עובר על ביבי?'"

לאירועים הבלתי סבירים היה גם צד חיובי. הברק בעיניים בצעדה ההמונית המרגשת לירושלים; עלייתו לבמה הציבורית של הדור הלא נכון; ההתעניינות הרחבה במבנה המשפטי של ישראל ובהליכי חקיקה; ושובו של הכיבוש המודחק למרכז השיח, במקביל לריקליימינג של סמלי המדינה.

חבר שכל חייו הבוגרים היה מסויג מגילויי לאומיות, סיפר לי שלתדהמתו הוא מצא עצמו השנה מנפנף בדגל המדינה ושר את ההמנון הלאומי כשדמעות של התרגשות זולגות על לחייו. זה קרה לרבים.

מפגינים צועדים ברחוב הרצל ברחובות במחאה נגד המהפכה המשפטית, 18 ביולי 2023 (צילום: רובי יהב)
מפגינים צועדים ברחוב הרצל ברחובות במחאה נגד המהפכה המשפטית, 18 ביולי 2023 (צילום: רובי יהב)

אדריכל השנה הבלתי סבירה הזו, האיש שחוץ מ"לחם חביתה" נושא באחריות אישית לרבים מהאירועים הבלתי סבירים הללו, הוא שר המשפטים יריב לוין. מי שכבר בלידתו הוריו ידעו להעניק לו שם פרטי שיתאים לסיפור חייו.

אדריכל השנה הבלתי סבירה הזו, האיש שחוץ מ"לחם חביתה" נושא באחריות אישית לרבים מהאירועים הבלתי סבירים הללו, הוא שר המשפטים יריב לוין. מי שכבר בלידתו הוריו ידעו להעניק לו שם שיתאים לסיפור חייו

כדי לסיים את הטור הזה בטון אופטימי – בכל זאת, שנה חדשה עומדת בפתח – נאחל מכאן ללוין מכל הלב, שממש בקרוב, רגע אחרי הימים הנוראים, הוא יזכה בעזרת השם להגשים את חלומו הגדול ביותר ויחגוג ביחד איתנו את סיומם של הימים הנוראים באמת, שאל סופם הוא מייחל כבר שנים רבות, וסוף-סוף יראה ניצחון בלתי סביר של הפועל תל אביב בדרבי.

עוד 1,111 מילים
סגירה