חברי הרשימה המשותפת מגיעים לפגישה עם נשיא המדינה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
המדריך להבנת הרשימה המשותפת

ארבע מפלגות ורשימה אחת

הרוב היהודי בישראל לא ממש מבדיל בין מפלגה ערבית אחת למשניה ● האיחוד בין ארבע מפלגות ערביות לרשימה המשותפת, טשטש אף יותר את ההבדלים - לעתים תהומיים - בין חלקי הרשימה ● אבל המפלגה השלישית בגודלה בכנסת ה-22 היא כמו פרלמנט לכשעצמו של ערביי ישראל, וממש כמו אצל היהודים אפשר למצוא שם דתיים קנאים, סוציאל-דמוקרטיים מתונים, גזענים מחרחרי ריב - ואפילו מרכז פרגמטי

לפני חמש שנים כמעט חוסל הייצוג של המיעוט הערבי בכנסת ישראל. "חוק המשילות", שעבר בקולות הקואליציה ואל מול חרם של האופוזיציה, העלה את אחוז החסימה בצורה דרמטית, מ-2% ל-3.25%, ואיים להפיל את שלוש המפלגות הערביות שיוצגו אז בכנסת, אל מתחת לאחוז החסימה.

החוק נולד משעטנז של הבטחת בחירות מצד מפלגת יש עתיד, שהתחייבה בפני בוחריה להגביר את ה"משילות" ולייעל את פעילות הממשלה, יחד עם רצונם של כמה חברי כנסת מסיעת "הליכוד ביתנו", ובראשם אביגדור ליברמן, לפגוע בייצוג הערבי בכנסת, ובעיקר בזה של מפלגת בל"ד. אחוז החסימה שנקבע בחוק היה, דרך נס, בדיוק האחוז שאותו לא עברו המפלגות הערביות.

אביגדור ליברמן ויאיר לפיד. נובמבר 2015 (צילום: Miriam Alsterl/Flash90)
אביגדור ליברמן ויאיר לפיד. נובמבר 2015 (צילום: Miriam Alsterl/Flash90)

לקראת בחירות 2015 ובעקבות החוק, פתחו הסיעות הערביות בשיחות ממושכות שבסופן הודיעו על איחוד הסיעות חד"ש, תע"ל, רע"מ ובל"ד לרשימה אחת שנקראה "הרשימה המשותפת". בבחירות קיבלה הרשימה 13 מנדטים, ייצוג השיא שלה בכנסת ישראל.

לקראת הבחירות לכנסת ה-20, שהתקיימו באפריל 2019, התפרקה הרשימה, וארבע הסיעות שהתמודדו בשתי רשימות נפרדות קיבלו יחד רק 10 מנדטים. לקראת הבחירות האחרונות התאחדו מחדש, ושיחזרו שוב את הישגן מ-2015, כשהצליחו להגיע ל-13 מנדטים.

למה הסיעות הערביות לא התאחדו מלכתחילה? למה התפרקו לאחר שהוברר להן שהאיחוד ממקסם את הישגיה, ומדוע נמנעה בל"ד מלהמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה, למרות ששאר חברותיה כן בחרו לעשות כן?

כדי להבין את כל זה צריך להכיר את ארבע הסיעות, שמרכיבות את הרשימה המשותפת, ואת ההבדלים המשמעותיים ביניהן בכל היבט – אידיאולוגי, דמוגרפי ומתודולוגי.

חד"ש

הרשימה הגדולה והוותיקה ביותר ברשימה המשותפת היא חד"ש, או בשמה המלא "חזית דמוקרטית לשלום ולשוויון". היא הוקמה כבר ב-1977 על ידי גורמים שמאליים, ובראשם המפלגה הקומוניסטית הישראלית שקדמה לה. חד"ש היא מפלגת שמאל מובהקת, שמאמינה במשא ומתן ובפתרון שתי המדינות, בסוציאליזם, בהפרדת דת מהמדינה, ובצדק סביבתי.

לחד"ש יש סניפים רבים ופעילים ברחבי הארץ, בעיקר בערים וביישובים הערביים, תנועת נוער קומוניסטית שקשורה אליה, ונציגים רבים המכהנים כנבחרי ציבור ברשויות מקומיות. חברי הכנסת שייצגו את חד"ש לאורך השנים היו גברים ונשים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים ויהודים, רובם המוחלט חילונים באורח חייהם.

באופן רשמי חד"ש היא לא מפלגה ערבית, אלא מפלגה מעורבת, ובין נציגיה בכנסת משוריין מקום אחד סמלי למועמד יהודי. מצביעיה הערבים מגוונים, אך באופן כללי היא זוכה ליותר תמיכה בקרב הערבים העירוניים והחילונים הגרים בצפון הארץ.

באופן היסטורי חד״ש היא מפלגה פרגמטית, שנוטה לשתף פעולה בנושאים שונים עם הסיעות הלא ערביות. ב-1992 היוותה חד"ש יחד עם סיעת מד"ע, חלק מהגוש החוסם שאפשר ליצחק רבין, להחזיק את ממשלתו

בשנים האחרונות נרשמה ירידה יחסית בכוחה של חד"ש, אך מעמד הבכורה שלה נשמר גם ברשימה המשותפת: בראש הרשימה עומד יו"ר חד"ש, איימן עודה, ויש לה עוד ארבעה נציגים, מתוך ה-13 שנבחרו לכנסת.

באופן היסטורי חד"ש היא מפלגה פרגמטית יחסית, שנוטה לשתף פעולה בנושאים שונים עם הסיעות הלא ערביות. ב-1992 היא אף היוותה, יחד עם סיעת מד"ע, חלק מהגוש החוסם שאפשר לראש הממשלה יצחק רבין להחזיק את ממשלתו, וזאת לאחר שהגיעה עם רבין להסכמים שונים שנועדו להיטיב את מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל.

חברי הכנסת של חד"ש מצויידים ברשימת הישגים מרשימה של חקיקה בתחומי הצדק החברתי, הסביבה וההשקעה בציבור הערבי בישראל.

כמו שאר המפלגות המייצגות את הציבור הערבי בישראל, גם בחד"ש יש עיסוק רב ומרכזי במצבם של הפלסטינים בשטחים. עיסוק זה נובע מתפיסתה האידיאולוגית של המפלגה ומהיותם בני אותו עם, בחלקם בני משפחה, של הערבים בישראל, בהם אנשי חד"ש.

דב חנין (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
דב חנין (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

בשנים האחרונות חלו כמה תהליכים שגרמו להיפתחות גדולה יותר של חד"ש כלפי כלל הציבור הישראלי ומפלגות השמאל. באופן היסטורי חד"ש רואה הבדל בין התנועות הפוליטיות היהודיות והציוניות, ומוכנה לשתף פעולה עם מי מהן שתואמת את עמדותיה ומטרותיה.

דב חנין, שייצג את המפלגה החל משנת 2006 ועד לשנת 2019, נהנה מאהדה ציבורית משמעותית, גם בקרב הציבורי היהודי, ועל שמו רשומים כמה הישגים פרלמנטריים מרשימים ברמה הלאומית.

גם איימן עודה, שנבחר לראשונה לראשות חד"ש בשנת 2015, נחשב למתון בדעותיו, ולמי שתומך בשיתופי פעולה פוליטיים משמעותיים בין יהודים לערביים. חלק ממגמה זו ניתן היה לראות בהמלצתה של חד״ש על המפלגה בראשותו של ח"כ בני גנץ, רמטכ"ל לשעבר ואיש מרכז פוליטי, להרכיב את הממשלה.

"איימן עודה פופולרי מאוד בקרב הצעירים הערבים בישראל כי הוא מדבר על השתלבות והשפעה ולא מסתפק בעמידה מן הצד", אומר ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל משותף ב"יוזמות אברהם" וחוקר החברה הערבית בישראל.

שנים ארוכות הייתה חד"ש הגורם הפוליטי הדומיננטי ביותר וכמעט היחיד בזירה הערבית בישראל, אך לצידה פעלו והתחזקו בעשור האחרון עוד כוחות אידיאולוגיים מתחרים ובראשם הכוחות הלאומניים והאיסלאמיסטים.

עפיף אבו מוך, פרשן ב"אל מוניטור", שארגן בבחירות של שנת 2019 בפעם הראשונה "שבתות תרבות" בישובים ערבים, טוען ש"לחד"ש עדיין יש אחיזה חזקה בשטח ותומכים רבים, והיא יכולה לעבור את אחוז החסימה לבד, גם בלי איחוד עם מפלגות אחרות".

איימן עודה (צילום: Flash90)
איימן עודה (צילום: Flash90)

בל"ד

בל"ד – או בשמה המלא, "ברית לאומית דמוקרטית" – היא מפלגה לאומנית שקמה בשנת 1995 על ידי פליטי חד"ש ונציגים של קבוצות לאומיות שונות בחברה הערבית בישראל. העמדה של בל"ד בתחום המדיני מעט מעומעמת.

באופן עקרוני בל"ד קוראת להקמת מדינה פלסטינית, נוקטת בקו בדלני ולעומתי נגד הציונות ומוסדות המדינה, ותובעת להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה, ללא היבטים יהודיים ייחודיים, ותוך מתן אוטונומיה תרבותית למיעוט הערבי.

בשונה מחד"ש, בבל"ד יש התנגדות עקרונית לשיתוף פעולה עם גורמים ציוניים באשר הם, גם גורמי שמאל, וקיימים בתוכה זרמים שקוראים לה להימנע מהתמודדות בבחירות, כדי שלא לתת לגיטימציה למוסדות המדינה

בדומה לחד"ש, בל"ד היא מפלגה חילונית באופן מובהק, ועם חבריה נמנים ערבים מכל הדתות ומעט יהודים. היא תומכת בהפרדה מוחלטת של הדת מהמדינה ובאימוץ מדיניות כלכלית סוציאל-דמוקרטית.

עזמי בשארה (צילום: Flash 90)
עזמי בשארה (צילום: Flash 90)

בשונה מחד"ש, בבל"ד יש התנגדות עקרונית לשיתוף פעולה עם גורמים ציוניים באשר הם, גם גורמי שמאל, וקיימים בתוכה זרמים שקוראים לה להימנע מהתמודדות בבחירות לכנסת, כדי שלא לתת לגיטימציה למוסדות המדינה.

לחברי בל"ד יש היסטוריה של אישומים והרשעות בתמיכה בטרור. יו"ר התנועה ומייסדה, ד"ר עזמי בשארה, נמלט בישראל לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד שסייע לחיזבאללה. אחד מחברי הכנסת לשעבר של המפלגה, סעיד נפאע, הורשע במגע עם סוכן זר וישב בכלא, וחבר כנסת אחר, באסל גטאס, הורשע בהברחת טלפונים סלולריים למחבלים פלסטינים הכלואים בישראל וישב על כך בכלא.

בנוסף, חלק מחבריה, ובראשם חברת הכנסת לשעבר חנין זועבי, זכורים בציבור הישראלי כמי שהשתתפו במשט המחאה של אוניית המרמרה מטורקיה לעזה, באירוע שנחשד כטקס זיכרון למחבלים פלסטינים ועוד.

חנין זועבי (צילום: Miriam Alster/Flash90)
חנין זועבי (צילום: Miriam Alster/Flash90)

קהל המצביעים הטבעי של בל"ד דומה למדי לזה של חד"ש, אך בניגוד אליה, היא פופולרית במיוחד בקרב קהל צעיר יחסית. לאורך כעשור היוותה בל"ד כוח כמעט מקביל ושווה בכוחו לחד"ש. ואולם בשנים האחרונות היא נקלעה למשבר וכוחה היחסי מעט קטן.

בל"ד החליפה את כל נציגיה לקראת הכנסת ה-21, ושני חברי הכנסת שלה, מטאנס שחאדה והיבא יזבק, יחד עם חבר הכנסת החדש שנכנס לכנסת ה-22, סמי אבו שחאדה, רק מעט יותר מתונים מחברי הכנסת שייצגו אותה בעבר.

בדומה לשאר המפלגות הערביות, בין חבריה ניתן למצוא אנשי אקדמיה רבים: מתוך שלושת נציגיה בכנסת הנוכחית, שניים הם בעלי תואר דוקטור ועוד אחת עסקה בעבודה אקדמית לפני היבחרה לכנסת, והיא מחזיקה בשני תארים ראשונים ובתואר שני.

"אני מתקשה להבין מה בל"ד רוצה, היא בעיקר מתנגדת לכל יוזמה ולכל ניסיון להשתלב ולהשפיע, למרות שהמצע שלה לא שונה בצורה דרמטית משאר המפלגות הערביות", אומר אבו מוך. "מה ששונה אצלם זו בעיקר הגישה, פחות העמדות".

רע"מ

האוכלוסייה הערבית בישראל נחשבת חילונית, יחסית, ביחס לשכנותיה במדינות ערב. עם זאת, גם עליה, כמו על שאר העולם המוסלמי, עבר ועובר גל איסלאמיזציה החל משנות ה-80. רע"מ, או בשמה המלא והמעט מבלבל כיום "הרשימה הערבית המאוחדת", היא הנציגה של הציבור הזה. המפלגה הוקמה בשנת 1996 ע"י התנועה האיסלאמית הדרומית.

ראאד סלאח (צילום: Avi Dishi/Flash90)
ראאד סלאח (צילום: Avi Dishi/Flash90)

התנועה האיסלאמית הוקמה בשנות ה-70 על ידי שייח' עבדאללה נימר דרוויש. בתחילת דרכה תמכה התנועה בטרור, אך נטשה מאוחר יותר קו זה. בשנות ה-80 התחזק מאוד כוחה, כשבראשה עמד השייח׳ ראאד סלאח, שנבחר ב-1989 לראש עיריית אום אל פאחם.

בשנת 1996 התפצלה התנועה לשתיים: התנועה האיסלאמית הצפונית והתנועה האיסלאמית הדרומית, על רקע שאלת ההתמודדות לכנסת. התנועה הצפונית, הקיצונית יותר בהתנגדותה למדינה, סירבה לצעד זה, בעוד הדרומית תמכה.

מאז פנתה כל אחת מהתנועות לדרך נפרדת. התנועה הצפונית, בראשות ראאד סלאח, הפכה לרדיקלית יותר ויותר, עד שבשנת 2015 הוצאה מחוץ לחוק; ואילו התנועה הדרומית הפכה למתונה יותר בתפיסתה ובדרכי פעולתה. בשנים האחרונות התגבר תהליך זה, כאשר בשנת 2010 נבחרו לעמוד בראש התנועה חמאד אבו דעבאס וסגנו מנסור עבאס.

השניים מחזיקים בעמדות מתונות יחסית, והובילו תהליך של שינוי ורפורמה בתנועה. בשנה שעברה העבירו אמנה חדשה לתנועה שקוראת ליותר שיתוף פעולה עם האוכלוסייה היהודית, לשילוב נשים ועוד. ברשימות רע"מ, המייצגת את התנועה, אף הוצבו נשים לכנסת ה-21 וה-22, במקומות החמישי והרביעי לאחר שנבחרו בפריימריז פנימי, אך הן לא הצליחו להיכנס לכנסת.

ת'אבת אבו ראס
ת'אבת אבו ראס

"תע"ל הסיקה מסקנות מהאביב הערבי ותוצאותיו ולמדה גם מההצלחה של התנועות המוסלמיות בטורקיה ובטוניסיה. היא הבינה ששילוב הנשים הוא כלי מנצח ודרך להתקדם ולהשפיע", אומר ד"ר אבו ראס. "בנוסף, הנשים הערביות יוצאות יותר ויותר לעבודה ולאקדמיה. היום, שני שליש מהסטודנטים הערבים הם למעשה סטודנטיות. כשזה המצב, אי אפשר וגם לא נכון להעלים את הנשים, שילובן הוא כורח המציאות".

חברי התנועה הם מוסלמים דתיים, תומכים בפתרון שתי המדינות, בעירוב דת ומדינה ובמדיניות רווחה מתונה. לתנועה יש אחיזה משמעותית בשטח עם בתי ספר, מוסדות רווחה, מסגדים ועוד. למרות שמה, מרכזה של התנועה האיסלאמית הדרומית הוא לאו דווקא בדרום הארץ, אך בכל זאת יש לה אחיזה משמעותית בקרב השבטים הבדואיים בדרום.

תע"ל

בשנת 1990 הקים אחמד טיבי, לשעבר יועצו של יאסר ערפאת לענייני ישראל, את "האיחוד הערבי" שהפך מאוחר יותר ל"התנועה הערבית להתחדשות". בבחירות 1999 רץ טיבי במשותף עם בל"ד, אך לאחר מכן התפצל ממנה. בכל מערכות הבחירות שהתקיימו מאז התמודד יחד עם רשימות אחרות, ומעולם לא רץ לבד.

המאפיינים של ״התנועה הערבית להתחדשות״ פחות מובהקים מאלה של המפלגות הערביות האחרות, ובעיני רבים הם דומים למפלגות המרכז ה"יהודיות", שהאידיאולוגיה והמובדלות שלהן מעט עמומה. טיבי תומך בפתרון שתי המדינות, ובמדיניותו הכלכלית הוא קרוב למרכז ואף העביר כמה חוקים בענייני צרכנות. הוא תומך בהפרדת הדת מהמדינה, ומרכז כוחו הוא במספר קהילות וחמולות בצפון.

תע"ל היא במידה רבה תנועת יחיד, ללא אחיזה אמיתית בשטח או סניפים. התנועה בנויה בדמותו ובצלמו של מייסדה ומספר אחד בה, אחמד טיבי, שהוא דמות מוכרת בציבור היהודי בישראל ומוכרת ואהודה בציבור הערבי בישראל. מספר שניים ברשימה, אגב, אוסאמה סעדי, הוא גיסו של טיבי.

ד"ר אבו ראס אומר כי "לטיבי יש פופולריות גבוהה בקרב הצעירים, הוא עוסק הרבה בנושא הכבוד הלאומי וזה דבר שהצעירים הערבים בישראל מתחברים אליו. אם אתה שואל אותי אם תע"ל תחזיק אחרי טיבי, אז אני מניח שהתשובה היא לא. זו לא מפלגה עם נוכחות אמיתית בשטח ומובדלות ברורה כמו שאר המפלגות".

אחמד טיבי (צילום: Hadas Parush/Flash90)
אחמד טיבי (צילום: Hadas Parush/Flash90)

המפלגה שהתפרקה וחוברה מחדש

הרשימה המשותפת שהוקמה לראשונה בשנת 2015, התפרקה בשנת 2019 ונבנתה מחדש באותה שנה, היא כורח המציאות ואילוץ שנכפה על המיעוט הערבי בישראל בשל העלאת אחוז החסימה. עם זאת, היא גרמה לאזרחים הערבים, שגישתם כלפי המפלגות הערביות והמערכת הפוליטית הארצית סקפטית מאוד, לשוב ולתת אמון בפוליטיקאים ובאפשרות לשינוי, ולצאת להצביע במספרים הגבוהים.

לפני הקמת הרשימה עמד אחוז ההצבעה בציבור הערבי בישראל על 56.5%.  עם הקמת הרשימה ב-2015 קפץ שיעור ההצבעה ל-63.5%. באפריל 2019, כשהרשימה המשותפת התפרקה, אחוז ההצבעה הידרדר ל-49.2% ובספטמבר 2019 – כשהרשימה אוחדה שוב – עלה שיעור ההצבעה שוב לכ-62%.

״היחס של גנץ בבחירות הנוכחיות, שדיבר על שילוב ומלחמה בפשיעה במגזר הערבי, התראיין בערבית וגם פרסם שלטים בערבית, עשתה פעולה משמעותית מאוד בציבור הערבי והמריצה אותו לקלפי״

"כולם מדברים על העלייה בהצבעה למשותפת, אבל היא עדיין תקועה סביב תקרת זכוכית ולא הצליחה להוציא את המצביעים הערבים כמו את האוכלוסייה היהודית. בעבר הלא כל כך רחוק היו אחוזי הצבעה גבוהים יותר [ב-1999 היה שיעור אחוז ההצבעה בציבור הערבי 75%, כ-3% פחות משאר האוכלוסייה]".

ד"ר אבו ראס חושב שהרשימה המשותפת תמשיך לרוץ ברשימה אחת, כי היא נכוותה מהצבעת הציבור לאחר פירוקה, ומבינה שזה מה שהציבור הערבי רוצה.

"הצלחת הרשימה המשותפת תלויה גם ביחס הציבור היהודי״, אומר אבו ראס. ״היחס של גנץ בבחירות הנוכחיות, שדיבר על שילוב ומלחמה בפשיעה במגזר הערבי, התראיין בערבית וגם פירסם שלטים בערבית, עשתה פעולה משמעותית מאוד בציבור הערבי והמריצה אותו לקלפי, גם בהצבעה למשותפת וגם בהצבעה לכחול-לבן. למעשה, כחול-לבן קיבלה מנדט וחצי מהציבור הערבי ורק בזכותו היא המפלגה הגדול ביותר".

לטענתו של אבו מוך, אחוז ההצבעה במגזר הערבי יכול לעלות בקלות למספרים דומים לאלה שהיו בעבר, וזאת בתנאי שהמפלגות הערביות יפעלו בשקיפות רבה יותר, שהרשימה המשותפת תמשיך לפעול להשתלבות אפילו באמצעות הצטרפות לקואליציה, ושהמפלגות הלא ערביות ישלבו ערבים ברשימותיהן ויפנו בצורה כנה ופתוחה לציבור הערבי.

עפיף אבו מוך
עפיף אבו מוך

הרשימה המשותפת מאפשרת לרובו של הציבור הערבי בישראל להזדהות כגוף אחד ולעמוד מאחורי רשימה מאוחדת, ועל ידי כך למקסם את כוחה כגוף הפוליטי השלישי בגודלו בישראל.

מצד שני, הרשימה מטשטשת בעיני הציבור היהודי בישראל את ההבדלים האידיאלוגיים העמוקים הקיימים בקרב הציבור הערבי בישראל, ומעמידה את כל חברי הכנסת ברשימה בסד אידיאולוגי אחד. בנוסף, קיומה של הרשימה מקשה על שיתוף פעולה פוליטי יהודי-ערבי במפלגה אחת, כפי שניסתה לעשות מרצ בבחירות של אפריל 2019, ונמנעה מלעשות בבחירות האחרונות.

ייתכן שלמרות כל זאת, גודלה ועוצמתה של המפלגה, ויכולתה להשפיע בצורה משמעותית על המערכת הפוליטית הישראלית, יגרמו לה לקחת חלק גדול יותר ויותר במוסדות הישראליים ובתפקידים רשמיים, יהיו אלה תפקיד יו"ר האופוזיציה, יושבי ראש ועדות, ואולי אפילו תפקידי סגני שרים ושרים. אם וכאשר תעשה זאת, צפוי תהליך של הסתגלות הדדית, "ישראליזציה" גוברת מצד אחד, וקבלת הציבור הערבי מצד שני, בדומה למה שמתרחש עם המגזר החרדי.

תהליך זה, לצד העובדה שהכוחות המתונים ברשימה חזקים יותר, יכול לגרום  להשתלבות משמעותית יותר של המפלגה בחברה ובפוליטיקה הישראלית, ולהרחבת השפעתה.

עוד 2,028 מילים
כל הזמן // יום שני, 19 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

אני מסית משמע אני קיים

נאומיו המרגשים ביומיים האחרונים של ראש ממשלתנו על ״ממשלת מיעוט של תומכי טרור, נבחרת החלומות של החמאס״, החזירה אותנו לימים היפים והרחוקים של כהנא חי וכולנו נמות. ובעוד אנו צועדים בדרך הלפידים והצעקות, אין כמו הזמן הזה למשחק הטריוויה – הסתה ראשונה, מי יודע?

במי בחר נתניהו להסתת הבתולין שלו, באיזו שנה ובאיזה עניין?

אה, זה קל, תגידו לי – רבין כמובן, וגם תצדקו, אבל כאן נגיע לשאלה הבאה – באיזו שנה יש קפיצת מדרגה בנאומי השנאה וההסתה, ומי הצטרפו למעגל הזוכים לתשומת ליבו של זה שהסתתו אומנותו?

לפני כשנה בזמן הזה (אוקטובר 2018) מסיבות שלא זכורות כרגע, יצאתי לתחקיר על ההסתה כפי שהכרנו אותה אצל ראש ממשלתנו. את הממצאים תוכלו לראות בהדמיה האינטראקטיבית הזו, שהפעם מומלץ לראות על מסך המחשב כדי שיהיה נוח להקליק על הגרפים ולקבל פרטים מדוייקים על כל אירוע. מתי בדיוק התרחש, איפה ומה נאמר בו.

שימו לב שמאז התחקיר עברה שנה פעילה מאוד מבחינת המסית הראשי, ככה שיש צורך בתחקיר המשך, אבל לא נתפלא אם המנצחים בתחרות קרבנות ההסתה המועדפים ישארו אותם: אזרחי ישראל הערבים.

ובחורבן ירושלים ננוחם.

אסתי סגל מכורה לנתונים ולביג דאטה ומנגישה אותם באינפוגרפיקה והדמיית נתונים (data story telling), אקטיביסטית שלא מפסיקה לנסות לשנות את העולם. חיה בתל אביב אצל פצפונת וסוזנה החתולות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 168 מילים

כבר באוגוסט, חשף זמן ישראל כי נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש ● נתניהו קיווה לקבל הודעה ברוח זו לפני הבחירות ● במקום זאת, ראש הממשלה קיבל אמש משר החוץ האמריקאי את ההצהרה לה חיכה ● אחרי שעלה חשש כי טראמפ זנח את חברו הטוב מירושלים, נתניהו קיבל זריקת עידוד מדינית ותזכורת שהוא לא לבד בשעתו הקשה ● פרשנות

עוד 810 מילים

הליכוד חזר בו מכוונתו להדיח את ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, משורות המפלגה

"פגישה טובה ועניינית": נתניהו נועד עם ליברמן בלשכתו במשך כשעה ● בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמר השר אוחנה שאין מדובר בהדחה, אך בשיחה עם תומכי ליכוד הודה שפעל להרחקתה ● האיחוד האירופי נגד ארצות הברית: כל פעילות בהתנחלויות פוגעת בסיכוי לשלום ● לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נתניהו וטראמפ

10:41 עריכה

הודעת הליכוד וישראל ביתנו בתום פגישת נתניהו-ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הפגישה הייתה טובה ועניינית והשניים ימשיכו במאמצים להקמת ממשלת אחדות.

10:31 עריכה

בעקבות הפרסום של תני גולדשטיין בזמן ישראל: ראש עיריית קריית שמונה לשעבר, נסים מלכה, משך את העתירה שהגיש בבית הדין הפנימי של הליכוד נגד ראש העירייה הנוכחי, אביחי שטרן.

לאחר הפרסום, הנהלת הליכוד ביטלה את הדיון שנועד להיום (שלישי) בבקשת מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, ועורך הדין של המפלגה, אבי הלוי, להדיח את שטרן מהליכוד וממרכז הליכוד.

שטרן התמודד בבחירות המוניציפליות בשנה שעברה ברשימה עצמאית שנתמכה בידי סיעת "כולנו" מול נסים מלכה שרץ כמועמד הליכוד – ושטרן ניצח. שטרן, עורך דין בן 33, הוא חבר ותיק בליכוד. לדבריו, הוא רצה להפוך למועמד הליכוד, אך הליכוד העדיף להריץ את ראש העיר הקודם, נסים מלכה.

לאחר ששטרן נבחר לתפקיד, מלכה הגיש נגדו תביעה בבית הדין הפנימי של הליכוד. הליך ההדחה המדובר נפתח בהמשך לתביעה.

"שטרן התחייב שאם יפסיד בסקר של הליכוד הוא לא יתמודד על ראשות העיר. הוא הפסיד בסקר וגם לא קיבל את אישור ועדת ההיגוי של הליכוד להתמודד ברשימה עצמאית – אבל התמודד וזכה לתמיכת מפלגת 'כולנו' בסיבוב השני", טען סיסו בבקשה להדחה שבוטלה לבסוף. "לא רק ששטרן שיקר לבית הדין של הליכוד, אלא הוא גם גרם למפלגה להוצאות כספיות ניכרות".

שטרן עצמו אמר לזמן ישראל אתמול: "'כולנו' הריצו מועמד אחר משלהם, והליכוד תמך בנסים (מלכה, ת"ג), בגלל שהם נצמדים לקיים, ומשריינים ראשי עיר מכהנים במקום לתת הזדמנות לאנשים חדשים. זאת בדיחה, זה פשוט מצחיק. מה הם נזכרים עכשיו? במקום להתאחד יחד נגד המתקפות על הליכוד, אנשים מהבית יורים בתוך הנגמ"ש, וגורמים לאנשים לעזוב את הליכוד".

10:04 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה. הפגישה נמשכה קרוב לשעה.

09:26 עריכה

ראש הממשלה נתניהו ייפגש הבוקר בכפר עציון עם ראשי רשויות ביהודה ושומרון, על רקע ההכרזה האמריקאית אמש, שההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

08:37 עריכה

"צריך לבער את הנגע הזה של שיכרון הכוח בפרקליטות, של 'אני ואפסי עוד'. הם יכולים לעשות הכל. מי ייגע בהם?", כך שאל שר המשפטים אמיר אוחנה בכינוס תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטה העברית. את ההקלטה חשף דורון קדוש בגלי צה"ל.

בטקס הפרידה ממנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור אמר אוחנה, שאך נכנס אז לתפקידו, כי אין מדובר בהדחה אלא בהליך שגרתי. בפני תא הסטודנטים של הליכוד שר המשפטים נשמע אחרת: "הרחקתי את מי שאני ראיתי כמנכ"לית של ציפי לבני" (פלמור מונתה על ידי שרת המשפטים לבני). "בעיניי היא לא הייתה גורם מסייע לשינויים הללו שאני מדבר עליהם".

אוחנה גם העריך שאם תקום ממשלת ימין הוא יישאר בתפקידו, אך אם תוקם ממשלת אחדות, הוא יעזוב את משרד המשפטים.

אוחנה לא מסר תגובה לדברים.

08:13 עריכה

כחלק מהמשא ומתן הקואליציוני הוצע לאביגדור ליברמן שהחרדים יוצאו ממוקדי הכוח שהם מאיישים במשך שנים – ראשות ועדת הכספים של הכנסת, משרד הפנים ואף משרד הבריאות. כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

באופן הזה תוכל מצד אחד ישראל ביתנו לרשום לעצמה הישג ומנגד החרדים לא יידרשו להתפשר בנושאים הלכתיים. בנוסף יאושר מתווה הגיוס שבו תומך ליברמן. מתווה זה עשוי להוביל את ישראל ביתנו לממשלת ימין של נתניהו.

07:44 עריכה

נתניהו תוקף את גנץ – ונענה על ידי כחול לבן.

אגב, שבכחול לבן כתבו "ביבי, תן לעם ישראל לראות את מסי בשקט" – ממש התכוונו לזה.

מסי מול סוארז? אני וגבי לוקחים את שניהם

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שני, 18 בנובמבר 2019

07:19 עריכה

בעולם מגנים את החלטת ארצות הברית, שלפיה ההתנחלויות בגדה המערבית לא מנוגדות לחוק הבינלאומי.

האיחוד האירופי מסר שכל פעילות בהתנחלויות היא לא חוקית ופוגעת בסיכוי למימוש פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי קורא לישראל לסיים את כל פעילויותיה בהתנחלויות, בהתאם למחויבויותיה ככוח כובש", אמרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, מהמתמודדים הבולטים בבחירות למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, אמר שההתנחלויות מהוות מכשול לשלום.

גם הסנאטורית אליזבת וורן, מועמדת בולטת נוספת במירוץ הדמוקרטי, מתנערת מההחלטה. וורן אמרה שאם תיבחר לנשיאה – תבטל את הצעד.

07:12 עריכה

לראשונה מאז חודש ספטמבר שוחחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה נתניהו. האחרון התקשר כדי להודות לטראמפ על החלטתו – שלפיה ההתנחלויות אינן מפירות את החוק הבינלאומי. בשיחתם אמר נתניהו לנשיא ארצות הברית כי בהחלטתו הוא תיקן "עוול היסטורי".

07:09 עריכה

היום בשעה 9:00 ייפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב ראש ישראל ביתנו ליברמן בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לאחרונה ניתנה הנחייה בקרב שותפיו של נתניהו שלא לתקוף את ליברמן בתקשורת.

 

עוד 10 עדכונים

אנשים על ארבע מנדלבליט הצב

בפינתי אנשים על ארבע – שבה אני משווה אנשים לחיות – על פי המהות ולא המראה – שמתי היום על הכוונת אדם חשוב מאוד, הנמצא במוקד האירועים הפוליטיים הסוערים ביותר – אביחי מנדלבליט – היועץ המשפטי לממשלה.
אני משווה אותו לצב.

– למה צב?
משתי סיבות:

1

הוא מתנהל לאט לאט. כל המדינה מחכה כבר חודשים רבים להחלטות שלו והוא עדיין מתחבט ומתלבט.

2

כי הוא זקוק לשריון הגנה צמוד, כי הוא סופג מתקפות משמאל ומימין.
השמאל טוען שהוא איטי ולא מגיע להחלטות. הימין טוען שהוא עוסק באכיפה בררנית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לי ברור שמנדלבליט חושב לעצמו – הלוואי והייתי צב, היכול להתכנס לתוך השריון שלו, ולשכוח את כל ההמולה שמסביב.
הציור הנהדר של יונתן שתיל – ממחיש את המצב.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות : 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 112 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בניסיון ההדחה הדרמטי של דונלד טראמפ מככבים כמה שחקני מפתח יהודים ●​​ בישראל הם לא מוכרים, אבל מיליוני אמריקאים עוקבים אחריהם בשידור חי

עוד 727 מילים

לפני כמה שבועות גילתה אורית כי צילומי עירום שלה הופצו בקבוצות טלגרם ונחשפו בפני אלפי גברים ● התמונות צולמו לפני 9 שנים בעת שהחלימה ממחלה שתקפה את גופה ● "התמונות שהצילו אותי אז הן הסיוט שלי היום", היא אומרת ● אבל בקבוצות הטלגרם בה מופצות התמונות, הדקויות האלה לא משנות ● כך הפכו מאות נשים לכוכבות פורנו בעל כורחן, ללא ידיעתן ובניגוד לרצונן

עוד 1,260 מילים

למה היהודים בבריטניה מפחדים מג'רמי קורבין

הוא נתפש כאנטי-ישראלי ואולי גם אנטישמי ● ולמרות שיש לו סיכוי נמוך לזכות בבחירות בבריטניה, בקהילה היהודית חוששים מהאפשרות ● חברי הקהילה עמם שוחחנו לא יודעים כיצד ינהג קורבין כראש ממשלה, אבל מחצית מהם אומרים כי ישקלו לעזוב את בריטניה ● "ראש ממשלה כזה עוין עוד לא היה לנו"

עוד 1,959 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית: ההתנחלויות בגדה המערבית אינן מפרות את החוק הבינלאומי

מזכיר המדינה פומפאו הודיע על ריכוך העמדה האמריקאית לגבי יהודה ושומרון ● החל מהערב פרקליט המדינה מאובטח 24 שעות ביממה ● הרשימה המשותפת פנתה למנדלבליט בדרישה שיפתח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל עבירה של הסתה לאלימות ● גנץ קרא לנתניהו לחזור בו מהשתלחותו בחברי הרשימה המשותפת ● נתניהו קיים פגישה עם גדעון סער

עוד 49 עדכונים

לפי כל הסימנים, ליברמן בדרך לקואליציה עם הימין

הפגישה הכי משמעותית לאחרונה התקיימה אתמול בין נתניהו וליברמן ● מייד אחריה, ראש הממשלה נשא נאום שבו תקף את כחול-לבן, את השמאל וכמובן את הערבים ● את ליברמן לא הזכיר במילה ● אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש ● האם האיש שמרר את חיו של נתניהו בחצי שנה האחרונה הוא גם זה שעכשיו יציל אותו? ● פרשנות

הפגישה הכי משמעותית בתוך כל המבולקה הפוליטית של השבועות האחרונות התקיימה אתמול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

זו הייתה פגישה בין שניים שיש להם מה למכור אחד לשני. נתניהו יכול למכור לליברמן ממשלת ימין שבה הוא יהיה ממלא מקום ראש הממשלה, שר הביטחון ואולי יקבל שנה רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. צריך לזכור כי ממלא המקום יכול לנהל את ענייני המדינה אם ראש הממשלה יוצא לנבצרות, או נאלץ להתפטר.

ליברמן יכול להעניק לנתניהו רוב נאה של 63 חברי כנסת. אחרי רוב ל-40 שנות היכרות עם שני הברנשים האלה, אין לי ספק שכל האופציות הללו עלו על השולחן בקריית הממשלה.

באותה מידה אפשר גם לומר כי הפגישות של יו"ר ישראל ביתנו עם ראשי כחול-לבן ושל צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הללו הן בעצם פגישות עקרות.

הצירוף כחול-לבן-ליברמן-העבודה-המחנה הדמוקרטי-הרשימה-המשותפת הוא לא טבעי ולא מעשי. זו פיקציה. נתניהו ואנשי הליכוד יודעים זאת היטב, אבל למה לא להרים קמפיין ציבורי גדול ולנצל את הפריים-טיים נגד כחול-לבן והערבים? ראינו את תבנית הפעולה הזו בפרשת המצלמות בקלפיות במגזר הערבי, שכבר נשכחה.

גם ליברמן יודע שאין לו הרבה אופציות, חוץ מהימין. אמש כבר שררה חצי אידיליה בין הצדדים. נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. ליברמן הורה גם לאנשיו לשתוק. מאד יכול להיות כי בימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר, המדברר הנוכחי של ליברמן בתקשורת, מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו אחרי שקילל אותו על תקן יומי במצוות הבוס.

נתניהו לא אמר מילה בגנותו של ליברמן, שאמור היה לתת יד לממשלת המיעוט שראש הממשלה הגדיר כאסון לאומי. מאד יכול להיות שבימים הקרובים נתחיל לשמוע את ח"כ אלי אבידר מתחיל לדבר בשבחו של נתניהו

אפילו סגן השר יצחק כהן, אחד המיליטנטים בש"ס נגד ליברמן, הודה כי קיבל הוראה לנצור אש. אם תוקם ממשלת ימין, יהיה מעניין לראות איך שני הצדדים, ליברמן והחרדים, מקפלים את הדגלים  ומכריזים, כל אחד בתורו, על ניצחונם הגדול.

בכחול-לבן החליטו לא להתראיין. הקוקפיט מקיים דיונים עמוקים באפשרויות שלא קיימות. אין מה לעשות. עם 44 חברי כנסת אי אפשר להקים קואליציה. אי אפשר לומר שרעיון ממשלת המיעוט לא מרחף פה ושם, אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה.

מחרתיים צריך בני גנץ להודיע לנשיא אם הצליח להקים ממשלה. הסיכוי קלוש. אנחנו נכנסים קרוב לוודאי לתחום 21 הימים האחרונים שבהם הקלפים מתערבבים מחדש. נתניהו מושך לשם כי הפעם היתרון יהיה שלו. המושכות כבר לא בידי גנץ, והסיעות הערביות יהיו לגמרי מחוץ למשחק.

מי שיכול היה לשנות את התמונה קפא גם הוא. היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט לא יגיש ככל הנראה את ההמלצות שלו בשלושת הימים הקרובים. אם הוא יחליט להגיש כתב אישום חמור בהמשך הדרך, תעלה שאלה תקדימית דרמטית.

לפי חוק יסוד: הממשלה חבר כנסת שישיג 61 ממליצים יקבל מהנשיא את ההרשאה להקים ממשלה. האם הנשיא יטיל את התפקיד על חבר כנסת שיש נגדו כתב אישום? הנה עוד סוגיה מעניינת שתעלה לדיון בפעם הראשונה בתולדות המדינה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה." אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החבר... המשך קריאה

"אבל ההתנגדות לרעיון הזה מגיעה גם מגורמים בכחול-לבן וגם בשמאל, כמו ח"כ איציק שמולי מהעבודה."
אני מנחש מי הם הגורמים (לא שזה משנה הרבה). וגם שמולי, כמה מתאים. הסוס הטרויאני של המחאה החברתית, מתחבר לסוסים הטרויאנים במיזם שנקרא "כחול לבן".
וכך הסמולופוביה והגזענות של המרכז הקיצוני משמידים את המדינה.

עוד 463 מילים ו-1 תגובות

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה