שר בליכוד: נחליף את נתניהו בהצעת אי-אמון

לפי תרחיש שמשרטט שר בליכוד, נתניהו ייפול אחרי המלחמה בהצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית ● לפי התרחיש הזה, שרי ליכוד ביחד עם ראשי האופוזיציה יגבשו רוב בכנסת כדי להציג ממשלה חלופית שתכהן עד לבחירות חדשות ● שמו של יולי אדלשטיין עולה כמועמד מוסכם לכהן כראש ממשלה ● אבל יש בליכוד מי שמאמין שנתניהו לא יחכה: "הוא יקום ויתפטר מיוזמתו" ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה ב-30 ביולי 2023 (צילום: ABIR SULTAN / POOL / AFP)
ABIR SULTAN / POOL / AFP
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה ב-30 ביולי 2023

השר אופיר אקוניס אמר אתמול (שלישי) שהוא תומך בהקמת ועדת חקירת ממלכתית שתחקור את אירועי הטבח בעוטף עזה.

זה היה שינוי מהותי בעמדה של אקוניס. בשבוע שעבר הוא התלבט בין ועדת חקירה ממלכתית ובין ועדת בדיקה ממשלתית כמו ועדת וינוגרד שהוקמה אחרי מלחמת לבנון השנייה. אתמול הוא היה נחרץ יותר.

אקוניס אמור להחליף את גלעד ארדן כשגריר באו"ם בקיץ הבא, ואולי הוא מסכן את המינוי. הדיבור הפומבי על ועדת חקירה ממלכתית מלמד על כך שאקוניס כבר לא עם נתניהו. הרי אין סרט שוועדת חקירה כזו, אם תקום, תשאיר את ראש הממשלה על כיסאו אחרי אחד האסונות הגדולים שעברו על המדינה והעם היהודי בשבעה באוקטובר.

הדיבור הפומבי על ועדת חקירה ממלכתית מלמד על כך שאקוניס כבר לא עם נתניהו. הרי אין סרט שוועדת חקירה כזו, אם תקום, תשאיר את ראש הממשלה על כיסאו

ביום חמשי שעבר דיבר גם השר מיקי זוהר על ועדת חקירה ממלכתית, שהמדינה חייבת לקבל את מסקנותיה. גם זה מלמד משהו. השרים האחרים בליכוד – כמו רוב חברי הכנסת – עדיין מתחבאים, אבל בשיחות פרטיות הם מביעים את זעמם על המנהיג שכשל.

השר אופיר אקוניס בדרכו לישיבת ממשלה, 27 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
השר אופיר אקוניס בדרכו לישיבת ממשלה, 27 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

לפי תרחיש שמשרטט שר בליכוד בשיחה עם זמן ישראל, נתניהו ייפול אחרי המלחמה בהצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית. לפי התרחיש הזה, שרים בליכוד ביחד עם ראשי האופוזיציה יגבשו רוב בכנסת כדי להפיל את הממשלה בראשות נתניהו באמצעות הצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית, המחייבת להציג ממשלה חלופית.

סיעת הליכוד תחליט על מחליף לנתניהו שיעמוד בראש הממשלה החלופית, שתכלול גם נציגים מהאופוזיציה. כולם ביחד יחברו להפיל את נתניהו, אבל יסכימו על מועד לבחירות חדשות. עד אז תכהן הממשלה החדשה שנבחרה.

סיעת הליכוד תחליט על מחליף לנתניהו שיעמוד בראש הממשלה החלופית, שתכלול גם נציגים מהאופוזיציה. כולם ביחד יחברו להפיל את נתניהו, אבל יסכימו על מועד לבחירות חדשות. עד אז תכהן הממשלה החדשה

השם שהוזכר כמי שיעמוד בראש הממשלה הזמנית הזו הוא יולי אדלשטיין, שהודיע בעבר על רצונו להתמודד על ראשות הליכוד מול נתניהו. זה יכול להיות גם מועמד אחרי שיתחייב להקים ממשלה, על אפם ועל חמתם של הביביסטים בליכוד.

יש גם תרחישים אחרים. לפי בכיר בליכוד, נתניהו יעזוב את תפקידו הרבה לפני שתקום ועדת החקירה הממלכתית.

"אנחנו רק מתחילים לשמוע את האנשים שאיבדו את המשפחות שלהם ואת החיים שלהם. יש גם מאות חטופים, וכולם עדיין בהלם. הזעם שיתפרץ כאן יהיה אדיר, לא נורמלי בממדים שלו, והוא ישטוף את נתניהו אולי עוד לפני שתסתיים המלחמה. הוא יקום ויתפטר מיוזמתו", מעריך הבכיר בליכוד.

שר הביטחון יואב גלנט לצד יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין, 20 באוקטובר 2023 (צילום: אלעד מלכה)
שר הביטחון יואב גלנט לצד יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין, 20 באוקטובר 2023 (צילום: אלעד מלכה)

מנגנון האי-אמון הקונסטרוקטיבי נקבע ב-2001, אך לא נעשה בו שימוש מאז. הפרשן הפוליטי הוותיק חנן קריסטל מאמין כי ההיתכנות להצלחת הצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית אינה גבוהה גם הפעם, כי היא תחייב לבחור מחליף לנתניהו, ואף אחד לא יסכים לוותר.

"ההצעה מוגשת לפי החוק  48 שעות לפני שהיא עולה לדיון, וזה מספיק זמן עבור נתניהו לטרפד כל מהלך כזה", מוסיף קריסטל.

בכל מקרה, קריסטל מציע למועמד המחליף, אם ייבחר, לשבץ בנאום שלו בכנסת את משפטי המחץ שהטיח מנהיג השמרנים בפרלמנט השמרני ליאופולד איימרי, בראש הממשלה ממפלגתו נוויל צ'מברלין במאי 1940:

"ישבת כאן זמן רב מדי בהתחשב בתועלת שהבאת. הסתלק, אני אומר, והנח לנו לסיים עמך. בשם אלוהים, לך!"

צ'מברלין התפטר בלחץ אנשי מפלגתו, וינסטון צ'רצ'יל החליף אותו והקים קבינט מלחמה של שישה שרים. "זה היה מהלך פוליטי פנים-מפלגתי היסטורי שהציל את העולם החופשי מהנאציזם", אומר קריסטל.

צ'מברלין התפטר בלחץ מפלגתו, צ'רצ'יל החליף אותו והקים קבינט מלחמה של שישה שרים. "זה היה מהלך פוליטי פנים-מפלגתי היסטורי שהציל את העולם החופשי מהנאציזם"

נוויל צ'מברלין ב-3 באוקטובר 1938 (צילום: AP Photo)
נוויל צ'מברלין ב-3 באוקטובר 1938 (צילום: AP Photo)

מעניין: רבים מהשרים שתומכים היום בהקמת ועדת חקירה ממלכתית היו מקורבי נתניהו. הבולט בהם הוא השר יואב קיש שהגן על נתניהו בנאמנות לאורך כל השנה האחרונה. גם השר יריב לוין תומך בחקירת מהלכי המלחמה באופן עצמאי.

מי שנשארת נאמנה לקו של נתניהו ומגלגלת את האחריות על הצבא וזרועות הביטחון היא השרה מירי רגב.

"הדרג המדיני לא מקבל סתם ככה החלטות", אמרה רגב בראיון לערוץ 14 השבוע, "אף ראש ממשלה לא יכול להחליף את ראש אמ"ן או את ראש המוסד. אמרו לנו שהחמאס מורתע ל-15 שנה קדימה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
אין במפלגה הזאת היום אף אחד שראוי לתפקיד אחרי ההתנהלות שלהם בשנה האחרונה. הנאשם דאג להרחיק כל אדם שסיכן אותו והלקקנים האלה איפשרו לו להשתולל, ועכשיו המדינה עומדת במצב שצריכים לחפש איש ר... המשך קריאה

אין במפלגה הזאת היום אף אחד שראוי לתפקיד אחרי ההתנהלות שלהם בשנה האחרונה. הנאשם דאג להרחיק כל אדם שסיכן אותו והלקקנים האלה איפשרו לו להשתולל, ועכשיו המדינה עומדת במצב שצריכים לחפש איש ראוי.

פעם ראשונה שבחרתי בליכוד זה היה בבחירות האחרונות וזאת בגלל השמאל שגרמו לבזבוז זמן וכסף על משפט הזוי עכשיו צריך מנהיג חדש לימין שיהיה ישר כמו סרגל וקשוח כמו פלדה צנוע ואוהב עם ישראל יות... המשך קריאה

פעם ראשונה שבחרתי בליכוד זה היה בבחירות האחרונות וזאת בגלל השמאל שגרמו לבזבוז זמן וכסף על משפט הזוי
עכשיו צריך מנהיג חדש לימין
שיהיה ישר כמו סרגל וקשוח כמו פלדה צנוע ואוהב עם ישראל יותר מעצמו .

ההפגנות נגד ההפיכה המשטרית יראו כמו גן ילדים לעומת ההפגנות לאחר המלחמה. ונתניהו ילך, או ביוזמתו או בהשפלה בבחירות. לגבי העציצים בליכוד, לא סומך עליהם שיראו לנתניהו את הדרך החוצה, מכיוון... המשך קריאה

ההפגנות נגד ההפיכה המשטרית יראו כמו גן ילדים לעומת ההפגנות לאחר המלחמה. ונתניהו ילך, או ביוזמתו או בהשפלה בבחירות.
לגבי העציצים בליכוד, לא סומך עליהם שיראו לנתניהו את הדרך החוצה, מכיוון שבמצב של הליכוד היום בלי נתניהו הם לא עוברים את אחוז החסימה. יותר הגיוני שינצלו אותו שיוביל אותם בבחירות, יקבלו את ה-8 עד 10 מנדטים שלהם ואז ידיחו אותו.

עוד 603 מילים ו-4 תגובות
סגירה