היום ה־129 ללחימה ● 134 חטופים עדיין בעזה

דיווחים: ישראל צפויה לשגר משלחת לשיחות במצרים

נתניהו על שחרור פרננדו מרמן ולואיס הר מידי חמאס: "ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל"; גלנט: "חמאס פגיע, חמאס חדיר ואפשר להגיע לכל מקום ולעשות כל דבר" ● גנץ: "פעולה רחבה ברפיח אינה עומדת בסימן שאלה" ● שר החדשנות והמדע אקוניס יתפטר מהממשלה ויתמנה לקונסול הכללי של ישראל בניו יורק ● מסגרות החינוך בשדרות ייפתחו ב־3 במרץ

 • תקיפות ישראליות במהלך המבצע לשחרור החטופים לואיס הר ופרננדו מרמן ברפיח. 12 בפברואר 2024 (צילום: MOHAMMED ABED / AFP)
  MOHAMMED ABED / AFP
 • עשן מיתמר מעל רפיח לאחר תקיפות ישראליות במהלך המבצע לשחרור החטופים, לואיס הר ופרננדו מרמן ב-12 בפברואר 2024 (צילום: Photo by SAID KHATIB / AFP)
  Photo by SAID KHATIB / AFP
 • מסוק צה"לי עם פרננדו סימון מרמן ולואיס הר נוחת בבית חולים שיבא תל השומר, 12 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
  דובר צה"ל
 • לואיס הר ופרננדו מרמן לאחר שחרורם משבי חמאס, לצד גבריאלה ליימברג, אחותו של הר וקלרה מרמן בת הזוג של הר. 12 בפברואר 2024
 • רגעי המפגש של פרננדו מרמן ולואיס הר עם בני משפחתם במרכז הרפואי שיבא תל השומר. 12 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה״ל )
  דובר צה״ל
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד מזכירו הצבאי אבי גיל ושר הביטחון במהלך המבצע לשחרור החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר. 12 בפברואר 2024 (צילום: תקשורת שב״כ)
  תקשורת שב״כ
 • כוח צבאי ישראלי בקרבת הגבול עם רצועת עזה, 12 בפברואר 2024 (צילום: Menahem KAHANA / AFP)
  Menahem KAHANA / AFP
 • עוברת אורח חולפת בתל אביב על פני תמונות החטופים המוחזקים ברצועת עזה, 12 בפברואר 2024 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
  AP Photo/Ariel Schalit
 • הלווייתו של עדי אלדור בבית העלמין הצבאי בחיפה, 12 בפברואר 2024 (צילום: פלאש90)
  פלאש90

דובר צה"ל הודיע לפני שעה קלה כי במבצע משותף של צה"ל, שב"כ והימ"מ חולצו הלילה ברפיח פרננדו מרמן, בן 60, ולואיס הר, בן 70, אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק שבעה באוקטובר. מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

מרמן והר הם גיסים: פרננדו הוא אחיה של קלרה, אשתו של לואיס. חמשת בני המשפחה נחטפו יחד – קלרה מרמן, אחותה גבריאלה ליימברג ומיה ליימברג, בתה של גבריאלה, שוחררו לפני בסוף נובמבר, במסגרת עסקת החטופים הראשונה.

לואיס הר ופרננדו מרמן (צילום: באדיבות המשפחות)
לואיס הר ופרננדו מרמן (צילום: באדיבות המשפחות)

כרגע לא ידועים כל הפרטים על החילוץ הדרמטי, שהתרחש במחנה הפליטים א-שאבורה בצפון רפיח. מתברר שבישראל עקבו זמן רב אחרי המבנה שבו הוחזקו מרמן והר. גורם בטחוני מסר הלילה כי בישראל המתינו זמן רב לתנאים המתאימים כדי לבצע את הפעולה.

בישראל עקבו זמן רב אחרי המבנה שבו הוחזקו מרמן והר. גורם בטחוני מסר הלילה כי בישראל המתינו זמן רב לתנאים המתאימים כדי לבצע את הפעולה

מעט אחרי חצות הכוחות הצליחו הכוחות להתגנב לבניין עצמו שבו הוחזקו השניים בקומה השנייה. הם הצמידו מטען חבלה קטן לדלת הכניסה בחדר המדרגות, הפעילו אותו ואז פרצו פנימה וחיסלו את שלושת השומרים של חמאס.

מייד אחר כך שני החטופים נישאו על ידי הלוחמים לכלי רכב שהמתינו בסמטאות הצרות של מחנה הפליטים ומשם למנחת מאולתר, שם המתין להם מסוק שהעביר אותם לבית החולים שיבא תל השומר. מבדיקה ראשונית של השניים, מצבם טוב והם כבר פגשו את בני משפחתם. במהלך חילופי האש נפצעו לוחם אחד באורח קל.

המבצע הזה לווה באש מאסיבית מאד של חיל האוויר וכוחות מן הקרקע. בפעולה עצמה השתתפו כוחות של יחידות מיוחדות בצה"ל, היחידה המבצעית של השב"כ והימ"מ.

הפלסטינים מדווחים על עשרות נפגעים, וסביר להניח שבמהלך היום התמונה תתבהר, אולם ברור לחלוטין שחמאס ינסה לנצל את הפעולה הזו הלילה בכדי למנף את הלחץ שמופעל על ישראל שלא לפעול ברפיח.

אתמול הלחץ הזה התגבר עם האיום של חמאס להפסיק את המשא ומתן לשחרור השבויים, ולכן יהיה מעניין לראות הבוקר את תגובת חמאס בעניין.

שני לוחמים שנפלו אתמול בקרבות בדרום ברצועת עזה (ללא קשר למבצע לשחרור שני החטופים): רס"ל עדי אלדור, בן 21 מחיפה, לוחם ביחידת מגלן; ורס"ל (מיל.) אלון קליינמן, בן 21 מתל אביב, לוחם מילואים ביחידת מגלן.

שני לוחמים נוספים מיחידת מגלן נפצעו באורח קשה ופונו לקבלת טיפול רפואי.

בנוסף, דובר צה"ל הודיע כי חייל מילואים ממפקדת עוצבת בני-אור נפצע באורח קשה בתאונת דרכים בדרום הארץ.

רס"ל עדי אלדור ורס"ל אלון קליינמן שנפלו בקרב בעזה ב-11 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ל עדי אלדור ורס"ל אלון קליינמן שנפלו בקרב בעזה ב-11 בפברואר 2024 (צילום: דובר צה"ל)

בני גנץ מסר הבוקר על רקע שחרור שני החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר:

"לעולם לא נוותר עליהם. חיזוק גדול לצה"ל, לשב"כ ולכוחות הימ"מ על ביצוע מדויק ואמיץ. לצד השמחה הגדולה על חזרתם הביתה של פרננדו ולואיס, עצב גדול על נפילתם של רס"ל עדי אלדור ורס"ל אלון קליינמן בקרבות על הבית של כולנו. לא נפסיק לפעול כדי להחזיר את כל 134 החטופים הביתה. אנחנו זוכרים, ואנחנו ממשיכים".

יו"ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ':

כבוד ענק לחיילי צה"ל ולכוחות הביטחון, הניצחון על הנאצים בחמאס בוא יבוא! אנחנו נמשיך ללחוץ על צווארו של חמאס עד הניצחון ועד השמדתו בע"ה, רק כך נביא עוד ועוד מאנשינו הביתה ורק כך נשיב את הביטחון לאזרחי ישראל כולם. לואיס ופרננדו, ברוכים השבים, כמה חיכינו לכם! שנשמע עוד בשורות טובות כאלו!"

חמאס מסר בתגובה למבצע החילוץ ברפיח כי התקיפות הישראליות "הן חלק מהניסיון לעקור בכוח את העם הפלסטיני", וכי יותר מ-100 פלסטינים נהרגו. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" נכתב כי מאות בני אדם נוספים נפצעו ופונו לבתי חולים.

מנשיא ארגנטינה נמסר בתגובה לחילוץ של פרננדו מרמן ולואיס הר, שמחזיקים גם באזרחות ארגנטינית:

לשכת הנשיא מודה לצבא ההגנה לישראל, לשב"כ ולמשטרת ישראל על שסיימו בהצלחה את חילוץ הארגנטינאים פרננדו סימון מרמן (60) ולואי הר (70), שנחטפו מאז ה-7 באוקטובר האחרון על ידי המחבל. קבוצת חמאס.

במהלך ביקורו במדינת ישראל, חזר הנשיא חוויאר מיילי בפני הנשיא יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו על הבקשה לשחרור כל אחד מבני הערובה הארגנטינאים, וממשיך לשמור בתקיפות על גינוי הטרור של חמאס.

סגירה