אילו שיקולים משפיעים על הישראלים בבחירות לראשות העיר?

כרזות מועמדים לבחירות המקומיות בירושלים, פברואר 2024, אילוסטרציה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
כרזות מועמדים לבחירות המקומיות בירושלים, פברואר 2024, אילוסטרציה

הבחירות לרשויות המקומיות שייערכו השבוע, ב-27 בפברואר, יאפשרו לתושבים לבחור את המועמדים המועדפים עליהם להובלת הרשות. מה חשוב לאזרחי ישראל בבואם לבחור את ראש העיר או הרשות המקומית? אילו שיקולים משפיעים על הצבעתם?

סקר אותו ערכנו במכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן במהלך פברואר ביקש לענות על שאלות אלה. הסקר, בשיתוף עם חברת iPanel, כלל מדגם מייצג של 803 נשאלים, ובמסגרתו ביקשנו מהמשתתפים לציין את החשיבות שהם מייחסים לשיקולים שונים בהצבעתם בבחירות לראשות העיר או המועצה. הבחנו בין שלושה סוגי שיקולים: שיקולים הנוגעים להבטחות המועמד/ת בנושאים מקומיים, שיקולים המשקפים את המאפיינים האישיים של המועמד/ת ושיקולים הקשורים לפוליטיקה הארצית.

סקר שערכנו בפברואר כלל מדגם מייצג של 803 נשאלים, ובמסגרתו ביקשנו מהמשתתפים לציין את החשיבות שהם מייחסים לשיקולים שונים בהצבעתם בבחירות לראשות העיר או המועצה

מצאנו כי עבור הישראלים, השיקולים החשובים ביותר בהחלטה למי להצביע הם בבירור נושאים מקומיים. 71% מהמשיבים ענו כי הבטחות המועמד/ת בנושאי חינוך חשובות להם במידה רבה; 67% מהמשיבים ענו כי הבטחות המועמד/ת בנושאי ארנונה וגבייה חשובות להם במידה רבה; ו-67% ייחסו חשיבות רבה להבטחות הנוגעות לניקיון וחזות העיר.

מה בדבר שיקולים הנוגעים למועמדים באופן אישי? 60% מהנשאלים ייחסו חשיבות רבה לניסיון הקודם של המועמד/ת ברשות המקומית. נתון זה מצביע על נטייה להעדיף מועמדים מכהנים או כאלו שכיהנו בעבר על פני מועמדים חדשים וחסרי ניסיון. מנגד, רק 38% מהנשאלים סבורים במידה רבה כי סיכויי הבחירה של המועמד/ת לתפקיד חשובים להחלטת ההצבעה.

אמנם בבחירות אישיות המבוססות על רוב, כפי שנהוג בהצבעה לראשות הרשויות המקומיות, יש להניח כי השיקול האסטרטגי – הרצון לבחור במועמד מנצח – יגבר על שיקולים אחרים; אולם רוב הנשאלים אינם מודים כי זהו שיקול שחשוב להם במידה רבה.

בנוסף, 12% בלבד מהנשאלים ציינו כי מין המועמד/ת חשוב להם במידה רבה בהחלטה במי לבחור לרשויות המקומיות. גם גברים וגם נשים הביעו כאן עמדה דומה שמייחסת משקל מועט למין המועמד/ת.

לגבי שיקולים הנוגעים למועמדים באופן אישי – 60% מהנשאלים ייחסו חשיבות רבה לניסיון הקודם של המועמד/ת ברשות המקומית. נתון זה מצביע על נטייה להעדיף מועמדים מכהנים או כאלו שכיהנו בעבר

למרות שהנושאים המקומיים מהווים את השיקול החשוב ביותר בהצבעה לראשות העיר/מועצה, מצאנו כי גם לנושאים מתחום הפוליטיקה הארצית יש חשיבות משמעותית. 62% מהנשאלים טענו כי עמדת המועמד/ת בנושאים כלכליים-חברתיים במדינה חשובה להם במידה רבה בשיקולי ההצבעה. באופן דומה, 48% טענו כי עמדת המועמד/ת בנושאים מדיניים-ביטחוניים במדינה חשובה במידה רבה להחלטתם במי להצביע.

היינו מצפים שלנושאים כלל-מדינתיים, שאינם קשורים ישירות לשלטון המקומי, תהיה השפעה מועטה על שיקולי ההצבעה בבחירות המקומיות. אולם נראה כי הישראלים אינם רואים נתק חד וברור בין הזירה הארצית והמקומית. מבחינתם, נושאים חשובים שעל סדר היום הארצי – ביטחון, כלכלה וחברה – הם רלוונטיים ומשמעותיים גם בזירה המקומית.

אולם, רק 21% ממשתתפי הסקר סברו כי קרבת המועמד/ת למפלגה בפוליטיקה הארצית חשובה במידה רבה להחלטתם למי להצביע. חרף החשיבות שהישראלים מייחסים לסוגיות כלל-ארציות במסגרת הבחירות המקומיות, הם אינם רואים צורך בקשר ישיר בין המועמד/ת לבין מפלגה בפוליטיקה הארצית.

נתון זה מבטא, אולי, את תחושת המיאוס והאמון הנמוך כלפי השחקנים בפוליטיקה הארצית ובמיוחד המפלגות. נתון זה גם מסביר את הרצון של מועמדים/ות לנתק את עצמם ממפלגות קיימות ולרוץ באופן עצמאי. עם זאת, הממצא שלנו יכול גם להיות תוצאה של המצב הקיים שבו מועמדים רבים אינם מזוהים עם מפלגה ארצית ולכן עניין הקשר למפלגה אינו משפיע על הצבעת הבוחרים.

החשיבות של עמדות בנושאים ארציים עבור הבוחרים גם בבחירות המקומיות יכולה להעיד, אולי, על רצון ציבורי לשילוב של הפוליטיקה הארצית בזירה המקומית. ואם לציבור הנושאים הללו חשובים, ראוי שמועמדים שמייצגים אותם יתייחסו לנושאים הללו. אולם, בדיוק בשל החשיבות של הנושאים הללו עבור אזרחים, מועמדים רבים ברשויות המקומיות נמנעים מלהביע דעה או להתייחס לנושאים של פוליטיקה ארצית מחשש שיאבדו בוחרים פוטנציאליים.

היינו מצפים שלנושאים כלל-מדינתיים, שאינם קשורים ישירות לשלטון המקומי, תהיה השפעה מועטה על שיקולי ההצבעה בבחירות המקומיות. אך נראה כי הישראלים אינם רואים נתק חד בין הזירה הארצית והמקומית

דווקא המפלגות הפעילות ברמה הארצית יכולות לספק את הדרישה הזו ולהגביר את נוכחותן בזירה המקומית. לכך עשויות להיות מספר השלכות חיוביות: ראשית, חיזוק המוסד המפלגתי. שנית, גיוס אנשים איכותיים שימשיכו לאחר צבירת ניסיון בזירה המקומית לפוליטיקה הארצית. שלישית, אינטרסים מקומיים יישמעו וייענו יותר ברמה הארצית. חיזוק הזיקה בין הרמה המקומית והארצית יכול לשפר את המערכת הפוליטית שלנו.

ד"ר שחף זמיר הוא חוקר בכיר במכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן. מתמחה בחקר מוסדות, מפלגות ופוליטיקה השוואתית. מחקריו עוסקים בפרסונליזציה של הפוליטיקה, פוליטיקה מקוונת ובמחקרים יישומיים אחרים בפרט בפוליטיקה הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 651 מילים
סגירה